„OP DE ESI be Deze week in de bioscoop 250 kilo te gao 109.- 169.50 .Generaal Mac Arthur7' Komt er een oplossing in de kwestie van de Soedan? Buitenlands overzicht VERZEKERING teaen werkloosheid Marktberichten Gebr. Schoen U belt 4665 b.g.g. 5917 S. V. d. KOP Zn. Raaksie 7—9, Alkmaar L. O. P. Gelegenheid tot bijlading en retourlading JAC. KOOP - Alkmaar GARAGE KOTAX AMBULANCEWAGEN SCHOENEN en TASSEN SPUITEN! Janson, Vrouwensfr. 13, Alkmaar Fraaie middenstandswoningen te Alkmaar 24 middenstandswoningen SPECIALE AANBIEDING FANTASTISCHE PRIJZEN 69.50 98.50 ATERDAC 19 JANUARI 195Z OORKONDE VOOR PRINSES MARGRIET Leerlingen van het opleidingsinstituut voor koopvaardij-offi- cieren „Abel Tasman" te Delfzijl hebben een estafette-loop naar Soestdijk georgani seerd, om aan prinses Margriet ter gelegen heid van haar verjaar dag een oorkonde te overhandigen. Vrij dagmiddag werd door een deputatie van deze estafettelopers de oor konde aan prinses Margriet aangeboden. „Prinses Margriet be kijkt het document. KUNSTKRING „ELCKERLYK" In zijn grote rede, gehouden voor het Amerikaanse congres, heeft Churchill met enige nadruk het Engels-Egyptisch geschil naar voren gebracht en daarvoor de bijzondere aandacht van het congres gevraagd. Belangrijk daarbij was nog dat Churchill hierbij niet een speciale Engelse visie bepleitte maar aandrong op een beëindiging van het geschil omdat het latent blijven ervan voor de noodzakelijke verdedi ging van het midden Oosten gro te gevaren met zich meebrengt. Bekend is dan ook dat mede on der Amerikaanse druk de laatste weken druk onderhandeld wordt om dit geschil op te lossen, ten einde het mogelijk te maken Egypte in te schakelen in de mi litaire verdediging van het na. bije Oosten. Drie weken geleden heeft bo vendien een der zonen van Ibn Saoed, de Arabische heerser, een lang onderhoud gehad met de Amerikaanse vertegenwoordiger te Dzjeddah. En onmiddellijk daarna heeft Ibn Saoed aan de Egyptische koning Faroek een boodschap gezonden die zeer be langrijk wordt geacht. Volgens betrouwbare berichten zou deze Arabisch-Amerikaanse suggestie neerkomen op de basis van twee beginselen. Het eerste en voornaamste hier zou de erkenning moeten betref fen van Faroek als koning ook van de Soedan. In Arabische en ook in Egyptische kringen be schouwt men deze kwestie nog veel belangrijker dan de Engelse bezetting van het Suezkanaal, ook omdat men meent dat hier door een compromis nog wel een oplossing kan worden bereikt, maar in de kwestie van de Soe dan kan Egypte nimmer conces sies doen. Er is reeds meermalen op gewezen dat de medezegging- N.-SCHARWOUDE. 17.000 kg. uien 33—34.70; grove 34— 26; 4200 kg. peen B 19.3020.30; 34.50; drielingen 3032; nep 19 C 15.8017; 200 kg. kroten A 19—21.70; B 17.70; 400 kg. andij vie II 42; B 38; 53.000 kg rode kool 8.60—15.20; 17.000 gele kool 7,60—10; 9000 kg. groene kool 10,90—15.80; 177.000 kg. deense witte 613.50. ROOK IN PLAATS VAN VIS JULIAN ADORP. Een inwoner van Julianadorp meende dezer dagen een goede vondst op het strand gedaan te hebben, maar hij kwam deerlijk bedrogen uit. Tijdens zijn wandeling vond hij in het zand 'n busje lig gen, waarop een vis stond afgebeeldelders op het bus je zag hij Engelse opschrif ten. De man was een geweldige liefhebber van vis en daar hij meende, dat er in het busje Engelse geconserveer de vis moest zitten, nam hii, geen ogenblik dóórdenkend, het busje mee naar huis, om zijn vrouw en kinderen te verrassen met een lekker hapje. Hoe het in vredesnaam mogelijk zou kunnen zijn, op het strand een busje vis- conserven te vinden, daar over dacht hij allerminst na. Thuisgekomen maakte hij het busje open, en wie schetst zijn verbazing, toen hij bemerkte, dat het busje op hevige manier begon te roken; in een ommezientje