Wie vormen groep-Steenberghe? NEDERLANDS peloton op Korea volvoerde moeilijke opdracht Herwonnen Levenskracht krijgt ook zorg voor kanker en rheuma WORDT TOGLIATTI LEIDER aller Westerse communisten? „Eerste klas begrafenis" Stichting voor de Landbouw wil hoger suikerbietenprijs K.A.B.-Verbondsvoorzitter vraagt: Urgentie-program aanvaard Nog eens Baarn! Nieuw offensief tegen de Kerk Naar wij vernemen Oude heer werkte aan zijn verzameling Sneeuwstorm houdt trein staande Krijgsgevangenen maken", luidde het commando en werd met eer overladen De tol was hoog Rapport-de Kort aanvaard Comm.-v. d. Brink handhaaft standpunt de Oost-zone Drie Engelsen in verdwenen WOENSDAG 16 JANUARI 1952 PAGINA 3 (Van onze verslaggever) BAARN De tweede vergadering van de wetgevende Ver bondsraad van de K.A.B. op Nieuweroord werd gisteren bijge woond door de heer J. W. Andriessen, voorzitter van de K.V.P. en oud-hoofdbestuurslid van de K.A.B. In zijn welkomstwoord tot hem zeide Verbondsvoorzitter de Bruijn, dat de persoon van de partijvoorzitter door de K.A.B. hogelijk werd gewaardeerd. Als bewijs van deze waardering wilde de heer de Bruijn er op wijzen, dat hij indertijd aan Andriessen het verzoek heeft gedaan het werk als verbondsvoorzitter over te nemen, indien hij (de Bruijn) die om een of andere reden zal moeten neerleggen. Dit verzoek, dat door Andriessen wegens zijn overige verbintenissen werd afgewezen, heeft, aldus de heer de Bruijn, ook thans nog niets in kracht verloren. Aar. het begin van de vergade ring werd door de heer De Bruyn gereageerd op een artikel van prof. Duynstee in de Maasbode van Maandagavond, waarin deze commentaar gaf op het commu niqué van de groep-Steenberghe. De professor vertrouwde, aldus de heer De Bruijn, blijkbaar op een kentering in het beleid der K.V.P. in de richting, die door de groep-Steenberghe wordt ver tegenwoordigd. Het accoord tus sen de K.vjP.-leiding en deze groep zou dan de legitimatie zijn van de rechtse gedachtengang in de K.V.P. De Verbondsvoorzitter uitte in dit verband de mening, dat het toch wel wenselijk zou zijn, dat de namen van hen die de groep- Steenberghe vormen, bekend wor den. Verondersteld wordt, aldus de heer De Bruyn, dat mr. Sassen, die indertijd zich bezig heeft ge houden met de doorbraakgedach te, waaruit de P. v. d. A. is voort gekomen, van deze groep deel uitmaakt. Eveneens noemde de heer De Bruyn het aannemelijk, dat ook mr. Van Spaendonck zich bij de groep heeft aangesloten. „Maar wie zijn er nog meer? Wij weten niet wie wij vóór ons hebben, tegenover ons en achter ons. De K.A.B. zal," zo ging de Verbondsvoorzitter voort, „er goed aan doen. goed toe te zien ning van de waardigheid van de menselijke persoon in alle arbei ders. Hieruit volgt, aldus het urgen tie-program, de prioriteit van de arbeiders in het geheel der so ciaal-economische verhoudingen, de handhaving van een redelijk welvaartsniveau voor alle gezin nen, sterke uitbreiding der volks woningbouw en tenslotte bescher ming en bevordering van de volksgezondheid. Inzake het redelijk welvaarts niveau wordt het wenselijk ge acht, dat het zwaartepunt van de loonvorming, zodra de economi sche omstandigheden zulks toela ten, wederom zal liggen bij de organen of organisaties van het bedrijfsleven. De taak van de S. E. R. dient te zijn, daarbij te wa ken tegen sociaal ongewenste en economisch niet noodzakelijke loonverschillen in diverse be drijfstakken. Teneinde ook voor de leden van het grote gezin een redelijk welvaartsniveau te verkrijgen is urgent een in verhouding tot het kindertal sterkere progressie in de kinderbijslag en een aan de maatschappelijke positie van het gezin aangepaste kinderbijslag en vacantie-toeslag welke rekening houdt met het