„Grootste zorgvuldigheid: gebod bij pootaardappelenverbouw" De heer Groen levert critiek Westerling is toch in Nederland Churchill wil tot iedere prijs herstel vertrouwen in Engeland K. A. B. Over de grenzen liggen concurrenten op de loer gABDDMROOP^ op het woningbeleid van Ged. Staten De nieuwe Russische ontwapeningsvoorstellen Hoe sergeant Pahud met zijn vliegtuig neerstortte Ir. Brust in Schagen: Marktberichten Japan en Indonesië kwamen tot accoord f ^Houdende Het platteland wordt benadeeld bij verdeling e/Binnenkort kunt u rekenen op belangrijke gebeurtenissen Gebanderol leerde redevoering Politie op zoek naar schapendoder Buitenlands overzicht Maar het zal niet deelnemen aan een Europese federatie ILLANDIA T. EN ANDERS ZWOEGDEN N DE MODDER ;rstf> half uur van deze I' gaf geen aanleiding de *ver te boeier». Duinran- 1 ongetwijfeld het beste spel en trok aanhoudend 'al, maar de verdediging .andia T met stopperspil n het hoofd, bleef de meester. BovendieD wa- r'hoten, die de voorhoede nranders in groten ge- .lurrio, onzuiver en te idh.t. Na een half uur wam Hollandia T. op uur. De strijd werd le- en het was Hollandia lit. een indirecte vrije leiding wist te nemen, cte als een inenting. Ge- momenten wisselden voor beide doelen af. doelpunt werd er voor niet meer. De Duinran- ,-hoede liep herhaaldelijk de verdediging van Hol- en in de modder. Ook aoedo van Hollandia T. iet veel verder, dan een de lat, verder vond zij iranders-verdediging met t Leek op haar weg. tweede helft toonde Hol- de zaken energieker te aanpakken. Evenwel et succes aan de andere :n de linksbuiten van randers uit een goede Ie gelijkmaker wist te Mu nam Hollandia pas heft in handen. Het t werd steeds groter, r de voorhoede van Hol- liep vast in de modder, 'den er corners genomen regelmaat van een klok elpun.ten leverden deze dö niet op. Nu en dan i Duinranders aan de was dan niet ongevaar- ging er intussen op lij- deze strijd ondanks alle ag van Hollandia T. gelijk spel zou eindigen, minuten vóór het einde llandia T. uit een cor- een tweede keer te en. Diit werd ook de nadat door Hollandia -en nenalty werd gemist. kampeervergunningen !L B en W van Schoorl voor het jaar 1952 het vergunningen voor kam men en kampeerlokali- ederom bepaald op een n van 32. udt dus in dat voor nieu- ragen geen plaats meer eer althans de bestaande hun vergunningen la- nueren. behalen waren: 3 afd. Clarinet-duo: en Broeders uit Bo el 111 punten le prijs; ing: D. Meinen, Bariton lft) 98 p. le pr.; G.- i Tuba (Assendelft) 92 Jb. Steen, Sopraan isendelft) 92 p. le pr.; Piston (Assendelft) 90 J. Ranzijn Bugle, Heer- ard 103 p. le pr.; Afd. mdheid: W. Schelvis Noordwijk 94 p. le pr.; re afd.: D. Spoelstra, Sax. Enkhuizen 102 p. 'weede afd.: Th. Kramer pendam 92 p. le pr.: P. Bugle Ilpendam 90 p. le Conijn Es-Bas, Ilpendam pr.; K. Modder Tuba waard 102 p. le pr.; C. -Bas Heerhugowaard 96 le Afd.: J. Dekker Alt- lam 90 p. le pr.: M. v. Bariton A'dam 92 p. le i Uitmuntendheid H v. Sonraan-Sax. A'dam pr.; Superieure afd. J. iba, A'dam le pr. 114 p. W. Schreurs resp. f 50 en f 75 aan stuurslid, de heer Kraak- rd herkozen en de heer i werd vervangen door Ranzijn. V., kapelaan A. Groenen - f een interessante kijk lgemene productieprocés, hij aantoonde, dat elke p welke trede van de ippelijke ladder hij ook r zijn levensonderhoud He stadia en omstandig- an het menselijk leven ?r nodig heeft, it volgt, dat eenieder 'n rm leven moet leiden, :en voor zichzelf, maar r anderen en wel: ge- loor een besef van ver- lelijkheid t.o.v. elke is. Aldus stellen wij ons- in het bovennatuurlijke >p een verdienstelijker er Kuiper uit Haarlem lans voor de eigen ver van de K.A.B. „Con- welke in bepaalde ge- buitengewone voordelen e agent voor Heiloo is J. A. van Schoorl, Ze- n 4, Heiloo. rd'ia" is juist daarom in geroepen, om de finan. is van de K.A.B. te ver- opdat zij dan in staat grotere en dwingender Uit te oefenen op de ivende machten, die de re principes omtrent ge arbeid in die weg staan, lotte zorgt „Concordlia" ij