stond de gehele kamer, het gehele huis in een dikke roodbruine mist van rook. Men moest er zelfs de brandweer van Julianadorp voor waarschuwen, die met enig materiaal uitrukte. Het was dan ook in huis niet meer te harden, zodat de vinder met zijn gehele gezin naar buiten moest vluchten. Het bleek later, dat het op het oog zo On schuldige busje een chemisch alarmmiddel voor schepen bevatte, welke de schepen in staat stelt door een enorme rookontwikkeling de aan dacht van andere schepen te trekken schap van Egypte over de Soe dan voor het land van Faroek een levensbelang is, omdat de bovenloop van de nijl door de Soedan loopt en een aftapping van dit water zou niet alleen een ramp, maar een catastrofe voor de 20 millioen Egyptenaren zijn. die hierdoor niet alleen geheel hun welvaart vernietigd zouden zien, maar ook met hongersnood zouden worden bedreigd. Trou wens dat Faroek „souverein" is van de Soedan is nooit betwist en ook de Ver. Staten zijn van mening dat welke regering in Egypte ook aan het bewind zou komen, zij nooit er in kan toe stemmen, dat de Soedan los van Egypte komt. Elke Egyptische regering die enige concessies in deze richting zou doen zou on middellijk door het volk worden weggevaagd. Men heeft er daar om de huidige Egyptische rege ring, ook in Egypte zelf, er een verwijt van gemaakt, dat het de kwestie van de Soedan gekop peld heeft aan de kwestie van het Suezkanaal. Churchill zelf heeft een, sprekende van de Soe dan, gezegd, dat Egypte en de Soedan bi; elkaar behoren als de duiker bij een luchtpijp, want zonder dé tweede kan de eerste niet leven. Historisch juridisch zijn de rechten van Egypte op de Soedan nog al betwistbaar en zou Turkije meer recht op dit gebied kunnen laten gelden. Waar de Engelsen zich eenmaal gevestigd hebben, raakt men ze niet gemakkelijk weer kwijt. En nog altijd duurt die „bescher ming van de Egyptische rechten" in de Soedan voort, hoewel Egypte reeds meermalen ver klaard heeft op die bescherming geen prijs meer te stellen en het zelf wel zijn rechten in de Soe dan kan beschermen. Faroek is practisch steeds de souverein van Egypte geweest maar Engeland zag er nooit een belang in deze titel officiëel te legimiteren. Nu heeft Egypte echter de knoop akt en Faroek tot koning van de Soedan geproclameerde DINSDAG 6.30 Bregitta de Boer-Klaver; 7 uur geer» inten tie; 7.30 Cath. Schaper; 8.15 geen intentie. WOENSDAG 6.30 fam. Kieft- Apeldoorn; 7 uur overl. echt genote; 7 uur overleden echt genote; 7.30 Cath. Blauw-Lan- gendijk: 7.30 geneping van een zipke; 8.15 overl. echtgenote DONDERDAG 6.30 Joh. Hage- man en Divera Schagen; 7 uur over. fam. Borst v. Langen; 7.30 en 8.15 geen intentie. VRIJDAG 6.30 tot zekere in tentie; 7 uur uit dankbaarheid voor zegen over het gezin; 7.30 en 8.15 tot zekere intentie ZATERDAG 6.30 tot intentie van degenen die offerden in het buisje; 7 uur en 7,30 geen inten tie; 8.15 tot zekere intentie. CASTRICUM Luitenant Kolonel B. Koning sprak voor de Kunstkring .Elckerlyc" over „Generaal Mac Arthur, grootste strateeg der tijden." Spreker begon zijn voordracht met eer» indrukwekkende phiii- pica over d'e afschuwelijkheid van de oorlog, die culmineerde in „ik haat en verafschuw de oorlog en zij die oorlog willen." Hierna toonde spr. aan, dat de inzet van de strijd op Korea in de laatste instantie de vrijheid van alle Westerse volken is. De Verenigde Naties moesten hier ingrijpen. Generaal Mac Ar thur kreeg de opdracht om de Noord Koreanen terug te slaan en te straffen. De codragjif was gegeven maar de middelen die daar voor nodig warer» ontbra ken. Als een groot strateeg, heeft Mac Arthur zich laten kennen en met de bescheiden middelen heeft hij zich weten te handha ven, ja zelfs heeft hij de Noord- Koreaner» weten' terug te slaan op