Egypte zou wapenen hebben gevraagd aan de Sovjet-Unie Fransen sturen versterkingen naar bedreigde gebieden Het Duitse vakverbond steunt de herbewapening Oorlog in Korea gaat de twintigste maand in DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Kanonnen voor katoen De wet op de lijkverbranding Brits-Egyptisch geschil spitst zich toe Generaal Erskine beveiligt de Engelse garnizoenen Het Arabisch compromisvoorstel Straaljager in Friesland omlaag- gestort D'R HAAR Drijvende mijn gesignaleerd 13 staten uit Midden-Oosten doen beroep op president V.N. Strijd neemt aan front toe Twee jaar voor brandstichting Indonesiërs met verhitte gemoederen Opstand onderdrukt in Nepal De Oosterpolder in de Eerste Kamer Sovjetdiplomaten uit Athene gewezen? Rode luchtdoel electronisch onder voorwaarden Voorlichting en dagbladen Russisch emigrant visum geweigerd Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT f KiUrs Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina 1 Vrijdag 25 Januari 1952 46e Jaargang No. 12382 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 li. Zo is een wetsontwerp ontstaan, dat uitgaat van de begraving als regel en dat bjj wijze van uitzon dering op die regel de verbran ding toestaat, als de overledene de wens daartoe heeft kenbaar gemaakt en de voorwaarden, in de wet genoemd, zijn vervuld. Beide punten vragen een korte toelichting. De wens tot crematie moet schriftelijk bij testament of codicil kenbaar gemaakt zijn. Het voor stel van de commissie-Kan om in bepaalde gevallen, zoals een onge val of plotselinge ziekte, genoe gen te nemen met een monde linge, ten overstaan van twee getuigen uitgesproken wens, is door minister Beel niet overgeno men. Zowel volgens de commissie- Kan als volgens de Memorie van Toelichting op het aanhangige wetsontwerp, heeft de wens tot crematie geen verbindende kracht in deze zin, dat de verbranding ook in rechte kan worden gevor derd. De wilsverklaring van de overledene heeft tot effect, dat de verbranding van zijn lijk volgens de bepalingen van de wet ge oorloofd is. Daarom kunnen ook de nabe staanden of eventueel de instel lingen van weldadigheid, die met de lijkbezorging zijn belast, in rechte niet aansprakelijk wor den gesteld voor de niet-naleving der wilsbeschikking tot crematie, welke ook de morele verplichting is. die daaruit voortvloeit. Het zelfde geldt ook voor de over heidsorganen, wanneer deze be last zijn met de lijkbezorging van armlastigen. Het is aan deze overheidsorganen niet verboden de wilsbeschikking tot crematie van een armlastige uit te voeren, daar zulk een verbod een wette lijke discriminatie ten nadele van de onvermogende zou inhouden. Anderzijds zijn deze overheids organen echter ook niet wettelijk verplicht de verbranding te be werkstelligen. De Memorie van Toelichting op het wetsontwerp zegt ten deze uitdrukkelijk: „Aan het orgaan, dat de lijkbezorging uitvoert, is het te bepalen, in hoeverre met de wens tot veras sing rekening zal worden gehou den". Voor wat betreft de voorwaar den, die vervuld moeten zijn valt vooreerst op te merken, dat een verklaring van geen bezwaar te gen de verbranding moet zijn afgegeven door de lijkschouwer of de officier van Justitie. Een verklaring van de geneesheer, die de overledene heeft behandeld is niet voldoende. Zijn er tekenen van een niet-natuurKjke dood dan kan de officier van Justitie de verbranding ook verbieden. Vervolgens zijn beperkingen gesteld aan de oprichting van crematoria. Zij mogen slechts worden opgericht door rechtsper soonlijkheid bezittende verenigin gen zonder winstoogmerk, na ver kregen machtiging van de Kroon. Bij het verlenen daarvan wordt, zowel voor wat betreft de plaats van vestiging als ten aanzien van de inrichting van het cremato rium, rekening gehouden met godsdienstige bezwaren, welke daartegen in de betrokken ge meente of in haar naaste omge ving kunnen bestaan. De inwo ners van de gemeente of uit de omgeving kunnen dan ook be zwaren inbrengen tegen een ver zoek tot oprichting van een cre matorium. terwijl de machtiging daartoe door de Kroon slechts wordt verleend, r.adat de advie zen van de gemeenteraad, de Ge deputeerde Staten en