Japan: uiterlijk wel Westers maar innerlijk volkomen Oosters DE KRONIEK VAN ZATERDAG Oud-krijgsgevangenen danken voor Deense hulp De WERELDBANK doet voorstellen aan Perzië Skaubryn" met 1150 emigranten naar Australië Verkiezingsprogram K.V.P. JOURNAAL VAN EEN K.L.M.-REIS (4) Copiëren is nog geen beleven Waakzaamheid blijft geboden Charles Nypeïs t Mossadeq ziet er geen heil in Schaatsen blijven nog in het vet Schrijver stal 14 straatlantaarns Werkprogram 1952 Naar wij vernemen (Van onze speciale verslaggever) Japan is een modem land. In nog geen eeuw tijds heelt het zich naar Westers voorbeeld en met behulp van Europese des kundigen van een voor-middeleeuws Aziatisch rijk ontwikkeld tot een moderne staat, met een industrieel apparaat dat met de gehele wereld concurreren kan en een militair apparaat dat voor diezelfde wereld een ernstige bedreiging was en tenslotte een accuut gevaar bleek te zijn. Er zijn onmiddellijk twee facto ren aan te wijzen, die deze prestatie der Japanners die, vooral als men ze met die van andere Oosterse volkeren verge lijkt, werkelijk uitzonderlijk is kunnen verklaren: het klimaat en de overbevolking. De Japanse winter moge dan naar onze begrippen niet bijster streng zijn, hij belet het dolce' far-niente-leven van de warme Oosterse landen, waar men zo gemakkelijk leeft, omdat iedere dag opnieuw weer zon en warm te brengt en het lichaam weinig vraagt om te kunnen blijven voortbestaan. Het Japanse kli maat eist goede kleding, goede voeding en goede behuizing. De overbevolking eiste noodgedwon gen een sterke industrialisering, wilde dit volk niet ontkomen of gedwongen zijn zich aan genade of ongenade van anderen over te leveren. Bovenmenselijke inspanningen Deze factoren, plus de onge looflijke gehechtheid van de Japanner aan zijn land dat hii gelooft van goddelijke oor sprong te zijn gaven hem de kracht tot eeni bijna boven menselijke inspanning: een schier mythologische nationale disci pline en nagenoeg feodale ge zagsverhoudingen (en als gevolg daarvan zeer achterlijke sociale toestanden). waren daarbij machtige hulpmiddelen, doch in feite slechts bijkomstige omstan digheden. Het kon niet anders of de geestelijke ontwikkeling van dit volk moest bij de snelle mate riële vlucht ten achter blijven. Misschien zelfs was zii noodzake lijk om deze mogelijk te maken. Terwijl de Japanse cultuur tot de oudste ter wereld behoort en de technische outillage tot de modernste, heeft een van boven af geleide staatsgodsdienst, het shintoïsme, er voor gezorgd, dat dit vdlk de constitutionele staatsvorm en rationeel onder wijs ten spijt bleef geloven in de goddelijke afstamming van zijn keizer, de goddelijke oor sprong van zijn land: er» de voortdurende macht der voor ouders over de huidige mens. De laatste oorlog, of liever: de daarop volgende nederlaag en bezetting, hebben daaraan een einde gemaakt. De democratie is ingevoerd en», al is het shinto ïsme gebleven, de volledige vrij heid' van godsdienst en menings uiting, hebben de mythologische kluisters, waarin het volk ge bonden lag, doorbroken. Het zal echter iedereen duidelijk zijn, dat een traditie van eeuwen niet met één penrnestreek kan wor den weggevaagd en dat al zijn er vele vooruitstrevende Japanners, die de verandering toejuichen het nog zeer lange tiid zal duren, voor de nieuwe ideeën en opvattingen in de brede lagen van bet volk werkê- liik tot beleving zullen zijn ge komen. Westers van buiten Dat mem, reizend door Japan, de indruk krijgt in een Wes ters ge-oriënteerd land te zijn, is u uit de beschrijving van Tokio al wel gebleken. Behalve dat vele vrouwen nog de natio nale klederdracht, de kimono