Democratische idee is in Japan nog lang geen gemeengoed Sinds 1945 wel iets is er echter gebeurd Ervaringen na twee jaar verblijf in Amerika KALODERMA Pastoor van Leipsig morgen zeventig jaar Landbouw kan en moet opeen hoger plan gebracht Pluimvee kreeg sterke drank te slikken JOURNAAL VAN EEN K.LM.-REIS LUXE PASTEL dekens PASTELLA-Iu* PAST ELL A-Z)ons dons-geweven deken Intensief katholiek verenigingsleven De taak der Nationale Reserve Ongeëvenaard in kwaliteit Meer scholing en vorming DE BEURS Als geneesmiddel x tegen ingewondenziekten Marktberichten PAGINA 4 DINSDAG 22 JANUARI 1952 Advertentie (een goede deken, maar niet te verwarren met ónze beeldschone Pastella-Lux) zijn weer verkrijgbaar. 150 x 200 170 x 210 2590 3490 Betaal geen hogere prijs, dit is vol strekt onnodig. de mooiste pasteldeken die ooit gemaakt werd. De deken die aan elke slaapkamer nieuwe Intimiteit en gezelligheid kan geven-en die een sprei overbodig maakt. 150 x 200 175 x 230 3790 496O in fraaie, moderne pasteltinten, aan beide zijden verschillend. Een nieuwe soepel en licht en daardoor zeer warm. Een deken waarmee U jarenlang zeer gelukkig zult zijn. 150 x 200 175 x 230 502° 6750 PASTEL-TINTEN Pastetla-Dons Oud rose/nevelgrljs Prairie groen/champignon Champignon /monniksbruln Irlsblauw/ealfier Mosgroen lentegroen Dubbelzijdig saffier nationalistische organisaties wer den ontbonden en hun leiders van openbare ambten werden uit gesloten. Het shintoisme heeft op gehouden een soort staatsgods dienst te zijn. De keizer werd het aureool van goddelijkheid ontno men en de keizerlijke huishou ding gedecimeerd. De keizer is nog slechts een symbool der Ja panse eenheid, regerend bij de gratie van het volk en 51 prinsen en prinsessen werden „gewone mensen". Het keizerlijk huis be staat nu nog slechts uit het gezin van de keizer zelf en van zijn drie broers. Toch democratisch. Het land wordt geregeerd door een regering die verantwoording verschuldigd is aan het parle ment, de wetgeving, de recht spraak en het gehele bestuurs- (Van onze speciale verslaggever) DE FUJIYAMA is de heilige berg van Japan. Dat is niet zo maar een symbool, maar een reële factor in het geestelijk leven van het volk. Geen Japanner die zijn land voor lange tijd moet ver laten, zal verzuimen afscheid te nemen van Fujiyama en al? hij terugkeert, geldt zijn eerste bezoek dezelfde berg. „De Fujiyama beschermt Ja pan", vertelde onze gids, die vroe ger in diplomatieke dienst was geweest. „Maar er is een periode geweest dat de heilige berg ons bedrogen heeft. Dat was tijdens de oorlog. Toen was de Fujiyama een prachtig baken voor de Ame rikaanse vliegtuigen die Japan kwamen bombarderen. De hoge besneeuwde top wees hen altijd de weg. Wij Japanners hebben dat eerst niet kunnen begrijpen, maar nu zijn we gaan inzien, dat de Fujiyama niet alleen van Ja pan is, maar van de gehele we reld". „Hoe democratisch", zeiden wij toen. Dit voorval schiet mij te bin nen, nu ik iets wil vertellen over de huidige politieke situatie in Japan. Het is misschien een onbe duidend, doch zeker een ken schetsend voorval. Sprekend over de politieke situatie vraagt men zich immers allereerst af noe het nu in Japan staat met de democratie. Heeft de democratische gedachte wor tel geschoten in dit land en maakt zij er kans een levende werkelijkheid te worden? Nationale discipline. Het is uiteraard zeer moeilijk op deze vragen een concreet ant woord te geven. Men zou kunnen redeneren, dat er in Japan voor de democratie een zeer goede voedingsbodem aanwezig is, maar die is er wellicht voor het com munisme ook en toch heeft men ons bij herhaling verzekerd, dat het