Regering laat de bisschoppen in China aan hun lot over De oudste actieve zeekapitein ter wereld wordt zeventig jaar Nevelsluiers aan het Koreafront over het „vredestentenkamp" 71-jarige Haagse dame reisde door Nieuw-Guinea Amsterdammer werd door zijn eigen vrouw verraden Schaft Indonesië het Hoge Commissariaat af? BANDJIR OVER JAVA Boeken - hoekje Beroering in Parlement van Canada Onverklaarbare houding van de regering RADIO Kapitein van de Cumulusvoelt zich pas man van veertig Een gelukkig mens Onwaardig loven en bieden Addertjes onder het gras Als liefde in haat verkeert Acht jaar geëist Zaakgelastigde verwacht door Leo Broeksmit MONTREAL (K.N.P.) De uitwijzing van Canadese missiona rissen uit China, maar meer nog de processen tegen hen en de gevangenneming van twee Canadese missie-bisschoppen, heeft het Canadese parlement in beroering gebracht. De regering tracht zich zo lang mogelijk buiten de bemoeiing met het lot der geestelijken te houden, doch de Katholieken van Canada drin gen steeds meer aan. Geëist wordt, dat de regering na een officieel protest bij de communistische regering te hebben doen horen, ook daadwerkelijk de uitgewezen priesters en zusters te hulp zal snellan en repatriëring op staatskosten mogelijk zal maken. Het conservatieve kamerlid W. J. Browne heeft de regering de vraag gesteld, of zij plannen had om de repatriëring van Chinese missionarissen mogelijk te maken. Hij deed dit in hoofdzaak naar aanleiding van het antwoord van het Ministerie van Buitenlandse Zaken op de vraag van het Ka tholieke weekblad The Ensign, of de regering de vijf in Kanton veroordeelde zusters, die bij ge brek aan geldmiddelen niet naar Canada kunnen terugkeren, zou kunnen helpen. Het antwoord van Buitenlandse Zaken was, dat de zusters wel uit China wa ren uitgewezen, doch niet in Hong-Kong waren aangekomen. Op dat ogenblik was het echter reeds bekend, dat twee zusters voldoende geld hadden kunnen lenen om van Hongkong naar Vancouver te reizen, doch daar zijn gestjand, omdat zij de ver dere reis niet kunnen betalen. De drie andere zusters vertoeven nog te Hongkong, waar zij ver geefse pogingen doen bij de Ca nadese consul om geld voor de reis naar Canada los te krijgen. Regering ontwijkt antwoorden Op de door J. W. Browne in de kamer gestelde vraag antwoord de de premier, St. Laurent, dat hij eerst de laatste informaties over de missionarissen in China moest hebben": Het strijdlustige kamerlid zwaaide druk met het nummer van 29 December van DE SOVJETS EN DE PIANO STOCKHOLM (Reuter). „Het leven van een Sowjet piano is kort, tengevolge van een ge brek aan bekwame pianobouwers en reserve-delen", aldus het or gaan van Sowjetschrijvers de „Literaturnaya Gazeta". „Het muziekinstituut van de Sowj et-Russische staat denkt waarschijnlijk dat de piano een gave Gods is 'en geen zorg be hoeft", zo gaat het blad verder. „Het is voorgekomen dat beken de manisten, die bij voorbeeld naar Odessa kwamen, genood zaakt waren een concert af te zeggen, omdat het instrument een afschuwelijke klank gaf". Het blad Sthrijft verder „dat in vele steden, mensen die niets van mu ziekinstrumenten afweten, pro beren om zelf piano's te herstel len. Zij bederven de instrumenten alleen maar'. PROGRAMMA ZATERDAG 12 JANUARI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 zendersluiting; 9.00 nieuws en weerberichten; 9.12 gram. nuz.; 9.50 voor de vrouw; 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10-05 morgenwijding; 10.20 voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 cello en piano; 12.00 Metropole orkest en solist; 12.30 land. en tuinbouw- mededelingen; 12.33 amusements muziek; 13.00 nieuws 13.15 „Klei ne Zonden", hoorspel; 13.30 ac- cordeonmuziek; 14.10 voor de jeugd; 14.30 koorzang; 14.50 boek bespreking; 15.05 amusements- muz. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 gram. muz.; 16.15 sportpraatje; 16.30 kamer orkest en solist; 17.15 voor de jeugd; 18.00 nieuws; 18.15 VARA- Varia; 18.29 amusementsmuziek; 18.35 volksdansen 19.00 artistieke staalkaart; 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15 gevarieerd programma; 21.15 Tiroler muziek; 21.45 socialistisch commentaar; 22.00 strijkkwartet; 22.30 „Onder de pannen", hoor spel; 22.50 gram. muz.; 23.00 nieuws; 23.15 orgelspel; 23.30—r 24.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws; 7.15 morgengebed en liturgische kalender; 7.30 zendersluiting; 9.00 voor de huisvrouw; 9.35 gewijde muziek; 10.00 voor de kleuters; 10.15 Gram. muz.; 11.00 voor de zieken 11.45 gram. muz.; 11.50 „Als de ziele luistert: 12.00 Angelus; 12.03 gram. muz.; (12.3012.33 land- en tuinbouwmed.); 12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en kath. nieuws; 13.20 amusements orkest en solist; 14.00 boekbe spreking; 14.10 gram. muz.; 14.20 Engelse les; 14.40 accordeonver eniging; 15.00 kroniek van lette ren en kunsten; 15.38 gemengd koor; 16.00 pianoduo; 16.20 „De vliegende Hollander", causerie 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 voor de jeugd; 18.00 nieuws; 18.15 journalistiek weekoverzicht; 18.25 pianospel; 18.40 regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse Defensie; 19.00 filmprogramma; 19.15 par- lements-overzicht: 19.25 amuse mentsorkest; 19.52 actualiteiten; 20.00 nieuws; 20.08 de gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.30 gevarieerd programma; 21.55 gram. muz.; 22.30 wij luiden de Zondag in; 23.00 nieuws; 23.15 nieuws in esperanto; 23.2224.00 Radio Philharmonisch orkest. The Ensign, waarin inderdaad 'n uitvoerige beschrijving wordt ge geven van de missionarissen, die nog in China gevangen zitten en wel twee bisschoppen. Mgr. Turner van Lishui en Mgr. Ph. Cote van Sutsjow, 13 priesters en 3 zusters. De premier 'weigerde echter enige toezegging te doen, welke de regering zou verplich ten de missionarissen te helpen, hoezeer de regering „ook is be gaan met de moeilijke omstandig- reden, waarin deze mensen, die zich voor anderen opofferen, verkeren". Ook Verenigde Naties tonen zich laf. Het proces tegen de vijf zus ters is ook nog aanleiding ge weest een beroep op de Verenig de Naties te doen om een com missie van onderzoek in te stel len over dit proces. De Hongkong Standard heeft de oproep gepu bliceerd en betoogt, dat een der gelijke commisise waarschijnlijk geen kans zal krijgen de bodem van communistisch China te be treden, doch dat de V.N. hun ze delijke moed temen door te pro beren de communisten in een gesprek van man tot man te ont moeten. „De vrije wereld is hoogst ontevreden over de V.N.", schrijft het blad. „Als zij geen oorlog kunnen voorkomen, dan is dat, omdat zij militair zwak zijn. Maar als zij zelfs hun stem niet durven verheffen tegen zulk een grove schending van de men senrechten, dan is daar geen ex cuus voor; het is een bewijs van morele zwakheid". Het blad is fel en zegt, dat de staatslieden, die steeds maar be weren, dat de godsdienst hen niet aangaat, de zaak van de vre de beter zouden dienen, als zij niet zoveel confereerden over ontwapening maar meer aan dacht zouden besteden aan de rechten van de mens. die in China met de voeten worden ge treden. MAISSTIIFSELPOEDER NAAR WEST-DUITSLAND BONN, 10 Jan. (D.P.A.). De invoercommissie van de Duitse Bondsrepubliek, heeft Donderdag toestemming gegeven.voor