Truman vraagt nieuwe milliarden voor hulp aan het buitenland De Russische Mig 15 is superieur aan elke Amerikaanse jager BANDJIR OVER JAVA VS. kopen meer materiaal voor bewapening van Europa Toch zit in de grote macht van dit toestel ook zijn zwakte RADIO Geëmigreerde een attractie vissers vormen in Argentinië „Begrip" De Amerikaanse begroting: prijs voor de vrede Hulde voor landen van West-Europa VANNEUjE® vwMjrg PRODUCTIEKANSEN VOOR FOKKER S-14 Naar v/ij vernemen Migs nog ongeschikt voor lange afstand Voetganger door aanrijding gedood door Leo Broeksmit WASHINGTON (A.P. en Reuter) President Truman heeft giste ren in zijn begrotingsboodschap aan het Congres, waarin hij nieuwe milliarden vraagt voor de hulp aan het buitenland, ver klaard, dat de Ver. Staten van plan zijn de wapenleveranties aan West-Europa en andere door het communisme bedreigde gebieden te versnellen met toepassing van een nieuwe allocatie- politiek. De begroting somt aan uitgaven in totaal een bedrag van 85.444.000.000 dollar op, een cijfer, dat met uitzondering van de jaren van de tweede wereldoorlog, nog nooit zo hoog is geweest De president verklaarde ver der, dat de Ver. Staten steeds meer materiaal van andere lan den zullen kopen voor de bewa pening van de Europese strijd krachten teneinde de productie- last voor de Ver. Staten te ver lichten en de productie In Euro pa te stimuleren. De president legde de nadruk op de noodzaak van economische hulp aan Europese landen om hen in staat .te stellen de lasten van het defensieprogram te dra gen en strijd te leveren tegen de stijgende prijzen. In dit verband noemde hij Engeland en Frankrijk Zoals bekend, ontvangt Engeland op het ogenblik geen economi sche hulp. Behalve aan West-Europa, noemde de president de hulp aan Joegoslavië, Griekenland en Tur kije. Joegoslavië, zo zei hij, is een voorbeeld voor de Sowj et- satellieten. dat het mogelijk is de onafhankelijkheid te herwinnen. Griekenland en Turkije noemde hij sleutelbarrières tegen de Sow. jet-expansie in het oostelijk bek ken van de Middellande Zee. Wat het Midden-Oosten en Azië be treft, drong hij aan op de hulp voor Indo-China, Formosa, de Philippijnen, Indonesië en India. De belangrijkste punten uit de nieuwe begroting zijn: de strijd krachten: 51.200 mill, dollar (dit jaar 39.800 mill, dollar, 20.500 mill, dollar in 1951 en 12.300 mill, dollar in 1950); hulp aan het bui tenland: 10.500 mill, dollar (dit jaar 6900 mill, dollar); interest: 6300 mill, dollar; uitkeringen aan oud-militairen: 4200 mill, dollar; ontwikkeling van natuurlijke hulpbronnen: 3200 mill, dollar; sociale voorzieningen: 2700 mill, dollar; verbindingen: 1600 mill, dollar; algemeen bestuur: 1500 mill, dollar; landbouw: 1500 mill, dollar; onderwijs en huisvesting: 1300 mill, dollar; handel en arbeid 1100 mill, dollar. Truman noemde de begroting „een zware last.de prijs voor de vrede". Binnen een jaar, aldus Truman, kan West-JEuropa met Amerikaanse hulp, een compacte militaire macht hebben, in staat om aan een aanval sterke tegen stand te bieden. Het zal nog „enkele jaren" du ren voordat die macht sterk ge noeg is om het agressie-gevaar nog verder verwijderd te houden. Om dit veiligheidsprogram, dat zowel economische als militaire hulp inhoudt, te financieren, stelt de president voor om in de 12 maanden, beginnende 1 Juli a.s., een bedrag van 10.525 millioen dollar uit te geven, 'n Deel van dit bedrag is reeds gevoteerd, daar om heeft de president van het Congres machtiging nodig voor een lagere som, na. 7.900.000.000 dollar. De Ver. Staten geven het lo pende jaar 