kindertal. Voorts wordt gesproken over verbetering van de sociale verzekering en de vacantie-regeling. Het urgentie-program noemt het voorts een na te streven zaak, de arbeiders in de bedrijven meer persoonlijke verantwoordelijkheid te geven. Om de volkswoningbouw in goede banen te leiden zullen naar de mening van de K. A. B. minstens 50.000 woningen per jaar moeten worden gebouwd. Hierbij moet vooral rekening ge houden worden met de belangen van de grote gezinnen. Op het stuk van de bevorde- rïng van de volksgezondheid wordt aangedrongen op het uit vaardigen van wettelijke bepa lingen ten einde te komen tot een B. C. G. vaccinatie (inenting te gen tuberculose) van de Neder landse bevolking. Dit urgentie-program werd. op enkele punten geamendeerd, door de Verbondsraad met algemene stemmen aangenomen. op de politieke ontwikkeling èn als K.V.P.-ers. die er bij betrok ken zijn, èn als culturele en so ciale organisatie èn als katholieke staatsburgers". Vervolgens kwam aan de orde het concept program, waarvan de K.A.B., bewust van haar verant woordelijkheid, uitvoering ge wenst acht. Dit program is onder verdeeld in een serie wenselijk heden „voor de beweging als zo danig" en „voor de arbeiders stand in het algemeen." In het eerste gedeelte wordt gezegd, dat met inspanning van alle krachten moet gestreefd wor den naar een bevordering van een moreel sterk gezinsleven en herstel van de openbare zedelijk heid. Voorts zal men trachten, de culturele vorming van de K.A.B.- ers te stimuleren, door zich te verzetten tegen ongezonde mu sea-, amusements- en ontspan ningsexploitatie. Ten aanzien van de wenselijk heden voor de arbeidersstand in het algemeen, zal men streven naar de maatschappelijke erken- OP HET GRONDGEBIED van de gemeente Baarn staat niet al leen het Vormingsinstituut van de KVP, dat de bakermat van de Pacificatie mag heten, maar sinds kort, in de schaduw van het bekende cultuur-oord „Draken- burgh", ook het Vacantie-centrum van de KAB „Nieuwenoord". Daar heeft Maandag en Dinsdag de Katholieke Arbeidersbeweging haar Bondsvergadering gehouden. Ook nu weer is deze bijeenkomst gekenmerkt door de openingsrede van de voorzitter, de heer A. C. de Bruyn. Hij heeft, naast enkele goede dingen, die de aandacht nog nader zullen verdienen, een en ander gezegd, dat geëigend is, op politiek terrein cntiek uit te lokken, vooral in de actuele om standigheden van dit ogenblik, na de Pacificatie. De heer de Bruyn nam zelfs nadrukkelijk en wel ietwat agres sief stelling ten opzichte van het bereikte accoord tussen KVP en Steenberghe. Dit maakte daarom wel een beetje een eigenaardige indruk omdat het accoord An driessenSteenberghe gesloten is namens het Dagelijks Bestuur van de Partij, van welk bestuur de heer de Bruyn zelf lid is. Dit feit neemt natuurlijk voor de Bruyn het recht niet weg, om zich als KAB-voorzitter uit te spreken, maar de vraag kan ge steld worden, of hij dat op dit moment en dan in deze termen had moeten doen. Zijn critiek komt eigenlijk te lagt. Is zij in het Dagelijks Bestuur van de Partij gehoord, toen het nog tijd was, om de zaak te stuwen in een richting, welke de Bruyn de juiste acht? Het wil ons voorkomen, dat het op dit ogenblik niet juist, zeker niet tactisch is, over de interne verhoudingen in onze politieke partij op het sociale vlak te spre ken op een wijze, gelijk de heer de Bruyn dat deed. Een soort dreigement, om een eigen katho lieke arbeiderspartij te stichten, heeft geen zin, ook al niet, om dat het bepaald onjuist is (ge lijk de Bruyn deed), hier weer te schermen met de machtsfactor van het getal. De Bruyn onderschat o.i. op de eerste plaats de getalsterkte van de aanhang der groep-Duynstee- Steenberghe, van wie wil niet zonder reden