zond ere wijze voor elke tene zelf, zó, als menig ïaatschappi.i zich niet kan ren. tte wekt 't bestuur de Donderdag a.s. in het jouw aanwezig te zijn, heer Conijn zal spreken landien achter 't ijzeren De toegang is vrij voor 8 jaar. AITEN IN BERGEN e N.K.J.B. en de L.T.J. van 2225 Januari in litehuis „St. Petrus Ca- s Bergen een gecomibi- etraite gehouden. Direct ■luit aan een retraite mstpiichtigen, van 25 ri. ragen bli de directie van litehuis, Loudelsweg te PAGINA 5 „De tijd, dat men een indeling zand- of kleipoters maakte, moest achter ons liggen. Het is van geen belang, waar ze vandaan komen. Hoofdzaak is kwaliteit, dus gezondheid, maat en op brengst bij consumptieverbouw. En het moet wel verre van ons zijn, op onze lauweren als poterproducenten te gaan rusten. Want helaas zijn er dingen aan het licht gekomen, die ontstel tenis teweeg brengen. En bovendien bedreigen andere Euro pese landen ons monopolie." Zwitserland weet b.v. met heel bescheiden middelen uitmuntende poters te kweken. En Frankrijk is zo snel op gang gekomen dat het niet lang zal duren of men heeft daar ae zozeer begeerde onafhankelijkheid van importen bereikt. Schotland en Ierland brengen ongeveer voldoende po ters voor ZuidEngeland aan de markt en reeds van oudsher van prima kwaliteit. Onze enigste compensatie voor het verlies van deze afzetgebieden blijft export overzee. Ter illustratie vertelde Ir. Brust van de N.A.K. uit Wageningen, die op uitnodiging van de Bond van Oud-leerlingen van de Landb. "Winterseholen van Schagen en Alkmaar sprak voor een tot de uiterste hoeken bezette zaal van Igesz te Schagen, dat de beste Duitse poters groeien op zand en veen t.w. Donaubekken en Lün- nenburgerheide. Aanmerkingen. In het buitenland grijpt men alle mogelijke middelen aan om onze import te weren, en maakt daarom terecht aanmerkingen op uniformiteit en gezondheid. Uni formiteit kan bevorderd worden door goed voorkiemen, poters van gelijke grootte, bescherming van de kiemen bij het poten. Meer licht en lucht in de poterbewaar- ?laatsen. De pootmachine is eigen- ijk uit den boze, want men kan de kiemen niet naar boven krij gen en beschadiging, zelfs bij korte kiemen, blijft niet uit. Ver der juiste belending en bemes ting. Vroeg poten is goed, maar niet te vroeg. Plant daarom niet te diep in koude en natte grond; maar aard liever 3 of 4 keer aan met beter verwarmde grond. Gezondheid. Bij selectie-verbouw moet eigenlijk de eerste maal reeds al het zieke verwijderd worden, en dan nog zo vroeg mo gelijk. Laat-geselecteerde perce len brengen steeds desillusie's, want een viruszieke plant is in Juni tienmaal zo gevaarlijk als in Juli. Alleen het beste uitgangs materiaal is goed genoeg. Het pad van de stamselectie, dat wij kort na de oorlog verlaten hadden, moet dan ook weer snel opnieuw betreden worden, maar dan alleen onder toezicht van de NAK. Niemand behoeft vrees te koesteren voor te weinig originele poters, want we zijn pl.m. 1300 stamselecteurs rijk. Maar ook die zijn zo dringend aan verbetering van hun materiaal toe, dat de NAK besloten heeft tot invoering van een nieuw systeem. Aardap pelen die alle proeven góed door staan hebben krijgen voortaan ietter S. Die worden beschikbaar gesteld aan selecteurs welke op hun eerste nabouw klasse E (elite) en op tweede nabouw klasse A krijgen. Bij verkoop wordt dat dan AB, of bij nog hoogstens één nabouw op eigen bedrijf A. Nieuwe ziekte. Het bloembollenlaboratorium te Lisse stelde ons in staat 750.000 potermonsters op viri te beproe ven, hoofdzakelijk „X". Staats vijand no. 1 „bladrol" laat zich echter niet serologisch onderzoe ken, evenmin als de andere door luizen overgebrachte ziekten. Vandaar noodzaak van vroeg rooien, al vermindert dat op brengst en houdbaarheid. Bij ver- gelijkingsproeven in de NOP, be doeld voor het verkrijgen van meer uniformiteit, bleek het ver schil in type bij nagenoeg elk ras zo groot, zelfs bij materiaal waar aan elke mogelijke zorg besteed was, dat men in de grootste onge rustheid ging verkeren. Was dat