eigen bodem. Toen bijna het einde in zicht was gebeurde er iets waarop niemand had gere kend. China stelde zich beschik baar om aan de zijde van Noord Korea te gaan vechten. Door alles heen Iheeft Mac Ar thur zich weten te handhaven. Waarom? Omdat het moreel der troepen goed was en de leiding vertrouwen had in de mannen en omgekeerd. Overste Koning illustreerde zijn uitstekend betoog met eer» tekening. Mej. J. Keessen verzorgde op een meesterlijke wijze de decla matie. Zij begon met een dich terlijke beschouwing van Antho. nie Donker over de indruk die de oorlog maakt op de gemid delde man op bet Damrak te Amsterdam, waarnn een frag ment uit Jeanne d:' Are in d'e Kerker volgde. Het talent, waar mee zii door de versregels heen gestalten oproept gaat ver bo ven het middelmatig uit. De Kunstkring Elckerlyk mag weer terug zien op een zeer suc cesvolle avond. Toneelclub te Hargen SCHOORL Enkele weken geleden plaatsten wij een kort verslag van een uitvoering, ge geven door een nieuwe toneel club te Hargen onder Sehoorl. Wii stellen er prijs op te ver klaren, om enig misverstand te voorkomen, dat dit verslag ons van andere zijde bereikte cq niet afkomstig was van onze cor- respondent, de heer C. Kaan- dorp. In deze omstandigheden is het ook begrijpelijk dat Egypte niets voelt voor een onafhankelijk heidsbeweging in de Soedan on der Engelse bescherming, want dan zal Egypte voor goed volko men afhankelijk zijn van de Soedan en vari Engeland. Zelfs al zal Egypte bepaalde garanties ontvangen in de vorm van inter nationale controle op de Nijl. Niet alleen buiten Engeland maar ook in Engeland zien velen hert wel in dat Egypte hier geen con cessies kan doen, maar men l/il deze troef blijkbaar in handen houden om de Engelse rechten ie de kanaalzone te doen eerbie digen. althans de rechten van de internationale scheepvaart. Hier staan Amerika en vrijwel alle Westerse landen achter Engeland en dat het Engeland hier ernst is bewijst wel een krachtig optre den in de laatste dagen van de Engelsen in de kanaalzone. Egyp te zal dan ook verstandig doen hier water in de wijn te mengen. Van de watertoevoer uit de Soe dan kan het dan tevens verzekerd zijn. NIEUWE NIEDORP Parochie van de H. Maagd Maria Onbevl. 'Ontvangen ZONDAG 20 Januari 3de Zon dag van de maand, 2de Zondag na Driekoningen; 7 uur uitreiken der H. Communie; 2de collecte voor de Afrikaanse Missiën; 7.30 stille H. Mis; 10 uur zegening van de gelovigen en de Hoogmis; 2.30 Lof met Rozenhoedje voor de vrede. DINSDAG 6.30 uitstelling van het Allerheiligste; na de H. Mis van 7.30 Tantum Ergo en de zegen; 's avonds 6.45 Lof t. e. v. St. Antonius. VRIJDAG 's avonds 6.45 oefe ning van de H. Kruisweg. Godsdienstcursus 18 jarigen Woensdagavond '7.30 voor de meisjes. Vrijdagavond 7.30 voor de jongens. Clubs Zondagmiddag en Woensdag avond voor de iosens. Donder dagavond 7.30 Mariacldb. H.H. Missen Dagelijks 'n H. Mis voor de levende en overleden weldoe ners van kerk en klooster. ZONDAG 7.30 Jan Poland; 10 uur Joh. Wester, Maria Vlaar en Brigitta v. Baar. MAANDAG 6.30 geen intentie; 7 uur Afra Mulder-Ursem; 7.30 en 8.15 tot zekere intentie. DE WEEK IN BEELD ALKMAAR. Van de indruk wekkende en grootse begrafenis van maarschalk de Lattre de Tas- signy geeft het Wereldnieuws een uitvoerige reportage. Het West- Duitse parlement komt voor de camera, die ook in de Borinage de overstromingen filmt. Impo sant is de nieuwe brug over de Taag in Portugal. Het Nederlands Nieuws laat zien hoe de Frameggen in open water wordt gesleept en in Rot terdam wordt gedokt. Er is verder een fraai verslag van de feeste lijkheden rond het 70-jarig be staan van de Valkenburgse car navalsclub, dat op schilderachtige wijze in de mergelgrotten werd gevierd. Rex Theater' De avonturen van