gisteren getracht hebben duidelijk te maken, dat het hier gaat om denkbeelden, waar rondom zich de meeste cri- tici-tegen-het-KVP-beleid, vereni gen. Een principiële fout is het ook, politieke invloed alleen af te meten naar het getal. Tenslotte wil het ons toeschij nen, dat de heer de Bruyn met een deel van zijn woorden er niet toe heeft bijgedragen, de vertrouwensbasis te versterken, welke na moeizame onderhande lingen gelegd is uit naam van het Dagelijks Bestuur der Partij, hetwelk de eer heeft, de heer de Bruyn tot zijn leden te tellen! ROME (KNP) Palmiro Tog- liatti, leider van de Italiaanse communisten, heeft sinds het be gin van dit jaar reeds tweemaal een oproep gedaan tot de commu nisten om zich collectief te weren tegen de invloed van de Katho lieke Kerk. Zij immers stuurt volgens Togliatti met alle geoor loofde en ongeoorloofde midde len aan, op de vorming van een West-Europese militaire unie te- geh een eventuele communisti sche agressie. Zij wenst daar mede zich een overwegende machtspositie in het Westen te verwerven. Zowel in een interview met de correspondent van het Frans- communistische dagblad „l'Huma- nité" als in een eigen hoofdarti kel in de Romeinse „Unita" heeft Togliatti een blauwdruk van een campagne tegen de clericale re geringen van het Westen om de vorming van een West-Europese Unie te voorkomen uitgetekend. Dit optreden van de Italiaanse communist, dat ver buiten de grenzen van zijn Italiaanse ter ritorium reikt zou een bevesti ging kunnen zijn van de geruch ten, dat Togliatti door het Krem lin zou zijn benoemd tot verant woordelijk hoofd van alle Wes terse communisten, dus als dele- gaat van de Opperste Sovjet in de riet-communistische landen. Daarmee is tevens duidelijk ge worden, waarom hij destijds een langdurige gezondheidskuur in de Sovjet-Unie moest ondergaan. Palmiro Togliatti heeft er met de bekende verdraaiing der fei ten op gewezen, dat de promi nenten in het werk voor een West-Europese Unie Christen- Democraten zijn. In dit verband zinspeelde hij volgens „Osserva- tore Romano" op de Franse Mi nister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman; de premier van Italië, Alcide de Gasperi, de bondskanselier van West-Duits- land, Konrad Adenauer, en Paul van Zeeland, de Belgische Mi nister van Buitenlandse Zaken, Athletiek: OLYMPISCHE REVANCHES TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 15 Jan. Naar wij vernemen hebben besprekin gen tussen het N.O.C.. het Olym pisch Stadion en de K.N.A.U. er toe geleid, dat een Engelse en een Amerikaanse athletiekploeg zullen uitkomen op de Olympi sche revanchewedstrijden, welke 10 Augustus a.s. ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het N.O.C. in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden. De Engelse en de Amerikaanse ploegen zullen bestaan uit athle- ten, die hebben deelgenomen aan de Olympische Spelen, welke te Helsinki plaats vinden. alsof deze de enige prominenten in het Atlantische Pact en de Europese federatie zijn. Deze .internationale clericale kliek", aldus de Kremlin-dele- gaat, „probeert de herleving van het Duitse militarisme met wij water te besprenkelen, om zo West-Duitsland in handen te spe len van generaal Dwight D. Eisenhouwer, opperbevelhebber van het Atlantische Leger, en de hegemonie van de Katholieke Kerk over West-Europa te vesti gen. Om dit te voorkomen roept Togliatti alle „burgers in West- Europa, die niets meer te maken willen hebben met de partijzucht en de corruptie der clericale re geringen" op om „zich in steeds groter groepen aan te sluiten bij het anti-clericale front der com munisten". De Staatsmijnen in Zuid-Limburg en hun belangrijkheid voor de Nederlandse industrie zullen dit jaar in het middelpunt der