6.868.000.000 dollar uit voor het wederzijdse veiligheids program. Ongeveer 45 landen zullen waarschijnlijk óf militaire, óf economische hulp, of beide, ont vangen. Het groeiende cijfer weerspie gelt de gestage toeneming van de levering van Amerikaanse ka nonnen, tanks en ander militair materiaal aan de bondgenoten in het buitenland. Ofschoon de le veringen na 't uitbreken van de oorlog in Korea achter gebleven zijn op het schema. Deze situatie is nu aan het veranderen, aldus de president, „Onze wapenproduc tie verloopt in een stijgend tem po, waardoor het mogelijk zal zijn dat de leveranties gaan vol doen aan de vereisten van de ge projecteerde opbouw van de strijdkrachten der vrije wereld." Truman heeft daarom order ge geven een. allocatie-politiek te voeren, welke de zekerheid biedt, dat de Amerikaans strijdkrachten in Europa en de nato-strijdkrach- ten, zowel als de strijdkrachten van zekere landen, die in geval van oorlog waarschijnlijk het eerst aangevallen zullen worden, behoorlijk uitgerust worden. President Truman bracht hulde aan de landen van West-Europa voor de voortgang, welke zij de afgelopen achttien maanden had den gemaakt bij de opbouw van hun defensie. De negen Europese leden-staten van de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie (Navo) hadden In vergelijking met het belastingjaar 195Ó hun defensie- uitgaven in het lopende jaar ver dubbeld tot een bedrag van on geveer 9.000 millioen dollar al- uus Truman. Ten aanzien van, de strijdkrach ten zeide president Truman, dat men van plan is de luchtmacht uit te breiden tot 143 groepen (wings), het leger tot 21 divisies en de vloot tot 143 grote oorlogs schepen in actieve dienst en zes tien vliegdekschepen. De president schatte het tekort voor het komende belastingjaar op 14.400 millioen dollar, tenzij het congres nieuwe belastingen zou invoeren Voor het lopende jaar schatte hij het tekort op 8200 millioen dollar. „Als er zich geen nieuwe inter nationale spanningen voordoen en geen nieuwe agressie, hoop ik, dat wij de uitgaven na het be lastingjaar 1954 zullen kunnen verminderen. Tegen die tijd zul len wij het merendeel van de voorgenomen militaire uitbreiding hebben voltooid," aldus Truman. Anonieme brieven aan Indonesische ministers DJAKARTA, 21 Jan. (Aneta) Vier ministers van het Indone sische kabinet, leden der Masjumi waaronder de minister-president Suklman en de minister van defensie Sewaka, hebben anonie me brieven ontvangen, waarin de regering ervan beschuldigd wordt, steun te hebben verleend aan de verzetsbeweging van het batal jon nr. 426 in Midden-Java, waarvan de leden bepaalde ge bieden in het Zuiden van Midden Java onveilig maken, aldus meld de „Pedoman" Maandag. Deze anonieme brieven zijn volgens het blad afkomstig van „een bepaalde groep in Midden- Java" en zij verzoeken de rege ring maatregelen te nemen tegen de opstandelingen. Mocht de re gering daartoe niet in staat zijn, dan is de groep in kwestie be reid de taak van de regering over te nemen, aldus wordt gezegd in deze brieven, die niet alle uit dezelfde plaats zijn verzonden. WOENSDAG 23 JAN. 1952 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Vara; 10.00 Vpro; 10.20 Va- ra; 19.30 Vpro; 20.00—24.00 Vara. 19.30 Vpro; 20.00—24.00 Vara. Vara: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Zenderslui ting; 9.00 Nieuws en weerber.; 9.12 Gramofoonmuziek (9.309.35 Waterstanden 9.50 Voor de huis. vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. Vara: 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Orgelspel; 10.45 Voor de vrouw. 