nu een gevolg van mutaties, d.i. spontaan optredende veranderin gen, of een onbekende ziekte? Een enorme serie proeven bracht tenslotte aan het licht dat zowel het ene als het andere door elkaar voorkwam. Die nieuwe ziekte bleek smetstofdragers te hebben in vrijwel alle rassen, Slechts enkelen als Eigenheimer WARMENHUIZEN 1800 kg uien 33,30; groot 31,40; stek 17— 18; 3300 kg gele kool 6,70—8,30; 31.000 kg rode kool 8,7014,80; 24.000 kg witte kool 6,6014,30. AMSTERDAM, 14 Jan. Bin nenlandse granen. (Boerennote- ringen). Witte tarwe f 23,50— 24,85; rode id 2324,35; rogge 35,75; zomergerst 3738: winter- gerst 3535,75; haver 3031; gr. erwten 4655,50; capucijners 50- 57,50; bruine bonen 40—48; paar- defoonen 35—36; d'uivebonen 56 60; koolzaad 60; karwliizaad 70 78; blauwmaanzaad 100110; gl- mosterdzaad 5862,50; kanarie- zaad 4042,50. AUes per 100 kg. AMSTERDAM, 14 Jan. Vee. Aaangevoerd 451 runderen, han del lui, prijzen 2,402,90; 306 st. varkens, prijzen lager 2,522,58 per ke slacht; 7 vette kalveren 2,70—3; 35 nuchtere kalveren 1,15 1,30 per kg levend. BEEMSTER, 14 Jan. Witlof 2044; bloemkool 1022; rode kool 816: sav.kool 812; grn. kool 916; soruitkool 1841; boerekool 48; andijvie 1059; gare bieten 2530; winterpeen 8,5015: wasoeen 1832; uien 27—26,40; drieling. 16—27; prei 1219; Brabantse Bellefleur 12 29; Bramlev Seedling 1427; Cox Orange Pippin 4286; Goudrei- nette 2046: Groninger Kroon 18 36; Jonathan 2047; Present v. Engeland 1844; Kamperveen 16 31; Winterlouwtie 183'5; Win- terjan 1640. en Alpha schenen nagenoeg vrij. Het geval van de snelle „verfij ning" van de Bevelander is even wel nog onopgelost. Misschien zit daar ook zoiets achter. We zijn echter blij die nieuwe ziekte ge vonden te hebben, want ziekten zijn wél," maar mutaties niet te bestrijden. Voorlopig zal het kweken van rassen die resistgnt zijn tegen alle virusaantastingen wel een utopie blijven. Verspreiding. De nieuwe ziekte verspreidt zich nagenoeg juist als het „X", dus door aanrakingen, snijden etc. Stamselectieplanten mogen elkaar daarom niet raken. Gebruik ge reedschappen en machines éérst in het selectieveld, en pas later in de gewone bouw. Pas ook op broekpijpen, paardenpoten, wie len etc. Kleine wondjes m de Slant zijn gevaarlijker dan grote, fa plm. 1 week zullen de ziekte kiemen op werktuigen e.d. wel festorven zijn. Het strobloempje, e kogelamaraat, is in de practijk een voortreffelijk testapparaat voor „X" virus gebleken. Zelfs zo, dat elk blaadje afzonderlijk een „test" kan opleveren. Tabak reageert ook, maar die hele plant wordt na één test al ziek. Als het blaadje op de test reageert, ruim direct de bewuste aardappelplant op. Desniettemin zal laboratorium onderzoek niet uit kunnen blij ven. De beste, veiligste en minst kostbare weg is daarom de stam selectie op te zetten met 8 hoog stens 10 planten (die dus de bes ten van de allerbesten moeten zijn). De bewaring van poters kan nagenoeg evengoed geschieden in glazenibewaarplaatsen, koelhuizen of luChtgekoelde hutten. De laat ste tijd geeft T.L.-belichting ook goed resultaat bij kiemen, even goed als het daglicht, maar ook niet beter. OVER OORLOGSSCHADE TOKIO (D.P.A.). Volgens een Maandag door het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken gedane mededeling is er overeenstemming bereikt tussen de Japanse rgeering en de Indo nesische delegatie, die voor dit doel reeds enige tijd in Japan vertoefde, over een overeenkomst betreffende de door Japan aan Indonesië te betalen oorlogs schadevergoedingen. Advertentie Gü hebt kou gevat en Uw hoest houdt aanEen scheurende pijn van het veelvuldig hoesten beklemt Uw borst. Sukkel toch niet de gehele winter door maar reinig Uw ademhalingsorga nen eens grondig van dat gevaar- v lyke siy'm met de verzachtende: In de hedenmorgen begonnen bijeenkomst vcm Prov. Staten van Noord-Holland, ter behandeling van de Prov. Begroting 1952, hield de voorzitter van de KVP-fractie, de heer Jac. Groen Azn. bij de algemene beschouwingen een betoog over de woning- politiek van