belangstelling worden gebracht. De aanleiding hiertoe is de met feestelijkheden gepaard gaande viering van het 50-jarig bestaan der Nederlandse Staatsmijnen op 9, 10 en 11 Mei. viert een der topfiguren van het Nederlands bedrijfsleven, ir. W. H. v. Leeuwen, president- directeur van de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, zijn 40-jarig jubileum bij deze N.V.; overleed op 62-jarige leeftijd mr. dr. J. Fabius, advocaat-gene raal bij het Amsterdamse Ge rechtshof; wijt dr. J. Schouten, fractie voorzitter van de A.R., blijkens een in Den Bosch gehouden rede l over de politieke toestand, de huidige moeilijkheden aan het samengaan van K.V.P. en P.v.d.A.; hebben de katholieke leer krachten in de lichamelijke oefe ning een vereniging gesticht; bracht minister v. d. Brink een bezoek aan de West-Duitse bonds president, prof. Heuss; u liep gistermorgen het Griekse stoomschip „Anua" in Rotterdam aan de grond. Het werd gister middag weer vlotgesleept; zal het Internationaal Studen ten Coördinatie-secretariaat in Nederland, en wel in Leiden, worden gevestigd; verblijven 10 Nederlandse jour nalisten in Engeland, om een studie te maken van de Britse burgerlijke verdediging. Bij een postzegelhandelaar te Rotterdam kwam vorige week Woensdag een oude heer met een lijstje waarop postzegels stonden genoteerd, die hij wilde kopen. Hij had geen geld bij zich, doch door de verhalen, die hij deed en de namen, die hij noemde, wist hij vertrouwen iii te boeze men. Voor 2000 aan zegels kreeg hij mee, na beloofd te heb ben het geld de volgende dag van de bank te halen en te komen brengen. Wie er echter ook al verscheen, die man niet meer. Via zijn verhalen, kwam de re cherche er achter, dat de man, de 70-jarige M.P.A., vroeger in Rotterdam had gewoond en naar Terneuzen was verhuisd. Men ging daar eens een kijkje nemen. Wel: de zegels zaten in zijn al bum. De verzamelaar zit nu ook. Vice-admiraal de Booy naar de Antillen Vice-admiraal de Booy maakt in zijn functies van bevelhebber der Zeestrijdkrachten en chef van de Marinestaf een reis naar de Antillen. Hij is Maandag j.l. vertrokken en reist via New York en Washington. Op 24 dezer zal hij weer uit Curasao vertrekken. Vice-admiraal de Booy wordt vergezeld door zijn adjudant, luit-ter zee tweede klasse A. J. J. Benist. VOOR RUSSISCHE ATOOMVOORSTELLEN? PARIJS (A.P.). Een Sovjet zegsman heeft gisteren de Wes terse mogendheden er van be schuldigd een „eerste klas begra fenis" voor te bereiden voor de nieuwe Russische atoomvoorstel- len, door deze van de algemene vergadering te willen overdragen aan de nieuw opgerichte ontwa peningscommissie. Kuzman Kisselev, de Wit-Rus- sisdhe vertegenwoordiger, ver telde dat de nieuwe voorstellen linea recta van generalissimo Stalin afkomstig waren. „Zij vormen een hernieuwde poging om tot overeenstemming te geraken". Intussen heeft de Westerse resolutie, waarin wordt voorge steld de zaak over te dragen aan de ontwapeningscommissie, krach tige steun gekregen van het Azia- tisch-Arabisehe blok. In de Lairessezaal te Den Haag werd hedenmiddag een ver gadering gehouden van de volledige Nederlandse en Indone sische commissie omtrent het Uniestatuut en Nieuw-Guinea. V.l.n.r. Pruwoto Mangkusasnuto, dr. R. T. Djumhana Wiriaat- madja, plv. Hoge Commissaris, prof. dr. Raden Supomo, ambassadeur van Bijzondere Missies, mr. N.'S. Blom, staats secretaris van Buitenlandse Zaken (voorzitter van de ver gadering) en dhr L. Götzen, staatssecretaris van Uniezaken. 