In Tunesië neemt de spanning in ongekend hevige mate toe Sterke teqen houding V. S. Rood-China Opnieuw een Arabisch om tot compromis te voorstel eraken Franse gezinnen bedreigd Wisjinsky in de trein in een spraakzame bui Acheson zeer tevreden over gesprek met Dr. Drees DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING De wet op de lijkverbranding Bescherming Suezkanaalzöne Prachtig succes van rijkspolitie Communistisch China is gewaarschuwd „Karei Doorman" in Curasao Parijs gedwongen om op te treden Gesneuveld in Korea Drees ere-doctor in Maryland Zweeds schip voor Texel gestrand Amerikaans minister neemt ontslag Gebruik van de zevende vloot? RAF bommenwerper neergestort HET BRITS-EGYPTISCH GESCHIL o.m. door Nederland is vijandschap Aanval van de Egyptische pers Vele vissers vermist in Portugal De oprichting van een Europees leger Overleg in Korea van 25 minuten Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT f MUn Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 24 Januari 1952 46e Jaargang 4 No. 12381 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, ieL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tèL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 HET VERHEUGT ONS, pater Magister dr. Stokman O.F.M. bereid te hebben gevonden, voor ons blad een paar arti kelen te schrijven over de principiële en practische be tekenis van de voorgestelde nieuwe wettelijke bepalingen inzake de lijkverbranding, een onderwerp, dat in onze kring stellig grote belangstel ling heeft en verdient. REDACTIE. I. Enkele dagen geleden heeft minister Beel bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend dat onder meer betrekking heeft op de verbranding van lijken. Volgens dit ontwerp zal ook in ons land de crematie niet langer wettelijk verboden zijn. Katholieken en protestanten hebben zich jaren lang (zoals wij deze week schreven. Red.) daartegen verzet. Waarom wordt dit wetsontwerp dan toch inge diend en wel onder de eerste ver antwoordelijkheid van de katho lieke minister dr. Beel? Zijn de motieven, op grond waarvan wij ons altijd tegen de crematie hebben verzet, soms ge heel of gedeeltelijk vervallen? Het komt mij gewenst voor, dat de katholieken van Nederland zich hieromtrent een rustig en bezonken oordeel vormen. Hiertoe wil ik trachten het wetsontwerp naar zijn inhoud en bedoeling zuiver weer te geven, om het ver volgens te toetsen aan de katho lieke leer en practijk inzake de lijkverbranding. Een definitief oordeel over de aanvaarding of de verwerping van het wetsont werp kan eerst worden gevormd na de discussies in de pers en na de schriftelijke en mondelinge be handeling van het voorstel door de Staten-Generaal. Zoals bekend, bepaalt de Be grafeniswet van 1869, dat een overledene of een doodgeboren kind zal worden begraven, een andere vorm van lijkbezorging is in de wet niet voorzien. Deze wet wijst echter niet de personen aan, die met de zorg voor het begraven zijn belast, zodat niemand straf rechtelijk aansprakelijk kon wor den gesteld op grond van het feit, dat hij een overledene niet had begraven, maar verbrand. Toen dan ook in feite een lijk werd verbrand en een strafvervolging werd ingesteld, besliste de Hoge Raad bij arrest van 1 Maart 1915, dat lijkverbranding, alhoewel in strijd met de Begrafeniswet, toch niet strafbaar is. Niemand immers Kon wettelijk daarvoor aanspra kelijk worden gesteld. Zo kregen wij de toestand, dat er regelmatig crematies in het crematorium van Velsen plaats vonden, zonder dat de overheid hier iets tegen kon doen. Meermalen is gepoogd verande ring aan te brengen in deze on bevredigende toestand. De minis ters Ruys de Beerenbrouck en Heemskerk en vervolgens van Boeyen en Gerbrandy hébben in 1919 resp. 1940 wetsontwerpen bij de Kamer ingediend die beide de crematie wettelijk mogelijk maak ten, maar deze wetsontwerpen hebben het Staatsblad niet be reikt. In 1949 heeft minister van Maarseveen een commissie onder leiding, van mr. J. M. Kan inge steld, welke op 17 Mei 1950 een rapport heeft uitgebracht, dat