communisme geen kans heeft om er de macht te veroveren. Ondanks het feit n.l. dat de nog haast feodale verhoudingen en de slechte sociale toestanden in het voor-oorlogse Japan machtige wa penen zijn in de handen van communistische demagogen, is de nationale discipline van de Japan ners groot genoeg om hun sire nenzang te weerstaan. Men vraagt zich echter af, of in die natio nale discipline en de feodale in stelling van het volk dan niet evenzeer een beletsel zullen vor men voor de democratie. Uiterlijk is alles wel in orde. Het staatsbevel is volkomen ge zuiverd en gedemocratiseerd en er zijn vele democratische wetten uitgevaardigd, maar wetten zijn door mensen eerder gemaakt, dan wetten de mensen kunnen ver anderen Sinds 1945. Reeds in 1945 zijn alle restric ties die in de weg stonden aan de vrijheid van gedachte, gods dienst, vergadering en menings uiting weggenomen. In de volgen de jaren is er een rigoureuze zui vering doorgevoerd, waarbij niet alleen notoire politieke en mili- tairistische figuren werden weg gezuiverd, doch ook alle supra- apparaat der overheid, werden gedemocratiseerd. Het onderwijs werd hernieuwd, leerboeken en leerkrachten werden gezuiverd en vervangen. De vrouw kreeg dezelfde rechten als de man (bij de eerste verkiezingen kwamen er 39 in het parlement) en het feodale familie-systeem werd af geschaft. In de preambule van de nieuwe grondwet is zelfs vast gelegd, dat het Japanse volk de oorlog heeft uitgebannen en in vrede met de gehele wereld wil leven. Men kan evenmin zeggen dat het Japanse volk niet meteen zijn democratische rechten althans verscheidene daarvan volop is gaan uitoefenen. Er zijn al drie maal algemene verkiezingen ge houden en er zijn al een stuk of zes, zeven regeringen versleten En terwijl er in 1945 slechts 9 vakbonden in het leven werden geroepen, zijn er nu maar liefst 34272. Van stilstaan op he terrein der democratie is het dus wel heel erg hollen geworden. Des. ondanks blijft het voor buiten landse waarnemers de vraag of men na de ratificatie van het vredesverdrag van een werkelijke Japanse democratie zal kunnen spreken en of er dan niet ver tragende krachten in werking zullen treden. In ieder geval zal er zoals reeds opgemerkt wel een lange tijd moeten verlopen voor de de mocratische idee werkelijk ge meengoed is geworden. 0 LEEUWARDEN. Zou er tegenwoordig wel een onderwerp zijn, dat zoveel besproken wordt, althans in Nederland, als emigratie. Men kan bijna nergens komen of men hoort het weer. Men heeft het over familieleden, vrienden of kennissen, die het goed of slecht maken en dan zal meestal het eerste het geval zijn of men denkt zelf aan landverhuizen (om maar eens een ander woord te gebruiken) en een nieuw bestaan op te bouwen. Pastella-Lux Charme green Meadow green Coral rose Shadow rose Rich blue Cameo red Sunglow OPBERGDOOS Bijgeleverd kan worden a 50 ct een stevige doos om 's zomers Uw dekens goed weg te bergen. POSTBESTELLINGEN worden onder rembours uitgevoerd. Ver geet niet de gewenste tinten op te geven. BILDERDIJKSTR. A'DAM Wanneer men bij het vertrek van een emigrantenboot of vlieg tuig, de gesprekken van de ach terblijvende zo eens afluistert, hoort men veelal zeggen: „Ik denk wel niet, dat we hem ooit weer terug zien, zo'n eind van huis." Komen emigranten dan in de meeste gevallen ook nimmer weer terug, toch zijn er uitzonderin gen, want in de landen als Ame rika. Canada en Australië zijn de mogelijkheden om geld te ver dienen zoveel groter, dat men binnen niet al te lange tijd al zoveel kan oversparen, dat men nog eens een vacantie in het oude vaderland kan doorbrengen, zonder zichzelf