Schip als een paleis koos zee met veertienhonderd emigranten Tachtig Delftse studenten voor de kantonrechter Willem de Zwijgerprijs opnieuw uitgereikt 400 Russische onderzeeërs I AT ION ALE K k.a.b. 30d-geel feester o'dea :ht schiphol „U moet ons vrijspreken OM DE TOEKOMST VAN DE KINDEREN Journalist (met twaalf kinderen) probeert het bij de Spoorwegen Welgemoed een vreemde toekomst in HONDS Veldpostsoldaat opende brieven Pauselijke zegen via telefoonlijn chinezen smokkelden opium in rotterdam betrekkincen japan—vaticaan een manier om hannie schaft te eren Advies- college aan Amerikaans journalist grenzen JloMefótaatjei en Naar wij vernemen ERW ACHTING door het K.N.M.I. ldig van Donderdag- 'ijdagavond. TIG WEER Jan. Overwegend (ct met hier en daar Geen neerslag van Iwakke tot matige teenlopende richtin- of iets hogere tem- INTENTIE VOOR 25 JANUARI an alle heidenen christenen trouw ge- n aan Christus, m- volle Zijn Leven ge- indien zij in volle id Christus gepre- dan zou nu in 1952 helft van de wereld- net leven zonder den wij daarom met ader, geef dat allen opdat de wereld ge- Mij gezonden hebt". id in waarheid, door iefde, door de God- '.vensrijkdom van de moet de heiden overweldigend getui- m worden voor de mding van Christus, gij de Vader in Mijn ragen zal Hij u ge- is heeft ons de macht '.enwording van allen i in Hem en in Zijn laar vragen wij tót- •egen? Kloppen wij ngedaan? Bidden wij Ise Vader in naam s, zonder ophouden iende aandrang. Ook ceek. Vrijdagavond, zal om precies 8 n de heer Jac. Alders :en over de sociale )it is een belangrijke temeer daar de vijst, dat zeer velen sociale wetten op de en dit met schade en ondervinden. Men vragen stellen, zoals jggingsregeling, ziek- iditeitswet, enz. die k zullen worden be- :n klaverjas-drive Men verzoekt ons het volgende: irogramma voor Zon- 12 uur H.S.V. 2— .30 uur H.S.V. 1—As- dstrijden, waarvan ipporters kunnen ge- belangstelling zal net et ontbreken. Beide men nog steeds een de ranglijst stijgen i houdt de punten si verzoek heeft het iestuur besloten, nog- laverjasdrive te orga- e drive zal wederom huis worden gehou- orlopig vastgesteld op orige avond kan ver- :n, dat ook voor deze s belangstelling zal n kan zich nu reeds *even bij de heer A. onsweg 78 a 0,50 Voorts zal aan de ,ood-Geel met ingang a.s. een gratis abon- den aangeboden op l van H.S.V. Het ligt ing dat ook de leden ruik maken door de lelijk van copy te adere bijzonderheden ander volgen, liet bestuur 1AM. Na zijn be- le bloemenveiling te eeft de burgemeester de heer E. C. Q'Dea, Amsterdamse lucht- rht. en gèzinstarieven; ren openbare schooi katholieke school en iet su'bsidie aan de Leeszaal het toneel- ir het X.v.A.O. De ka- ctie, aldus spr., heeft ht aan de P.v.d.A berooid afgekomen, desiderata zijn niet :t de toezegging, dat drie jaar op terug :n, probeerde weth. ds de grondslag te een nieuw program ■erking (hilariteit), tussen de politieke yan V.V.D. en A.R. is it spr. de heer Berk- illusie ten aanzien rde macht moet ont- t behoud van eigen eid is spr. bereid tot ng; wat de heer Kir- itreft, hoopte spr., dat >ns zal inzien, dat hij n het beginsel aan hoort. Woldendorp begreep im de heer Hoytink ir maakte tegen een van K.V.P. met P.v.d. tegen een college, ïventueel ook met een van de P.v.d.A. moest :n. wethouders nog op lilpunten van repliek iend en de voorzitter van de woningbouw gemerkt, dat de grond •die voor villa-bouw geen etage-bouw is) en met het oog op de v in de naaste toe- bouwrijp maken van ipoedig mogelijk ter worden genomen, n twaalf uur de ver- vaarna mej. Kamp verjaardag klokke begonnen, van alle ikwensen in ontvangst ;n. idag komen de hoofd- r begroting in behan- Po, Voor de opleiding