FELLE REDE van A. C de Bruijn in Verbondsvergadering K. A. B. Financiering van Europees ieger niet langer een struikelblok Brits beroep op NEDERLAND voor openhouden Suez-kanaal België's nieuwe regering vannacht gevormd BURGESS en McLEAN in Russische gevangenschap? Tunis vraagt ingrijpen Doodstraf voor brandstichters Carlsen onderscheiden DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING A. C. waarschuwt de Partij Er is nog plaats bij hoogovens en mijnen Lonen en sociale zekerheid zijn minimaal Pacificatie van Baarn Experts zouden in Parijs tot compromis gekomen zijn Drie scholieren braken straat open Nieuws over verdwenen ambtenaren VLIEGRAMP NABIJ NEW-YORK Compromis over Nieuw Guinea? Lading „Enterprise" verkeerd gestuwd? Soldaten krijgen soepknopen Mijnontploffing in Canada Verzoek om bijstand voor Engelse marine in Egypte Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct, per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. 2£Treir Jutten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina 3) Dinsdag 15 Januari 1952 46e Jaargang 4 No. 12373 Kanforen: HOORN, Draafsingel 59, fel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, *eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 (Van een onzer verslaggevers) BAARN In „Nieuweroord" te Baarn de Verbondsvoorzitter de heer A. C. de Bruijn noemde het gistermorgen „dit prachtige monument van K.A.B.-solidariteit" kwam gisteren de Ver bondsraad van de K.A.B. bijeen, om vele belangrijke agenda punten, o.a. dat van het concept urgentieprogram, te behande len, welke behandeling vandaag zou worden voortgezet. Gelet op het feit, dat ons land, economisch gesproken, van andere landen afhankelijk is, dient het streven der regering naar vrij ruilverkeer, het tot stand komen van de Benelux, het Schuman- plan en een hechte West-Europese samenwerking, gesteund te worden. Aldus stelde de heer de Bruijn in zijn openingsrede vast. Daarnaast komen de finantiële lasten tengevolge van de defen sie-inspanning, lasten waaraan niet is te ontkomen, doch die rechtvaardig over allen moeten worden verdeeld. De arbeiders dragen ruim schoots hun deel bij. De lonen zijn minimaal. Zij zijn feitelijk beneden het minimum gedrukt door de vijf procent consumptie- HET IS GOED, voor een juist begrip, in herinnering te bren gen, wat voorheen al over de besprekingen van de K.V.P. met de z.g. „Groep-Steenberghe is medegedeeld. Wij lezen nu, in het gisteren gepubliceerde communi qué, van die groep, en het zal menigeen misschien opvallen, dat in dit verband nergens de naam van prof. Duijnstee wordt ge noemd. Daarom lijkt het nuttig, eraan te herinneren, dat er in wezen geen sprake is van een aparte groepsvorming. Men moet het zo zien, dat de zaak begonnen is met een serie artikelen van prof. Duijnstee, welke artikelen overi gens niet alle nieuwe denkbeel den lanceerden. Die artikelen waren zeer cri tisch gestemd men mag wel zeggen: critisch geladen ten opzichte van het beleid van de K.V.P.. Dat heeft, het behoeft in' geen enkel opzicht te worden verbloemd al eer en al meer critiek uitgelokt en zo vonden de meningen en denkbeelden van prof. Duijnstee gemakkelijker weerklank in deze kringen. Van een eigenlijke groepsvor ming" was echter niet en nooit sprake, het denkbeeld van een georganiseerde rechtervleugel bin- nen de -Partij werd algemeen afgewezen, gelijk ook andere ge dachten van de hoogleraar te wei nig op de practijk waren afge stemd, om voor verwezenlijking in aanmerking te komen. Men sprak echter, meer gemakshalve, dan juist, van de actie- en/of de groep-Duijnstee. En wat is nu de groep-Steen- berghe? Er bleken, wat ons juist voorkomt, besprekingen gewenst van de Partij-leiding (bestuur en fractie) met vooraanstaande mannen, die evenzeer critisch ge stemd waren. Meer of minder practisch vooral minder! ble ken deze mannen in zoverre tot de denkbeelden-Duijnstee over te hellen, dat men ze, gemakshalve en als algemene aanduiding, een groeps-etiket meegaf. Onder die aanduiding viel ook oud-minister Steenberghe, en hij was het, die, met