financieel te on dermijnen. Zo ontmoeten wij dezer dagen een oude bekende, die zich se dert October 1949 gevestigd heeft in de Ver. Staten. Boordevol nieuws dat hij was, begon hij al dadelijk te vertellen over het leven daar in het land van „Un cle Sam". Het begin. Zoals alle begin is ook het be gin als immigrant in een vreemd land, met een volk, dat zulke ge heel andere gewoonten heeft als wij natuurlijk moeilijk. Maar, zo verzekerde onze kennis ons, de Amerikaan is vriendelijk, be hulpzaam en goedhartig en staat de immigrant met raad en daad bij. Ik ben nu ruim twee jaar in South Plainfield (staat New Yersey) en werk daar bij familie op een kippenfarm. In deze korte tijd heb ik me al een vrij grote vriendenkring gevormd, waaraan ik veel steun heb. Vrienden heeft men in Amerika echter vrij spoe dig, daar men daar nagenoeg geen standenverschil kent. Vervolgens vertelde hij ons iets over de gewoonten, speciaal wat betreft het katholiek ver enigingsleven in deze plaats, welke ruim 8000 inwoners telt, doch in uitgestrektheid te verge lijken is met Leeuwarden. Natuurlijk is niet alles, dat hij ons vertelde over het leven in, South Plainfield, toe te passen op het katholieke leven over het algemeen in Amerika, toch kun nen we deze plaats wel als maat staf nemen. De Amerikaanse pers. Begrijpelijk gingen onze ge dachten uit naar de Amerikaan se pers. Het leek ons dan ook aardig hierover eens de mening te vragen van onze oud plaats genoot „Als immigrant krijgt men al direct veel te maken met de pers en vallen de grote verschillen, welke er bestaan tussen de pers in Nederland en die in Amerika, dan ook direct op. De pera in Amerika is een van de ditigen, waaraan men als vreemde eerst moet wennen. Zij doet weinig aan voorlichting, doch besteedt meer aandacht aan sensatie-be richten. In South Plainfield heeft men geen katholiek dagblad, hetgeen volgens onze zegsman een groot gemis is, daar men hierdoor ge heel aan de neutrale pers is overgeleverd. Men tracht echter meer in- vioed te krijgen bij deze neu trale pers, hetgeen op de duur zal gelukken, want deze neutrale pers is in Amerika veel toeschie telijker en gematigder dan die in Nederland. Hierdoor tracht men enigszins tegemoet te komen aan deze gro te .leegte" in het katholiek leven, welke men eerst dan beseft, wan neer men er mee te doen krijgt, aldus onze zegsman. Het katholieke leven. Voorts vertelde hij ons iets over het katholieke verenigings leven in Amerika, iets waaraan zeer intensief wordt medegewerkt door vrijwel iedere katholiek. De verenigingen op cultureel-, charitatief- en ontspanningsge- bied, welke daar niet zo talrijk zijn als hier, doen alles voor de kerk, en zijn dus op de eerste plaats te vergelijken met onze Katholieke Actie, doch hebben een nog veel uitgebreider werk terrein. Voor de mannen boven de 18 jaar is er „The Holy Name Socie ty", voor de jongens „The Junior Holy Name Society" terwijl de vrouwen boven de 18 jaar ver enigd zijn in „The Rosery Socie ty" en de meisjes beneden de 18 jaar hun, „Sodality Society" heb ben Deze verenigingen zorgen te- samen op velerlei wijze voor de geldmiddelen, welke de kerk tot haar beschikking moet hebben. Voorts bestrijden de mannen en de vrouwen daadwerkelijk de invloed van de verkeerde lectuur, door bij de boekhandelaren langs te gaan en er de verkoop van de ze lectuur tegen te gaan, De leden van „The Holy Name Society", welke is gesticht door een pater Dominicaan, komen iedere Eerste Vrijdag van de maand in de kerk tesamen om het H. Uur te vieren, bij welke viering gedurende de gehele dag en nacht het Allerheiligste Sa crament ter aanbidding is uit gesteld. Eens