HISTORISCHE TAAK WACHT OP VERWEZENLIJKING Bevreemding over woningbeleid en subsidie politiek Een operatie-,,Z INKER" in kanaal Stolpe-Schagen Onbillijkheden in de toewijzing van bouwvolume Geen priesters HET AMSTERDAMSE RAADHUISPLAN Roemrijke traditie Nare dagen AKKERTJE S Amphibievoertuigen in actie Krijgsgevangenen gebombardeerd? Zitting Provinciale Staten naar O.-Duitsland Scheepsberichten BEURSOVERZICHT WOENSDAG 16 JANUARI 1952 PAGINA 5 Het vraagstuk van het nieuwe raadhuis van Amsterdam is geen uitsluitend Amsterdamse aangelegenheid, maar een alge meen Nederlandse. Dit begrip mag nog meer gemeengoed wor den. Het gemeentebestuur van Amsterdam werkte deze gedachte zeer in de hand door een oproep te richten tot de Nederlandse architecten, om van hun kennen en kunnen te getuigen en plannen te ontwerpen, teneinde de stad te verrijken met een grootse architectonische manifestatie, die tot in lengte van jaren moge getuigen van het krachtige leven van Nederlands hoofd stad en van haar eerbiedig, rotsvast vertrouwen in de toekomst. In deze geest lichtte architect H. W. Valk te Den Bosch ons zijn voornemen toe om de ge meente Amsterdam zijn raad huisplan aan te bieden een door wrocht project waaraan deze bouwmeester een bijna twintig jarige arbeid besteedde. Na het bekend worden dezer publicatie heeft zich een natio nale belangstelling op dit projeet geconcentreerd, daar het besef levend is, dat het vraagstuk van het onderhavige raadhuis met een grootse visie gezien moet worden tegen de achtergrond van de vaderlandse cultuurge schiedenis, met name die der ar chitectuur, waarvan ons aller hoofdstad in de schepping van Jacob van Campen een imposant monument bezit. Met dat voor malige raadhuis, gebouwd in 1648, thans bekend als het „Ko ninklijk Paleis op de Dam" was Nederland houder van het acht ste wereldwonder. Onze Nederlandse bouwkunst- glorie legt oqk de monumentale ouwers dezer eeuw de plicht op een traditie voort te zetten. Geen geringe opgave derhalve, waar het hier betreft een raadhuis te scheppen dat op eigen tijdse wijze nochtans voortbouwend op een klassicisme van eeuwen, in zijn schone doelmatigheid een synthese bereikt, welke de op perste triomf der huidige archi tectuur uitmaakt en daarbij zo wel met het zicht op een roem rijk verleden als met de blik op de verre toekomst een bouwwerk zijn zal, dat eeuwen van Wester se cultuur weerspiegelen en schragen kan. Daarom heeft Valk met het geduld van een Middeleeuwer, met de werkelijkheidszin van de Nederlander, maar tegelijk met het creatieve en visionaire ver mogen van de Brabantse bouw meester bijna twintig jaren ge arbeid aan een project, waarvan hij meende het op zijn 65ste ver jaardag tot „een schone volein ding" gebracht te hebben. Grondplan. Wij plaatsen hierbij het grond plan der hoofdverdieping, welk grondplan onafhankelijk is van een bepaalde situatie. De vloer dezer hoofdverdieping is ge dacht op ongeveer 13 m. boven A.P. Neemt men het grondplan voor zich met de lengteas gericht naar het Noorden ter lengte van 182 m. dan ziet men voor zich een grote burgerzaal 45 m. lang en 16 m. breed tussen de pijlers geflankeerd door ontvangzalen van 8 bij 26 m. grenzend aan de grote hoofdhal ter lengte van 81 m. bij een breedte van 16 m. en 8 m. tussen de pijlers, waarin zich aan weerszijden de hoofd trappen bevinden. De overige naar het Noorden gerichte ruim ten uitziende op de binnenplaat sen, zijn kleinere ontvangzalen waarnaast, uitstekende naar het Advertentie zijn voor de moderne vrouw geen ..verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar ...die helpen direct! J Westen de vertrekken