De Gemeenteraad van Alkmaar aan de begrotings-driedaagse Schi| met vi Samenwerking van K.V.P. en P.v.d.A. in het geding gebracht Het college aan het woord Zevende eeuwfeest in 1954 kan burgerzin versterken Journali probeert 'n Vragenuurtje? AGENDA Sprits weersverwachting INTERNATIONALE BIDWEEK roodgeel Welgemi vreemde tc rr\>-,iiNA 2 DUNUbKPAG 24 JANUARI 1952 DE DRIEDAAGSE IS BEGONNEN. De gemeenteraad van Alk maar maakte gisteren een begin met de algemene beschouwin gen, die aan de behandeling van de gemeentebegroting vooraf plegen te gaan. Daarbij kwamen het beleid van het college van B. en W. en de samenwerking tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. ter sprake. Over het algemeen kon men zich met het beleid van het college wel verenigen, wetende, dal Den Haag de touwtjes in handen heeft, die de gemeentebesturen naar het pijpen van de regering doen dansen. Dezelfde eenstemmigheid viel niet te constateren bij het beantwoorden van de vraag, of er nog aanleiding was voor verdere samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. Het was voor de samenwerkende groepen een wat penible vraag, die de woordvoerders van beide fracties wel met een volmondig „ja" beantwoordden, doch waarop zij overigens maar schuchter ingingen. De heer Hoytink, naar het bleek de geestelijke vader van deze in het voorlopig rapport gestelde vraag, veroordeelde dit samengaan, zoals hij dat altijd gedaan heeft; ditmaal wijzende op de kardinale kwestie in het program van samenwerking; de medewerking van de P.v.d.A. aan de oprichting van een katholieke ambachtsschool en de invoering van een gezinstarief. Waar de P.v.d.A. de in het program vast gelegde belofte niet was nagekomen, meende de heer Hoytink, dat verdere samenwerking tussen de twee partners geen zin meer had. en bevoogding; de overheid be lijdt de autonomie der gemeenten wel met de mond, maar niet met terdaad. Toch meende hij de eerste stralen van het liberale licht en de echo van Thorbecke uit 1851 reeds te bespeuren. De heer Hoytink verwachtte, dat het de regeringspartijen niet mee zal vallen, zich tegenover haar kie zers te verantwoorden. Dat de gemeenten op het gebied van woningbouw en scholenbouw niets kunnen doen, ligt aan de rege ring. Met handen en voeten zijn de gemeenten aan de Staat ge bonden; zelfs de post onvoorzien wordt door Den Haag vastge steld. Door de progressieve rege- ringspolitiek, waarvoor spr. de meelopende V.V.D. en C.H.U. niet verantwoordelijk wilde stellen, is de boel vastgelopen. Geen monopolie „Gaarne wat meer souplesse Mr. Berkhouwer, die de alge mene beschouwingen had ge opend, wilde als goede democraat in dit samengaan berusten; de wethouders zijn voor vier jaar gekozen en kunnen alleen met een motie van wantrouwen naar huis gestuurd worden. Wel er kende spr., dat de situatie thans anders is dan zij in 1949 was en in 1953 zal zijn. De heer Sietsma (Arb.) praatte er wat overheen, zonder de kardinale kwestie aan te roeren. Er was volop werk voor vier wethouders, dus er is geen aanleiding, om er één te verzoeken heen te gaan; aan de uitvoering van het program van samenwerking was gewerkt zo veel mogelijk was, maar helemaal klaar was men er nog niet mee. Hij hoopte, dat het college er in zou slagen de woning- en scho lenbouw te stimuleren. De heer Venneker (K.V.P.) kwam ook met een volmondig „ja" in antwoord op de penibele vraag. Er was sinds 1949 niets gebeurd, zo zei hij, dat aanleiding gaf het toen ingenomen stand punt te wijzigen. Hoewel hij niet helemaal tevreden was over de resultaten van de samenwerking op bepaalde punten, was hij er niet van overtuigd, dat een sa menwerking op bredere basis, waarvan hij aanvankelijk voor stander was, de K.V.P. die be vrediging zou hebben geschon ken, die haar nu onthouden werd. Dan zou evenmin iets bereikt zijn. „Daar gaat het niet om! zei de heer Hoytink; De P.v.d.A. had haar medewerking toegezegd. Spr. kon zich echter indenken, dat de heren er liever niet over praatten. Hij veroordeelde elke blokvorming in de Raad, maar speciaal de vorming van een blok tussen twee principieel zo vol komen uit elkaar liggende par tijen; deze plegen partijpmitiek en werpen elkaar het balletje toe, elkander echter nauwlettend m de gaten houdend. Spr. kon zich indenken, dat de heer Venneker slechts schuchter op de vraag m