vier anderen, (w.o. prof. Duijnstee) de bespre kingen met de Partijleiding voer de. De oud-minister trad als woordvoerder op en derhalve sprak men van „overleg met de groep-Steenherghe". Het is .wel van belang, deze voorgeschiedenis even in het oog te houden, wanneer men tot oor delen over die besprekingen en het bereikte resultaat komt. Het is bovendien van belang, daarbij te letten op de aanwezigheid van prof. Duijnstee in deze z.g. groep- Steenberghe en ook op het feit, dat de gehele delegatie van j woordvoerders, zo gezegd dus j de gehele groep, met prof. Duijn-1 stee incluis, zonder voorbehoud met het gesloten accoord instemt. Vandaar dat niet zonder reden als algemene titel boven de ver melding van de volledige tekst van het communiqué in ons num mer van gisteren, gezegd kon worden: einde van de actie- Duijnstee En wat de titel van dit artikel betreft: er is zeker reden om ook over deze pacificatie verheugd te zijn. Zij is de pacificatie van Baarn, omdat een groot deel van bet overleg in het Vormings instituut van de K.V.P. aldaar beeft plaats gevonden. Een plaats die ook in ander opzicht als een symbool mag worden gezien. De vrede van Baarn moge strekken tot welbewust, welover wogen, weiverantwoord optreden, gemeenschappelijk en eensgezind, ..van het gehele, zich steeds ont wikkelende katholieke volksdeel dat in zijn unieke centrum in Baarn de gelegenheid heeft, zijn staatkundige werkzaamheid en invloed principieel te verdiepen en te versterken, ten bate van het algemeen welzijn van ons vader land! beperking. Het aandeel van de arbeiders in het nationale inko men is sedert 1947 teruggelopen, en het verwonderde spr., dat er dat verzet komt, indien de rege ring het met het oog op niet verantwoorde investeringen nodig oordeelt, toezicht uit te oefenen op het credietwezen. Het is echter noodzakelijk, dat er op de centen wordt gelet. Waarom grijpt de regering ook niet afdoende in met betrekking tot de veelsoor tige gokgelegenheden, tot de speel- en ontuchtholen, waarin het uit arbeid voortgekomen geld met volle handen wordt wegge smeten. _T Arbeiders te benijden? Worden de arbeiders in sommi ge kringen benijd om hun lonen en „sociale zekerheid": de heer de Bruijn beklemtoonde, dat van beiden slechts gezegd kan worden dat ze minimaal zijn. Een arbei der beschikt niet over reserves. Hij heeft slechts zijn handen. Daarom was niet te ontkomen aan een Wet op de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering, daar om is ook niet te ontkomen aan een wet die de ouderdomsverzeke- ring afdoende regelt, tenzij de j voorkeur gegeven wordt aan staatszorg, waarvoor de middelen overigens ook moeten worden opgebracht. Daarenboven: niemand wordt gedwongen directeur van een on- derneming of zelfstandig te wor- den. Weten de heren, die bege-1 rige blikken naar de arbeiders I slaan, niet, dat er desverlangd j nog plaats voor hen is bij de i hoogovens, in de mijnen en op andere soortgelijke werkterrei- j nen? aldus de heer de Bruijn. De lonen. Er zijn tienduizenden arbeiders, wier lonen liggen tussen de f40.- en f 50.per week. Dezulken ko men schromelijk tekort. In het belang van het land hebben de arbeiders het vorige jaar een positieversleohtering van 5 pro cent aanvaard. Toen de prijsstij ging een zij het geringe compensatie noodzakelijk maakte, heeft de regering nagelaten die verplichtend op te leggen, waar door de zwaksten werden gedu peerd. Wij vinden, aldus de heer de Bruijn, die houding in hoge mate onbegrijpelijk. De arbeiders beweging blijft het prijsverloop nauwkeurig volgen. Het is verheugend, aldus spr. dat steeds meer wordt ingezien, dat het verlangen naar productie verhoging en vergrote investering zonder dat de arbeiders delen in de kapitaalvergroting, rechtvaar digheidshalve en feitelijk ontoe- laat baar is. De heer de Bruijn drong erop aan, dat met spoed wettelijke maatregelen zouden worden in gevoerd, om met de wachtgeld en werkloosheidsverzekering, de Ziektewet en Kinderbijslagwet door een bedrijfsvereniging per bedrijf te doen uitvoeren. (Zie vervolg pag. 