Stevige winterkost ORT Critiek op ds. Niemöllers bezoek aan de Sovjet-Unie BANDJIR OVER JAVA >p DV/O te plaats en et kort RECEPTEN Driekoningen oman Hij zou de Russen in de kaart spelen door Leo Broeksmit ZATERDAG 5 JANUARI }9j2 v„ Geel Zwart— 12; Blauwe R«gg« 14; Con Brio—KSV TOP 2—VZV 2 Girls 2FSA a :tor—DOS 2 15.45; OS 13.30. WGW 2St. Vic- 1 OS 2Geel Zwart DWO aWGW a. -VZV b 13.40. -Blauwe Reigers a. dklasse is de wed- -DTS de wedstrijd 3TS is zo langzaam en kanspaardje ge- al nu zeker probe- stoute stukje uit twee weken terug VO in eigen huis de afhandig wist te nee het dan tevens :tter van de boven- rdt. [O gaan nu uitma- rlopig de rode lan- •agen. VIO is dioor van DVO plotseling e plaats 'terecht ge- kan deze nu over- jp z'n tellen passen klasse werkt Geel or een overwinning ;els naar het karn- e. Na een overwin- s nog een punt no- rls moet kunnen BI. Reigers, terwijl geen beste vooruit- rïnst heeft, nu het op bezoek gaat. >de klasse ontvangt erves van VZV, een te overwinnen te- eft ook alle kans. venveel verliespun- ;n wil het nog mee- iient gewonnen te Hugo Girls 2. DOS .•are gang naar Ob- t. Victor al popelt, nten thuis te hou- ioet naar het Waar- 3on Zelo al meer- bers het leven zuur e klasse kan WGW wel eens een gelijk n, maar Geel Zwart lang niet gewonnen oren verwachten we le strijd bij DWO a ongeveer gelijke en overwinning, wel niet veel moeite /ZV b, terwijl SEW proberen om BI. n puntje te ontfut- 1 e achtste ronde van arnooi te Hastings landgenoot Donner ling behaald, waar samen met Barden lats deelt. Gligoric bezetten met één .1 de twee eerste de B-ronde verloor Heemskerk. se lichtgewicht Jor- heeft in Kopenha- pese bokstitel licht- onnen van de Fin rsenal tbalgek was. Overal de op handen zijn ing van Brazilië ge- met zo'n ernst als n wereldschokkende De eerste wedstrijd te leiden was tussen Toegoslavië. De Bra sten winnen om ver- n meedingen naar de Een paar uur voor liep ik de bekende scheidsrechter Karei ir tegen het lijf. Wij aan tafel. Van der gen me: „Profiteer nmaal Griffs het zal stukje eten voor ie :ilië het verliest", allemaal anders uit. werd een der beste t hele tournooi werd danks een feit, dat een critiek moment uel een doelpunt der moest annuleren. De ingooi. verder voorstander iging in de spelregels het uit het veld trap- bal. Hij huldigt de een speler die zo- llig doet zich schul- aan een overtreding ibruikelijk bij andere irvallen met een vrije worden betraft. Het iiijk dat op die ma. po van het spel wordt i tevens de wedstrijd eer wordt. Het voor- jg worden ingediend •national Board het- jogste college is op /an de voetbalregels. taan verre van slecht uwe reglement zal •genomen. Board er zijn fiat aan ht moet het besluit tigd worden door de le commissie voor het erswezen van de Fi- .et suuJLjkt. t£/UvmukV\ Jy, vf SltMJUe. rWkvjfiOt l ■■af Km&M. »y»lul teAttAbufi? Wat zullen wij in 1952 dragen? Lange rokken, korte rokken, swaggers of redingotes, hoedjes op het voorhoofd of dopjes, die parmantig achter op het hoofd moeten staan? Natuurlijk zijn er al richtlijnen voor de mode van het komende jaar vastgesteld, doch het is altijd maar afwachten, wat daarvan geaccepteerd wordt. Soms wordt een mode met veel tam-tam gebracht, om even later ge ruisloos te verdwijnen. Simpele, pretentieloze détails daarentegen kunnen het plotseling dóén. Uit eindelijk is het de vrouw, die de mode bepaalt en niet de ontwerper, die zijn op slanke man nequins gemaakte modellen de wereld inzendt. Wij wensen u voor het nieuwe jaar veel goede smaak toe! Afwisseling is enblijft een be langrijke zaak bii onze maal tijden! Behalve door het kiezen van verschillende levensmidde len kunnen we die variatie ook bereiken, door de spijzen niet altijd op dezelfde manier klaar te maken. Zo zal eenzelfde groente een heel andere indruk maken als ze gesmoord is, dan wanneer ze gekookt, als sla toe bereid of rauw of gekookt in stamppot of stoofpot verwerkt is. Ffei en witlof of brusselslof behoeven niet altijd