KOLEN DELVEN onder de vloer van de huiskamer Een zeer gezien directeur heengegaan is Politie rechter Alkmaar Rundveefokvereniging „Duinstreek-Zuid" Jaarvergadering K, A. B, te Heiloo Wat er gebouwd werd in de eerste 9 maanden van 1951 SOLISTEN-CONCOURS ,/t Wordt koudf He'tnrich, groaf eens gauw een paar mud Van de Landbouwschool w.b.s.v.—kolping boys hollandia t. en duinranders zwoegden in de modder retraiten in bergen MüNSTER „Ik weet nergens van. Vraag het hem maar eens", zei de baas van het café en wenkte daarbij met zijn wijze kop in de richting van een man van een jaar of veertig. Deze veer tiger bleek een voorzichtig heer te zijn, maar nadat hij onze papieren besnuffeld had en wij plechtig hadden beloofd geen namen te noemen en de ligplaats niet te verraden, zou hij ons de mijn laten zien. Even later wandelden we door de straten van Ibbenbüren, een stadje van 30.000 inwoners, dat ten Noor den van Münster ligt. Het was avond en stil in de grauwe woonwijken. Elke honderd meter een zwakke lamp en eindeloze rijen huizen, met en zonder voortuintjes. Onze man was er een van weinig woorden. Hij stapte snel en beslist en zei dat het niet ver meer was. In een gewone straat stootte hij de deur van een gewoon huis open. Door een donkere gang en een klein keukentje kwamen wij op een binnenplaats. Lii\ks lag een houten bijgebouw en daarin verdween onze gids. Wij moesten wachten. Na vier of vijf minuten het leek wel een uur kwam hij ons halen. We mochten binnen komen en de mijn zien. Zo begint het, niet onvermake lijke verhaal, dat een speciale verslaggever van ,,De Gelderlan der" geeft. Wilde Pütts Binnen stonden drie mannen eigenlijk één man en twee jongens ons grinnikend op' te wachten. Ze wezen meteen naar een rond gat in de vloer. Boven dat gat stond een stellage waar aan katrollen en een kabel hin- i Oe kabel verdween in het gat. Aan het eind van de kabel bleek een groot soort emmer te hangen, die gevuld was met ko len! Wij stonden dus inderdaad aan de ,,voet" van een in dit geval één meter brede „schacht" van een van de vele illegale mijnen „wilde Pütts" die Ibbenibüren en tal van andere plaatsen rijk zijn. De schacht eindigde op een diepte van acht a tien meter in eer* groot hol, van waaruit min of meer horizontaal zijgangen ge kapt waren. Het hol en ook de gangen waren, misschien niet volgens .voorschrift, maar dan toch gestut. Men gebruikte elec- trische zaklampen en we kon den duidelijk zien, dat de wan den van do zijgangen zwart, wa ren; kolen! De miin wordt naar men ons desgevraagd mee deelde geëxploiteerd door een drietal „eigenaars", die drie man personeel in dienst hebben. Er wordt gewerkt in schichten en de technische leiding berust bij een oud-mijnwerker, die nu dan zijn oude vak weer opnam. Men vertelde ons, dat de mijn in verbinding staat met, een tweetal andere soortgelijke mij nen, waarmee men ten nauwste samenwerkt. Clandestiene minneralen-winning De politie van Ibbenbüren be weert, dat er zo ongeveer een honderdtal privé-mijnbedrijven moet bestaan. Men heeft er een dertig ontdekt en vernietigd. De man namelijk, die in de vloer van zijn huiskamer een gat graaft en kolen delft, maakt zich weliswaar niet schuldig aan dief stal, maar hij „wint mineralen" zonder vergunning, hetgeen ver bodent is en gestraft kan worden met bedragen van 30 tot 300 DM. Recidivisten wacht zelfs ge vangenisstraf. In en rond Ibbenbüren zijn alle rechten tot „winning van mineralen" voorbehouden aan de „Preussag", een mijnbedrijf waarin een 6000 kumpéls werk vinden. Kumpels overigens die maar al te graag thuis of bij de buurman nog een extra schicht maken aangezien dat soort werk dik betaalt! De politie klaagt steen en beer». Zij mag namelijk niet ,zo maar" een verdacht huis binnen vallen. Om nog maar te zwijgen van vloeren opbreken. Kolen