AARDGAS, 45 millioen kubieke meter per jaar voor Nederland Van Litwinof tot George Ken nan uzzie Ook de Spoorwegen moeten met hun tijd meegaan Bij Jezuieten vindt men overwegend Gotisch type Boringen - vaak mislukt - een millioenenaffaire In elf maanden van 1951 voor 130 millioen ontspaard VI dberichten dit GEWEST sn IS Onprettige maatregelen in het vooruitzicht gesteld DE SLANKE LI|N DE BEURS Een koopzieke dame INTERESSANT TYPEN-ONDERZOEK Broeders van O.L. Vrouw breder en korter Karei Doorman'' naar de West Ambtenaar pleegde fraude ZATERDAG 5 JANUARI 19,2 PAGINA 7 URS GRONINGEN 'EN. 4 Jan. - e -24.25, witte tarwe rogge 26.25—37.^», (vrij) 26.75—-38 (inlevering) 22,jq y) ergerst 26.7o—29.W, St 30.5039.75, wltV —32.25, groene 9-00, koolzaad 40.®? "wijzaad 60.50-i8tw, d 50.4068.00. kana- J43.85. raanbeurs van heden 'bod niet groot. Over was de stemming ve was nauwelijks De beste monsters tot 24.25 en de witte wijkende soorten van ■50. Rogge was iets e goede monsters ïandeld voor 37.25. was ongeveer 1.00 erd tegen oplopende tocht. In het begin rs werd 38.50 be- 38.60 en enkele ;ijen brachten nog lor de goede partijen was om en bij 39.50 Mansholtgerst was in Witte haver werd erhandeld. De blanke inden kopers in prij- 25. Voor enkele extra iteiten werd 32.50 be- roene erwten kwam an verandering. De iteiten vonder» plaat- m en bij 59.00. twee rn 53,00 tot 56.00. In i geen handel. Het koolzaad had weinig a. Een paar extra, ien karwij bedongen geus besteedde men zaad 77.00 tot 78.00. is ongeveer 25 cent zaad werd voor 43.85 kt genomen. >rijzen gelden voor en franco Groningen ovisie. R 4 Jan. Tomaten 58; witlof 1029; 725; rode kool 7 ekool 6.5010; groe- I12; spruitkool 12 ooi 712; sla 8; an- knolsoep 215; win- 14; waspeen 1135; orei 818; soepgroen- peterselie 8.50; goud- 46; present van 51; cox oranje 29 2636; winterjan wildeman 4046. 1ROEK 4 Januari ien, grof 32.90—34.10; 35.20; driel. 30.30— kg spruiten 1725; lijvie 1327; 300 kg 9; 20.000 kg groene- 30.000 stuks bloem- 12; stek 4.5013. - 14.000 kg uien 34.50 /e 34.10—35.70; driel. net> 30.50—31.60; 24; 300 kg modjo's peen B 16.8017.50; 0 kg savoye A 9.90 7.80; 3000 kg rode 12.50; 2000 kg gele .40; 2000 kg spruiten 4 Jan. Aard- 7012.10, 01.000 kg 7.0035.00, B 18.00 )022.00, stek 8.00— eg spruitkool: A 18.00 2.00—22.00, rode kool gele kool 10.20, boe- 16.00, prei: I 21.00 12.0018.00, waspeen afw. 11.00—23.20, ifw. 7.0011.10, win- )034.00, gieser wil- )040.00. winterjan goudreinette 21.00 ïan 17.0058.00, cox I83.00, present van D37.00, lornlbart cal- 35.00. zwijndrechtse .0022.00, provisie- ■36.00. present van .0041.00. brederode van de elzen 14.00— lley seedling 22.00, rbe 14.00—40.00. 4 Jan. Spruitkool loerenkool 0.09—0.13; andijvie -0.32; nrei 9—0.12. 0.04—0.12: rode kool 0.24—0.51; 0.16—0.22; >en is geld sparen lte kopen is geld ren. Bij Bolte ko pen is geld sparen Bij Bolte kopen is geld sparen Bij Bolle ko pen is geld spa- en. Bij Bolte kopen geld sparen. Bij ren is geld sparen ien is geld sparen (Van een onzer verslaggevers) In de gelukkig steeds meer gebruikelijk wordende cyclus van zeer openhartige besprekingen met de Nederlandse pers, heeft de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen ir. F. Q, den Hollander, in tegenwoordigheid van zijn mede directeur, de heer Wansink, een globaal overzicht gegeven over de toekomst van dit, zij het beperlct, nationale vervoersbedrijf. omstandigheden daartoe dwingen dan komt meteen de angst naar boven, dat men „uit het spoor boekje verdwijnt". Dit klinkt zo ongeveer, alsof zo'n gemeente van de wereldkaart wordt weggevaagd Men bedenke, aldus Ir. Den Hol lander, dat ook de spoorwegen met hun tijd mee moeten gaan. Frequentie, snelheid, veiligheid en comfort zijn begrippen, welke dagelijks tot gelding moeten wor den gebracht. In dit besef treedt de directie der