eveneens concludeerde tot het wettelijk geoorloofd verklaren van de crematie. Dit advies is door minister Beel overgenomen en zijn wetsvoorstel komt overeen met het ontwerp van de commis sie-Kan, behoudens enkele afwij kingen, waarop ik riog nader te rugkom. Het wetsontwerp-Beel draagt, evenals dat van de com missie-Kan, het karakter van een compromis. Zowel de voor- als tegenstanders van crematie, die beide in de commissie-Kan ver tegenwoordigd waren, hebben niet star aan het eigen standpunt vastgehouden. De tegenstanders hebben zich neergelegd bij het feit, dat de crematie nu al 35 jaar door de overheid wordt gedoogd en dat er velen zijn, die uitdruk kelijk wensen, dat hun lijk ver brand wordt. De voorstanders van crematie hebben erkend, dat gro te groepen der bevolking princi piële bezwaren hebben tegen de lijkverbranding, op grond waar van zij zich hebben neergelegd bij de beperkende bepalingen welke aan de crematie en met name aan de oprichting van crematoria zijn gesteld. MAG. DR. J. G. STOKMAN O.F.M. WILLEMSTAD (A.N.P.). De „Karei Doorman", met aan boord het uit Seafuries bestaande 860ste squadron en het uit Fireflies be staande 4e squadron van de ma rine luchtvaartdienst, welke aan boord van de bodem zijn inge deeld en het uit 12 Fireflies be staande eerste squadron van de marine luchtvaartdienst, welk squadron op de Nederlandse An tillen zal worden gestationneerd, is gisteren in Curacao aangeko men. PARIJS, 23 Jan. (Reuter) De spanning in Tunesië is vandaag toegenomen na incidenten in de Europese en inheemse wijken van Tunis, die zich Dinsdagavond hebben voorgedaan en het bericht, dat een algemene staking in Sfax (Zuid-Tunesië) van daag zou worden gehouden. Het Franse blad „France Soïr" schrijft, dat in de afgelopen nacht huizen in brand zijn gestoken van Franse officieren en hun gezinnen. Er zijn geen slachtoffers, doch verscheidene gezinnen moesten worden geëvacueerd en de schade zou groot zijn. In Sfax zou de alarmtoestand door de militaire autoriteiten afgekondigd zijn. De Franse bladen van Woens dagochtend zijn het er over eens, dat de gebeurtenissen in Tunesië waar Dinsdag te Sousse tien personen om het leven zijn geko men bij relletjes ernstig zijn en dat de regering maatregelen moet nemen om de spanning te verminderen. De Tunesische ministeriële de legatie, die zich op het ogenblik in Parijs bevindt, heeft Woens dagochtend de tekst gepubliceerd van het antwoord van de Tune sische regering op de jongste brief van de Franse resident-generaal, de Hauteclocque, aan de Bey. Een afschrift van het antwoord is aan De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea ge sneuveld is de soldaat Ch. F. Toerink, legernummer 270117225, geboren 17 Januari 1927, onge huwd en woonachtig te Borne (Overijsel). MARYLAND (New York). (Reuter). Dr. W. Drees heeft gisteren het eredoctoraat in de rechten van de Maryland-univer- siteit ontvangen. Bij deze gelegen heid legde de Nederlandse eerste minister in een rede de nadruk op de noodzakelijkheid van het verlenen van technische steun aan onvoldoende ontwikkelde ge bieden. „Geen enkele taak", aldus dr. Drees, „zal te groot zijn voor onze gezamenlijke hulpbronnen", indien de V.S. en West-Europa bereid zijn samen te werken met de onvoldoende ontwikkelde lan den in deze onderneming". Ne derland wilde aan de grote taak van het tot ontwikkeling bren gen van de wereld deelnemen op basis van gelijkheid met andere landen. Nederland had grote er varing op dit gebied en wilde deze ter beschikking van de we reld als geheel stellen. Na zijn reis van tien dagen door de V.S. zou de minister-president vandaag de terugreis aanvaarden. de Veiligheidsraad doorgegeven. Het hoofd van de Tunesische re gering, Mohamed Chenik. ver klaart er in, dat de Bey „volledig vertrouwen" heeft in zijn minis ters. Eis van autonomie. De regering van Tunis is van mening, dat een einde moet wor den gemaakt aan het rechtstreeks bestuur en dat Tunesië autonoom moet worden op binnenlands ge bied, „zoals door Frankrijk plech tig is beloofd". De