Als de Sovjet-Unie plotseling een aanval ondernam Dame in 'trood, blauwe Saab, technici in hagelwitte overalls Stellendam droeg schipper Brinkman ten grave Tafeltennis krijgt steeds meer belangstelling BANDJIR OVER JAVA De geallieerden zouden de stoot opvangen aan de Rijn RADIO, Rallye Monte Carlo stormde door nachtelijk Nederland NoordhoHandse bakkersactie groeit tot landelijk protest Massamoord berecht DRAISMA'S LEVERTRAAN Onrustig, gejaagd? Amphibievoertuig op Ameland BEURSOVERZICHT door Leo Broeksmit DONDERDAG 24 JANUARI 1952 PAGINA b (Bij d* geallieerde troepen in Duitsland Associated Press) De geallieerde commandanten in West-Duitsland zijn van me ning, dat mocht Rusland plotseling een aanval doen, zij sterk genoeg zitn om aan de Rijn stand te houden. Een jaar geleden was het grimmige vooruitzicht nog, dat men zich hals over kop op de Pyreneeën en het Bretonse schiereiland zou moeten terugtrekken. Het denkbeeld, dat Rusland zich zonder slag of stoot van het grootste gedeelte van Europa zou kunnen meester maken is thans verouderd. In 1951 zijn de geal lieerde strijdkrachten in Duits land meer dan verdubbeld. Voor .het eerst sinds 1945 is er even wicht tussen de Russische legers in Oost- en de geallieerden in West-Duitsland. De oorzaak is, dat het Kremlin geen nieuwe divisies naar gene raal Wassily Tsjoeikof heeft ge zonden. Enkele van zijn oude divisies echter, die 70 procent van haar sterkte op papier vertegen woordigen, zijn opgevoerd tot 75 procent. Van de ongeveer 30 Russische divisies in Oost-Duitsland bestaan er acht uit artillerie, genie en luchtafweertroepen. Men zou deze in het Westen corpstroepen noe men, de 14 sterke geallieerde di visies in West-Duitsland worden tezamen met hun corpstroepen geacht numeriek en wat vuur kracht betreft opgewassen te zijn tegen de 22 Russische infanterie en pantserdivisies in Oost-Duits land. Méér troepen? De geallieerden hebben meer manschappen in Duitsland dan de Russen 400.000 tegen 330.000 doch de verhouding der combat tanten wordt 1 1 geacht, omdat in het Russische leger minder manschappen zijn ingedeeld bij de administratieve en intendance diensten. Als de Russische troepen in de Oostelijke zone op hun huidige t Advertentie) «èlLn'JÏ', Ze°uwcabletcen "«ken en kalmeien Uw zenuweiL PROGRAMMA, VRIJDAG 25 JANUARI HILVERSUM I, 402 M. 7;00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Zenderslui ting; 9.00 Nieuws en weerberich ten; 9.12 Gramofoonmuziek; 9.30 9.35 Waterstanden; 9.50 Voor de huisvrouw; VPRO: 10.00 „Kin deren en Mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Schoolradio: 10.50 Voor de zie ken; 11.20 Voordracht; 11.40 Ba riton en piano; AVRO: 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoon muziek; 13.20 Orkestconcert; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Gramofoonmuziek; (Plm. 14.40 Boekbespreking); 15.50 Sport; VARA: 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Piano spel; 19.15 „Wat doet Uw man", klankbeeld; VPRO: 19.30 Berich ten; 19.40 Feestgetijden; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Kamerkoor; 20.30 „Benelux" 20.40 „God heeft de mensen no dig", causerie; VARA: 21.00 Ge varieerd programma; 21.30 De Ducdalf; 21.50 Buitenlands over zicht; 22.05 Lichte muziek; 22.30 Gramofoonmuziek; VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avond, wijding; VARA: 23.00 Nieuws; 2315 „In huwelijk en gezin", cau serie; 23.3024.00 Kamerorkest. HILVERSUM n, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 8.