mogen bovendien vrij vervoerd worden er» de jongens van Ibben büren zijn handig. Het zit hep in het bloed want reeds na 1918 hebben die van Ibbenbüren op eigen gelegenheid en risico in tuinen en schuren naar kolen ge- dolver» en waar dan ook in Duitsland koude geleden wordt, niet in Ibbenbüren en die andere plaatsen waar de kolen op sohop- diepte te halen zijn. Ook grotere privé-mijnen In de zwarte handel brengen de kolen royaal geld op. De man die een ton naar boven haalt verdient netto 50 DM. Men fluis tert dat er in Ibbenbüren of daaromtrent ook grotere illegale mijnon geëxploiteerd worden. Er zouden er zelfs zijn waarin dag er» nacht door ploegen van tien en twintig man gewerkt wordt. De „Preussag" spreekt vooral van dit soort mijnen schande en schijnt zo op het oog geen al te grote bezwaren te hebben tegen een moeder-de-vrouw, die tegen haar man zegt: „Het wordt koud Heinric'h, graaf me eens gauw een paar mud!" of tegen de vrouw, die tegen haar man zegt: „Je moest vanavond maar weer eens wat graven jongen, ik heb eer» mantel en Karin heeft nieu we schoenen nodig!" Maar tegen de „grootbedrijven" kwam de „Preussag" in het geweer. Op een anti-wilde-Pütts-congres. dat in Münster gehouden werd bleek echter dat men er maar bitter weinig tegen kan doen. Vandaar dan ook dat, men voorstelde vergunningen uit te reiken voor huiskamer- en keu ken-mijntjes. Daar echter trap ten de eigenaars van de wilde Pütts niet in! Zij weten dat mét een eventuele vergunning de ar beidsinspectie, de belasting, de veiligheidspolitie en een tiental andere akeligheden in huis ge haald worden en dat er in dat geval van een enigszins lonende exploitatie geen sprake meer kan zijn. „Er zullen doden vallen", zei den de autoriteiten. „De wilde Pütts zullen worden tot begraaf- Dagelijks openen grossiers- en importfirma's hun nieuwe kantoorruimten en magazijnen in het Groothandelsgebouw te Rotterdam, dat tot stand is gekomen in vrijwillige samen werking van Rotterdamse groothandelaren, van wie in 1940 een totaal bebouwd oppervlak van 400.000 m3 werd vernietigd. Waarschijnlijk alleen in de Verenigde Staten zal het Groothandelsgebouw zijn evenbeeld kunnen vinden. Nog deze zomer zullen meer dan 150 deelnemers aan dit project in het 220 m lange, 80 m brede en 33 m hoge gebouwencomplex, dat een totaal 'Verhuurbaar oppervlak van 100.000 m2 heeft, hun intrek hebben genomen. De zevende verdieping herbergt vrijwel uitsluitend buitenlandse firma's, terwijl in de kelder een ondergrondse garage is ingericht. PURMEREND Het bestuur van de Lagere Landbouwschool alhier heeft een receptie gehou den, om afscheid te nemen van de Directeur van deze school, de heer G. Geytenbeek, die de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Talrijke autoriteiten, vertegen- nlaatren" De dêlvêrs spelen met woordigers van landbouworgani- huu leven!" Maar tot on heden gebeurde er niets. In Ibbenbüren brandt de kachel en kijkt men niet op een schepje kolen. NIEUWE NIEDORP Giste ren Ijeeft de Alkmaarse Politie rechter Mr. R. W. J. G v. d. Wall Bake een boete van f40. subs. 16 dagen opgelegd aan A. de G. alhier, die in een balda dige bui in de nacht van 30 Sep tember op 1 October bii een be paalde familie, die hij echter nauwelijks kende, met stenen een ruit had ingegooid. Met en kele vrienden was hii wezen dansen en met hen had hij, „om een biertje" een soort wedden schap aangegaan, dat hij bii die en die familie een ruit zou in gooien. Hij bekogelde het be doelde huis eerst met de deksels van enikele melkbussen, die hij in de nabijheid van de woning tod zien staan; daarna zocht hij wat stenen bij elkaar en mikte die door een ruit. De stenen maakten ook het glas van een 1 de oude mat aan de wand hangend schilderij kapot en de baldadige jongeman trof ook nog het deksel van een