11.00 RVU: Drs. W. A. Nell: „Zorg en liefde, wijsgerig beschouwd"; 11.30 Gram.muz.; 12.00 Voordracht; 12.15 Pianoduo; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 12.55 Kalen der; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.50 Regeringsuitz.: Jeugduitzending: drs. A. Deele- man: „Madoera, eiland van vee boeren zeelieden"; 14.00 Gespro ken portret; 14.15 Jeugdconoert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Pianoreci tal; 15.30 Voor de jeugd: 16.10'ld.; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws 18.15 Vara-Varia; 18.20 Actuali teiten; 18.30 RVU: dr. J. C. A. Fetter: „De mens en zijn lot"; 19.00 Tussen Tokio en Kyoto, causerie; 19.20 Gramofoonmuziek; Vpro: 19.30 Voor de jeugd. Vara: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek com mentaar; 20.15 Metropole orkest en solisten; 20.50 Aetherforum; 21.30 Omroepkoor en -orkest; 22.15 Gevarieerd programma; 22.45 Tus sen mens en nevelvlek, causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 en 23.45 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 298 mtr. 7.00—24.00 Ncrv. Ncrv: 7.00 Nieuws* 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zender sluiting; 9.00 Nieuws- en weer berichten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Gram.muz.; 10.15 Gram.muz.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram. muz. 12.30 De amourette van Ca therine d'Orléans, hoorspel; 12.00 Viool en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmed.: 12.33 Amusements muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gram.muz.; 14.15 Radio Philharmonisch sextet; 14.45 Voor de jeugd; 16.30 Zender sluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.muziek; 18.30 Lichte mu ziek; 19.00 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigings leven; 19.15 Boekbesprekng; 19.30 Gram.muz.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws- en weerber.; 20.10 Commentaar familiecompetitie; 20.20 Concertgebouworkest; 21.10 Internationale samenwerking: Luxe of noodzaak", causerie; 21.30 Salonorkest; 21.55 Gram.muz.; 22.12 Pianorecital; 22.30 Interna tionaal Evangelisch Commentaar; 22.40 Gram.muz.; 22.45 Avond overdenking: 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.muz.; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?" causerie; 23.3524.00 Gram.muziek. BRUSSEL, 21 Jan. (A.N.P.)— De Gazet van Antwerpen weet te vertellen, dat de Belgische en Nederlandse vissersgezinnen, die op 22 October van 't vorig jaar aan boord van 'n zevental vaar tuigen Oostende verlieten en die zich thans te Mar del Plata ge vestigd hebben, een der grootste attracties van het Argentijnse vacantieseizoen vormen. Onder de ogen van duizenden) badgasten werkt deze moed'iige groep landverhuizers dag en nacht en zij maag reeds thans de vruchten van haar inspan ning smaken,. Dagelijks brengen de vissers 200 ton vis, die in hun eigen fabriek .bevroren is, op vrachtwagens naar het bin nenland', waar zji grif afnemers vindt. De vissersvloot is door de bewoners en de vacantiegangers van Mar del Plata, geestdriftig ontvangen. Zwermen vaartuigen voeren uit om de landverhuizers te ver welkomen en hun geschenken, vruchten en sigaretten, aan te bieden. De leider der expeditie ontving 'n symbolisch geschenk; 'n mand vol verschillende soor ten Argentijnse vis. Enige da- overleed op 76-jarige leeftijd de oud-schipper van de motorred dingboot „Neeltje Jacoba" te IJmuiden, de heer P. J. A. Kramer, die in zijn leven 56 schipbreukelingen heeft gered zal de staf van het commando tactische luchtmacht in Eind hoven worden gevestigd. De staf van het commando