3) H. M. de Koningin en de drie oudste prinsessen zijn gister morgen met de Koninklijke trein in Baarn aangekomen uit de Oostenrijkse wintersportplaats Sankt Ankton. Prins Bemhard maakt de terugreis per vliegtuig. H. M. Koningin Juliana, Ir. F. Q. den Hollander van de Nederlandse Spoorwegen, Prinses Beatrix met aan de lijn Martin, de hond van de Prins, en Prinses Irene. BRUSSEL (Belga-A.N.P.)De Belgische kabinetsformateur verklaarde vannacht, hedenochtend aan Koning Boudewijn de lijst van ministers in het nieuwe kabinet te zullen voorleggen. Minister van Houtte verklaarde tevreden en zeer vermoeid te zijn. Men neemt in goed-ingelichte kringen aan, dat de nieuwe rege ring er als volgt uit zal zien: Eerste minister Jean van Houtte; PARIJS, (Reuter) Volgens gewoonlijk betrouwbare Franse kringen hebben de experts voor voor de financiering van het begin van een Europees leger te Parijs een compromis bereikt. Het zou op de volgende punten gebaseerd zijn: De zes ministers van financi en of defensie zullen beslissen over de financiële bijdrage van ieder land (West - Duitsland, Frankrijk, Italië en de landen van de Benelux). De parlementen van de landen zullen niet meer stemmen over een nationale begroting van de fensie doch over de bijdrage tot een gemeenschappelijke defensie. Indien een parlement de bijdra ge niet goedkeurt zou in bepaalde gevallen de begroting van het vo- Huisraad verkocht om te dobbelen De Haagse politie heeft Zater dag een razzia gehouden in de Sirtemastraat, waar op de open bare weg op grote schaal om zeer grote bedragen bleek te wor den gedobbeld. Een der spelers had zelfs zijn huisraad en kle ding verkocht om te kunnen mee doen. De politie-agenten, die ver momd op een bakfiets ter plaatse waren gekomen, hebben acht mannen aangehouden. rige jaar voor het nieuwe jaar van kracht kunnen blijven. De Minister van Buitenlandse zaken der zes mogendheden zul len aan het einde van deze maand in Parijs vergaderen, teneinde definitieve besluiten over de aan beveling der deskundigen te ne men. De kwestie van de financie ring van het Europees leger is een van de belangrijkste struikel blokken bij de oprichting van het Europees leger. Bedelaar was schatrijk In het ziekenhuis te Turijn is een oude bedelaar gestorven. Men vond hem op straat, ster vende van kou. Hij bleek een bankrekening te hebben van ze ven millioen lire, twee huizen in de stad ter waarde van 15 mill, en een bezitting op het platte land. Er hebben zich geen erfge namen gemeld. KONINKLIJKE FAMILIE TERUGGEKEERD H. M. de Koningin en de drie oudste prinsessen, die enige we ken in Sankt Ankton hebben doorgebracht, zijn gisterochtend na een voorspoedige reis in ons land teruggekeerd. Om tien minuten voor tien reed de koninklijke trein het station van Baarn binnen. De prins arriveerde lunchtijd per vliegtuig. tegen Na zijn besprekingen met president Truman in Washington begaf Churchill zich naar zijn oude vriend, de Amerikaanse financier en staatsman Bernard M. Baruch. De vrienden die elkaar reeds 35 jaar kennen, brengen een rustige middag door in Baruch's apartement in New York. EN STALEN ZES METER TELEFOONKABEL DEN HAAG. Bij de P.T.T. kwam Zaterdagmiddag een groot aantal meldingen binnen van ge stoorde telefoonaansluitingen. De technische dienst stelde een on derzoek in, en daarbij bleek, dat in de Carpentierstraat een stuk straat was opgebroken en zes me ter dubbeldraadstelefoonkabel uit de grond was gehaald. Daardoor waren 366 aansluitingen uitge vallen. Het opsporingswerk heeft ook de hele Zondag in beslag geno men. De politie heeft inmiddels de daders van deze meer dan ergerlijke diefstal gepakt. Het waren drie 15-jarige scholieren, die in handen van de kinder politie zijn gesteld. Zij zeiden de diefstal te hebben gepleegd om geld te krijgen voor hun liefheb berij: de duivensport. Het stuk kabel kon nog bij de jongens in beslag worden geno men. MINISTER VAN DEN BRINK IN WEST—DUITSLAND De Nederlandse minister van Economische Zaken professor Dr. Van den Brink heeft gistermor gen een onderhoud gehad met zijn