de in voer van maisstijfselpoeder uit Nederland ter waarde van 200.000 Mark. TE ONTKENNEN is het niet dat ook de zedelijke waarden dikwijls uit hun juiste en natuur lijke verband zijn gerukt. Van het geestelijk leven is dikwijls een scherp beeld gegeven waar van de lijnen niet meer volko men gaaf zijn en nog minder aan de werkelijkheid beantwoorden. Met name geldt dit voor het gebied dat het eigen terrein der deugd van matigheid is en bi zonder voor dat van de kuisheid. Door een al te eenzijdige ver heerlijking is de opvatting ont staan alsof deze de hoogste, de kostbaarste, of zoals men zegt de „pargl" der deugden zo>u zijn en niet de liefde. Welke de gevol gen zijn van deze theologisch- onjuiste voorstelling, is moeilijk aan te geven en terecht is het dan ook mogelijk „een critiek op de gangbare kuisheidsleer" te le veren. Dit is de ondertitel van een boek van Dr. August Adam, ver schenen bij de Uitgeverij H. Ne- lissen te Bilthoven, maar het biedt meer dan critiek alleen. Het laat ook zeer duidelijk en positief zien wat zijn titel zegt: ,.De grootste echter is de liefde". Uiteraard vraagt de lezing van dit boek een zekere geestelijke rijpheid die in staat is de dingen die hier besproken worden, met een rustig oordeel te vatten. Maar het kan, omdat het zoveel recht zet en in het juiste theolo gische daglicht stelt, slechts ver helderend en bevrijdend werken. Voor opvoeders en ouders, voor jonge mensen zelf zal de lezing van dit boek. geschreven door een priester die veel erva ring heeft opgedaan bii de jeugd, een weldaad kunnen worden, als zij het met het nodige begrip en onderscheid in.zich weten op te nemen. BIBLIOTHECARIS Kapitein J. P. Groen, gezagvoerder van het weerschip „Cumulus", wordt op 4 Februari zeventig jaar. Voor deze gelegenheid wordt de afvaart van de „Cumulus" op 3 Februari uitgesteld, zodat deze oudste actieve zeekapitein ter wereld de grote dag thuis zal kunnen vieren. Hiervoor moest internationaal overleg worden gepleegd, omdat de „Cumulus" en de „Cirrus" in het interna tionaal systeem van weerschepen op de Atlantische Oceaan zijn ingeschakeld. Terwijl een deel der bemanning de averij aan het schip kalefa terde, lagen anderen onder de ta fels in het koude water de instal laties te repareren. Het water werd geloosd en zo kon de „Cu mulus dan toch dienst doen in het belang van zee- en luchtvaart. Toen het weerschip op 3 Januari Rotterdam binnenviel, zag het er uit of het in een zeeslag was ge weest. Dat was dan ook wel zo, want de terugreis was op zijn zachtst gezegd „uiterst wqelig" geweest. Dat geeft nu natuurlijk handen vol werk, want de boel moet weer tiptop zijn voor de Het hoofd van de Nederlandse weersohependienst kapitein A. S. Debats stelde zich in verbinding met vice-admiraal A. C. Rich mond te Washington, ondercom- mandant van de Amerikaanse kustwacht en deze stak een zee mansvuist vol gelukwensen over de Oceaan met de mededeljng, dat de zaak djk in orde kwam. En kan kapitein Groen, tot grote vreugde van zijn vrouw de zeven tigste geboortedag thuis vieren. Als jongen naar zee. Kapitein Groen is een afstam meling van een Schevenings redersgeslacht. Reeds op zijn twaalfde jaar voer hij mee ter haringvangst en zo roestte de liefde voor de zee bij hem in. Thans is hij de oudste zeekapitein ter wereld, nog altijd uiterst actief, fris en kerngezpnd. „Ik voel me pas ve.ertig", zo beweert hij. „En een mens is zo oud als hij zich voelt". Vijfendertig jaar lang, tot aan de oorlog, voer deze vitale man voor de rederij Er'hard en Dekkers Rotterdam. Juist op 10 Mei 1940 was hij Rotterdam met een lading graan binnengekomen, en hoewel hij