per jaar komen de leden van alle hierboven genoemde ver enigingen uit een geheel diocees tesamen en houden een grote manifestatie. Voorts verzorgen deze vereni gingen de amusementsavonden, zoals dans-, zang- en toneelavon den, welke onder de katholieken echter n,iet zoveel worden ge geven als in Nederland. Van de 8000 inwoners in South Plainfield zijn plm. 3000 katho liek en toch heeft men er geen katholieke school. Dit is echter voornamelijk te wijten aan het feit, dat de regering in het geheel geen subsidie voor katholieke scholen geeft. Men is echter druk bezig door middel van allerlei acties, zoals bazars enz. geldmid delen bijeen te krijgen, zodat men hoopt binnen niet al te lan ge tijd een eigen katholieke school te bezitten. Tot zover onze oud plaatsgenoot. Op onze vraag of hij weer graag naar Amerika terug ging, ant woordde hij met een volmondig „ja .want zo zegt hij „in Ame rika is het best te leven en wan neer men eenmaal aan dit leven gewend is, zal men het niet graag voor een ander willen ruilen." ZEEVOGELS-S. V.A. 1—2 Het is Zeevogels niet gelukt deze belangrijke thuiswedstrijd van SVA te winnen. Door deze nederlaag zijn de kampioenskan sen wel definitief verkeken. Het moet gezegd worden, dat de over winning terecht is gekomen bij de ploeg, die er het meeste recht op had. SVA neemt het initiatief en dringt de thuisclub gedurende het eerste kwartier naar eigen speel- helft terug- Dan weet Zeevogels zich uit de sterke greep van SVA los te werken. De tegenaanvallen worden steeds talrijker. Na de rust gaat het spel meer gelijk op. Bij een goede aanval van SVA wordt de bal op waarlijk magni fieke wijze onhoudbaar ingekopt. Dit brengt verandering in de strijd SVA begint vuriger te .spelen, hetgeen de thuisclub niet onbe antwoord laat. Tegen het einde 'n sterk slotoffensief, waarin goede kansen ongesloten liggen, maar, daarin opgesloten blijven. Als iedereen denkt, dat Z. de gelijk maker zal scoren, breekt SVA" door en komt de rechtsbuiten alleen voor doelman Twisk en prompt is het 02. In de laatste minuut zowaar wordt eindelijk een aanval met een tegendoelpunt beloond- Onlangs is in de couranten be richt, dat de staatssecretaris van Oorlog, Mr. F. J. Kranenburg ten aanzien van de taak der Nationale Reserve heeft gezegd, dat de manschappen bestemd zijn, inge zet te worden tegen een buiten landse vijand, in het belang van de territoriale verdediging. H«t is gebleken, dat deze uitlating hier en daar verkeerd is begrepen. De territoriale verdediging dient men in dit verband op te vatten als bedoelende, de verdediging van eigen stad of dorp en district. Het kan dus nimmer voorkomen, dat de manschappen der Nationale Reserve naar het front, waar ook, buiten onze grenzen, zullen wor den gezonden. Frontstrijders wor den alleen gevormd uit de man- pen van het Nederlandse Leger. Zij, die zich in dit opzicht be zorgde vragen stellen, kunnen er van verzekerd zijn. dat zij in tij den van nood, wanneer de bui tenlandse vjjand voet op Hol landse bodem heeft gezet en onze steden en dorpen bedreigt, prac- tisch niet verder tegen deze vij and worden ingezet, dan de gren zen van de eigen provincie. Hoe méér manschappen de Nationale Reserve telt, hoe meer in dit op zicht de voorwaarden gunstiger worden. (Advertentie) c Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Dagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 3 BEEMSTER. Morgen, Woens dag 23 Januari, zal Pastoor van Leiusig zitn zeventigste verjaar dag vieren. Pastoor van Leinsig werd on 23 Januari 1882 te Delft gebo ren. Hii maakte ziin lagere stu dies aan het Klein Seminarie te Voorhout en ziin