„Zorg voor één stem ieide niet tot verlies van 10.000 andere" Regering bij P.B.O. te slap, tegen onwillige werkgevers N.V.V.-voorzitter critiseert scherp hét regeringsbeleid De bouw van mijnenvegers voor de Kon. Marine BANDJIR OVER JAVA K.A.B. achter De Bruyn K.A.B.-VOORZITTERWAARSCHUWT Katholieke arbeiders bekwaam tot eigen politiek orgaan RADIO BEURSOVERZICHT Scheepsberichten Naar wij vernemen Verbondsvergadering K.A.B. Ministers uit arbeiderskringen gevraagd K.L.M. bestelt zes nieuwe Convairs Onderhandelingen vorderen niet Drie jaar straf voor hulo aan Ambon door Leo Broeksmit L> I I V-> BAARN. In zijn openingsrede tot de K.A.B. Verbonds- raads verga dering heeft de heer De Bruijn medegedeeld, dat van de zijde van de K.V.P. aan de K.A.B. medewerking is ver zocht voor het samenstellen van een adviescommissie „arbeidersbelangen" naar de aard van soortgelijke commissies voor andere maatschappelijke groepen hoewel het K.A.B.- bestuur meende, dat tegen dergelijke commissies binnen de K.V.P. bezwaren bestaan, heeft het toch besloten, aan het verzoek gehoor te geven in de overtuiging, dat het sociaal- economisch-financieel gebied niet uitsluitend aan vertegen woordigers van bepaalde maatschappelijke groepen moet worden overgelaten. Hoewel erkend kan worden, dat de samenstelling van de KVP in bepaalde tijden tot tegenge stelde opvattingen kan leiden is naar de mening van het KAB bestuur, hetgeen nu is geschied ten aanzien van de z.g. groep- Steenberghe, waarbij ook prof. Duynstee is ondergebracht op grond van de eenheidsgedachte, niet zonder gevaar. Over het communiqué van de KVP, vol gens hetwelk er een adviescol lege komt met een algemeen representatief karakter, merkte spr. op, dat afgewacht zal die nen te worden welke interpre tatie aan „algemeen representa tief" gegeven wordt. Zich richtend op de discussie punten, welke door de groep Steenberghe-Duynstee aan de orde zijn gesteld en waaruit naar het oordeel van het KAB-be- stuur de belangstelling van de ze groep is af te leiden voor zaken, welke direct de arbeiders raken, uitte de bondsvoorzitter de verwachting, dat het de be doeling van deze groep moet zijn door middel van hun „repre sentatie" in de partij, deze in de door hen gewenste richting te leiden. Men schijnt hier en daar op het standpunt te staan, dat de stemmen van de Steenberghe- Duynstee-aanhangers, aldus de heer de Bruyn, „gewogen" moe ten worden, omdat hun aantal op zich weinig gewicht in de schaal legt. Men dient echter te begrijpen dat de KVP het moet hebben van de arbeiders en arbeiders vrouwen van de boeren en van de middenstanders met hun vrouwen. Het partijbestuur en de partijraadsvergadering dienen daarom tot voorzichtigheid te worden gemaand. Men moet op passen dat de zorg om één stem er niet toe leidt, dat er dui zend of tienduizend verloren gaan. Voortgaande, zeide de neer de Bruyn letterlijk: „de Katholieke arbeiders hebben getoond be kwaam te zijn om 'met succes hun sociale organisatie te lei den. Tiet kost hun eventueel weinig moeite ook een politiek orgaan te stichten en in stand te houden. In dat geval zouden heel wat meer van hun mannen in publieke organen zitting heb ben dan thans het geval is. Men dient in de politieke sector waarde te hechten aan het WOENSDAG 16 JANUARI HILVERSUM I. 402 m. 7 VARA. 10 VPRO. 10-20 VARA 19.30 VPRO. 20—24 VARA. VARA: 7 Nieuws. 7.15 Ochtend- 9 Nieuws. 9.12 Gramofoonmuziek. gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. (9.30—9.35 Waterstanden.) 