Nieuw Bespreking Nederland-Indonesië in welwillende sfeer begonnen AMERIKAANSE troepen worden getraind op atoomoorlogvoering ZESTIG concentratiekampen, 200.000 gevangenen Meer katholieke vrouwen in de Tweede Kamer? DAGBLAD VOOR ALKMAAR Wat nu? Uniestatuut en Nieuw-Guinea belemmeren de samenwerking Nederland staat credit Zowel in Europa als in de VS. Traangashomme„ Joego-Slavië heeft slavensysteem niet verloten Sterke man naar Malakka EN OMGEVING Maak eens wat krijgsgevangenen! Staatssecretaris Blom en prof. Supomo spraken Niet het een zonder het ander Orkaan teistert Orkney-eilanden ATOOMBOMBARDEMENTEN TER SPRAKE in Cairo Duitsland's buitenlandse schuld Trekt Engeland ambassadeur terug? V.S.-hulp aan Perzië opgeschort Wordt briefporto twee cent duurder? Gewonde Korea- vrijwilligers terug ENGELSEN NOG SOBERDER Veilingdirecteur geschorst Carlsen's vliegtuig in moeilijkheden Utrechts advocaat in arrest DEVALUATIE VAN POND STERLING? Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET F£,r INUD Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 3 Woensdag 16 Januari 1952 46e Jaargang No. 12374 Kantoren: HOORN, Draafsmgel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 99, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 WAT ZAL ER NU, na de over eenstemming, welke volgens het communique van de KVP groep-Steenberghe en de Dis bereikt, practisch gebeuren? Vermeldens waard is op de eerste plaats, dat van de zijde van de KVP in een aanvullend bericht is medege deeld, dat het Partijbestuur met het communiqué accoord is ge gaan en de denkbeelden, in dit communiqué geopperd, heeft aan vaard. Voor zover de verwezen lijking daarvan ligt op het ter rein, van het Partijbestuur, zal het P.B. „in de kortst mogelijke tijd" daartoe overgaan. Men zou de vraag kunnen stel len, waarin het accoord nu feite lijk bestaat. Wij willen daaraan, na het inleidende artikel van gis teren, enkele korte beschouwin gen wijden. Te beginnen dan met het derde van de punten, die bij het overleg aan, de orde zijn ge weest, de vraag n.l. op welke wijze de wensen van de „groep- Steenberghe", binnen het kader van de Partij, en met inachtne ming van het program der Partij, verwezenlijkt kunnen worden. Er komt, op de eerste plaats, een adviserend college, van drie tot vijf personen, „met een alge meen representatief karakter voor het katholieke volksdeel." Het is belangrijk, vast te stellen, dat dit college niet, laat staan uitsluitend, zal bestaan, uit aan hangers van de groep-Steen berghe! Dit is bepaaldelijk de bedoeling niet. Het college moet een karakter hebben, dat het katholieke volk sdeel verte genwoordigt. Zijn taak is niet, zelf deskun dige voorlichting te geven. Het zal nagaan, of over bepaalde wet telijke maatregelen, die worden voorgesteld, deskundige voorlich ting voor de Fractie, wenselijk wordt geacht. Men zou kunnen vragen of de Fractie, die haar eigen verantwoordelijkheid be houdt, zelf niet in staat en bij machte is, zich die deskundige voorlichting te verschaffen, wan neer het alleen maar de bedoe ling is, het in de deskundigheid, en niet in bepaalde deskun digheid te zoekenOok is het de vraag, of in de Partij zo lang zamerhand niet te zeer de na druk gelegd wordt op de deskun digheid, maar dat wordt een ander hoofdstuk.... Vervolgens zal het bestuur aan de Partijraad voorstellen, het Da gelijks Bestuur uit te breiden met een aantal leden, óók al, „om dit college meer representatief te doen zijn voor het katholieke volksdeel", wat met andere woor den betekent, dat er gepoogd zal worden, in dit D.B. enige leden op te nemen, die tot de aanhan gers van de groep-Steenberghe behoren. Ten derde zal het P.B., voor zover dit in, zijn macht ligt, be vorderen, dat de katholieke Ka merfracties. dus van de Tweede en van de Eerste Kamer, ook in haar nieuwe samenstelling, een juiste weerspiegeling zullen zijn van het gehele, „zich steeds ont wikkelende katholieke volksdeel" Dit laatste is ons niet geheel duidelijk. Het eerste