van „kikvorsman" past de Amerikaanse Marine een zware voorselectie toe vóór iemand toe te laten in het „vernieti gingscorps", het legercorps, dat zich bezig houdt met het aanleggen van springladingen onder water. Dat ze ook boven water in prima vorm moeten zijn, getuigt bovenstaand plaatje. DELFT. Ongeveer 80 studen ten stonden gistermorgen voor het Delftse kantongerecht terecht, omdat zij de colleges aan de tech nische hogeschool hadden gevolgd zonder in het bezit te zijn van een inschrijvingskaart. Toen de amb tenaar de massa-rechtspraak had ingeleid met een eis van f 3. boete of een dag hechtenis vroeg de kantonrechter of er misschien een van de studenten was, die namens zijn medeslachtoffers het woord wenste te voeren. Er drongen zich al dadelijk enige naar voren, doch de kan tonrechter zei „niet allemaal als het u belieft". De student, die het woord voerde, was van mening, dat er met het proces verbaal iets niet in orde was. Vrijwel alle verbalisanten hadden volgens hem het collegegeld betaald, alleen waren zij niet in het bezit geweest van inschrijvingskaarten. Bij de administratie van de tech nische hogeschool was dus be kend, dat zij gerechtigd waren de colleges te volgen. Andere studenten hadden ver zuimd zich tijdig aan te melden. De volgende gelegenheid was pas in Juli zodat zij enige colleges zouden hebben moeten missen, wanneer zij daarop hadden ge- (Vcm onze redacteur) Als je na zes maanden werken in Australië zoveel hebt overge spaard, dat je een gezin uit Nederland kunt laten overkomen, dan heb je, dunkt ons, goed geboerd daar in den vreemde. En dat het de Nederlanders aan de andere kant van de aardbol goed gaat, schijnt allerminst een uitzondering te zijn. De veer- tienhonderdenzoveel man, die gisteren met dat paleiselijke emigrantenschip, dat de „Johan van Oldenbarnevelt" is, naar een nieuwe wereld en naar een nieuwe toekomst trokken, waren er tenminste nogal gerust op. Urenlang zijn wij er aan boord geweest en wij hebben er met lieden uit aller heren provinciën gesproken, maar een pessimist hebben wij er niet ontmoet. mèt zijn jongens monteur, tim merman en bakker enwant hij heeft er zeven. En de meisjes doen hethunne. Een huis staat er en dat is al veel. ,-We zijn een kleine gemeen schap op zich en we helpen el kaar, waarom zou ik een zwaar hoofd hebben in de toekomst van ons gezin?" zegt mevr. Oorschot. De heer Bakker komt uit Em- men. Hjj was er onderwijzer. Hij gaat met vrouw en negen kinde ren naar Australië. „Ik heb ne gen jongens, meneer, en dan weet u wel waar het om gaat. Als het er op aan komt sta ik mijn man netje in de boerderij wél zo goed als voor een klas scholieren. Dat zit in de familie. Mijn zoon zit er al 16 maanden. Die heeft 'n eigen bedrijf gekocht: tuinbouw. Die wil voor geen 1000 in de maand terug. En mijn zwager Jo Windt uit Groningen zit er ook. We gaan er allemaal op dat bedriif wer ken en heus. het komt wel goed". Waarom trekken al die men sen weg, vraagt men zich af. Waarom gaan lieden, geen jonge lieden meer, die een bloeiende zaak, een florerend bedrijf had den, verweg van huis én ver wanten een onzekere toekomst in? Wij hebben het hun gevraagd op de man af. „Om d'e toekomst van de kin deren", was het antwoord dat het zwaarste telt. Jonge mensen trekken weg om hun eigen toe komst. Ze vinden niet wat ze zochten. Ze willen werken, bou wen. Ze verbranden de schepen achter zich en kiezen zee. Het zijn de beroerdste niet, meestal. Zes maanden werkten duizend mannen aan de „Johan van Ol denbarnevelt", een schip met een dikke 20 levensjaren. Passagiers, schip, toen troepenschip en nu: emigrantenschip. En hoe? Palei selij k, zeiden wij, en inderdaad, zo is het. Een emigrant kan