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zender sluiting; 9.00 Nieuws en weerbe richten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.05 Pianorecital; 11.45 Gramo foonmuziek; 12.00 Lichte muziek;. 12.30 Land. en tuinbouwmedede lingen; 12.33 Amusementsmuziek', 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Vocaal ensemble; 13.45 Re portage over de opleiding van Marva's; 13.55 Gramofoonmuziek; 14.00 j,Winterkleur in de tuin", causerie; 14.15 Vocaal kwartet; 14.40 Promenade orkest en so liste; 15.15 Voordracht; 15.35 Cello en orgel; 15.65 Gramofoon muziek; 16.lo Voordracht: 16.30 Zendersluiting: 18.00 Nieuws; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.35 Regeringsuitzending: Prof. Dr. K. A. H. Hidding: „Over Indonesië's geestesleven"; 18.45 Gramofoon muziek; 18.50 Muzikale causerie; 19.15 Regeringsuitzending: „Ver klaring en toelichting"; 19.35 Gramofoonmuziek: 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws en weerbe richten: 20.10 „Vijf minuten"; 20.15 Chr. Oratorium Vereniging en solisten; 20.50 „Lectuur en literatuur", causerie; 21.10 Viool, clavecimbel en bassocontinuo; 21.50 Gramfoonmuziek; 22.00 „Zwerftocht door het Verre Oos. ten", reportage; 22.10 Mezzo-so praan en piano; 22.30 Orgelcon cert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 25 JANUARI 1952 Experimenteel televisie-programma van de A.V.R.O. 20.1521.45: 1. Opening. 2. Televizier. 3. De Olympische Spe en 1952. 4. Pauze. 5. Marktplein- vertier en -plezier. sterkte blijven, is de tijd voorbij, waarop zij plotseling een aanval tegen het Westen konden onder nemen en Europa in een slag kon den veroveren. De geallieerden zijn thans vol doende sterk om een vijandelijke aanval aan de Rijn tot staan te brengen. Er zijn nu zes Ameri kaanse divisies in West-Duitsland inplaats van twee, vier Britse in- plaats van twee, drie Franse en een gemengde divisie, Canadezen, Belgen, Denen en Noren. Daarnaast worden ten Westen van de Rijn nog twee Franse divi sies in reserve gehouden. De geallieerde inlichtingen dienst heeft tot dusver nog niets bespeurd van plannen om de troepen van Tsjoeikof binnen af zienbare tijd te versterken, men zou hiervan absoluut onmiddellijk op de hoogte zijn, want de mili taire inlichtingen uit Oost-Duits land komen snel en accuraat door. In Tsjechoslowakije bevinden zich geen Russische divisies, toch zou legering van Russische troe pen eenheden in dit land een voorwaarde zijn. Wil men een aanval op het Westen onderne men, in Tsjechoslowakije is alleen een Russische trainingsmissie werkzaam. Vermoedelijk zouden de Russen ook een invasieleger in Polen sta tionneren, alvorens de aanval op het Westen te ondernemen. Hier van is echter evenmin sprake. De Oost-Duitse volkspolitie telt op het ogenblik 50.000 leden en breidt zich voorshands niet uit. De manschappen worden intensief getraind en van de communisti sche leer doordrongen. Afgaande op de ervaringen, die men gedurende de tweede wereld oorlog met de Russen heeft op gedaan, is het echter niet waar schijnlijk, dat het Russische op percommando tot een aanval op het Westen zou overgaan, voordat het over minstens 10 divisies in Duitsland en Tsjechoslowakije zou beschikken. Het houdt niet van halve maatregelen en nog minder van impasses. Ofschoon de Russen op het ogenblik hun troepen in Oost- Duitsland niet versterken, kun nen zij daar vanzelfsprekend te alle tijde mee beginnen. Sommige geallieerde officieren beschouwen 1952 als ,;het beslissende