botervlootje, dat ergens onder eer» bloementafeltje stond. „Ik had een beetje schik" verklaarde verd. Dat kwam van de vijftien glazen bier die hij door zijn keelgat -had laten verdwijnen. De Officier van Justitie Mr. J. Meisch'ke had een boete van f40 subs. 20 dagen geëist. van. de woning tot zijn beschik king, de B. de zij-ingang. Op zekere dag ontwaarde v. d. V. dat niet zijn nieuwe deurmat voor de voordeur lag. maar de reeds meer versleten mat van v. d. B. De v. d. B.'s hadden dit werkelijk met goede bedoelingen gedaan; zij redeneerden, dat bij voorbeeld met slecht weer. de slechtere mat het eerst gebruikt zou worden, het meest dus te verduren zou krijgen van ve gende voeten, terwijl de nieuwe mat gespaard kon worden, v. d. V. echter wilde met alle geweld1, dat zijn nieuwe mat zou liggen voor zijn voordeur. Op het laatst werd het een prestige-kwestie, zou men kunnen zegger». Op een ktvade dag kwam de heer v. d saties, onderwijs enz. waren op deze receptie tegenwoordig en hebben daar het woord gevoerd. De voorzitter van het school bestuur, mr. R. Kooiman, burge meester Van Purmerend, die de receptie leidde, maakte in zijn openingswoord melding van en kele huldebetuigingen van afwe zige autoriteiten, o.a. van Ir- S. organisatie- De heer Molenaar van de oud-leerlingen, die ook wees op de prettige wijze waarop het scheidende schoolhoofd het onderwijs gaf. De heer A. de Haan, voorzitter van Het Land- bouwihuis te Purmerend. zei dat als de heer Geytenbeek er niet was geweest, ook het Landbouw- huis er niet was gekomen. Mr. J. Lieuwen, voorzitter van „Purmerend-Markstad" wees er op dat de heer Geytenbeek van af 1929 gedurende vele jaren de tentoonstellingen in Purmerend op hoger plan heeft gebracht. Mei. Geluk, directrice van de Huishoudschool prees de hr. Gey tenbeek pm zijn prettige en voor collega's voorbeeldige wijze van onderwijs. Smeding, die in een brief hulde i Tientallen sprekers volgden nog. en dank bracht voor hetgeen de heer Geytenbeek voor het Land bouwonderwijs heeft gedaan. De heer Geytenbeek, zo ver volgde mr. R. Kooiman, was een der pioniers van het Landbouw onderwijs en aldus heeft hij het in deze omgeving gemaakt. Hij trok er op uit om zo te bewer ken, dat zijn school werd be zocht. Dit contact met de land bouw gracht ook mee dat hii mag worden gerekend als de voorlo per van het Consulentschap v.d. Landbouw thans hier gevestigd. Voor dit werk is het schoolbe stuur zeer dankbaar. Ir. Schroevers, inspecteur van het Landbouwonderwijs in Nrd.- HoUand wijst op de grote reputa tie welke, de hr. Geytenbeek V. door zijn eigen voordeur naar heeft, en die behoorde tot de binnen en veegde zijin voeten op I oude garde, die reeds begin dezer „Mr Nick", een soort spaniel, die in Los Angeles thuishoort, heeft het echt naar zijn zin, zo boven op een brandkraan. Het heeft wel enige, moeite gekost, maar hij heeft nu ook een strategisch schitterende positie ingenomen om het wereld gebeuren gade te slaan. II. H. WAARD Op 1 Decem ber was een zekere J. B. in de zaal van de „Heer van Jericho" aan h.et dansen; hij had al enige tijd zijn ogen uitgekeken op een knap meisje, dat lui wel graag I na afloop zou thuisbrengen, hoe- wel zij reeds voortdurend gezel- i schap had. Hii trok op een gege- ven moment de stoute schoenen aan, om het meisje zijn voorstel te doen, maar hij moest een blauwtje lopen. Daarover wond hij zich een beetje op. hii was jaloers op de jongeman, die de eer genoot, voortdurend aan haar zijde te vertoeven, totdat hij op hem toestapte en tot hem zei: „Denk erom, ik geef je eer» „peer". Maar de jongen had geen i tijd meer om na te denken over de peer die hii zou krijgen, want i hij had hem meteen al voor zijn linkerkiezen. J. B. die er last van heeft, lastig te worden als hii wat sterke drank opheeft, kreeg een boete van