ging; overigens was hij er van overtuigd, dat de beide belang rijke punten; kath. ambachts school en gezinstarief, niet meer aan de orde komen. Hij signaleerde voorts de ken tering, die hij in de K.V.P. en de P.v.d.A. meende te zien; wij zende op de actie-Duynstee en wat hij noemde het „revolution- naire" manifest van het N.V.V., dat, als 't kan, overleg wil, doch als 't moet zich tegenover de regering wil plaatsen. Men heeft hiermee aldus de heer Hoy tink de doorbraakmannen bij de neus genomen. Aan het adres van mr. Berkhouwer, die van een derde macht in de Raad schijnt te dromen, zei de heer Hoytink, dat hij, gezien de ervaring met de liberale broeders, liever met anderen samenwerkt. De heer Kirpensteyn (Arb.) was van mening, dat de grond slag voor samenwerking er nog was en kon een college met drie wethouders 1 K.V.P., 1 P.v. d.A. en 1 Derde Macht) deze laatste noemde hij een politieke warwinkel) geen college op brede basis noemen. De ambachtsschool vond hij een teer punt en het gezinstarief komt nog, zo be toogde hij. Aan het adres van de heer Hoytink vroeg hij, of de derde macht soms geen partij politiek pleegde. Tenslotte gaf ook de heer v. d. Borden (CHU) zijn visie op dit punt; versobe ring was nodig en daarom: liever drie dan vier wethouders. Hij zou het aardig vinden, als de wet houders hier zelf het initiatief namen. Overigens vroeg hij mr. Leesberg met het gezinstarief, waar hij al veel te laat mee was, wat haast te maken. Grote ge zinnen zijn grote verbruikers, aldus spr. en hebben recht op reductie; overigens zag hij dit punt niet als een politieke aan gelegenheid. Verkiezing in t zicht De heren Berkhouwer en Hoy tink leverden in hun beschouwin gen de nodige critiek op de landsregering. Eerstgenoemde sprak van een missiven-dictatuur voor suggesties, komende van de zijde der minderheid", aldus vroeg mr. Berkhouwer; de meerderheid heeft geen monopolie van staats manswijsheid. De minderheid dient naar evenredigheid even goed tot haar recht te komen. Wil men geen gesloten front be werken van V.V.D.C.H.U. en A.R., zoals in de Eerste Kamer te zien was, dan moet men niet steeds afwijzen wat van de min derheid komt. De heren Sietsma en Venneker vroegen belangstellend, waar de heer Berkhouwer op doelde; wilde hij maar even enkele pun ten noemen; de heren wisten nergens van. Overigens vond de heer Venneker de toon van het betoog van mr. Berkhouwer toen deze het had over de placide volgzaamheid van de K.V.P. je gens de P.v.d.A. een diaken van de Ned. Herv. Kerk onwaar dig. (Hier zal nog wel een re pliek van de heer Berkhouwer op volgen. - Verslagg.) Vragenuurtje Sommige 'raadsleden willen een vragenuurtje invoeren; deze le den maken, naar het leek, deel uit van de P.v.d.A.; van die zijde werd althans toegejuicht, dat het college dit denkbeeld in overwe ging wil nemen. Mr. Berkhouwer voelde er niets voor; 't was be neden de standing van een ge meente als Alkmaar; goed voor kleine gemeenten, vond hij. Wij bewijzen de plaatselijke demo cratie met deze sociëteitskout geen goede dienst; bovendien, zo zeide de heer Berkhouwer, is er de interpellatie, waarop eventueel een debat van enige allure kan volgen. Ook de heer Hoytink voelde er niets voor en zag in dit vragenuurtje de vroegere rond vraag. Jubeljaar 1954 De heer Berkhouwer, die wei nig voelde voor het opstellen van een urgentieprogram, doch zich wilde bepalen tot actuele zaken, betuigde zijn instemming met de plannen voor de viering van het zevende eeuwfeest van Alkmaar; hij had hiervoor al een post op de begroting verwacht. Hij hoop te, dat dit een feest voor de hele burgerij zou worden: iets groots, waardoor de aandacht van heel de wereld op Alkmaar gevestigd zal worden. Hij vroeg nog nadere mededelingen omtrent de con ceptie van het herdenkingsboek, dat zal verschijnen. De heer Ven neker noemde dit eeuwfeest een pracht gelegenheid, om de bur gerzin te versterken. Mogen de plannen tot resultaat hebben, dat een gevoel van burgerzin ont waakt en versterkt wordt. De heer Hoytink verheugde zich over de toezegging, dat de hele bur gerij ook bij de plannen zal wor den ingeschakeld. Ambtenarenverbod Nadat de heer Knuistingh Ne ven (C.P.N.)