Ged. Staten, waarmee hij en zijn fractie zich maar moeilijk konden verenigen. Spr. begon met toe te geven, indien de woningnood zou zijn dat Ged. Staten ten aanzien van opgeheven. Hun woningbeleid is De creatie van het New Yorkse herenmodehuis Adrian, die speciaal en uitsluitend voor de heren is ontworpen, wordt verondersteld (ook) bij de dames een succes te wor den. Het overhemd in kwestie is een zijden cocktailhemd „Palette" genaamd, dat HIJ hier met shorts draagt, terwijl HAAR de combinatie met een kuitbroek, een zwart fluwe len nog wel, geslaagder leek. STRAALBOMMENWERPER STORTTE NEER LONDEN (Reuter). Het eer ste Engelse viermotorige straal vliegtuig, dat atoombommen kan vervoeren, de „Valiant", is Za terdag verongelukt omdat een hoeveelheid paraffine achter de motofen, die in de bakboordvleu gel zijn ingebouwd, is doorgesij peld en vlam gevat heeft. Dit is Maandagavond te Londen bekend gemaakt, Het verongelukte toestel was het enige van zijn type dat be stond, hoewel nog andere besteld zijn. Tenslotte is verklaard, dat hét ongeluk gebeurde toen de piloot in de lucht het afzetten en starten van de motoren beproefde. DEN HAAG. Kapitein Westerling blijkt dan toch in Neder land te zijn. De heer B. Boelhouwer van de Nederlandse Volksunie deelde dit Maandagavond althans mede op een in de Haagse Dierentuin gehouden vergadering, die was georganiseerd door deze beweging en de landelijke organisatie van oud-illegale strijders. De kapitein verscheen er niet zelf, maar hij liet zijn stem via een Wire-recorder horen in een potpourri van bekende wijsjes op het oude thema ,,lk klaag aan". Belangwekkend was de vergadering geenszins- Slechts een enkele maal lieten de ongeveer duizend toehoorders zich verleiden tot een zacht applaus of een onderdrukt lachje, maar wanneer het op een „bravo' of voetgetrappel aankwam, bleef de „eerste rij" vrijwel steeds alleen zitten. Reeds om zeven uur stonden de eerste belangstellenden in 't donker voor de toen nog geslo ten deurea. Een tweetal jeeps wees op die aanwezigheid van de politie en deze deed niets dan rustig toezien en het radiocon tact onderhouden met de cen trale post. Hieruit bleek al wel dat de politie de mogelijkheid, dat Westerling persoonlijk zou komen, vrijwel had uitgesloten. De kapitein zelf zou tegen een eventuele arrestatie overigens geen bezwaar hebben, wanneer Ihij ervan verzekerd zou zijn, dat hij normaal zou worden be recht. Een mogelijke uitlevering aan de Republiek Indonesia deed hem echter toch maar op zijn „onderduikadres" blijven. Voor de pauze werd het eer ste deel van de gébanderolleer- de rede van Westerling uitge zonden. Hii gaf daarin nog eens een overzicht van zijn verleden sprak over Turkije, zijn ver knochtheid aan Nederland, de strijd in Indonesië en de souve- reiini'ei'tsiaveridrachit. Ongeveer 25 minuten had Ihij daarvoor no- dlig. Toen werd het deksel van de Wire-recorder weer gesloten- De heer Boelhouwer nam het tweede bedrijf voor zijn reke ning. Toen het doek voor de pauze viel, had hij uiteengezet, wat de bedoeling was van het pas opgestelde manifest en de aanwezigen aangespoord, de strijd van Westerling, de Neder landse Volksunie en de oud-il legale strijders te steunen. De Wire-recorder nam het 3e bedrijf voor zijn rekening. Een die niet sprak „als iemand, die een nationale figuur wil wor den". maar als een man, die er van verzekerd zeide te zijn, dat zijn idealen in de toekomst in vervulling zullen gaan, idealen, die hij in Nederland wil verwe zenlijken, door de Tweede Ka mer te vullen met mensen, die niet gebonden zijn aan partij politieke belangen en in Indone- Hoge onderscheiding Bij K.B. is benoemd tot Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden (bij be vordering) de gepensionneerde Vice-Admiraal F. J. Heeres. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 14 Jan. Kleiaardappelen 35 mm. opwaarts eigenheimers 1515.50; bintjes 11.5012; alpha's 10.5011; be velanders 14.5015; furore 14 14.50. Zandaardappclen 35 mm. opwaarts. Noorderling 11; voran 8,25; eigenheimers 99,50; voer- aardappelen 5,256,50 per 100 kg. Prijzen berekend op de han- delsvoorwaarden vastgesteld v. de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. sië door het omverwerpen uiter aard van het huidige Djokja- regiem. Wat die plannen precies zijn werd nog niet bekend gemaakt. De heer Boelhouwer sprak er niet over, omdat „er lieden in de zaal waren, die nauwkeurig geïnformeerd willen worden", maar wel scheen vast te staan, dat de Repufolik wordt geliqui deerd en dat Sukarno zal krijger) wat hii verdient. Ook voor die meneer heeft Westerling blijk- baar plannen, die niet zo erg ge makkelijk zijn. Binnenkort zal over een en ander meer bekend worden gemaakt. Want, natuur lijk juist tijdens de pauze kwam er een uit Haarlem verzonden telegram binnen, gericht aan het „publiek in de Haagse Dieren tuin", dat als afzender de naam Westerling droeg. Daarin stonden die woorden: „Ik betuig u mijn bijzondere dank voor de belangstelling. U kunt binnenkort op belangrijke gebeurtenissen rekenen. De bijeenkomst werd gesloten met hét eerste couplet van het Wilhelmus. GROTE BELANGSTELLING VOOR BEKERWEDSTRIJDEN Van afd. Noordholland De jubileum-fbekerwedstrijdien van de afdeling Noordholiand hebben heel wat clubs naar de gelegenheid doen grijpen om be slag te leggen op deze fraaie prijs. Onder de inschrijvingen bevonden zich: Alcmaria, K.F.C., H.R.C. Helder, West Frisia, Vo- lendiam, O.S.V., Z.F.C., Z..V.V., Hollandia, Q.S.C., C.S.V., B K.C., W.S.V., Forward, Al'km. Boys, H.S.V., Limmen, V.V.W., Meer- vogels '31. R.K.A.F.C., Zouaven, St. George, Grasshoppers en ook nog enkele reserve-elftallen van de in de K.N.V.B. spelende Noordhollandse ploegen. de in hun handen gelegde verde ling van het bouwvolume voor de Provincie, geen verantwoor ding aan de Staten schuldig zijn. Daar de volksvertegenwoordigers in de Kamer met de Minister hoogstens van gedachte kunnen wisselen over de totaliteit van het bouwvolume, zou dit beteke nen. dat deze hoogst ingrijpende aangelegenheid totaal aan de volksinvloed onttrokken wordt. Er zou dan geen andere mogelijkheid overblijven, dan om het paarden- fniddel aan te wenden G.S. uit te nodigen, af te treden. Want, aldus spr., wij willen bestuurders kiezen, die deze zaak meer in de geest van het volk behartigen dan gij. Spr. is er echter dank baar voor, dat G.S. althans de gelegenheid bieden, over deze kwestie te spreken. Het speet spr. dat in de inzichten van G.S. die hij ook vorig jaar had bestreden, nóg weinig verandering ten goede is gekomen. De Ministeriële richtlijnen zijn niet imperatief. Spr. onderwierp deze richtlijnen volgens welke de woningbouw verband houdt met de behoefte aan woonruimte op langere ter mijn, aan een nadere beschou wing. Het ligt voor de hand, aldus spr. dat plaatsen, waar de indus trie zich krachtig en snel ont plooit, een iets grotere toewijzing krijgen dan andere plaatsen. Spr. betwijfelt, of kan worden uitgemaakt, hoe de werkgelegen heid zich in een bepaalde plaats zou ontwikkelen. Met cijfers is aan te tonen, dat de door G.S. gekoesterde gedachte, dat de plat telandsbevolking maar één uit komst heeft: n.I. af te vloeien naar de stad of naar industrie centra niet juist is. De ontwik keling van de land- en tuinbouw, die nog steeds het grootste con tingent van de totaal-uitvoer levert, behoeft ons niet te ver ontrusten; bovendien waarom zou zich op het platteland niet een industrie kunnen ontwikke len die een deel van de overbe volking kan opvangen? Er zijn aanwijzingen, dat kleine en middelgrote industrieën zich in bepaalde gunstig-gelegen plat telandsgemeenten willen vestigen. Maar dan zal er meer woonruimte moeten komen. Opmerkelijk is, dat de trek van de ruim 8.000 personen, die zich in 1950 meer j Ff' jjj in deze provincie hebben geves- Kwam tigd, dan er zijn uitgetrokken, zich niet heeft bewogen in de richting welke G.S. blijkbaar wil len bevorderen. N.a.v. de opmerking van G.S. dat, indien een andere politiek zou worden gevolgd, de gemeen ten, met een vertrek-overschot, behalve