f50.subs. 20 dagen. BERGEN AAN ZEE De vol gende verd. was een grote man, die met eer» van zijn medebewo ners ruzie had gekreren over een deurmat. Het was de 32- jarige jachtopziener J. v. d. V. die die bovenverdieping van een huis bewoont; beneden woont de fam. de B. v. d. V. heeft de hoofdingang Hij snelde naar bo ven, haalde zijn vrouw en zijn wapenstok en sommeerde zijn vrouw de matten weer op hun oude ligplaats terug te brenger». Maar daartoe was zij niet in staat. omdat v. d. B. op zijn eigen oude mat ging staan. Toen han teerde v. d. V. zijn wapenstok en gaf v. d. B. er een tik mee. De Officier verweet hem, dat hij aldus danig misbruik van zijn wapen had gemaakt, dat hij als veldwachter mag dragen. Hii eiste een boete van f60 subs. 30 dagen; de Politierechter maakte er f50 subs. 20 dagen van. eeuw met dit onderwijs begon. Hii leerde door zijn veeljarige samenwerking met de boeren de practijk. De Rijks Landbouwcon- sulent voor Noord-Holland Zuid, Ir. L. H. Hartman, wijst op de enorme stuwkracht die er ook op gebied van de voorlichting van de heer Geytenbeek is uitge gaan. De grondslagen die de hr- Geytenbeek hier legde waren goed Pn spr. zal trachten daarop voort te bouwen. De hr. Olivier bracht de dank over van de Holl. Mij. v. Land bouw, voor de steun welke de hr- Geytenbeek steeds gaf aan deze S' GRAVENIÏAGE In de eerste drie kwartalen van 1951 werd aan bouwwerken 'n bedrag verwerkt van 988 millioen. Hier van heeft 875,4 millioen betrek king op gebouwen. In de eerste 9 maanden van 1951 werd de bouw van 29.569 woningen goed gekeurd. Daar er in die periode minder woningen in uitvoering werden genomen (30.702) dan er gereed kwamen (42.031), daalde het. aan tal in uitvoering zijnde woningen, en wel tot 41.261 aan het eind van Sept. 1951 (eind December 1950: 52.719 en eind Juli 1951:47-305)- In het aantal in aanbouw zijnde woningen op 1 October zijn 11.900 montagewoningen begrepen. Het hoogste aantal woningen in uitvoeringen werd op 1 Maart 1951 geteld nl. 55.500. Het resultaat van de goedkeu ringsstop is eind Juni duidelijk gf te lezen. Het aantal woningen in aanbouw verminderde van 55.500 (eind Maart 1951) op eind September tot 41.261. Het is de bedoeling dat geregeld ongeveer 40.000 woningen aan het eind van een maand in uitvoering zijn. Door het gereedkomen van 42.03-1 woningen, door verbou wing en verandering van bestem ming vermeerderde de woning voorraad in de eerste negen maan den van 1951 met totaal 43054 woningen. Tengevolge van afbraak, enz. verminderde hij met 2081 stuks, zodat in de eerste 9 maanden van 1951 een totale vermeerdering van de woningvoorraad plaats had van 40-973 woningen. In de gereed gekomen woningen zijn 1304 du- plexwoningen begrepen, zodat de woningvoorraad uiteindelijk ver meerderd met 42.277. Aan weg- en waterbouwkundi ge werken werd in de eerste drie kwartalen van 1951, 107,3 millioen goedgekeurd. Aan scholen werd in de. eerste drie kwartalen van 1951 voor een bedrag van 41,7 millioen goedge keurd. In de eerste drie kwartalen van 1951 werden 74 complete kerken goedgekeurd, hieronder zijn 29 herbouwgevallen. Voor herbouw oorlogsschade aan kerken werd een totaalbedrag van 5,9 millioen goedgekeurd. De Rundveefokveren. „Duin streek-Zuid" kwam een dezer daeen in vergadering biieen o.l.v. de beer G. Veldt Jnz. De voorzitter deelde mede, dat on 5 Juni 1951 de vereniging bii K.B. was goedgekeurd. Over het algemeen genomen was het iaar niet ongunstig; de graseroei en de hooioogst waren bevredigend. Het was helaas iammer. dat de mond. en klauwzeer nogal ver breid ontrad. Een grondige in spectie en nogmaals inspuiten, zullen de onlossineen ziin. om het euvel te bestrijden. Keuringen. De voorstierenkeuring voor Castricum zal plaats vinden op 27 Maart a.s. op de Klaverweide aan de Torenstraat. Voor