van de wethouder en naar het Oosten die van de burgemeester zijn ge legen. De lengteas volgend komt men aan de toren in het hartpunt van het geheel geplaatst, welker grootste afmeting 20 m. in het vierkant is. In de toren zijn kan toorlokalen gedacht. Ter weers zijden van de toren zijn binnen plaatsen van 24 bij 26 m„ welke worden beëindigd door de ver trekken van wethouders aan de de Westzijde en van de secretaris aan de Oostzijde die op hun beurt aansluiten bij twee groe pen van administratie, welker splitsing werd verlangd, elk groot van oppervlak ongeveer 650 vierkante meters kantoor ruimte in molenwiekverband met centrale trappenhuizen en liften in de snijpunten en secun daire trappen en liften bij de eindgevels ten behoeve van de ambtenaren. In de lengteas voortgaande volgt na de toren in dwarsrich- richting de bibliotheek en het archief. ,De lengte-as vindt haar beëindi ging via de afdeling voor de ge- meenraad, de leeszaal en de kof fiekamer, in de raadszaal met publieke tribunes, welke toegan kelijk zijn door middel van spe ciale tribunes, welke toez ield- ciale trappenhuizen en liften. De grootste breedte van het bouwwerk is 145 m. De toegangen tot het raadhuis gaan via oplopende toegangswe gen of bruggen en via de bin nenplaatsen en worden door de toren geaccentueerd Het spreekt vanzelf, dat bij dit voornaamste grondplan ook de overige étages en het begane grondplan getoetst zijn op hun practische gebruik en in dit opzicht van dezelfde kwa liteit zijn als deze hoofdver dieping. Verantwoordelijk vraagstuk Het vraagstuk van het hoofd stedelijk raadhuis is zo zeldzaam, en zo verantwoordelijk dat dit systematisch op alle gebieden onderzocht dient te worden en niet het minst wat betreft zijn natuurlijk silhouet tegen de ach tergrond van zijn omgeving, in dit geval het oiide Amsterdam. Onaangename verrassingen ont stonden vaak bij een technisch of creatief tekort, vaak ook staart men zich blind op moderniteit. De belangrijke factor die vooral bij de moderne architectuur zo schrijnend wordt tekort gedaan, is de geest van ware sociale menselijkheid die voor een har monische ontplooiing een omge ving van doelmatige schoonheid vraagt. Met al deze en vele andere elementen heeft architect Valk bij het geduldig componeren van zijn project rekening gehouden. Hij heeft gezocht naar het meest geëigende het meest natuurlijke grondplan en dit plan wil hij voorleggen aan de gemeente Am sterdam aan het gehele Neder landse volk opdat daarin een aansporing gevonden moge wor den tot een actief deelnemen al lerwegen. Want niet enkel bij sportwedstrijden, ook bij culture le zaken moge de beste winnen. Lamp brandende De lamp moet brandend gehou den worden. .Tuist in deze tijd worden wij gesteund door het voorbeeld der voorvaderen, die in ramp- en tegenspoed de plannen voorbereidden voor het achtste wereldwonder. Een historische taak wacht op haar vervulling, door de bouw van „Het huis der Gemeenschap" in Nederlands hoofdstad. DISTRICTSVERGADERING ZUIVELFABRIEK WIERINGERMEER. De Coöp. Zuivelfabriek .„West- Friesland" te Lutjewinkel houdt Donderdagavond 17 Januari een districtsvergadering in Hotel „Lely" te Slootdorp. PRAATAVOND VER. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING WIERINGERWERF Vrij dagavond 18 Januari des avonds om ihialf acht houdt de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wierinigermeer in Café „De Maaier" een praatavond voor haar leden. Gezien het programma voor deze aivond belooft een bezoek zeker de moeite waard te zijn. Als sprekers zullen optreden: Ir. L. R. Dljkema, die zal spreken over Groenvoedergewassen in verband met de drogerij: Ir. W. T. Rinsma over fosfaat en kali bemesting en de heer C. Zijde wind. over het bewaren van aardappelen er» mais in lucht- gekoelde ruimten, alsmede over de bewaring van voederbieten in de kuil, met of zonder toevoe ging van conserveermiddelen. BOUW VAN DE R.K. SCHOOL GEGUND WIERINGERWERF De bouw van een R.K. Lagere School te Wieringerwerf is door het R.K. Schoolbestuur gegund aan de laagste inschrijver: N.V. Kuin en Zn. te Opmeer. Benoeming bij waterschap MIDDENMEER. Bij Konink lijk Besluit is benoemd: in de provincie Noord-Holland met in gang van 1 Januari 1952 tot Heemraad van het Heemraad schap de Wieringermeer F. J. A. van Dam te Wieringerwerf (ge meente Wieringermeer). R. K. BEROEPSVERVOERDERS BOUWEN VOORT Er is een groeiend organisatie besef bij de R.K. Beroepsvervoer ders. Op de onlangs gehouden vergadering waren talrijke be langstellenden aanwezig. Hope lijk zal de interesse niet minder zijn voor de gewichtige bespre kingen welke a.s. Zaterdagavond in hotel Leering te Hoorn wor den gehouden. Het woord zal worden gevoerd door rector Kla ver en door de voorzitter der or ganisatie, de heer Bekendam. VEEMARKT PURMEREND Reeds in de vroegte zette de handel stug in en men moest al een prima beest hebben wilde men de notering van f 2.90 ma ken. Ook de gelde koeien waren minder gezocht. Er waren ook hedenmorgen weer heel wat reageerders, waar ook heel wat minder animo voor was. Ook de pinken en de graskalveren gin- êen al heel stroef van de hand. te nuchtere kalveren werden wel niet zo vlug verhandeld, maar deze bleven vrij goed prijs houdend. Vette kalveren konden vlug geplaatst worden. Op de wolveemarkt ging het met de vette schapen kalm aan, hoewel de prijzen vrij goed stand hielden; de lammetjes waren weer gewild. Op de vette var- kensmarkt zag het er hopeloos uit in de vroegte: geen groot aanbod en weinig vraag; de inzet was voor een goed varken f 2.10 later op de dag kwam er meer leven en voor enkele liep de prijs op tot 2.18. Ook de vette zeugen gingen zeer stroef van de hand tegen de koers van f 1.90. Op de biggenmarkt was de gang ook niet zo goed, daar waren nog wel kopers maar die wilden la gere prijzen uitleggen. Daar het aanbod minder groot was, zette de prijzen niet zo erg in. Op de paardenmarkt waren nog al wat slachters, wat nog wel wat leven gaf. En de pluim- veemarkt was ook weer niet be ter. ZIJPE. Sedert 3 Jan. heerste er een ontrewone bedrijvigheid in het kanaal StolneSchagen ter hoogte van de ..doorgegraven" Ruieeweg. On een grote lichter was een extra zware draglinie bezig met het graven van een brede gleuf dwars over de gehele kanaalbodem heen. Later ver schenen er wagens met ladingen waterleidingbuis. samengesteld uit stalen binnenhuizen en ge- wanend met betonnen mantels. Deze buizen werden stuk voor stuk keurig aan elkaar celast in de vorm van het kanaalorofiel. Kort daarop werd een uiter aard dunner maar minstens even „gewichtige" electriciteitszinker aangevoerd (hoogspanning). Het was duidelijk, dat de laatste broederlijk naast zijn omvang rijker dikker kameraad in de sleuf zou moeten liggen, en dat eigenlijk het P.E.N. van de wel zeer economische gelegenheid dat er een waterleidingzinker door het kanaal gelegd werd, profiteerde, om de reeds zo lang met ongeduld verbeide hoogspan ning voor de aangeslotenen in de Ruigeweg te kunnen leggen. Het treft dian ook wel bijzonder dat dit juist kon gebeuren nu het transformatorhuis 'in Bos- mans-bos in- zowel, als uitwen dig gereed was gekomen. Amuhibie-voertuieen in actie. Dinsdagmiddag werd ten aan- sehouwe van vele belangstellen den de tientallen meters lange