dragen, op houten sandalen lopen (de voeten gestoken in sokken die een aparte afdeling hebben voor de grote teen) en haar kin deren vastgesjord op de rug meedragen, is het straatbeeld volkomen Europees. De mannen gaan nagenoeg zonder uitzonde ring Europees gekleed en zij be wegen zich in hun drukke mil- lioenensteder» met dezelfde ver voermiddelen en dezelfde ge jaagdheid als de Westerse man nen. Hun kantoren, hun winkels, hun hotels zijn als de onze, met razend snelle liften en alles wat er verder bij behoort. Komt de Japanse man echter thuis, dan trekt hij aan de deur zijn schoe nen uit, schiet (in de meeste ge vallen) in een kimono en zit met familie op de grond aan een lage tafel. Buitenshuis is hij Westers, binnenshuis Japans. Men zou het nog anders kunnen zeggen van buiten is bij Wes ters, van binnen is hij Oosters. Hij leeft en handelt Westers, maar denkt Oosters. Hij leeft in eem Westerse beschaving, maar beleeft die niet, hii copiëert al les wat hij nodig heeft om zich in deze wereld staande te hou den. Hij copiëert goed en han dig, verbetert soms, m r zal daarbij nooit verder gaan dan hij zelf wil. Hij werkt samen met de Westerling zo lang en in zoverre dat onvermijdelijk en noodzakelijk is. Wat zal de toekomst brengen? Op dit moment maken reeds vele in Japan levende buiten landers zich ongerust ovpr wat er gebeuren zal, als het vredes verdrag uiteindelijk zal zijn ge ratificeerd en Japan zijp vol ledige onafhankelijkheid zal heb ben herkregen. Men verwacht algemeen dat er dan maatrege len genomen zullen worden, die het voor de vreemdeling weinig aantrekkelijk zullen maken om in Japan te blijven. De Japanner is uiterlijk een vriendelijk, beleefd' en gastvrij mens. Maar al zullen velen van ons die hem tijdens de jongste oorlog van een geheel andere zijde hebben leren ken nen ook als men stellen zou, dat men een oorlogsmentaliteit ttiet mag laten gelden in vredes tijd, er blijven vele factoren over, die het Japanse volk stem pelen tot oen volk dat in wezen en opvatting volkomen afwijkt van de Westerse democratische volkeren,. Al behoeft er dan in de toe komst geen sprake te zijn van een natuurlijke vijandschap, een gedurige waakzame observatie van weerskanten zal zeker lange tijd onvermijdelijk en van wes terse wellicht geboden zijn. Zeker zal het westen zelf veel kunnen bijdragen tot de evolutie van goede verhoudingen, maar het is de vraag of de westerse volkeren het onderling eens zullen kunnen worden over de methoden, die daarbii moeten worden gevolgd. Bepaalde tegen stellingen zijn reeds gebleken. Dat de Japanners handig genoeg zijn om van deze tegenstellingen zoveel mogelijk te profiteren, daarop kan mén staat maken. 's GRAVENHAGE. De Ne derlandse officieren, die geduren de de tweede wereldoorlog te StanisLau, Neubrandenburg en Tittmoning als krijgsgevangenen hebben vastgezeten, hebben des tijds veel te danken gehad aan de zendingen levensmiddelen, welke hun door tussenkomst van het Deense Rode Kruis zijn toe gezonden. Na de oorlog hebben verschei dene officieren de organisator van deze zendingen proberen te ontdekken. Eerst onlangs schijnt dit gelukt te zijn. Via de Deense vice-consul te Harlingen, de heer D. Matak Fontein, is be kend geworden, dat de heer K. Werner Sörensen uit Kopen hagen de vele zendingen kazen, worsten, spek en andere artike len heeft georganiseerd. Voor dit werk, waarvan de financiële of fers voornamelijk door hem zelf werden gedragen, is de heer Sörensen in 1950 onderscheiden met het officierskruis in de orde van Oranje Nassau. Er heeft zich thans uit de De boekdrukker en uitgever Charles Nypeïs is Donderdagmor gen in het sanatorium