Uitgeest op 1 April a.s., terwijl d'e cen trale stierenkeuring gehouden zal worden te Alkmaar op 25 April, om 9 uur 's morgens. De centrale mélk-contröle- dienst heeft een subsidie toege kend van f 1663.45 over het tijd vak 19501951. De heer A. Kap- tein uit Egmond werd als nieuw lid aangewezen in de financiële commissie. Aftredende was de heer Valkenier, eveneens uit Egmond. De periodieke aftreding van de heren Veldt en Joh. Mooy uit Egmond-Binnen, resp. als voorzitter en als bestuurslid wer den, o.m. wegens het niet-indie- nen van tegencandidaten met meerderheid van stemmen her kozen. De heer Jac. Duin, controleur stamboekhouder, gaf een duide lijk verslag over de afgelopen periode. Thans zijn er 74 leden, het vorige jaar 68. De inventarisatie op 1 Mei 1951 gaf het volgende overzicht: 74 leden, deze leden gebruikten 1041.65 H.A. weiland, 52.30 H.A. bouwland. Vee: 19 schotten, 175 melk- vaarzen. 211 twenters en 746 oudere koeien, totaal 1151 melk koeien. 318 hokkeli'ngen, 252 koeikalveren, 4 stierkalveren, 12 dekstieren en 31 vetweiders, to taal 612 stuks ander vee. Hieruit blijkt, dat de leden gemiddeld boeren op 14.08 H.A. grasland en 71 A. bouwland. Hierop worden gemiddeld 16 melkkoeien en 8 stuks ander vee, soms met 1 of 2 paarden gehou den en nog wat schapen gehou den. Er werden, aldus de heer Duyn, 62 afstammingsbewijzen afgegeven. Twee een-jarige stie ren, gefokt door de St. Adelbert Abdij te Egmond-Binnen, werden uitgevoerd naar Peru. Zes drach tige schotten werden eveneens naar het buitenland uitgevoerd. Dit jaar is er een begin gemaakt met het vijf-jarenplan van d:e t.b.c.-bestrijding. Reproductiecijfers melk: Over 1950 werden in totaal 11947 mon sters op vetgehalte onderzocht. In 1950 leverde het vee de leden in totaal 47.519.36 kg melk. Uit het verslag van de secre taris-penningmeester bleek, dat op 31 December 1950 een voor delig saldo van f 2548.53. Tijdens de rondvraag werd aan gedrongen op een salarisverho ging van de heer Duyn, contro leur. 43 De Oudorpers wonnen de toss en verkozen tegen het zwakke windje te spelen. Het begin was tam, doch toen de thuisclub na een kwartier de leiding nam 10 kwam er wat meer leven in de brouwerij. Beide verdedigingen hadden over geluk niet te kla gen en de voorhoede der gasten had beslist pech, met als gevolg dat de stand ongewijzigd bleef, hoewel een goaltje voor de gas ten zeker verdiend zou zijn ge weest. Na de rust wist W. de voor sprong reeds kort na de hervat ting te vergroten 20 en tien minuten later nog eens 30. Dit werd de gasten te machtig en alles tverd op alles gezet om al thans de eer te redden, wat dan ook vrij spoedig gebeurde 3L Dit gaf hen blijkbaar moed want WBSV werd met de rug tegen de muur gedrongen. Toen de W- keeper een keer op een critiek moment kwam te vallen en K. het lege doel onder vuur nam kwam er spanning in de match 32. Wel wist W. zijn voor sprong nog wat veiliger op te bergen 42, doch de gasten volgden op de voet 43. Het was daarom voor de W.-ers ze ker niet onaangenaam bij onge wijzigde stand het eindsignaal te horen. Toen nam de scheidende direc teur zelf het woord. Het was zijn laatete les, zeide hij. Hij wendde zich allereerst tot het schoolbe stuur en herinnerde aan 't werk van de heren Hoek, Spaans en Geerlings. Zijn opvolger raadde de scheidende directeur aan: ver sta je met de Noord-Hollanders, ze zijn goed, het is mij goed be vallen. Dan zal 't zeker gaan. Ir. Schroe vers is spr. dankbaaT voor de goede samenwerking en hij be veelt ziin gehoor aan vooral veel belangstelling te tonen voor het werk van de Landbouwconsu- lent Ir. Hartman. Als de boeren w.illen, zullen ze door hem een goede toekomst tegemoet gaan. Met voldoening heeft spr. geluis terd naar de vertegenwoordigers der standsorganisaties. welke deelname spr. steeds