jaar voor Rusland". „Als er in 1952 geen aanval op het Westen komt, in 1953 is l het te laat er voor. Tegen die tijd kunnen we alles, wat zij op brengen tegenhouden." Het zwakke punt. In de maanden, die onmiddel lijk voor ons liggen, is het zwakke punt van het Westen de lucht macht. De Amerikaanse luchtmacht be staat uit twee wings verouderde straal-jachtbommenwerpers van het type F84, die op vliegveldèn in Beieren zijn gestationneerd en bij een verrassende aanval van de Russen aan grote gevaren bloot staan. Zodra er nieuwe vliegvel den in Noord-Frankrijk zijn aan gelegd, zullen ze dan ook daar heen worden overgebracht. De Britten hebben verouderde Vampires en Meteors in West- Duitsland. Evenals de Amerikaan se toestellen zijn de Britse straaljagers volkomen inferieur aan de honderden Russische Mlg's 15 aan de overkant van de Elbe. De geallieerden staan, wat de luchtmacht betreft zover achter bij de Russen, dat als er morgen oorlog zou uitbreken, geen enkele Westerse generaal overdag zijn troepen zou kunnen verplaatsen zonder zware verliezen te lijden. De vijand zou van de eerste dag af aan de overmacht in de lucht bezitten. Aan verbetering van deze toestand wordt echter ge werkt. De nieuwe typen geal lieerde straaljagers zullen moge lijk beter zijn dan de Russische en aan het dringende verzoek van de generaal om meer vliegtuigen ter ondersteuning van eventuele frontaties wordt aandacht be steed. DOET DIENST OP 'T WAD HOLLUM. De aanslibbing van het wad tussen Holwerd en Ameland is meermalen zodanig dat de boot de steiger niet kan bereiken. Ten einde de isolatie van het eiland tot een minimum te be perken is een „Biesel' (een soort amphibievaartuig) in gebruik ge steld. Reeds enkele dagen heeft dit vaartuig post, passagiers en goe deren van Holwerd af door het slib naar de geul gebracht, waar de postboot op diep water blijft liggen. Het schijnt met zijn rups- wielen zonder bezwaar de geslib de oppervlakte Westelijk van Hol werd te kunnen bereiken. Het be hoeft zelfs geen diepwatergeulen te mijden, daar het ook kan va ren zonder schroef, en dan door rubberwielen wordt voortbewo gen. STELLENDAM. Gistermiddag werd in Stellendam Arend Brinkman begraven, schipper van de reddingboot „President Jan Leis". Nog geen week geleden voer hij bij de zwaarste stormen enige malen per dag van Hoek van Holland uit om redding te brengen waar dit nodig was en Donderdag verrichtte hij nog een van de zwaarste reddingen, toen hij 30 man tegelijk van de „Radmar" haalde. Een dag later zou hij van een nieuwe tocht niet terugkeren. Een stortzee sloeg hem over boord. Zo vond hij het zeemansgraf, waarvoor hij zo vele anderen had behoed, In de vissershaven van Stellen dam werd halfstok gevlagd. Ook de „President Jan Leis" lag daar, als een stille groet aan zijn schip per die niet meer op deze boot terug zal keren. Van ver uit de omtrek was men gekomen om de dappere redder, voor wie op het fatale ogenblik geen redding meer mogelijk was, naar zijn laatste rustplaats te begeleiden. Wij za gen er zijn eigen bemanning van de reddingboot, leden van dfe be- AMSTERDAM, 23 Jan. In feite verschilde de beurs maar weinig met gisteren, ruiltransacties van olie in Unilever, lichte belangstelling voor scheepvaartpapieren en een prijshoudende stemming voor gul densbeleggingen waren weer de voornaamste kenmerken van de markt. Alleen op de Amerikaanse afdeling, waar de tendens gisteren vrij flauw was, vielen vandaag kleine verbeteringen te bespeuren. De leiding