Dekkers- wald te Groesbeek bij Nijmegen overleden. De heer Nypeïs be reikte de leeftijd van 56 jaar. De overledene werd de laatste jaren in het sanatorium verpleegd. Voordat hij zich in 1920 als zelfstandig drukker en uitgever in Maastricht vestigde, ontving hij een opleiding bij de lettergie terij van S. H. de Roos in Am sterdam. Met het boek „Les Son nets pour Hélène" van Pierre de Ronsard verwierf hij internatio nale vermaardheid. Hij verzorgde vele uitgaven voor „De Gemeen schap" en was na 1930 in Am sterdam en Utrecht artistiek en technisch adviseur, het laatst bij „Het Spectrum". TEHERAN (Reuter). Naar thans vernomen wordt hielden de voorstellen, die de Wereldbank aan de Perzische premier, dr. Mossadeq, heett gedaan, de volgende „algemene principes" in: de Wereldbank behoudt zich het recht voor om bestuur, bedrijfsleiding en personeel voor de olie-industrie aan te stellen en te ontslaan. De diensten van de Bank zul len een tijdelijk karakter dragen en beëindigd worden, wanneer er een definitieve regeling wordt bereikt van het geschil tussen Perraië en Engeland. Deze tijde lijke regeling zal de rechten van geen van beide partijen aantasten. De Bank verbindt zich de fi nanciële middelen voor de exploi tatie van de raffinaderij te Aba- dan te verschaffen. De olie zal gedistribueerd wor den via de bestaande verkoop organisatie. De Bank zal volledige bevoegd heid hebben om de oue-industrie gedurende 2 jaar te beheren, wanneer Engeland en Perzië niet tot overeenstemming geraken. De Bank zal geen winst voor haar diensten verlangen. Wanneer na 2 jaar nog geen overeenstemming tussen Enge land en Perzië is bereikt, zal de Eaak de olie-industrie blijven beheren, teruzij dit door een van beide partijen wordt geweigerd of de Bank zichzelf terugtrekt. De opbrengst van de verkoop van de Perzische olie zal na af trek van de onkosten worden verdeeld in drie delen, waarvan een deel bestemd is voor Perzië, een deel ten goede zal komen aan degene die de verkoop ver zorgt en een deel door de Bank in beheer zal worden gehouden. Omtrent de kwestie van de olieprijs en de proportionele winstverdeling werden geen voor stellen gedaan. Premier Mossadeq heeft 6 be zwaren tegen deze voorstellen te berde gebracht en het voorstel inzake de winstverdeling zonder meer van de hand gewezen. Later heeft hij de betrokken regeringsbureaux opdracht gege ven alle aanvragen voor het kopen van olie, hetzij van het Sovjetblok, hetzij van andere lan den, in welwillende overweging te nemen. Te Teheran maakt men hieruit op, dat Mossadeq geen heil ziet in de voorstellen van de Wereldbank. Griekenland heeft verklaard voor 2 millioen dollars olie van Perzië te willen kopen. voormalige krijgsgevangenen een comité gevormd, bestaande uit de kapitein ter zee (h.d.) M. J C. Klaassen, de luitenant-kolonel (b.d.) H. G. Horn en de heer D. Matak Fontein, dat gelden bijeen wil brengen om de heer Sörensen door een aandenken van d'e dankbaarheid van de krijgsgevangenen te doen blii- ken. japans minister door zijn zoon gedoopt TOKIO (K.N.P.). Een voor aanstaand Japans politicus Kei nosuke Zed, ex-minister van Staat, is vier dagen voor zijn dood gedoopt. Hij werd dezer dagen begraven na een plechtige H. Mis van Requiem in de kerk van de IL Ignatius in Tokio. Het was zijn Katholieke zoon zelf, die hem het H. Doopsel toediende. Een van zijn dochters is ingetreden bij de Clarissen. f 1700.verduisterd Wegens verduistering van 1700 gulden is in den Haag gearres teerd de 42-jarige autobekleder A. J. G. De man genoot het volle vertrouwen van zijn werkgever bij het beheer van de kas. Het geld is opgemaakt. (Van onze weerkundige