9.50 Voor de huisvrouw. VPRO School radio. VARA: 10.20 Voor de huis- vruw. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Voor de vrouw. 11 Gramo foonmuziek. 12 Voordracht. 12.15 Dansokest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor ,'t platteland. 12.38 Dansorkest. 12.55 Kalender. 13 Nieuws. 13.15 In strumentaal trio. 13.40 Orgelspel. 14 Gespr. portret. 14.15 Jeugd- concert. 15 Kinderkoor. 15.20 Pia no en cello. 15.30 Voor de jeugd. 16.10 Idem. 16.30 Zendersluiting. 18 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.30 Intervieuw. 18.30 Actualitei ten. 18.40 Gramofoonmuziek. 19 „De Katholieken en het Socialis me", toespraak. 19.15 Pianospel. VPRO 19.30 Voor de jeugd. VARA 20 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Promenade orkest 20.40 ..Mensen, die men schuwt", hoorspel. 21.40 Concertgebouwor kest en soliste. 22.25 „Tussen Mens en Nevelvlek", causerie. 22.40 Instrumentaal kwartet. 23 Nieuws. 23.1524 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws en weerbe richten. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.20 ..De Amourette van Catherine D'Orléaps', hoor spel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Surinaamse volksmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20. Harpmuziek. 13.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending: K. H Smit: ..Wat wil je weten?" 14.00 Gramofoonmu ziek. 14.55 Voor de meisjes. 15.00 Marinierskapel en solist. 15-45 Voor de ieugd- 16-30 Zenderslui- ting. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano- duo 18.30 Orgelspel. 19 00 „Spec trum van het Cthr. Organisatie- en Verenigingsleven". 19.15 Boek bespreking. 19.30 Gramofoonmu ziek 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten- 20.10 Commentaar Familie Competitie. 20.20 Concertgebouw-orkest en solist. 21.10 „De Nieuwe Bijbel vertaling gereed". 22.00 Geestelij ke liederen- 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar- 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avond overdenking. 23.0 Nieuws en SOS- heriehtpn. 23.15 Gramofoonmuziek 23.20 ..Hoe zit dat met mijn kind" causerie- 23.3524.00 Gramofoon muziek. - spreekwoord van de tijdig ge waarschuwde man". Over de kwestie Vermeulen- Serrarens welke is ontstaan toen de laatste door het optreden van de heer Vermeulen niet meer kon deelnemen in het bestuur van de Raad van Beheer van de Internationale Arbeidersorga nisatie, deelde de heer de Bruyn mede, dat, na overleg met het NVV overeenstemming is be reikt betreffende een rouleer systeem. Het NVV zal door con tact met zijn socialistische me devertegenwoordigers uit ande de landen hierover overeenstem ming zien te krijgen. INZAKE VERHOUDING TOT K.V.P. In de verbondsvergadering van de KAB werd door vele spre kers instemming betuigd met hetgeen door de heer de Bruyn, ten aanzien van de politieke ont wikkeling en de verhouding tot 4e KVP gezegd was. De noodzakelijkheid werd ge opperd van een meer op de be langen van de arbeiders gerichte politieke groepering in de vorm van een z.g. linkervleugel. De heer van Dommelen (tex- tielbond), b.v. bracht deze ge dachte aldus onder woorden, dat hij het wenselijk achtte dat een aantal personen, die ook op deze verbondsraadvergadering aan wezig waren binnenkort niet als KABers, maar als zelfstandige staatsburgers bijeenkomen om zich te beraden hoe men zich tegenover de strevingen van de groep Steenberghe-Duynstee zal te weer stellen. De heer de Bruyn legde er de nadruk op dat, indien de PBO niet mocht slagen, omdat de re gering, wat wij noemen, haar plicht zal verzaken en de werk gevers afzijdig zouden blijven, de KAB in haar streven de ar beider thans te ontproletariseren naar een andere vorm zal moe ten omzien. Als men deze, aldus de heer de Bruyn, socialisatie zal prefereren boven de PBO, dan zal deze kunnen worden beke ken. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer H. A. Vulink, met algemene stemmen de heer W. D. Lelie veld benoemd, candidaat gesteld door de Katholieke Bond van Overheidspersoneel en de Katho lieke Bouwvakarbeidersbond. De heer Vulink nam daarop afscheid van de Verbondsraad. MEER ACTIVITEIT EN HOGERE KOERSEN AlvlünsruJAlvi, aan. Me- ae aoor een grotere actavueit op ae inueiiiiaanse. ataenng maakte cle Deurs vandaag een iets prettiger ïnuruk en over nei argeineen oewoog nee aoerspeii zien in opgaanae rienting. up- merxeiyk was net, aai Kon. one, onüanKs deze vaste stem ming voor Amerikaanse Olie maatschappijen, waarvoor rvon. one voigens insiders in net ge- neei met Denoeit onder te doen, zeer verwaarloosd en aanvanxe- ijjk nauweiijKs veranderd was. regen net siot volgde een kleine stijging tot ZötiJd. (28072). Ove rigens was de inaustriemarkt niet ongunstig gedisponeerd. Unilevers veroeterden, even als Pninps, pijna drie punten. De Nederlandse Eord zette de styging van vrijdag m Deperkte mate voort en weid geadviseerd op 228. (228). gebraent over 1951. Het dividend De meejLtabrieken der Neder landse oaKKery is het eerste Deurstonas dat verslag heeft uit gebracht over 1951. Het dividend voorstel van 9 pet, (v. j. 8 pet.) werd beantwoord met een koers stijging van 198 tot circa 200. Aanderen exploratie, die vorige week na een etijgmg tot luo teruggevallen waren op 96, trok ken vandaag aan tot 98. Dit in verband met de productiecijfers over 1951, die een verbetering tonen ten opzichte van 1950, waardoor ook de ontvangst per ton groter wordt dan vorig jaar. Verwaarloosd, maar goed op peil, bleef de cultuurmarkt, bij zondere koersverschillen deden zich hier niet voor. De scheepvaartsector was niet alleen aan de vaste kant, doch ook de affaire had hier iets meer te betekenen dan normaal het geval is. Guldensbeleggingen stil en onveranderd. Dongedijk 12 v. R'dam op proeftocht; Eemdijk 13 te Antw.; Garoet 12 v. R'dam-Surabaja; Haulerwijk 12 v. R'dam-Cuba; Ittersum 14 v. R'dam te Balti more; Kota Agoeng 10 v. Tj. Priok te New York; Kota Baroe 13 v. Marseille; Loppersum 14 of 15 v. Casablanca te Vlaardingen verw.; Marken p. 12 Bermudas; Mataram p. 12 Malta; Oranje 13 230 mijl O. Dondrahead-Belawan; Salatiga 13 v. PenangSibajak 13 360 mijl NNO Galapagos-Papeete Tongkol 13 v. Hamburg te R'dam Westerman 14 v. New York; Waterman p. 13 Port Said. Geschenk voor bij K.R.O.- schoolradio aangesloten scholen Op Woensdag 16 Januari zal de leiding van het Mutual Secu rity "Agency in Nederland in de K.R.O.-studio een geschenk over handigen aan alle bii de K.R.O. schoolradio aangesloten scholen. Dit geschenk zal bestaan uit een serie van 18 filmstrips, elk van 24 beelden, betreffende de landen aangesloten bij de organi satie voor Europese Economische Samenwerking. In het K.R.O- sohoolradioprogramma zal elk van deze landen een klankbeeld worden gewijd, waarbij in de klas tegelijkertijd de filmstrip van dat land wordt vertoond. Aan leerlingen van de scholen, die niet over een projectietoestei beschikken, wordt een boek aan geboden, waarin het fotomate riaal is gereproduceerd, opdat zij de uitzending todh kunnen vol gen. De overhandiging, die een fees telijk karakter zal dragen, zal, naar