Casanova Ciacomo Casanova, de legenda rische, romantische figuur, wiens avonturen in de literatuur meer malen beschreven zijn, is het on derwerp van een knappe en boeiende film van Ricardo Freda, die in het prachtige, ongerepte landschap van de Abruzzen een spannende episode uit dat bewo gen leven verfilmde. Om zijn broer uit de gevangenis te krij gen, moet Casanova een compro mitterende brief van de echtge note van de Doge van Venetië, handelend over een geheim ver drag met Rusland, zien te achter halen. De speurtocht brengt hem naar het geheimzinnige huis van graaf Ipatiev in de Burgstrasse te Wenen, waar hij, dank zij de hulp van de gezelschapsdame Eli sabeth, te weten komt, dat een graaf Lehmann, die later blijkt een hofdame van keizerin Catha- rina II te zijn, met de brief op weg is. Deze hofdame is Casanova te slim af, maar in het paleis van de Russische vorstin weet Casa nova de brief, die zijn broer de vrijheid moet hergeven, machtig te worden. Op zijn vlucht voor de kozakken van Catharina verliest hij Elisabeth, waardoor de, door vele vrouwen beminde romanti sche avonturier, alleen zijn weg moet vervolgen. De prachtige mu ziek, die het boeiende verhaal weet te accentueren, maakt deze film mede tot een imposant werk, dat achttienjarigen kunnen gaan Harmonie Theater Lentesymphonie en Alice in Wonderland Het filmprogramma van deze week in Harmonietheater kunnen we in alle opzichten hartelijk aanbevelen. Na een interessant wereldnieuws en nieuws van bin nen onze grenzen van Polygoon Profilti de beide wondere films van Walt Disney. De eerste „Len tesymphonie", laat de toeschou wer een blik werpen in de we reld van de bloemen, de planten, de insecten, hoe zij leven en wer ken en elkander bekampen in de strijd om het bestaan. Wij besef fen nauwelijks, dat dit aller kleinste, dat we in onze dage lijkse gang als het ware zelfs tus sen de straatstenen vertrappen, de wonderwereld van de natuur op zichzelf, zo prachtig en in drukwekkend kan zijn. Deze film is, als het niet te oneerbiedig is uitgedrukt, een nieuw „Genesis". Nieuw en wonderbaarlijk ontrolt zich de imposante grootheid van het kleine zich voor de ogen van de grote mens, die geheel onaf hankelijk van dit ongeziene leven, zijn eigen leven leeft doch in al zijn kleinheid slechts aan dat ongeziene, een uniek voorbeeld kan nemen. Een les in de Natuur lijke Historie van de eerste rang. Na de pauze dan betreedt de filmibezoeker de niet minder won derbaarlijke wereld van Walt Dis ney's schier onbegrensde phan- tasie. Ademloos geboeid maakte hij de avonturen mee van het charmante Alice'tje, dat even klein als de insecten, allerlei bizarre figuren en wezentjes te genkomt, die in hun onberede neerde puurheid op andere wijze weer de mens ten voorbeeld die nen en van diens strevingen de persiflage vormen. „Alice's avonturen in Wonder land" heeft langzamerhand be kendheid genoeg gekregen, dan dat wij hierover nog een volle dige beschouwing moeten geven. Men maakt haar avonturen mee met de geamuseerde, begrijpende glimlach, en het hart wordt ver kwikt door de puurheid van deze zuivere phantasie, de schitteren de kleuren, de muziek, Deze bei de films, die met zoveel geduld en liefde zijn vervaardigd, moet men niet verzuimen te gaan zien. Victoria Theater Born Yesterday Born Yesterday (niet van giste ren) is de geschiedenis van een rijk geworden oud roesthandelaar, die een in en verkoopmonopolie tot zich wil trekken om de prijs van zijn oud-ijzer te stabiliseren. Op elke geoorloofde en ongeoor loofde wijze wil hij dat bereiken. Bij een contact met vooraanstaan de personen valt zijn meisje lelijk uit de toon. Daarom besluit hij haar onderricht te laten geven, waarvoor een journalist wordt uitgekozen. Leraar en leerlinge worden hopeloos verliefd en