hun ricihtcontingent, ook de door vertrek vrijkomende woonruimte kunnen gebruiken, merkte spr. op, dat er zo goed als geen vertrek-overschot ergens in de provincie bestaat. Waar dit het geval zou kunnen zijn, ge beurt het alleen daarom al niet, omdat in de nieuwe woningen de immigranten niet of zeer beperkt worden opgenomen; de eigen be volking krijgt uiteraard voorrang. De stelling van G.S. zou opgaan, gebaseerd op een toestand, die over enkele tientallen jaren mo gelijk zal kunnen bestaan; en dit is fout! Er wordt te weinig reke ning gehouden met de huidige noodtoestand. Spr. gaf vervolgens aan de hand van uitvoerig cijfermateriaal een overzicht van de ontwikke ling op bevolkingsgebied in de provincie over 1950, daarbij op merkende, dat deze ontwikkeling belangrijk beïnvloed werd door het beleid van G.S.: het opdrijven van de plattelandsbevolking naar steden en industrie-centra. De bevolking nam toe met 31.953 in woners;. het meest in het landelijk gebied. Hierdoor ontstond overal ene woningtekort. Met de daaraan verbonden gevaren op het gebied van de volksgezondheid, de zede lijkheid etc. De woningpolitiek heeft de verantwoordelijkheid om deze gevaren te verminderen mede op de schouders van G.S. gelegd. Zij dienen dich daarbij voor een ding te hoeden, n.I. door de thans in Noordholiand levende bevolking niet gelijkelijk die moeilijkheden te doen dragen. Daarvoor is nodig: de acute wo ningnood als allervoornaamste factor te laten gelden. De andere factor, die G.S. nu als hoogste beginsel stellen, mag er slechts als een voorlopige immers on berekenbare en dan nog in ge ringe mate, bij worden betrokken. Spr. hoopte, dat G.S. deze din gen zullen- erkennen en het be leid in de, door spr.'s fractie ge wenste richting, zullen ombuigen. In tegenstelling tot wat G.S. beweren, meende spr. te hebben aangetoond, dat het platteland, wat de verdeling van het bouw volume betreft, benadeeld wordt. AL ZEVENTIEN SCHAPEN HET SLACHTOFFER DELFZIJL. De politie te Delfzijl zoekt momenteel naar een hond, die in de afgelopen dagen een groot aantal schapen heeft doodgebeten. Vijf landbou wers in deze contreien zitten met een geduchte schade, want deze hond heeft niet minder dan 17 schapen doodgebeten. De ge dode dieren hadden een totale waarde van f 2500,Verzeke ring dekt in deze geen schade. Slechts de eigenaar van de hond zal men kunnen aansprakelijk stellen, maar deze is nog steeds niet gevonden. Bij verschillende eigenaars van honden heeft de politie nasporingen verricht, die tot, dusver zonder resultaat ble ven. OTTAWA Winston Churchill heelt aan een diner te Ottawa een toespraak gehouden, die uitgezonden is over de radionetten van Canada en de Verenigde Staten. Hii zeide onder meer, dat Groot-Brittannië voor geen enkele maatregel terug zou schrikken, nodig voor het herstel van vertrouwen in het land en de hand having van de solvabiliteit. De moeilijke tijd voor Brittannië zou zwaar en niet van korte duur zijn. Engeland zou met zijn maat regelen voortgaan, hoe onpopulair deze ook mochten zijn. vooruitgang van alle volken van de vrije wereld". Om deze reden dienden de „vrije landen" alles in het werk te stellen voor een Verenigd Europa en de vorming van een Europees leger, waaraan ook Duitsland zou deelnemen. „Ik ben reeds lang een openlijke voor stander van beide denkbeelden geweest", aldus Churchill. „Wij zullen alles wat in onze macht ligt doen, om de plannen hiertoe te doen slagen. Dit betekent echter niet, dat Engeland een deel van een Euro pese federatie zal worden, noch dat zijn leger, dat reeds op het vaste land paraat staat en nog steeds groeiende is, op een der gelijke wijze zal worden opgeno men, dat het zijn identiteit ver liest. Wij staan tezamen met Amerika schouder aan schouder naast het Europese leger en zijn Duitse elementen, teneinde iede re agressie, die zich tegen ons mocht richten, het hoofd te bie den." De premier zeide nog nauwe lijks tijd te hebben gevonden om zich op de hoogte te stellen van de volledige toestand van de Britse