gehoopt wordt geschieden door Mr Clarence E. Hunter. Kantoorbediende verduisterde zeven mille Een 31-jarige kantoorbediende van de Noord-Zuidhollandse ver voer Mij. N.V., werkzaam op het hoofdkantoor te Haarlem, heeft malversaties gepleegd met de gel den, die de chauffeurs en conduc teurs van deze maatschappij aan hem plachten af te dragen. De man J. A. A. M. B. ge naamd, heeft gedurende enkele jaren een bedrag van ongeveer 7000,aan de ontvangen gelden onttrokken en te eigen bate aan gewend. B., die een bekentenis heeft afgelegd, is in arrest gesteld. Albert Schweizer 77 jaar STRAATSBURG. Gisteren vierde Dr. Albert Schweizer, de philantroop, zendeling, musicus en medicus, zijn 77-ste verjaardag. Hij bevindt zich thans in Lamba- rene, in Frans equatoriaal Afrika, waar hij ongeveer 40 jaar gele den een ziekenhuis heeft opge richt. PATER DR. BERNARD ZUURE W.P. t BOXTEL. Zaterdagmorgen (12 Jan.) is na een langdurig ziekbed in 't Ziekenhuis Duinen- daal te Boxtel overleden de Zeer- eerw. Zeersel. Pater Dr. Bernard Zuure W.P. Pater Zuure stond in geheel katholiek Nederland be kend als een sprankelend causeur en voortreffelijk conferencier, niet minder echter als verdienste lijk schrijver. Zeer gesmaakt en gevraagd waren zijn boeiende missieavonden over Midden- Afrik^. werd tijdens een nachtelijke in braak in een slijterij aan de Louise de Colignystraat te Den Haag een bedrag van 650 gulden uit de eassa gestolen overleed op 56-jarige leeftijd de heer A. Verschoor, directeur van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. De heer Verschoor was ook onder-voorzitter van de Nederlandse redersvereniging is de 50-jarige G. K. uit Den Haag. die op Zondag 6 Januari in de Hobbemastraat aldaar met ziin motorrijwiel tussen twee trams was bekneld geraakt, aan de gevolgen overleden..,. zal het circus Jos Mullens feest- voorstellingen geven voor tien duizenden mijnwerkers en hun gezinnen aangeboden door de Directie van de jubilerende Staats mijnen gaat het met de bestrijding van de coloradokever de goede weg op. In 1950 moesten nl 2709 pro cessen-verbaal worden opgemaakt wegens onvoldoende bestrijding. In 1951 waren er slechts 239 ver balen. kwamen gedurende December 1951 in de Rotterdamse haven 1237 zeeschepen binnen, gezamen- liik metend 2.121.331 netto regis- terton tegen 1107 schenen in de zelfde maand van 1950 met een gezamenlijk nettotonnage van 1.828.704 ton. (Vervolg van pag. 1) De omvang van de huidige werkloosheid is verontrustend, er is derhalve reden tot bezorgdheid. Dit geldt ook als de z.g. defen sie-orders doorkomen en de bouwnijverheid weer op gang is gebracht. Derhalve dient de re gering passende werkobjecten voor uitvoering gereed te hebben om ook de werklozen emplooi te kunnen verschaffen. Met de P.B.O. gaat het nog niet naar wens. Het uitzicht op de komst van bedrijf- en pro ductschappen in de daarvoor rijp geachte bedrijven, is niet moed gevend. Ook de houding van de regering is in dit opzicht niet be vredigend. In de grootmetaal industrie komt er blijkbaar geen bedrijfschap, omdat de werkge vers van de Metaalbond het niet willen. Het standpunt van de regering komt er op neer, dat de werkge vers en niet de overheid als hoed ster van het algemeen belang zul len beslissen of er P.B.O.