- het gebruikelijke „Russische ei" had gelegd, pro testeerde hij tegen de plannen van B. en W. ten aanzien van het ambtenarenverbod. Toen hij minister Staf er bij wilde halen, werd hij door de voorzitter her haaldelijk tot de orde geroepen. Hij deed een beroep op de P.v. d.A., wier geestverwanten voor de oorlog ook door een ambte narenverbod waren getroffen. Tenslotte deelde hij mede, dat hij tegen de begroting was, om dat die volgens hem was ge bouwd op oorlogsvoorbereiding. De heer Hoytink, hoewel geen bewonderaar van het verbod (hij ziet ze liever in het openbaar, dan onder de tafel wroeten) meende, dat er niet aan te ont komen was; ze hebben het eer lijk verdiend, aldus spr., al wil len ze niet, zoals Tijl Uilenspie gel, erkennen, dat ze het er naar gemaakt hebben. Spr. betoogde voorts, dat we dit geestelijk kwaad met geestelijke middelen moeten bestrijden; op het Evan gelie zal het communisme te plet ter lopen. De heer Kirpensteyn sloot zich hierbij aan en wees op de noodzakelijkheid, dat de over heid steeds op betrouwbare amb tenaren moet kunnen rekenen. Zuinig zijn De heer Hoytink was dankbaar, dat de begroting sluitend was, doch kon zich niet tot optimisme opwerken; de verminderde uit kering van het Rijk en de uitge stelde kapitaalsinvesteringen zul len straks met verdubbelde kracht gevoeld worden. Gelukkig is er, dank zij de goede uitkomst der laatste jaren, nog een appel tje voor de dorst. Een uiterst voorzichtig beleid is noodzakelijk en uitgaven voor niet-vitale be langen moeten achterwege blij ven. Zo zou spr., indien hij des tijds deze begrotingstoestand had gekend, tegen de aankoop zijn geweest van het schilderij uit Parijs. Er is maar één oplossing, aldus spr., dat aan de gemeenten een eigen belastinggebied wordt te ruggegeven; dan kan de Raad weer die verantwoording op Zich nemen, die een grondslag is voor een gezond beheer. Bedrijfswinsten Spr. vroeg vervolgens, of de winsten uit de bedrijven wel ge motiveerd waren. Zijn het geen schijnwinsten, aldus spr., omdat er niet voldoende gereserveerd wordt? Het G.E.B. leverde de laatste vijf jaren winsten op die variëren van f 188.000 tot f 463.000 In totaal over die vijf jaar f 1.682.000; dit is wel iets meer dan matige winst, vond spr., die een ernstige studie van dit vraag stuk in overweging gaf, mede in verband met het nog steeds niet ingevoerde gezinstarief. Al is spr. geen optimist, een defaitist wil hij ook niet zijn. Hij betwijfelde echter of een burgerzinlening zou slagen en waarschuwde tegen een lening, die de goklust bevordert. Braderie Alkmaar, zo vervolgde de heer Hoytink, is nog steeds het han delscentrum van Noord-Holland- Noord. Dat moet zo blijven. Daar om moet het marktwezen gesti muleerd worden en een stevige economische basis worden ge vonden voor het behoud van de Kaasmarkt. Hij bracht lof aan de middenstand, die de moed had, ondanks de er aan verbonden risico's, een Braderie te organi seren. Mocht er in deze een be roep op het college worden ge daan, dan hoopte spr. dat de gevraagde medewerking zal wor den verleend. Al legde spr. de nadruk op het karakter van de stad als handelscentrum, toch was hij geen tegenstander van de industrie; maar het was hem niet onverschillig, welke industrie hier gevestigd wordt. Hij bracht in dit verband hulde aan dr. Voort- huijsen, die in de Prov. Staten een pleidooi hield voor de nieuwe brug bij de Omval en wees voorts op de moeilijke taak, die de Dienst van Openbare Werken wacht i.v.m. de toekomstige uit breiding van de stad. Grenswijziging Naar aanleiding van het ant- VICTORY-HOTEL 8 uur: Lezing door Mevr. Bou- dens-van Heel voor de Ned. R.K. Vrouwenbond. BIOSCOPEN: Victoria-thea ter: Faust en de Duivel (speciale openbare, voor stelling) 8 uur. Harmonie: Alice m Wonderland, alle leeft., Rex-theater: Casa nova, 18. jaar; Cinema Americain: Iri de klauwen der Maffia, 18. jaar. APOTHEEK; Voor spoedge vallen is vanaf zes uur geopend de apotheek Wan na, Mient C 13. woord van het college, dat het geen kans zag voor een partiële herziening van de gemeentegrens, betoogde spr., dat Alkmaar moei lijk kan wachten op de uitvoe ring van de plannen, voorgesteld in het rapport van de commissie ter Veen; dat kan wel St. Jutte- mis worden. Hij vroeg van het college de toezegging, deze zaak toch aan de orde te-stellen; voorts drong hij aan op een voorzichtige subsidiepolitiek, waarbij de mede werking van de burgerij niet ge mist kan worden. Men leunt- maar 