NEDERLAND kreeg vergunning te graven naar DUITSE kolen CHAMBERLAIN wilde Hitier in het Oosten de vrije hand laten DE KRONIEK VAN ZATERDAG Hr. Ms. „Piet Hein" naar Korea vertrokken Procuratiehouder glipte f 325.000 door de vingers Storm rukte het dak van elf montagewoningen Nieuw handelsaccoord met Duitsland getekend In vliegende Noord-Westerstorm Helft van Amerikaanse dollarhulp nu in eigen zak Europa satelliet van Ver. Staten? De Lattre in Vendée begraven Naar wij vernemen Scheepsberichten Drie matrozen sprongen overboord Als de Joden het Reich met halve vermogen mochten verlaten Krijgt Duitsland gevechtsvliegtuigen? ZATERDAG 19 )ANUARI 1952 PAGiNA 3 ln Indo-China bij Hoa Binh zetten de Fransen de strijd tegen de communistische Vietminh voort. Convooien op weg naar het front moeten elke kilometer de strijd aanbinden tegen Vietminh-guerrilla's, die hen het passeren trachten te ba- letten. Artillerievuur vanuit de bergen. Het inslaan van de 105 mm granaten wordt gadegeslagen door de mensen op de voorgrond. De opvarenden van de torpedobootjager „Van Galen", ergens in de Koreaanse wateren, kunnen blijkbaar het ogenblik van aflossing door de „Piet Hein" nauwelijks afwachten. De comman dant kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freijtag-Drabbe ontving tenminste voor het vertrek naar Hong Kong een telegram van het zusterschip: „Onzen daeden bennen groot. Kom maar gauw naar U.S.-vloot". De „van Galen" kan gerust zijn, want gistermorgen heeft de „Piet Hein" onder het belangstellend en weemoedig oog van honderden familieleden en autoriteiten van uit de haven van Den Helder zee gekozen tegen de Noordwester storm op in de richting Korea. De opvarenden keken vlak voor het vertrek nogal beden kelijk naar de Haaksgronden, waar de golven fonteinen van zeewater vormden boven de ge vaarlijke banken. Werk voor de dokter De dokter aan boord daaren tegen dronk verheugd zijn laat- BONN (A.N.P.) Nederland en de West-Duitse Bondsrepubliek hebben een overeenkomst gesloten, waarbij aan bepaalde Nederlandse mijnen het recht wordt gegeven kolenlagen op Duits gebied af te graven. De overeenkomst biedt de Neder landse mijnen, die met hun afgravingen reeds sedert geruime tijd Duits gebied genaderd zijn, de gelegenheid om de kolen- winning voor lange tijd voort te zetten en zij vormt daardoor een belangrijke bijdrage voor de oplossing van de Nederlandse en de Europese kolennood. De overeenkomst inzake de overdracht van Duitse mijncon- cessies aan Nederland, die gister ochtend in Bonn werd gesloten, betekent, naar minister van den Brink aan 'n ANP-correspondent mededeelde, voor Nederland een niet te onderschatten dollarbespa ring. Nederland is thans genood zaakt zijn kolentekort van zes milüoen ton per jaar voor de helft uit Amerika te dekken, waarmee de helft van Nederlands dollar hulp gemoeid is. De thans geslo ten overeenkomst betekent, aldus de minister, dat Nederland gedu rende een periode van veertig tot vijftig jaren in staat zal zijn, zijn eigen kolenproductie met twee tot drieduizend ton per jaar te verhogen- NaaT minister van den Brink ons zeide zal door de overeen komst de Duitse mijnconcessie „Melanie" met onmiddellijke in gang kunnen worden geëxploi teerd- De overeenkomst heeft voorts 'n toestand geformaliséerd, die in feite reeds sedert 1945 be stond in de Duitse concessie die aansluit oP het gebied van de mijn Juliana en de maatschappij Laura en vereniging. Hier is de Neder - HET 14e HOOGOVEN SCHAAKTOURNOOI Te Beverwijk werd het 14e Hoogoven Scihaaktournooi voort gezet met de partijen uit de zevende ronde. De stand luidt thans: 1. Euwe 6 punten. 2. Rellstab 4Vi punt. 3. O'Kelly de Galway 4 punten. 