Nieuwe agressie in Z.-O.Azië? Sleeptros naarFlying Enterprise' hedenmorgen vroeg afgebroken Elf landen-resolutie met grote meerderheid aanvaard West-Du itsland stemt toe Indonesië heeft incident- Biitor opgehelderd EN OMGEVING De onlusten in Jeruzalem Meisje onder trein gedood Duits schip wordt vermist Doodvonnissen in Polen Duitse mijn ingestort DAGBLAD VOOR ALKMAAR NHD Westerling duikt weer op! Gevaarlijke vaagheid Engeland en Amerika zullen één lijn trekken Egypte en Perzië op de agenda Cycloon teistert nieuwe Hebriden Reuter meldde hedenochtend om half vier uit Londen, dat de Britse sleepboot „Turmoil" bekend heeft gemaakt, dat zijn sleeptros naar de „Flying Enterprise" was gebroken, als 'n gevolg van de hevige storm in de Atlantische Oceaan. De windkracht was vrij sterk en de zee woelig. Deze kracht heeft de 700 meter lange tros, die 'n breekkracht had van 65 ton, als een lijn doen afknappen. Gisteravond werd gemeld, dat het schip reeds zwaar slingerde en het was de eerste keer, dat Carlsen zich ongerust maakte. De „Flying En terprise" raakte gisteravond de reddingsboot kwijt. Er werd gestopt op een ogenblik, dat de sleep ongeveer een 50 mijl van Falmouth was ge komen. Politieke commissie V.N. Collectief veiligheidsstelsel voor de gehele wereld Aflossing van Korea-strijders Incidenten in Kanaalzone in onkosten Westerse troepen Baan vrij voor overleg met missie-Supomo Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina 3) Woensdag 9 Januari 1952 46e Jaargang No. 12368 Kantoren: HOORN, Draofsingel 59,1eL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, »eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 (Van, onze parlementaire redacteur) I. DE PARTIJRAAD van de Ka tholieke Volkspartij heeft op zijn onlangs gehouden vergade ring het nieuwe algemeen staat kundig program nog niet vastge steld. Prof. Duynstee heeft na derhand in de „Maasbode" ver klaard, dat zijn collega, prof. Jur- gens, die hierbij een belangrijke rol speelde, geenszins was opge treden als woordvoerder van, de katholieke universiteit. En er zou ook geen verband hebben bestaan tussen 't optreden van prof. Jur- gens en de z.g. actie-Duynstee, hoewel de gebleken gelijkgericht heid van opvattingen aanleiding had gegeven om in die richting te denken. Wij menen dat ter vergadering het begrip „Nijmegen" wel de gelijk gewicht in de schaal heeft gelegd. Intussen blijft toch het voornaamste dat als gevolg van, een en ander de vaststelling van het nieuwe algemeen staatkundig program van de K.V.P. zeker niet meer op korte termijn zal kunnen geschieden. En dit is ongetwijfeld een groter nadeel dan de Partij raadsvergadering zich toen heeft gerealiseerd. Door de „actie-Duyretee" heeft de partij immers onmiskenbaar aan innerlijk houvast ingeboet. Er is onzekerheid gekomen en be. hoefte aan een nieuw houvast. De vaststelling van het nieuwe a 1- gemeen staatkundig program zou daarom juist in dat verband een belangrijke daad zijn. ge weest. Er had uit kunnen blijken, dat het, binnen het partijverband wel degelijk mogelijk blijft om tot een nieuwe synthese te ge raken. Zo mogelijk belangrijker nog was echter de verkeerde indruk, naar buiten. Buitenstaanders heb ben uit een en ander zonder meer de conclusie getrokken, dat een „gevleugelde" K.V.P. op deze wijze wel zeer sprekend haar oiv macht demonstreerde en deze in druk klonk nog na in het zeer zelfbewuste „Laat Romme maar komme" waarmede de heer Vos aan het P.v.d.A.