Eerste stuurman van „Turmoil" klom bij Carlsen aan boord Frameggen onbereikbaar Zuidwesterstorm bedreigt de „Flying Enterprise Sovjets steeds ongeruster over Stalin's gezondheid Duitsland zoekt oplossing voor Europese leger Bataljon 426 hield contact met de Darul Islam DAGBLAD VOOR ALKMAAR Ondanks alle pogingen Vuurpijlgeschut kwam honderd meter kabel te kort Weer 160 man naar Korea EN OMGEVING Maas in Limburg steeg twee meter Buziau wordt 75 Zware aardschokken in Oost-Turkije Suez geïsoleerd Logementhouder doodgeslagen Opvolging geregeld? Vissend jagertje had 2 maal beet Autoriteiten bezochten Den Haag Opnieuw kans op slecht weer Geen verbindingen met buitenland Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., reap. 80 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stum pel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 5 Januari 1952 46e Jaargang No. 12365 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, ieL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 LONDEN. In de nacht' van Donderdag op Vrijdag is de zware Britse sleepboot „Turmoil" 4000 PK bij het wrak van de „Flying Enterprise" aangekomen. Bij het licht van gewel dige zoeklichten schoot kapitein Parker tot driemaal toe een lijn naar kapitein Carlsen, maar telkens miste deze, omdat hij op het 60 tot 80 graden hellende dek waarop hij zich kruipend moet verplaatsen: de ene voet op het dek, de andere op de scheepswand, maar één hand vrij had om deze te grijpen. Nog twee lijnen schoot de „Turmoil" in de loop van de dag af, telkens over de boeg, telkens vergeefs. Te kwart voor twaalf gister middag gaf commandant W. L. Thomson van de Amerikaanse torpedobootjager ,John W. Weeks' een boodsdhap door: „Geloof mo gelijkheid Carlsen in loop van dag van schip te halen". Er werd geen nadere uitleg gegeven, en niemand wist of er een noodtoe stand was ontstaan. Ook de „Tur moil" zweeg, te druk bezig om rapport over zijn vorderingen uit te brengen. Maar na uren stilte kwam er een nieuw bericht: de eerste stuurman van de „Turmoil" was er in geslaagd over de spiegel van de „Flying Enterprise" aan boord te komen. De sleepboot wil de het verder over de achterste ven proberen. De Britse meteorologische dienst meldde even later dat een Zuid-Westerstorm het gebied na derde waar de schepen zich bë- vinden. De zee werd onrustig tot ruw; de lucht was bedekt; zo nu en dan regende het en water sloeg over dek en dekhut van de „Flying Enterprise". De „Turmoil" moest de pogin gen om verbinding te krijgen met het stuurloze wrak waarvan het roer vrij boven het water draait, uitstellen tot beter weer. Volgens de laatste berichten kwam mist opzetten. De Amerikaanse torpedoboot jager „Williard Keith" is op weg om de „Weeks" af te lossen. Lloyds heeft Carlsen zeven tegen twee kansen gegeven om zijn schip te behouden. Het zal, al naar gelang het weer, worden gesleept naar Falmouth, Brest of Cork in Ierland. De sleepreis zal, De aanhoudende regens van de laatste dagen hebben in de zij rivieren van de Maas, vooral in de Belgische Ardennen, zulk een vloed veroorzaakt dat de Maas in Limburg twee meter is gestegen. De uiterwaarden zijn op ver scheidene plaatsen ondergelopen. In Urmond liepen de kelders vol water. Vele weilanden staan al onder en voor het bouwland zou nog meer hoog water fataal zijn. De grote Nederlandse revue komiek Buziau hoopt 7 Jan. a.s. zijn 75ste verjaardag te vieren. Een zeer recente op name van Buziau, genomen m zijn woninq te Rijswijk, maar hij de laatste jaren na e*n roemvolle loopbaan van zijn rust geniet. als de poging van de „Turmoil" lukt, op zijn gunstigst drie dagen duren. Carlsen heeft gisteren, de ze vende dag die hij moederziel alleen op het wrak doorbracht, o.a. gebruikt om zijn radiozender te verbeteren. Als gevolg daar van zijn de verbindingen nu weer uitstekend. Het sleep-plan van de „Turmoil" werd opgesteld in een radiogesprek tussen Carl sen, Parker