'al te graag op de Overheid, aldus spr. Tenslotte gewaagde spr. van een minder' goede sfeer, die er in bepaalde kringen van ambte naren zou heersen. Mocht hier aan hier en daar iets ontbreken, dan hoopte spr., dat het college in staat zal blijken de moeilijk heden uit de weg te ruimen. De werken, die met subsidie van de Overheid gedaan worden (waarbij aan het gemeentelijke zelf-doen afbreuk' wordt gedaan), moeten toch doorgang vinden, betoogde de héér Kirpensteyn, want anders worden zij helemaal niet uitgevoerd. T.a.V. het aan trekken van géiden gaf 'hij het college in overweging eens te denken aan een lening met een korte looptijd, waarbij de rente wordt aangepast aan de hoogste rente boven 4 pet. van enige nieuwe Nederlandse Staatslenin gen, in de hoop, de vrees voor koersverlies bij beleggers te be zweren. Woningbouw De heer v. d. Borden (CiH.Ü.j drong er bij het college op aan, tegen alle mogelijke ambtelijke bezwaren in, alles te doen om de woningbouw te bevorderen. Voor al ook de particuliere woning bouw. Er is in het beleid van B. en W. te dien aanzien nog al te veel hoop op hulp van buiten en berusting te onderkennen. Wij moeten er naar toe, mensen te trekken en naar buiten uit te trèden met de leuze: „Vestigt u in Alkmaar". De particuliere bou wers, die daarbij niet uitgesloten mogen worden, bevorderen de bloei van de gemeente. Tenslotte vroeg hij het college, te trachten, datwoningbouwkwesties in Den Haag met bekwame spoed zullen worden afgewerkt, inplaats van dat deze eerst 42 bureaux moeten passeren. Voorts wilde hij, dat de gemeente-archivaris, de heer Wortel, de opdracht zou worden gegeven tot het Schrijven van een Gedenkboek bij het eeuwfeest van Alkmaar. Tenslotte hoopte hij, dat waar dg Raad al zovele bevoegdheden is kwijtgeraakt, de' Raad- er niet, toe zou overgaan aan het college van B. en W. nog meer bevoegdheden te delegeren Meer burgerzin De heer Venneker (K.Y.P.) hield een korte beschouwing over de zelfstandigheid van de ge meente, op het behoud waarvan door Alkmaar, blijvend moet wor den aangedrongen. De gemeente heeft het recht op een zelfstandig bestuur; zij mag dus .ook naar eigen inzichten! handelen met haar middelen. In dit verband noemde hij de rijksuitkeringen een recht, geen gunst. De zelf standigheid kan worden bevor derd, aldus spr., door meer bur gerzin aan te kweken en meer samenwerking tot stand te bren gen tussen gemeente en particu lieren. Dat de gemeenten niet op normale wijze aan geld kunnen komen en allerlei attracties bij leningen moeten bedenken, be treurde hij. Een burgerzinlening heeft vooralsnog in Alkmaar geen zin, maar woningen moeten wor den gebouwd, hoe dan ook. Het Rijk zal zijn steun jn ernstige moeilijkheden niet mogen ont houden. Waar uitgaven voor som mige, strikt noodzakelijke doel einden moeten uitblijven, is van een sluitende begroting eigen lijk geen sprake. En waar we door de investeringspolitiek van het Rijk minder kunnen doen dan we van plan zyn, is van een ge zonde toestand ook geen sprake. Er moeten in Alkmaar sommige werken worden uitgevoerd, die niet achterwege mogen blijven (tunnel Bergeroverweg en cen trale riolering). Daar komt bij, dat de winsten uit de bedrijven steeds lager worden. Deze win sten zijn de belangrijke pijlers van de gemeentelijke welvaart. Wat staat hier tegenover? zo vroeg hij het college. Tenslotte vroeg hij naar de wijze waarop het college de gelden denkt te besteden, wanneer het in staat is geweest, die te bemachtigen? Wat zal de voorkeur hebben: het bouwrijp maken van gronden, scholen-' en/of huizenbouw of andere grote werken? Hij ein digde met een woord van waar dering voor de initiatiefnemers tot de Alkmaarse Braderie. Vette jaren De heer Holsmuller (V.V.D.) noemde de begroting een weer spiegeling van de gunstige finan ciële positie der gemeente, welke rooskleuriger is dan die van me nig bedrijf. Toch maande hij aan tot een voorzichtig financieel be leid, omdat hij na de vette jaren het overschot der jaren 1948 t.m. 1951 becijferde hij op plm. f 1 millioen magere jaren ver wachtte. Spr. ontmoette geen on gemotiveerde uitgaven, doch ook geen versobering. Van zijn fractie is een voorstel te verwachten om niet over te gaan tot verhoging der begrafenisrechten, die B. en W. met f 25.000 willen verhogen en de bijdrage voor het fonds ter bevordering der industrie in ver band hiermee tot f 35.000 te ver lagen; de ca. f 180.000, die in dit fonds overblijven, acht spr. vol doende. De overschotten wil hij niet, zoals B. en W. voorstellen, aanwenden voor extra afschrij ving op kapitaalsuitgaven, doch voor uitvoering van werken, die nooit uit de gewone dienst ge financierd kunnen worden, zoals stadsverfraaiïng. Tegenover een burgerzinlening staat spr. zeer sceptisch. Grenswijziging noodzakelijk De heer Woldendorp zei na mens de gehele K.V.P.