geen beter schip treffen. De hut- accomodatie vindt zijn weerga niet. Alles wat men wensen kan.... het is er te vinden. Moeder kan er in hoogst eigen persoon de was doen tot en met en ze kan er wat kokkeren bo vendien. Het schip is verbouwd en het maakt zijn eerste vaart na zijn hernieuwing. Wij geloven dat 't een feestelijke vaart zal zijn, met zoveel blijde mensen aan boord en met een kinderkamer boor devol spelende kinderen, die er alles hebben wat hun hartje be geert. Ooit hebben in die grote salon, daar achter op het dek, dè plan ters bijeen gezeten, de planters uit ons koloniale tijdperk. Daar gaat een verhaal over, dat wij u niet willen onthouden. Ze zaten er zoals ze daar pleegden te zitten, achter hun splitje want cola was er toen nog niet maar dat getingel van die piano in de hoek. irri teerde hen knap. Het waren kerels, die planters, waar of niet? Welnu, ze zijn met vier man in de nacht de salon inge- tippeld, drukten het tingelinstru- ment de deur door en duvelden het vier man sterk overboord. De volgende dag lapten ze in de administratiehut elk een lapje van duizend en ze deden er hun complimenten bij. Zo waren die planters. De emigranten zijn ook een beetje zo. Ze trekken er op uit zoals die kolonisten deden. Ze willen bouwen en ze bouwen ook. Dat zult u zien, u die ach terblijft, in tranen misschien, u die daar in Amsterdam aan de Javakade hebt staan wuiven met zakdoeken en handschoenen, u die door een scheepsroeper een laatste groet articuleerde naar die van u, die, wat verlaten, aan de reling stond. Daar waren er anders, die al lesbehalve eenzaam over de loopplank trokken. Gezinnen met 9, met 10, met 11 en .niet 12 kinderen. Van die kleine ge meenschappen die het waarachtig Wel zullen redden daarginds. Op het bijkantoor van de Maasbode in Eindhoven zit een nieuwe man, want Th. J. J. Oorschot, die het tot nu toe be heerde, heeft zich gisteren in gescheept. Met vrouw en 12 kin deren. En met een wieg in de hoek van zijn hut, want je kunt nooit wetenHenk is 19 en Bertje is 4. En vader, de jour nalist, gaat het bij de Spoorwe gen proberen in Zuid-Australië, En wie is die man in het zwa~t met zijn flatteuze baret? Dat is Pater B.A.M. van Stokkom, gees telijke verzorger van de katho lieken aan boord, uitgezonden door de Kath. Centrale Emigra tie Stichting. Hii heeft al zowat achter de rug. 21 jaar missionaris in Floris, 2 jaar aalmoezenier op Java, 1 jaar zielzorger der gerepatrieerd eri in Limburg. De pater komt van Uden, en hij blijft in het kamp Batthurst. het doorgangskamp waar iedere Australië-emigrant mee kennismaakt. Daar gaat hij pater van Baar vervangen, even als hii een SVD-er. Al aan boord maakt hij 'n pa rochiële boekhouding en 40"/o van de emigranten is katholiek - en daar in Australië vormt hij de schakel met de parochiegeeste lijken. En, wii kregen even een indruk. De Pater komt beslagen ten iis. Hij heeft naast de ziel zorg daar in het kamp ook grote sociale zorgen, maar die hoopt hii aan te kunnen met Gods hulp. Wij hebben ook zijn kerk ge zien- Een luxe salon, met 'n kast die. uitgeklapt, een altaar is. Je kunt het slechter treffen, als aal moezenier en als emigrant. Ze ziin dan vertrokken, giste ren. in de late namiddag. Zij die achterbleven wuifden aan de ka de. Een streep wit schuim en een pluim vuile rook was het laatste tastbare dat zij achterlieten. Ze zijn de beroerdsten niet. Zij heb ben een recht Nederlandse pio niersgeest, een geest die ons klein vaderland groot heeft gemaakt. Geen wonder dat de burgemees ter van Sydney, te gast in Neder land, nog zeer onlangs verklaar de: ..Die Nederlanders ziin hii ons bijzonder welkom". En hii zei het nog wat krasser dan wij het hier herhalen. 