medewerker). De opklaringen, welke gisteren later op de dag op traden en gepaard gingen met barometer-stijgingen werden veroorzaakt door 'n rug van hoge luchtdruk, die ons vanuit Engeland bereik te. Zij die meenden, dat dit het begin was van een perio de van beter weer werden echter teleurgesteld, want deze rug wordt weer ge volgd door een frontensys teem, dat gisteren Ierland bereikte en ons ook vandaag weer regen zal brengen. Na deze frontpassage zullen weer tijdelijke opklaringen voorkomen maar toch zullen zich nog buien kunnen vor men. Daar de lucht echter uit iets warmere streken aangevoerd wordt, zal de temperatuur wat stijgen. Liefhebbers van de schaats sport zullen wel verlangen naar een meer winterse periode, maar zij zullen hun geduld nog enige tijd op de proef moeten stellen. UIT BALDADIGHEID 's GRAVENHAGE 4 Jan. Voor 't gerechtshof te 's Graven- hage verscheen gisteren de auteur W. H. M. van den H. uit Den Haag aan wie ten laste was gelegd dat hii in een nacht in Mei 1951, 14 straatlantaarns, die een wegnp- braak markeerden, mee naar huis had genomen. De rechtbank in Den Haag ver oordeelde hem wegens diefstal van genoemde lantaarns, tot 14 dagen gevangenisstraf met aftrek. Van den H. verdedigde zich voor het Hof door aan te voeren dat het hier een baldadigheid betrof, die hij met 2 vrienden na een avond dn Scfceveningen had uitgevoerd. De president van het Hof nam het echter ernstiger op. „Voor diefstal van straatlantaarns kan men'U tot 7 .iaar gevangenisstraf veroordelen, U brengt daardoor 't verkeer op de weg in gevaar met alle eventuele gevolgen van dien". De procureur-generaal achtte 't vonnis van de rechtbank terecht gewezen, en vroeg bevestiging. Het Hof zal over 14 dagen in déze zaak uitspraak doen. Evenmin als de charmante Engelse bezoekster van de tentoon stelling „Vijftien Jonge Beeldhouwers" in het Instituut voor Hedendaagse kunsten in Londen, kunnen wij raden wat dit beeldhouwwerk voorstelt: het draagt geen naam. Het is een werk van mevrouw Sarah Jackson, een 27-jarige Amerikaanse. ROTTERDAM Op hef door de regering gecharterde Noorse passagiersschip „Skaubryn", dat onder auspiciën van de Kon. Rotterdamse Lloyd vaart en als eerste emigrantenschip van dit jaar uit Rotterdam naar Australië is vertrokken, bevinden zich bijna 950 Nederlandse emigranten, voorts 200 uit Duits land afkomstige „displaced persons". Deze laatste reizen voor rekening van de I.R.O., de internationale Vluchtelingen Orga nisatie. Ten gerieve van de Nederland se passagiers is een Nederlandse verbindingsofficier aan boord ge plaatst. Verder bevindt zich o.a. ook een Nederlandse chef-hof meester, een Nederlandse sport leider, en Nederlandse dokter en enige Nederlandse verpleegsters aan boord. Van deze staf zullen echter enige leden, o.a. twee ver pleegsters, een verpleger en de sportleider, in Australië blijven, omdat zij tevens zelf emigrant zijn. Dit laatste geldt ook voor de beide geestelijke verzorgers aan boord, pater Klijn uit Tete- ringen, die naar Kew (Australië) gaat en ds. J. B. Groenewegen, Ned. Herv. predikant te Utrecht, die met zijn vrouw en vijf kin deren vertrekt naar de Presbyte riaanse kerk te Corrimal (Austra lië). Onder de Nederlandse passa giers zijn ook 160 emigranten voor Nieuw-Zeeland, die van Australië uit in groepsverband per vliegtuig verder zullen rei zen. Onder hen bevindt zieh ir. H. J. Giessen uit Breda, inspec teur van de Nederlandse Heide Maatschappij, die wel als particu- lier emigreert, maar toch in Nw.