had hierbij Anaconda, die in open hoek vrij druk verhan deld werd en van 59 avanceerde tot 60 3/;, waarbij een flink aantal pre mie-affaires werden gesloten. Op de scheepvaartafdeling kwam de vaste stemming niet zo gepro nonceerd tot uiting als gisteren. Alleen aandelen K.N.S.M. die deze week reeds vier punten gestegen zijn, trokken vandaag nog een klei nigheid aan tot 138. De beurs ver wacht binnen niet al te lange tijd een gunstig jaarverslag. Toen gisteren bij sluitingstijd nog enkele noteringen van Staatsfond sen bekend werden, bleek de dis contoverlaging toch nog enig effect gehad te hebben, speciaal voor de kortlopende leningen. De 30% Ne derland 19621964 bijvoorbeeld, steeg ruim een punt tot 89. Vandaag bleven de koersen hier niet alleen gemakkelijk gehandhaafd, maar ook de conversielening 1947 was een fractie beter. Op de industriemarkt viel wei nig opmerkelijks te belevea. Olie en Unilever per saldo vrij onveranderd. Aandelen Ford zetten de stijging voort met 4 punten tot 240. Claims Stork werden bij een theoretische waarde van f 45. geadviseerd op circa f38. De leidende cultures wisten zich vandaag vrijwel te handhaven, al leen Amsterdam rubber was op 92 circa 1 punt lager. Aandelen alge mene exploitatie trokken een klei nigheid aan tot 94,5 pet. manning van de „Radmar", zee slepers van de „Ganges" en de „Witte Zee", voor wier behoud Brinkman was uitgevaren, be stuurders van de Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, een deputatie van de Koninklijke Marine en vele anderen. Het was daardoor ongewoon druk in Stellendam. Om kwart over twaalf werd de weduwe Brinkman de kleine gouden medaille overhandigd, welke aan schipper Brinkman posthuum is toegekend door de Koninklijke Zuidhollandse Maat schappij tot Redding van Schip breukelingen. „BERNADOTTE-BOS" IN ISRAEL Maandag a.s. zal in de heuvelen van Judea bij Jerusalem plechtig de eerste boom worden geplant van het „Bernadotte-bos", dat door Israel wordt aangelegd ter ere van de nagedachtenis van wijlen graaf Bernadotte, de Zweedse bemiddelaar van de UNO in Palestina, die in 1945 te Jerusalem is vermoord. in het Bisletstadion te Oslo, waar ook de Olympische Win terspelen zullen worden ge houden, zijn dit weekend in ternationale schaatswedstrij den verreden, waaraan ook de Nederlandse schaatsploeq heeft deelgenomen. Boven: Roald Aas (links) met Wim van der Voort op de baan van het uitverkochte Bisletstadion. Van der Voort werd tweede op de 1500 M. Onder: de onoverwinnelijke Andersen met Huiskes (links) die een tweede plaats behaal de op de 5000 M., met een tijd van 8 min. 32.3 sec., drie se conden eerder over de eind streep vliegend dan Kees Broekman. (Van onkc verslaggevers.) Zeven minuten over tien gister avond begon de intocht van de Rallye van Monte Carlo 1952 in Nederland. Aan de Keulse poort in Venlo, om precies te zijn- E. S. en R. S. Sneath, in Glasgow met Sunbeam Talbot gestart, wa ren de eersten er om zich te mal den voor de hete koffie en de soep, terwijl garagcpersonecl in hagelwitte overalls vliegensvlug de besmeurde wagen een douche gaf, in de tijd die de equipe nam eer zii aan de volgende twee-en- half uur naar Amsterdam begon. En dat was niet lang. Intussen wachtten ook in Hen gelo honderden op de rijders uit Onder voorzitterschap van de heer S. Dekkers uit Heerhugo- waard werd Woensdagmiddag in Alkmaar voor de tweede maal n' grote protestvergadering gehou den, waarop de bakkers uit Noord Holland, gesteund door vele colle- fa's uit