's GRAVENHAGE. De wereldfederatie tot bescher ming van dieren heeft een protestschrijven verzonden aan het gemeentebestuur van Nice, in verband met de wijze, waarop daar de riolen Xvorden gereinigd. Wanneer te Nice een verstopping in de riolen is geconstateerd, dan worden honden door de riolen gejaagd, die voor een toestel met borstels zijn ge spannen, om op deze ivijze de verstopping te verwijde ren. Komt het dier dan weer uit het riool, dan wordt het met een krachtige waterstraal afgespoten. Wanneer een hond drie maal dit werk heeft ver richt en aldus is schoon ge maakt, sterft het dier en is een volgend slachtoffer aan de beurt. EN STAL DE INHOUD 's-GRAVENHAGE. De krijgs raad te velde West heeft de 24- jarige Amsterdammer W. J. A. veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar. De krijgsraad gelastte onmiddellijke gevangen neming. De eis was een jaar en zes maanden met ontslag uit de dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapen de macht te dienen. A. heeft volgens zijn eigen be kentenis als veldpostsoldaat in de periode JuliNovember 1949 geld gestolen uit brieven die bestemd waren voor in Indonesië verblij vende soldaten. In totaal heeft hij 1300 a 1500 gulden weggeno men. wacht. De kantonrechter was het met deze redenering wel eens, dat de tweede gelegenheid tot in schrijving zo laat was, noemde hij een ongezonde toestand. Hij adviseerde de studenten met de hoogleraren of de rector-magnifi- cus hierover te spreken. Ook zou het nuttig zijn, dat de diverse stu dentenverenigingen zich inspan den, om een betere regeling te treffen. „Thans zult u ons moeten vrij spreken" merkte een van de stu denten op. „De schuld ligt niet bij ons". Zover wilde de kanton rechter echter niet gaan. Hij zei, „laten wij er niet verder over praten. Ik ben blij, dat jullie me vanmorgen een bezoek hebben gebracht". Daarna veroordeelde hij allen tot een boete van f 1. „Dan zijn de kosten van de dag vaarding er misschien uit", zo voegde hij er nog aan toe. VATICAANSTAD (Ass. Press). Voor het eerst in de geschiedenis van de Katholieke Kerk heeft Z. H. de Paus, naar gisteren verno men werd, de vorige weck per telefoon Zijn apostolische zegen aan Zijn stervende zwager graaf Ettore Mcngarini gegeven. De graaf had het verlangen te kennen gegeven de stem van de Paus voor een laatste keer te horen. Een telefoon werd naast het stervensbed geplaatst, waar over een kort gesprek met de H. Vader gevoerd werd, dat beslo ten werd met de Pauselijke ze gen. Op het Vaticaan werd verno men, dat Z. H. de Paus sinds Zijn oudere zuster Giuseppina Mengarini jaren geleden een ver lamming kreeg, vrijwel dagelijks het huis van de Mengarini's op gebeld had. ROTTERDAM. De centrale recherche heeft in samenwerking met de Rijksrecherche een opium smokkel ontdekt. Men had in de gaten gekregen, dat het goedje Dinsdagavond door Chinezen door de binnenstad van Rotterdam zou worden vervoerd en om ne gen uur werden dan ook op de Coolsingel drié Chinezen aange houden. Een van hen had onder zijn kleding in een smokkelvest 41/: kilogram opium, verborgen. Deze hoeveelheid vertegenwoordigde een handelswaarde van circa zes a zevenduizend gulden. De Chinezen, twee kwartier meesters van twee verschillende schepen en een „shippingmaster" van Katendrecht, werden op het hoofdbureau van politie in be waring gesteld. TOKIO, 23 Jan (A.P.). Van daag is een formele stap gedaan voor volledige diplomatieke be trekkingen tussen Japan en het Vaticaan. Nadat het Japanse vredesver drag van kracht geworden is zal Japan bij de Heilige Stoel door een gezant vertegenwoordigd zijn, tërwijl de Paus een internuntius naar Tokio zal sturen. HAARLEM. De Haarlemse kantonrechter mr. Th. F. Raedt heeft gisteren zeven deelnemers aan de door de overheid ver boden Hannie Schaft-herden- king op 25 November te Bloemen- daal tot f 3.boete subsidiair een dag hechtenis veroordeeld. De tenlastelegging vermeldde het betreden van de erebegraaf plaats, hoewel de toegang daartoe verboden was. De ambtenaar bij het O.M., mr. J. van den Oever, had f 10.