-congres het nieuwe plan aanbood. Wij hebben ons getroost met de gedachte, dat het in de bovenge noemde samenhang nog veel be langrijker Verkiezings- of Urgentieprogram van de K.V.P. in elk geval wel spoedig, zowel aan het eigen kiezerscorps als aan de buitenwereld zou kunnen worden voorgehouden. Het ont werp hiervoor was inmiddels al aan de afdelingen ingezonden, met de mededeling dat dit pro gram in de Partijraadsvergade ring van eind Februari zal moe ten worden vastgesteld. Nu komt prof. Duynstee in de „Maasbode" echter met een voor stel, dat tot gevolg zou hebben dat ook dat verkiezingsprogram weer van tafel zou worden geschoven. Prof. Duynstee betoogt dat de tijd te kort zou zijn om het urgentie program nog grondig te kunnen behandelen, hetgeen prof. Jurgens ook ten aanzien van het algemeen staatkundig program opmerkte en het gevolg van. deze ongetwijfeld ook weer toevallige samenhang zou dus zijn, dat noch de fractie, noch de in de partij weer geza menlijk optrekkende groepen, noch de buitenwereld een duide lijk uitgestippelde koers voor zich zouden krijgen. Niettemin schijnt ook prof. Duynstee wel te beseffen dat het te gek zou zijn om helemaal niets te hebben, en hij wil dan ook de enkele Hoofdpunten, die uit het Verkiezingsprogram tezamen wer den getrokken, tot program ver klaren en het program zou dan gedegradeerd moeten worden tot een niet-officiële toelichting. De zakelijke motieven die prof. Duynstee in dit verband aan voert, komen ons wel zeer zwak voor en bovendien wordt door deze wijze van handelen een ge vaarlijke vaagheid bevordert, zo als wij in een slotbeschouwing zullen zien. WASHINGTON, 8 Jan. (A.P.) Churchill en Truman hebben vanavond verklaard vastbesloten te zijn om de Britse en Ameri kaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten en het Verre Oosten met inbegrip van communistisch China zoveel mogelijk met elkaar in overeenstemming te brengen. Naar verluidt maakt president Truman zich zorgen over het ge vaar van communistische relle tjes in Egypte en Perzië. Het Witte Huis maakte bekend, dat Churchill een uitnodiging van de president aanvaard heeft, om Woensdag een gezamenlijke zitting van het Congres bij te wonen, tijdens welke Truman zijn „State of the Union"-boodschap zal uitspreken. Oneens over Peking Diplomaten verklaarden, dat de in de namiddag gehouden conferentie grotendeels aan de Europese defensie gewijd was. Wat het Verre Oosten betreft, zijn de Verenigde Staten en Gr.- Brittannië het over communis tisch China oneens. Naar verluidt heeft president Truman Churchill te verstaan gegeven, dat de Ver enigde Staten niet voornemens zijn hun niet-erkenningspolitiek te laten varen. Anthony Eden, Groot-Britban- nië's minister van buitenlandse zaken en Dean Acheson, zijn Amerikaanse ambtgenoot, is ver zocht tijdens de conferentie een studie te maken van de bran dende kwesties in die gebieden. Zij zullen discussiëren over de Britse geschillen met Perzië en Egypte en te dien aanzien pogen tot een gemeenschappelijke, eensgezinde politiek te geraken. Zegslieden, die anoniem wen sten te blijven, verklaarden dat beide partijen tijdens hun confe rentie op het Witte Huis de drei ging van nieuwe communistische agressie in Zuid-Oost-Azië erkend hadden. Zij waren het er over eens, dat een conflict van het type-Korea tot de mogelijkheden behoorde. Over de gedragslijn van de Westerse mogendheden is echter niet gesproken, omdat weldra militaire stafbesprekingen in Washington gehouden zullen wor den, waaraan ook de Fransen zullendeelnemen. Frankrijk heeft een groot belang in het meest bedreigde gebied: Indo- China. Commando Midden-Oosten De conferentie werd bijge woond door generaal Omar Brad ley, hoofd van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs. Vermoe delijk heeft hij een uiteenzetting gegeven over de weinige vorde ringen, die gemaakt worden met de vorming van een commando voor het Midden-Oosten, waar aan Egypte geweigerd heeft deel te nemen. 