-organen komen. Onwillige werkgevers we ten, dat zij van de huidige rege ring ten deze niets te vrezen heb ben. Naar spr.'s mening is de overheid in het algemeen belang verplicht in te grijpen en van haar wettelijke bevoegdheid ge bruik te maken, nu het vrije overleg niet tot resultaten leidt. Zou de P.B.O. mislukken, dan zal de K.A.B. naar andere vormen van maatschappelijke reconstruc tie moeten uitzien. De heer de Bruijn vertrouwde, dat de arbeiders bij, de komende verkiezingen zich "weer in de rijen der K.V.P. zouden scharen en doen gelden. Daarnaast constateerde hij, dat het niet verantwoord is, dat, in tegenstelling tot tal' van andere landen, geen van de ministers voortkomt uit de kringen van de arbeiders. De communistische partij werd, omdat zij een gevaar voor de staat is, terecht voor ambtenaren verboden, aldus de heer de Bruijn die zich niet wenste uit te laten over de al dan niet wenselijkheid van bedrijfsbonden. Daarover be raadt zich de commissie de Beau fort, terwijl het proces zich bui ten de kring van de K.A.B. vol trekt en op het vlak van het ge organiseerde bedrijfsleven conse quenties heeft. Spr. eindigde zijn openingsrede met de wens uit te spreken, dat allen hun uiterste best zouden doen op de K.A.B. steeds meer aan haar doel te doen beant woorden. Deze taak zal allerminst gering zijn, omdat aan te nemen valt, dat de minder daadkrachtigen en minder standvastigen het brengen van finantiële offers te zwaar zul len vinden en daarom hun lid maatschap zullen opzeggen. Het ledenaantal steeg in de drie eerste kwartalen van het jaar. De cijfers per 1 Januari 1952 zijn echter nog niet bekend Naar het ANP verneemt, heeft de KLM bij de Consolidated Vultee vliegtuigenfabriek te San Diëgo zes „Convair 340" ver keersvliegtuigen besteld. Te zijner tijd zal worden be sloten of deze vliegtuigen in Europa dienst zullen doen, waardoor een aantal C 240 toe stellen (die thans reeds bij de KLM in gebruik zijn) naar de West zal worden overgevlogen, dan wel, dat enkele nieuwe C 340 vliegtuigen in West Indië zullen worden ingezet. OP KOREA SEOEL, (A.P.). De commu nistische onderhandelaars hebben gisteren weer eens een nieuwe beschuldiging geuit dat geallieer de vliegtuigen de Chinese grens geschonden hadden. Volgens geallieerde zegslieden werd geen voortgang gemaakt met de besprekingen. Ook de sub commissie voor de krijgsge- vangenen kwam bijeen. Dé subcommissie die zich bezig houdt met het vaststellen van de maatregelen om toezicht uit te oefenen op de naleving van het bestand maakte geen vorderingen. SURABAJA (Aneta). De Landraad van Surabaja heeft de zaak behandeld tegen twee Ne derlanders: een voormalig inspec teur van politie en een voormalig employé van het marine-etablis sement; zij werden er van be schuldigd, dat zij in Juli 1950 met acht anderen de bemanning van het motorschip „Koales" van het etablissement dwongen naar Ambon te varen. De beklaagden werden na de landing van de Indonesische strijdkrachten op Ambon gearresteerd. Zij werden veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest. DE EERSTE LEPELAARS OP TEXEL Ieder jaar komt een groep van 60 a 100 lepelaars, die hun win terkwartier in Egypte hebben, op Texel broeden, vanmorgen zijn vier lepelaars op dit eiland aan gekomen. De beesten waren zeer vermoeid en hongerig. De overkomst is dit keer bij zonder vroeg, andere jaren kwa men de beesten veelal in de maand Maart. HET 14e HOOGOVEN SCHAAKTOURNOOI BEVERWIJK, 14 Jan. De uitslagen van de 3e ronde waren: Kostitch (Zuidsl.)Donner (Ne- derl.) 1/2—1/2. Rellstab (Did.)— Bouwmeester (Ned.) 10. Euwe (Ned.)—Kramer (Ned.) 10. Van Scheltinga (Ned.)Fuderer (Zuidsl.) 