4/5/6 en 7. Fuderer, Kramer, Yanovsky en van Scheltinga elk 3Vs punt. 8 en 9 Kostitoh en Bouwmeester elk 2Vs punt. 10. Donner l1/a punt. landse mijnonderneming reeds in 1945 door de bezetting in staat gesteld haar exploitatie uit te strekken tot de op Duits gebied liggende kolenaders. Deze toe stand is nu door de overeenkomst geformaliseerd. De concessie, die op Duits ge bied thans, door de Julia wordt ontgonnen; is echter van veel ge ringere omvang dan de „Melanie" HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP 47/2 v. d. Poll slaagde er in de sterke jeugdige Belg Wafflard te slaan en behield daardoor zijn kans om de titel te prolongeren. Chassereau (Fr.) 400 36 74 11.11 Tiedtke (Did) 391 36 58 10.86 v. d. Poll (Ned.) 400 16 97 25.00 Wafflard (Belg.) 278 16 106 17.37 Lutgehetmann (Did) 400 14 107 28.57 Teegelaar (Ned.) 186 14 51 13.28 v. Hassel (Belg.) 400 26 84 15.38 Alhinho (Port.) 320 26 120 12.60 NA DE HANNIE SCHAFT- HERDENKING AMSTERDAM. Op Woens dag 23 Januari a.s. zuilen voor de kantonrechter te Haarlem te recht staan vijf van de deel nemers aan de Hannie Schaft- hercTenking te Bloemendaal op 25 November 1951. Zij zijn gedagvaard wegens Overtreding van art. 461 W.v.St.: betreding van verboden terrein. De commissaris van de Konin gin in de provincie Noordholland had elke demonstratie en het hoofd van de politie had de toe gang tot de erebegraafplaats ver boden. (Van onze correspondent) De (ex)bijzondere procuratiehouder van de Amsterdamse Bank te Helmond, H. v. O., had het de laatste jaren wel erg bont gemaakt. In twaalf jaar tijds had hij, zo luidde nu de beschuldi ging f 325.000.verduisterd en 180 valse bescheiden gefabri ceerd om deze verduisteringen te camoufleren. Voornamelijk had hij dit gepresteerd in Asten, waar hij zittingen hield, waar toe hij door de bank met een bepaalde som gelds werd uitgerust Een deel van de gelden werd door hem dan verduisterd en voor 20 JANUARI 2e Zondag na Driekoningen 3e dag van de Internationale Bidweek Ieder moet tevreden zijn met de plaats, die hij in het mystieke lichaam van Chris tus inneemt: immers hoe ne derig of zijn functie ook is, zij is toch nodig voor het ge heel. De hand kan niet tot de voet zeggen „ik heb U niet nodig neen alles hangt met elkander samen. Paulus past het in het epistel toe op de hedendaagse omstan digheden. Je moet niet ja loers zijn op je buurman, die pas gekozen is tot armmees- ter of op je neef, die waar achtig gekozen is tot voor zitter van de K.A.B., terwijl je zelf het niet verder bren gen kunt dan tot simpel derde orde-lid. Mopper niet: ook U hebben we als derde orde-lid nodig in het mys tieke lichaam van de kerk, net zo goed als die kerk meester of die kapelaan! Als ieder op zijn plaats zijn plicht doet, dan komt dit het gehele mystieke lichaam ten goede. IN DESERTO dat geld schreef hij valse che ques uit. Begin vorig jaar echter werd hij door een scherpzinnige ambtenaar ontmaskerd. Het bleek dat hij van de f325.000 ongeveer f 175.000 had teruggestort, zodat de Amsterdamse Bank voor f 151-000 was benadeeld. Verdachte legde voor de recht bank een volledige bekentenis af, maar hulde zich voor het overige in diep stilzwijgen, zodat men op het karakter van de man niet veel vat kon krijgen. Het geld echter was hem door de vingers geglipt, zoals hij zei, en zijn zeer duur huishouden schijnt het op geslokt te hebben. De man was zeer vrijgevig, maar leefde ver boven zijn stand. De Officier van Justitie, Mr. M Bruigom, hield een uitvoerig re quisitoir waarin hii bovengenoem de gegevens opsomde. Hij sprak zijn bewondering uit voor het on derzoek, dat zeer moeilijk was ge weest, omdat het nasporen van de valse handtekeningen gestuit was op geheugensliitage, machtigings moeilijkheden en zelfs onwil van de betrokkenen. Dat was een schier bovenmen selijke taak geweest en verdachts had zich dan ook zelfs