hemel en aarde be woog om 'met zijn schuit weg te komen, overkwam hem toen de eerste grote pech van zjjri leven. De Duitsers waren hem te vlug af. Hij moest buigen voor de hagel van kogels, bommen en granaten. Barre oorlogsjaren. Daarna heeft hij de vreselijk ste jaren van zijn leven doorge maakt. De vrijheid en ook de vrije zee waren voor hem geslo ten. Voor de Duitsers varen wil de hij als trouw Nederlander niet. En aan het einde van de oorlog daagde de pensioengerechtigde leeftijd. Een bureaubaantje bij „Scheepvaart", dat de kapitein twee jaar waarnam, beviel hem in het geheel niet. Weerschependienst. Hij is er nog altijd dankbaar voor, dat zijn grote kans kwam toen de dienst voor weerschepen werd opgericht. Dat was een kolfje naar zijn hand. Hij nam zeer actief deel aan de voorbe reiding er van en aan het inrich ten van de „Cumulus". Men kan zich geen gelukkiger mens voor stelen dan kapitein Groen toen hij als gezagvoerder van dit schip voor het eerst na vele jaren weer de Oceaan opvoer. De laatste reis met de „Cumu lus" heeft vijf weken geduurd, waarvan drie weken op station. In die tijd heeft het schip een enorme portie zwaar weer te ver duren gekregen, zo zelfs, dat twee ijzeren deuren uit hun ver zekeringen sloegen, de radio installaties vernield werden en een deel van het schip vol water sloeg. Teruggaan bleek voor kapi tein en bemanning echter een onbekende term. volgende reis. Vandaar ook, dat kapitein Groen thans zelden in zijn woning te Voorburg te vin den is. Natuurlijk is de kapitein in zijn nopjes, dat hij zijn zeven tigste verjaardag thuis, of mis schien ook wel vlak voor de afreis aan boord zul kunnen vie ren. Zou men hem eohter voor de keus stellen „thuis vieren, maar dan voortaan thuis blijven, of buitengaats vieren en blijven varen", dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat deze aan de Cleanen verknochte zeerob voor de zekerheid maar een dagje eerder de plaat zou poetsen. Belangstelling voor kapitein Carlsen. De evoluties van kapitein Carl sen met de „Flying Enterprise" worden vanzelfsprekend door kapitein Groen met aandacht en spanning gevolgd. Zelf heeft hij ook eens. zo'n „akkevietje", zij het dan veel minder spectaculair, gehad. Daarvoor kreeg hij van prinses Wilhelmina de „de Ruyter medaille". En voorts is hij ridder in de orde van Oranje Nassau. Doch voor alles is de Nederlandse kapitein Groen, oudste gezag voerder ter wereld, schipper naast God aan boord van het weerschip „Cumulus". Een 71-iariee Haaese dame. mei. A. B. Landbere. van de Neuhuvskade. heeft het ge presteerd twee maanden door Nieuw-Guinea te trekken. Zii heeft daar 1200 M. film verscho ten. succes gehad bii de Papoea's en nergens monnerende mensen ontmoet. Met animo heeft zij de Neder landers en inlanders zien werken maar zij heeft ook op sommige plaatsen achterlijke toestanden geconstateerd. Iets van deze pri mitieve toestanden wil ze ver beteren door meer bekendheid te geven aan Nieuw-Guinea en zijn bevolking. Zij heeft geluids opnamen gemaakt van het Joka- koor dat het Wilhelmus kan flui ten en volgens mej. Landberg Bach en Beethoven kan zingen. Dit heeft zij gisteren verteld, gezeten op een Amerikaanse stoel, zoals de ontdekkingsreiziger Bird die gebruikte en cigaretten presenterend a la Nieuw-Guinea. Vóór Kerstmis is zij van Nieuw. Guinea teruggekeerd op Schiphol. Het was niet haar eerste reis. Op 27-jarige leeftijd heeft zij met nog een meisje een reis door' Japan en China gemaakt; in die tijd een gevaarlijke onder neming. Later is zij nog tweemaal naar Amerika geweest en van al die reizen zijn in haar kamers de souvenirs te vinden. Van haar