klein ge sneden te worden; het lof kan ook in h.ele struikjes, de prei in lange repen worden opgedaan. Spinazie wordt in het buiten land wel toebereid zoals bij ons de andijvie: grof gesneden en door een melksausje gemengd, melksausjes kunnen bij kool raap. knolselderij, schorseneren en witte kool ook eens - vervan gen worden door sausjes van het kooknat, met tomatenpurée, bruin van jus, aroma of een bouillonblokje. Gesmoorde groen te is bijzonder smakelijk, vooral wanneer ze in spekvet inplaats van boter of margarine gaar- gesudderd wordt. Ook kan men sommige groenten koken met blokjes rookspek. Verder kunnen niet alleen worteltjes, maar ook andere groenten, zoals bloemkool, knol selderij, schorseneren, knolraap, witte kool, spruitjes en ook aardappelen smakelijk worden afgemaakt met fijn-gesneden peterselie. Ook met vlees zijn er aller lei mogelijkheden: Een runder- of varkenslapje kunnen we in zijn geheel bak ken en nastoven, maar een an dere keer zullen we het voor het bakken in stukjes snijden en dan na het stoven de jus bij- binden tot een saus. Het vlees kan dan gegeven worden als bruine ragout of als haché (daarvoor laten we he,t sudderen met gebakken uien, kruiden en azijn). Lichte ragout kunnen we maken door de blokjes vlees te koken en de bouillon tot een dikke saus te verwerken. Gehakt kan aangemaakt wor den en gebraden als één grote of enkele kleine ballen, als koekjes of lanjo worstjes, net als saucijsjes. Maar we kunnen het ook (niet aangemaakt) met een vork losroeren en bakken in de koekenpan en het daarna opdienen in een sausje of het door gekooSta groente, aardappel puree, gebakken aardappelen of een rijst- of macaronischotel roeren. Hoe u vermicellisoep en prei ZONDAG 6 JANUARI 1952 HILVERSUM I, 402 m.: VARA: 8.00 Nieuws; 8.18 Gra- mofoonmuziek; 8.35 Voor het platteland; 8.45 Orgelspel; 9.02 Sportmededelingen; 9.05 Gramo foonmuziek; 9.45 Geestelijk le ven, causerie; 10.00 Vocaal dub- belkwartet; 10.15 Boekbespreking 10.45 Lichte muziek; 11.15 Caba ret. AVRO: 12.00 Disco-causerie; 12.40 Voor de jeugd; 12.50 Mari ne-kapel; 13.00 Nieuws en week overzicht; 13.05 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.10 „New York calling"; 13.15 Orkestcon cert; 13.50 Even afrekenen, he ren! 14.00 Gramofoonmuziek; 14.05 „Ontvangst in de ronde zaal"; 14.30 Kamerorkest, koor en solisten; 15.30 Filmpraatje; 15.45 Orgelspel; 16.00 Discogram; 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Amusementsmuziek; 17.25 „Mo- nus, de man van de maan", hoor spel voor de jeugd; 17.45 Piano spel; 17.55 Sportjournaal; 18.15 Nieuws- en sportuitslagen. VPRO 18.30 Doopsgezinde kerkdienst. IKOR: 19.00 Kinderdienst; 19.35 Bijbelvertelling. AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Weekoverzicht; 20.15 Omroeporkest en solist; 21.20 Avro-allerlei; 21.25 Hersen gymnastiek; 21.50 Amusements muziek; 22.20 Gramofoonmuziek; 22.30 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.4524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II,' 298 m: K.R.O. 8.00 Nieuws- en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuziek 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Gewijde muziek; 10.00 Ger. kerkdienst; 11-30 Omroeporkest; 12.00 Liturg, muziek. K.R.O. 12.15 Apologie; 12.35 Gramofoonmuziek; 12.40 Amusementsmuziek; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws, weerberich ten en kath. nieuws; 13.10 Lunch concert; 13.45 Uit het Boek dei- Boeken; 14.00 Cello en piano; 14.30 Concertgebouworkest, koor en solisten; (In de pauze: „De Wandschildering", causerie en gramofoonmuziek); 16.40 Gewij de muziek. IKOR: 17.00 „Bij het begin van het nieuwe jaar", toe spraak door Zijne Excellentie Mr. H. Mulderije; 17.10 Ned. Herv. Kerkdienst; 18.15 Zangdienst. N.C.R.V.: 19.00 Gramofoonmu ziek; 19.15 „Zeven stemmen uit het Nieuwe Testament", causerie 19.30 Nieuws, sportuitslagen en weerberichten. K.R.O.19.45 Hand in hand, gev. programma m samenwerking met het N.I.R.; 21.30 Actualiteiten; 21.40 Prome nade orkest; 22.40 „Kerstviering m de Oekraïne"; 23.00 Nieuws; 23.15 Kerstcantates; 23.4524.