geen ziekte Kunnen permiteren, omdat ziin aanwezigheid bij de knoeierijen op alle administratieve fronten vereist werd- Tot slot van zijn requisitoir eiste de Officier 4 jaar gev. straf met aftrek van voor arrest. SPAAK WAARSCHUWT BRUSSEL (A.P.) Paul Henri Spaak, de voormalige voorzitter van de Europese Assemblee heeft de Europese landen voor het al ternatief gesteld zich te vereni gen, of de satelliet van de Ver. Staten te worden. De enige mogelijkheid voor de Ver. Staten om met een min of meer gelijke partner te doen te krijgen is een Verenigd Europa. Wanneer we dit doel niet berei ken, kunnen we alleen maar ho pen, dat we geluk hebben en erdoor rollen, maar er moet bij gezegd worden, dat we dat geluk niet verdienen. BRAND BIJ OVERTOCHT PARIJS (Reuter). Donder dag is het stoffelijke overschot van maarschalk De Lattre de Tassigny van Parijs naar de ge boorteplaats van de overledene, Mouilleron-en-Pareds in de Ven dée, overgebracht. Het machinegeweer-onderstel, waarop het stoffelijk overschot van de maarschalk naar zijn laatste rustplaats wordt vervoerd, is te Courville nabij Chartres in brand gevlogen. Soldaten doofden de vlammen. De rouwstoet werd een uur op gehouden en kon daarop weer verder gaan. ste kopje koffie aan de vastewal, in het vooruitzicht straks handen vol werk te hebben in de zieken boeg vanwege de vele zeezieken. Als hij er tenminste zelf niet onderdoor zou gaan, vertelde hij eerlijk. De ernst van het ogenblik dat Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" naar de Koreaanse wateren zou vertrekken, spiegelde zich toch wel sterk af in de grote belangstelling van familieleden, die van de 245 opvarenden af scheid kwamen nemen. Het bleek ook al overduidelijk van de zijde der marine-autori teiten, die voor het vertrek aan boord kwamen. De Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot, had de opva renden reeds toegesproken en uitvoerig verteld van wat hen in de Koreaanse wateren te wachten zou staan: veel interessante erva ringen, leerzame ogenblikken, maar ook tijden van eindeloze patrouillevaarten en geestdoden de dagen, waarin alleen het goede moreel hen er bovenop zou kun nen houden. Verder kwamen de chef-staf van het militair huis van Prins Bernhard, kapitein ter zee Baron G. N. H. van Tillen en de adju dant van Z.K.H., luitenant ter zee 1ste klasse A. F. Eibers, de opvarenden goede vaart en voor al behouden terugkeer toewensen. Er werden verschillende vloot- predikanten en vlootaalmoezeniers in de longroom ontvangen om de hoofdvlootpredikant, dominee J. H. Sillevis-Smitt, die de tocht zal meemaken, de hand te druk ken. De commandant van de oor logsbodem, kapitein luit. ter zee A. H. W. von Freijtag Drabbe, vertelde ons vlak voor het ver trek, dat hij overtuigd was van het belangstellende medeleven van het gehele Nederlandse volk. Omdat zijn schip daar in 't Verre Oosten een taak had te vervullen voor de Verenigde Naties, waar op de ogen van millioenen zijn gevestigd. Ook was hij blij, dat hij aan boord niet anders had dan wat hij noemde „liefhebbers in deze taak", die niet opzagen tegen alles wat te wachten stond en die, daar was hij van over tuigd, ook moreel tegen de gees telijke en lichamelijke inspan ningen zouden kunnen. De „Piet Hein" zal op 25 Febr. a.s. in Hongkong arriveren en aldaar de taak van Hr. Ms. „van Galen" overnemen: patrouille- tochten, verkenningen en bom bardementsacties. De „van Galen" zal dan, ver moedelijk met een kleine omweg voor vlagvertoon, de thuisvaart aanvaarden, na een verblijf van ruim een jaar in de Koreaanse wateren. is in het Gewestelijk Arbeids bureau te Amsterdam een monu ment onthuld ter nagedachtenis aan de 14 leden, van het perso neel, die tijdens de bezetting hetzij in concentratiekampen zijn overleden, hetzij door