226 PASSAGIERS 2300 METER HOOG SAN FRANCISCO (AP) Tweehonderd zes en twintig pas sagiers van een trein ziin op ruim 1300 meter hoogte in een bergpas ipgehouden door een hevige ■ineewstorm. De zware sneeuwval bracht de rein tot staan in de Donner-pas in de Sierre Nevada, ruim 200 km ten Noord-Oosten van San Fran cisco. Pogingen om de trein te be reiken zijn nog niet geslaagd. Enkele skiërs slaagden erin vier honderd pond voedsel over te brengen, maar zij waren genood zaakt de nacht onder de blote hemel door te brengen. Een reddingsploeg van het zes de leger is uit San Francisco ver trokken. om een poging te doen de passagiers te ontzetten. 's-GRAVENHAGE De oorlogscorrespondent van het N.D.V.N., <fe kapitein B. M. Koster, schrijft uit Korea aan de Legervoorlich- tingsdienst: De jonge commandant van de A-compagnie van het Nederlandse bataljon der Verenigde Naties, dat in Korea vecht, de 24-jarige kapitein J. Antonietti uit Nijmegen, heeft op die gedenkwaardige dag, even voor de Kerst zitten duimen toen een van zijn pelotons de opdracht kreeg: „krijgsgevangenen maken". Dat staat er zo gemakkelijk. Dat komt ook zo gemakke lijk uit de mond. „Krijgsgevangenen maken, want we hebben niet voldoende inlichtingen". Het tweede peloton onder com mando van de 2e luitenant C. Leurïng uit Den Haag, rukte uit. En hoe....? Ondersteund door het, vuur van drie tanks ging het peloton naar voren, naar die heuivel, waarop in enige stellingen de vijand zich schuil ihdeld. In de nabijheid van d'ie stellingien kreeg een groep de opdracht te stormen, nadat eerst onder dek king van ai het vuur, dat ge geven kon worden, het terrein ^stormrijp" was gemaakt. Het werd een hel, doch de luitenant Leuring en d'e zijnen hielden het hoofd koel. De Chinezen gooiden handgranaten naar het scheen evenveel als er sneeuwvlokken vielen op de kerstdagen. De groep kwam bij de bunker. Verspreid werd aan gevallen. De sergeant Tennissen en de soldaat eerste klasse Lam- brechls kwamen in die omtrek kende beweging achter dte bun ker en de roden hielden alleen maar rekening met hen, die vóór de stelling lagen. Lam- brechts wierp een handgranaat in de bunker. Toen werd' het stil. De moed zakte blijkbaar in de schoenen van dte communis ten, temeer daar op misschien vijftig meter afstand de groeps commandant van de punt der tigers. de tot sergeant bevorder de W. Rogaez uit Utrecht, met schutter en helper ter onder steuning van dte stormers, een „strot vuur stond af te blazen, om u tegen te zeggen*' zoals dat bij ons heet. De bunker werd genomen. Een aantal Chinezen lagen ge dood in hun stelling en twee, van wie één gewonde, kwamen er uit. Twee krijgsgevangenen. De licht gewonde sergeant J. C. Nuis uit Ridderkerk, nam de twee mee naar beneden om hen af te leveren en zichzelf te laten verbinden. Doch de andere jon gens van dit peloton van de A- compagnie maakten zich gereed om het tweede doel te attaque ren. Van een heuveltop af co- ordineerde de kapitein Anto nietti het ondersteuningsvuur. De spanning steeg. Zouden zij Als onderbreking van de Verbondsraad werd een algemene vergadering gehouden van de vereniging Herwonnen Levens kracht. O.a. kwam hierbij een voorstel van het hoofdbestuur aan de orde, waarin wordt voorzien in het opmaken van een stichtingsacte voor het sanatorium Berg en Bosch. Voorts werd een statuten-wijzi ging aangenomen die er in voor ziet, dat de taak van Herwonnen Levenskracht zich in de toekomst niet zal beperken tot bestrijding der tuberculose, doch ook de zorg zal omvatten voor de overige volksziekten, zoals kanker en rheuma. Een in 1948 door de KAB inge stelde commissie onder leiding van dr- W. L. de Kort, die tot taak had de positie van het over heidspersoneel in de komende pu bliekrechterlijke bedrijfsorganisa tie nader te bezien, had op de ver bondsvergadering een rapport uitgebracht, dat in behandeling werd genomen. Voornamelijk hebben de rap porteurs zioh bezig gehouden met de vraag of het overheidsperso neel met