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 7 JANUARI 1952 V.A.R.A. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Zender- siuitmg; 9.00 Nieuws- en weer berichten; 9.12 Gramofoonmuziek (9.309.35 waterstanden); 9.50 Voor de vrouw. V.P.R.O.: 10.00 „Voor de oude dag", causerie; 10.05 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Voor de zieken; 11.40 Sopraan en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Accordeonmuziek; (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.3312.38 Voor het platteland) 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de mid denstand; 13.20 Dansmuziek; 13.45 Gramofoonmuziek 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Radio Phil- harmonisch Sextet; 14.45 „Boven de Zestig"; 15.45 Gramofoonmu ziek; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Zendersluiting 18.00 Nieuws; 18.15 Militair commentaar; 18.25 Vara-varia; 18.30 Metropole or kest en solist; 18.50 Regerings uitzending: Dr. K. Hartsuyker: „Voorzichtigheid met bestrij dingsmiddelen"; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Politie- kapel; 20.45 „Toeval in drievoud" hoorspel; 21.15 Amusementsmu ziek; 21.45 Het onderwijscongres van de P.v.d.A., nabeschouwing; 22.00 Radio Philh. Orkest en so list; 23.00 Nieuws; 23.15 Socia listisch nieuws in Esperanto; 23.20 Orgelspel; 23.45—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m: N.C.R.V. 7.00 Nieuws; 7.10 Sportuitslagen; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Familie competitie; 10.05 Orgelspel; 10.30 Morgendienst; 11.00 Bas-bariton en piano; 11.25 Amusements muziek; 12.15 Gram. muz.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Orgel, alt en hobo; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Man- dolinemuziek; 13.45 Gram. muz.; 14.00 Schoolradio; 14.35 Gram. muz.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Trompet en piano; 15.30 Kamer koor; 16.00 Bijbellezing: 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.25 „Voor de mannen in grijs, groen en blauw", causerie; 18.30 Orato riumvereniging; 19.00 „Volk en staat", causerie; 19.15 Engelse les; 19.30 Gram. muz.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 „Vijf minu ten"; 20.15 Salonorkest; 20.45 Concertgebouworkest; 21.20 „De Amourette van Catharina D'Ör- léans", hoorspel; 21.50 Gram. muz.; 22.20 „Wie waren Uw voor ouders", causerie; 22.30 Vocaal ensemble; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 en 23.50 24.00 Gramofoonmuziek. eens anders dan anders kunt be reiden, vindt u hieronder be schreven. Recepten voor vier personen GEBONDEN VERMICELLISOEP 1 liter water (met bouil lonblokjes) of bouillon van vlees, 20 gram grove vermi celli, een mespuntje kerrie, 30 gram (2 eetlepels) boter of margarine, 30 gram (3 eetlepels) bloem, zout (melk). De bouillon of toet water aan de kook brengen. De vermicelli breken, er in strooien en tien minuten zacht lateni koken. De boter of margarine smelten, de kerrie hieraan toevoegen en licht-bruin bakken. De bloem er door roeren en bij scheutjes te- geliik^ onder steeds roeren, hete soep hierbij schenken. Pas nieuw vocht toevoegen, wanneer de massa glad en gebonden is. De resten van de bouillon of het water toevoegen en de massa nog enige minuten laten koken, totdat de vermicelli gaar is. De soep op smaak afmaken (met zout er»/ of aroma) en een ZONDAGSEVANGELIE Het treft heel gelukkig dat 't Driekoningenfeest dit jaar op een Zondag valt; dan is er immers meer kans dat we dit feest vieren en dat we een beetje doordenken op de wonderlijke geheimen van deze gebeurtenis. Driekoningen is een fascinerend feest. Daar staat opeens een ster aan de hemel, en wijze, geleerde mannen gaan trekken naar die ster. 