waterleidlingzinker gelegd. Hier voor was een vernuftig handig heidje uitgevonden. De uiteinden van de zinker werden waterdicht afgesloten alvorens deze in het water werd getrokken, zodat het gehele element netjes drijvende bleef. Aan beide uiteinden werd de zinker vastgemaakt aan am- phibie-voertuigen, die het water inreden en netjes het gevaarte boven de sleuf brachten, terwijl men het midden met behulp van de lichter netjes in bedwang hield. Door langzaam water toe te laten, daalde de zinker streep voor streep, om tenslotte op de Bovenstaande plattegrond geeft een indruk van het Amsterd amse raadhuis, zoals architect Valk uit Den Bosch het zich gedacht heeft. Een plan waar aan de thans 65-jarige 20 jaren heeft gewerkt. (Advertentie) ffA ZW/ER/ff, ZWEffEffff 'JEff SNOT. 2WANEH8ERG S M ff if.AUEMAAL ZWffffEffBERff'ff ROORU/ORSr..KOIOSSAAL? COMMUNISTISCHE BESCHULDIGING SEOEL (A.P.). Amerikaan se Sabre-toestellen hebben gis teren boven Noord-West-Korea twee communistische straaljagers beschadigd in de eerste luchtslag sedert vier dagen. De communistische onderhan delaars hebben bekend gemaakt, een geallieerde vliegtuig- aanval aan tien geallieerde ge vangenen in een Noord-Koreaans kamp het leveni kostte, terwijl zestii" gevangenen werden ge wond. De geallieerde luchtmacht heeft nog geen commentaar ge geven op de communistische be kendmaking. De heer Hooyschuur (K.V.P.) knoopte aan bij wat zijn fractie voorzitter, de heer Groen over de woningpolitiek van G. S. had geze gd. G. S. houden bij de verdeling van het bouwvolume, zo zei hij, bijna uitsluitend rekening met economische factoren, waardoor sommige gemeenten onjuist worden behandeld. Waar om niet vooraf overleg gepleegd of een adviescommissie inge schakeld? Waarom de zaak niet meer regionaal bekeken? Spr. betoogde, dat de bevol kingsprognose door G. S. als richtlijnen genomen achteraf niet met de feiten klopte. De objectie ve woningnood is niet overal de zelfde en daarom is het onjuist, dat b.v. Uitgeest met 300 woning zoekenden evenveel bouwvolu me krijgt toegewezen als b.v. Akersloot met pl.m. 20 woning zoekenden. Spr onderwerpt de migratie- politiek van G. S. aan een na dere beschouwing en betoogde, dat op dit terrein door Ged. St. samengewerkt dient te worden met gemeenten en bedrijven, zonder nochthans de autonomie der gemeenten aan te tasten. Spr. deelt de vrees van Ged. St. niet, dat men door het bouwen van Woningen ten plattelande gevaar loopt woningen te bouwen voor potentiële werklozen; dit gaat zeker niet op voor rond de werk centra gelegen dorpen, omdat vele bedrijven deze gemeenten wél als woongebied voor de indu strie beschouwen. T.a.v. het mi gratieplan. van Ged. St. achtte spr. het grootstmogelijke voorbe houd geboden; hij voerde daar voor de volgende argumenten aan: een in economisch opzicht on nodige migratie van arbeiders uit de werkcentra gelegen gemeen ten is een ondemocratische aan tasting van de persoonlijke vrij heid; een te snelle toename van de bevolking in een beperkt aan tal gemeenten brengt moeilijkhe den mee voor de opname in de bestaande organen van de plaatse lijke gemeenschap, hetgeen ge varen meebrengt van religieuze, ethische, sociale en culturele aard; ook financiële moeilijkheden kun nen worden verwacht. Men zou in de nieuwe werk centra tot hoogbouw moeten overgaan, hetgeen spr. minder gewenst voorkomt. Daarom is het gewenst de wo ningbouw zoveel mogelijk te ver delen over meerdere woonker nen, die nog over opname-capa citeit beschikken. Verschillende sprekers, die hierna aan het woord kwamen, onderwierpen de subsidiepolitiek van Ged. St. aan de nodige cri- tiek. Reeds