— boete subs, drie dagen hechtenis geëist. De verdachten waren in de avonduren van ge noemde dag dwars door de dui nen heen naar de erebegraaf plaats getrokken, daar over een hek geklommen en hadden ten slotte bloemen op het graf van Hannie Schaft gelegd. WASHINGTON (A.P.). De Nederlandse journalistieke Willem de Zwijgerprijs is verleend aan de 33-jarige David Perlman van de San Francisco Chronicle. De prijs, die door het Neder landse volk in het leven geroe pen is ter nagedachtenis aan de 14 Amerikaanse journalisten, die in Juli 1949 te Bombay door een vliegtuigongeluk om het leven kwamen, bestaat uit een gouden medaille en 2.500 dollar. Hij wordt jaarlijks uitgereikt aan de verslaggever, die het meeste doet voor de bevordering van een betere verstandhouding tussen Nederland en de Verenigde Staten. Perlman is de tweede Ameri kaanse journalist, die de prijs wint. Hii kreeg hem voor een artikel, dat het „bevorderlijkst was voor een waardering van de democratische verwantschap tus sen Nederland en de Verenigde Staten". Het artikel, waarvoor Perlman de prijs heeft gewonnen, was ge titeld „Boom on the bottom of the sea". Het verscheen op 15 April 1950 in het tijdschrift „Col liers". In Juli 1950 werd het in verkorte vorm in de Readers Di gest herdrukt. In het artikel werd verhaald van het Nederlandse project om honderdduizenden hectaren land op de bodem van de zee te win nen door het water uit de Zuider zee te pompen. Dat dit werk met behulp van het plan Marshall wordt uitgevoerd. Perlman werkte in de jaren 1945 tot 1948 voor de New York Herald Tribune in Parijs. Later reisde hij vijftien maanden door Europa als lid van. de staf van „Colliers" en als correspondent van de New York Post. Hij maak te ongeveer 10 reizen naar Ne derland. Wij houden het met de K.V.P. De verhoudin gen tussen de K.V.P. en de pers zijn „over het algemeen van vriend schappelijke aard", zo zou het in de Troonrede kunnen luiden. Als de K.V.P. persconferenties houdt, om de pers ver trouwelijk in te lichten over de achtergrond van bepaalde dingen, dan gaat het daar altijd ge noeglijk toe en de keü- ken van het Vormings instituut is voortreffelijk. Dat mag ook wel eens gezegd worden. Krijgen wij daar vanmorgen weer eens een zending documenten van het se cretariaat, met daarbij een stuk van acht pagi na's, bevattend een over. druk van vijf artikelen uit 't dagblad „De Tijd" over de grenzen der so ciale wetgeving. Dat is allemaal goed en best. Die artikelen ziin van dr. Veldkamp en dus zijn ze, net als het bier, weer best. Alleen zou men de vraag kunnen stellen, of het op de weg ligt van de K.V.P., om deze af drukken te verspreiden. Erger is het intussen, dat op de voorpagina van dit document een directe re clame voor het genoem de dagblad voorkomt, waaruit blijkt, dat de K.V.P., die zonder meer dit stuk in de verzen ding van haar stukken opneemt, de bewering voor haar rekening neemt, dat het genoemde dagblad ,,op elk gebied de beste voorlichting geeft". Op elk gebied, dus ook op politiek ge bied. Sommigen zouden hier wellicht een vraag teken kunnen zetten. In elk geval lijkt het ons te progressief, om alles wat in „De Tijd" over poli tiek geschreven wordt, een soort „nihil obstat" van wege de Partij mee te geven. En zeer spe ciaal lijkt het ons on juist, dat de Partij-in stantie in Den Haag zich op deze wii ze