400 ARRESTATIES JERUZALEM, 8 Jan. (A.P.). Om nieuwe ongeregeldheden te voorkomen is een drievoudige ring van gehelmde politie-agen- ten rond het Knesset, het Israë lische parlement, getrokken. Bij de incidenten van gisteren, waarbij een kleine tweeduizend manifestanten geprobeerd hebben het gebouw te bestormen, zijn 200 politie-agenten en 200 bur gers gewond. Er werden 400 arrestaties verricht. De politie-agenten zijn om zich tegen stenen te beschermen van schilden voorzien. 100 SLACHTOFFERS PARIJS, 8 Jan. (A.P.). Vol gens hier ontvangen berichten heeft een cycloon, welke 't eiland Epi in de Nieuwe Hebriden ge teisterd heeft, een honderdtal slachtoffers gemaakt. Twee kleine vaartuigen, aan boord waarvan zich drie Euro peanen bevonden, zijn in de gol ven verdwenen. Verscheidene van de eilanden van de archipel hebben aanzien lijke schade geleden. <5*3 Bij hun aankomst bij Blair House in Washington, waar ie beide staatslieden gezamen lijk de lunch zullen gebrui ken, legt Truman in een har telijk gebaar de hand op Chur chill's arm. Truman en Chur chill geven de persfotografen en cineasten even gelegenheid het bezoek van de Britse mi nister-president aan de Ver enigde Staten, dat historie zal maken, vast te leggen. Syrië en Duitsland DAMASCUS, 7 Jan. (A.P.). Na zes jaren heeft Syrië een einde gemaakt aan de staat van oorlog met Duitsland. In een decreet werd verklaard: „Syrië behoudt zich alle rechten voor, die kunnen ontstaan, wanneer een vredesverdrag met Duitsland wordt gesloten. PARIJS, 8 Jan. (Reuter) De politieke commissie der V.N. heeft met 51 tegen 5 stemmen en drie onthoudingen de door elf landen ingediende resolutie aangenomen, waarin wordt aanbevolen een collectief beveiligingsstelsel voer. de gehele wereld in te voeren om aan elke toekomstige agressie, waar ook ter wereld, het hoofd te kunnen bieden. Argentinië, India en Indonesië onthielden zich, El Salvador was niet aanwezig. Deze resolutie om vat onder meer de volgende maatregelen: beschikbaarstelling van speciaal opgeleide en uitge ruste strijdkrachten door de le- den-staten ten behoeve van de V.N., vorming van een groep militaire deskundigen om hulp te bieden bij de opleiding, organi satie en uitrusting dezer eenhe den. De resolutie werd door Engeland, Frankrijk, de V.S. en acht andere landen ingediend. Het voorstel van de Sovjet-Unie, de commissie voor collectieve maatregelen op te heffen en een bijeenkomst van de Veiligheids raad te beleggen om middelen te bespreken ter vermindering van de spanning in de wereld en ter beëindiging van de oorlog in Korea, werd verworpen. L,... De neus van de Russische straaljager Mig 15, die hier één van zijn eerste vluchten maak,t heeft een ongewone vorm. Dat bevestigt de vrees van de Westerse landen, dat de Russen hun jagers met radar uitrusten, waardoor ze tevens geschikt zijn voor nacht-verkenningsvluchten. Deze opname is ge maakt op een Oost-Duits vliegveld en is gepubliceerd in de Aviation Age Magazine. BIJ ONBEWAAKTE OVERWEG TE OUDENBOSCH (Eigen bericht) Dinsdagmorgen om tien uur passeerde het 9-jarige meisje Ria de Hoon per fiets de onbewaakte overweg aan de Moerdijksestraat te Oudenbosch. Gelijktijdig na derde met grote snelheid een trein van de richting Zevenber gen. Het meisje schijnt op het aller laatste ogenblik de trein nog be merkt te hebben en heeft ge tracht uit te wijken. Hoewel de bestuurder van de trein luid met de claxon signalen gaf en krach tig remde, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. Met grote kracht werd het kind weggesmakt en bleef deerlijk verminkt tussen de