-fractie, niets te voelen voor het vragen uurtje. Tijdens raadsvergaderin gen zal daar weinig tijd voor zijn, terwijl het ook geen nut zal af werpen, daar B. en W. toch meestal niet onmiddellijk ant woord kunnen geven. De Raad heeft gelegenheid genoeg vragen in te dienen, b.v. zeer goed in de commissievergaderingen, waar de wethouders aanwezig zijn. Hij vroeg de nodige aandacht van het 'college vóór de geleidelijke ver mindering van de inkomsten van het gasbedrijf. Voorts vond hij wijziging van de gemeentegrens voor Alkmaar noodzakelijk, daar Alkmaar in een keurslijf zit opgesloten. Ten slotte vroeg hij, welke de facto ren zijn, die het vestigen van industrieën in Alkmaar belem meren. De heer Couwenhoven (Arb.) vroeg aan mr. Berkhouwer feiten, waaruit Zou blijken, dat de min- Advertentie i de goedkoopste automobiel IMPORT N.V. AUTOPALACE 'SGRAVENHAGE DEALER VOOR ALKMAAR EN OMGEVING: „CITY-Garage", Gebr. Kleen, Paternosterstraat 8. Tel. 2976, derheid genegeerd wordt en her innerde aan het tijdperk der libe rale overheersing, toen de arbei ders genegeerd werden. De heer Knuistingh Neven wees hij op de vele millioenen, die ondanks hoge uitgaven voor militaire doel einden aan woningbouw en nieuwbouw in het algemeen be steed worden; overigens vond hij de toestanden achter het ijzeren gordijn niet van dien aard, dat de heer Knuistingh Neven daar over kan roemen, zoals hij deed. (Advertentie) Het koekje van de week; 70 cent per 250 gram Banketbakkerij G. SOECKER Langestraat 39 - Tel. 2485 PEULVRUCHTEN DEMONSTRATIE IN ALKMAAR ALKMAAR Op 13 Februari zal hier ter stede een peulvruch ten-middag worden gehouden in „Het Wapen van Heemskerk". Aanvang 14.00 uur. Deze middag wordt georganiseerd voor alle huisvrouwen in Alkmaar en om streken en gaat uit van de Peul vruchten Studie Combinatie te Wageninsen. Sprekers zijn Mevr. G. E. ÉelderinkElshof en de heer B. P. v.d. Post. Centraal Genootschap Kinderherstellingsoorden ALKMAAR Op 7 Juni a.s. zal in „Het Gulden Vlies" de Al gemene Vergadering worden ge houden van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings oorden en vacantie-kolonies. Deelname van 300 afgevaardig den wordt verwacht. Jongens uit Alkmaar en Bergen op de ,,Johan van Oldenbarnevelt" ALKMAAR Toen wij giste ren aan boord van het emigran tenschip, de „Johan van Olden barnevelt", het wel en wee aan zagen van ruim veertienhonderd emigranten, troffen we daar on der de salon- en hutbedienden verschillende jongens uit Alk maar en Bergen. Wij ontmoetten er de gebroe ders Pronk uit Alkmaar, J. Kraakman uit de St. Antonius- straat en E. Marijn van het Scharloo. En van de Bergenaren spraken we met G. Verburg uit de Nassaulaan. Het wordt voor de meeste der jongens de eerste grote reis. Goede vaart naar Australië! Alkmaarse Exportveiling 23 Januari: Witlof 22-42; aard appelen 9; rode kool 716; gele kool 6.509; groene kool 7.50 15; boerekool 412; bieten 624; winterpeen 513; andijvie 21 61; waspeen 1636; prei 1224; knolsoep 1219; spruiten 1239; winterjan 26; selderij 6.509; peterselie 56.50.. Geslaagd ALKMAAR Bij de in De cember j.l. gehouden examens slaagden voor Practijkdiploma boekhouden (Ver. van Leraren) de heer J. Stroomer te Alkmaar. Voor Ned. Handelscorresponden tie slaagde de heer A. Sneek, eveneens te Alkmaar. Beide leer lingen studeerden bij de Alk maarse Onderwijsinstellingen te Alkmaar. Gemeente Universiteit van Amsterdam HEILOO. Bevorderd tot arts de heer W. H. Birkenbaeger uit Heiloo. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Wilhel mus Petrus Johannes, z. v. J. M. F. Arntz er» F, A. F. van der Maden; Hendrika Alida Anto- nette, d. v. H. M. J. Deen en G. J. van Scherpenseel; Mat- theus Ohrysantihus, z. v. H. M. van den Idsert en C. M. M. van der Peet; Mieke.d. v. D. J, Wij- minga én A. P M. Messelaar; Claus Peter Friedbelm, z. v. C. van Donselaar en G. van der Zande. Ondertrouwd: N. J. Constant, 29 jaar, Alkmaar, en J. E. Bijs ter, 26 jaar. Gehuwd: IJ. N. J. van Amster dam er» G. B. van Ejjlk, Castri- cum. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. RUSTIG WEER DE BILT, 24 JanOverwegend zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist. Geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. INTENTIE VOOR 25 JANUARI Bekering van alle heidenen Indien de christenen trouw ge bleven waren aan Christus, in dien zij ten volle Zijn Leven ge leefd hadden, indien zij in volle eensgezindheid Christus gepre dikt hadden dan zou nu in 1952 meer dan de helft van de wereld bevolking niet leven, zonder Christus. Bidden wij daarom met Christus: „Vader, geef dat allen één zijn.... opdat de wereld ge- love aat Gij Mij gezonden hebt". Door eénheid in waarheid, door éénheid in liefde, door de God menselijke levensrijkdom van de ene Christus moet de heiden wereld een overweldigend getui genis geboden worden voor de goddelijke- zending van Christus. „Alles wat gij de Vader in Mijn Naam zult vragen zal Hij u ge ven". Christus heeft ons de macht gegeven de eenwording van allen te verkrijgen in Hem en in Zijn éne Kerk. Maar vragen wij tot dat is verkregen? Kloppen wij totadt is opengedaan? Bidden wij dan de hemelse Vader in naam van Christus, zonder ophouden en met groeiende aandrang. Ook na deze bidweek. K.A.B. BERGEN Vrijdagavond, morgen dus, zal om precies 8 uur m St. Jan de heer Jac. Alders komen spreken over de sociale wetgeving. Dit is een belangrijke vergadering, temeer daar de practijk uitwijst, dat zeer velen niet met de sociale wetten op de hoogte zijn, en dit met schade hebben moeten ondervinden. Men kan allerlei vragen stellen, zoals over overbruggingsregeling, ziek tewet, invaliditeitswet, enz. die alle duidelijk zullen worden be antwoord. Weer een klaverjas-drive HEILOO Men verzoekt ons opname van het volgende: Wedstrijdprogramma voor Zon dag 27 Jan.: 12 uur H.S.V. 2 Limmen 2. 2.30 uur H.S.V. 1As sendelft 1. Twee wedstrijden, waarvan spelers en supporters kunnen ge nieten. Aan belangstelling zal net dan ook niet ontbreken. Beide elftallen kunnen nog steeds een plaatsje op de ranglijst stijgen dus: jongens houdt de punten thuis! Op velerlei verzoek heeft het Rood-Geel bestuur besloten, nog maals een klaverjasdrive te orga niseren. Deze drive zal wederom lis vastgi Dinsdag 5 Febr. a.s. Gezien het in het clubhu. den en is voorlopig vastgesteld op worden gehou- ;te! succes der vorige avond kan ver wacht worden, dat ook voor deze avond grote belangstelling zal bestaan. Men kan zich nu reeds per persoon, leden van Rood-Geel met ingang van 1 Febr. a.s. een gïatis abon nement worden aangeboden op het clubblad van H.S.V. Het ligt in de bedoeling dat ook de leden hiervan gebruik maken door de redactie tijdelijk van copy te voorzien. Nadere bijzonderheden ovèr een én ander volgen. Het bestuur BURGEMEESTER O'DEA BEZOCHT SCHIPHOL AMSTERDAM. Na zijn be zoek aan de bloemenveiling te Aalsmeer heeft de burgemeester van Sydney, de heer E. C. O'Dea, gisteren de Amsterdamse lucht haven bezocht. De Algemene Beschouwingen in eerste instantie waren hier mee ten einde; het college kwam nu aan het woord. Ambachtsschool nog op het program Weth. Bakker. (.Arb.) herinnerde aan de resolutie van het Onder- wijscongres van de P.v.d.A., waar in geconcludeerd werd, dat in steden met een gemengde bevol king het zuiver technisch onder wijs niet gekoppeld dient te wor den aan het begrip „confessie Toch, zo zei hij, is het program mapunt in de samenwerking tus sen K.V.P. en P.v.d.A., nl. de stichting van 'n Kath. Ambachts school, nog niet van de baan, Er zijn trouwens nog meer punten van samenwerking, nl. het in halen van de achterstand op het gebied van de scholenbouw en de aanleg van sportvelden. Overigens vond hij het een dringende eis, dat de zelfwerkzaamheid van de burgerij inzake het onderwijs en in dit verband het huisvesten van de kinderen zal worden gestimu leerd, niet het minst onder, de besturen van de bijzondere scho len. Dodelijk gevaar Weth. Coerts (Arb.) betoogde, dat de communisten niet behoe ven te klagen over de vrijheid, die ze hier genieten; ze leven dan ook in een rechtsstaat. Het college is echter van plan in het Ambtenarenreglement