de bezet ters zijn gefusilleerd; heeft de Australische regering aan de Nederlandse regering de uitnodiging gericht de commis saris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, op korte termijn een bezoek aan Australië te doen brengen; is de voornaamste straat in de Noord-Friese stad Wijk op het eiland Föhr bij besluit van de gemeenteraad omgedoopt in Frie- drich Christiansenstraat. Wijk is de geboorteplaats van de voor malige Duitse weermachtsbevel- hebbcr in ons land; werd de auteur W. H. M. van den H. (Willem Waterman) door het Haagse Gerechtshof van de aan hem ten laste gelegde dief stal van straatlantaarns, wegens gebrek aan bewijs, vrijgesproken; verrichtte minister Rutten gis termiddag te Delft de officiële opening van de Mensa, een ge legenheid voor studenten om goedkoop een warme maaltijd te gebruiken; kwamen gedurende de week van 6 tot en met 12 Januari j.I. 246 zeeschepen, gezamenlijk me tende 445.078 netto registerton, de Rotterdamse haven binnen, tegen 228 schepen in dezelfde week van het vorig jaar met een gezamenlijke netto-tonnage van 389.265 ton. Delft p. 18 Finisterre/Madeira; Molenkerk 21 Le Havre verw.; Overijsel 18 v. Hongkong/Manil la: Sibajak 17 750 m WZW Gala pagos eil.; Skaubrvn 18 bij Paerim Rode Zee: Bloemfontein 16 v. Beira/Mozabique; Ittersum 17 v. Baltimore/Nederland; Leer- sum New Orleans/R'dam 17 te Bremen; Titus 17 v. Thessaloniki/ Istanbul; Agamemnon 17 slecht weer lJmuiden; Amsteldijk 16 v. Hamburg/Bremen; Cottica 18 v. Georgetown te Amsterdam; Leo- poldskerk 18 te A'dam; Fries land ssm 17 v. honden/Huelva; Hoogkerk 17 v. Suez/Aden; Lang- koeas 17 v. Aden/Penang; Marie- kerk 18 te Aden; Modjokerto 18 v. Semarang te Surabaja; Oranje 18 v. A'dam te Ti. Priok; Prins Willem 3 17 v. R dam te Gibral tar; Riouw 17 v. Makassar/Singa pore-, Salatiga 17 nm v. Belawan/ VAN NEDERLANDS SCHIP KAAPSTAD. Drie matrozen van het 985 ton metende Neder landse tankschip „Barendrecht" zijn Woensdag in de Tafelbaai overboord gesprongen. Een sleep boot pikte de mannen op en bracht ze naar hun schip terug. De kapitein van de „Baren drecht", die weigerde de haven binnen te lopen, maar vijf uur op de rede bleef liggen om goederen te laden, verzocht de havenpolitie tot zijn vertrek met barkassen rondom het schip te kruisen. Vermoedelijk verwachtte hij moeilijkheden. SCHIEDAM. De bewoners van het tuindorp Kethel bij Schie dam hebben gistermiddag bange uren doorgemaakt. Om vijf over half twee werd van de panden aan de Haagse Singel een tip van het dak van de montagewoningen aldaar door de Noordwesterstorm opgelicht en in korte tijd lag na een dubbele salto het rubberoid dak van elf woningen in de ach tertuinen. Onmiddellijk werden de politie en de gemeentelijke woningdienst gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse waren. Om ongeveer half vier kon aan de aannemer Vlug man uit Kethel opdracht worden gegeven zo spoedig mogelijk, ja zelfs nog vóór de avond, de wo ningen dicht te krijgen. Het ge volg was, dat hij uit diverse om liggende plaatsen arbeiders van het werk moest halen om te helpen. Enkele huizen hebben zeer zware schade. Een van de schoor stenen sloeg door het dak in een slaapkamer, enige electriciteits- leidingen liggen op het ogenblik bloot voor regen en wind en het water van de regenbuien doet zijn vernietigend werk. Men zal proberen de bewoners op zo kort mogelijke termijn te helpen, maar niet alleen de getroffenen. Ook de anderen in het tuindorp Kethel staan nog steeds bange uren door, hopend dat hun het zelfde niet zal overkomen. JOHANNESBURG (Ass. Press) Neville Chamberlain heelt Oswald Pirow, oud-minister van defensie van Zuid-Afrika, in 1938 instructie gegeven Hitler in Oost-Europa de vriie hand te laten, indien de joden het Reich met hun halve