had de heer Groen erop gewezen, dat sommige sub sidie-bedragen al met zes cijfers worden geschreven; hij drong aan op een rechtvaardige subsi die-politiek. Ook de heren Baas (AR), Mul (CHU) en Bakhuyzen v. d. Brink (VVD) spraken in deze geest. De heer de Roos (P vdA) vond het woord „subsidie politiek" 'n verkeerde uitdruk king, ofschoon hij toegaf, dat deze „politiek" 'n onderdeel van de algemene politiek van het college uitmaakt. Hij vond het onjuist, dat subsidies voor cultu rele doeleinden als financiële vraagstukken worden beschouwd en bepleitte 'n bepaalde culturele politiek. Hij betoogde, dat de Staten een zelfstandig standpunt t.a.v. deze subsidies moet inne men, los van het standpunt van de Minister. Spr. deelt de vrees van de heer Groen niet, dat het totaalsubsidiebedrag teveel uit dijt en bepleit het instellen van 'n culturele commissie uit de Sta ten. De heer Caron (VVD) vond het een onjuist systeem te sub sidiëren in geval van exploita tietekorten, dit werkt de zuinig heid niet in de hand; hij wilde de prestaties als richtlijn, nemen. Spr. had overigens waardering voor het college van Ged. St. al vond hij het niet helemaal juist de begroting sluitend te maken met 'n Rijksuitkering, die nog niet vaststond en hij vroeg voorts om belastingverlaging en bracht hulde aan het Prov. Per soneel. De heer Bouma (PvdA) nam het op voor de woningpolitiek van Ged. St. en vond,, dat hier over ten onrechte critiek was ge leverd. Het gevolgde systeem is zoveel mogelijk in overeenstem ming met de richtlijnen van de Minister. De critiek zou niet ge uit zijn, als men wist hoe 't met de vérdeling van het bouwvolu me is gegaan. De heren Groen (KVP) en Gietsema (Arb.) vroegen aandacht voor de onkruidbestrijdirg; de heer Blaauboer (VVD) vestigde de aandacht op de duinenrij van Callantsoog tot Huisduinen, wel ke nodig voorziening behoeft. „Russisch ei" De heer Gortzak (CPN) draai de zijn bekende gramofoonplaat af, waarin Amerika als de oor logstoker en Rusland als de vre delievende natie werd voorge steld. Mr. de Roos zei, dat de heer Gortzak weer z'n Russisch ei gelegd had. De communisten werden bepaald onrustig, toen de heer Clijnk (KVP) hulde bracht aan het Ned. volk, dat zich het offer van 1500 millioen wilde ge troosten, ter wille van het be houd van zijn vrijheid. Wat de woningnood betreft, hoopte spr., dat de nieuwe regering, die er dit jaar komt, het woningvraagstuk eens ernstig zal aanpakken, op dat ons volk van de ramp, die woningnood heet, eindelijk eens verlost wordt. Drs. v. d. Donk (KVP) was het eerste lid van Ged. St., dat van anwoord diende op de algemene beschouwingen. Hij was erken telijk voor de woorden van waar dering jegens het college gespro ken. Hij herinnerde komende tot de critiek op het financiële beleid aan het woord van 'n Frans Econoom, dat economie niet bestaat uit weinig uitgeven; maar uit goed uitgeven. Ged. St. willen in hun subsidiepolitiek streven naar gelijkberechtiging. Spr. bepleitte net tot f 72.000. verhoogde subsidie aan „Artis" en deelde mede, dat t.a.v. de sub sidiëring van bepaalde toneelge zelschappen overleg gaande is met gemeentebesturen van enkele grote steden. Wat het sluitend maken der begroting betreft met een verhoogde raming uit het Provinciefonds, betoogde spr. dat deze verhoogde raming niet on verantwoord was; hierdoor be hoefde bovendien niet uit de re serve te worden geput en be hoefde niet tot belastingverho ging te worden overgegaan. Woningbeleid Mevr. Ribbius Peletier (Arb.), lid van Ged. St. ging breedvoerig in op het betoog van de heren Groen en Hooyschuur inzake het woningbeleid. Zij verdedigde het