Zeeland, Br; int en riesland, zich nogmaais ernstig hebben beklaagd over het hen, naar hun mening, door de minis ter aangedane onrecht om het volksbrood te moeten verkopen tegen een prijs, die beneden de kostprijs zou liggen. Het Comité van Actie was van mening, dat, al was er na de vo rige vergadering direct nog wei nig bereikt, men toch tot een gro te eenheid in de bakkerswereld was gekomen, hetgeen als een winstpunt werd genoteerd. Daar naast is men, na een vergadering mét de besturen van de drie bak- kerslbonden, gekomen tot 'n over eenkomst met de-bonden, waar dóór het aanvankelijk gewestelijk karakter van de protesten is uit gegroeid tot een landelijke actie- Bovendien bleek dat ook 'ie voorzitters van de slagershond en en de melkslijtersbonden zich met de actie van de bakkers solidair wilden verklaren. In tegenstelling met hetgeen de gezellen-organisaties een politie ke rel noemden, werd op de ver gadering nog eens nadrukkelijk betoogd, dat men niet zi.jn toe vlucht denkt te zoeken in onwet tige middelen. Integendeel: het landelijk Comité van Actie wil juist c'e politieke partijen gaan benaderen met de klachten dei- bakkers, om langs deze weg te trachten daarvoor meer aandacht bij de volksvertegenwoordiging te DORTMUND (A.P.). In Dortmund staan op het ogenblik 28 Duitsers terecht wegens mede plichtigheid aan de moord op 300 communistische gevangenen en verplaatste personen, die In Maart 1945, kort voor de komst van de oprukkende geallieerde legers in het Ruhrgebied afgeslacht wer den. De massamoord heeft plaats ge had in Hemer bij Dortmund en in Hunswinkel, in het Zuiden van het Ruhrgsbied. De hoofdbeklaagden zijn Johann Gietler van de criminele politie en zijn aide Heinrich Muth. De anderen behoorden vrijwel allen tot de nazi-politie. Het proces een van de groot ste uit de na-oorlogse geschiedenis zal vermoedelijk drie maanden duren. wekken. Men staat daarbij voor: een betere prijs voor het z.g. volksbrood Pn afschaffing van 'n politiek die de verliezen op het volksbrood denkt te kunnen com penseren in de prijzen voor de luxe-artikelen. KANS VOOR NEDERLAND S TENNIS-JEUCD De K.N.L.T.B. heeft besloten terug te komen op het aanvanke lijke" besluit van de commissie jeugdzorg om niet deel te nemen aan de wedstrijden om de Galea- beker en heeft alsnog ingeschre ven. Ploegen met spelers, niet ouder dan 21 jaar, mogen hieraan deelnemen. Stockholm, Oslo en München. De eerste die zii zagen binnenkomen was een dame, welbekend: me vrouw Molander die in kleurig rood gestoken voor de 11e keer de Rallye rijdt, ditmaal in een licht blauwe Saab. Op haar hielen was de equipe Proos Hoogendiik en Seitz voor de derde maal als eerste Nederlandse ploeg de eerste bij een controle op vaderlandse bodem- Mevr. Norling en mevr. Berg land uit Zweden arriveerden zeer verontwaardigd in Hengelo. Eerst genoemde was op de Deense pont iji Koersoer uitgegleden en met n nand op een paar flessen terecht gekomen. Hierbij verwondde ze zich en bovendien kreeg ze strafpunten. Want dat is' het ge volg van een dergelijk incident tijdens de Rallye. In Amsterdam was de be langstelling .bij de controle-post aan de Apollolaan minder dan vorige jaren. Geen wonder: de eerste „officiële controle kon men pas tegen half drie verwachten- Maar de eerste equipe was er tóch al om tien over half één; wéér een dame: de 69-jarige En gelse mevr. Vaughan. de oudste deelneemster aan de Rallye, die voorlopig een paar uur in een ho tel onderdook. De eerste equij>e die zich