't Lijkt ongelooflijk, maar de H. Schrift zegt het, en dus is het waar. Plotseling verscheen 'n ster, een onbekende, bijzondere ster. Wanneer? in welke hoek van de hemel? Niemand weet het met zekerheid; 't Evangelie-ver- haal laat ons volkomen in het duister. Zo leest men: „Er kwa men wijzen uit het Oosten te Je ruzalem aan, en zij vroegen aan de bewoners: „Waar is de pas geboren Koning der Joden? We hebben Zijn ster gezien en zijn gekomen...." Zeker kenden zij de profetie: „Een ster zal opgaan in Jacob", en door goddelijke in geving hebben zij aan de ster die ze zagen de juiste betekenis ge geven. Maar is het dan nog niet onzinnig om op een kameel te klimmen en naar die ster te trek ken? Al hechtten zij nog zoveel waarde aan hemeltekens, het blijft een wonder van moed en vertrouwen, van idealisme, wat zij volbrachten en wat zij de Je- ruzalemmers meedeelden met deze paar woorden: „we hebben Zijn ster gezien, en zijn geko men!" Zij reisden achter een ster aan. Overdag sliepen ze wat, maar nauwelijks was de schemer gedaald, of ze stegen op hun rij dieren of namen hun reisstok ter hand (want wijze mensen plegen niet rijk te zijn, en mis schien waren de geschenken hun enige rijkdom) en gingen ver der, door woestijnen, door streken zonder mensen, langs gebaande wegen of door wildernissen, ge kweld door honger of dorst, we weten het niet, zij gingen door. Het was een reis van maanden, want Herodes die meer wilde weten ondervroeg ze nauwkeu rig naar de tijd waarop de ster aan de hemel verschenen was. En toen de wijzen niet terugkeer den, liet hij alle jongens onder de twee jaar vermoorden. Een kleine twee jaar moet dus wel verlopen zijn sinds het verschij nen der ster. Eindelijk kwamen ze in Bethle hem. Wat hebben ze gemeend daar te vinden? Ze zochten een koningskind, en ze vonden een jongetje met een verlegen man en een schuchtere moeder, een Joods gezin zoals zij er honder den waren voorbijgetrokken. Voorbijgetrokken zonder be langstelling. Maar nu knielden ze neer. Ze knielden neer voor 't Kind op de schoot van Maria, terwijl zij in dat wezentje niets konden zien dan wat des Kinds is. Ze aanbaden Het. Waarom? Omdat de ster hen daarheen had geleid, en zij geloofden in die ster. Dat is het wonderlijk-schone: hun geloof in de ster. Natuurlijk hebben ze zwarte ogenblikken gekend, momenten, uren, dagen wellicht van moedeloosheid. Ze moeten weieens getwijfeld heb ben aan de juiste betekenis van door Wim Km'p$ch<2Gr én J3do$ scheutje melk wanneer de ker- £at Ucht' ze moeten gedacht heb. ue- xer ben, zo nu en dan, dat het hope loos was, wat ze deden, omdat die ster alsmaar verder ging, riesmaak te sterk mocht zijn. GESTOOFDE PREI 1% kg prei, zout, boter of margarine, aardappelmeel, bruin van jus of opgeloste juspasta (paneermeel of be- sdhuitkruimels) De prei van het stronkje, het buitenste blad en de zeer harde groene bladeren ontdoen. De groente eenmaal in de lengte en eenmaal dwars doorsnijden en goed wassen. De prei met een bodem kokend water met zout opzetten en gaar koken in een goed gesloten pan. De groente na enige tijd omleggen (kooktijd ongeveer vijftien minuten). De prei uit het vocht nemen, dit pittig maken met bruin van jus of juspasta en een weinig binden met aardappelmeel. Er een klontje boter of margarine door roeren en de groente met dit sausje bedekt nog een paar minuten verwarmen. Heeft men een oven, dan de groente bestrooien met paneer meel of beschuitkruimels en er vlug een bruin korstje op laten komen. PROF, KOHNSTAMM BEGRAVEN Onder overweldigende belang stelling is gistermiddag het stof felijk overschot van prof. dr. Ph. Kohnstamm op de Algem. be graafplaats te Ermelo ter aarde besteld. De rouwdienst werd ge leid door dr. J. C. Roose, Ned. Herv. predikant te Groningen. Het ministerie van Onderwijs was vertegenwoordigd door Secr.