vermogen zou den mogen verlaten. In een interview met de „Johannesburg Star" leverde Pirow commentaar op een geheim nazi-memoran dum over zijn onderhoud met Hitier, dat in de archieven van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken gevonden en in December 1951 in Londen gepubliceerd werd. Het idee v&n de missie was van Generaal Jan Smuts, die de Brits- Duitse spanning over het Joodse vraagstuk wilde verminderen zei hij. Pirow faalde echter omdat Hitier er toe gebracht was voor toenadering naar Frankrijk en niet naar Groot-Brittannië te zien- Ware de missie geslaagd, zo ging Pirow verder, dan zou de tweede wereldoorlog tussen Duitsland en •Rusland uitgevochten zijn, ter wijl de andere grote mogendhe- Het kan soms gauw gaan.Er zijn nu vier kazernes elk voor 300 soldaten gebouwd in een tijd van een half jaar, tenminste, dat zal het geval zijn, wanneer het eenmaal Maart is. Normaal duurt de bouw van een kazerne twee-en- een-half jaar. Dat is twee jaar gewonnen en de geruchten, welke wij hier indertijd bespraken, dat deze versnelde bouw duurder zou zijn, blijken niet juist te zijn. Al kost zo'n dingetje altijd nog 12 millioen, hetgeen voor de vier kazernes 48 millioen uitmaakt de normale prijs zou 13>/a millioen geweest zijn. Het kan gauw gaan, als het nodig is, en niemand zal mogen ontkennen dat het moet gebeuren. Maar.... er zijn ook nog andere dingen dringend nodig. Zo wat we, in algemene zin, zouden kunnen noemen, christelijk volksherstel, herstel van de geestelijke volkskracht en krachtige steun daaraan, waarvoor de Overheid de voorwaar den moet scheppen. Gek, dat dit soms zo langzaam gaat en dat er in zulke gevallen allerlei tegen werkende krachten overwonnen moeten worden. En dan te weten, dat er voor veel minder millioenen, in wezen veel mèèr te krijgen is.... Wij wedden, dat de „Waarheid", die niets onbeproefd laat, om zulke dingen in een scheef daglicht te stellen, wel weer zal uit roepen, dat er wel kazernes worden gebouwd, maar geen woningen(Dat „géén" dan bovendien met een korreltje zout te nemen). De communisten hebben nog al eens wat tegen minister In 't Veld en zij laten zich in zulke gevallen niet van hun beste zijde kennen. Zo zijn er onlangs moeilijk heden geweest in Drente en een delegatie van DUW-arbeiders is, met de communist Haken bij minister In 't Veld geweest. Men kreeg op zijn onvervulbare wensen nul op het rekest. Dat ge beurt wel meer, .vooral omdat men van communis tische zijde dikwijls van die malle dingen wil, die alleen maar op touw gezet worden om agitatie te maken. Maar nu moet men horen, hoe de „Waar heid" deze zaak opblaast en „versiert" met uitge sproken leugens, waarbij de persoon en het karak ter van de minister in het geding worden ge bracht. Er is dan, notabene, beweerd, dat minister In 't Veld tegen de deputatie van stakende DUW-arbeiders, die onder leiding' van het communistische Kamerlid Haken bij hem werd toegelaten, o.a. zou hebben gezegd, dat hij van de honger van honderden kinderen geen pijn in de buik zou krijgen. Natuurlijk heeft een man als deze minister dat niet gezegd. Het zou, zoals het „Vrije Volk" in dit verband terecht schreef, te onzinnig en te grof zijn. Maar waarom schrijft „De Waarheid" zoiets dan? En waarom weigert Haken, op sommatie van de Minister, de verdachtmakingen terug te nemen? Alleen maar om een politieke tegenstander te treffen! Nergens zo sterk als in de kringen van de totalitaire politiek is het wapen der persoonlijke verdachtmaking druk in gebruik. Ja, ja, vier leden van de delegatie hebben zwart op wit verklaard, dat de beweringen van de „Waarheid" juist zijn. Maar het is jammer te moe ten zeggen, dat dergelijke verklaringen van com munisten onder deze omstandigheden in elk geval niet méér waarde hebben