wan- naar de journalist zijn leerlinge de betere zaken in 't leven heeft leren kennen, breekt 't meisje met haar rijke vriend. Maar het meisje heeft, geholpen door de journalist, de millionnair in haar macht omdat zij voor hem com promitterende papieren bezit. De millionnair is geslagen en het paartje ging tevreden heen. Het is een aardige, vlotte come- die, waarbij men zich uitstekend kan amuseren. Maar voor 18- jarigen. Cinema In de klauwen der Maffia In Cinema draait deze week een Italiaanse film met drie eminente acteurs. Het is een avonturenfilm waarin Amadeo Nazarri de rol vervult van een historische figuur op Sicilië, de bandiet Beppe Mu- solino, die onschuldig veroor deeld na uit de gevangenis te zijn gebroken, zich wreekt op zijn verraders, die in het proces, we tende van zijn onschuld, tegen hem getuigden. Er speelt zich ook een liefdesgeschiedenis doorheen, en Silvana Mangano, bekend uit andere Italiaanse' films is daarin de tegenspeelster van Nazarri. De film is spannend en soms zelfs adembenemend. De rechtszitting, waarin Beppe wordt veroordeeld en het gevecht in de bergen met de man, die oorzaak was van zijn gevangenschap, vormen hoogte punten in deze film. Umberto Spadaro geeft een uitstekende vertolking van een aan de drank verslaafde dokter. Een film zoals er maar weinige te zien zijn. In het bijprog'ramma zien wij een filmpje uit de oude doos; een reproductie van een serie jour naals uit de eerste jaren van de film, ongeveer 'n halve eeuw ge leden. Historische figuren als Paus Leo XIII, de schrijver Zola én anderen ziet men op het doek; van de inhuldiging van Koningin Wilhelmina in 1898 eveneens curieuse opnamen. Ook als film geschiedenis is deze van nog ge brekkige techniek getuigende film merkwaardig. FEESTAVOND OUDEN VAN DAGEN EERGEN Het was 'n goede gedachte van het comité, om de ouden van dagen die ondanks 't slechte weer bijna allen present waren, de film van de uitgaans dag. waar ze nu echt zelf op staan, te laten zien en hen te la ten genieten van het cabaret programma, met in de pauze 'n kop thee. De burgemeeste, dr. W. Huygens, opende met een harte lijk welkomstwoord. Dit alles werd mogelijk ge maakt c'oordat Bergense artisten 's avonds, eveneens geheel be langloos, op de planken kwamen, en.... voor 'n uitverkochte zaal- Met voldoening zag men de film van de uitgaansdag in 1939- De artisten brachten hun non- stop-programma, onder uitsteken de leiding van Remidol. de heer Sijpheer. Vermakelijk waren de schetsjes van de fam. van Berge en keurig de uitvoering van het Ballet-trio onder leiding van hun dochtertje Dini. De jonge, veel belovende goochelaar Werdi van Kampen, liet enige vlotte din gen zien, terwijl „Wi". de heer Lakeman, „het wandelende keu- kengordijntje", een daverend ap plaus oogstte als xylofonist. The United Stars, o.l.v. Ans Buster. gaven vlotte nummers accordeon- en guitaarrnuziek, ter- wiil mevr. MoreeDol, de muzi kale omlijsting verzorgde. Voorzitter P. Hopman dankte artisten en aanwezigen. Hijsprak de hoop uit dat het comité van de zomer geen vergeefs beroep hoeft te doen op de ingezetenen. STAATSSECRETARIS OVER DE NIEUWE WET 's-GRAVENHAGE. Te De venter sprak mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken over de Werkloosheidswet, welke 1 Juli a.s. in werking zal treden. De werkloosheidsverzekering, welke de werkloosheidswet brengt, is niet het enige en het belangrijkste middel tot bestrij ding der werkloosheid, aldus spr. in de eerste plaats moet worden beproefd werkloosheid te voor komen. De middelen daartoe verschil len al naar gelang men met con juncturele werkloosheid of struc turele werkloosheid heeft te doen. Blijken deze middelen onvoldoen de, dan zal moeten worden ge tracht door een openbare wer- kenpolitiek arbeid te