- generaal mr. Reinink. Voorts wa ren o.a. aanwezig de voorzitter van de Onderwijsraad prof. dr. Woltjer, de Commissarissen der Koningin in Gelderland en Dren te en oud-minister dr. Bolkestein. Namens de P.v.d.A. sprak Koos Vorrink aan de groeve. weken, maanden achtereen. Toch trokken zij voort. Ze konden niet opgeven. Om die ster! En uitein delijk knielden ze neer in een klein, armoedig huisje, waarboven de ster te schitteren stond. Ook wij trekken door de dagen. „Pelgrims zijn we", zegt de eer ste Paus. Trekken we ook achter een ster aan? Zien wij ook een licht aan de hemel? Er zijn dui zenden doeleinden die we kunnen nastreven: rijkdom, plezier, 'n goed leven, 't bezit van een auto, een buitenlandse reis, een zorge loos huwelijk enz. enz. 't Kunnen allen sterren zijn, waarop wij onze reis bepalen. Maar zij leiden ons hoogstens naar Herodes. De ster die boven ons leven moet schitteren en die ons kracht moet geven in duistere ogenblikken, mag geen andere zijn als geloof en vertrouwen in -God. Deze ster hebben we nodig nu er in onze tijd een zekere minachting be staat voor het grote gezin, nu er voorgerekend wordt dat door overbevolking de nationale eco nomie in gevaar is, nu men maar huizen bouwt voor kleine gezin nen. Godsvertrouwen en geloof in Gods absolute souvereiniteit over heel ons leven zijn in deze moeilijke tijd zó bijzonder hard nodig de priesters ervaren het voortdurend in de biechtstoel nu de verkering zo lang duurt en de opvattingen zo lichtzinnig zijn. Laat die ster toch boven uw leven glanzen! Hoe vaak zullen de koningen niet voor gek ge scholden zijn? Waarom is hun stoet niet aangegroeid tot een optocht van duizenden? Gaan wij achter hen aan. Geef het leven een diepe betekenis. Laat de mensen praten en weet dat bo ven uw aards bestaan de ster schittert: God, die ons onfeilbaar zeker voert naar de plek waar volkomen geluk ons wacht. LITANIE DER LEUKE DINGEN Een mooie prijs met de prijsvraag van de We kelijkse Beurt". Een dagje vrij van school, als je er niet op re kent. Een leuke film, waarbij je eens flink kunt lachen. Een nieuwe autoped, pop, bouwdoos en weet ik wat al meer. Een paar spiksplinternieuwe schoenen, een pracht van een japonnetje, een schat van een hoedje. Een aardige oom, die onverwacht op visite komt. Een peettante, die je verrast. Een grapjas van een broertje en een dot van een zusje. Een lekkere chocoladepudding en een kanjer van een sinaasappel. Een snoes van een hondje en een vrolijk kana riepietje. Ik houd er mee op, jullie weten natuurlijk nog veel meer leuke dingen op te noemen. Maar wil je alleen maar leuke dingen doen of hebben? Of ben je zo flink, dat je ook een vrolijk gezicht zet, als er nu eens iets niet leuks te doen is? Denk aan het motto van Januari: WIL JE ALLEEN MAAR LEUKE DINGEN DOEN? den....? Ja! Wat hadden ze? Zuinig zijn met papier! De Lassoman zegt het maar eventjes! Sinds 1 Januari kim je bij Tïel ook 's nachts met 'n bootje over de Waal! Dat is maar fijn! In December van het jaar 1951 zijn in Tilburg wel meer dan 1100 kana riepietjes bij elkaar geko men. Wat 'n hemels ge zang was dat! Het KLM-vüegtuig de „Utrecht" kan in twee dagen en zeven uren van Amsterdam naar Tokio vliegen! Daar kan de Las. soman niet tegen op! In 'n stad in Zuid-Ame- rika schieten ze alle hon den, die op straat lopen, dood! Want in het afgelo pen jaar zijn er ongeveer 100 mensen door beten van dolle honden gestor ven. De Lassoman weet ervan, hoor! In Bussum is 'n „mo dern dubbel villaatje" te koop! In de tuin is 'n broeikas voor druiven aanwezig! Wat wil je nog meer, kleine vrienden! Kopen? Of niet kopen? En wij hebben in de maand December behalve 100 beste koeien ook nog 'n heleboel cornedbeef, melk en chocolade aan de mensen in Italië gegeven. Je weet wel, voor die mensen en kinderen, die zoveel te lijden hebben van de overstroming. Nogmaals: Zalig Nieuw jaar allemaal!! Raak 1. Een goede les is zil ver, een goed voorbeeld goud waard. 