luchtverde diging zal in het centrum van het land worden gehuisvest. werd ingebroken in een perceel aan de Menninckstraat te Den Haag, waarbij een geldkistje met 1000 gulden en een blikken doosje, inhoudende 50 gulden werden ontvreemd.... Is Zondagmiddag in de Staal- haven van de Hoogovens te IJmuiden een 45 ton metend vrachtscheepje, de „Vesting" uit Naarden, geladen met schroot, gezonken. Men overweegt ber gingspogingen met het oog op de waarde van het ijzerafval. zijn door de Amsterdamse recher che een 19-jarige metselaar en een 17-jarige expeditiebediende aangehouden, die hadden inge broken in twee scholen, waarbij goederen, ter waarde van 50 gul den werden ontvreemd en door het openbreken van 18 kasten een schade van 200 gulden ont stond bestaat op 26 Januari het Lim burgs Dagblad te Heerlen 25 jaar gen later werd te Mar del Pla ta de eerste steen gelegd voor een gebouw van de nieuwe maatschappij, „Empresa pesque- ra martltima del sur", welke door de Oostendse rederij van Isegthem met hulp van de Ar gentijnse regering is opgericht. Het kapitaal van de nieuwe maatschappij bedraagt 20 mil lioen pesos. De emigranten blij ken zeer tevreden te zijn over hun woningen. De Nederlander F. Bakker verklaarde „Wij hou den nu reeds van Argentinië. Het is een rijk land en wij zijn ervan overtuigd, dat wij hier onza weg wel zullen vinden. Varkenspest* in Broek in Waterland Op het bedrijf van de heer T. van Zaanen te Broek in Water land is varkenspest uitgebroken. In totaal waren 54 varkens aan getast die in het abattoir te Am sterdam zijn geslacht. Een groot deel van deze varkens is aldus de veeartsenijkundige dienst normaal voor consumptie ge schikt. (Bij 24 andere komen verschijnselen van deze ernstige varkensziekte voor). Textiel Grossiers Beurs geopend Tijdens een korte plechtigheid is gistermorgen de Federatieve Textiel Grossiers Beurs, die tot en met 25 Januari a.s. in het RAI- gebouw te Amsterdam wordt ge houden, geopend. De heer F. H. W. Klein Bog. voorzitter van de Federatie van Textielgrossiersbonden welke Fe deratie de beurs heeft georgani seerd, hield een korte toespraak waarin hij onder meer zei, de beurs een prachtige demonstratie te vinden van de textielgroothan- del, die in deze moeilijke tijd niet bij de pakken neerzit. DEN HAAG (A.N.P.) Twee Amerikaanse jachtpiloten, die onlangs mei* verlof uit Korea naar de Ver. Staten zijn terugge keerd hebben daar verklaard, dat de Russische Mig 15 jager verre superieur is aan elke Amerikaanse jager. Een geluid dat niet nieuw is en dat de Amerikaanse lucht machtautoriteiten zeker niet als een verrassing in de oren heeft geklonken. Door zijn lage vleugelbelasting is de Mig wendbaar der dan welke Amerikaanse jager en zijn lage motorbelasting is een belangrijke troef in de snelheidsrace, die de vliegtuig fabrieken voeren. Thans zal het er waarschijnlijk van komen, dat Nederland, even als andere landen aangesloten bij het Atlantisch Pact, in de toe komst uitgerust zal worden met de Armstrong Whitworth N F 11 „AH Weatherfighter". Gezien tegen de achtergrond van de prestaties van de MIG 15 is bij velen de vraag gerezen, of het nog zin heeft in Nederland Meteor straaljagers te bouwen, die bij voorbaat al minder zijn dan de producten van de Russi sche industrie, en of er geen tra giek zit in het feit, dat men zich bewapent met een type. dat beter in serie door een eventuele te genstander wordt gebouwd. De chef staf van de Nederland se luchtmacht, It. gen. I. A. Aler, realiseert zich dit probleem ten volle. „De MIG 15, de Russische luchtverdedigingsjager, is voor een