1/2—1/2. O'Kelly de Galway (Belg)Yanovsky (Ca nada) 1/2—1/2. De stand na de derde ronde is: 1, 2 Euwe en Rellstab ieder 2 1/2 punt. 3 Fuderer, 2 pnt. 4, 5 en 6, Kostitch, O'Kelly de Galway en Yanovsky, ieder 1 1/2 pnt. 7, 8, en 9, Kramer, Bouwmees ter en van Scheltinga, ieder een punt. 10, Donner, 1/2 punt. „Frameggen" in Schiedam De Frameggen" is Zondag nacht in Schiedam aangekomen, fesleept door de „Holland II" en e „Nestor". Het schip zal voor inspectie dokken bij de N.V. Dok- en Werfmij. „Wilton-Fijenoord". Nederlandse militairen bij begrafenis Franse generaal Morgenochtend vertrekt de Kon. Militaire Kapel van het station H.S. in Den Haag met bestem ming Parijs. Met dezelfde trein reist een compagnie van de Prinses Irene brigade mee. Zij vormen een onderdeel van de afzetting bij de begrafenis van ge neraal De Lattre de Tassigny. Ook uit andere landen zullen manschappen gestuurd worden. De jaarlijkse opening van de Zweedse Rijksdag gaat met groot ceremonieel gepaard. De Zweedse koning hij het verlaten van de plechtige dienst in de Koninklijke Kapel. De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis. heeft tijdens een feestavond van de jubilerende Almelose bestuur- dersbond in een rede scherpe cri- tiek geoefend o.a. op het rege ringsbeleid en wel in het bij zonder ten aanzien van de volks woningbouw, de bestrijding van de steeds toenemende werkloos heid en het militaire bewape ningsprogramma. Het N.V.V. vreest, dat het aan tal werklozen, dat thans ruim 145.000 bedraagt, voor het einde van de volgende maand zal zijn gestegen met ongeveer 20.000, „een ontstellend beeld na alle maatregelen voor werkverruiming en loonoffers ter wille van de in dustrialisatie in Nederland", al dus de heer Oosterhuis. „De oor zaak van de werkloosheid is de credietvoorziening in Nederland", die volgens spreker „een staaltje is van ongebreidelde kapitalis tische rentepolitiek, die meer dan ergerlijk is." „De woningbouw stagneert, omdat de beleggers een rente van 4l/j procent wensen en zij dienen te bedenken, dat het aantal werkloze bouwvakarbei- Over de plannen tot de bouw van een groot aantal mijnenvegers in ons land, ten behoeven van on ze Marine, kunnen op dit ogen blik nog geen definitieve mede delingen worden gedaan, aldus meldt het A. N. P. De besprekingen tussen de Ne derlandse en Amerikaanse auto riteiten, welke reeds lang gaande zijn, schijnen thans tot overeen stemming te hebben geleid. Deze plannen hadden rekening te hou den met productiecapaciteit in ons land, met het aantal, dat in Nato- verband voor ons land wordt vast gesteld en met de wijze van finan ciering. Aangenomen mag worden dat een gedeelte van het aantal mijnenvegers voor rekening van ons land zal worden gebouwd, voor de financiering waarvan men mogelijk gebruik zal kunnen ma ken van de tegenwaardefondsen. Zulks hangt af van het vrijgeven door de regering der V- S. van een deel der tegenwaardefondsen, het geen zeer binnenkort wordt ver wacht. De regering zal dan aan de volksvertegenwoordiging een wetsontwerp aanbieden, zoals zulks ook het geval was bij het gebruiken van de tegenwaarde fondsen voor de financiering van de productie van militaire voer tuigen door de D. A. F. te Eindho ven. Een ander deel van de mij nenvegers zou door de V. S. in ons land worden gebouwd voor haar rekening, welke dan onder het program voor de militaire hulpverlening aan ons land ter beschikking worden gesteld- Hoe wel nog geen aantallen kunnen worden genoemd zou het totale program voor Nederlandse en voor Amerikaanse rekening volgens ingewijden een aantal van 40 mijnenvegers betreffen. Aangenomen wordt, dat binnen kort voorstellen te dien aanzien