bevorderde. Ieder naar zijn richting, doch ge zamenlijk voor één belang. Zijn tijd is gekomen, om te worden afgelost „Oude soldaten sterven niet," zei Mac Arthur, „zij leven voort". Ik heb mijn plicht gedaan, zoals mii door God was voorgeschreven. Vaarwel! „Ik ben blij dat U in Purmer end is geweest", aldus besloot burgemeester Kooiman. Mogen er nog velen komen als Geytenbeek! Het eerste half uur van deze wedstrijd gaf geen aanleiding de toeschouwer te boeier». Duinran- ders haid ongetwijfeld het beste van het spel en trok aanhoudend ten aanval, maar de verdediging van Hollandia T met stopperspil Duin aan het hoofd, bleef de situatie meester. BovendicD wa ren de sChoten, die de voorhoede van Duinranders in groten ge tale afvuurde, onzuiver en te ondoordacht. Na een half uur speler» kwam Hollandia T. op temperatuur. De strijd werd le vendiger- en het was Hollandia T. dat uit een indirecte vrije trap de leiding wist te nemen. Dit werkte als een inenting. Ge vaarlijke momenten wisselden elkaar voor beide doelen af, maar gedoelpunt werd er voor de rust niet meer. De Duinran- ders-voorhoedo liep herhaaldelijk vast in de verdediging van Hol landia T. en in de modder. Ook de voorhoede van Hollandia T. kwam niet veel verder, dan een bal tegen de lat, verder vond zij do Duinranders-verdedigdnig met uitblinker Leek op haar weg. In de tweede helft toonde Hol landia T. dte zaken energieker te willen aanpakken. Evenwel kwam het succes aan de andere kamt. toen de linksbuiten van de Duinranders uit een goede aanval de gelijkmaker wist te scoren. Nu nam Hollandia pas goed het Iheft in handen Het overwicht werd steeds groter, maar ook de voorhoede van Hol landia T. liep vast in dte modder. Wel werden er corners genomen met de regelmaat van een klok maar doelpunten leverden deze voorshands niet op. Nu en dan ontkwam Duinranders aan de druk en was dan niet ongevaar lijk. Het ging er intussen op lij- ker», dat deze strijd ondanks alle inspanning van Hollandia T. met een gelijk spel zou eindigen. Pas viif minuten vóór het einde wist Hollandia T. uit een cor ner voor een tweede keer te doelpunten. Dit werd ook de eindstand, nadat door Hollandia T. nog een penalty werd gemist. Aantal kampeervergunningen SCHOORL B en W van Schoorl hebben voor het jaar 1952 het aantal vergunningen voor kam peerterreinen en kampeerlokali- teiten wederom bepaald op een maximum van 32. Dit houdt dus in dat voor nieu we aanvragen geen plaats meer is, wanneer althans de bestaande terreinen hun vergunningen la ten continueren. HEERHUGOWAARD. In de zaai van E. Heiligenberg werd een solis.tenconcours gehouden, georganiseerd door de R.K. Fan- tare „Hou en Trouw" onder aus piciën van de R.K. Bond van Harm, en Fanfarecorpsen in N.- Holland. De belangstelling van de zijde der amateurs-musici was zeer groot, er hadden zich voor deze concoursdag niet minder dan vierenvijftig deelnemers op gegeven. Al deze prestatie's in 't bijzonder te behandelen zou ons te uitvoerig doen zijn, we heb ben een revue gemaakt, uit die nummers welke ook voorname lijk op muzikale wijze werden gespeeld. De zwakkere broeders in de kunst welke zeker ook hun verdiensten hadden, moesten we in dit resumé dat anders te over dadig zou worden wel buiten beschouwing laten. Er is met zeer wisselend geluk gemusi ceerd en in de hogere afdelingen konden we zelfs voortreffelijke prestatie's bewonderen. Het zwakke puntje over het gehele concours lag wel in „de keuze van de te spelen stukken, hierin moet in de toekomst nog meer met smaak worden gekozen. We vonden het wel wonderlijk hoe sommige instrumenten, naar een arrangement grepen van „Panis Angelicus" „Zilverdraden door het goud" e.d. Ook op dit punt dient vernieuwing in over weging te worden genomen. Na een inleidend woord van de Edelachtbare Heer B. Sutman- Meijer, burgemeester