standpunt van Ged. Staten en betoogde, dat in Noord-Holland de migratie altijd een grote fac tor is geweest; tijdens de oorlog stond de migratie vrijwel stop en na de oorlog kwam zij weer lang zaam op gang. Met het oog op deze migratie werd aan de Prov. volume voor 2661 woningen toegekend. Vooral uit de kop van Noord-Holland en West-Frieslard kwam de trek naar de vestigingsgebieden. Met de heer Hooyschuur erkent spr. de vrijheid van keuze van woon plaats ais een der fundamentele rechten van de mens. Spr. herinnerde aan een uitla ting van Min. v. d. Brink in de M.v.T. van zijn, begroting, dat men naast industrievestiging de migratie moet stimuleren. Ged. St. denken niet alleen aan econo mische factoren, zoals hen ver weten wordt, doch houden ook het sociaal belang van de gezin nen op het oog. Een migratie plan bestaat er eigenlijk niet, doch Ged. St. willen de moge lijkheid scheppen, dat de migra tie stroom weer in beweging komt. Aan bepaalde daarvoor in aanmerking komende gemeenten werden in totaal 500 woningen toegewezen voor huisvesting van personen, die zich van elders in die gemeenten vestigden; men kan dus niet zeggen, dat de mi gratie is mislukt. Een verdeling van het bouwvolume naar het beginsel van evenredigheid zou nu.t in het landsbelang zijn. Wat Uitgeest betreft, deze ge meente kreeg als z.g. B-gemeente (dit zijn gemeenten, die niet in staat zijn het bevolkingsover schot werkgelegenheid te bieden) voor 3 jaar in totaal 9 woningen toegewezen. Als het 'n A-ge meente was, zou het 15 woningen krijgen, waarmee men ook niet voldaan zou zijn. Uitgeest wil vestigingsgemeente worden voor arbeiders, die aan de Hoogovens en in de Zaanstreek werken. Doch Ged. St. willen eerst nog eens bekijken, in hoeverre Uit geest zich daarvoor leent. Vanmorgen werden de algeme ne beschouwingen voortgezet. INSPECTIETOCHT TERR. BEVELHEBBER LEEUWARDEN. Gisteren is de Lt.-Generaal Buurman van Vreeden op de basis Leeuwarden aangekomen, om aldaar een be gin te maken met een inspectie tocht door de drie Noordelijke provincies. Na een onderhoud met de basiscommandant vertrok de be velhebber naar Assen en Gro ningen. Hedenochtend heeft de Lt.-Generaal een onderhoud met de Commissaris der Koningin in Friesland. HET IR. SMEDINGPLEIN WORDT BEPLANT WIERINGERWERF. Ter verfraaiing van het dorp zullen door Staatsbosbeheer, op het Ir. Smedingplein voor het Domein kantoor, 10 populieren worden geplant. Verder vindt nog een aanplant van populieren langs de West zijde van de Terpweg plaats. centimeter af precies op de be stemde plaats te blijven liggen. Alles was zo goed uit getimed, dat het karwei nog juist voor het invallen van de duisternis voltooid kon worden. Het werk wordt onder toezicht van beide genoemde diensten en van de Prov. Waterstaat, uitgevoerd door de fa. Kuiper en Leeuwenkamp uit Petten. De nieuwe waterlei- d'ingzinker dient ter vervanging van de bestaande, die benut wordt voor aanvoerleiding naar de watertoren te Wieringerwaard. Reeds tweemaal had het PWN de assistentie van een duiker moeten inroepen om plotselinge breuken te dichten. Het is daar om begrijpelijk dat het water leidingbedrijf nog maar een ma tig vertrouwen in de oude zinker had en om nieuwe risico's te ver mijden, kloek en moedig tot ver nieuwing is overgegaan, In de loop van de volgende week zal de nieuwe zinker tus sen de leiding worden geplaatst. FUNESTE GEVOLGEN BERLIJN (AP) In de Rus sische zone van Duitsland worden niet langer katholieke priesters toegelaten. Dit werd gisteren door kerkelijke autoriteiten van het Aartsbisdom Berlijn meegedeeld- De Oost-Duitse regering heeft de kerkelijke autoriteiten