ziin te verwachten. Britse oorlogsschepen zullen Spanje aandoen Eenheden van de Britse thuis- vloot zullen ter gelegenheid van hun vooriaarsoefeningen in de Middellandse zee de Atlantische Z-Spaanse marinebasis Ferrol een beleefdheidsbezoek brengen, zo is officieel medegedeeld. Dit is het eerste Britse marine bezoek sinds het einde van de oorlog. De vorige week hebben 33 Ameri kaanse oorlogsschepen Spanje aangedaan. ders dreigt te stijgen tot 33.000. Een krachtige en vooral anders gerichte regeringspolitiek had dit kunnen voorkomen", meende de heer Oosterhuis. „Het wordt hoog tijd, dat het N.V.V. binnen enkele weken belangrijke vragen aan de regering voorlegt niet alleen, maar ook, dat het N.V.V. weet, wat de regering van plan is te doen. Het N.V.V. kan geen militaire politiek aanvaarden, waarbij de arbeiders worden vergeten en niet voldoende aandacht wordt ge schonken aan sociale, culturele en zedelijke zaken. De arbeiders laten niet met zich sollen. Zij zullen zich niet weerloos neer leggen bij dit alles. Het N.V.V. zal tonen, wat het waard is als de regering niet op korte termijn haar politiek, die sociale onrust veroorzaakt, herziet", aldus be sloot de heer Oosterhuis zjjn rede. MAN AANGEREDEN EN GEDOOD WARFFUM. Zondagavond werd de heer R. Vogel, die met zijn echtgenote op de Ooster- volge te Warffum wandélde aangereden door de motorrij der J. G. uit Usquert. De heer V. werd op slag gedood. 15 JAN.: H. Paulus van Thebe Van de eerste tijden af wa ren er 'gelovigen, die de evan- telisehe raden van zuiver- eid, gehoorzaamheid en armoede onderhielden en midden in de wereld een ver storven leven leidden. Som migen, die door de drukte van niet konden trokken zich terug in de woestijn, vooral tijdens de vervolgingen. Een van de meest bekende is de heilige van vandaag, die negentig jaar in een hol leefde in de Egyptische hoogvlakte en door zijn voorbeeld anderen heeft aangespoord om door een leven m afzondering God te zoeken. Hij schreef geen .regel, hij ging niet uit pre ken, neen alleen door zijn voorbeeld legde hij de grond slag voor het kloosterleven. Wat is een voorbeeld toch veel waard. Het is goed, dat de mensen van de tegen woordige tijd, die alles willen schragen door actie, zich dat eens herinneren. IN DESERTO. FEUILLETON 118 Maar wat doen we? In de laatste maanden hebben gewa pende benden in ons district alleen al twee ondernemingen besdhadigd en er een aantal mensen bii gewond, een brug vernield, tientallen goedwillende Javanen, Chinezen en Indo-Euro peanen vermoord en 'n kampong geplunderd. Wij ziin hier om de bevolking te beschermen en wat hebben we gedaan? Ndets of bijna niets. We hebben een paar gewe ren in beslag genomen van tani's die er helemaal niets mee van plan waren, maar die het zonde hadden gevonden om ze in te le veren. Eentje was een poesaka uit de een of andere heilige oor log en die hebben we weer terug gegeven. nadat de haan er uit ge haald was. We hebben honderd- tachtig dagen lang elke dag pa trouille gelopen en met veel Erfstuk spoorzoekertje spelen hebben we in het geheel drie terroristen ge grepen en één doodgeschoten. Maar we weten allemaal, dat we straal voor de gek worden ge houden en dat we helemaal niet ver hadden behoeven te gaan om een bende van minstens twee honderd terroristen te kriigên. Alleen hadden we dan de andere kant uit moeten lopen". „Dat is zo!" „Dat weten we allemaal!" De luitenant keek in vijf paar verontwaardigde ogen. Hij hief bezwerend ziin hand op. „Dat ge loof ik wel, jongens, maar we hebben