van Heer- hugowaard, werd te twaalf uur met het middag-concert begon nen. Het Middag Concert D. v. Schagen uit Alkmaar speelde muzikaal het „Preislied" van Wagner voor Trombone. Werkelijk muziek werd ook ge maakt door S. Beemster en Tony Broeders uit Bovenkarspel, die met goede nuancering en toon- vorming een clarinet-duo speel den van P. Urvell. Het Trom bone kwartet van H. Ootes c.s. uit Obdam verdient vermelding voor het zéér verdienstelijk ge speelde- en lang niet gemakke lijke „Pelgrimskoor" uit Wag ners Tanhauser. Th. Kramer uit Ilpendam, Piston speelde met beschaafde toonvorming Long Long Ago v. H. Round. G. v. d. Weijer Ilpendam speelde zuiver en dat is geen geringe verdienste voor een „Corno", Long at Twilight. Een lang niet onverdienstelijke in druk maakte een duo voor Bugle en Piston, uitgevoerd door P. Klaver en Th. Kramer, (Ob dam). Eerste afdeling Deze afd. werd uitstekend ge opend met een zéér goed ge speelde solo voor Tuba, door J. Ranzijn uit Ilpendam. Air Varié van M. Christophe. Met fraaie toongeving speelde J. Schilder uit Tuitjenhorn The return voor Trompet. Air Varié, voor sopraan sax., werd zeer mooi gespeeld door Jb. Steen uit Assendelft. De Trombonist L. Kok uit Waar land speelde met goede toonge ving „The Rosy Marn" v. H. Round. J. Ranzijn uit Heerhugo- waard speelde lofwaardig The Return van Hartman voor Bugle. Afdeling Uitmuntendheid Technisch leverde een goede prestatie W. Schelvis, Bariton uit Noordwijk, met „Carnaval" van H. Round. Superieure afdeling Uitstekend hoorden we musi ceren in een Fantasie van Dag- nelies, door D. Spoelstra uit Enk- huiien, Sopraan Saxophoon. Het Avond Concert Tweede afdeling K. Modder, Heerhugowaard musiceerde heel goed in The Rosy Marn. v. H. Round. C. Bruin B.-Bas Heerhugowaard speelde geestig de dans der Ted dyberen. Eerste afdeling Zeer te waarderen werd uitge voerd In my Cottage van Round voor Alt Sax. door J. Dekker uit Obdam. De Solo de Concert van Lingelee werd zeer genuanceerd door A. Steltenpool uit Obdam uitgevoerd. Afdeling Uitmuntendheid Muzikaal spel in het stuk „Louise de Montfort" v. Beryson voor Sopraan Sax. uitgevoerd door H. v. d. Linde, A'dam. Ere afdeling De Gebr. Peerdeman speelden op brillante wijze een duet voor Trompet, Concertino van An- driese. In de Superieure afdeling hoor den we nog een goed gespeeld Concertino voor Clarinet v. We ber. door A. Bührs uit A'dam, en een Concertstuk voor Tuba door J. Noom uit Amsterdam, even eens boeiend gespeeld. De jury voor dit concours werd gevormd door S. A. Noom, musi cus te A'dam en H. v. Ossen bruggen musicus te Wormervew. Degenen, die eén eerste prijs wisten te behalen waren: Tweede afd. Clarinet-duo: Beemster en Broeders uit Bo venkarspel 111 punten le prijs; le afdeling: D. Meinen, Bariton (Assendelft) 98 p. le pr.; G.- Landman Tuba (Assendelft) 92 p. le pr.; Jb. Steen, Sopraan Sax. (Assendelft) 92 p. le pr.; W. Boon Piston (Assendelft) 90 p. le pr.; J. Ranzijn Bugle, Heer- hugowaaard 103 p. le pr.; Afd. Uitmuntendheid: W. Schelvis Bariton Noordwijk 94 p. le pr.; Superieure afd.: D. Spoelstra, Sopraan-Sax. Enkhuizen 102 p. le pr. Tweede afd.: Th. Kramer Piston Ilpendam 92 p. le pr.; P. Klaver, Bugle Ilpendam 90 p. le pr.; A. Konijn Es-Bas, Ilpendam 95 p. le pr.; K. Modder Tuba Heerhugowaard 102 p. le pr.; C. Bruin B-Bas Heerhugowaard 96 n. le pr.: le Afd.: J. Dekker Alt- Sax. Obdam 90 p. le pr.: M. v. Velpen. Bariton A'dam 92 p. le pr.: Afd. Uitmuntendheid H v. d. Linde, Sopraan-Sax. A'dam 92 p. le pr.; Superieure afd. J. Noom Tuba, A'dam le pr. 114 p. met Lof. W. Schreurs HEILOO. De K.A.B.