wel. Ook dit betekent, natuurlijk, dat getracht zal worden, in de Fracties de stem van Steenberghe c.s. te doen horen. Wat op zich volkomen redelijk is. gelet ook op de bepalingen van, het Kies reglement zoals die.... steeds hebben geluid. Als deze groep niet voldoende tot haar recht gekomen is, kan dit niet aan de Partij (leiding) wordep geweten. Degenen, die met de denkbeelden Duynstee- Steenberghe sympathiseren, zul len meer dan tot nu toe, in de 's-GRAVENHAGE, 15 Jan. Dinsdagmiddag werd op hei Bin nenhof de eerste plenaire vergadering gehouden van de leden en adviseurs der door de regering van de republiek Indonesië aangewezen missie onder leiding van prof. dr. Raden Supomo en van de door de Nederlandse minister-president ingestelde interdepartementale commissie onder leiding van de staatssecre tarissen mr. N. S. Blom en L. Götzen. Bij de aanvang der be sprekingen werden redevoeringen uitgesproken door staatssecre taris Elflpi en prof. Supomo. Vervolgens werd een centrale commissie ingesteld, welke tot taak zal hebben leiding te geven aan de werkzaamheden. De cen trale commissie is ais volgt sa mengesteld: van Nederlandse zijde staatssecretaris mr. N. S. Blom, staatssecretaris L. Götzen, mr. V. L. W. Fock, dr. P. J. A. Ideniburg, mr. G. E. Baron van Ittersum, mr. F. J. J. C. M. van Meerwijk, kolonel C. J. Valk en Van Indonesische zijde hebben de navolgende leden zitting: prof. dr. Supomo en Prawoto Mankoe- simito, dr. A. K. Gani, mr. Moh. Yamm mr. A. M. Tambunan, mr. Teng Tjm Leng. Staatssecretaris Blom verwel- KIRKWALL Orkney Islands) (AP) Een orkaan met winden die een snelheid bereikten van meer dan 200 km. per uur, heeft op de Orkney-eilanden voor de Noordkust van Schotland vernie ling en verwoesting aangericht. Volgens de eerste berichten is geen boerderij aan ernstige schade ontsnapt. Zii kan in de honderd duizenden ponden lopen. Huizen en stallen werden vernield, vee en pluimvee ligt dood op het land telefoonpalen knapten af en de wegen zijn versperd. Vele vissersboten ziin gezon ken. landbouwwerktuigen werden bedolven onder instortende boer derijen en een aantal hooibergen werd eenvoudig van het land in zee geblazen. verschillende, daartoe aangewe zen organen van de Partij, hun invloed moeten doen gelden! Morgen iets over de practische en principiële punten, die de groep-Steenberghe in het pro gram wenst op te nemen en dan daarna een en andere over ,de samenwerking met andere par tijen". Eén van de slachtoffers van de storm van de laatste dagen was het Franse schip „Agen" van 4186 ton, dat op de be ruchte Goodwin-zandbanken in tweeën werd geslagen. Het schip was onderweg van Dakar naar Hamburg, doch werd een prooi van de storm in het Kanaal. Kapitein Landreau werd op het allerlaatste ogenblik door een reddingboot in veiligheid gebracht Een luchtopname van de twee helften van het gebroken Franse schip. komde namens de Nederlandse regering de Indonesische missie. Hij wees op de moeilijkheden van het probleem Nieuw-Guinea en benadrukte de welwillendheid, waarmee de Nederlandse com missie zal trachten bij te dragen tot een bevredigend resultaat der besprekingen. Professor Supomo antwoordde met even grote welwillendheid. Hij noemde de betrekkingen tus sen beide landen verre van ge zond. De Nederlands-Indonesische Unie noemde hij voor Indonesië niet acceptabel en een hindernis voor goede samenwerking. Ook hij noemde de kwestie-Irian een struikelblok voor de goede ver houdingen. De oplossing van een dezer kwesties zonder de andere zou gezonde betrekkingen tussen beide landen blijven belemmeren. De Indonesische regering, zei hij, stelt er prijs op, dat, mochten de besprekingen leiden tot posi tieve resultaten, over deze resul taten zo snel mogelijk door beide regeringen een beslissing zal worden genomen. Indonesië zal iedere overeenkomst verwerpen, die inbreuk maakt op haar sou- vereiniteit. Er zal niet moeten worden gezocht naar een vorm van samenwerking, die in de toekomst knellend zal zijn