een bepaling op te nemen, zoals de regering voorstelt; het wil geen communisten benoemen of hand haven op verantwoordelijke pos ten. Dat is de consequentie van hun ondemocratische houding. De democratie zou in dodelijk gevaar komen, ais anders werd gehan deld. Spr. wijst' voorts op de terreur achter het ijzeren gordijn en in de C.P.N.waar een kleine groep machthebbers alle oppositie On mogelijk maakt; Electriciteits tarieven Wethouder Leesberg (K.V.P.) zeide t.a.v. de lichtbedrijven, dat men moet bedenken, dat het gas bedrijf f 65.000 én het electrici- teitsbedrijf f 37.000 voor de bur gerij heeft vrijgehouden van be taling, zodat de tarieven nog, lig gen benedep de maximaal door de prijsbetoeersing toegestane. Vóór 1 Maart of 1 April hoopte de wethouder met voorstellen in zake nieuwe electriciteitstarieven te kunnen komen. De kostprijs van de electriciteit zal gebaseerd worden op de vervangingswaarde van het bedrijf. De stroomprijs zal tot 240 kWh gelijk moeten blijven aan de plafondprijs van de prijsbeheersing. Spreker hoopte tot een redelijke prijs te kunnen komen, door een behoorlijk in kooptarief te kunnen bedingen. Weth. van Slingerland (K.V.P.) beantwoordde enkele opmerkin gen van financiële aard. Hij noemt deze begroting, zoals die van 1951, reëel sluitend, al is de post onvoorzien aan de lage kant; vooral als er tegenvallers komen. Spr. is het niet met de heer Venneker eens, die zei, dat, als er geen investeringsmogelijkheden waren, de begroting niet sluitend zou zijn. Voor het 7de eeuwfeest is geen post uitgetrokken, omdat B. en W. eerst eens willen af wachten wat er gaat gebeuren. Wat het subsidiebeleid betreft,- heeft spr. de indruk, dat sommige organisaties er een ruimer ge bruik van maken dan nodig is; andere daarentegen- achten het beneden hun stand met gemeente subsidie te werken. B. en W. heb ben voorts geen voorkeur voor een bepaalde woningbouwvereni ging en doen alles om geld voor woningbouw aan te trekken. Spr. geeft de V.V.D. in overweging de verordening begrafenisrechten af te wachten en nog niet met haar voorstel te komen. Het komt spr. inconsequent voor op versobering en stadsverfraaiïng aan te drin gen, zoals de heer Holsmuller deed; spr. wees op de uitgaven van f 220.000 voor restauratie Grote Kerk en de jaarlijkse uit gave van f 100.000 aan plantsoe nen.. Antwoord in vogelvlucht De voorzitter, dr. H. J. Wytema, was dankbaar voor de lof, welke B. en W. voor de wijze van in dienen en indeling der begroting werd toegezwaaid. Hn paste deze lof echter onmiddellijk toe op de ambtenaren, die zich van hun beste zijde hebben laten zien. Hij ontkende daarbij, wat de heer Berkhouwer heeft willen zeggen, nl. dat, waar B. en W. vele be-, voegdheden werden gedelegeerd, de zich in anonieme collectiviteit verliezende ambtenaren te veel macht is toegekend. Bij B. en W. blijft immers altijd de verant woordelijkheid berusten! Spr. was er een voorstander van eens een proef te nemen met het vragenuurtje. Een onmiddellijk antwoord van B. en W. kan ver helderend werken! Persoonlijk zou hij wel weten te voorkomen, dat het stellen van vragen zou ontaarden in een sociëteitskout, hetgeen toch al geen goede qualificatie is, daal de vergaderingen van de Raad openbaar zijn en de sociëteitskout binnenskamers wordt gehouden. Ook in de Tweede Kamer is men met betrekking tot het vragen uurtje tot bevredigende resulta ten gekomen. T.a.v. de groei van de stad is spr. realist; vergeleken met 1947 was de in de nijverheid werk zame bevolking in 1950 met 42 pet. toegenomen; de achteruitgang wijt spr. aan de migratie. Voor villabouw zijn de terreinen tus sen Westerweg en Zandersloot en Westerweg en Spoorlijn beter ge schikt dan de Overdie. Spr. zou het niet taktisch vinden nu op grenswijziging aan te dringen. Kort voor '40 werd 'n dergelijk verzoek nog afgewezen. Het be zoek aan het congres t,e Brighton dat f 278 kostte, achtte spr. uit representatief oogpunt gewenst. De kaasmarkt heeft een goede economische basis en de Brade rie kan op medewerking rekenen. Het Eeuwfeest-comité zal zo breed mogelijk worden samenge steld en spr. hoopt, dat het een feest zal wor'den, dat klinkt als 'n klok. Omtrent hét herden kingsboek kan spr. nog geen uit sluitsel geven; het zal niet al leen over Alkmaar handelen, doch ook over het Noorderkwar