aantal jaren moderner dan welke Nederlandse jager ook", zo verklaarde hij. „Wij hoeven in dit opzicht geen struisvogelpoli tiek te voeren, maar we moeten ook niet te emotioneel zijn over dit aspect van de luchtverdedi ging-" De Russische bommenwerper Want in de grote macht van de MIG zit voor een belangrijk deel ook zijn zwakte. De snelheid er van moet gevonden worden door vermindering van de actie radius en het is evenzeer bekend dat de snelheid van, de MIG bij lange na niet recht evenredig is met zijn actie-radius. Een MlG kan tot dusverre waarschijnlijk nog niet van achter het IJzeren Gordijn naar b.v. Nederland vlie gen, daar een gevecht leveren en weer terugkeren naar zijn basis. De MIGS hebben nog niet be wezen geschikt te zijn voor lange afstandbeschermers van bombar dementsvliegtuigen," „Is het dus verantwoord de Meteor te blijven bouwen?" „Het is uitgesloten een serie die men begonnen is. te onder breken. Dit zou betekenen geld uitgeven zonder dat er iets voor in de plaats komt. Bovendien zou stoppen betekenen, dat wij een tijd lang helemaal niets zouden hebben. De consequentie van het voor gaande is echter wel, dat er geen toestellen van hetzelfde type worden nabesteld." De tragiek van de seriebouw De tragiek van de seriebouw is in wezen de tragiek van het men selijk vernuft, dat in deze tijd van snelle evolutie, steeds ach terhaald, overtroffen en gecorri geerd wordt. Zo bestonden er plannen Ne derland uit te rusten met de Me teor XI nachtjager. Maar deze plannen zijn opgegeven, omdat dit type waarschijnlijk niet meer up to date zou zijn tegen de tijd, dat het in gebruik zou worden geno men. „Overignes moeten we ons over de MIG 15 ook geen al te desastreuze voorstellingen ma ken", aldus de chef van de lucht machtstaf. De MIGS schieten de andere jagers niet als mussen uit de lucht en vliegtechniek en training b.v. spreken ook een woordje mee." „Krijgen we in Nederland ook lichte bommenwerpers?" „In het Opbouwplan tot 1954 in internatoinaal verband zijn voor ons geen bommenwerpers inbegrepen." De Fokker S 14 De training is een zeer belang rijk onderdeel in het Opbouwplan van een luchtmacht en in dit ver band werd de vraag gesteld of Nederland als instructievliegtuig de Fokker S 14 straaljager zal krijgen. „Wij hebben daarvoor geen ruimte in de financiering van one Opbouwplan. Indien er echter geld voor de aankoop zou kunnen worden gevonden, zou de Neder landse luchtmacht misschien ge ïnteresseerd zijn om de exploi tatiekosten in de opleiding op zich te nemen." „Zou dit geld gevonden kunnen worden?" „Misschien zou dit eventueel gevonden kunnen worden in uren- PAARD DOOR TREIN VERMORZELD (Van onze correspondent) Zondagmiddag is op de onbe waakte spoorwegovergang tussen Zenderen en Almelo een losgeko men paard van de landbouwer H. Banis door de electrische trein, welke om 15.25 uit Hengelo was vertrokken, vermorzeld. Het voor stel van de trein werd hierbij zo ernstig beschadigd, dat de trein later door een locomotief naar Almelo moest worden gesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich bij dit merkwaardig onge val niet voor. Bij het naderen van de Bavinkelsweg zag de trein bestuurder drie paarden op de onbewaakte overweg. H(j wist de dieren door het geven van signa len van de spoorbaan te doen gaan. Op het laatste moment sprong echter een der verschrikte paarden terug en kwam midden voor de trein terecht, welke op dat moment een snelheid had van 60 tot 70 km. Krachtig remmen mocht niet meer baten. De be stuurder wist de ernstig bescha digde trein enkele tientallen me ters verder tot