N. S. het komende jaar te gemoet, er zich wel van bewust, dat zij, om de eindjes aan elkaar Van de bedrijfsresultaten kan gezegd worden, dat men in finan cieel opzicht enet de hakken over de sloot is gekomen, zij het dan ook met ietwat vochtige hakken. Want de hogere ontvangsten aan personen- en goederenvervoer werden geheel teniet gedaan, door de hogere uitgaven aan personeel, materialen enz. Zijn alle gestelde technische doeleinden, bereikt, voor 1952 hoopt men met inspanning van alle krachten, hetzelfde te be reiken. Maar dan zal er nog veel gepresteerd moeten worden om bijv. in Mei de electrificatie van Zwolle naar Leeuwarden en Gro ningen gereed te hebben. Op de niet geëlectrificeerde baanvakken zal in 1954 nieuw die selmateriaal verschijnen. De mo toren zullen in tegenstelling tot de tot dusverre gebruikelijke gang van zaken onder de vloeren der wagens worden aangebracht. Het betreft hier honderd eenhe den, waarmee de productie kan beginnen. Ter beperking van ve le uiterst hoge uitgaven, wordt momenteel geëxperimenteerd met dwarsliggers. Men vergete niet, dat de gebruikelijke houten exemplaren welke voor de oorlog f 2.50 p. stuk kostten, thans ten minste f 28.moeten opbrengen En ze moeten allen worden in gevoerd. In zijn beschouwing over de toekomstige ontwikkeling van het vervoer in ons land, toonde Ir. Den Hollander zich allerminst blind voor de mogelijkheden welke het moderne wegvervoer biedt, Als men de historie van het spoorwegvervoer nagaat ziet men om maar heel dicht bij huis te blijven, dat in 1929 door de Spoorwegen veel meer lijnen werden bediend, dan thans het geval is. Als echter plannen ge koesterd worden om ergens een lijn op te heffen, en dat dan alleen, omdat de economische Advertentie Is hef geheim der schoonheid. Duizenden vrouwen, die een nei- ping hebben fofzwaar- «jvigheid, malcen in het buitenland sedertjaren gebruik van SveltPills <Burchard» 6# krathiig werkend#, til veren slankheidsdragees Zuiver plantaardig en I volkomen onschadelijk, ook bij langdurig gebruik li Tb*t* ook in Holland verkrijgbaar 1 to ApoflieUn cnOaos'isterfler} (topoi: ALPHA.A dom.fontuijlienilraaf 100 LUSTELOZE MARKT AMSTERDAM, 4 Jan. De zeer korte beursweek werd van daag besloten met een lusteloze markt, waarbij zowel door pu bliek als beroepsihandel maar weinig werd ondernomen. Na een amper prijshoudende ope ning volgde eer» verdere achter uitgang.. Deze flauwe tendenz werd echter later weer verdron gen door een licht herstel. Al met al kwamen de koersen ech ter op een iets lager niveau. Op de industriemarkt b.v. slo ten Olies 290 (290 7/8), Unilever 185 (185 1/4). De scheepvaart- papieren waren eveneens meren deels een fractie lager. Enkele Indonesische cultuur maatschappijen, waaronder enige van de grootste, zoals H.V.A. en Amsterdam Rubber, hebben reeds de oogstcijfers over 1951 gepubliceerd. Dooreengenomen vallen deze niet tegen en over treffen zelfs de verwachtingen, die in verband met de staking in Februari j.l. niet al te hoog gespannen waren. Een stimulans voor de Tndonesisohet afdeling vormden deze Cijfers echter niet, ook hier veroorzaakte de geringe zakenomvang eerder een lichte a^ktcruitgang.H.V.A. eindigde °b 38 (q?)- Deli Mij. onveranderd op 12 3/ 4, Amsterdam Rubber aanvankelijk een punt lager, doch tegen slot werd dit verlies jeeï ,.jngehaald. Ondanks de mededeling,^ dat de Senembah Maatschappij geen slotdividend uitkeert, was de koers op 68 3/4 oen punt hoger, blijkbaar had men hier gisteren reeds rekening mede gehouden. A de staatsfondsenmarkt oracht vandaag geen noemens waardige veranderingen, zowel de, guldens- als dollarobli- gnties, Amerikanen bleven even eens onveranderd, evenals het agio op 9 procent, Onxe Kustvaarders Santa Lucia 3 Jan. v, Middles brough naar Copenhagen: Jakob Oorburg 3 Jan. van Bordeaux naar Londen; Aldo- 3 van