Nieuw-Guineatrip heeft zij kost bare schelpen en wit zand mee genomen. En bovendien het ver langen om nog eens naar Nieuw- Guinea te reizen en dan ook het zuidelijk gedeelte van het Pa poea-land te bezoeken. DOUANE-ONDERZOEK BESPOEDIGD GENEVE Zeven Eurotese landen, namelijk Frankrijk, Ita lië, Nederland, Noorwegen, Zwe den, Zwitserland en Luxemburg, hebben gisteren twee conventies getekend, die ten doel hebben het douane-onderzoek van internati onale passagiers- en goederen treinen te bespoedigen. De nevel lag al dagen over het tentenkamp te Panmunion ge sluierd. De rode balonnen, die het „neutrale gebied" afbaken den, gingen verloren in de mist en slechts een klein eindje kabel, waaraan vlaggetjes wapperden, was zichtbaar. Het was mistroostig in Panmunion, zo schrijft de oorlogscorrespondent van het N.D.V.N., de kapitein B. M. Kosten aan de Legervoor- lichtingsdienst. De aanvankelijke grote vooruitgang bij de vre desbesprekingen het accoord over de „contactlijn", die dus midden door de gedemilitairiseerde zóne was geprojecteerd liep dood op het geven en nemen, het loven en bieden van of over één woord van een voorstel. Des morgens en des middags kwamen de haastige leden van de beide delegaties naar dit merk waardige tentenkamp en in uren lange zittingen werd dan vast gesteld, dat er geen vordering was gemaakt. Het grote struikelblok na het uitzetten van de „contactlijn" bleek het uitwisselen van de krijgsgevangenen. In het begin van de wapenstilstandsbespre kingen, toen wel eens werd ge filosofeerd over de eventuele uit wisseling van krijgsgevangenen, kwam men op het idee van een soort „warenhuisattractie"... drie soldaten tegen een officier De goede smaak, die nu en dan nog al eens verloren scheen, werd hervonden in een zitting van 12 December 1.1., toen nadrukkelijk werd vastgesteld,, dat in principe was overeengekomen, dat alle krijgsgevangenen tegen elkaar zouden worden uitgewisseld. Vreemde tactiek. Het scheen allemaal klaar als een klontje. De Roden echter wilden geen lijst verschaffen, waarop de namen van de U.N. krijgsgevangenen zouden moeten zijn vermeld. Terecht gingen de U.N. delegaties niet accoord met alleen de mededeling, dat er krijgsgevangenen in de „commu nistische kampen" waren. Per slot van rekening was door middel van het Internationale Rode Kruis slechts een lijst' in het bezit van de U.N. gekomen, waarop de namen van 110 personen stonden vermeld. De Verenigde Naties ge voelden er dus niets voor om het risico te lopen om de door hen gemaakte Krijgsgevangenen liefst 132.474 uit te wisselen tegen misschien de 110 van de Roden. Echter, na aanvankelijk vruch teloze onderhandelingen deelden de communisten op 18 December mede, dat zij de lijst met namen van de gevangenen wilden af staan. Die lijst kwam. Een goed verzorgde. Zij telde 11.559 namen, hierbij inbegrepen die van de Zuid-Koreanen, 7.142 in getal. De lijst vermeldde tevens de rang, leger-nummer, onderdeel en na tionaliteit van de gevangenen. Er ging een zucht van verlich ting door de wereld. Vele vaders, broers en zoons, die vermist wa ren in de strijd in Korea zouden binnen afzienbare tijd weer naar hun families kunnen terugkeren misschien. De 22-jarige machine^houtbe- werker G. G. Z. uit Amsterdam, die in Indonesië dienst heeft ge daan in het Nederlandse leger, kreeg bij zijn terugkomst onenigs, heid met zijn vrouw, over wie in rapporten weinig gunstig werd vermeld. Het resultaat was, dat deze jonge vro.uw haar eigen man bij de Justitie voor diverse door hem ruim drie jaar geleden ge pleegde delicten verraadde. Het was in de vorige zomer, dat de vrouw %pn de politie ver telde hoe haar man