stilstand te bren gen. De trein ondervond 91 minu ten vertraging. besparing van de operationele vliegtuigen." In verband hiermede vernam het A.N.P. nog, dat er aan een Fokker S-14-order buiten de luchtmacht om, nationaal en in ternationaal, hard gewerkt wordt en dat er voor dit type zo goede belangstelling is, dat er een re delijke kans is, dat de S-14 pro- ductiekansen krijgt. Aan de Nederlandse luchtmacht wordt snel gebouwd. Men merkt het, als er op gezette tijden een afgerond geheel uit de bus komt. Deze Nederlandse tactische luchtmacht wordt een onderdeel van de Noordelijke tactische luchtmacht in West-Europa en wordt behalve door Nederlandse, door Belgische en Engelse onder delen geleverd. En Nederland spreekt hierin een belangrijk woord mee. VADER VAN 16 KINDEREN EMMEN On de Dordschestraat te Barger-Oosterveld werd de landbouwer H. H. Langen, uit Barger-Oosterveld. van achteren aangereden door een personen auto uit Klazinaveen. De heer Langen, iien met ziin vrouw rechts van de weg. De heer L. is in het Diaconessenhuis te Em- men overleden: Hii was vader van zestien kinderen. Dit is in de laatste vier maan den het zesde ongeluk in de ge meente Emmen, waarbij een voet. ganger in het donker, rechts van de weg lopend, van achteren wend aangereden, drie van deze zes ongelukken hadden de dood tot gevolg. Koningin ontving drie nieuwe ambassadeurs H. M. de Koningin heeft gis teren in het paleis Noordeinde, ter overhandiging van Ihun ge loofsbrieven, achtereenvolgens ontvangen de nieuwbenoemde ambassadeurs van Zuid-Afrika, India en Engeland, respectieve lijk de heren» kolonel P. I. Hoo- genlhout, B. N. Csakravarty en sir Nevile Montagu Butler. De eerbewijzen werden gebracht door door d'e marinierskapel. 23 JANUARI H. Raymundus van Pennaforte Men heeft wel eens be weerd, dat pas in de laatste eeuw het missiewerk in de kerk krachtdadig is aange pakt. Niets is minder waar dan dat. Want altijd heeft de missiegedachte sterk geleefd in de kerk. De heilige van vandaag stelde zijn volgelin gen, de Mercedarlers, zelfs voor om'in de Moorse lan den zichzelf als slaaf voor anderen te geven en daar door te maken, dat die onge- lukkigen, die zuchten onder het Moorse slavenjuk, hun geloof weer konden beleven. Hij spoorde de H. Thomas aan een apologie in de Sum ma samen te stellen voor de Ërediking van het evangelie, 'aarom is het missiegebed, wat de kerk vandaag in de internationale bidweek viert niet iets nieuws, maar iets, wat altijd geleefd heeft on der het gelovige volk en daardoor des te meer nood zakelijk is. IN DESERTO IN EEN VRAAGGESPREK met de „Volkskrant" van Maandag verklaarde de heer de Bruijn dat zijn waarschuwing aan ae K.V.P. „begrip gevonden heeft". Dat heeft ze zeker, wanneer men tenminste onder „begrip" ook verstaat een goede en gezonde dosis critiek, zoals wij die in vele kringen, in en buiten de pers, vernomen hebben. De heer Andriessen op zijn beurt, heeft, als voorzitter van ae K.V.P., in de „Volkskrant" van Zaterdag j.l. getracht, meer be grip te wekken voor het doen en laten van de groep-Steenberghe, welke in de kringen van dat blad blijkbaar nog niet altijd „begrepen" worden. Wanneer wij nog melding ma ken van een nieuwe beschouwing in de „Tijd" van Zaterdag, die de schuld aan een tekort aan be grip geeft aan de samenstelling van het bekende communiqué, en van de „Gelderlander", die met veel begrip voor de meningen in arbeiderskringen, toch vlnat, dat de Bruijn een gevaarlijk spel speelt, dan hebben wij het voor naamste uit de laatste edities rondom de „overeenstemming tussen de K.V.P. en de