hogere studies aan het Groot Seminarie te War mond en werd on 15 Augustus 1909 te "jtariaa Priester ec.viid. Na 21 iaren als Kauelaan in verschillende narocliies van het Haarlemse Diocees werkzaam te ziin geweest, werd hii in Januari „Al is er do laatste 40 a 50 jaar op het terrein van de landbouw door scholing en voorlichting en niet het minst door organisatie en samenwerking veel bereikt, loch ziin we mei onze landbouw nog niet waar we wezen moeten", verklaarde ir. G. P. F. Royackers, secretaris van de Stichting voor de Landbouw, Maandagmiddag in het Gulden Vlies tijdens een bijeenkomst van de vereniging van Oud-leerlingen van de Rijkslandbouw- winterscholen te Alkmaar en Schagen. De landbouw neemt nog niet die plaats in, die ze in ons tegen woordige bestel zou moeten en zou kunnen innemen. En al is er veel verbetering te bespeuren, er zal nog meer scholing en voor lichting en een nog sterkere or ganisatie-vorm nodig zijn, om aan de agrarische sector van onze samenleving een plaats te verze keren, die op hetzelfde niveau staat als die van de handel en de industrie. Het is mede daarom, zo ver klaarde Ir. Royackers. dat de Stichting van de Landbouw een ambitieus program heeft waarin o.a. gestreefd wordt naar de eco nomische en sociale gelijkstelling met de industrie. Voorts staat men in deze kringen een ruimer wetenschappelijk onderzoek, ge richt op practische doeleinden, voor. Technische verbeteringen Er is op verschillend gebied nog veel te verbeteren, al kan de Nederlandse landbouw trots zijn op de belangrijke plaats, die zij in de wereld inneemt. Spreker waarschuwde in dit verband over zelf-overschatting, die bij deze grote vooruitgang niet denkbeel dig is. Ook technische verbete ringen zullen ons de belangrijke plaats in de wereld moeten doen behouden. En waar b.v. Ameri kaanse staten als Illinois, Wis consin, Indiana en Minnesota be schikken over een geheel t.b.c.- vrije veestapel, zal net ook ons streven moeten zijn, de toestand in de veehouderij grondig aan te pakken. Verder zal er in de toe komst op grotere schaal grasland gescheurd moeten worden om beter in de eigen voeder-positie te kunnen voorzien. Voorlichting Op organisatorisch terrein kan ook nog meer worden gedaan: AMSTERDAM De markt was zeer stil en verliep vrijwel zonder fluctuaties. Ook van dP Amerikaanse af deling, die in het nieuwe jaar af en toe voor een kleine ver rassing zorgde, viel vandaag niets opmerkelijks te vermelden. De vaste stemming in Wallstreet werd hier slechts gedeeltelijk overgenomen, zodat het agio met een half punt achteruitliep tot 10 1/4. In aandelen exploratie werd 'n kleine open hoek ge vormd. De mededelingen in het verslag 1950, inzonderheid wat de ver houding met de commerciële bank betreft bracht de koers terug van 98 tot 91 bij de ope ning. Tijdelijk trok de koers aan tot 94, doch tegen slot werd weer 91 betaald. De scheepvaartafdeling was de enige, waar de ondertoon uit gesproken gunstig was. Sinds en kele weken vertoont deze afde ling een stijgende tendens, die wel niet iedere dag duidelijk tot uiting komt, maar niettemin het niveau hier handhaaft of iets omhoog brengt. Enkele van de meest verhandelde soorten mon teerden vandaag een a twee punten. Een kleine koerswinst voor unilever en een lichte achter uitgang bij opening voor Kon. olie, deden weer ruiltransacties vermoeden, doch gezien de ge ringe activiteit in beide hoeken, zullen deze niet groot zijn ge weest. Kon. olie wist per saldo op 286 zo goed als onveranderd te sluiten. Unilever was ander halve punt hoger op 188. Aku en Philips waren evenals de mees te incourante soorten goed prijs houdend. Op de