tijdens de Paasdagen van 1948 brand had gesticht in hun woning op de tweede etage van een dichtbe volkte Amsterdamse buurt. De buren hadden de brand tijdig ge smoord, zodat het perceel slechts geringe schade opliep. D.e verze kering keerde verdachte een pre mie van f 200.uit, waarom het hem te doen was geweest. Enkele maanden later, toen het echtpaar opnieuw in financiële moeilijkheden was geraakt, be raamden man en vrouw een roof overval. Alles verliep „volgens de plannen". De vrouw knoopte in een café op het Haarlemmerplein een gesprek aan met de 49-jarige Amsterdammer W. v. d. M. en liet zich door hem 's avonds laat naar huis begeleiden. Zij lokte hem in een steegje bij de Marnix- straat, waar haar man, voorzien van een met metaal gevulde fietsband als slagwapen, verdekt sotnd opgesteld. Hij gaf v. d. M. daarmede een slag op het hoofd, zodat de laatste bewusteloos neer viel. Daarna nam hij hem zijn portefeuille met f 84.af. Ongeveer in dezelfde tijd stal de verdachte bovendien een DKW-motorrijwiel, dat hij voor de prijs van f 100.aan een Am sterdamse garagebediende ver-, kocht. In een psychiatrisch rapport werd de jonge verdachte volko men toerekeningsvatbaar ge noemd. De officier van Justitie, jbr. mr. A. Reigersman, somde in zijn requisitoir de brandstichting, de beroving en de diefstal op en zeide, dat voor al deze feiten te zamen aan verdachte in totaal 24 jaar gevangenisstraf kon wor den opgelegd, zij het dan, dat de zijn aan ge- het ten drie jaar geleden pleegd en eerst thans licht, zijn gekomen. Hij memoreerde, dat verdachte in een R. K. reclasseringsrapport een „harde, egoïstische figuur" wordt genoemd, die bovendien drankzuchtig is en eiste tenslotte voor de drie delicten tezamen acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Uitspraak op 24 Januari a.s. Doch er was een addertje onder het gras. De lijst van de UJf. zag er niet uit als die van de Roden. De namen van de krijgs gevangen Noord-Koreanen en Chinezen stonden in de Engelse taal vermeld. Men wilde die na men in de Koreaanse en Chinese taal, want het is nu eenmaal zo, dat men een uitgang van een dier namen gemakkelijk op tien ma nieren kan vertalen. Luide stemmen. De stemmen in de vredestent te Panmunjon werden luider. De M.P.-ers, die voor deze tent stonden, hielden de adem in en hoorden harde woorden. De cor respondenten bleven wat op de landweg staan en luisterden of zij misschien iets konden opvan gen, dat hun verhaal mogelijk enige kleur kon verlenen. Bri gade-generaal Nuchols, de offi ciële zegs man van de U.N. kwam naar buiten om te zeggen, dat er niets te zeggen was Doch intussen zaten we enige dagen van Kerstmis af. Enige dagen van het feest van de vrede Het had er aan het begin van de periode van 30 dagen, waarin de wapenstilstandsovereenkomst moest worden getekend, wilde de provisorische „contactlijn" ten minste niet de geldigheid verlie zen, alle schijn van, dat de we reld op Kerstmis de vrede in Korea kon vieren. Doch vier da gen voor Kerstmis, toen wij dit artikel schreven, zag het er alle maal weinig hoopvol uit. De er varing heeft wel geleerd, dat elke dag een verrassende wen ding kan brengen, doch het leek wel of de grauwe sluier van de nevel, die over het tentenkamp bleef liggen, dagen lang, tevens het geheim tot de vrede verborg. Met slakkengang. Met een slakkengang gingen de besprekingen, althans de vorde ringen, voort. Zolang er nog vor deringen worden gemaakt in een paar weken, zolang is de hoop niet verloren, want men mag toch wel aannemen, dat het gezonde verstand terrein begint tè win nen. Indien het gezonde verstand het zou afleggen tegen de wape nen, dan