economie. De eerste indruk, welke de regering ontvangen had, had haar van de ernst ervan overtuigd. Door de vermindering van de in voer met 350.000.000 dollar en andere maatregelen poogde men het kwaad af te wenden. Enge land wenste niet op zijn vrienden en verwanten te leyen doch wilde in eigen levensonderhoud voor zien. Van het Atlantisch Pact zeide Churchill, dat dit de zekerste garantie vormde, „niet slechts voor de handhaving van de vrede, doch ook voor het behalen van de overwinning, indien de hoop op vrede de bodem ingeslagen wordt". „Dit plechtige verdrag is tot nu toe slechts in militaire zin be schouwd. Wij zijn echter thans van gevoelen, vooral sinds ons bezoek aan Washington, dat de opvatting hieromtrent zich ver breedt tot een Noord-Atlantische gemeenschap van vrije landen, tezamen handelend, niet slechts voor de defensie dooh ook voor het welzijn, het geluk en de Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Adrianus Petrus Maria z. v. Petrus Nico- laas Klaver en Anna Maria Sneekes. Ge rouwd: Cornells Schouw- vlieger, 40 jr.. landarbeider en Cornelia Joanna Maria Stet, 25 jr., beiden te Zijpe. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 14 Jan. Binnenlandse granen. (Offici euze noteringen per 100 kg, franco Rotterdam). Tarwe, prijshoudend op vocht- conditie 23,5024,90; pr. kwali teit zonder vochtconditie 24,50 25,25; overige granen flauw. Zo mergerst 3739,50; haver 28 30,50; rogge 3436,50; peul vruchten boerenschoon, groene erwten 4061; schokkers 4570 bruine bonen 40—49. Men zou bijna zeggen, tradi tie-getrouw, heeft de Russische minister Wisjinsky Zaterdagmid dag 'op de bijeenkomst van de U.N.O. weer voor een. verrassing gezorgd. Nadat Vrijdagmiddag de assemblee het westelijk ont wapeningsvoorstel had aanvaard, met slechts de vijf stemmen van het communistische bloc tegen, Wisjinsky Zaterdagmid dag na een felle donder-rede tegen de Westerse democratiëen, aan het slot met een bijna sen sationele verrassing waarin hij weer een geheel nieuw ont wapeningsvoorstel deed, dat nog wél afweek van het aanvaarde plan van de Westerse mogend heden, maar dat toch belangrijk verder ging dan de voorstellen, welke Wisjinsky tot nu toe had gedaan Dit is nu het derde plan dat dc Rus in deze bijeenkomst van de assemblee heeft inge diend, maar het wijkt in belang rijke mate, in gunstige zin. af, van de beide vorige plannen. Wat tot nu voor Rusland vol strekt onaannemelijk was. n.I. een gelijktijdig internationaal toezicht op de naleving van de door de assemblee getroffen ontwapeningsmaatregelen, werd thans door Wisjinsky zelf als eis gesteld en ook de voor de Wes- tersen onaanvaardbare eis. dat direct begonnen moest worden met een verbod voor de atoom wapenen, is door Wisjinsky nu losgelaten. Hij vraagt nog wel dit verbod, maar is bereid toe te staan dat eeni internationale controle daaraan vooraf moet gaan. Dat Wisjinsky een felle rede hield tegen de geallieerden, hen van allerlei unfaire practiiken beschuldigde en hen veront waardigd kwalificeerde als voor bereiders voor een oorlog tegen Rusland, zou men moeilijk het schepper) van een juiste sfeer kunnen noemen. Maar we heb ben langzamerhand geleerd, dat men die hoogdravende verwij ten, met veel pathos uitgespro ken, niet al te ernstig moet nemen. Die zijn slechts voor. de communistische propaganda in Paardenmarkt Utrecht Aanvoer 14 Jan. 359 paarden. Prijzen: luxe paarden 9001100; werkpaarden 800950; oude paarden 500850; paarden boven drie jaar 700950: paarden be neden 3 jaar 600800; veulens 300—500; hitten 400—650. Handel redelijk. SCHALKHAAR. Dc piloot R T. H. Pahud de Mortanges. die Vrijdagmorgen on de vliegbasis Volkel met een Thunderiet ver ongelukte. is met vrii ernstige verwondingen (dit in verband met de publicatie dat hii licht gewond werd) in het militair hospitaal te Utrecht opgenomen. Volgens inlichtingen van de huisgenoten van de verongelukte sergeant-vlieger had het ongeval als volgt plaats: De piloot, die van het vliegveld opsteeg, hoorde toen hij op ongeveer 20 