en Trompson. Kapitein William Donohue van de „Golden Eagle" die inmiddels in Liverpool is aangekomen, had verschillende opnamen bij zich van de radio-gesprekken die hij heeftg evoerd met Carlsen, voor wie hij de grootste bewondering had. „In zijn stem klonk nooit iets van vrees", zei hij. „In de 30 jaren Volgens totnogtoe ontvangen berichten over de gevolgen van een aardbeving die Donderdag in Oost Turkije heeft gewoed, zijn uit de ruïnes 93 doden geborgen. Er zouden tenminste 700 gebou wen zijn verwoest. Er waren in totaal drie aard schokken. Vele getroffen dorpen zijn onbereikbaar door de sneeuw die de nauwe bergpassen verspert. De daklozen hebben dringend be hoefte aan tenten en aan genees middelen, voedsel, kleren en brandstoffen. Er heerst een ijzige kou. RODEN HEROVEREN TWEE EILANDEN SEOEL (A.P.). De commu nisten hebben Vrijdag verklaard, dat zij twee eilanden ten Zuiden van de 38ste breedtegraad hébben veroverd. Radio Pyongyang riep een Noord-Koreaans communiqué om, waarin gezegd werd, dat de Zuid- Koreaanse verdedigers van de Yongwi en Soenwi eilanden ver nietigd werden bij communisti sche aanvallen op Dinsdag en Woensdag. dat ik vaar, heb ik slechts enke len meegemaakt, die hem in moed en echte zeemansgeest ervaren". Een van de meest dramatische opnamen was die, waarin kapitein Carlsen de Amerikaanse torpedo bootjager „Weeks" welkom heette, die de „Golden Eagle" afloste. „Een gelukkig nieuwjaar voor de „Weeks" yeas de eerste zin, die kapitein Carlsen in zijn kleine microfoon zei. Volgens de laatste berichten van vannacht meldde de „John Weeks", dat het weer beter werd. De barometer is stijgende. Mo gelijk zal de „Turmoil" nog voor het aanbreken van de dag pro beren vast te maken. Uit Brest is de zeesleepboot „Abeille 25" vertrokken om de „Turmoil" zonodig assistentie te verlenen. Naar Ritzaü uit Kopenhagen meldt, zullen de ouders van ka pitein Carlsen Zondag per S.A.S. naar Londen vliegen op uitnodi ging van het Britse blad „Daily Express". CAIRO. De Britse autoritei ten hebben Vrijdagmorgen alle in en uit Suez leidende wegen afge sloten teneinde de kans te ver kleinen dat nog meer „terroris ten" een onderdak vinden in de stad die de laatste twee dagen het toneel is van vuurgevechten en schermutselingen. Centurion-tanks kwamen in actie tegen Egyptische sluipschut ters die zich in de huizen bij de drinkwaterinstallaties hadden ge nesteld. De Britten zouden de toestand in de stad niet geheel megster zijn. De berichten om trent het aantal slachtoffers zijn zeer verward. EINDHOVEN. Donderdag avond laat kwam de 47-jarige logementhouder van de H. aan de Kloosterdreef te Eindhoven in beschonken toestand thuis. In de keuken ging hij te keer tegen een gast, de 29-jarige chauffeur van H. Toen hij bovendien met een groot mes begon te zwaaien, heeft van H. zich verwijderd om even later echter terug te keren. Opnieuw ontstak de logement houder in woede. De gast begaf zich daarop weer naar buiten, doch van de H. kwam hem ach terna. De gast heeft toen een dólk gegrepen en de logementhouder daarmee zulk een klap op het hoofd gegeven, dat de man aan de gevolgen daarvan in de afgelopen nacht in het Binnenziekenhuis is overleden. Van H. is door de politie is arrest gesteld. LONDEN (A.F.P.). Volgens bepaalde communistische kringen in Londen zouden Molotof, Beria en Malenkof, allen vice-president van de Sowjet-Unie en lid van het politbureau, een driemanschap vormen, indien Stalin iets zou overkomen. Molotof zou Binnenlandse Za ken beheren, Beria, die voorzitter van het driemanschap zou zijn, zou in het bijzonder met de con trole van het leger, de contra- spionnage en de inlichtingen dienst belast worden en Malenkof zou gedurende de overgangs periode toezicht houden op de communistische partij. Volgens in deze kringen uit Rusland ontvangen berichten rs Stalins gezondheidstoestand oor zaak van groeiende ongerustheid. Begin December zouden