Tunesische regering heeft na het mislukken van de onder handelingen met Frankrijk ge meend, niet te moeten aarzelen om een beroep te doen op de V.N. voor bemiddeling. Een der gelijke actie kan door de eerste minister, die het vertrouwen ge niet van zijn souverein, gevoerd worden, aldus het Tunesische ant woord. Wat betreft de verwijzing van Frankrijk naar de verplich tingen van het verdrag van 1881 verklaart Ohenik, dat volgens ar tikel 35 van het handvest Tune sië gerechtigd is een beroep te doen op de V.N. Drie Franse politie-agenten werden gisteren gedood twee ontvoerd en één gewond toen 5000 Arabische demonstranten een politiebureau in Moknin be stormden. Een vierde politie beambte werd gedood in Menzel Boe Zelfa. Teboelda, een klein plaatsje bij Moknin was vanmorgen vroeg in handen van opstandige ele menten. Bii gevechten tussen gendarmerie en betogers werden hier zeven personen gedood en talrijken gewond. Naar Sousse zijn aanzienlijke versterkingen onderweg. EN WEER VLOT GEKOMEN WEST-TERSCHELLING. - Dwars voor Texel is gisteren het Zweed se s.s. „Fred Olsson" van 2000 ton aan de grond gelopen. De sleepboten „Holland 2", „Stortemelk" en „Oceaan" van de rederij Doeksen op Terschel ling zijn uitgevaren ter assisten tie en hadden reeds een contract afgesloten. De „Fred Olsson" is echter op eigen kracht weer vlot gekomen WASHINGTON, 23 Jan. (A.P.) De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken James E. Webb heeft vandaag zijn func tie neergelegd. President Truman heeft als opvolger voor de scheidende on derminister David K. E. Bruce benoemd, die momenteel als Am bassadeur de Veren. Staten hl Frankrijk vertegenwoordigt. NEW YORK, 23 Jan. (Reuter). Volgens „Wall Street Journal" heeft de Amerikaanse regering een besluit genomen over een te volgen gedragslijn voor het ge val het communistische China „communistische rebellen" zou zenden naar Indo-China. „Indien de Chinese raden Indo- China binnenvallen, zal Amerika een weg vinden om hen tegen te houden. Indien nodig zal de lucht macht en de Amerikaanse zeven de vloot in de strijd geworpen worden'. Volgens het blad waren er aanwijzingen, dat president Truman de opgestelde gedragslijn goedgekeurd had. Amerika zou mogelijk de zelfde krachtige politiek volgen, indien de gevechten in Korea weer zou den oplaaien, en de oorlog ver plaatsen naar het Chinese vaste land, waarbij een marineblokkade zou worden gelegd en het Chinese vasteland gebombardeerd zou worden. Hoewel het Amerikaanse minis terie van defensie eventueel geen Amerikaanse landtroepen in Indo- China wenst te gebruiken zijn waarnemers van oordeel, dat „mochten de kaarten op tafel komen" Amerikaanse infanteris ten nodig zijn om de communis ten een overwinning te onthou den. Amerika zou deze dan inzetten zoals ook in Korea was geschied. VIJF DODEN FINCHAM, Engeland, 23 Jan. (A.P.). Een viermotorige bom menwerper van de R.A.F. is hier vanmorgen neergestort en in brand gevlogen. Vijf van de zes inzittenden kwamen om het leven. Het toestel vloog bij het landen tegen een boom. WINSTON CHURCHILL DOOR DE HAREN HEEN Drie karakterstu dies van Winston Churchill, toen hij bij drie verschillen de gelegenheden 't Amerikaanse Con gres toesprak. Wij leren hieruit dat hij van genopte vlinderdasjes houdt en zijn voorkeur hiervoor door de jaren heen trouw blijft. En was het niet door de witte haren en de rimpels in het gezicht (rechts) dan zou men moeilijk geloven dat de linker foto elf jaar geleden, in 1941, genomen is, toen Churchill het Congres toe sprak. De middelste foto dateert van 1943. Rechts spreekt Churchill het Amerikaans Congres toe, 17-l-'52, tijdens zijn bezoek aan Washington. In New York kon de officiële ontvangst geen doorgang vinden, wegens een zware koude van de Britsepremier.. A.P. meldde gisteravond uit Londen, dat de koning van Saoedi Arabië een plan heeft ontworpen, om een einde te maken aan het BritsEgyptische geschil, over de Suezkanaalzöne en de Soedan. Het plan is overhandigd aan de Britse ambassadeur en werd reeds eerder overgelegd aan