offi cieel meldde was die van de En gelsman Banks, onmiddellijk ge volgd door de Engelse dames Wis dom en van Da mm, alle in Glas gow gestart. Op hen volgde de Brit Appleyard. winnaar van de Tulpenrallye 1951 alsmede drie broers Cecil, Eric en Douglas Offley die voor de eerste maal meedoen, maar zoveel tijd over hadden dat zii eerst midden in de nacht nog bij hun getrouwde zus- Wordt binnen de muren van de afd. N.H.N.K. aller aandacht opgeëist voor de competitie, waarvan j.l. Zondag de tweede helft een aanvang nam, buiten de kring groeit de belangstelling voor de tafeltennissport met de dag. Enkhuizen voor de derde maal richtte een nieuwe ver eniging op. Twisk zal zich de volgende competitie doen gelden. Purmerend en omstreken zagen demonstratieavonden om tot op richting ener vereniging te ko men. In de overgangsklasse beet Disnie geducht van zich af. Voor een uitverkocht huis moest het Heemsteedse H.B.C. met 82 de eer aan de Horenaren laten. A.s. weekend komt het Haarlemse Winfried op bezoek, wat de volle winst voor het Disnie-team kan opleveren. De grote strijd in de eerste klas is ongetwijfeld Blanco Disnie 2. Willen de Helderse spe lers nog aanspraak maken op de eretitel, dan zullen beide punten moeten worden behaald. D.S.S. theoretisch nog een klein kansje, ontvangt beide I.V.A.-teams. We houden het hier op de Alkmaar- ders. Stand kopgroep: Disnie 2 5 5 0 0 10 Blanco 6 4 119 D.S.S. 5 2 12 6 De 2e klasse brengt voor Dito de lastige uitwedstrijd tegen Disnie 4. Toch houden wij net hier op v. Wolferen c.s. Ready, na de lange reis Texel-Hoorn van verleden week, ontvangt nu W.G.W. van belang voor de be zetting van de onderste plaats. Staartgroep: Ready 7 15 13 W.G.W. 5 0 4 1 1 Kampioenspretendent D.S.S. 2 in 3 A zal weinig moeite hebben met het jeugdige W.G.W.-team. I.V.A. 4I.V.A. 5 houden wij op eerstgenoemde, al zal 't krachts verschil niet groot zijn. In 3 B kan het Blokkerse Tempo, zelf tegen Treffers, rustig de kat uit de boom kijken, hoe de naaste concurrenten De Merletten en T.O.S. het er tegen elkaar af zullen brengen. Kopgroep: Tempo 6 5 - 1 11 De Merl. 5 3 117 T.O.S. 5 3 117 H.C.S.C. 2 en 3 kunnen in 4 A beide punten thuishouden door overwinningen op Blanco 3 en Ready 3. I?V.A. 7 achten wij fa voriet uit tegen Ready 2. In 4 B zal Dito 3 geen pardon kennen met D.T.O. 2 en Disnie 5 op de voet blijven volgen. De Merl. 4 Treffers B is zo op het oog niet belangrijk meer voor de bezet ting van de bovenste plaats. Kopgroep: Disnie 5 6 5 - 1 11 Dito 3 5 4 1 -8 De Merl. 4 7 3 2 2 8 Treffers 3 uit Noord-Scharwou- de en Dito 4 voeren in 4 C een verbeten strijd. Tegen resp. D.T.O. 4 en T.O.S. 2 zullen zij zeker geen steken laten vallen. Zondag gaan de dames ook van wal. In de 3e klasse is T.O.S. D.S.S. 2 van belang voor de be zetting van de laatste plaats. Evenzo BlancoI.V.A. Beiden hebben nog een kleine kans om het Alkmaarse D.S.S. een spaak in het wiel te steken. In 4 A staat alleen de wedstrijd I.V.A. 2 Treffers vastgesteld wat wel eens in een gelijkspel kan ein digen. Alle teams op één na komen in 4 B in het strijdperk. De koplopers spelen hier tegen de hekkesluiters. De Bovenkar- spelse dames zien wij uit tegen Treffers Noord-Scharwoude win nen, evenals Dito uit tegen T.O.S. ter in Hilversum waren aange gaan. ..Daar komen we anders nooit." Ze hadden er ePn bad ge nomen en zich eens goed gescho ren voor de dingen die nog komen Om tien minuten over half vier kwam de eerste Nederlandse equipe in Amsterdam „door": op