Goole naar Exmoutih; Capella 3 van Hudiksvall naar Zaandam: Spica 3 van Goole naar Ghent; Regeja 3 van Frederikssund naar Lon den; Willy 3 pass, Holtenau naar Antwerpen; Wilhelmine 4 te Rotterdam van Rostock; An tares 3 passeerde Brunsbuttel; Arran 4 te Partingon; Eban 3 van Mum- bles; Peto 4 van Rotterdam naar Wismar; Tiny 3 naar de Humber; Jozo passeert 4 Brunsbuttel; Pa- vonis passeert 3 Brunsbuttel: Ruja 3 Kalmar; Jantje Eppiena z van Gefle: Regina 3 van Hu diksvall; Batavier 3 van Goole; Madjoe 2 van Amsterdam: Hol land 3 van Amsterdam; Wota 3 van Amsterdam; Kaap Falga 3 Y?n Amsterdam; Shamrock 3 Middelharnis. te kunnen knopen, wel voor de noodzaak gesteld zal worden, maatregelen vast te stellen, welke allerminst de onverdeelde sym pathie dor reizigers zullen ge nieten. Maar daarover zijn nog geen nadere gegevens ter be schikking gesteld. 'Toen vorig jaar de alleenwo nende weduwe C. M. te Ouddorp (Zuid Hollandse eilanden) in een ziekenhuis moest worden opgeno men, ontkende de vrouw 'n nacht japon te bezitten. Maar wie schetst de verbazing, toen na haar overlijden een heel manufactu- renmagazijn en nog meer aan het licht kwam. Deels verstopt in een dichtge spijkerde bedstee, of in matrassen kwamen aan het licht: 60 nieuwe ontbytlakens 100 kussensionen. 40 gebruikte en 40 nieuwe dekens, honderden lakens, drie dozijn nachtjaponnen, ontelbaar vele coupons japonstof, drie radiotoe stellen, drie nieuwe naaimachines twaalf strijkijzers, honderdtallen zakdoeken, tientallen nesten scha len in emaille en glas, vloerkle den en wel duizend weckflessen met (bedorven) groente en vlees. De veiling van deze goederen kon niet in één dag worden afge werkt. Bliikens informaties moet deze vrouw koopziek zijn geweest. De meeste dezer goederen had zii van marskramers gekocht en niet in winkels in het dorp- Graanbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN. Witte tar we 22.5025.00, rode tarwe 22.50 24.75, wintergérst 35.0038.00, zomerger&t 35.0038.50, witte haver 28.5031,50. platte bonen 40.0053.00, kleine groene erw ten 45.00—54.00, per 100 kg. Stemming kalm. Borgers 12.00—13.00, 9.00—9.50, rode star 13.50—14.50, pe'r 100 kg. Stemming borgers gewild, an dere soorten kalm. <0 DEN HAAG (KNP). Het alge meen volksgevoelen, dat de Pa ters Jezuieten in Nederland over wegend tot het Gothische ofwel het asnerse-tvne behoren, bliikt wetenschanneliik getetst on iuiste gronden te berusten. B. P. M. Schulte. medisch can- didaat t<> Utrecht, heeft een ver- geliikende studie gemaakt en daarvoor enige groenen geeste liiken onderzocht De uitslag van ziin onderzoekingen heeft hii door ziin vader. Dr. J. E. Schulte. doen nubliceren in het Katholie ke Artsenblad. Het onderzoek is verricht tP Maastricht, waar vijftig Jezuieten en viiftig broe ders van Maria Onbevlekt Ont vangen van ..De Bevart" als stu diemateriaal dienden. Om vast te stellen af de zonen van St. Ignatius inderdaad tot het asperge-type behoren (Lon- gilineaire leptosome-type) moesten enkele- karakteristieke gegevens over hun uiterlijk ver geleken worden met dezelfde ge gevens van leden, die tot een andere kloostergemeenschap be horen. In dit speciale geval ble ken de Broeders van O.L. Vrouw gaarne bereid om als vergelij kingsmateriaal te dienen. Daar Zeepost 's GRAVENHAGE. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruy.s" (19 Januari). Nieuiw-Guinea: s.s. „Drente" (16 Januari). Nederl. Antillen: m.s, „Delft" (8 Januari). Suriname: m.s. „Agammem- non" (15 Januari). Canada: m.s. „Black Falcon" (7 Januari) en s.s. „Veendam" (9 Januari). Australië en Nieuw-Zeeland: via Engeland (16 Januari). KOSTBAAS BEDREIGD DOOR 74-JARIGE „Ik steek je dood als' je slaapt", schreeuwde de 74-jarige hotel bediende J. C. V. uit de Jacob Catsstraat in den Haag tegen zijn kostbaas. Aangezien hij daarbij vervaarlijk met een mes zwaaide en bovendien bekend stond als een gevaarlijk man wanneer de drank in hem is, werd de politie gewaarschuwd, die V. opbracht, ip Kerstmis en met Nieuwjaar had hij, onder drankinvloed ver kerende, reeds gedreigd zijn kost baas „aan riemen te zullen snij den". DE PONY WAS NIET WELKOM NEW YORK (A.P.) Het Draper Hotel in Northamp ton had niet zo zeer bezwaar tegen Arthur Patenaude, of schoon hij hem wel wat om had. Maar men had overwe gende bezwaren tegen zijn metgezel, die toch volkomen nuchter was. Arthur reed op zijn trou we vriend, een pony, het hotel en de lift binnen. Op de tweede verdieping ging het met grote waardigheid naar de receptie, waar Arthur logies voor beiden vroeg. „Neen, dat aaat niet voor Uw vriend", kreeg hij ten antwoord. Arthur vond dat flauw en reed naar de bar. waar hij twee borrels bestelde. Er verscheen echter slechts één borrel op de toog. Dit scheen niet naar de zin van de pony, die achter de bar beaon te snuffelen. De barman kreeg genoeg van het gedoe en belde de politie, die beide bezoekers verwijderde en hen van logies voorzag. De één weer in zijn stal en de ander in een cel. de voornaamste karakteristieken van de bekende typen worden ge. vormd door de lengte en breedte van hoofd en handen, moesten van beide groepen religieuzen deze lichaamsdelen nauwkeurig worden nagemeten. Het resultaat was dan ook verrassend. Het bleek, dat de handen van de Paters Jezuieten gemiddeld 2,20 m.m. langer zijn dan die der be woners van „de Beyart", doch de breedte 1,18 m.m, geringer. Die zelfde verhouding werd vast gesteld aangaande de afmeting van het hoofd. De volgelingen van St. Ignatius overtroffen op dat punt, wat de lengte aangaat, de andere groep met gemiddeld 3,72 m.m., doch bleven ten aan zien van de breedte iets ten achter, nl. 0,96 m.m. Er was dus een duidelijk verschil in confi guratie van hand en hoofd, het geen men in de menskunde in een verhoudingsgetal pleegt uit te drukken, de z.g.n, index. Uit het onderzoek bleek nu, dat de index t.a.v. de rechterhand bij de paters Jezuieten 42,71 bedraagt bij de bewoners van de Beyart 34,16, terwijl de index ceptalitus (verhoudingen der hoofdmaten) in dezelfde zin uiteenloopt, na melijk respect. 79,03 en 81,07. Het oriënterende onderzoek van de heer Schulte heeft dus uitgewe zen, dat de zonen van de H. Ignatius ten aanzien van de so matische hoedanigheden meer dan de Broeders van De Beyart het lingilineaire type vertegen woordigen. De Nederlandse Oliemaatschappij ie Oldenzaal heeft de minis ter van Economische Zaken onlangs de leverantie voor een termijn van tien jaar van een jaarlijkse hoeveelheid van circa 45 millioen m3 aardgas, equivalant aan 90.000.000 m3 eteen- koolgas, in het vooruitricht gesteld, aldus ir. A. H. J. van Goch, directeur van de N.A.M.. tijdens een inleiding voorafgaande aan een persexcursie. De in uitzicht gestelde productie lijkt, in millioenen kubieke meters uitgedrukt veel, doch in de praktijk komt het hierop neer, dat Tubbergen juist het huidige gasver bruik van de drie steden Enschede, Hengelo en Oldenzaal zou kunnen dekken. Omtrent de bestemming van de productie van Wanneperveem 100,000 m3 per etmaal is blijk baar nog geen beslissing genomen aldus de NAM-directie. Zoals men weet, komt, volgens een mi nisteriële verklaring de Tubber- gense productie ..enige Twentse steden ten goede." Het jaar 1951 is dus In 't aard- gasvoorzieningsvraagstuk 'n mijl paal geworden, omdat thans naast het opsporingswerk een aanvang met de gasproductie is gemaakt. Alvorens tot gasleverantie op gro tere schaal dan de thans gegaran deerd beschikbare hoeveelheid van 30.000 m3 (Tubbergen) en 100.000 m3 (Wanneperveen) per etmaal te kunnen overgaan al dus de NAM-directie zullen nog verscheidene boringen met succes moeten worden bekroond. Een aantal van deze boringen zal meer dan een millioen