cultuurmarkt was am per sprake van enige belangstel ling. De leidende soorten bleven alle in de eerste tape ongeno- teërd, voor zover daarna zaken werden gedaan, verschilden de koersen zeer weinig met Vrij dag. Staatsleningen openden onver anderd, doch tegen slot werd de stemming minder geanimeerd, waarbij de conversielening 1947 van 85 achteruit liep tot 84 13/16. meer voorlichting door pers en vakbladen, nog ruimere scholing, en vooral een betere scholing voor leiders van de organisaties, omdat daar nog gebrek aan is. Voorts een betere verstandhou ding, een beter begrip, tussen leiders en geleiden in de orga nisaties. De zelfwerkzaamheid van de leden der organisaties dient verhoogd en men vergete ook niet de vrouwen-organisaties bij de landbouw-problemen te betrekken. 1930 tot Pastoor van de Deemster benoemd. Twee en twintig jaren heeft Pastoor van Leipsig voor het wel en wee van de S~t. Joannes de Doper-parochie gearbeid, een ar beid welke door God rijkelijk werd gezegend. Veel kwam er in die jaren tot stand. De kerk onderging vele veranderingen welke tot. ver fraaiing van dit majestueuze Godshuis hebben bijgedragen. De scholen werdén vergroot, 'n VG-LO school werd ingericht en behoort tot een der modernste op dit gebied. Vorig ja?r nog werd de nieuwe R.K. Kleuterschool in gebruik genomen elke door de bezielen de arbeid van de Jubilaris tot stand kwam. Veel en baanbrekend werk verrichtte Pastoor van Leipsig voor de LTB van welke vereni ging hij tevens Districts-Advi- seur is. Van zijn hand verscheen o.a. het Danklied voor het Oogst- dankfeest. Ondanks het feit dat de Pas toor verschillende jaren alleen stond als Zielzorger voor de parochie, wist hij steeds tijd te vinden om bij de zieken troost te gaan brengen, voor wie van hem nimmer te veel gevraagd kon worden. Velen ondervonden zijn geestelijke en materiële steun waarvoor nimmer op hem te vergeefs een beroep kon worden gedaan. Morgen zal Pastoor van Leip sig dan dP leeftijd der „Ster ken" bereikt hebben. Het zal hem zeker niet aan be langstelling ontbreken en de pa rochianen zullen tot Intentie van hun beminde Herder in grote getale het H. Misoffer bijwonen dat de Jubilerende Pastoor om acht uur zal opdragen. Moge God Hem en zijn arbeid over vloedig zegenen. L.B.Pr. Het Amerikaanse reactor proefstation nabij Ar co in de staat Idaho heeft aangekondigd de eerste bruikbare electrische stroom gewonnen te hebben uit atoomenergie. Vier electrische lampen stralen licht uit, voor zover bekend het eerste licht dat door atoomkracht is opgewekt. Zij ontvangen hun stroom van de generator (rechts), die op zijn beurt weer werkt op de speciaal ontworpen en kortelings voltooide „breeder reactor". BEEMSTER. Gistermiddag moest een inwoner van De Beemster voor de Alkmaarse politierechter, mr. J. N. Alblas, verschijnen, omdat hij een clan destiene stokerij voor het ver vaardigen van gedistilleerd erop nahield. Ambtenaren troffen bii hem aan twee distillcertoestel- len, welke hij zelf had vervaar digd. Het bedrijf was in wer king en voorts werden er twee flessen gedistilleerd aangetrof- len. Het was duidelijk dat in dit bedrijf de accijnzen werden ont doken. De verdachte verklaarde, dat hij het gedistilleerd uitsluitend gebruikte voor zijn pluimvee, dat al geruime tijd last had van ingewandenziekten. Hij had al vele geneesmiddeltjes gebruikt, doch tevergeefs. Tenslotte pro beerde hii ihet met sterke drank. De officier van justitie, mr. Veil inga. eiste een gevangenis straf van viermaal twee weken, waartoe de rijksadvocaat, mr. J. E. Korthals Altes, had geadvi seerd. De verdediger, dr. C. J. Berk houwer betoogde, dat een an