verschaffen. De uitkeringen moeten pas in de derde plaats komen. Premie. Alvorens de werkloosheidswet in werking treedt, zullen nog allerlei moeilijke problemen moe ten worden opgelost. Zo rijst de vraag of de premielening door de arbeiders, die in het merendeel der bedrijfstakken ruim 2 pet. bedraagt, tot compensatie in de lonen aanleiding moet geven. Dit onderwerp zal in de eerste plaats in de Stichting van de Arbeid moeten worden bezien. Zou de lichtelijk dalende tendens in de totale kosten van het levensonder houd der laatste maanden aan houden, dan zou dit de invoering der wet vergemakkelijken. Landbouw. Een ernstige moeilijkheid biedt i nog de invoering van de wet in het landbouwbedrijf. Het gevaar dreigt, dat de premie voor de losse arbeiders in dat bedrijf op een te hoog peil zal worden be paald, waardoor de prijzen der voedingsmiddelen nadelig zullen worden beïnvloed. Het is te ho pen, aldus spr., dat in overleg tussen overheid en bedrijfsleven een oplossing zal worden gevon den, waardoor door bet uitvoeren van cultuurtechnische werken en DUW-werken, e.d. het bedrag der uitkeringen en daarmede de pre mie zal kunnen worden beperkt. Bouwbedrijf. Een andere bedrijfstak, welke de aandacht vraagt, is het bouw bedrijf. Eind December was ten gevolge van de moeilijkheden met de kapitaalvoorziendng de werk loosheid in dit bedrijf gestegen tot ruim 33.000 arbeiders. De werkloosheidsuitkering be draagt voor gehuwden en kost winners 80 pet. van het normale loon. Daar de kinderbijslag niet in het loon is inbegrepen, zal de uitkering in gezinnen met kinde ren hoger dan 80 pet. zijn. Teneinde het gevaar te vermij den, dat enkele werkschuwen de gunstige werking van deze wet in gevaar brengen, is het gewenst, dat tegen dezulken krachtige con trolemaatregelen worden geno men, aldus de heer van Rhijn. Het bedrijfsleven, dat de wet uit voert, heeft het nemen van der gelijke maatregelen zelf in de hand. Tenslotte wees spreker nog op de vereenvoudiging van de uit voering der sociale verzekering, die zou kunnen worden bereikt, indien het ontwerp tot reorgani satie, dat einde van deze maand bij de Tweede Kamer in openbare behandeling komt, wet zou wor den. Alsdan zullen binnen afzien bare tijd de werkloosheids-, ziek te- en kinderbijslagverzekering door dezelfde organen kunnen worden uitgevoerd. ZWAAG, 18 Jan. Aardappe len 10,2012,20; uien 325; bie ten 7,6016; prei 1219; sav. kl. 6,909,40; rode kool 714,60; boerenkool 69; spruitkool 18 45; witlof 1336; breekpeen 21 2'3j andijvie 2474; bloemkool 7 42: groene kool 815; goudrei- net 1957; Present van Engeland 18—54: Cox Orange 181,04; Jo nathan 1053; Notarisappel 16 37; Present van Engeland 2039 Laxton Superbe 1459; Zuccal- maglio Reinet 2930; Beurré Alexander Lucas 2260; Bonne Louise 1755; Conférence 1676 Doyenne du Cornice 721,22; Le- gipont 1898; Soldat Labourreur 1642; Gieser Wildeman 2134; winterjan 1238; Hertogin Elsa 2151; Emile d'Heyst 2156; St. Rémy 2436; Zwijndr. Wijnpeer 1129; Bramlev Seedling 1122 Provisiepeer 1931; Pr. Loutreuu 1747. GROOTEBROEK 27.500 kg. uien grof 31.60—32.30; middel 32.20—33.50; driel. 30.40—33.90; 1000 kg. bieten modjo 10.20; 650 kg. witte kool 6.10; 5500 kg. groe ne kool; 10.000 stuks bloemkool B 26—54; BII 17—38; C 19—27; C II 14—17; stek 8—20. WOGNUM. 18 Jan. Witlof A 28—38; B 24—31; C 18—29; stek 1223, aanvoer 13500 kg; spruit kool I 2536; II 1224; aanvoer 2800 kg; rode kool 814,90; gele kool 99,10; groene kool 10,10; boerenkool 11; witte kool 6,40; uien afw. 715,80; peen afw. 5,50 13,10; prei I 18—22; II 12—16; Legipont 3142; Doyenne du Co rnice 2270; Goudreinetten 24 53; Cox Orange 3671; Jonathan 3554; Golden d'Illusious 1449 Laxton Superbe 1640: London Canville 1534; Bramley Seed ling 1422; winterjan 2338; Winterlouw 1936; Conference 27—77. OBDAM. 