2. Een hart, dat niet bidt is net als een wie rookvat, waar geen wie rook en geen vuur in zijn. 3. Wees het eerst om te luisteren en het laatst om te spreken. Daar komt de Lasso man het nieuwe jaar in- gerend! Allemaal, zalig Nieuwjaar, kleine vrien den! En we gaan dit jaar weer fijn nieuws voor jullie vangen! Zullen jul lie het altijd goed lezen! De Lassoman is net als de drie Wijzen uit het Oosten: Die waren ook op reis en ze moesten heel ver! Net als de Las soman! Wij hebben laatst hon derd van de allerbeste koeien aan Italië gege ven, want daar is door al die verschrikkelijke over stromingen van het vorig jaar veel vee doodgegaan. De wollen breigarens zijn wat goedkoper ge worden. Hoe bestaat het! In Eindhoven lopen des nachts honden rond, die vette konijntjes opeten! Waf! In Nederland zijn meer dan 1% millioen ra diotoestellen in gebruik! In Italië gingen 'n paar boze dieven 'n groot ge bouw binnen om geld te stelen. Ze zagen 'n ge weldige brandkast. Toen gingen ze met branders de deur van die brandkast doorbranden. En toen wilden ze gauw het geld pakken. Maar.... er lag alleen maar 'n hoopje as, kleine vrienden! Wat was er gebeurd? Wie kan het raden? Denk eens na! Vraag eens na! Informeer eens even! Nou, wie weet het? Steek je vihger maar omhoog! Ze had- Het wonderfluitje De drie Koningen zijn vermoeid en hongerig van de lange reis. Ze zien een arme hut van een hout hakker en kloppen aan. Deze ontvangt hen harte lijk, geeft hun te eten wat hij heeft en geeft zijn enige bed. Als beloning geeft de zwarte ko ning Caspar een wonder fluitje. Daarmee kan de arme man alles krijgen, wat hij verlangt. Even fluiten en het is er. Maar.... op één voor waarde: hij mag geen arme mensen de deur wijzen. De Koningen vertrekken. De houthakker, nieuws gierig, probeert meteen z'n fluitje. Alles wat hij vraagt, komt als uit de lucht gevallen. Z'n hut wordt een rijk kasteel. Hij tovert de prachtigste kle ren te voorschijn en het heerlijkste eten. Elke dag is er 'n groot feest. Maar. hoeveel armen er ook aankloppen, ze worden door blaffende en bijtende honden weggejaagd. De Koningen komen uit Beth lehem terug. Ze zien het kasteel hel verlicht en horen feestmuziek. Caspar wil proberen, of de man z'n belofte houdt. De Ko ningen bieden zich als armen aan in kapotte kle ren. Maar daar komen de honden al blaffend en bij tend op hen toegeschoten. Eén bijt de zwarte Caspar zo maar in z'n kuiten. Dan nemen de Koningen wraak en keren met fluwelen mantels en gouden kronen naar het kasteel terug. De man is een en al hoffe lijkheid, maar de Konin gen zijn boos en verwij ten hem z'n slecht gedrag. Caspar pakt een geheim zinnig fluitje tussen z'n kleren, blaast er op en., alles is verdwenen. De arme man zit weer voor z'n hut. Hij denkt: Ik heb m'n wonderfluitje nog. Hij zoekt en zoekt, maar het is met de Koningen verdwenen. Dat komt er van, als je de armen slecht behandelt. Hij heeft het lesje van de drie Konin gen goed begrepen, maar nu is het te laat. Lastige langoor Er gaan tegenwoordig veel mensen uit ons land naar Australië. Dat zijn emigranten, zoals je weet. Je hebt wel eens gehoord, dat daar zo'n konijnen- plaag is. Lastige langoren zijn het. De boeren in Australië hebben bereke ningen gemaakt. Ze heb ben vastgesteld, dat zes konijnen net zoveel eten als een schaap en zestig eteh zoveel als een koe. Vijf konijnen drinken net zoiveel als een schaap en twee en veertig net zo veel als een koe. Als alle konijnen in Australië uit geroeid werden, zou er 25 procent meer vee gefokt kunnen worden. Er be staat een verhaaltje van een lboer in Australië, die in 1859 24 konijnen in de Staat Victoria invoerde. Zes jaar later had hij er al 20.000 gedood en hij schatte, dat er op z'n lan derijen toen nog 10.000 overbleven. Een konijnen boutje is heerlijk, maar te veel lastige langoren kun- néh een ramp worden. Wie heet er JOHN? Dat is een Engelse naam, zoals je ziet. 11 Januari vieren we het feest van een Engelse heilige, John Fisher. Wel eens van ge hoord? Hij wordt tegelijk genoemd met de H. Tho mas More. Hij was bis! schop van Rochester, toen koning Hendrik VIII de Kerk vervolgde. Hij be moeide zich nooit met de politiek. Maar toen de ko ning een verkeerd huwe lijk sloot, mocht hij niet zwijgen. Verschillende bis schoppen en zelfs kardi nalen zwegen of gaven toe. Maar John Fisher kwam er vierkant