gulden per boring kosten en andere, minder diepe boringen, zullen oP f 400.000 per stuk komen te staan. „Voor het komende onderzoe kingswerk naar aardgas, heeft de NAM voor 1952 een bedrag van 10 millioen gulden uitgetrokken." Eenzelfde bedrag zal voor dit doel ook in 1953 besteed worden. Gedurende de jaren 1950-1951 werd aan het onderzoek naar gas alleen (dus exclusief onderzoek naar olievoorkomen) 17 millioen gulden uitgegeven. Wanneperveen. Indien de zandlagen, aangetrof fen in de eerste nut, ook in de volgende putten in voldoende dik te worden gevonden, zullen reeds aanstonds grotere producties in het vooruitzicht kunnen worden gesteld, dan de voor dit gebied genoemde en gegarandeerde 100.000 m3 per dag." Wat betreft de betekenis van de aardgasproductie voor Neder land kan worden gezegd, dat de thans beschikbare dagproductie als ketelbrandstof gebruikt slechts 50.000 ton kolen per jaar zou kun nen vervangen, d.w-z. nauwelijks 1 procent van de kolenimport. Indien beschouwd als vervan ging van aardgas ligt het beeld geheel anders- In dat geval zou reeds een ruim tien maal grotere hoeveelheid te wéten 1.500.000 m3 per dag aan de totale behoefte aan stadsgas in Nederland, Voor zover niet gedekt door de leve ranties van staatsmijnen, hoog ovens etc. kunnen voldoen. De technische zijde van de toe komstige distributie van het aard gas vanaf de bron naar de ver- bruikcentrale is een aangelegen heid, die geheel buiten de NAM om zal gaan en in handen van de regering zal komen te liggen. De kosten van het leggen van circa 100 km. 8 duims dikke pijpleiding, die een druk van ongeveer 50 at mosfeer zal kunnen verdragen, zullen 6.1 millioen gulden bedra gen. Omtrent de eventuele toe komstige kostprijs van het aard gas, kon door de NAM-directie niets concreets medegedeeld wor den. Er moeten vaak boringen wor den verricht (waarbij teleurstel lende resultaten herhaaldelijk voorkomen) om de aanwezige hoeveelheid gas te leren kennen. Eerst daarna kan maat en lengte der benodigde afvoerleidingen worden berekend en tot exploi tatie van het gas worden overge gaan. Teleurstellingen. Zo heeft men in het Coevorder gasveld na de eerste goede gas- put een teleurstellende armere gasput geboord te Gramsbergen en voorts een put bij Dalen, die slechts zout water opleverde. Elk dezer boringen kostte tussen 1 en 2 millioen gulden en er zullen nog enige van zulke boringen nodig zijn om het Coevorden- veld verder op ziin waarde te schatten en te ontwikkelen; voorts werden na de succesrijke eerste gasboring in Staphorst de twee volgende putten mislukkingen. De waardering van de gasre serve in Nederland wordt boven dien nog bemoeilijkt, doordat het gas niet wordt aangetroffen in goed poreuze zandstenen (met poriënvolumina van 15 tot 25 »/Q van het gesteentevolume), zoals elders ter wereld meestal 't geval is. In zulke gesteenten kan men na bepaling van de poriënruimte in het gesteente en van de laag- druk de hoeveelheid winbaar gas gemakkelijk schatten en het gas kan door weinige putten worden geproduceerd, aangezien het dooi de poreuze laag grote afstanden kan afleggen. In Coevorden en Tubbergen komt het gas in kalksteen-lagen, in De Wijk en Staphorst in klei lagen, die in beide gevallen zo dicht zijn, dat men de gashoe- veelheden niet onmiddellijk kan benaderen, doch slechts globaal zal kunnen afleiden uit de druk- daling na een lange productie- periode- De moeilijke doorstroom- baarheid der gesteenten vereist bovendien een groter aantal put ten, aangezien deze dichter opeen geplaatst moeten worden. Tenslotte moet men nog over reserveputten kunnen beschikken daar de productie soms nog on verwachts moeilijkheden met zich mee kan brengén. Onsnorine nieuwe gas- velden noodzakelijk. Alle gegevens zijn gebaseerd op een productie-periode van cir ca 10 iagr. Naast de wenselijkheid voor