groep- Steenberghe" weer aangenaaid. Twee opmerkingen moeten er aan worden vastgeknoopt. Een beetje vreemd doet ons aan de mening van de heer Andriessen, dat prof. Duijnstee zijn tweede artikel (in de „Maasbode" van verleden week Dinsdag) dat een antwoord was op de critiek van de heer de Bruijn, niet had moe ten schrijven, „omdat het ten- denzen bevatte, welke met de verkregen overeenstemming moei lijk zijn te rijmen". Maar voor een juist bgrip had de Partij voorzitter daarbij toch niet on vermeld mogen laten, dat het artikel van Duijnstee een weer slag was op de uitlatingen van de Bruijn, die deze nu als een „waarschuwing" blijkt op te vat ten. Intussen sen dat is onze tweede opmerking heeft de heer de Bruijn in genoemd vraag gesprek de scherpe kantjes van die waarschuwing wel wat afge vijld. Hij heeft vooral de kern van zijn „dreigement" („dat de katholieke arbeiders best in staat waren, een eigen partij te stich ten" waarop in de vergadering sterk werd voortgeborduurd) verzacht, Hij zegt; „Wie meent" dat de arbeiders de eenheid in de KVP zouden willen verbreken vergist zich. Zij zijn te sterk overtuigd van die noodzakelijkheid. Hun redelijk verlangen is echter dat de KVP een volks- partij moet blijven." Wij verheugen ons over deze woorden. Zouden ons alleen nog kunnen afvragen of er werkelijk in de „overeenstemming K.V.P.- Steenberghe" aanleiding was zo te spreken als de heer de Bruijn in eerste aanleg deed. Zijn oproep tot waakzaamheid kunnen wij begrijpen, zijn eerste uitlatingen (welke, om met de Partijvoorzitter te spreken „ten- denzen bevatten welke moeilijk te rijmen waren met de verkre gen overeenstemming"had hij wel even anders kunnen in kleden. Tot „beter begrip"! Lederi defensiecommissie op bezoek bij Eisenhower Op 24 Januari a.s. zullen de leden van de defensie commis sie uit de beide kamers der Sta ten Generaal op uitnodiging van generaal Elsenhower een bezoek brengen aan dienis hoofdkwar tier SHAPE te Parijs. Soortgelijke bezoeken werden ook reeds door leden van de parlementen der andere bii de NATO aangesloten landen aan SHAPE gebracht. De minister van oorlog en ma rine, ir. C. Staf en de beide staatssecretarissen vice adimiraal H. C. W. Moorman en mr. F. Kranenburg, zullen bii het be zoek tegenwoordig zijn. FEUILLETON 124 Aan zijn vlucht herkende Ver hagen de beoroeng ihantoe, waar van de inlanders geloven, dat hij dood aanzegt. „Ditmaal heb jji je vergist, ongeluksvogel," zei de luitenant ernstig. „Maar ik moet toegeven, dat het maar een beroerd beetje scheelde!" In de eerste weken nadat ze in Peles, hun nieuwe stand plaats, waren aangekomen, was reeds gebleken, dat de Republi keinen nergens op grote schaal tegenstand zouden organiseren. Het T.N.I.-leger bestond alleen op papier. Er was geen leger, maar er waren wel losse T.N.I.- troepen, die onafhankelijk van elikaar d'oor de streek trokken en waarvan de commandanten hun eigen opperbevelhebbers waren. Binnen een maand kon de eigenlijke politie-actie worden beëindigd. „De moeilijkheden zijn nu gauw afgelopen", voorspelde de kapitein. „We zijn al bijna zo ver, als we drie jaar geleden zouden zijn geweest, wanneer we toen dadelijk het bestuur had den kunnen overnemen. Wij hebben nu het bewind weer in handen era wij bieden nogmaals onafhankelijkheid aan, volgens onze belofte van 1942". „Maar er zijn toch nog steeds aanvallen" meende Verhagen. „Inderdaad. Voornamelijk van rondzwervende benden. De meeste T.N.I.