twee maanden geleden meegedeeld, dat aan geestelijken niet langer in reisvisa zouden worden verstrekt. Er zijn op het ogenblik 2000 pries ters in Oost-Duitsland en 2.20Q.000 katholieken. De kerkelijke autoriteiten zei den, dat het besluit van de Oost- Duitse regering voor de katholie ke kerk funeste gevolgen zon hebben, aangezien er geen katho lieke seminaries in de Russische zone zijn. Reeds tientallen jaren lang worden katholieke priesters elders opgeleid. HET 14e HGOCOVEN- SCHAAKTOURNOOI BEVERWIJK, 15 Jan. Te Beverwijk werd het 14e Hoog- oven-Sc'haaktournooi voortgezet. De resultaten van vanavond wa ren: Euwe (Ned.)Van Scheltin- ga (Ned) 1—0; Kostitch (Zuid- Slavië)Fuderer (Zuid-Slavië) ''tO'Kelly de Galway (Belg.) Kramer (Ned.) Rellstab (Did.)Donner (Ned.) afgebr.; Bouwmeester (Ned.)Yanovsky (Canada) afgebr. De stand luidt thans: 1. Euwe 3'= pnt.; 2. Rellstab 21'» pnt. en 1 afgebr. partij; 3. Fude rer 2' pnt.; 4. en 5. Kostitch en O'Kelly de Galway ieder 2 pnt.; 6. Yanovsky l1'1 pnt. en 1 afgebr. partij; 7. Kramer, 1"> pnt.; g. Bouwmeester 1 pnt. en .1 afgebr. partij; 9. Van Scheltinga, 1 pnt.; 10. Domer, pnt. en 1 afgebr. partij. Amstelveen A'dam/Golf van Mexico p. 15 Ouessant; Annen- kerk Australië/R' dam 15 v. Beyrouth/Genua; Beverwijk 18 v. Casablanca te Amsterdam verw.; Blommersdijk R'dam/New York p. 15 Lands end; Gaasterkerk A'dam/Beira 16 Aden verw.; Graveland Buenos Aires/A'dam p. 14 nm Fernando Noronha; Heemskerk R'dam/Brisbane 15 v. Genua/Pt SaidIndrapoera Rot terdam/ Soerabaja 15 v. Genua; Kieldrecht Japan/R'dam 15 v. Aden/Suez; Lindekerk R'dam/ Perz. Golf verw.; Manoeran Am sterdam/Makassar 15 v. South ampton/ Alexandrië; Alpherat 14 v. R'dam te Galveston; Amstel- dijk 15 v. R'dam/New York; Dui- vendrecht 17 nm v. R'dam te Curasao verw.; Katwijk Casa blanca/ A'dam p. 15 Finisterre; Lemsterkerk Perz. Golf/R'dam 15 v. Bahrein; Overijsel R'dam/Kobe 14'te Hongkong. AMSTERDAM, 15 Jan. Van de bedrijvigheid, die gisteren ter beurze viel te constateren was vandaag maar weinig overgeble ven, de belangsteling voor Amerikaanse oliewaarden was zo goed als geheel geluwd en ook de overige sectoren maakten een stille indruk. De thans weer op duikende berichten over een de valuatie van het Engelse pond, komen de beurs weinig geloof waardig voor. Men schreef de lichte verbetering van het agio tot 10 A pet daar althans niet aan toe. Gisteren zijn 825 Ameri kaanse certificaten verhandeld, een groter aantal dan normaal het geval is, doch vandaag had de handel weer zo goed als niets om het lijf. De enige afdeling waar de vaste stemming werd geprolon geerd, was de scheepvaartsector. Onder leiding van de maatschap pij „Nederland" die van 152 tot 155 steeg, behaalden hier vrij wel alle soorten een winst van 1 tot 2 punten. De andere hoeken hadden een onbelangrijk verloop. De voor naamste industriefondsen bleven per saldo of onveranderd of een fractie beneden gisteren. De cul tuurafdeling blijft in een af wachtende houding volharden. Niet alleen een eventuele herzie ning van het deviezencertifica- tenstelsel acht men hier van pri mair belang, doch ook de poli tieke en economische ontwikke ling in het Oosten. De voornaam ste cultuurmaatschappijen waren ongeveer een punt lager. Prolongatie 3 A pet. VERPLAATSING INCASSOBANK WIERINGERWERF. De In- cassobank die momenteel nog in de houten noodwoning aan de Terpweg is gevestigd, zal bin nenkort de vrijgekomen Rent meesterswoning aan de Terp straat betrekken. Wegens de weinige ruimte waarover de Bank thans beschikt zal dit een grote verbetering voor haar be tekenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5