rails liggen. Tragisch is, dat de familie de Hoon enige jaren geleden een meisje dat dezelfde namen droeg moest verliezen, toen het kind te water raakte en verdronk. Het 314 ton metende Duitse schip „Elbing 4", dat 28 Dec. uit Stockholm naar Kotka in Fin land vertrok, wordt vermist. Het Zweedse radiostation Stavsnaes heeft de schepen verzocht uit te zien en eventuele meldingen te richten aan het radiostation. Naar verluidt hebben de Wes telijke mogendheden en de Sov jet-Unie er Dinsdag in toege stemd het bespreken van het Koreaanse vraagstuk in de poli tieke commissie uit te stellen. Men verwacht, dat thans als volgende punt door de politieke commissie zal worden behandeld het door de Sovjet-Unie inge diende plan „voor het bestrijden van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog en het versterken van vrede en vriendschap onder de volkeren". In Roosendaal heeft gistermid dag het Nederlandse aflossings detachement Verenigde Naties, dat de reis naar Korea begint, officieel afscheid genomen. Drie pelotons, bestaande uit in totaal 160 manschappen, 16 onder officieren en 4 officieren, had den zich voor de afscheidsplech- tigheid opgesteld op het appèl plein van de Engelbrecht van Nassaukazerne, waar de com mandant van het detachement, de le It. J. M. Gervedinck, de troep presenteerde aan generaal- majoor J. J. Warringa, bevelheb ber van het Derde Militaire Ge west. VERKIEZINGEN IN PERZIË BEGONNEN TEHERAN, 7 Jan. (A.P.). - Heden zijn in twee plaatsen in N.O. Perzië de ingewikkelde ver kiezingen voor de nieuwe Majlis (Tweede Kamer van het parle ment) begonnen. Men verwacht, dat met het stemmen zoveel tijd gemoeid zal zijn, dat de defini tieve resultaten niet eerder dan over op zijn minst een maand bekend zulien zijn. CAIRO, 8 Jan. (A.P.). Een Britse militaire woordvoerder heeft vanavond bekend gemaakt, dat twee Britse soldaten Maan dagavond om het leven gekomen zijn door een explosie, die zich voordeed tijdens een brand in een munitiedepot te Tel el Kebir. Een officier werd zwaar gewond. De woordvoerder verklaarde, dat de brand door een samen loop van omstandigheden ont staan was. Verder is vernomen, dat bri gade-generaal Hoessein Sirri Amer, bevelhebber van de Egyp tische grenstroepen, gisteren aan een aanslag is ontsnapt. Een moordenaar, die er in slaagde te ontsnappen, vuurde met een automatisch pistool twintig scho ten op de generaal of toen deze in zijn auto stapte. De chauffeur van de generaal werd gewond. In Port Said zijn de stakende arbeiders weer aan het werk gegaan. 12 SOLDATEN VERDRONKEN DAKAR 8 Jan. (A.P.) Een sloep, waarmee Franse en Afri kaanse troepen vervoerd werden, is vandaag bij manoeuvres in de rivier de Senegal omgeslagen. 12 Soldaten zijn verdronken. BONN, 7 Jan. (Ass. Press). De Duitsers hebben er in toe gestemd een gedeelte van de on kosten van de Westerse troepen die op het ogenblik in Duitsland zijn gelegerd, te blijven betalen, ook als het vredesverdrag gete kend zal zijn, aldus is vandaag bekend gemaakt door Westerse I autoriteiten. De Ver. Staten, Groot Brittan- nic en Frankrijk zullen de Duitse bijdragen tot instandhouding van 1 hun garnizoenen herzien, wanneer de Duitsers daadwerkelijk deel gaan nemen aan het Europese leger en troepen in het veld bren gen. Voorts zullen de Westerse Grote Drie de Duitsers waarschijnlijk ontslaan van de plicht om de on kosten van hun toekomstige diplo matieke vestigingen in Duitsland te helpen dekken. Door de overeenkomst betref fende dekking van de onkosten van de geallieerde troepen op Duits gebied, is een van de groot ste struikelblokken overwonnen. Blijft nog de vraag hoe groot de bijdrage voor de Westerse defensie