leent tot het verspreiden van pro paganda voor een be paald blad. Dat zou de goedé verhoudingen tus sen Partij en Pers kun nen verstoren. En omdat weer goed te maken, zou een beroep op de keuken in Baarn in strijd met de voorgeschreven versobe ring kunnen zijnEr zijn grenzen aan de verhouding Partij-pers, net als aan de sociale wetgeving! Versobering Van versobering ge sproken, onlangs was er, gelijk dat vóór de oorlog ook wel pleegde te ge beuren, een z.g. pers- lunch. Dan komen er krantenmensen bij el kaar om te eten en een of andere mijnheer, die mee-eet praat over een of ander belangrijk on derwerp. Dat kan erg aardig zijn want er wor den aan tafel in ge sprekken dikwijls betere resultaten bereikt dan aan droge conferentie tafels en in ongezellige vergaderzalen. Maar ook hier zijn grenzen.... De perslunch welke wij op het oog hebben en die deze week gehouden is ging uit van de Federatie van Nederlandse Journa listen en kostte per man de somma van 12 gulden. Voor de niet in Den Haag wonende journalis ten kwam daar nog een behoorlijk bedrag aan reiskosten bij. Én dat allemaal, om dr. Paul Rijken het was ook een lunch voor rijken! te horen spreken over de huidige economische toestand van Nederland enz. Hij zal vermoedelijk wel overversobe ring gesproken hebben. Overigens is deze heer een machtig en respecta bel mens. die wel iets in de melk te brokkelen heeft al is hij directeur van een concern, dat o.a. margarine maakt. Hij is een man van gezag en invloed, maar waar om kon hij wat hij spui- „DE BRUIJN, GA HEEN", luidde de titel van een artikel in een Tilburgse krant, natuurlijk naar aanleiding van de „waar schuwing", welke A. C. heeft gemeend te moeten richten tot de K.V.P., vanwege de actie-Steenberghe (van C. en A.J. Prompt kwam de K.A.B. met de mededeling, dat de Bruijn in Tilburg zou komen spreken over het onderwerp: „Wie er wel en wie er niet moeten heengaanThans heeft de algemeen secretaris van de Partij op een vergadering in Den Helder gezegd, dat de uitlating van de heer de Bruijn be treurd moet worden en de partijvoorzitter gaf in een onder houd met de pers te kennen, dat er voor de heer de Bruijn geen reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Wij vragen ons af, of het geen tijd wordt, het hier bij te laten en het oog te richten op de eenheid. en wil, niet vertellen in een minder dure omge ving? Gezin en pers In een artikel over Gezin en Maatschappij" in „Pinkstervuur", het maandblad van de Kath. Actie in het Bisdom Haarlem, lezen wij, in verband met de vraag, of er nog wel voldoende gelet wordt op wat vooral de opgroeiende jeugd leest, ook de vraag of de vaders en moe ders behoren tot die groep, waarvan de Paus kort geleden had gezegd, dat het dappere gelovi gen zijn, die Hij zijn ze gen gaf, omdat zij wer ken voor de katholieke dagbladpers, „het levend instrument tot verdedi ging van de christelijke waarheid en tot de gees, telijke gezonde opvoe ding van het volksgewe ten". Een goed katholiek gezin, voegde de schrij ver van het artikel daar. aan toe, levert die goede propagandisten voor het eigen blad van de katho lieke gezinnen in stad en gewest, die er op uit zijn, het morele verant woordelijkheidsgevoel te versterken bij hen, die de gevaren der neutrale of anti-christelijke pers niet tellen." „Een woord je over gezin en pers, om nog eens over na te denken Olst In Olst zijn .730 katho lieke kiesgerechtigden. De afdeling van de KVP heeft er 725 leden. Dat is practisch 100 procent. Een voorbeeld voor ve len! Zou hij het niet weten? Nederland voert kolen in uit Amerika en ook uit Polen. Dat laatste is een land van achter het IJzeren Gordijn. De ko- leninvoer uit Polen is verminderd, omdat de