Duitse collega professor Erhard. Minister Van den Brink vertoeft thans in West-Duitsland voor het beantwoorden van het bezoek, dat professor Erhard enige tijd geleden aan Nederland heeft gebracht. DIE WAPENARSENAAL POESAN OPBLIEZEN POESAN, (A.P.) Een Zuid- Koreaans militair hof heeft zes man schuldig bevonden aan het veroorzaken van de explosie,- waardoor in November in Poesan het wapenarsenaal in de lucht vloog en zes mensen om het leven kwamen. De openbare aanklager heeft voor drie beklaagden de doodstraf geëist en voor de andere mede plichtigen gevangenisstraffen. Alle beklaagden werden be schuldigd van brandstichting en het verlenen van hulp aan de vijand. De drie mannen waartegen de doodstraf werd geëist zijn bur gers en waren werkzaam bij het ministerie van defensie. Buitenl. Zaken Paul v. Zeeland. Verkeerswezen P. W. Segers. Buitenl. Handel Joseph Meurice. Binnenland Ludovic Moyersoen. Justitie Joseph Fholien. Onderwijs Pierre Harmei. Financiën Albert E. Janssen. Econom. Zaken Jean Duvieusart. Wederopbouw Albert Coppe. Koloniën Andree Dequae. Arbeid Gerard van den Daele. Publieke Werken Oscar Behogne. Landbouw Charles Heger. Volksgezondheid Alfred Detaeye. Landsverdediging Eugen Degreef. Jean van Houtte, de eerste minister van het nieuwe Belgische Kabinet „RADMAR" LIEP WEER VAST DEN HAAG. Twee sleep boten hebben gistermiddag de voor Hoek van Holland gestrande „Radmar" losgetrokken. Het schip liep echter onmiddellijk daarna weer vast. BERLIJN, (A.P.) Een diplomaat, die anoniem wenst te blijven, heeft bij aankomst uit de Sowjetunie in Berlijn ver klaard, dat de beide Britse ambtenaren van het Ministerie van Buitenlandse Zaken MacLean en Burgess, die in Mei van het vorig jaar plotseling verdwenen, zich in Russische gevangen schap bevinden. Hij vertelde dat het onder de leden van 't corps diplomatique is Moskou algemeen bekend was dat de beide Britten in de Lub- lyanka gevangenis vastgehouden worden. Mclean was voor z'n plotseling vertrek hoofd van de Ameri kaanse afdeling van het Britse ministerie van Buitenlandse za ken en Burgess was secretaris van de Britse Ambassade te Washington. De uit Moskou teruggekeerde diplomaat vertelde, dat de beide Britten maandenlang in Praag gevangen hadden gezeten. Wan neer zij precies naar Moskou waren overgebracht was niet met zekerheid te zeggen, maar aangenomen werd, dat zij in de herfst of begin van de winter in de Lublyanka gevangenis waren aangekomen. Volgens de berich ten mogen de gevangenen geen contact meer met elkaar heb ben en zitten zij thans cellulair. VAN DE VEILIGHEIDSRAAD PARIJS. Tunis heeft giste ren de veiligheidsraad formeel gevraagd in te grijpen in het ge schil met Frankrijk. De eis werd' gesteld door de minister van justitie, Salah Ben Joussef, secretaris-generaal van de Tunesische onafhankelijk heidspartij, Neodestour en door de minister voor sociale recht vaardigheid. Hamadi Badra. ALLE INZITTENDEN GERED NEW YORK. Een passa giersvliegtuig met 36 personen aan boord is gisteren in de East River neergestort, aldus werd door de Amerikaanse kustwacht medegedeeld. Het toestel was enige minu ten tevoren van het vliegveld La Guardia opgestegen. Alle 36 personen aan boord, onder wie 33 passagiers, werden gered. Twee passagiers zouden ern stig gewond zijn. De Djakartaanse corresnondent van het in Surabaia verschijnen de blad „Suara Rakjat" meldt aan zijn blad, dat in sommige kringen in de hoofdstad de laatste dagen de mogelijkheid wordt overwogen om als voorlopige op lossing voor de kwestie West- Irian een compromis te bereiken. Men denkt daarbij aan de mo gelijkheid om het betwiste ge bied te plaatsen onder toezicht van vijf landen, waaronder In donesië en Nederland, die ieder een ander land zullen aanwijzen, terwijl het vijfde land mogelijk een land zal zijn, dat bijzondere belangen heeft in de pacific, bij voorbeeld de Verenigde Staten. Men zou in deze kringen reeds veronderstellen, dat Nederland Australië zal aanwijzen, terwijl Indonesië India zal kiezen, aldus de correspondent van „Suara Rakjat". NEW YORK (Reuter). De