nieuw Proos Hoogendiik en Seitz. Alles wel aan boord. Vele deel nemers maakten gebruik van de gelegenheid in Amsterdam tele grammen te verzenden en 't pak ket chocolade dat aan iedere equipe werd uitgereikt, bleek al gemeen hogelijk te worden ge waardeerd. De rijders die in München ge start waren hadden vooral tussen Siegen en Dortmund last van be vroren wegen- Onze landgenoten Houtkoop-r en Schipper, die met een Hotcli- kiss deelnemen, zijn nabü Siegen aan een groot gevaar ontsnapt. Hun wagen slipte van de weg. doch werd aan de rand van een veertig meter diep raviin ge stuit door een gelukkig voldoen de dikke boom. waardoor ze van de dood werden gered. Om zes minuten over drie pas seerde de laatste deelnemer de controle in Hengelo. 25 Januari: Bekering van de Apostel Paulus S'uiting van de Internationale Bidweek Geheel overeenkomstig het ideaal, waarvoor de H. Pau lus na zijn bekering zijn le ven heeft ingezet, luidt de intentie van vandaag: beke ring van alle heidenen. En wij denken hier niet alleen aan onbeschaafde wilden, die offers brengen in bossen voor een of andere stenen god, maar vooral aan de ongeluk- kigen, die in onze eigen om geving uit naam van de be schaving afgerekend hebben met de godsdienst. Deze men sen, die zo smalend kunnen spreken over achterlijke ka tholieken, zijn te beklagen: zij verwerpen hun geluk en daarom moeten wij op deze laatste dag van de Bidweek de hemel geweld aandoen en bidden, dat het licht, wat St. Paulus omstraalde op de weg naar Damascus, ook deze mensen moge verlichten, die in de duisternis ronddolen. IN DESERTO PIET VAN DE POL NAAR EUR. KAMPIOENSCHAP 71/2 Het is zeker, dat Piet van de Pol deelneemt aan het Europees kampioenschap 71/2, dat van 14 tot 17 Februari te Mulhouse wordt georganiseerd. De mogelijkheid bestaat, dat nog een tweede spe ler van Nederland aan dit tour- nooi deelneemt, doch zekerheid daaromtrent bestaat niet. Mocht een tweede Nederlandse speler aan het tournooi deelnemen, dan zal nader worden beslist of dit van Oosterhout zal zijn of Swee- ring. Advertentie) FEUILLETON 126. Verhagen luisterde en hii be dacht welk een offer de staat van deze man en van duizenden andere mannen, had geëist. Deze jongen was een jaar na z'n trou wen als dienstplichtig soldaat naar Indië gestuurd. Hij was bijna twee jaar hier en £r was geen dag geweest, dat zijn hart niet in Holland was; bij z'n vrouwtje, z'n huiselijk geluk, z'n meuibels Nu lag hij in het hospitaal met een schot door z'n longen en luisterde hij in hunkerend heimwee naar de nieuwsberich ten, die hoop gaven op een spoe dig einde van zijn diensttijd. Naar huis! Toen hij na twee weken nog niet uit bed mocht, werd Verha gen werkelijk ongeduldig. „Ik voel me goed en ik lig hier mijn tijd te verluilakken". „Als alles goed gaat, mag u volgende week een uurtje op", suste de dokter. „De jeugd heeft altijd haast. Er staat twee maan den voor zo'n verwonding en als ik u in zes weken gezond afle ver, vind ik dat een prestatie". „Wanneer er in Nederland twee maanden voor staat, dan is de termijn hier vier weken, dok- turn het vuren zou zijn gestaakt. tuur hier nodig heeft om een gezonde baby af te leveren", raadde de dokter aan. „Met of zonder djeroedjoe-disteis!" Verhagen erkende dat hij ver slagen was en greep met een zucht naar de hoofdtelefoon. Een Amerikaanse omroeper deel de mede. dat de Republikeinse regering op 1 Juli naar Djokja zou terugkeren. De Commissie voor Goede Diensten, die was gestuurd om de beide partijen