blijft hier in Korea het alternatief bestaan van een oor log, die de Koreaanse grenzen zal passeren WEER TROMMELSLAGER IN HOOGEVEEN HOOGEVEEN In Hoo- geveen worden de kerkdien sten niet met klokgelui, maar met trommelslag aangekon digd. Dat gebruik stamt nog uit de tijd, toen Hoogeveen een jonge plaats was en nog geen kerk bezat. Onlangs raakte het oude gebruik echter in gevaar doordat de trommelslager, de heer Gerrit Strijker, in een hoger kerkelijk ambt be noemd is en er geen opvolger was te krijgen. Men heeft er nu toch een gevonden in de heer Obe Lemstra, die al druk bezig is met het instu deren van de trommelmars, zodat dp Hoogeveeners bin nenkort weer op de traditio nele wijze ter kerke zullen worden geroepen. DJAKARTA, 10 Jan. (A.P.) Dr. Djoemhana, de waarnemend' Indonesische Hoge Commissaris in Den Haag, zal binnenkort teruggeroepen worden en er zal geen nieuwe Hoge Commissa ris meer worden benoemd, aldus wordt uit gezaghebbende bron' in Djakarta vernomen. Djoemhana zal vervangen worden door een zaakgelastigde. Indonesië heeft een voorstel ingediend om voor de nieuwe post te benoemen Dr. Soesanto Tirtoprodjo, de huidige gouver neur van Bali en de Kleine Soen- da Eilanden. Dgze verlaging van de status van de Indonesische vertegen woordiging in Nederland is te wijten aan het feit, dat Indonesië de Nederlands-Indonesische Unie ongedaan wenst te maken. In 't statuut van de Unie staat dat bei de landen bij elkaar vertegen woordigd zullen worden door hoge commissarissen. In Djakarta wordt aangenomen dat Nederland niet tot verlaging van de status van zijn vertegen woordiging in Indonesië zal over gaan voordat de besprekingen in Den Haag over de toekomstige verhouding van beide landen plaats gevonden heeft. Tegelijkertijd werden de vol gende wijzigingen in de buiten landse vertegenwoordigingen be kend gemaakt: Hadji Rsjidi, am bassadeur in Egypte is benoemd tot gezant in Iran. Generaal Majoor Abdoel Kadir, gezant in Afghanistan, zal am bassadeur in Egypte worden. Soekardjo Wirjopranoto, gezant bij het Vaticaan wordt gezant in Italië en de vertegenwoordiging bij het Vaticaan zal overgenomen worden door het gezantschap in Parijs of Bern. FEUILLETON 115. Dan wil ik weten, dat ik heb ge daan wat ik kon om de offers zo ge ring mogelijk te houden, luite nant. En als ik twee inlanders, die als franc-titeurs tegen ons optreden, moet afranselen om tien gruwelijke ongelukken met landmijnen te voorkomen, dan neem ik dat op mij". De luitenant was getroffen door de ernst van die verantwoording. Hij kon het niet volledig met de ander eens zijn, maar dat nam niet weg, dat zijn'eerste indruk over deze man fout was geweest. Hij was geen bruut, die in een opwelling en uit minachting voor gekleurde mensen er op los sloeg. Hij had zijn verantwoording af gewogen en uit de gebeurtenissen een handelwijze bepaald. Al was er veel voor te zeggen, toch vond Verhagen deze handelwijze ver keerd, maar dat gaf hem niet het recht deze officier te minachten. „Ik vond het beter, de zaak volledig uit te praten", zei de kapitein, zijn aarzeling ziende. „Ik wil u mijn mening niet op dringen, maar het is goed dat u weet, dat mijn optreden op een mening' berustte". Toen de lui tenant wilde antwoorden, weerde hij dit af. „Ik heb u gezegd, lui tenant, dat ik u mijn mening zou geven en er dan niets meer over wilde horqp. Ik beschouw dit ge sprek dus, als afgehandeld". Die avond, toen Verhagen alleen voor de pondok zat, kwam zijn korporaal hem om raad vra gen. „Luitenant, wij hebben ge hoord hoe de kapitein vanmorgen twee gevangenen heeft verhoord. Jan Timmers, die er bij was, heeft het verteld en ik heb