-afdeling Heiloo heeft weer een iaar vol activiteiten achter de rug. doch van bestuurszijde werd erover geklaagd, dat de leden weinig interesse vertonen on de verga deringen en kaderbiieenkomsten. Het richtte zich daarbij vooral tot de jongeren, het organisatie leven krachtig te steunen. Voorzitter .L Bolten, die Maan dagavond wél een volle NKJB- zaal kon welkom heten, legde de leden een gewetensvraag voor: Hoe hebben wij ons als lid van de K.A.B. getoond? Het antwoord van de leden zal blijken uit de activiteiten van het komende jaar. Momenteel zijn er 413 leden. Aan het begin van de verga dering werd gebeden voor de onlangs overleden leden G. Re vers en N. de Leeuw. De G.A., kapelaan A. Groenen dijk, en de Inspecteur van „Con cordia", de heer A. J. Kuiper, waren ter vergadering aanwezig. Do voorzitter wees vervolgens op die H. Mis, welke de Bonds- adviseur, Rector Kraakman iedere Dinsdag voor de belangen van de K.A.B. opdraagt. Het zou goed zijn iedere week een gezinslid de H. Mis te laten bijwonen, het gezin vertegenwoordigende, in vereniging met de intenties van de gehele K.A.B. in ons Diocees. De Credo-Pugnoclub en de kern vaste-medewerkers werken heel goed. Het aantal spaarders bij de Centrale Volksbank be draagt momenteel 160. Het Ka nunnik van Schaikfonds heeft 240 thermometers uitstaan. De dliverse jaarverslagen kre gen de goedkeuring van de ver gadering. De rekening over 1951 sloot in inkomsten en uitgaven op een bedrag van f 3245.43. met een saldo op 31 Dec. van f 1602,37 De begroting 1952 sloot op een bedrag van f 2110.Het nadelig saldo van f 227,10 zal aan het eind van het jaar weggewerkt zijn, zondier dat de reserves zul len zijn aangeboord. Aan de N.K.J.B. wordt een bedrag van f 200.geleend voor de afbetaling van de reeds'be stelde heteluchtkachel voor het N.K.J.B.-gebouw. Aan „St. Caecilia" zal een sub sidie van f 50,worden toege kend. Het bestuur heeft ook een bedrag van f 330.op de begro ting geplaatst voor de aankoop van een schrijfmachine. De N.K.J.B. en „Hulp in Nood' krijgen resp. f 50 en f 75 aan subsidie. Het bestuurslid, de heer Kraak man, werd herkozen en de heer Stoelinga werd vervangen dooi de heer Ranzijn. De G.A., kapelaan A. Groenen dijk, gaf een interessante kijk op het algemene productieprocés, waarmee hij aantoonde, dat elke mens, op welke trede van de maatschappelijke ladder hij ook staat, in zijn levensonderhoud en in alle stadia en omstandig heden van het menselijk leven een ander nodig heeft. Waaruit volgt, dat eenieder 'n arbeidzaam leven moet leiden, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor anderen en wel: ge dreven door een besef van ver antwoordelijkheid t.o.v. elke medemens. Aldus stellen wij ons zelf ook in het bovennatuurlijke leven op een verdienstelijker plan. De heer Kuiper uit Haarlem brak een lans voor de eigen ver zekering van de K.A.B. „Con- cordiia", welke in bepaalde ge vallen buitengewone voordelen biedt. De agent voor Heiloo is de heer J. A. van Schoorl, Ze venhuizen 4, Heiloo. „Concordia" is juist daarom in het leven geroepen, om de finan ciële basis van de K.A.B. te ver sterken, opdat zij dan in staat zal zijn grotere en dwingender invloed Hit te oefenen op de tegenstrevende machten, die de katholieke principes omtrent ge loof en arbeid in de weg staan. En tenslotte zorgt „Concordlia" ook op bijzondere wijze voor elke aangeslotene zelf, zó, als menig andere maatschappij zich niet kan veroorloven. Tenslotte wekt *t bestuur de leden op Donderdag a.s. in het Brunogebouw aanwezig te zijn, waar de heer Conijn zal spreken over de landien achter 't ijzeren gordijn. De toegang is vrij voor boven 18 jaar. Voor de N.K.J.B. en de L.T.J. wordt er van 2225 Januari in het retraitehuis „St. Petrus Ca- nisius" te Bergen een gecombi neerde retraite gehouden. Direct daarop sluit aan een retraite voor dienstplichtigen, van 25 28 Januari. Inlichtingen bij de directie van het retraitehuis, Loudelsweg te Bergen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4