voor een van beide landen. Omdat de nieuwe verhouding Indonesië- Nederland nog groeiende is, ziet Indonesië geen heil in het zoveel mogelijk formeel vastleggen van de terreinen van samenwerking. Alleen datgene dient te worden geregeld, waaraan werkelijk be hoefte bestaat. Hij verklaarde tenslotte dat ook van Indonesische zijde de bewuste wil tot samen werking aanwezig is. BIJ EURÖPESE BETALINGSUNIE 's-GRAVENHAGE. Aanvan gende met de beantwoording der sprekers in de Eerste Kamer, die het woord hebben gevoerd bij het wetsontwerp „Toezicht Cre- dietwezen" heeft minister Lief- tinck gisteravond medegedeeld, dat dezer dagen de debetstand van Nederland in de Europese Betalings Unie overgegaan is in een creditstand. Na zijn aankomst te New York werd de Nederlandse eerste minister dr. W. Thees verwelkomd, door de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen (links) en de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin (rechts I HEIDELBERG (A.P.) Het commando van het Amerikaanse leger in Europa heeft vandaag bekend gemaakt dat de Ameri kaanse troepen in Europa zowel als in de Verenigde Staten ge traind worden op een atoomoorlogvoering. Bij de training be hoort ook het verlenen van eerste hulp aan burgers in geval van atoombombardementen. Het hoofdkwartier van generaal Handy in Heidelberg heeft een verklaring uitgegeven, waarin voor de eerste maal over de atoom-oorlogvoering gesproken wordt en waarin een aantal vra gen beantwoord worden, die door Amerikaanse correspondenten ge steld werden. Gezegd wordt dat alle Ameri- kaanse troepen, dus ook de ver bindingstroepen en 't administra tieve personeel, getraind worden om zichzelf te kunnen bescher men in geval van 'n atoomaanval. Op vragen of de Sowjet Unie zou beschikken over atoom-artil lerie of andere atoomwapens en of de Amerikaanse troepen ook daarmee rekening hielden bij hun training, wordt in de verklaring geantwoord: „Het behoeft geen betoog, dat een mogendheid die het zou wa gen een oorlog te beginnen tegen de Verenigde Staten beschikt over de atoombom. Die bommen kun nen zowel strategisch als tactisch gebruikt worden." BELGRADO (K.N.P.) Sinds maarschalk Tito met het Kremlin heeft gebroken, draait hij zich in de vreemdste kronkelingen om bij de Westelijke mogendheden in het gevlei te komen. Joego- Slofvïë is dan ook een van de communistische landen, waar nogal eens journalisten uit het Westen worden toegelaten, in tegenstelling met de satellietstaten van Moskou, welke angstval lig elke objectieve nieuwsgaring vermijden. Dat dit ook minder prettige ge ilgen voor Joego-Slavië kar hebben, blijkt uit een rapport volgen voor Joego-Slavië kan over de concentratiekampen in dat land, waarover het K. N. P. de beschikking heeft gekregen. In bedoeld rapport, dat uit be trouwbare bron komt, wordt ge- NEW YORK (A.P.). Indien men het in Februari in Londen eens kan worden over een be vredigende regeling voor de Duitse buitenlandse schuldenlast, zal dit „de totstandkoming van normale commerciële en finan ciële betrekkingen tussen Duits land en de leden, die aan deze schuldenregeling deelnemen, ten gevolge hebben", heeft de Ame rikaanse ambassadeur Lee Pier- son op een persconferentie ver klaard. Pierson, de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de driemo- êenidhedencommissie voor de luitse schulden, sprak de ver wachting uit. dat de onderhande lingen in vier tot zes weken tot resultaat zouden leiden. Hij wees er op, dat het rege lingsplan betrekking heeft op Duitslands vooroorlogse openbare en particuliere schulden en niets te maken heeft met aanspraken wegens oorlogsschulden, welke alleen via een vredesverdrag af gedaan kunnen worden. constateerd, dat Joego-Slavië in zake de slavenarbeid nog steeds het voorbeeld van zijn vroegere meesters volgt. Het land telt min stens 60 grote en kleine concen tratiekampen, waarin zich ruim 200.000 politieke gevangenen be vinden. Deze doen dienst als goedkope arbeidskrachten voor staatsprojecten zoals wegenaan leg, mijnenbouw enz. Onder al deze kampen is dat van Lepoglava wel het berucht ste. 