hem gezegd, dat ze er mij niet voor zouden krijgen om daarbij te hel pen. Nu wilde ik u vragen, of de kapitein het recht heeft, ons daar toe te verplichten". Verhagen keek hem ernstig aan. „Dit is een heel moeilijk probleem, korporaal, en ik heb juist de belichting van de andere zijde gezien". Hij herhaalde de opvatting van de kapitein en de korporaal knikte nadenkend. „Zo had ik het inderdaad nog niet gezien, lui't. Maar toch kan ik het er niet mee eens zijn. Eeni gevangene slaan, wiens handen op z'n rug zijn gebonden, dat is geen mannenwerk. En u hebt nog geen antwoord op mijn vraag gegeven. Als de kapitein mij op draagt om. daarbij te helpen, mag ik dan weigeren?" Hij keek de luitenant vertrouwend agn. „Daarop kan ik geen antwoord geven, korporaal. In het alge meen moet elke order worden gehoorzaamd, tenzij je geweten je werkelijk verbiedt dat te doen. En of dat zo is, hangt van de omstandigheden af en van je I eigen innerlijk, dat bii ieder mens verschillend is." „Maar wat zou u zelf doen, lurt?" drong de ander aan. Verhagen voelde het gewicht I van zijn antwoord. „Dat wil ik I je liever niet zeggen", besloot hij. „Dat zou trouwens ook niet1 doorslaggevend zijn voor een ander". De korporaal drukte hem de hand. „Ik begrijp het luit, en het antwoord weet ik nu toch!" Peinzend bleef de luitenant achter. Hij had1 geen spijt van zijn woorden, maar hij bedacht bezorgd, welke moeilijke pro- blempn deze jongens, die nog zo jong waren, te beslissen kre gen. Indië was een zware leer school, maar als ze die hadden doorlopen, zouden ze ook kerels zijn. I Het bleef onrustig in hun streek I De aanslagen met landmijnen in de omgeving van Poerbolinggo waren nu heel wat verminderd, maar in een andere buurt laaide l plotseling het verzet op. Het was de kampong Bandjaran die het middelpunt van een nieuwe actie scheen te zijn. IJet begon met een schermutseling tegen drie rampokkers, die een autobus overvielen. Een van hun patrouil les kwam juist op tijd om de aan vallers te verjagen, maar de ram pokkers vluchtten de kampong in en werden niet meer gevonden. Twee dagen later werd de jeep, die.de post had gehaald, even buiten de kampong door sluipschutters besdhoten, waarbij een sergeant werd gewond. Die zelfde middag wierp een inlan der een handgranaat tussen een patrouille soldhten. Hij bleek i een bewoner van de beruchte kampong te zijp. „Als er deze "week nog één aanslag vanuit Bandjaran wordt gepleegd, dan zal ik afdoende maatregelen treffen", zei de1 kapitein, toen het laatste be richt binnenkwam. De volgende dag werd een groep sluipschut ters onder vuur genomen, toen hij de kampong passeerde. 's Middags sprak de kapitein enkele woorden aan het graf van de soldaat, die bij de beschie ting werd gedood en twee uur later liet hij twintig man aan treden voor een tocht naar Band jaran. De kampong lag gedeeltelijk aan de weg, maar een smalle kali deelde het dorp in tweeën, „Jullie weet allen, dat dit onze toevoerweg is en jullie, weet ook, dat op deze weg in één week vier overvallen zijn gepleegd". De stem van de kapitein was rustig, maar er klonk een toon van spanning in, die de soldaten verwonderd deed opzien. „Ik weet Met, hoe lang wij ons kamp hier zullen heblben. maar ik kan niet toestaan, dat de situatie zo bluft, dat wij ons leveji wagen, telkens wanneer wij onze enige toevoerweg pas seren, Daarom heb ik besloten om het gedeelte van de kampong Bandjaran, dat tussen deze weg en de kali ligt en waaruit de overvallen werden gepleegd, te ontruimen en plat te branden, zodat het geer» beschutting meer biedt voor rampokkers (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4