7500 kg. uien 31.10 33.70; grove 32.9033.80; spek 10.21; 32.000 kg. bieten A 21.90— 22.90; B 14.20—18.50; C 5.90—8.20 modjo's 11.6014.50; lange bieten A 17—20; B 11.10—13.70; 25.000 kg. peen B 21.30—23; C 17.20— 18.20; spek 7.60—8.50; 3000 kg. rode kool 10.4014.50; 3500 kg. gele kool 6.506.90; 700 kg. savoye kool 7.9013; 450 kg. spruiten 2834; 40 kg. witlof I 25; II 23. HEILOO, 18 Jan. Spruitkool 1854; boerenkool 613; groene kool 817; witlof 1828; andij vie 2259;; prei 1019; worte len 1215; selderij 26. ALKMAAR. 18 Jan- tomaten A 1,091,56; witlof 2035; rode kool 715; sav. kool 6,508; gr. kool 11,50—19: spruitkool 20—46 boerekool 711,50; andijvie 22 60; rode bieten 925; winterpeen 517,50; waspeen 2235; uien 7 33; drieling 15; nep 15; prei 8- 20; selderij 310; selie 47,50; knolselderij 419; Brabantse Bel lefleur 21; Bramley Seadling 14- 21: Glorie van Holland 26; Goul- reinette 2246; Present van En geland 2450; zoete appels 20 36; winterjan 3641; Zwijndr. winterjan 1719. Kaasmarkt Alkmaar ALKMAAR Aanvoer 1263 kg; 3 stapels boerenkaas f 2,11 per kg. Beursnotering f 2,05 per kg. Handel matig. PURMEREND. witlof 14— 35; bloemkool 1730; rode kool 616; savoye kool 612; groene kool 916; spruitkool 25—55; boerekool 6.5012; andijvie 28 76; rode bieten 618; winterpeen 12—18; waspeen 1633; uien 19 33; driel. 1627; prei 1226; appels: Brabantse bellefleur 8 24; bramley seedling 1025; cox orange pippin 4084; goudrei- nette 2448; Groninger kroon 8 28; jonathan 2460; present van Engeland 2452; zoete cam- pagner 1229; peren: gieser wil deman 2044; provisiepeen 31; winterlouwtje 1632; winterjan 1743; Zwijndrechtse wijnpeer 810. WARMENHUIZEN 6oo kg uien 31; 215o kg peen 1415.30; 47oo kg gele kool 6,50—7,30; 41ooo kg rode kool 9,10—14,20; afwijk. 711,60; 16ooo kg witte kool 7 30 11,10- TOB NIET met NATTE LUIERS Wij verzorgen deze vlug en billijk. Om de dag halen en bren gen. Eerste Alkmaarse Luier Centrale ALKMAAR Vissersl. 11 Tel. 3712 0delie„ HUISMAN EN ZOON DIJK 13 - ALKMAAR Oude kranten 20 ct. p. kilo Oude lompen 45 ct. p. kilo Oud Wol gebreid f 2.50 p. kilo Oud Lood f 1.50 p. kilo Oud Zink f 1.40 p. kilo Oud Koper v.a. f 1.60 Accu's van f 1020 p. stuk, enz. enz. Afgehaald bet. cont. Gooi net oua papiei niet weg. Bewaar Liefdewerk Ond Papiei voor 24 Jan.: ARNHEMNIJMEGENVENLO Eind v. d. mnd.: A'DAMA'FOORTZWOLLE MEUBELTRANSPORTONDERN. Tel. 2166 W\wm\U\TOU\\WVVYWtt*W\\\UWW\VWV\VUWUW\UUW\\WV Lindegracht Tel. 3916 - K 2200 Alkmaar 1 Thans ook voorzien van S een MODERNE, nieuwe 5 Zaterdagavond en Zondag i S de gehele dag tentoon- gesteld in de Showroom S j van de heer SCHILDER, S Stationsweg Alkmaar J ?mwv\\wwww\\*\\\v\\*\u*\vvv*\\v\ww\\v\\\\\\\wut*\ww\V! DE STICHTING PRACT1SCHE EMIGRANTEN VOORBEREIDING, Singel 98 te AMSTERDAM organiseert op DINSDAG 22 JANUARI a.s., aanvang 8 uur in gebouw „Het Gulden Vlies" (Koorstraat 24 te Alkmaar) een CONTACTAVOND VOOR DE A.S. EMIGRANTEN Toegelicht wordt hoe men zich practisch op de emigratie kan voorbereiden. Tevens worden geluidfilms over Australië en/of Nieuw Zeeland en/of Canada vertoond. Toegang vrij. Gelegenheid tot het stellen van vragen. Verzekert U tijdig van plaats door een gratis toegangsbewijs af te halen bij Bergerweg 31 (Fa. C. Oudhof) van 95 uur, of bij Costerstr. 35 (M. Slabbekoorn) van 2022 uur en voor zover nog beschikbaar voor de aanvang van 1920 uur aan de zaal. (Waalwijks Vakman) Door een besluit van de gemeenteraad trad Alkmaar toe tot de N.V. BOUW- KAS NOORD-NEDERL. GEMEENTEN. Het eerste resultaat is een plan voor de bouw van aan de Talmastraat. (Benodigd kapitaal f2500—f3500). Belangstellenden wordt aangeraden de étalage te gaan zien in het Kofa-maga- zijn aan de Langestraat waar foto's, tekeningen etc. van de te bouwen hui zen zijn tentoongesteld. Nadere inlichtingen en aanmeldingen bij de heer KIRKENIER, adj.