- Zeeland verschillende opdrachten zal uitvoeren, o.a. een onderzoek zal instellen naar de emigratie kansen voor intellectuelen en naar de Nederlandse exportmo gelijkheden voor pootaardappels en fijne zaden. BEMANNING „GEMMA" NOG NIET GEVONDEN Vrijdagmiddag heeft men in de romp van het Zondag j.l. bij Gue- thary gestrande Nederlandse tankschip „Gemma" een gat ge maakt en in het binnenste van het schip een onderzoek ingesteld. Men heeft echter niet de lijken van de vijf nog vermiste beman ningsleden gevonden. Zoals ge meld zijn tot nog toe de lijken van twee leden der bemanning aangespoeld. Vacantia bouwvakarbeiders van 4 tot 9 Augustus UTRECHT (K.N.P.). De Be- drijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft vastgesteld, dat de vacantie- week dit jaar is vastgesteld van 4 tot en met 9 Augustus. II (Slot) WAT EIST het gezamenlijk dra gen van de lasten van de over heid? Wat onze afweer van het communisme? Wat is ons stand punt in de zaken van het Rijk en in internationaal verband? En wat wil ons program ten aanzien van het buitenlands beleid? Dit wordt als volgt weergegeven in het ontwerp-program 1952, waar van wij hier het slot van de hoofdpunten weergeven: IV. Het gezamenlijk dragen van de lasten eist van de over heid: een zuinig beheer van de door zo hoge belastingen verkregen gelden: het breken met perfectionisme in de uitvoering van. de staats- overheveling waaT mogelijk van staatsbemoeiing naar het maat schappelijk leven; verdeling der lasten met inacht neming der behoeftenverschillen; belasting-faciliteiten ter bevor dering der particuliere charitas. V. Afweer van het commu nisme: wetgeving en bestuur volgens de christelijke leer van recht vaardigheid en liefde; scherpe bestrijding van de com munistische leer en de commu nistische practijk, o.a. wat betreft haar pogingen tot doorkruising van het werk der bonafide vak beweging door misbruik van het wapen der staking; bijzondere maatregelen ter handhaving der veiligheid in buitengewone omstandigheden; wijziging der drukpersvrijheid door mogelijkheid tot verbod van bepaalde uitgaven; mogelijkheid tot vervallenver klaring van lidmaatschap van revolutionnaire volksvertegen woordigers. VI. Overige werkpunten. Van de overige werkpunten (zie Werkprogram punten 40 t.m. 45) dienen nadrukkelijk de aan dacht te hebben: a. de principiële punten ver meld onder Binnenlandse Zaken en Justitie. b. de belangrijkste punten ver meld onder; Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Wederopbouw en Volkshuisvesting, Volksgezond heid. B. De zaken van het.Rlik. De rijksverbondenheid van Ne derland, Suriname en de Neder landse Antillen, zijn gegrondvest op het Nederlanderschap der bur gers en gelijkwaardigheid der landen. De zelfstandigheid van elk der drie landen blijve behouden en worde versterkt. Onderlinge hulp en bijstand worde verleend, in het bijzonder van Nederland tegenover de beide andere landen. De uitoefening van het Neder landse gezag over Nieuw-Guinea zij gericht op het belang der be volking. Dus op haar godsdien stige, geestelijke en stoffelijke Nog altijd druppelt in verschillende persbe- schouwingen, commentaar en reactie na over de merkwaardige behandeling van het ont- werp-Beginselprogram van de Katholieke Volks partij, in de Partijraad van December. Wij treuren niet om deze gang van zaken. Wie onze artikelen, al eerder aan dit program gewijd, gelezen heeft, zal begrijpen, dat wij het er mee eens zijn, dat de Partij in klein comité deze moeilijke en ingewik kelde zaken nog eens laat bekijken. Er valt in menig opzicht aan de tekst van dit program nog wel wat te schaven om het voor het grote publiek aantrekkelijker te maken. En dan is nog voor namer natuurlijk de inhoud van dit program, waar het tenslotte op aankomt! Wij blijven van mening, dat