M. hoogte was, een geweldige explosie ach ter het vliegtuig, waarop direct de rode lichtjes op het dashbord begonnen te branden. De piloot, die het onvermijdelijke zag ge beuren, was niet in staat zich per parachute te redden. Hst vliegtuig stortte neer op het vliegveld en vloog in brand. De ijlings toegeschoten ambulance- en brandweerwagens verleenden ogenblikkelijk assistentie. Aan het snelle ingrijpen van medische hulp heeft de piloot zijn leven te danken. Bij het onderzoek bleek, dat het slachtoffer een kwetsuur aan de ruggewervel en een lichte hersenschudding had opgelopen. Het zenuwstelsel is echter intact gebleven. zodat geen verlamming is ontstaan. De ouders van de piloot, die telefonisch van het ongeluk op de hoogte werden gesteld, ver bleven enige dagen in 't hospitaal binnen- en buitenland van waarde. De leden van de assem blee weten dit ook al lang en ze laten die stortvloed van ver wijten dan Ook maar rustig over hun hoofden neerkomen. Ze weten veel te eoed. dat Wis jinsky daar niets van meent. Ze hebben dan ook nu niet tot hem gezegd: „Uw inleiding tot uw nieuw ontwapeningsvoorstel maakt het ons duidelijk dat daarvan niets te verwachten is", maar zowel de Amerikaan Gross als de Engelsman Lloyd hebben Wisjinsky geantwoord dat zijn nieuw voorstel zo belangrijk is, dat zij het eens rustig willen overwegen. Maar wel verklaar de diezelfde Gross Zondagavond aan de journalisten heel sterk de indruk te hebben, dat men hier te doen heeft met een nieuwe poging van Rusland om in het hechte blok van 42 stem men vóór de Westerse ontwape ningsplannen. nieuwe verdeeld heid te brengen. Nu de Wester se voorstellen met een zo grote meerderheid zijn aanvaard.* en Wis.iinsky's voorstel niet meer stemmen keeg dan de 5 van de Russische satellietstaten, be greep Moskou, dat het met vèr- strekkënide voorstellen moest komen om het pas gesloten debat opnieuw te heropenen Waarom, zo vroeg de Amerikaan, heeft Rusland, als het werkelijk ern stig werk wilde doen. dit voor stel niet veel eerder ingediend, toen wij onze plannen op tafel legden? Nu kunnen we weer helemaal opnieuw beginnen, zonder enige waarborg, dat Rusland aan het slot toch weer roet in het eten gooit en we alleen bereikt heb ben, dat deze vergadering van de assemblee met waardeloos gepraat is uiteengegaan. Wisjinsky heeft daarop reeds geantwoord met de verklaring, dat nu Vrijdag gebleken is, dat de grote meerderheid van de assemblee niet de richting van Rusland uit wil gaan, Rusland bereid is de richting van de Westersen uit te gaan en daar door eer) nieuwe en belangrijke concessie wi] doen in de rich ting van een ontwapening. Dit alles klinkt heel mooi. als we de tactiek van de Russen om elk besluit van de Westersen te saboteren en alle discussies tot in het oneindige te rekken, niet ]an"-Tsmerhand voldoende ken den. Mer» behoeft maar slechts naar Korea te wiizen om daar van een afdoende getuigenis te krijgen. Het is dan ook begrij pelijk. dat met dit Koreaanse voorbeeld voor ogen, de Ameri kanen er niet voor voelen om. nu eindelijk in Parüs een grote meerderheid is gevonden voor eer) ontwapeningsplan weer eens opnieuw met de Russen te gaan beginnen, met de zeker heid, dat het toch niets uithaalt. Want dat de communisten geen vrede willen, maar hun voorge stelde vredesbesprekingen als camouflage gebruiken voor an dere, minder vredelievende doel einden, is wel duidelijk in Korea gebleken. De Amerikaanse gene raal Van Fleet heeft juist Zater dag medegedeeld, dat de pauze aan de gevech.tsfronten sinds Juni van hei vorige jaar door de communisten slechts gebruikt is om de gevechtswaarde van hun artillerie en luchtmacht ge weldig uit te breiden. Nog eens: met dit voorbeeld voor ogen is het begrijpelijk, dat de Amerikanen weinig voelen voor Wisjinskv's nieuwe vredes voorstellen. Het is intussen al leen maar de vraag of de Rus er in slaagt onder de zwakke broeders van de Westerse demo cratieën met zijn zoet gefluit nog meer slachtoffers te maken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5