tier, waarvan Alkmaar het cen trum is. De 10 meerdere kosten voor Handelsschool en R.L.W.S. thans op f 506.000 geraamd, zul len door 'n extra Rijksbijdrage van ca. f 50.000 gedekt worden. Tenslotte spreekt de voorzitter zijn vertrouwen uit in de hand having van de gemeentelijke autonomie. Replieken Bij de replieken laaide net po litieke debat nog even op. Mr. Berkhouwèr wilde de als grapje bedoelde uitlating van de heer Venneker, waarbij deze een ker kelijke functie van spr. betrok, wel als een „slip of the tongue" beschouwen. De heer Venneker had dank baar nota genomen van de uit latingen, dat ambachtsschool en fezinstarieven nog niet van de aan zijn, Het verwijt van par tijpolitiek wees spr. af; hij vroeg de heer Hoytink feiten te noe men. De heer Hoytink bleef op dit punt niat in gebreke. De K.V.P., zo zei hij, heeft de twee wethou- derszetels verkocht met am bachtsschool en gëzinstarieven; tegenover een openbare school stond een katholieke school en tegenover het subsidie aan de Katholieke Leeszaal het toneel subsidie voor het I.v.A.O. De ka tholieke fractie, aldus spr., heeft zich verkocht aan de P.v.d.A doch is er berooid afgekomen, want haar desiderata zijn niet vervuld. Met de toezegging, dat hij er' over drie jaar op terug wilde komen, probeerde weth. Bakker reeds de grondslag te leggen voor een nieuw program van samenwerking (hilariteit). De kloof tussen de politieke beginselen van V.V.D. en A.R. is zo groot, dat spr. de heer Berk houwer alle illusie ten aanzien van een derde macht moet ont nemen; met behoud van eigen zelfstandigheid is spr. bereid tot samenwerking; wat de heer Kir pensteyn betreft, hoopte spr., dat deze nog eens zal inzien, dat hij omwille van het beginsel aan spr.'s kant hoort. De heer Woldendorp begreep niet, waarom de heer Hoytink wèl bezwaar maakte tegen een samengaan van K.V.P. met P.v.d. A. en niet tegen een college, waarin hij eventueel ook met een wethouder van de P.v.d.A. moest samenwerken. Nadat de wethouders nog op enkele detailpunten van repliek hadden gediend en de voorzitter ten aanzien van de woningbouw nog had opgemerkt, dat de grond in de Overdie voor villa-bouw (omdat dit geen etage-bouw is) te duur is, en met het oog op de woningbouw in de naaste toe komst, het bouwrijp maken van grond zo spoedig mogelijk ter hand moét worden genomen, sloot hij om twaalf uur de ver gadering, waarna mej. Kamp- huijs, wier verjaardag klokke twaalf was begonnen, van alle kanten gelukwensen in ontvangst mocht nemen. Hedenmiddag komen de hoofd stukken der begroting in behan deling. Voor de opleidt toe vóór iemani houdt met het Als je na zes mi spaard, dat je dan heb je, dun dat het de Nedi goed gaat, schij: tienhonderdenzo emigrantenschip een nieuwe we« er tenminste no geweest en wij gesproken, mao Waarom trekk sen weg, vraagi Waarom gaan lie lieden meer, die zaak, een florere den, verweg va: wanten een on: in? Wij hebben i op de man af. „Om dh toekoi deren", was he het zwaarste tel' trekken weg om komst. Ze vindi zochten. Ze will< wen. Ze verbrar achter zich en zijn de beroerds Zes maanden mannen aan de den barnevelt", ec dikke 20 levensji schip, toen troe] emigrantenschip, selijk, zeiden wi zo is het. Een en beter schip tref accomodatie vin niet. Alles wat kanhet is Moeder kan er persoon de was en ze kan er w vendien. Het schip is i maakt zijn eers hernieuwing. Wi een feesteljike v zoveel blijde mi en met een kil devol spelende alles hebben wa geert. Ooit hebben ii daar achter op 1 ters bijeen gezc uit ons koloniale Daar gaat ee dat wij u niet Ze zaten er pleegden te zit splitje want nog niet m van die piano i teerde hen kr kerels, die pis niet? Welnu, z man in de nacl tippeld, drukten ment (ie deux c het vier man De volgende dai administratiehut van duizend en complimenten t planters. De emigrante beetje zo. Ze t zoals die koloi willen bouwen ook. Dat zult u terblijft, in tra die daar in Ai Javakade hebt zakdoeken en die door een s laatste groet die van u, die, de reling stom Daar waren lesbehalve een: loopplank trokk 9, met 10, me kinderen. Van meen schappen c Wel zullen red' Op het bijk; Maasbode in E nieuwe man, Oorschot, die h heerde, heeft gescheept. Met deren. En met hoek van zijn 1 nooit weten Bertje is 4. Ei nalist, gaat het gen proberen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2