tenslotte van de Raad van State zijn inge wonnen. Uitdrukkelijk verbiedt de wet aan publiekrechtelijke lichamen zoals provincie of ge meente om deel te nemen in of op enigerlei wijze steun te ver lenen aan een vereniging, welke een crematorium opricht of in stand houdt. Uit een en ander blijkt, dat het wetsontwerp de verassing niet heeft gel ij k gesteld met de begraving. Het acht een algehele gelijkstelling van beide „niet op haar plaats, waar volgens Neder landse traditie begraving regel, crematie uitzondering is". D. J. G. STOKMAN O.F.M. CAIRO, 24 Jan. (A.F.P.). Het Egyptische blad ,,AI Ahram" bericht, dat Egypte officieel de Sovjet-Unie om wapens heeft gevraagd. De minister van Buitenlandse Zaken van Egypte zou Wisjinski het voorstel hebben gedaan om Russische tanks en automatische wapenen te ruilen tegen katoen uit de Nijldelta. Van Egyptische zijde zijn deze berichten noch bevestigd noch tegengesproken. Minister Pasja ontweek zorgvuldig alle vragen die journalisten hem over deze zaak stelden. schietpartij in de buurt van de waterzuiveringsinstallaties bij het Suezkanaal in het begin van deze maand. De stationschef werd ge arresteerd. Alle Britse garnizoenen in de Suezkanaalzone zijn gealarmeerd met het oog op de mogelijkheid, dat het Egyptische leger een offensieve actie van de „bevrij dingseenheden" zal steunen. Ers kine zou alle nodige maatregelen treffen om zijn troepen te bevei ligen. De Egyptische regering heeft aangekondigd „daadwerke lijke en belangrijke maatregelen te treffen" om aan het „barbaarse optreden van de Britten" een ein de te maken. Generaal Erskine heeft op dracht gegeven de Britse garni zoenen te beveiligen met lucht doelgeschut om mogelijke lucht aanvallen het hoofd te kunnen bieden. Engelse troepen hebben giste ren een Egyptisch dorp onder zocht naar wapenen en munitie. 38 Egyptische politiemannen wer den ontwapend. Incidenten deden zich niet voor. Vier dezer agenten uit het dorp Geneifa bekenden betrokken te zijn geweest bij de PILOOT VERONGELUKT Gistermiddag tegen vijf uur is een Gloster „Meteor" straaljager van de luchtstrijdkrachten (vlieg basis Leeuwarden) gevallen op grondgebied van de gemeente Kollumeiland en Nieuwskruis- land (Fr.), bij Oudwoude. De piloot kwam om het leven. Het ongeluk geschiedde terwijl een formatie Gloster Meteors een oefening in het landen met slecht zicht uitvoerde. De piloot van het verongelukte toestel, de 22-jarige J. P. C. Sprenger uit Amsterdam, moet zich in de hoogte hebben vergist, waardoor zijn vliegtuig met de grond in aanraking kwam. De Meteor werd geheel vernield. GEEN VISUM VOOR OLYMPISCHE SPELEN NODIG HELSINKI (Ass. Press). De Finse regering heeft meegedeeld, dat voor een bezoek aan de Olym pische Spelen geen visum nodig is. HOF (Duitsland, A.P.). De West-Duitse autoriteiten waren zeer verbaasd toen zij het haar zagen van mevrouw Wisjinsky, die op reis naar Moskou ver trein de grensstad Hof passeerde. ;,Toen zij naar Parijs ging was het zwart", zei een hun ner. „Thans is het rood achtig". Het bemiddelingsvoorstel van de koning van Saoedie Arabië, waarvan gisteren melding werd gemaakt, behelst o.m. de vervan ging van het Brits-Egyptisch ver drag van 1936 door een andere nieuwe samenwerking voor dit gebied. De Britse strijdkrachten zouden binnen een jaar uit de Suezzone moeten wegtrekken en BOEK OVER CARLSEN KOPENHAGEN, 24 Jan. (A.P.). Het eerste boek over kapitein Kurt Carlsen is vandaag in zijn geboorteland uitgekomen. Het boek, dat uitgegeven wordt door „Achehoug", is voorzien van een voorwoord van vice-admiraal A. H. Vdel, de commandant van de Deense marine. Het Panamese stoomschip „Has san" heeft gistermiddag om half vijf een drijvende mijn gezien op de positie 51 graden 49 minuten 30 seconden, Noorderbreedte en 3 graden 5 minuten Oosterlengte. (Ongeveer 60 mijl ten Westen van IJmuiden). Engeland zou moeten helpen Egyptische strijdkrachten op te leiden voor de verdediging van de zone. In Londen zijn nog geen com mentaren gegeven. Engeland houdt vast aan de eis, dat Egypte moet meehelpen eerst de orde te herstellen, dan pas kan worden gesproken over de vorm van samenwerking voor de verdedi ging van het