tegen op. De koning was woe dend. De bisschop hield voet bij stuk en verklaarde openlijk, dat de koning verkeerd gedaan had. Het antwoord was een bevel tot gevangenneming. Dan volgt een jaar van een zame afzondering in een kerker, waar de held ver schrikkelijk lijdt van de kou en de koorts. John Fisher geeft niet toe. 22 Juni 1535 wordt hij ter dood veroordeeld. De martelaar van zijn plicht bidt voor zijn koning en beveelt zich aan God, die eens zal komen om goeden en kwaden te oordelen. InvuL vierkant Je moet in horizontale richting de letters van de woorden plaatsen, waar van de betekenis is aange geven. Op de stippels komt dan de naam te staan van een insect. 1. Een meisjesnaam. 2. Een troep honden. 3. Een plaatsje bij Nijme gen. 4. Voorwerp om het vlie gertouw op te winden. 5. Andere naam voor po pulier. Het opschrift Een boer, die in de stad liep te wandelen, zag voor de ramen van een groot mode-magazijn: „De laat ste mode". „Gelukkig", zuchtte Krelis, „eindelijk zullen ze dan toch eens ophou den met die dwaashe den". TUEBINGEN. Prof. Helmut Thielicke. voorzitter van de con ferentie van rectoren van West- Duitse Universiteiten heeft Vrii- dae erenrotesteerd teren het be zoek dat ds. Martin Niemöller on het ogenblik aan Moskou brengt. In een brief aan bisschop Otto Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische Kerk, zegt prof. Thielicke, dat hij ook wil protes teren tegen het feit, dat de Kerk niet openlijk bezwaar tegen de reis van ds. Niemöller beeft ge maakt. Prof. Thielicke is zelf theoloog. Hij schrijft dat de rectoren wel alle pogingen, ook die van de Kerk, toejuichen die tot doel hebben de spanning tussen Oost en West te verminderen. Zij beschouwen het echter als „on gelukkig" dat ds. Niemöller, die de laatste jaren ,.op verwarring brengende wijze" had gehandeld, met een dergelijke opdracht was belast. (Ds. Niemöller, hoofd van de Protestantse Kerk in Hessen en vurig voorstander van een begrip tussen Oost en West, heeft ver klaard dat het bezoek, dat hij met zijn dochter aan Moskou brengt, zuiver particulier is). In het officiële blad van het West-Duitse Vakverbond, „Der Arbeit", schrijft men dat ds. Nie möller de „nimmer eindigende illussie" heeft, Stalin te kunnen bekeren. „Ds Niemöller is een moedig man en een goed christen maar hij weet blijkbaar niet of hij wil het niet weten dat tienduizenden christenen achter het IJzeren Gordijn aan vervol ging blootstaan", aldus „Der Arbeit". Een officiële woordvoerder van de Sociaal-Democraten in West-Duitsland noemde de reis van ds. Niemöller „beslist onaan genaam". Bewust of onbewust speelt hij de Russen in de kaart. VAN RIEBEECK-FEESTEN BEGONNEN Met vreugdevuren en klokgelui is uit Origstad in Transvaal de eerste van de zeven postkoetsen vertrokken, die uit verschillende plaatsen in Zuid-Afrika naar Kaapstad komen, waar zij begin Maart worden verwacht. Minister president Daniel Malan gaf Vrij dag het startschot voor dit begin van de van Riebeeck-feesten. FEUILLETON 110. Toen de zilveren maansikkel tusen de bergkammen van de Soembing en de Sindoro ver soheen, moest het feest eindigen, want de soldaten hadden mor gen een zware dag voor de boeg. Verhagen bedankte de kampongbewoners voor hun dans en muziek, eni de loerato wenste de militairen een goede reis. Daarna namen de gasten af scheid met een zangerig „tabeh toean hoeloebalang, tabeh toean." En Henk verwonderde zich over het algemene gegichel en de onbegrijpelijke wensen van de brutaalste meisjes: „Tabeh toean boernda!"