'Niet minder dan 24000 ge vangenen zijn daar onderge bracht. Te Stolac in Herzogowina is een vrouwenkamp. Onder de 3000 vrouwelijke gedetineerden bevinden zich een groot aantal kloosterzusters. Het juiste aantal kon niet worden vastgesteld. On der de 10.000 gevangenen van het concentratiekamp van Staragra- diska in Slovenië bevinden zich 280 priesters. Het feit dat Tito zulk een groot aantal religieuzen en priesters vasthoudt, vormt toch wel een vernietigend bewijs tegen zijn stelling, dat in Joego slavië godsdienstvrijheid zou heersen. UIT TEHERAN TEHERAN (A4P.). In diplo matieke kringen zinspeelde men er gisteren op, dat Engeland zijn ambassadeur in Teheran zou terugtrekken als represaille tegen Perzië's eis dat de Britse consulaten gesloten moeten wor den. WASHINGTON 15 Jan. (AP) De Verenigde Staten hebben gis teravond bekend gemaakt dat de Amerikaanse hulp aan Perzië is opgeschort, omdat de Perzen niet ingaan op de door de wet op de wederzijdse veiligheid gestelde voorwaarden. EERSTE KAMER HAD GEEN BELANGSTELLING Voor het wetsontwerp „Toezicht Credietwezen" wa? de belangstel ling gisteren in de Eerste Kamer tot het nulpunt gedaald. De heren Regout (K.V.P. en van Tilburg (Pv.d.A.) verdedigden het ont werp flauwtjes, de heren Pollema (C.H.) en Molenaar (V.V.D.) her haalden hetgeen al in de Tweede Kamer aan bezwaren ten berde was gebracht. „De neuzen zijn toch al geteld" vond de heer de Wilde (AR.) en daarom was er van een groot gevecht met de bewindsman geen sprake. Hedenochtend gaat de Minister voort met zijn beant woording. Tot dusver leverde die ook al geen nieuws. HEERLEN. Ter ere van het vijftig-jarig jubileum der staats mijnen in Mei van dit jaar zal een speciale postzegel worden uitgegeven. Het ontwerp van deze zegel is reeds gereed. Het vertoont o.m. een portowaarde van 12 cent. Zolang nog geen officiële voorstellen zijn gedaan tot ver hoging van de posttariever» mag hieruit evenwel nog niet worden geconcludeerd, dat de normale briefport verhoogd zal worden van 10 tot 12 cent. Het is niet uitgesloten dat zulks het geval zal zijn, zo werd ons van P.T.T.-zijde, naar aan leiding van dit bericht uit Heer len, verzekerd, doch het ont werp is nog niet officieel ge accepteerd, zodat elke conclusie, die hieraan wordt vastgeknoopt, nog slechts een veronderstelling moet blijven. CAIRO (A.P.). De politie in Cairo heeft gisteren gebruik ge maakt van traangasbommen om demonstrerende studenten uit elkaar te jagen, die een tram omver geworpen hadden. De studenten riepen de bevol king op wraak te nemen voor de dood van de leden van de bevrij dingscommando's in de Kanaal zone. De studenten verdedigden zich tegen de politie, die met stokken vocht, met stenen. 's-GRAVENHAGE, 15 Jan. Gistermiddag zijn op het vlieg veld Valkenburg acht gewonde militairen van het Nederlandse detachement Verenigde Naties uit Korea aangekomen. De betrokkenen zijn met een Brits troepenschip naar Liverpool vervoerd en werden vandaar per Nederlandse regerings-Dakota naar Nederland overgevlogen. Zij werden namens de minister van Oorlog en chef van de gene rale staf toegesproken door gene- raal-majoor J. R. H. Lagas. Na mens de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht sprak kapitein W. Erdmann. Namens de waarnemend commandant van het regiment van Heutz reikte kapitein L. Schmelzer de terug gekeerden het kruis voor Recht en Vrijheid uit. IMPORTBEPERKING LONDEN (Ass. Press). Groot Brittannië heeft de ministers van Financiën van negen landen van het gemenebest medegedeeld, dat het voornemens is zijn uitgaven tot het uiterste te beperken in een poging om het pond sterling te redden. De Engelsen zullen o.m. de vol gende maatregelen nemen: 1. Een inkrimping van de im porten uit Europa, Noord-Ame- rika, Zuid-Amerika en andere landen, die niet tot het sterling- gebied behoren. 