ons energie-arm land om grotere hoeveelheden aardgas te vinden, zal men binnen deze 10 jaren nieuwe gasvelden moeten ooboren om de dan uitgeputte te vervangen. Voor deze opsporing zal men zowel geophvsisch werk moeten verrichten als diepe boringen moeten slaan, waarvan velen mislukkingen zuilen zijn. (In Amerika geeft ca. 1 nP de 10 on- snoringsboringen productie, in N, W- Europa is deze verhouding nop aanmerkelijk ongunstiger). Het winnen van aardgas kan vergeleken worden met een water krachtwerk. Ook hier zijn de ex ploitatiekosten gering, doch is de investering groot, met dien ver stande dat men bii het bouwen van een dergeüik krachtwerk te voren reeds zeker is .van de ener gieproductie, wat bij 't boren niet het geval is. Het zal in de toekomst steeds mneiliiker en kostbaarder worden om nieuw aardgas te vinden, vnor al omdat de risicofactor steeds groter zal ziin, Imi'Wl'S zullen de gemakkelijkst yind^jflfe. objecten dan reeds ziin aangetftjfhd Pp het percentage ..dry holes'ïÏH stijgen. Nederland is nop eerf ypnP olie land Het is daarom goéd kennis te nemen van de moeilijkheden, die reeds zijn ervaren en over wonnen. En van het vele werk. en de grote kapitaalsinvestaties. welke noP pedaan moeten worden alvorens Nederland er op mag honen on flinke schaal van aard gas te kunnen worden voorzien De Nederlandse aardolie maat schappij is er trots on in enkele iaren reeds een uitgebreid pro gramma te hebben afgewerkt en énige succesen te hebben behaald en zii zal gesteund door de er varing van haar experts, elders in de wereld opgedaan voort gaan te trachten nieuwe waarde volle oliebronnen te vinden en tot exploitatie te brengen. HERBOUW 1951 IN Dl WIERINGERMEER Hoewel de internationale toe stand en de daarmee gepaard gaande financiële moeilijkheden in het begin van 1951 de bouw nijverheid in de Wieringermeer stagneerden, zijn desondanks toch goede resultaten bereikt. Met de herbouw van 62 pachterswonin- gen, alsmede van 63 landbouw- sohuren kwam men in het afge lopen jaar gereed terwijl 98 pach terswoningen en 2 landbouwschu- ren ultimo 1951 in aanbouw wa ren. 146 Faehterswoningen en 31 land'bouwschuren moeten nu nog worden opgebouwd. Met genoegen kunnen we ech ter vaststellen dat van de 146 pachterswoningen, 16 Januari a.s. weer 4 aanbesteed zullen worden. We zullen hopen dat moeilijkhe den op financieel en economisch terrein in de toekomst achter wege zullen blijven, opdat met rasse schreden de herbouw van de Wieringermeer kan worden voltooid. Onder bevel van kapitein ter zee G. Koudijs zal Hr. Ms. vlieg kampschip „Karei Doorman" op 10 Januari a.s. des middags 12.00 uur uit Rotterdam afvaren naar de Nederlandse Antillen. Behalve het uit Seafuries be. staande 860ste squadron en het uit Fireflies bestaande 4de squa. dron van de Marineluchtvaart- dienst, welke aan boord van deze bodem zijn ingedeeld, bevindt zich op dit schip ook het uit 12 Fire- flies bestaande 1ste squadron van de Marineluchtvaartdienst onder bevel van luitenant ter zee vlie ger der 1ste klas P. van Waart, welk squadron in de Nederlandse Antillen, zijn basis zal krijgen. Hr. Ms. „Karei Doorman" wordt op 23 Januari te Willemstad ver wacht. AMSTERDAM Gedurende de maand November werd bij abc spaarbanken in Nederland inge legd f 73.6 millioen en terugbe taald f 66.8 millioen, zodat in deze maand f 6.8 millioen werd be spaard. Bij de Rijkspostspaarbank wer- ren inleg en terugbetaling resp. f. 26.2 millioen en f 27.2 millioen, zodat hier f 1 millioen werd ont spaard. Bij de bank- en algemene spaarbanken werd 'n bedrag van f 7-8 millioen besnaard. Inleg en terugbetaling waren hier resp. f47.4 millioen en f39.6 millioen. Gedurende de eerste elf maan den van 1951 werd een bedrag van f 130.4 millioen ontspaard, to tale inleg in deze periode f 695.3 millioen en terugbetaling f 825.7 millioen. Bij de