het teveel gevraagd is van de Partij raad in zijn huidige samenstelling, om bevoegd en verantwoord een oordeel over de formulering van de beginselen uit te spreken, omdat hier zo vele wijsgerige en ook moraal-tJheologische kwes ties aan de orde komen. Men zal zeggen, dat daarom dit ontwerp is voorbereid door een spe ciale commissie, maar ons bezwaar is geweest, dat die commissie niet breed genoeg was samen gesteld. Anders zouden vele moeilijkheden hebben kunnen worden voorkomen Maar er is nog een ander punt. Bij de be- sprekingen in de Partijraad en ook al in perscommentaren daarvóór, is duidelijk aan het licht getreden, dat er verschillende menings verschillen zijn over diepgaande principiële pun ten. In het bijzonder dan natuurlijk over de for mulering daarvan. Nu is dit op zichzelf niet zo erg, wanneer tenslotte „uit de worsteling der ideeën de waarheid maar naar voren komt". De vraag is echter, een vraag die o.i.' wel ernstig mag worden gesteld, of wij ons in dit opzicht niet weer schuldig maken aan de oude oer-Hollandse fout, om het te zoeken in te veel perfectie, dus in de ook op ander terrein wel gesignaleerde kwaal van het perfectionisme. Wij willen het toch vooral zo volmaakt mogelijk hebben en zo komen we er toe, hele wijsgerige bomen op te zetten over begrippen en uitdrukkingen, omschrijvingen en woorden, die al tientallen van jaren gemeen goed zijn onder het publiek. Wij hebben jaren gestreden voor zaken, die natuurlijk met bepaalde woorden moesten worden aangeduid en nu komt men ons vertellen, dat er eerst nog eens degelijk vooral degelijk! en langdurig over gepraat moet worden Laat ons toch oppassen, dat de gewone man, die b.v. toch altijd nog de kern van de katholieke partij uitmaakt, niet nog meer de brui geeft aan de politiek, omdat ze steeds ,meer boven zijn pet gaat! Op de Partijraad is gezegd, dat zestien professoren van Nijmegen een verschillende opvatting hadden over het begrip „staat". Is het nu dan zo, dat wij, na zestig jaar in ons partijverband aan staatkunde te hebben gedaan, dus aan het bespreken en behandelen en verspreiden van de kennis van de leer van de staat en zijn bestuur, nu niet meer zouden weten wat de staat eigenlijk is? Wat hebben onze leiders en leden in al die tientallen van jaren dan eigenlijk in en met de Partij gedaan? Ergens voor gestreden en gewerkt, terwijl zij niet wisten wat het was???Kom nou!! Wij willen maar zeggen: laat men het toch niet moeilijker maken dan het al is! Wij kunnen er best inkomen, dat de geleerden hun meningen wel eens willen spuien, wij beginnen zelfs met daarvoor diep res pect op te brengen. Maar die meningsverschillen over deze gewichtigheden kan men beter binnens kamers uitvechten. Wanneer dat in het openbaar gebeurt, wekt dat nog maar méér misverstand. In de periode van het jaareinde, van Kerst- mis tot Nieuwjaar, is de wereld vol van verlangen naar vrede. Hier en daar is er terecht weer op gewezen, dat die vrede niet alleen schone woorden en de gebruikelijke daden op sociaal-economisch gebied eist, maar dat er ook wat anders moet gebeuren. Een van de zwakke punten in de pogingen tot het bevorderen van de wereldvrede is b.v. het vluchtelingenprobleem. Wij hebben over de ernstige situatie van de mdl- lioenen ontheemden in Duitsland b.v. meermalen indrukwekkende beschouwingen gegeven. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, van de Verenigde Naties, onze landgenoot van Heuven Goedhart, heeft er in een vergadering van de desbetreffende commissie op gewezen, dat er veel meer moet worden gedaan om te voorkomen, dat duizenden vluchtelingen aan een dreigende hon gersnood en andere noden ten prooi vallen. Hij wil een aantal bureaux oprichten over de gehele wereld, en van andere zijde werd zelfs de instel ling van het ambt van een Procureur-Generaal van de Rechten van de Mens bepleitDat alles is heel goed en nuttig en wij hopen, dat er ge holpen wordt. Alleen: wanneer men naar die nieuwe Procureur niet beter luistert dan naar de Procureur-Generaal voor de Rechten van de Mens, die al eeuwen aan de mensen leert wat hun rechten enwat hun plichten zijn, dan wordt het toch niet beter Merkwaardig is in dit verband de uitlating van de heer van Heuven Goedhart, dat er op het ogenblik al 1.500.000 mensen zijn, die van deze noden te lijden hebben. Dit aantal stijgt echter voortdurend. Het neemt toe met 15 tot 20.000 per jaar en.... dat zijn allemaal men sen, „die over de grenzen naar het Westen komen". Een goed verstaander heeft hier aan een half woord genoeg! Dat zijn mensen al ont hield van Heuven Goedhart er zich in dit milieu natuurlijk van namen van landen van achter het ijzeren gordijn te noemen! die de dictatuur- landen ontvluchten, omdathet daar, als wij de „Waarheid" zouden geloven, zo goed te leven en zo vreedzaam is! Maar wij geloven dat niet. Wij weten, dat al de krokodillentranen over de vrede, die de communisten schreien, maar „larie" zijn en dat hun werken er in wezen op gericht is, de bodem voor de vrede om te woelen en op alle manieren de chaos, die de vijand van de vrede is, in de hand te werken. Wij zullen de commu nisten alleen om dit huichelachtige spel in de gaten moeten houden. Al enige tijd geleden is er een Bisschoppe- lijke commissie ingesteld, met de opdracht om de verhoudingen in de sociale organi saties te onderzoeken. Dat was in de dagen, dat de K.A.B. naar veler mening topzwaar zou wor den tengevolge van de combinatie van en fusie met andere groepen. Hoe staat het er mee? Dezer dagen heeft prof. Jan van de Ven, niet te ver warren met zijn veelbesproken broeder Frans, er iets van gezegd op een feestvergadering van de katholieke handelsreizigers, waarop ook Mgr. Alferink, de aartsbisschop-coadjutor, aanwezig was. Ging de strijd rondom de K.A.B. indertijd o.a. over de kwestie van de bedrijfsbonden, prof. v. d. Ven, die zelf in de genoemde commissie zit, lichtte een tipje van de sluier op, toen hij zei, dat een „reorganisatie en heroriëntatie van het gehele organisatieleven wel eens wenselijk zou, kunnen zijn, waarbij men niet naar het beroep, maar naar het bedrijf georganiseerd is", maar. mogelijk is er een tussenweg, zei hij. „Wanneer het advies gereed is, moet men dit niet tegen werken, maar er begrip voor tonen", aldus prof. v. d. Ven. Hij kon ails lid van de commissie na tuurlijk niet méér zeggen. Wij zien met grote belangstelling het resultaat van de commissie en de uitspraak van het Episcopaat tegemoet verzeke- rijpheid daar voor verkregen is. Vrijheid van missie en zending blijve gewaarborgd. De economische openlegging van het land worde bevorderd en de inschakeling der bevolking in het openbare leven gestimuleerd. C. Het boven-nationale en het internationale verband. Indonesië. De K.V.P. heeft ruimhartige bereidheid tot verdragsgetrouwe samenwerking met Indonesië in een doeltreffend verband, met volledige aanvaarding van het feit der souveremiteitsoverdracht. Zij wil daarmee dienen de be langen der beide landen en bij dragen tot de wereldvrede. Buitenlands beleid. De K.V.P. streeft naar verster king van de volkébelangstelling voor het buitenlands beleid en voor de ontwikkeling der vonce- rensamenwerking. Zij wil de versterking van de invloed der Staten-Generaal op het buitenlands beleid. Zij verlangt een snelle totstand koming der Benelux. Zij komt op voor een krachtige bevordering van de federale een heid van Europa met waarbor ging van de levensbelangen ook van de kleinere landen en met inachtneming van het nationaal- eigene. 