bootsman van het gezonken Ame rikaanse vrachtschip „Flying En terprise", Arthur Janssens, heeft voor een commissie van onder zoek te New York verklaard, dat het schip scheurde omdat naar zijn mening de 1.271 ton ruw ijzer in het schip verkeerd was ge stuwd. Dit was echter niet de schuld van kapitein of stuurman. De aanwijzingen voor het stuwen kwamen van de rederij. De Amerikaanse maritieme raad heeft besloten de snelle „Halaula Victory", metende 7,607 ton, aan de „Isbrandsen" te ver huren in plaats van de „Flying Enterprise Vice-admiraal Cochrane, van de federale maritieme raad, zeide dat het „meer dan verheugend" zou zijn, indien kapitein Carlsen het bevel over het nieuwe schip zou krijgen. TOKIO. Britse en Ca nadese soldaten in Korea zullen zowel tegen koude als honger beschut zijn, als zij de speciale Canadese Parkadragen. Zij kunnen altijd de knopen van dit kledingstuk afrukken en er soep van koken. De fabri kanten zeggen, dat de kno pen bestaan uit vitamine preparaten. Verdwaalde sol daten kunnen de knopen koken en er een maaltijd van maken „zo niet een heerlijke soep". Canadese soldaten hebben de knopen- soep al geprobeerd, doch het vonnis was: „afschuwelijk". Naar men zegt wordt dit geconcentreerde voedings middel in alle smaken, on der meer kip, gefabriceerd. (Reuter). ZEVEN DODEN IN EGYPTE CAIRO, 14 Jan. (Ass. Press). Volgens een vanavond uitgegeven Brits communiqué zijn vandaag vijf Egyptenaren bij gevechten om het leven gekomen. Vier werden gedood tengevolge van het optreden van een Britse brigade in het gebied van Tel El Kabir tegen guerillastrijders. In het communiqué werd beves tigd, dat twee Britten gedood zijn. REEDS ZESTIEN DODEN STELLARTON, Nova Scotia, (Reuter). In een kolenmijn alhier zijn door een ontploffing ten minste 16 en mogelijk 19 mijnwerkers om het leven geko men. Elf lijken zijn geborgen. LONDEN, (A.P.) Groot Brittannië zal op de V.S. en op zijn minst nog drie landen een beroep doen om te helpen het Suez- kanaal voor de scheepvaart uit het Westen opn te houden. Sinds het uitbreken van het geschil met Egypte heeft de Royal Navy alleen voor een onbelemmerde doorvaart door het kanaal gezorgd. Behalve op de V.S. zou, volgens deze zegslieden een beroep op Noorwegen, Frankrijk en Nederland gedaan zijn. Groot Brittannië wil technici, loodsen, havenarbeiders en mo gelijk oorlogsschepen.. Groot Brittannië heeft op zijn minst vijf oorlogsschepen in het gebied van het kanaal. Duizenden Egyptische arbei ders hebben het werk in de ka naalzone als gevolg van het ge schil tussen de twee landen, neergelegd. Britse Matrozen en soldaten hebben hun werkzaamheden in de haven moeten overnemen. Het Britse Ministerie van Ma rine heeft dit bericht tot nu toe bevestigd, noch ontkend. Een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Za ken heeft aan verslaggevers medegedeeld, dat de kwestie van de „mogelijke verschaffing van technische hulp, om de scheep vaart gaande te houden met Noorwegen, in behandeling is genomen". Hij wilde niet bevestigen, dat de kwestie ook aan de andere drie landen reeds is voorgelegd. De V. S„ Frankrijk, Noorwe gen en Nederland, zal om hulp gevraagd worden, omdat zij tot de grootste gebruikers van het kanaal behoren. DOOR DEENSE KONING LONDEN, (A.P.) Met ge juich werd kapitein Carlsen van de ..Flying Enterprise" gisteren begroet aan het Londense Pad- dington Station, waar hij in de vroege morgen uit Falmouth aan kwam. Talloze mensen drongen zich om hem heen, zodra het gerucht de ronde deed. dat de kleine man in het uniform met de vier gou den banden de kapitein was, die zijn schip niet wilde verlaten. In een zee van filmcamera- lichten en bliksemlichten van persfotografen heeft Carlsen gis teren het Deense officierskruis in de orde van Danneborg ont vangen uit handen van Graaf Reventlow, de Deense ambassa deur te Londen. De onderscheiding toegekend door koning Frederik, die gelijk staat met de riddertitel in Enge land, werd uitgereikt in de Deange Club op het West End in Londen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1