medezeggensohapsreeh- ten kan worden betrokken bij de verordenende bevoegdheden der uitvoerende macht. Voorzitter van deze commissie dr. de Kort, gaf in 'n korte toelichting als zijn me ning te kennen, dat het verheu gende resultaat van dit rapport, is, dat deze kwestie, die zo lang theoréthisoh is geweest, thans in de concrete sfeer wordt betrok ken. Nochtans zal de verwezen lijking der gedachten moeten worden uitgesteld tot de P.B.O. voor de Nederlandse samenleving vastér vorm heeft aangenomen. De verbondsraadsvergadering nam met algemene stemmen het rap port aan dat aan de regering, de volksvertegenwoordiging en an dere instanties zal worden voor gelegd- Het laatste, dat de verbonds raadsvergadering te behandelen kreeg was 't rapport van de KAB- commissie over de gemeenteklasse indeling. Reeds in Maart 1947 bracht deze KAB-commissie onder leiding van de heer J. G. van de Brink een rapport uit over deze materie en in April 1948 gaf de minister van Sociale Zaken aan een staatscommissie een gelijk luidende opdracht. Het rapport van deze ministeri ële commissie dat in Januari 1951 versoheen, kwam tot anderslui dende conclusies dan de studie groep der KAB. Deze laatste kreeg daarom van het verbondsbestuur opdracht om haar mening over de het weer klaren? De verbindin gen werkten uitstekend. De knapen van de 4 punt 2 mor tieren schoten vaak en raak. Al eerder was door een 8-inch houwitser een mitrailleur, d'ie van links op d.e onzen schoot, tot zwijgen gebracht. De stem ming onder de jongens was uit stekend, want onder geroep van „....Tokio, Van Heutz", storm den de mannen tegen de heuvel op. Een orkaan van vuur viel neer. De Chinezen kregen het benauwd en vroegen het laat ste redmiddel vuur op eigen stellingen aan. De Nederlandse 57 millimeters recorders terug - stootloze vuurmonden) hadden al eerder van zich afgespuwd. Toch werd het, te gortig. Het was onverantwoordelijk om het nog een keer te proberen. tenant Leuring. Bii deze terug tocht werden de Nederlanders hevig bestookt met mortiervuur. Er kwamen no.g meer gewonden. Maar wat anderen was mislukt, gelukte de onzen. Aan de op dracht was voldaan. Doch de tol was hoog. Eén dode. één ver miste en dertien gewonden. Het peloton keerde terug, onder de indruk van het verlies. Het werd ontvangen door de divisie- commandant, de luitenant-gene raal Young, dp regimentscom mandant, de luitenant-kolonel Rowny en de bataljonscomman dant, de luitenant-kolonel Ghris- 'tan, die de Nederlanders aan voert. De regimentsvlag- en vaandel en de bataljonswlag brachten de eerbewijzen en er kwamen een aantal zeer hoge Amerikaanse onderscheidingen en bevorderingen. Onderscheiden werden: met de „Silver Star": sergeant Teunissen, posthuum, te Ban dung 2e luitenant C. M. C. Leu ring, Den Haag; soldaat le klas se K. Lambrechts Overschie; soldaat H. F. Fievez, Arnhem; rok soldaat Kim Yung Ha; met de „Bronze Star": korpo raal Van 't Hart. Zwolle; sol daat P. J. Kruys, Bondowoso; soldaat T. Migalski, Utrecht; rok soldaat Kosk Kyong Chan; bevorderd werden tot serge ant: F. Foree, Grouw (Fr.); T. J. van Maanen, Woudenberg; W. Rogaez, Utrecht. De tol was, zoals reeds gezegd, hoog. Doch Neerlands naam en faam werden ophieuw bevestigd „Terug", commandeerde de lui-1 in United Nations-verband. conclusies van het rapport der commissie-Kruyt te zeggen. De resultaten van dat onder zoek werden thans aan de ver bondsraad voorgelegd en uit dit ï'apport bleek, dat de KAB-com missie op grond van vele overwe gingen nog ongewijzigd op het standpunt is blijven staan. Dat een indeling van slechts drie ge meenteklassen gewenst is met 'n uurloon-verschil van 6 cent tus sen de hoogste en de laagst ge klasseerde gemeenten. De commissie-Kruyt was daar entegen van