steun aan de partii wiens zijde zij kozen, er voor zorgen dat die niet te spoedig toegaf als men het over kleinigheden niet eens was. Zo was de gezonde oplos sing drie jaar uitgesteld Dat was jammer voor die twee par tijen, maar het was nu eenmaal zo gebruikelijk in de politiek. Men onderhield tenslotte geen internationale staf van dure be roepsdiplomaten met hun schit terende gevolg van eerste en ender toezicht van de Verenigde tweede secretarissen, deskundi- Naties te laten onderhandelen, rekende er op, dat vóór d'ie da- ter. De natuur is hier tweemaal zo snel. Java geeft twee oogsten per jaar". „Dat geldt alleen voor plan ten, niet voor mensen", protes teerde de zuster. „Voor de mensen telt de tijd hier ook dubbel, zuster. Vraagt u het maar aan de militaire ad ministratie. die de pensioenen Verhagen rukte de hoofdtele foon af. Na drie jaar van stoken en ruziën had de wereld ont dekt, dat alles feitelijk heel een voudig was: de Republikeinen wilden onafhankelijkheid en Nederland was al sinds 1942 ten volle bereid, die te geven. De Republikeinen en de Nederlan ders moesten het alleen eens berekent. Eén jaar tropendienst worden over een aantal vraag- telt voor twee dienstjaren De dokter schudde het hoofd „Bent u er werkelijk van over tuigd, dat de natuur hier twee maal zo vlug wérkt?" De luitenant knikte geestdrif tig. „Dan moet u. als u beter bent. maar eens aan een juffrouw in de desa vragen, hoe lang de na- stukken, die bij de machtsover name geregeld moesten z{jn. Wat was dan eenvoudiger dan de partijen die besprekingen met elkaar te laten voeren? Maar zo'n simpele oplossing was in de politiek natuurlijk ondenkbaar. Als er onderhandeld moest wor den, dan wilden dP ander.en er cok biï zitten en door hun rugge- gen. adviseurs, livrei-chauffeurs en palfreniers, om een klein land zijn overzeese gebiedsdelen zelf onafhankelijk te laten ver klaren. En bovendien was dit een zaakje, waarmee men eer kon inleggen. Beide partijen waren het immers vanaf het begin al over de hoofdzaken eens. Het stond dus reeds bii voorbaat vast. dat dit probleem kon wor den opgelost. Het zou gewoon een genoegen zijn, om tussen het grote diplomatenwerk, waar van men vooruit wist toch nooit tot overeenstemming te komen, eens even een vraagstuk op te lossen, dat a] min of meer op gelost was. Verhagen dacht aan de manier, waarop zijn moeder hem had geleerd om zelf de kleine kib- belpartijtjes met zijn zusje bij ,te leggen. Ze hadden samen een grote reep chocola gehad en hii had hem doorgebroken om te delen. Hetty beweerde, dat hij zelf het grootste stuk wilde houden en ze waren boos naar de achter galerij gelopen om moeder te laten beslissen. Mevrouw Verhagen liet de twee stukken chocolade op de tafel leggen. „Het zijne is groter dan het mijne". Wees Hetty aan. Het scheelde een halve centime ter. Moeder nam de reep en beet er een flink stuk af. „Zo goed?" Het meisje knikte, maar nu was Leo ontevreden. „Het mijne is nu Pen stuk kleiner dan dat van haar!" Dat was zo en mevrouw Ver hagen nam een 'hap van de cho cola van haar dochtertje. „Nu i\ het mijne wéér kleiner" riep Hetty bijna huilend en de moe der knikte kalm en beet weer een stuk af van de andere reep De stukken chocola lagen naast elkaar en Leo deed z'n mond al open om te zeggen, dat nu zijn stuk weer kleiner was. Maar hii was al acht jaar en hii begreep plotseling, dat de oplossing van het conflict hem en ziin zusje nu genoeg had gekost. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5