dere bestemming van het gedis tilleerd dan voor de genezing van het pluimee, niet was be wezen. Het is niet bewezen, dat de verdachte een habituele drankstoker is die half Noórd- iholland van clandestiene dran ken voorziet. Hij geloofde niet, dat gevangenisstraf voor deze feiten op zijn plaats was. De verdachte heeft een blanco straf blad. Hij vond het een zeer rigo- reuze maatregel en bepleitte op de eerste plaats geen gevange nisstraf op te leggen, subs, een geldboete cm te leggen met een voorwaardelijke gevangenisstraf en ten derde een eventuele ge vangenisstraf te reduceren tot de fractie van hetgeen rechtens zal worden geoordeeld. De politierechter vond de ge elste straf zeker niet te hoog, daar was gebleken, dat de ver dachte had getracht het gedis tilleerd aan de man te brengen. Hij veroordeelde d'e man tot een gevangenisstraf van in totaal 8 weken. De volgende verdachte was een inwoner van De Wormer, die een hoeveelheid van meer dan een liter gedistilleerd had vervoerd, zonder dat die door geleidebiljetten was gedekt ter wijl hij, vanwege zijn relatie mét de vorige verdachte rede lijkerwijze had kunnen vermoe den. dat voor bet gedistilleerd, dat hij vervoerde, geen accijns was betaald. Volgens de politie rechter stond het namelijk vast, dat deze relatie heeft bestaan en dat de verdachte dus wist, dat het gedistilleerd niet op regelmatige wijze was betrok ken. In deze zaak eiste de officier een gevangenisstraf van 3 maan den. Dr. Berkhouwer, die ook in deze zaak als verdediger optrad, bracht naar voren, dat. het ver voer van meer dan één liter ge distilleerd zonder geleidebiljet ten herhaaldelijk voorkomt. Hij vond dus de straf naar de objec tiviteit van de overtreding veel te hoog. Eer» redelijk vermoeden van de onrechtmatigheid .van ziin handelen had hij niet kun nen hebben: niet bewezen was immers dat hét gedistilleerd bij de vorige verdachte was betrok ken, in welk opzicht de politie rechter met hem van mening verschilde. Hij bepleitte een minimale geldboete. De politierechter legde de ver dachte een gevangenisstraf van 1 maand op. TEXTIEL-ATELIER TE EDAM OPGEHEVEN PURMEREND. Het textiel- atelier Comitas te Edam, waar voornamelijk Volendammer meis jes werkten, is na een sterke in krimping van het. personeel in Juli j.l„ thans geheel stop gezet. Totaal waren er ca. vijf en der tig personen bii Comitas werk zaam. Er werden voornamelijk lingerie-artikelen vervaardigd. Er worden pogingen in het werk gesteld om het bedrijf m gewijzigde vorm (zonder de weverij) binnen niet aj te lange tijd voort te zetten. R.K. TONEELVERENIGING AMICITIA HEERHUGOWAARD. Bii de R.K. toneelvereniging Arnici- tia is momenteel in studie „In de schaduw van de guillotine", een romantisch spel in drie be drijven uit de tijd der Franss Revolutie. De uitvoeringen wor den op 10 en 12 Februari a.s. gegeven in het parochiehuis aan de Jan Glijnisweg. De speelsters en spelers van Amicitia zijn zich deze zware opgave volkomen bewust en we zijn er zeker van dat ze hun uiterste best zullen doen om een prima vertolking te geven. De voorzitter van de vereniging, de heer S. Buis, heeft een aardig decor ontworpen. Costuumg uit die tijd worden geleverd door het bekende cos- tuumhuis in Amsterdam, A. Ser- né en Zn. Het kapwerk, ook zeer belangrijk in dit stuk, wordt verzorgd door de W. Kuyt uit Zuiid-Scharwoude. SCHAAKCLUB F.I.T. HEERHUGOWAARD. L.l. Maandag werd de laatste ronde gespeeld voor de eerste compe titiestand in het winterseizoen Na tien wedstrijden is de uit slag als volgt: 1. D. Konijn -. -9 2. H. v. Leeuwen 8 7 6 4 4 4 3 3 3 1 9 8 IVz 7 4V2 4V2 4 1 6 3Vz 0 7 3 0 7 3 0 9 1 0 6 