dan de verklaring van een minister, die als volkomen fatsoenlijk en recht schapen bekend staat. Wordt het niet een beetje overdreven met de wens naar deskundige vertegenwoordiging in de Katholieke Volkspartij? Er moet na tuurlijk in de Tweede Kamerfractie voldoende des kundigheid aanwezig zijn, maar wordt het niet te gek? Wij horen, dat zo ongeveer 25 kwaliteiten zijn uitgezocht en omschreven, waaraan bij de a.s. candidaatstelling zal moeten worden voldaan. En nu komt er ook nog een speciaal college, dat zal bevorderen, om in bepaalde gevallen de Fractie van deskundige voorlichting te voorzien. Afgezien van de reeds eerder gestelde vraag, of de Fractie zelf niet kan beoordelen, of zij die speciale voor lichting nodig heeft, begint men zich af te vragen, of het eigenlijke politieke werk niet in het gedrang zal komen. En dan is er nog altijd het vooruitzicht, dat vandaag of morgen de verdere ontwikkeling van de P.B.O. niet wat zal vor deren. Zeker, wij kennen de klachten van verschil- lende kanten, dat het met de instelling van bedrijfschappen zo traag gaat. Maar, er is toch al die S.E.R., de Sociaal-Economische Raad, waaruit een stuk deskundige voorlichting te voor schijn komt. En bovendien heeft de K.V.P. speciaal, het bekwame werk van het Centrum voor Staat kundige Vorming, dat al over meer dan veertig onderwerpen sinds de bevrijding rapporten heeft uitgebracht. Zouden de politieke partijen zelf niet wat meer vertrouwen in de werking van de P.B.O. moeten stellen, die de regering en het parlement kortweg gezegd: de Staat belangrijk zal kunnen ontlasten en, om met „Quadragesimo Anno" te spreken, „de hoogheid van het Staatsgezag zal ontnemen die zorgt voor allerlei zaken, welkt aan anderen moeten worden overgelaten"...'. Juist hier gaat het, behalve om de deskun- digheid, ook om de behartiging van bepaalde belangen van bepaalde groepen. Hier ont moeten wij een tweede gevaar, dat de goede ont wikkeling in de K.V.P. bedreigt. Het is natuurlijk juist en goed, dat de Partij open staat voor de wensen en verlangens van verschillende groepen en belangen, voor welker behartiging plaats moet zijn in het kader van het beroemde algemeen belang, dat echter geen optelsom is van aller lei groepsbelangen. Ook als men het ontwerp- Verkiezingsprogram gaat bekijken, begint het daar soms wel wat op te lijken. De K.V.P. heeft voor allerlei groepen speciale commissies en instanties van overleg en beraad, en nu verlangt het ontwerp- program ook nog „instelling van commissies uit het maatschappelijk leven, om het werk van het parlement beter tot zijn recht te doen komen".... den tussenbeide gekomen zouden zijn om de strijdenden hun voor waarden op te leggen, zodra zij uitgeput waren- Pirow zei, dat Chamberlain hem, toen hii naar Londen kwam, bij zich ontbood en hem vertelde, dat hii zijn reputatie op het spel zette voor n toenadering tot Duitsland. Dit plan werd echter door Hitler's anti-joodse razernij verijdeld, al dus vertelde Chamberlain aan Pirow, terwijl de joden grote pressie op hem uitoefenden Hit ier niet van dienst te zijn. Chamberlain zei, dat zijn eigen positie welhaast onaantastbaar zou worden indien Duitsland er toe gebracht zou kunnen worden zijn anti-semitische politiek te verzachten en de joden toe te staan het met een behoorlijk ge deelte van hun eigendommen te verlaten. Wat Oost-Europa betreft, zo ging Pirow verder, scheen Chamber lain bereid grote concessies aan de Duitse aspiraties te doen. De Poolse corridor b.v. Pirow voegde hieraan toe, dat het parlementslid kapitein Victor Cazalet aan Chamberlain een plan voorgelegd had om de Duitse jet den tegen een „losgeld" vrij te kopen en een nationaal tehuis voor hen te vestigen. Voor dit tehuis werden Tanganyika. Ma dagascar en Brits Guiana ge