'Zij wil op de grondslag van het Noord-Atlantisch Verdrag krach tig deelnemen aan de noodzake lijke weerbaarheid der betrokken volken en ook in economisch op zicht de Atlantische gemeen schapsgedachte versterken. Zij verlangt een steeds hech tere Europese en Nederlandse, sa menwerking met de Verenigde Staten van Amerika en Canada. Zij wil Nederlandse kennis en energie benutten in de vreemde, vooral ten behoeve van de ont wikkeling van daarvoor in aan merking komende gebieden. is majoor P. Cramer, militair attaché aan ons gezantschap te Bangkok, aldaar overleden. In 1946 vertrok hij als dienstplichtig korporaal naar Indonesië en viel daar zo op door zijn bekwaamhe den, dat hij in Bangkok attaché werd in de rang van reserve kapitein zijn gisteren wederom tien leer lingvliegers naar de V.S. vertrok ken voor verdere opleiding. is er al f 10.000 bijeen voor het artillerie-herdenkingsmonument dat in de legerplaats Oldebroek zal worden opgericht kan men thans op iedere werkdag tussen 15.00 en 16.00 uur met Aden telefoneren wordt m.i.v. 1 Febr. de ondervak groep melktransportkannen op geheven evenals de vakgroep hy potheekbanken, werkzaam in het buitenland.... is kolonel C. G. van Mourik be noemd tot permanent lid van een militaire Nato-studie-commissie.. is de heer J. Stapel, een der directeuren van het Ned. Insti tuut voor de publieke opinie naar de V.S. vertrokken om zijn Ame rikaanse collega's voor te lichten over de nieuwe enquête methoden. zijn diplomatieke betrekkingen aangeknoopt tussen Nederland en Jordanië VOORSTEL WIJZIGING ZIEKTEWET Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de Ziektewet dat bedoelt de mogelijkheid te openen dat be drijfspensioenfondsen die in hun reglement de bepaling hebben opgenomen dat ook tijdens de ziekte van de werknemer premie verschuldigd is, deze met name wat betreft het werkgeversaan deel rechtstreeks van de met de uitvoering der Ziektewet be laste organen zullen kunnen ont vangen. Voorts wordt wijziging voorgesteld in de bepalingen in zake doorbetaling van vacantie- gelden (of bonnen) bij ziekte. Japanse ambassade Op voorstel van de Nederlandse regering heeft de Japanse rege ring besloten om na de ratificatie van het vredesverdrag haar te 's-Gravenhage gevestigde handels missie om te zetten in een ambas sade. Anderzijds zal Nederland in Japan eveneens door een ambas sadeur worden vertegenwoordigd. 8 Januari: Onder het Octaaf van Drie Koningen Met elkander hebben wij de Driekoningenkoek gegeten. Het was een prachtige diep bruine kkek en de keuken, zo moet ik eerlijk zeggen, had eer van haar werk. Er zaten een bruine en twee witte bonen in, als herin nering aan de drie koningen, de twee blanken en de zwarte. Een van ons, die de bruine boon vond, werd tot koning gekroond: hij zat heel deftig aan tafel met een kroontje van zilverpapier en was verplicht om een toe spraak te houden. Hij zei niet veel, maar wat hij zei was raak: „Driekoningenkoeken eten de mensen nog wel; ze vinden folklore interessant en het hoort een beetje bij je stand, dat je wat voor de oudheid voelt. Maar de gods dienstige grondslag, waarop deze volksgebruiken steunen, zijn ze kwijt. Want dan kwa men er vast meer mensen naar de kerk om God eens extra te bedanken voor Zijn openbaring aan ons door de Drie Koningen". Gelijk had die namaak-koning. Ik heb vanmorgen hoogstens 25 men sen in de H. Mis geteld. IN DESERTO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3