vier specialisten uit Wenen en Berlijn naar Moskou zijn geroepen om Stalin te onderzoeken en hoewel Stalin uiterlijk voor een man van zijn leeftijd gezond lijkt, zouden zijn geneesheren menen, dat een nieuwe hartaanval noodlottig zou kunnen zijn. Om deze reden zouden voor zorgsmaatregelen voor het over nemen van de macht zijn geno men. Men voegt hieraan toe, dat Sta lins gezondheidstoestand reeds een terugslag op de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie heeft gehad. Het Politbureau zou naar een middel zoeken om tot over eenstemming met de Verenigde Staten te komen, teneinde zich gedurende de overgangstijd geheel aan binnenlandse zaken te kun nen wijden. In dit verband zou de benoeming van de voornaam ste raadsman van de Amerikaanse regering op het gebied der bui tenlandse politiek, Kennan, tot ambassadeur in Moskou in de Sowjet-Unie gunstig zijn ontvan gen; men zou hierin een aanwij zing zien van het Amerikaanse verlangen om de betrekkingen met de Russische regering te ver beteren. Historisch Een in het vak doorkneed jagertje uit de oude „heer lijkheid" Ravenstein had urenlang in z'n eentje te vergeefs getracht een haasje voor zijn loop te krijgen. Inwendig woest op alles wat wild heet verliet hij z'n jachtdomein en verwisselde thuis z'n jachtgeweer voor 'n vishengel. In gedachten verdiept be gaf hij zich naar de Maas en gooide uit. Nadat z'n dobber nauwelijks tien minuten over het water had gedanst schoot deze plotseling pijlsnel naar beneden. Behoedzaam haalde hij op en was bij het zien van een tien pond zware snoek zo overgelukkig, dat hij van blijdschap met hengel in de hand, achter over sloeg. Zijn val werd gestuit, door dat hij boven op een vette haas terecht kwam, die na tuurlijk eveneens „t haasje" werd. Met de haas in de ene en de snoek in de andere hand maakte hij zijn ■triomphtocht door het stadje. - p ■r... ,y* fw$* Een van. dé twee wagens ter wereld die met een televisie- ontvangtoestel zijn uitgerust. De antenne is bevestigd aan de achterbumper. In de wagen, die het eigendom is van Mike Alonso, radioreporter en correspondent van United Press in Havanna, is op het dashboard een scherm van 33 cm aan gebracht. De andere auto met televisie is in het bezit van President Peron van Argentinië. 's-GRAVENHAGE. De heer Theodor Blank, de adviseur van Adenauer voor defensie-aangele genheden, heeft Woensdag in den Haag met Nederlandse autoritei ten het probleem van het Euro pees leger besproken. De zes landen, die een Europees leger voorstaan, zijn vorige week op de conferentie te Parijs niet tot een volledige overeenstem ming kunnen komen. Over ver scheidene punten bleek verschil van mening te bestaan tussen Frankrijk, Italië en West-Duits- land enerzijds en de Benelux- landen anderzijds. De heer Blank, wiens positie in de West-Duitse regering ongeveer overeenkomt met die van minister van Defen sie, zou gepoogd hebben een compromis te bereiken in de we derzijdse standpunten. Frankrijk, Italië en West-Duits- land zijn voorstanders van een gemeenschappelijke begroting, waartoe elk van de deelnemende landen bijdraagt, terwijl de Bene lux, vooral België, hiervan niet (Van onze verslaggevers) Ook de Vrijdag is vergleden zonder dat men er in is geslaagd om van de sleepboten uit contact met het gestrande s.s. Frameg gen te krijgen, die daar onwrikbaar hoog op de keien van de Hondsbosse zeewering verblijft. Wel hebben de kleine stevige vaartuigjes en hun in weer en wind geharde bemanning een verbeten strijd tegen wind en branding geleverd, maar om 6 uur waren ze precies even ver als Donderdagavond en aanvaardden ze onverrichterzake de thuisvaart. zorgen van de contactlijnen per helicoptère of klein vliegtuig, maar dat zal dan een uiterste maatregel moeten zijn. Eerst hoopt men Zaterdagmorgen bij het krieken van de dag met vuur pijlen, of bij rustige zee per roei- vlet, vanaf een der sleepboten de verbinding te kunnen