noemd, zei hij. Volgens dit olan zou Duitsland de joden 500-000.000 pond beta len of 50 procent van hun bezit tingen. De Amerikaanse en Britse joden zouden eveneens 500.000-000 pond storten. Zodat men in totaa] 1.000.000.000 pond zou hebben of wel ongeveer de waarde van het totaal der in Duitsland bevroren joodse activa. Chamberlain aanvaardde het voorstel zonder aarzeling, aldus Pirow en machtigde hem Hitier mede te delen, dat Groot-Brit tannië eventueel een Duitse we-, reldlening voor het vlottend ma ken vfen deze activa zou f/illrft garanderen. Pirow zei over zijn onderhoud met de Fuehrer aan Chamberlain. Generaal Smuts en Hertzog verslag uitgebracht te hebben. GEEN DOCHTER GLEN FALLS (New York) (A.P.) De heer en mevr. Wilfred-Gosselin verlangden naar een dochter. Hun eerste kind was een zoon. Vervol gens werden zij verrijkt met een tweeling - allebei zoons. En vannacht is ten derde male hun wens niet in ver vulling gegaan. Mevrouw Gosselin schonk het leven aan een drieling. - Alle drie zoons. BONN, 18 Jan. (ANP). De in de laatste weken gevoerde handelsbesprekingen tussen Ne derland en de Bondsrepubliek zijn Vrijdag besloten met de ondertekening van een handels accoord, dat in grote lijnen een voortzetting van het lopende accoord betekent. De onderteke ning geschiedde Vrijdagochtend in het ministerie van Economi sche Zaken te Bonn door mr. S. Teppema namens Nederland en door dr. Mueller Graf namens Duitsland. Naar de leider der Nederlandse delegatie ons mededeelde kan op grond van deze overeenkomst worden verwacht, dat het volume van de Nederlandse handel met Duitsland ongeveer een mil liard gulden per jaar in beide richtingen ook in het lopende jaar zal worden gecontinueerd. Wellicht zou zelfs nog een kleine NEW-YORK (Reuter). De Amerikaanse regering heeft met Engeland en Frankjjjk er mee ingestemd, dat West-Duitsland in de zomer van 1954 een tac tische luchtmacht van meer dan duizend vliegtuigen zal mogen hebben aldus een bericht van de „New-York Times" uit het geallieerde hoofdkwartier te Parijs. Het blad zegt, dat het begin sel, gesteund door België. Italië, Luxemburg en Nederland, „tot in bijzonderheden volledig goed gekeurd" is. stijging kunnen worden verwacht. Ofschoon zoals bekend de Duitse liberalisatielij st voor Nederland op zichzelf niet gunstig was uit gevallen, meent men aan Neder landse zijde, dat op grond van de toegestane contingenten voor niet vrije producten een bevre digende oplossing is bereikt. Dit geldt zowel voor textielproducten als voor landbouwproducten. Bij de besprekingen zijn ook de nieu we Duitse invoerrechten op land bouwproducten ter sprake ge komen, waartegen zoals bekend ook van Deense en Zweedse zijde is geprotesteerd. Er zijn bespre kingen tussen Nederland en Duitsland over deze rechten te verwachten. Veemarkt Leiden LEIDEN, 18 Jan. Te Leiden ter veemarkt aangevoerd op Vrij dag 18 Januari: 4 fokstieren, 5 slachtstieren, 35 kalf- en melk koeien van f 6751000, handel stroef, 178 varekoeien e.a. van f 480780, handel stroef, 110 vette koeien van f 7001020, f 2.00 2.80 geslacht gewicht, handel stroef, 20 vaarzen f 525825, handel stroef, 15 pinken f 375 550, handel stroef, 16 graskalve ren f. 190350, handel stroef, 6 vette kalveren, 87 slachtkalveren f 4065, handel slap, 506 vette schapen f 95145, handel vlug, 500 vette lammeren f 85135, handel vlug, 13 zeugen, 181 schrammen f 5510, handel traag, 232 biggen f 3050, handel traag, 3 paarden, 12 bokken en geiten f 1530, handel matig. Totaal 1923 stuks. BOOTJE SLOEG OM (Van onze correspondent) Gisterenmorgen is op de IJze ren Oom nabij Ortheie een bootje, met twee mannen be mand, or/gesligen. Eén hunner verdween in het water de ander wist zich zwemmend te redden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3