-dir. van Gemeente werken, Keetgracht, Alkmaar. VAN EEN PARTIJ HOLTAP AXMINSTER EN HAARVELOURS-KARPETTEN, TEGEN WOLLEN HOLTAP KARPETTEN in diverse fraaie dessins in 12 els, spotgoedkoop in 16 els, spotgoedkoop AXMINSTER KARPETTEN een prima karpet in diverse dessins in 16 els, normale prijs f 198.1 r A thans luw** in 12 els, normale prijs f 169. thans EXTRA ZWARE AXMINSTER KARPETTEN een oersolide karpet voor de huiskamer Voor de ongelofelijke lage prijs van - in 12 els J43." in 16 els 198*®® HAARVELOURS KARPETTEN in praenfige moderne dessins, if A Cfl in 12 els nH.3ü reuze koopje, in 16 els ffwtf LANGESTRAAT 6A ALKMAAR „OP DE RUG VAN AARDE", co luidt de vertaling van de tlte boek, dat onlange tlons St. Germain, 1 tine, Parts Be, ie ve Het Is van de hand Roger Buliard van der Paters Oblaten gregatie die zich mt ztel toelegt op de nummer van de ,,Kc schenen. Wl) drukke De herinneringen aa Eskimo's zullen me Mgr. L'Helgouaeh, ei om dcm in de omge de romer door te br komen: een afstand Ik 'ging op weg mi Géén van beiden ken streek, friaar was h het onmetelijke meer pén? Drie honden brandstof ëh vöed Hët was een stille werden altijd maai door vliegen, 's Nacl het veel. Wij sliepen er eên héldere heme ik was jong, en he mij een nieuwe spoi naar avontuur. Maar dag begon het.Ii boek lees ik: 12 Juli 1035. geen eten meer. 's M waakten we in waarop muskieten zaten. We trokken ve êr bij neervielen. He meer hadden we nog gevonden. Mijn Eski „We moeten absoluu ten, anders verlieze onze huidProb maar: jij hebt het bi Ik begin té kruipen kariboe tot op 400 déren. Maar plots be onnozele bond ach! blaffen. Ongerust we rlboe zijn grote gew kanten: ik druk m aarde en wacht. Ma blijft op zijn hoede: niet meer bewegen, én schiet. Het dier geweldige sprong er Ervan overtuigd, dat mist heb, ga ik, gehe door vermoeienis, v De tranen komen in als Ayaligak, die al ten schijnt herwonn ben, aangerend kom „Dat is jammer, mormel van een hoi Vlug, je hebt hem dier zal niét ver We waggelen er ccw toe, maar inwendig weer helemaal opge op de heuvelrug zien wij de kariboe. I recht overeind, maa slecht aan toe. Aya nog een portie kogel evenzo,' 'maar we ti Het dier lijkt wel t stonden naar adem en braken gal op grijp ik het beest t vast; het valt. Zo'n heb ik nog nooit gez is ons voor en trel vlees uit het nog 1< Ayaligak plant zijn keel, snijdt de slaga zet er zijn mond voi ik er van walg, c grote honger mij toe op de knieën, om bl ken, zoals hij. Daar het lillend vlees, zoV maag kan verdragei mij af of mijn Eskit heie dier gaat ver wij elkaar goed had bekijken, zouden we elkaar zijn geweest zicht, die handen er vol bloed. Ayaligak het eerst volkomen krachten vertelt me helemaal verdwaald laten we wat vlees i direct in de richting mine vertrekken-" Zo gezegd, zo gedaa goed gaat, zien wij nen drie dagen teruj 15 Juli. We zi, het einde van om Onze voedselvoorraa uitgeput. Nog maar termaar we 1 meer. „Pater, zegt I we nu gaan slapen, morgenvroeg niet m - We proberen vei maar hij valt neer 16 Juli. Die mo wij ons bijna niet oi ken. Moesten we da het zicht van Cop Twaalf uur lang sle bij stukjes en bee steeds met die angst dat we nooit ons bereiken. Eindelijk een paar kinderen echter bij de eerste schrikt op de vluc Tenslotte zien we scheffer naar buiten bekijkt me met bez strekt zijn armen v. uit, en begint te wi heeft me practisch houden, door me ie een lepel soep vooi Onze hond is nog weergekeerd Zo is hetOnvruc ui zijn slechte dagi hartig, rauw en oi wie zou zijn doodse woorden kunnen b: vruchtbaar Land, grafzuil voor allen, geput raken: mensc dieren. Terwijl rond de dagen als de nach!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6