leggen. Het bergingsbedrijf had in de loop van de dag voor de vele kijkers op de wal een min of meer oninteressant verloop. Te ongeveer 8.30 en 11 uur heeft het hulpscheepje „Hulp in Nood" van de maatschappij Goedkoop te Am sterdam, dat als ligplaats Den Helder heeft, een serieuze poging ondernomen om» het schip te be naderen, doch werd door dè ko kende branding en de hoge golf slag genoodzaakt om op korte afstand de steven te wenden en het ruime sop weer op te zoeken. De Nestor en Hector van Wijs muller zijn bijna de gehele dag op een kabellengte van de Fra meggen verankerd gebleven, in de hoop dat het zozeer begeerde contact verkregen zou worden, terwijl de Stentor ongeveer een mijl uit de kust aan de zuidzijde wachtte en de grote moderne sleper Oceaan en de kleine Stor- temelk II een soort patrouille op driekwart mijl in stand hielden, trouw gesecondeerd door het ber gingsvaartuig Texel. Met de vuurpijl Het valt licht te begrijpen dat het de runners van de Noord- en Zuid-Hollandse Redding Mij. hoog zat, dat zij de gewenste verbin ding niet tot stand konden bren gen. Daarom werd eerst getracht om vuurpijlgeschut en lijnen naar de Frameggen te brengen, om vandaar naar de slepers te schieten. Dit materiaal werd naar het schip vervoerd, doch niet in dienst gesteld omdat het te licht werd bevonden. Later op de mid dag kreeg men evenwel toestem ming om het zwaardere pijlge- schut van Callantsoog te mogen gebruiken. In de schemeravond kon het nog in stelling worden gebracht. Wie beschrijft echter de teleur stelling van de mannen toen zij moesten ervaren, dat de welge richte pijl op een 100 meter af stand» van de Nestor terecht kwam. De lijn was dus even zo vele meters te kort. Na deze zware desillusie was hernieuwd beraad noodzakelijk. Diverse plannen zijn binnens kamers geopperd, doch konden stuk voor stuk wegens de inval lende duisternis en het ruwe getij niet worden verwezenlijkt. Een der plannen omvat het laten ver- Maar door ervaring wijs gewor den, durft niemand te voorspellen of dit zal slagen. In elk geval moet Zaterdag de uiterste krachts inspanning worden ontplooid, om dat nadien wederom kans op storm bestaat en het aan gerecht vaardigde twijfel onderhevig is of de Frameggen een dergelijke beproeving nog zal kunnen door staan. Kijkspel Burgervlotbrug is nu, sinds het schip een bezienswaardigheid voor velen is geworden, een drukke overstapplaats. De NACO- bussen op Den Helder brengen de passagiers van Alkmaar uit naar Burgervlotbrug, vandaar gaat het met een kleinere bus naar de dijk, vlak voor de plaats, waar de Frameggen ligt. 't Kleine strookje zand is in een kleverige moddermassa veranderd en het is opmerkelijk, dat zelfs moeders met kinderen deze ongemakken trotseren, om het toch altijd sen sationele en indrukwekkende „kijkspel" gade te slaan. De achtersteven van de „Frameggen", het 2086 ton metende Noorse vrachtschip dat Woensdag bij Petten op de kust is gelópen. Zes sleepboten en een bergingsvaartuig hebben gisteren vergeefs gewacht op de kans het schip vlot te krijgen. Razzia in de V.S. WASHINGTON. In de Ver enigde Staten zijn gisteren 500 personen aangehouden wegens verkoop van verdovende midde len en het kopen ervan. Van de laatste zijn er velen beneden de 20 jaar. DJAKARTA Uit documenten die gevonden zijn op leiders van het opstandige bataljon 426 in midden-Java is gebleken, dat er contacten onderhouden werden met de Darul Islam, echter niet, dat ïij in verbinding stonden met andere stromingen of buitenland se ideologieën aldus heeft de mi nister van defensie van Indnesië, de heer Scwaka op een perscon ferentie te Semarang medege deeld. Sprekende over de veiligheids situatie noemde hij de toestand buiten Java over het algemeen goed, er doen zich wel eens moei lijkheden voor bij Hulu Sangai oP Borneo, In Zuid-Celebes en op Ceram, doch deze zijn steeds van kleine omvang. „Het zorgenkind blijft Java, speciaal