Rijkspostspaarbank werd van Januari t/m November totaaï ingelegd f 260 millioen en terug betaald f357 3 millioen, zodat de ontsparing f97.3 millioen beliep. Bij de andere spaarbanken was de ontsparing slechts f 33-1 mil lioen HARTELIJK DANK Er waren lezers, die deze keer hun inzending bijzonder aardig verzorgden, die teke ningen en gedichten maakten en die hun goede wensen in sloten bij het Kerstfeest en bij de jaarwisseling. Zoals er éen zijn opus besloot: „....om U tenslotte in 't Nieuwe jaar veel geluk toe te wensen. van vermoedelijk al onze puzzlende mensen". Dank. beste lezers, dank. We zullen dat niet op ons laten zitten, rekent U maar. Puzzleredactie Als een vrijwel vergeten man is Maxim Litwinof in het begin van het nieuwe jaar in Moskou ten grave gedragen. Wanneer we bij dit verscheiden even stil staan dan is het, omdat het de herinnering oproept aan betere tijden in de betrekkingen tussen Rusland en het Westen. Hoezeer Litwinof ook een bolsjewiek was van de oude stempel: de politiek van Rusland, toen hij die leidde, was niet gericht op agressie, maar op een modus vivendi en toenadering tot het Westen. Kennis van het Westen,' van zijn innerlijke kracht niet in de laatste plaats, was het welke Litwinof er toe bewoog, tot zulk een politiek en tot geen andere te adviseren. En Stalin was be reid hem te geloven. Tot het fa tale ogenblik, waarop Engeland en Frankrijk te München door de knieën gingen voor de eisen der fascistische dictatoren. Dit ontstellende vertoon van zwak- heid had te Moskou een uitwer- 1 king, waarvan de volle betekenis pas in later jaren door het Westen is geanalyseerd. Litwinof werd vervangen door Molotov en Mo- lotov was in tegenstelling Tot eerstgenoemde, uitgesproken an ti-Westers. De buitenlandse politiek, wel ke Moskou na het afdanken van Litwinof ging voeren, is voort gezet tot op de huidige dag. Ook al heeft de gewezen volkscom missaris tijdens de oorlog nog enige tijd goede diensten bewezen als ambassadeur en als is Molo tov thans niet meer rechtstreeks voor die politiek verantwoorde lijk, ze is tegenover het Westen agressief en alle gevolgen, wel ke uit die agressiviteit zijn voort gevloeid, tot en met Korea, kun nen veilig worden teruggebracht op die ene oorzaak, welke te München zo duidelijk aan de dag trad: de zwakheid van het Wes ten. Het was Churchill, die in zijn bekende Fulton-rede op het gevaar van de zwakheid van het Westen heeft gewezen en tot een heid en paraatheid aanspoorde Vijf jaar later staat diezelfde Churchill weer op Amerikaanse i-odem. nu niet om (e vermanen maar misschien om vo-ma-n*e worden. Het klinkt als een para dox, dat de man van Fulton he den ten dage door velen wordt beschouwd als een sta-in-den-weg voor de „collectieve veiligheid", waartoe hij vijf jaar geleden zelf de stoot heeft gegeven. Voorjaarsstoi'men hebben Chur chill en de zijnen een ongemak kelijke overtocht bezorgd en mis schien zal het in Washington nog wel een beetje nastormen. Dit is dan symptomatisch voor het jaargetijde, waarin de idee dei- collectieve veiligheid zich be vindt. Ook in Parijs, waar op nieuw over het Europese leger is geconfereerd, heeft het nogal „ge waaid" naar men zegt. Moeten we om dit alles wanhopen? Stormwinden plegen het voor jaar in te luiden. Iets van die voorjaarsstemming hangt er in deze dagen in het Palais Chai- lot; de UNO-bijeenkomst moee dan nog niet veel resultaat heb ben opgeleverd, ze staat toch volgens het getuigenis van ve len in het teken van afnemende vrees en van toenemende verzoe ningsgezindheid. En vooral on derschatte men niet, de beteke nis van het feit, dat George Ken- nans de geestelijke vader van Truman's „bedwingingspolitiek", door Moskou als ambassadeur is geaccepteerd, zijn ideeën, door Marshall en Truman in practijk gebracht, hebben ten dele weer goedgemaakt wat in München teloor