2. Een vermindering van de regeringsuitgaven in het binnen land. Een uitzondering hierop zal de herbewapening vormen. Ongetwijfeld zullen de beslui ten, die volgens de verwachtin gen op deze conferentie genomen zullen worden, de na-oorlogse soberheid vergroten, die het leven van de Engelsen gekenmerkt heeft. TE LEEUWARDEN LEEUWARDEN. Het bestuur van de Coöp. Groentenveiling „De Tuinbouw" te Leeuwarden heeft zijn directeur geschorst, be nevens twee van zijn naaste medewerkers. Door de politie is gisteren ambtshalve een onder zoek ingesteld. Het vliegtuig, waarmee Carlsen de gezagvoerder van de Flying Enterprise onderweg is van Lon den naar New York, is vannacht boven de Oceaan in moeilijkhe den gekomen en naar Shannon (Ierland) teruggekeerd. De ver warming van een der vleugels is defect geraakt. Het vliegtuig landde veilig. Het „heldenwelkom" voor Carl sen te New York zal dus even moeten worden uitgesteld. VERDACHT VAN HELING (Van onze verslaggever) UTRECHT. Mr. J. W. A. van E., advocaat te Utrecht en lid van de raad dier gemeente, is door de economische recherche in arrest gesteld, verdacht van heling. LONDEN (A.P.). De Britse regering heeft gisteren generaal Sir Gerald Templer belast met een grootscheepse campagne te gen de communistische terroris ten op Malakka. Templer, die 53 jaar oud is, werd benoemd als hoge commis saris van Malakka. Behalve zijn functie van hoge commissaris zal hij de leiding hebben van alle militaire en politionele maatrege len tegen de terroristen. Hij volgt Sir Henry Gurney op, die in October in een hinderlaag werd doodgeschoten. (Eigen bericht). In overleg met het Vrouwendis puut worden door het Centrum van de Ned. Kath. Vrouwenbewe ging de volgende dames als candi- daat naar voren gebracht: W- Hil- len (Kieskring Maastricht) J. A. Luyckx-Slijfer (Amsterdam Rot terdam en Den Haag); A. H. Nol- te (Leiden, Dordrecht, Middel burg); M. J. A. van Nispen tot SevenaerRuys de Beerenbrouck (Arnhem, Nijmegen, Zwolle, Gro ningen, Leeuwarden en Assen); dr. A. M. de Waal, dra. M. Röh- lingvan Spanje (Haarlem, Den Helder en Utrecht); (mr. dr. J, C. H. de Vink als plaatsvervang ster voro beiden) en A. van Wase- maelVan Velthoven (plaatsver vangster voor Tilburg). De dames Nolte en Klompé (de ze laatste wordt genoemd als op volgster van de heer Serrarens als KVP-specialist voor Buiten landse Zaken) hebben zitting in de huidige Tweede Kamer; mej de Vink had zitting onmiddellijk na de bevrijding. Mevr. Luyckx is lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland: mej. De Waal is vertegenwoordigster van het Ne derlands Vrouwencomité bij de UNO te Parijs: mevrouw van We- semael is presidente van 't Kath. Vrouwengilde in 't bisdom Breda en mevrouw Van Nispen presi dente van het Centrum der Ned. Kath. Vrouwenbeweging en lid van de commissie van advies van het katholieke maandblad „Vrou- wenbelangen.'' Mej. Hillen, direc trice van de School voor maat schappelijk werk te Sittard, be vindt ziah thans op studiereis in de Verenigde Staten van Amerika- LONDEN. Een woordvoer der van het Engelse ministerie van Financiën heeft de voorspel lingen, dat op de conferentie vain dè ministers van Financiën van het Britse gemenebest tot deva-, luatie van het Engelse pond be sloten zou worden, „fantastisch en onverantwoordelijk" genoemd. Hij verklaarde, dat. de verster king van de positie van het pond sterling het streven van de regeringen van het gemene best en hqt doel van de confe rentie is. Naar men meent te weten is de Engelse regering sterk ge kant tegen devaluatie en ook tegen vrijlating van de wissel koers, waardoor het pond zich zelf zou kunnen devalueren. Wanneer de strijd om het pond te redden, verloren zou worden zou de mogeliikheid van devaluatie niet uitgesloten ziin, doch d'e vaste stemming van het pond op de valutamarkt en d«> gunstige koersontwikkeling der Engelse staatsobligaties kunnen worden beschouwd als aanwij zingen, dat men ook buiter» En,geland vertrouwt op herstel van de Engelse munt. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1