3. D. Dekker 4. N. Schouten 5. J. Duin jr. 6. Fr. Blokdijk 7. J. Konijn 8. J. Duin s.r 9. C. Schouten 10. Jn. Borst 11. A. Kuilboer x Elke Maandagavond bestaat er op de clubavond in café v. d. Heiligenberg gelegenheid zich als lid op te geven. Vooral jon gere mensen, die aan deze mooie denksport zijn begonnen worden aangeraden de clubavonden te bezoeken. De heer D. Konijn ('bord 1) is bereid gevonden de nieuwelingen met raad en daad OM te staan. ALKMAAH 22 Jan. Witlof 22—38; bloemkool 2336 p. 100 st rode kool 716.50; savoye kool 6.50—9.50; groene kool 8.50—21.50 sfprurtkool IS—44; boerenkool 7 —12; andijvie 26—61; rode bieten 625 winterpeen 5.5018.50; was- peen 19—38; uien 7—35 uien driel 17; uien nep 16; prei 1022; sel- drie 7.506.50 selie 6: knolseldrie 220; bramley Seedling 1619: zoete ermggard 30; winter jan 28 —36. ZWAAG 21 Jan. Aardappe len 9.20; uien 820; bieten 8-20 10.30; prei 1622; savove kool 6.50— 9; rode kool 7.80—13: boe kool 916; spruitkool 1'542; witlof 1539: breekpeen 5.90— 16.80: andijvie 3269; bloemkool 10'42groene kool 7.50—16: ga re biet 2830; goudreinet 1947; present van Engeland 14—46; Cox orange 181.01; Groninger kroon 1626; laxton superbé 2546: Bonne Louise 1838; Gieser Wil deman 2044; winterjan 1538; St. Rémy 21; Bramley Seedling 11 24. AMSTERDAM, 21 Jan. Vee. Aangevoerd 303 runderen, eerste kwaliteit ot 3.00. mindere kwa liteit 2.202.80, 291 varken; 2.52 2.58 per kg slaehtgewicht, 42 nuchtere kalveren 1.251.50 per kg levend gewicht. WARMENHUIZEN. 250 kg andijvie 26.10, 1700 kg uien 33.10 33.30, 3200 kg gele kool 6.60 8.60 53700 kg'rode kool 7.20 15.30 afwijkend 7.40—11.90, 62000 kg wtite kool 6.5011.80. Slachtveemarkt ALKMAAR 21 Jan. 7 Paar den 600900; 80 koeien 5001175 le kwaliteit 2.702.90 p. kg; ove rige soorten 2.502.70 p. kg; 1 graskalf; 58 nuchtere kalveren 40 95; 8 vette schapen 130150; 300 varkens: spekvarkens 2.10 2-18; vleesvarkens 2.062-10; lich te varkens 22.03: zeugen 1.80 1.86 p. kg. Op de markt van vandaag viel duidelijk te constateren, dat de behoefte aan varkensvlees even toeneemt. De belangstelling voor de varkens omvatte namelijk een veel ruimere kring dan gewoon lijk het geval is. Daardoor dan ook deed zich de omstandigheid voor, dat de ogenschijnlijk ruime aan voer maar juist voldoende was, om alle kopers tevreden te kun nen stellen. De handel is zeer vlot verlopen met toch lagere noterin gen. Alleen voor de zware var kens konden de prijzen van verle den week gehandhaafd blijven. Het- kwantum koeien was min der; het aantal prima dieren zelfs uiterst gering. Door de hoge vraag prijzen is de handel rustig verlo pen, m.et voor de prima dieren nriiizen tot f 3 per kg. Ofschoon de kalveren in prijs niet hoger wa ren men kan zelfs zeggen van even goedkoper is de handel toch stug geweest. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 21 Jan. Binnen landse granen (officieuze note ringen per 100 kg franco Rotter dam): tarwe, prijshoudend, op vochtconditie 23.5024.90. prima kwal. zonder vochtcond. 24.50 25.25; overige granen zeer flauw; zomergerst 3739, haver 28, ha ver 27.5029, extra zware daar boven; rogge 34-35.50; peulvruch ten 4061, schokkers 4570; bruine bonen 4049. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT 21 Januari. Op de Utrechtse paardenmarkt wer den heden aangevoerd 562 paar den. De prijzen varieerden voor Luxe paarden van 900 tot 1100, werkpaarden van 700 tot 925, oude paarden van 500 tot 850. paarden boven drie jaar van 700 tot 900 paarden beneden 3 jaar van 600 tot 800, veulens van 300 tot 550, hitten van 400 tot 650. De handel was redelijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4