ging en waar Churchill vijf jaar geleden in waarschuwende zin over sprak: het respect van Rusland voor de kracht en vast beradenheid van het Westen, Litwinof is dood, maar zijn po litiek is dat misschien niét. De taak van Kennan zal het zijn, haar te doen herleven. WINSCHOTEN Door de re cherche is de ambtenaar K. van het Arbeidsbureau te Winschoten gearresteerd in verband met ge pleegde fraudes als secretaris- penningmeester van enige water schappen in de omgeving. Daar het onderzoek noe Baande is kun nen noe peen nadere gegevens worden verstrekt. De feestdagen zijn weer voorbij en de bij zondere puzzles ook. Hiernaast verschijnt dus weer een kruis- woordpuzzle, waaraan u kunt beginnen na natuurlijk eerst hier onder té hebben geke ken of u soms tot de winnaars van de Kerst- puzzle behoort. Het grapje, dat wij vorige week publiceer den, heeft enige heren der schepping er in een vlaag van oprechte deugdzaamheid toe ge bracht ons ook daarvan een oplossing in te zen den. Wel, het heeft ons goed gedaan te consta teren, dat zij allen tot de ontdekking kwamen de juiste vrouw te heb ben getrouwd. We had den trouwens wel eens een lezer willen zien, die opeii en bloot aan de krant zou bekennen dat hij naast de roos geschoten had. Enfin, we moeten de heldhaf tigheid niet te ver voe ren, mannen broeders, en per slot van zaken hoef je het gevaar niet op te zoeken, nietwaar. De Kerstpuzzle De rebus bleek niet zo moei lijk als hij zich liet aanzien. Sta pels en stapels inzendingen kwa men binnen. De oplossing, die luidde: „Maandag en Dinsdag", is na enige omwegen door prac- tisch iedere inzender gevonden. De prijzen zijn terechtgekomen bij: 1. W. Smit, Zomerdijk C. 15, Spanbroek. 2. C. Wouters, St. Annastraat 44, Alkmaar. 3. J. Schraag Gzn. Zuid-Haffel B. 75, Texel. 4. P. J. Stroet, Ridderstraat 8, Medemblik. 5. Jac. Metzelaar, Oudeweg 1, Limmen. Troostprijzen: 1. Tiny Buur, 't Wijver 35, Venhuizen. 2. C. Laan, Badhuisstraat 19. Huisduinen. 3. Tiny Jongejan, Bosweg K. 12, 't Zand (N.H.). 4. C. G. Hofman, Jan Maijen- straat 1, Hoorn. 5. W. P. Limmen, Hasselaars- weg 6, H.H.Waard Nrd. Dat was dat. Met de nieuwe puzzle gaat het weer als gewoon. Dus inzendingen vóór Donderdag avond in open enveloppe met op schrift „Prijspuzzle Noorderpers te richten aan het bureau van dit blad. Indien u van de diensten der P.T.T. gebruik maakt, als brief frankeren. HORIZONTAAL 43 1 verborgen 45 6 zeepwater 46 9 schrede 48 13 plaats in Finland 50 14 zot 51 16 sleutelbloempje 52 18 nobel 20 muzieknoot 53 22 eierpannekoek 54 23 bisschopsmuts 55 25 woud 56 27 honingdrank 58 28 rijgsnoer 60 30 krachtig 61 32 insect 63 33 Engelse titel 65 34 ontkenning 68 36 roem 70 37 zangvogel 71 38 water in Friesland 73 39 rustig 75 40 poste restante 76 41 haar van het schaap 77 42 afgemat 78 toiletartikel deel van een huis briefaanhef kledingstuk volgt op hor. 20 woonschip beweging op het schaakbord rivier (Spaans) wig volgend op levendig ongevuld toespr. toespijs gebogen been gerief volmaakt beeld plakmiddel rekening staatsambtenaar aanwijzing muurholte |outemmertje huidvlekje VERTICAAL 41 1 grondsoort 2 groente 42 3 hoorn 43 4 de onbekende 44 5 stapel 45 7 voorzetsel 46 8 voor 47 9 kaarsvet 48 10 fijn gazen weefsel 49 11 biersoort 50 12 veldhoen 51 15 zeehond 52 17 altijd 54 19 Europeaan 56 21 ongebonden 57 24 interest 59 26 autoped 60 29 koorzang 62 31 ijzerhoudende grond 64 32 hakwerktuig 66 33 Japanse munt 67 35 lengtemaat 69 37 bedrag 72 39 kledingstuk 74. zwakke plaats in het ijs tam herberg etmaal spoedig gesteente lemellichaam de jongere nacntvoge ch, el gezantschap keelontsteking van groot gewicht peignoir gereed nattig koud naaldboom wrok opening in het ijs bergplaats ligplaats v. schepen wateroeverbloem niet raak heilige zeer zacht (muziek)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7