nu eenmaal beloofd om de demarcatielijn te handhaven en we kunnen dus alleen op ons eigen gebied patrouilleren". „Ik heb zoiets niet beloofd", zei de Fries beslist. „Ik heb be loofd om mijn plicht te doen en ik wacht elke dag op het bevel daartoe". Luitenant Verhagen knikte. „Jullie doen immers je plicht. Je zou zeggen, dat jullie hier met je armen over elkaar op dig streep zit. Elke patrouilletocht is nuttig. Zonder jullie aanwezigheid zou 't immers veel erger zijn met plun deringen en moorden". „Dan zijn we even nuttig als 'n kapotte paraplu", vond de Fries. „Hij helpt niet erg tegen de re gen. maar als-ie er heiemaal niet was, zou je nog erger nat wor den". „Wat schiet die weg lekker op onder het kankeren", ontdekte de luitenant. „Daar is de kampong al". Ze lachten en gingen extra model marcheren, om een krani ge indruk te maken op de meis jes, die ze haast allen kenden, om dat ze regelmatig in de kampong kwamen. Het huisje van Martidjah Djoeri lag aan het eind van de kampong- Toen ze het erf betraden, kwam een vrouwtje hen met een sier lijke sembah tegemoet. Haar kap sel lag in twee zware, glanzende wrongen om haar hoofd en liet de kleine fijn-gevormde oortjes vrij. Ze droeg een bruine sarong met 'n gouddraadversiering langs de rand. Diezelfde versiering was herhaald op de zwart fluwelen slofjes. De luitenant voerde een kort gesprek met haar in zo rad Maleis, dat geen der soldaten er ook maar een woord van ver stond- Ze zagen alleen 't vrouw tje vriendelijk knikken en even later rende een bruin jochie het paadje naar de sawah op. „Haar man is niet thuis, maar hij zal zo wel komen", verklaar de de luitenant. „Douwe, jij studeert voor ser geant. Jij kunt mooi het rapport van deze actie opmaken- Noteer maar vast. dat ik heb ondervraagd de vier en twintigjarige Asminah Noya, echtgenote van Martidjah Djoeri, die mij verklaarde, dat haar man gèen geweer heeft". Aan 't eind van het pad kwam het jongetje terug met een oude man. Het duurde een heel tijdje voor hij het huisje had bereikt, want hij liep langzaam, gebogen over een knoestige wandelstok. Toen hii de militairen was gena derd, maakte hii met ziin vrije hand een sembah en vroeg, wat ze van hem wensten. „Men heeft mij verteld, dat u 'n geweer hebt", zei de luitenant. De oude man keek hem ver baasd aan. „Ik heb geen geweer". „Hebt u wel eens een geweer gehad?" De tani dacht diep na en hii Landbouwer. knikte toen- „Ja, maar dat is lang geleden". „Wanneer ongeveer?' De oude man fronste peinzend de wenkbrauwen. „Dat was toen die tweu bandieten de streek on veilig maakten. Ja, toen was het. Dat zal in 1890 zijn geweest". De luitenant schoot in 'n lach. „Hebt u de laatste tijd nog wel eens een geweer in handen ge had?" De man knikte. „Op de slama- t'an bij Atmowiredjo Aboe". „Dan begrijp ik het al- Toen hebt u er zeker iemand voor de grap mee bedreigd?" De tandeloze mond van de Ja vaan spleet open in een brede grijns. „Zijn er mensen in de kam pong, die eT niet mee bedreigd zijn? Ik was vrolijk. Ik had ne gen glazen arak gedronken en twaalf glazen saki. Tsswat een groot feest was dat!" Ze lachten allen om de geest drift van de oude levenskunste naar. De luitenant stak z'n hoofd even om de hoek van de deur opening. zwaaide tegen de drie naakte kindertjes, die met hun wijze, zwarte ogen hem verbaasd aankeken en de huiszoeking was afgelopen- Het geweer van Atmo wiredjo was het haanloze heilige geweer, dat ze al een keer in be slag hadden genomen! (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3