prijs verhoogd is. Dat vond vriend Hoogcarspel van de C.P.N. maar jam mer natuurlijk en hij vroeg de minister of dat niet veranderd kon wor den. Dan moet de prijs verlaagd worden, zei minister van den Brink. Dat moet u dan vragen, zei Hoogcarspel. Mis schien helpt het meer, als u het doet, zei de minister. Ik zou niet we. ten waarom. merkte Hoogcarspel droog op. Wij weten het wel. Het is natuurlijk voor de communistische propa ganda veel beter, dat we weer duurdere kolen in voeren, dam kan de „Waarheid" weer ..sch.. nu ja schrijven, dat de regering-Drees hand- en spandiensten verleent aan de kapitalistischs wereld, die er op uit is, het werkende volk te worgen, e.d. meer. Laat die kapitalistische we reld nou ook achter het IJzeren Gordijn voorko men! Sans d, zonder d! Edgar Faure, de nieu we president van het Franse kabinet, die al eens de prijs voor par lementaire welsprekend heid heeft gewonnen, heeft er een hekel aan, als hij Edgard, met een d op het eind genoemd wordt. Hij is verder een veelzijdig man, die vele Oosterse talen kent. zeer deskundig is op juridisch financieel en economisch terrein en ook wel lees bare detective-verhalen schrijft. Hij heeft ook een schuilnaam. NI. Ed gar Sandaij. Dat is een toespeling öp sans d, het geen in het Nederlands betekent: Zonder d. Edgar wil daarmee te kennen geven, dat men vooral moet bedenken, dat zijn voornaam zon der d geschreven wordt. Geld, dat Frankrijk ook zo nódig heeft, wordt met een d geschreven...» Verzacht Volgens een bericht uit Athene, zijn in Grieken land zeventien doodvon nissen verzacht. Wat er verder gebeurd is, hebben wij niet verno men. Het zou dus de bedoeling kunnen zijn, de uitvoering te ver zachten. Wat gaat vlug ger, een schot in de nek of de electrische stoel of een kussentje om de hals bij verhanging? Laten wij het er maar op hou den, dat de bedoeling is, de doodvonnissen te verzachten in levens lange dwangarbeid. Van verzachting gesproken.... In het land der tranen De tweede man van de Fedoyan Islam (voor vechters van de Islam! Seid Abdol Hossein Wa hedi. heeft in Teheran verklaard: „Wij zullen Mossadek doden, indien onze leider, Navab Sa- favi, niet onmiddellijk uit de gevangenis wordt ontslagen." „Wij verkla ren voor de wereld, dat het leven van Mossadek in gevaar is, indien onze leider niet terstond wordt vrijgelaten", aldus Wahedi. Safavi is in het begin van dit jaar door de regering Mossadek in de gevangenis gezet op grond van beschuldigin gen, die niet zijn bekend gemaakt. Doch de Fe doyan Islam wordt ver antwoordelijk gesteld voor de moord op de voormalige premier, Ali Razmara, in Maart van het vorige jaar en voor andere moorden. Wahedi voegde aan zijn medede ling toe, dat zijn mannen misschien ook de minis ter van Justitie, Amir Alaie, zouden doden, in dien Safavi niet wordt vrijgelaten. DAT ER VEELAL een ver keerd begrip is ontstaan over de taak van en de bedoelingen met het Adviescollege, dat de K.V.P. als gevolg van het overleg met de groep-Steenberghe wil gaan instellen, kan zonder tegenspraak worden aangenomen. Op dit punt was het commu niqué intussen duidelijk genoeg. Er is nooit sprake geweest van een Adviescollege, dat uit aan hangers van de groep-Steenberghe zou bestaan. Dadelijk is al gezegd en altijd is bedoeld aldus de heer Andriessen o.m. in zijn uit eenzettingen en besprekingen voor de pers dezer dagen dat dit college „representatief" zou zijn voor het gehele katholieke volksdeel. En de opmerking dan, welke vrij algemeen in de pers is ge maakt, dat de instelling van dit college een beetje een vreemde indruk maakt tegenover de Frac tie, alsof die zelf niet bij machte zou zijn, uit te maken, of en zo ja, wanneer en van wie zij