mening, dat een in deling in vijf klassen de voor keur verdient met een totaal uur- loonverschil van 10 cent. De voorzitter der KAB-commis sie, de heer van de Brink, gaf de verbondsraad een korte toelich ting op het rapport, waarbii hii als oordeel van de commissie uitte, dat de overgang van vijf naar drie loonklassen zo spoedig mogelijk moet plaats hebben. Hot rapport werd tenslotte met algemene stemmen aanvaard. Het zal worden voorgelegd aan de or ganen die voor deze kwestie be langstelling hebben n.l. de com missie-Kruyt, de stichting van de arbeid, de sociaal economische raad en de Kamerleden. DE RUSTKUUR BERLIJN (A.P.) Vice- gremier Otto Nuschke, die Oost- 'uitsland in December bij de Ver. Naties vertegenwoordigd heeft,is voor een „langdurige rustkuur" naar Rusland vertrok ken. Geen zijner communistische collega's was op het vliegveld aanwezig om afscheid van hem te nemen. 's GRAVENHAGE. De Stich- ting voor de Landbouw heeft aan de minister nadere voor stellen gedaan over het prijs beleid voor suikerbieten voor de komende oogst. Op een spoedige beslissing wordt aangedrongen in verband met het opstellen van verbouwplannen etc. Uitgaande van de stelling, dat suikerbieten als een van de be langrijkste basisproducten die nen te worden beschouwd', waar van behalve de aan de voort brenging verbonden kosten, ook een redelijk ond'ernemersloon dient te worden vergoed is de Stichting van mening dat de inmiddels gestegen kosten vol ledig in een prijsverhoging moe ten worden verdisconteerd. De verbouw van een groot areaal suikerbieten is van grote nationale economische betekenis, aangezien geen enkel gewas per hectare zoveel deviezen spaart of oplevert als suikerbieten. Er zijn echter verschillende fac toren, welke een belemmering vormen ten aanzien van de zo gewenst geachte handhaving of uitbreiding van het huidig are aal. Gevreesd wordt, dat bii de huidige prijsverhoudingen het tot een aanzienlijke inkrimping van de beteelde oppervlakte zal komen. De werking van bedoelde be lemmerende factoren zou enigs zins worden gecompenseerd door een prijsstimulans. Bovendien zal de uitbreiding vooral moeten plaats hebben op zand- en veen gewas tot voor enkele jaren nog niet of slechts weinig in het bouwplan was opgenomen. In deze gebieden zijn d'e productie kosten echter hoger dan op de bedrijven waarop de kostprijs berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut zijn ge baseerd. terwijl men hier boven dien nog d'e nodige ervaring mist. Ook hiermede zal bij de prijszetting rekening dienen te worden gehouden, aldus de hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw. BRITS PROTEST BERLIJN (AP) De Britse autoriteiten hebben rechtstreeks bij het rode leger in Oost Duits land geprotesteerd tegen de voort durende afwezigheid van drie Britten die een zangeres verge zelden op haar concerttournee en die Zaterdag in de Russische zone verdwenen zijn. In het protest wordt de vrijla ting van de drie mannen geëist. Een woordvoerder heeft gezegd, dat het vermiste trio vrijgelaten zou zijn aan de Westelijke zijde koloniale gronden en in het al-van.. de Russische grens. Dit gemeen in gebieden waar dit schijnt echter niet gebeurd te zijn. Tijdens de verkiezingen in India, die door het uitgestrekte grondgebied veel en veel meer tijd in beslag nemen dan in Europa, wordt de verkiezingsstrijd en het werk der propa gandisten voortgezet. Deze hut met rieten dak, het symbool van d~t Kisan Mazdoor Praja-partij, wordt gebruikt als kan toortje voor het uitreiken van propaganda-materiaal. De man rechts spreekt de mensen met een megaphoon toe, daar het gebruik van luidsprekers in de verkiezingsstrijd niet is toe- aestaan. V i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3