koning Faroek. Egyptische pers heeft gisteren een felle aanval ondernomen op de Britse militaire autoriteiten. Be weerd werd dat Egyptenaren, die weigerden de op het kerkhof ge vonden kisten munitie naar vrachtauto's te dragen „aan bo men werden vastgebonden terwijl honden op hen werden losge laten". In Britse politieke kringen hecht men niet al te grote waarde aan de voorstellen van koning Ibn Saud. Hij staat bekend als een boezemvriend van Faroek. Ibn Saud is de tweede Arabische lei der, die tracht te bemiddelen in het geschil. De Egyptische regering heeft vandaag de tekst bekend gemaakt van haar waarschuwing aan de V.S., Frankrijk, Noorwegen, Zwe den en Nederland, tegen het zen den van marinestrijdkrachten naar de Suez-zone, in antwoord op een Brits verzoek. Egypte kan een dergelijke daad niet dulden en zal deze als „vijandig" be schouwen. Woensdag hebben Britse troe pen in Ismailia nog twee Arabi sche wijken afgezet om een on derzoek in te stellen naar de wapens en de sluipschutters. De Op Nationale Feestdag 's middags vrij Wegens gebleken onzekerheid wordt er de aandacht op geves tigd, dat ten aanzien van het vrijaf geven op de Nationale Feestdag de regeling van vorig jaar van kracht is gebleven. Het is dus aan werkgevers toegestaan op Maandag 5 Mei a.s. van 1 uur n.m. af vrijaf te geven met be houd van loon. Tijdens zijn niet officieel bezoek aan de Verenigde Staten is eerste minister Drees ontvangen door president Truman. Bij zijn aankomst in Blair House waar te zijner ere een lunch wordt gegeven, wordt Drees begroet door de Amerikaanse president. PARIJS (A.P.). Andrei Wis jinsky heeft Parijs verlaten met de bittere opmerking, dat de zes de zitting van de algemene ver gadering der Ver. Naties niets anders gedaan heeft dan dg vrede vertragen. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken werd uitgeleide gedaan door de leiders van de delegaties van de landen van het Russische blok in de Ver. Naties. Hij reisde met de Oriënt-express naar Moskou. Hij was in een spraakzame bui en verklaarde aan de pers: „De vergadering volgde de weg van het Amerikaanse-Britse blok. Alle besluiten, die genomen zijn zullen de vrede vertragen". Hij zei, dat deze besluiten ge nomen waren „ter voorbereiding van een nieuwe oorlog. Toen men hem vroeg of de wereld een echt vredestijdperk naderde, antwoordde hij half schertsend: „Ik kom ten minste dichter bij de vrede, omdat ik, door vanavond af te reizen, dich ter bij Moskou kom". Toen men hem vroeg naar de geruchten, dat dit zijn laatste zit ting van de algemene vergadering geweest zou zijn en weldra zou aftreden, zei de 68-jarige diplo maat met een glimlach: „De heer Wisjinsky vertelt de heer Wis jinsky nooit wat hij gaat doen". De geruchten over zijn aftre den wonnen aan kracht door het feit. dat hij zich tijdens de zitting niet goed voelde. Vanwege zijn hartkwaal reisde hij per trein. De Oriënt-express, die vol Franse en Amerikaanse soldaten voor Oostenrijk zat, stopte in We nen. Vandaar zal Wisjinsky via Praag naar Moskou gaan. GOUDADER ONTDEKT BI) TRIERP TRIER, 23 Jan. (A.F.P.). Bij geruchte is vernomen, dat door een inwoner van Trier in de om geving van de stad een goudader is ontdekt. Een professor van de universiteit van Mainz zou een onderzoek hebben ingesteld en menen, dat het goudgehalte hoog genoeg is om ontginning rendabel te maken. LISSABON, 23 Jan. (AFP— Reuter). In de Zuid-Portugese vissershaven Olhao heerst grote ongerustheid over het lot van een dertigtal vissers, die na een hevige storm vermist worden. Schepen uit Noorwegen, Italië en Frankrijk namen aan de red dingswerkzaamheden deel. en anderhalf uur kans gezien het betreden van het bankgebouw onmogelijk te maken. VERTROUWENSVOTUM VOOR BÉLGISCHE REGERING BRUSSEL (A.P.). De nieu we Belgische premier Jean van Houtte en zijn christelijk-sociale kabinet hebben Woensdag na een debat van twee dagen met 103 tegen 93 stemmen bij twee ont houdingen een vertrouwensvo tum van het Huis van Afgevaar digden gekregen. Tegen stemden alleen socialisten en liberalen. AMERIKA TREKT HULP AAN VIJF LANDEN IN WASHINGTON. De Ameri kaanse economische en technische hulp op basis van het programma voor wederzijdse beveiliging voor Afghanistan, Birma, Egypte, Irak en Ierland is ingetrokken. Als reden wordt opgegeven, dat dersteuning van hun economische I deze landen de voorwaarden van boycot tegen de Britten bij de de desbetreffende wet nog niet bank van Barclay in Cairo gepost I aanvaard hebben. Leden van de organisatie „Doch ters van de Nijl" hebben ter om WASHINGTON, 2 Jan. (A.P.). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Ache son, Heeft tijdens een persconfe rentie verklaard dat het plan van Eisenhower om een constitutio nele vergadering bijeen te roepen teneinde de politieke en economi sche eenheid van Europa te be spoedigen, in de Verenigde Sta- INBRAAK „METAPERS" EN ANDERE MISDADEN THANS OPGEHELDERD Rond de Kerstdagen is inge broken in de Metaalpersnnrxch- ting ..Metaners" te Hoogkarsnel. waarbii een grote nartii koperen onderdelen bestemd voor de ver vaardiging van handgranaten, ter waarde van f 2700.werd gestolen. Deze partij lag ter ver zending naar de Artillerie-inrich ting te Hembrug gereed. Dank zii de perfecte samen werking van het personeel der Rijkspolitie Groep-Grootebroek met de Rijkspolitie District Alk maar en recherche gemeente politie te Amsterdam, is niet alleen deze diefstal to; klaar heid gebracht. Bii het kranige speurderswerk werd men od het snoor gebracht van een Hele reeks misdaden, o.a de dezer dagen bekend geworden tanii- tcndiefstal en meerder» grote „kraken" in Amsterdam en om geving. De daders, behorende tot het corps „zware jongens" goede bekenden van de politie, zijn ge arresteerd en hebben een vol ledige bekentenis afgelegd en zitten nu veilig achter slot en grendel. Aanvankelijk stond de politie na de inbraak te Hoogkarspel voor een raadsel, doordat elk spoor van de misdadigers ont brak. Bij een speurtocht bij op kopers in Amsterdam kreeg de Rijkspolitie van de Groep-Groo tebroek een draad in handen; de samenwerking met genoemde collega's leidde uiteindelijk tot de arrestatie van drie „heren" wie het vuur zo na aan de sche nen werd gelegd, dat zii volledig bekenden. ten grote weerklank heeft ge vonden. De Amerikaanse minister ver klaarde dat hij hartelijk hoopte dat zijn bespreking met de Neder landse premier dr. Willem Drees zou bijdragen tot een spoedig tot stand komen van een Europees leger. Frankrijk, West-Duitsland en Italië staan op het ogenblik een meer gecentraliseerde Europese defensie voor dan volgens Neder land, België en Luxemburg wen selijk wordt geacht. De minister leverde enig com mentaar op de voorstellen die gisteren door generaal Eisen hower werden gedaan en wees er op, dat de ministers van Buiten landse Zaken van de zes landen reeds aandrongen op het bijeen roepen van een dergelijke consti tutionele vergadering, toen zij een maand geleden bijeen waren. Geen accoord met Perzië. Amerika was er niet in ge slaagd een overeenkomst met Perzië te sluiten over het leveren van militaire hulp. De voorwaar den in de Amerikaanse wet, vol gens welke kort geleden een „punt-vier-overeenkomst" met Perzië was gesloten, waren anders dan die voor het verlenen van militaire hulp. De besprekingen hierover werden nog voortgezet. Dit was ook met een aantal an dere landen nog het geval. Acheson ontkende, dat Amerika de Chinese nationalistische strijd krachten in Birma steunde. MOENSAN (Ass. Press). Een woordvoerder van de bevelvoe ring van de UNO heeft gisteren verklaard dat de communisten een of ander „gebaar van beteke nis" in de richting van een com promis moeten maken willen de wapenstilstandsbesprekingen weer op gang komen. De subcommissie inzake het toezicht op de wapenstilstand is slechts 25 minuten bijeen geweest. Het feit dat voor de vierde op eenvolgende dag slechts zeer korte zittingen plaats vinden wijst er sterk op, dat beide partijen inzake de militaire vliegvelden in Noord-Korea stevig op hun stand punt blijven staan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1