zal worden en hoe deze verdeeld zal worden over de ge allieerde troepen en het Europese leger. CARLSEN WACHT EEN VERMOGEN Kurt Carlsen zal voorbe- reid moeten zijn op een van le wildste uitbarstingen van heldenverering die de Britse eilanden ooit beleefd hebben. De Atlantische orkaan, die lijn schip beukte, zal ermee vergeleken wellicht een ma tig briesje blijken. De ont vangst die hem wordt be reid zal die van de beman ning van de Amethyst, wel ke in 1949 de rode blokkade op de Jangtse trotseerde en doorbrak, overtreffen, en als de 37-jarige kapitein bereid is de roem die hij heeft ge oogst in geld om te zetten, kan hij zich een fortuin ver overen. Voor zijn handteke ning onder een contract wordt honderdduizenden ge boden. MINISTER VAN DEN BRINK NAAR BONN BONN 8 Jan. Minister van den Brink zal van Maandag 14 tot Donderdag 17 Januari a.s. een bezoek brengen aan de Westduit- se Bondsrepubliek. De Westduit- se minister van Economische Za ken, prof. Erhard, heeft zijn Ne derlandse collega uitgenodigd tot deze reis naar Bonn, die geldt als tegenbezoek voor het bezoek, dat minister Erhard enige tijd gele den aan Den Haag heeft gebracht. Minister van den Brink zal o.m. enige Duitse industrieën bezich tigen. Brits-Frans-Nederlandse marine-oefeningen LONDEN (A.F.P.) Naar A.F.P. meldt zullen deze maand de eerste marine-oefeningen in het kader van het Atlantisch Ver drag worden georganiseerd. Brit se, Franse en Nederlandse mij nenvegers zullen van Harwich uitvaren om door de R.A.F. ge legde mijnen te vegen. In de loop van de komende zomer zullen soortgelijke oefeningen worden gehouden. 's-GRAVETIHAGE, 8 Jan. (A.N.P.) Naar het A.N.P. van wel ingelichte zijde verneemt, zal heden door de Nederlandse rege ring een nota worden gezonden aan de Indonesische regering, naar aanleiding van het op 4 Januari i.l. van Indonesië ontvan gen antwoord op de door Nederland gedane stappen in ver band met het in beslag nemen van voor Nieuw Guinea be stemde zendingen wapens op de „Blitar" en de „Talisse". In haar antwoord heeft de In donesische regering uiteengezet, op welke gronden de in beslag nemingen geschieden, een offici ële motivering, waarop de Ne derlandse regering sedert 15 De cember 1951 wachtte. Wij vernemen voorts, dat spoedige publicatie van de nota wisseling tussen Nederland en Indonesië te verwachten is. Naar het zich laat aanzien, heeft deze nota-wisseling vol doende verhelderend gewerkt om een aanvang der besprekin gen met de missie-Supomo bin nenkort waarschijnlijk te maken. Een afdeling van de Koninklijke Marine stond Dinsdagmor gen aangetreden aan het station in Den Helder, toen de eerste diesel-electrische trein daar binnen reed. De burge meester, mr. G. D. Rehorst, hield een toespraak tot de passa giers en de autoriteiten van de Nederlandse Spoorwegen, die waren meegereisd. Hiermede werd een aanzienlijke ver betering in de dienst tussen Alkmaar en Den Helder ingeluid. Van Dinsdag tot en met Vrijdag zullen thans vijf treinen heen en terug rijden en met Mei zal dit aantal nog worden opgevoerd. WARSCHAU, 8 Jan. (A.P.). Blijkens /een bekendmaking van Radio Warschau zijn vijf man nen schuldig verklaard aan spion- nage voor de V.S. en ter dood veroordeeld. Volgens de openbare aankla ger zijn zij door de Amerikaanse geheime dienst naar Polen ge zonden na in West-Duitsland te zijn opgeleid. 9 ARBEIDERS INGESLOTEN GELSENKIRCHEN, 8 Januari (A.P.). Door een instorting in de Bismarckmijn bij Gelsenkir- chen zijn tien Duitse mijnwerkers ingesloten. Tot dusver zijn de reddings ploegen er in geslaagd een der mannen te bevrijden. Hij was slechts licht gewond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1