West-Java," aldus de mi nister, die daarbij twee stromin gen onderscheidde, namelijk één, die gekant is tegen de republiek Indonesië en dus staatsvijandig en één, die de republiek accepteert, maar niet aocoord gaat met de huidige gang van zaken. Tot de laatste stroming behoort de Barisan Sakit Hati, die lange tijd de omgeving van Cheribon onveilig maakte. Minister Sewaka noemde deze groep een potenti ële nationale kracht, vandaar dat niet met de uiterste strengheid tegen haar wordt opgetreden. Duizend leden van deze groep zijn inmiddels geïnterneerd in ■kampen. De leden van het opstan dige bataljon 426, die door de omsingeling bij het Lawucomplex heenbraken", noemen zich „het leger tot opheffing van de belas tingen," zo seint de correspondent van Aneta uit Semarang. De door braak heeft hen 7 doden gekost, aan de zijde van de APRI vielen hierbij 4 doden. De opstandelin gen bevinden zich thans tiental len kilometers ten Zuiden van Surakarta. De zuiveringsacties du ren voort. Andere berichten spre ken van 80 gedode opstandelingen. wil weten, omdat men er de voor keur geeft aan een gemeenschap pelijk budget voor louter admi nistratieve doeleinden, terwijl elk land zijn eigen financiële verant woordelijkheid zou moeten t>ehou- den voor zijn eigen militaire eep- heden. In den Haag werd ontkend, dat het bezoek van Blank, die door een hoge Duitse financiële auto riteit werd vergezeld, op uitnodi ging van de Nederlandse regering zou zijn geschied, zoals volgens A.P. in Bonn algemeen wordt beweerd. Hoewel het bezoek met officiële geheimhouding wórdt omhuld, zou Nederland, volgens welinge lichte bronnen, „niet radicaal zijn standpunt hebben verlaten" en er zou geen tendenz bij Neder land zijn om zich los te maken van de Belgische visie. Een zeer vermoeide en met kolengruis bedekte John L. Lewis leider van de Verenigde Mijnwerkers Bond in Amerika beantwoordt de vragen van journalisten, nadat hij acht uren vertoefd heeft in de New Orient Mine te West Frank fort in Illinois, waar hij met een aantal andere deskundi gen een onderzoek instelt naar de oorzaak van de explosie, welke onlangs aan 119 mijn werkers het leven kostte. ZIJ VERTREKKEN A.S. DINSDAG Een Nederlands aanvullings- en aflossingsdetachement voor Korea, in totaal ongeveer 160 man, w.o. 4 officieren en 14 onderofficieren, onder commando van de le luite nant der infanterie J. M. Gerver- dinck uit Harderwijk, waarbij zich voorts een twintigtal militai ren van het oorspronkelijke deta chement bevinden die opnieuw naar Korea gaan, zal Dinsdag 8 Januari per trein uit Roosendaal vertrekken naar Hoek van Hol land, waar ingescheept wordt met bestemming Harwich. Per extra-trein reist men van hier via Londen, waar overnacht wordt, naar Southampton van waar een Engels troepenschip het detachement naar Korea zal bren gen. Inmiddels is in Roosendaal en Schoonhoven de oefening begon nen van een nieuw aflossings detachement, dat medio Maart uitgezonden zal worden. GRIEKSE FAMILIE-OORLOG EIST TWEE DODEN ATHENE. In een Thessalisch dorp, Angrilia, is tussen twee families -een oorlogje ontstaan. Gedurende vier uur bestookte men elkaar met lichte machine geweren, jachtgeweren, pistolen en handgranaten. De oorzaak was het weiden van een schaap van de ene familie op een weide van de andere. De gendarmes durfden niet tussen beide te komen uit vrees, dat meer mensen gewond zouden raken. Er vielen twee doden en zes gewonden. De strijd eindigde door gebrek aan ammu nitie. EEN DODE, DRIE GEWONDEN Bl| AUTO-BOTSING Gistermorgen zijn onder Wou denberg twee personenauto's door de gladheid van de weg met grote snelheid op elkaar ingereden. De bestuurder van de ene wagen, de heer N. Hey uit Veenendaal, ge huwd en vader van vier kinde ren, is in de loop van de middag aan zijn verwondingen bezweken. De drie Nijmeegse inzittenden van de tweede auto kregen arm en beenbreuken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1