advies nodig had? Op de eerste plaats, aldus de heer Andriessen: degenen, die door het college worden aanbevo len, om deskundig advies te ge ven, kunnen door de Fractie al dan niet geraadpleegd worden. De Fractie blijft vrij. De adviezen liggen niet op politiek terrein, maar betreffen uitsluitend spe ciale deskundigheid. De Fractie, bij het overleg met de groep-Steenberghe vertegen woordigd, kan zich met de instel ling van dit Adviescollege geheel verenigen. Het gaat er eenvoudig om, dat het reeds bestaande stel sel van de deskundige voorlich ting wordt uitgebreid. Het col lege wordt gedacht als te werken in het kader van het Centrum voor Staatkundige Vorming, dat al sinds 1945 bestaat. En wat nu de samenstelling van het Dagelijks Bestuur van de Partij betreft, inderdaad is juist, wat de Partijvoorzitter tegenover de pers opmerkte, dat er al eer geklaagd is over het feit, dat de samenstelling van dit bestuur niet-voldoende „representatief" is voor het gehele katholieke volks deel van Nederland. Daarom is er nu aanleiding, het tekort aan te vullen, met 4 of 5 mensen, uit de verschillende maatschappelijke groepen. Daarbij beoogt men dan, ook in dat D.B. „de gedachte op te nemen, die leeft in de groep- Steenberghe", al moet men het dan ook weer niet zó zien, dat die groep daarmede een bepaalde „status" krijgt.... De vraag zou gesteld kunnen worden, of het Dagelijks Bestuur ten opzichte van het volledige Partijbestuur zoveel meer invloed op de gang van zaken in de Partij heeft, dat uitbreiding van dat dagelijks bestuur op deze wijze zo nodig is. Alle grote zaken ko men immers in het Partijbestuur en daarin hebben de verschillen- maatschappelijke groepen wel, en ook als zodanig, zitting. Maar wanneer iedereen langs deze weg tevreden is te stellen, en daarmee de eenheid van de katholieken op politiek gebied gehandhaafd en versterkt wordt, dan is het ons wel. Want om die eenheid gaat het! bestaat het gilde St. Joris en St. Cathrien in het Brabantse dorp Gemonde in Juni 450 jaar. Dit feit zal met luister worden ge vierd leent Enschede twee en een half millioen gulden voor de woning bouw. houdt de wereldfederatie tot be scherming van dieren op 4, 5 en 6 Mei in het Kurhaus te Scheve- ningen haar bestuursvergade ring bedroeg de omzet van de bedrij ven der Centrale van Ned. Ver bruikscoöperaties in 1951 f 85.313.000, ruim negen millioen meer dan het jaar tevoren werden uit de etalage van de juwelier Smeets te Valkenburg horloges gestolen ter waarde van duizend gulden. De schade wordt niet door de verzekering ge dekt. organiseert Aalsmeer dit jaar zijn bloemencorso op 30 Augustus, voorafgegaan door een bloemen- spel in het Olympisch stadion. treedt de tenor Benjamino Gigli op Zondagavond 27 Januari a.s. een enkele -maal op in het Con certgebouw te Amsterdam zal de Utrechtse studentenvereni ging Veritas dit jaar het congres van de Unie van Kath. Studenten verenigingen organiseren. Het congres wordt op 9 en 10 Febr. gehouden „REëLE BEDREIGING" WASHINGTON (Ass. Press). De Amerikaanse minister van Marine, Kimball, heeft in een televisie-interview medegedeeld, dat de onderzeevloot van Rusland sinds de oorlog van 50 tot 300 of 400 vaartuigen is uitgebreid en dat zij in geval van oorlog een „zeer reële bedreiging" vormt. In dezelfde periode is de sterk te van de V.S. onder zee toegeno men van 70 tot ongeveer 100. Kimball erkende evenwel dat althans voorzover men weet Rusland geen gewone vloot van betekenis heeft. Hij merkte op dat men door de onderzeeërs van een machtige vijand ten onder te brengen mis schien geen oorlog wint, maar dat men die zeer zeker verliest als men het niet doet. v

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3