-troepen gaan al een afwachtende houiding aan nemen. Maar die ongeregelde troepjes rampokkers zullen op de duur nog een groter pro bleem vormen. Het enige voor deel is, dat ze niet zo goed be wapend zijn. In de buurt van die grote afgelegen suikeronder neming langs de grote weg moe ten we ook weer eeos extra pa trouilleren. Daar loert zo'n half- bewapend groepje terroristen op geld en wapens. Gisteren hebben ze met geweren en lan sen eera aanval op de autobus gedaan". „Dat wordt zoeken naar een naald in een hooiberg", vond de luitenant. „Zodra ze soldaten zien, verdwijnen ze in het bos en achter onze rug duiken ze weer op". De kapitein schudde het hoofd. „Ik heb er vandaag eens over ge piekerd en ik geloof wel een aardig plannetje te hebben. U kunt morgen de proef nemen met de opsporing van rampok kers volgens de psychologische methode!" De volgende morgen reed de luitenant met drie soldaten en een korparaal in de jeep het kamp uit. Ze gingen de desa door en kwamen op de wég naar Magelang. Toen ze een flink eind buiten de desa waren, zette Ver hagen het contact af, maar liet de wagen op de motor nog een tiental meters doorrijden. Onmid dellijk werd de vredige ochtend stilte, die over de rietvelden lag, verscheurd door een serie knallen in de uitlaat. De vogels vlogen op uit het woud, dat zich achter de velden uitstrekte, een dwerg hert rende uit het suikerriet en verdween met grote sprongen in de bosrand. De jeep had zijn mo- torpech tot in de verre omtrek aangekondigd en de luitenant zette de auto stop. Hij lichtte de motorkap op en de soldaten kwamen bij hem staan, alsof er ijverig naar de oorzaak van de panne werd gezocht. Het duurde lang. Toen maakten de soldaten het lege benzineblik achter op de jeep los en liepen er mee de weg af, die even verder een bocht maakte. Het was duidelijk te zien, dat ze met z'n drieën maar twee stens droegen. De luitenant en de korporaal wandelden wat bij de wagen heen en weer. Tenslotte scheen het wachten hun te gaan verve len en liepen ze pratend een eind de weg terug op. Ze schenen ongewapend en uit de jeep, die verlaten tussen de rietvelden stond, stak de loop van een sten- gun omhoog. De beide mannen bekommer den zich blijkbaar niet meer om de auto. Ze hadden een sigaret opgestoken en wandelden ver door, heel ver. Maar toch niet zo ver als een geweer draagt, want toen achter hen een waar schuwingsschot weerklonk, draai den ze zich bliksemsnel om, ruk ten hun sten van onder hun tu niek vandaan en gaven enkele vuurstoten links van de jeep. Ze hadden afgesproken, dat de an deren de rehterzijde van het veld zouden dekken en de zes guer rilla's, die om de auto stonden, zagen zich de terugweg afgesne den. Uit het riet tegenover hen doken de drie soldaten op, die hur. benzineblik ergens nadden achtergelaten en na de bocht van de weg voorzichtig door het riet veld teruggeslopen. Vier van de terroristen hadden een geweer, de andere twee wa ren met een speer gewapend. Het zou waanzin zijn om zich te verdedigen tegen vier stenguns. De luitenant bleef midden op de weg staan en beduidde de inlan ders zich over te geven. Maar ip- ten twee tegenstanders achter de voor hij er op bedacht was, stap- auto vandaan in de vuurlün van de drie soldaten in het veld en losten enkele schoten op hem, vóór ze zelf werden getroffen. Verhagen voelde nog, hoe de kor poraal hem aan de arm opzij rukte in de rietrand. Toen ver loor hij het bewustzijn. In het hospitaal van Malang gleden de dagen traag voorbij. Na zoveel maanden soldatenleven was het weer een nieuwe erva ring, om tussen sneeuwwitte la kens in een zacht bed te liggen en zich door vriendelijke ver pleegsters te laten bemoederen. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5