*) „Dat het een Dag mijnheer moeder. stevige jongen moge zijn, toean." Maar de loerah vroeg met een ernstig gezicht: „Is het de eer ste maal. dat u zoiets overkomt, toean saldadoe?" waarop Henk, het feest bedoelend, zelfbewust antwoordde: „Wel nee, loerah, ik ben geen groentje meer. Het is zeker al de tiende keer!" De volgende morgen was de zon nog niet boveni het gebergte versohenen, toen de lange auto colonne zich in beweging zette. Voorop de jeep van de kapitein met een brengun-schutter en daarachter de rij zware vracht wagens. Achteraan de sergeant administrateur met een tevreden gezicht in de reserve-jeep er naast de colonne, nu eens voor, dan weer achter, als een her dershond, die de kudde bijeen moet houden, de zware leger- motor van luitenant Verhagen. Steil en smal was de weg. met verraderlijke haarspeldbochten. Maar de chauffeurs zongen mee, wanneer ze boven het gebrul van de motor uit flarder» op vingen van hun geliefde senti mentele radioliedjes, hielden de blik strak op hun voorrijder ge richt en wrongen hun vijf-1 Aan het eind van de colonne tonners met cenitimeters-zeker- klonk nog een enkel schot, maar heid door de bocht ,zo onver- er kwam geer» antwoord meer. stoorbaar, alsof een meter naast De aanval scheen afgelopen te hen een trottoir liep en geen zijn. Daar klonk al het sein voor tachtig meter diep ravijn. Na een uur kwamen ze op de grote weg. Langzaam naderden de gaspedalen de bodemplank er) hoog zongen de banden het lied van de snelheid. Maar kort nadat ze een dessa waren ge passeerd, zwaaide een forse bruine arm uit een cabine raampje en terwijl de motor naar voren stormde om het stop teken te geven, sprongen over al de soldaten uit wagens. Een sten begon te rikketikken en uit de bosrand langs de weg weer klonk het antwoord. Verhagen lag in de berm van de weg. Hij meende in de struiken tegen over hem iets te zien bewegen, maar hij was er niet zeker van. Roerloos bleef hij liggen, de vinger aan de trekker van zijn sten. Toen hii de schoten hoor de, drukte hij zich instinctmatig vaster tegen de grond en gaf een vuurstoot in de verdachte struiken. Hij zag de takken uit elkaar buigen en een gestalte struikelde naar buiten. Ver- hagens vinger boog zich reeds, maar hii hield de beweging even in. Hij zag de ander vallen en liet zijn hand zich ontspannen. verzamelen. De kapitein keek op zijn hor loge. „Ik vraag twintig vrijwil ligers voor een korte achtervol ging van de aanvallers. De ande ren kunnen in die tijd gaan eten." Allen meldden zich, zoals ge woonlijk, er) de kapitein koos twintig man, waaronder Ver hagen. Voorzichtig drongen ze het bos in en verspreidden zich in een halve boog. Alle zintui gen, alle zenuwen en alle spie ren waren gespannen, terwijl ze spiedend voorwaarst gingen. Elk bosje, elke boom, kon een sluip schutter verbergen. Het dikke mostapijt dempte hun schreden. De natuur zweeg en het was, alsof ze hun eigen hart konden horen kloppen. De kapitein was even stilgehouden, zwaaide met zijn arm: omsinge len! Automatisch slopen ze voor waarts, trachtend om ook te zien, wat de commandant gezien moest hebben. Maar de manoeu vre lukte niet. Een krakende tak of de stoot van een geweer tesen een boom moest hun aan wezigheid hebben verraden, want plotseling weerklonken schoten en binnen enkele secon den was het bos in opschudding. Op één knie achter een boom gehurkt richtte Verhagen zijn sten, maar hij durfde niet te schieten uit vrees, achter de struiken eigen mensen te tref fen. Een kogel floot over hem heen en sloeg met een doffe klap in de boom. Dat moest toe val ziin, want hij zag nergens een vijand. Weer floot er iets over hem heen, nu rakelings* over zijn schouder. Ze mikten op herri! Maar vanwaar? Hij keek rond, maar kon niets ont dekken, Wel meende hij, heel zacht, een geritsel op te vangen. Hij spande zijn oren tot het uiterste in. Het geluid kwam van rechts. Het moest eer) tak ziin, die bewoog; maar rechts waren geen struiken. Daar rezen alleen de gladde stammen van sago palmen op. Weer zeefde een kogel langs hem heen en nu kreeg hij plot seling een ingeving. Met een ruk richtte hii de sten omhoog en gaf drie, vier lange vuur stoten in de waaierkruinen van de voorste bomen. Hii hoorde een geluid van brekende takken, de lange bladeren bewogen wild en een donkere gestalte smakte met een dof geluid op het mos, waar ze bleef liggen. De luite- (Wordt vervolge!) t l

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5