gebied. Executies op Formosa TAIPEH, Formosa, 24 Jan. (Reuter). Donderdagmorgen zijn te Taipeh (Formosa) acht ter dood veroordeelde Chinezen te rechtgesteld. Zij waren beschul digd van samenzwering om de regering met geweld omver te werpen. Tijdens een te Washington gehouden diner heeft dr. W. Drees de Willem de Zwijgerprijs voor journalistiek uitgereikt. Winnaar werd dit jaar David Perlman, een 33-jarige redacteur van de „San Francisco Chronicle" met zijn in April 1950 verschenen artikel over de Zuiderzeewerken. TUNIS, 24 Jan. (Ass. Press). De Franse resident-generaal Jean de Hauteclocque heeft vandaag de Bey van Tunis gewaar schuwd te helpen bij het herstel van de rust in het protectoraat. Indien dit niet gebeurt zullen de Fransen strengere militaire maatregelen nemen. Op zijn minst 50 mensen zijn bij de onlusten, die nu al tien dagen duren om het leven gekomen. De resident-generaal overhan digde deze boodschap aan de Bey tijdens een vergadering in- het paleis van de Bey kort voor 12 uur. Eerder deze week had de Bey geweigerd de resident-gene raal te ontvangen, omdat hij zich niet goed voelde. MOENSAN, 24 Jan. (Ass. press) De geallieerde en communistische onderhandelaars te Panmoenjon hebben heden een uur lang ge kibbeld zonder nader tot over eenstemming te komen. De be sprekingen inzake de toezicht op een eventuele wapenstilstand duurden ditmaal langer dan de vier vorige keren maar zij lever den niets meer op. In een aangrenzende tent is de subcommissie inzake de uitwisse ling der krijgsgevangenen drie uur lang bijeen geweest. De geallieerde gedelegeerde, schout bij nacht R. E. Libby heeft gisteren verklaard dat deze be sprekingen bijna volkomen zijn doodgelopen. Beide groepen zijn niettemin overeengekomen op nieuw te vergaderen. Chinese geheimzinnigheid Uit Seoel wordt gemeld dat generaal majoor Howard M. Tur ner van de luchtmacht in de bij eenkomst inzake het toezicht op de nakoming der voorwaarden van een eventuele wapenstilstand tot de Chinese onderhandelaars, Hsieh Fang heeft gezegd: „Gij Anna Wilhelmina Mantel maakte de 15.000 voor Hoorn vol. De burgemeester en zijn echtgenote tonen hun belangstelling voor deze baby, die van de gemeente een spaarbankboekje ontving. De gelukkige moeder zal het haar later wel vertellen! IN EIGEN WONING AMSTERDAM. De 22-jarige machine-houtbewerker G. G. Z. uit Amsterdam, tegen wie terzake van brandstichting in zijn eigen woning, diefstal van een motor rijwiel en een beroving, acht jaar met aftrek was geëist, is door de Amsterdamse rechtbank tot twee jaar met aftrek veroordeeld. De feiten waren ruim drie jaar geleden gepleegd. Toen de ver oordeelde na zijn militaire dienst tijd in Indonesië in Nederland terugkeerde, kreeg hij onenigheid met zijn vrouw. Het resultaat hiervan was, dat zijn vrouw hem in de zomer van 1951 bij de poli tie verried. LEVENSLANG WEGENS MOORD OP ECHTGENOTE Gisteren heeft de substituut- officier van Justitie mr. J. H. W. Houben voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch levenslang, ge- eist tegen de 30-jarige verkoop leider J. W. A. W. uit Eindhoven wegens moord op zijn echtgenote. hebt oplettend geluisterd maar ik heb niet kunnen ontdekken of gij al dan niet van plan zijt uw militaire mogelijkheden en uw mogelijkheden in het luchtruim gedurende de wapenstilstand uit te breiden. Wilt gij nu in een voudige woorden uiteenzetten welke uw plannen in dit opzicht zijn?" De Chinees noemde dit een „binnenlandse aangelegenheid". Hevige gevechten. Gisteren is langs het gehele 232 km lange centrale front in Korea hevig gevochten. Geallieerde tanks hebben 1600 granaten op Chinese troepen afgevuurd. Migs en Amerikaanse Sabres zijn opnieuw slaags geweest bo ven Noord-Korea. Twee Migs werden neergeschoten, een is ver moedelijk vernietigd en een vier de beschadigd. Vandaag is de 20ste maand van de oorlog in Korea begonnen. NOORSE KOTTER VERGAAN Gisteravond is de Noorse kotter „Linesoey", met 19 man aan boord, voor de Noorse kust bij Fosnavaag op een klip gelopen en spoedig daarna gezonken. Elf opvarenden konden gered wor den, drie mannen kwamen om. Over het lot van de anderen be staat nog geen zekerheid. CANADA HEEFT NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL LONDEN. Vincent Massey, de voormalige Canadese Hoge Commissaris te Londen, is be noemd tot gouverneur-generaal van Canada, als opvolger van Viscount Alexander, die waar schijnlijk Churchill zal opvolgen als minister van defensie. BIJ SINGAPORE SINGAPORE (Reuter). Indo nesische arbeiders, met ijzeren staven bewapend, hebben vier leden van de staf der Anglo- Saxon Petroleum Company op het eiland Pulo Samboe. ongeveer 20 km ten Zuidwesten van Singa pore, verwond. Volgens officiële kring begon nen de moeilijkheden, toen de maatschappij weigerde 'n Indone sische arbeider, die onlangs ont slagen was, weer te werk te stel len. Twee Indo-Europese tech nici werden ernstig gewond en naar het ziekenhuis in Singapore gebracht. Het hoofd van de in stallatie, de Nederlander J. de Vries, en nog een technicus wer den licht gewond. De Fransen zenden intussen in allerijl versterkingen naar on rustige punten in heel Tunesië. Franse kolonisten in kleinere ge meenschappen werden naar gro tere steden overgebracht. Franse kolonisten bij Moknine in het Zuidoosten van Tunis werden naar Sousse overgebracht, waar gisteren Franse mariniers aan land zijn gegaan. Een andere groep mariniers is in Sfaz gede- barkeerd. Midden-Oosten bezorgd. Afgevaardigden van 12 Aziati sche en Arabische landen hebben tegenover de voorzitter van de assemblee, dr. Nervo uiting ge geven aan hun „ernstige bezorgd heid" over de ontwikkelingen in Tunesië. Zij gaven hem te verstaan, dat zij gaarne zouden zien, dat hij zou proberen de spanning te ver minderen en een vredelievende regeling voor de moeilijkheden te vinden. Het waren vertegenwoordigers van Egypte, de Philippijnen, Sy rië, Irak, Jemen, Burma, India, Iran, Afghanistan, de Libanon, Indonesië, Pakistan en Saoedie Arabië. Dr. Nervo is van plan de opvat tingen van de afgevaardigden aan de Franse delegatie kenbaar te maken. MET TIEN MILLE AAN DE HAAL ROTTERDAM. De Rotter damse rechtbank veroordeelde de 57-jarige vertegenwoordiger J. C. van der S. uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van een jaar en 5 maanden met aftrek. Hij zou van enige van zijn vroegere patroons tot een totaalbedrag van f 10.000 hebben verduisterd. De eis was een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. NEW-DEHLI. (Ass. Press). Het leger van Nepal heeft een opstand, die 24 uur heeft geduurd, onderdrukt. De opstand is Dinsdagavond uitgebroken. De Raksjoe Dal, het vrijwilli- gerslegertje van het Nepalese Congres, maakte zich meester van vliegveld, een radiozend station en een telefooncentrale te Khatmandoe. Volgens de correspondent te Patna van de „Hindustan Times" hebben afdelingen van het leger van Nepal de opstand onderdrukt en 400 personen gearresteerd. IN KOREA GESNEUVELD 's-GRAVENHAGE. De re gering deelt mede, dat eerst thans bekend kan worden ge maakt, dat tot haar leedwezen in Korea op 10 October 1951 is gesneuveld de soldaat R. G. Jon ker, legernummer 250624242. Soldaat Jonker werd geboren op 24 Juni 1925. Hij was onge huwd en afkomstig uit Oisterwijk (N.Br.) Verscheidene leden van de Eer ste Kamer achtten 's ministers antwoord op de in de Tweede Kamer gestelde vragen omtrent de besprekingen met de Maat schappij tot Uitvoering Zuiderzee werken onbevredigend. Zij vra gen nu een duidelijk antwoord op de volgende vragen: a. Welke vertraging is in de uitvoering van het werk ontstaan door de moeilijkheden met de M.U.Z.; b. hoe groot is de finan ciële schade, dientengevolge gele den; c. welke regeling is er tus sen de regering en de M.U.Z. ten aanzien van de ontstane schade getroffen? Verschillende leden drongen aan op publicering van het ad vies van de Zuiderzeeraad inzake provinciale indeling van de Noordoostpolder. ATHENE, 24 Jan. (Reuter). Volgens betrouwbare bronnen zullen twee Sowjet-diplomaten in Griekenland uitgewezen worden. De vreemdelingenpolitie zou op dracht ontvangen hebben hun verblijfsvergunningen niet te ver lengen. De maatregel zou getroffen zijn als represaille tegen het Sowjet- besluit om geen verblijfsvergun ning te verlenen aan een secreta ris bij de Griekse ambassade te Moskou. De Sowjet-ambassadeur in Grie kenland, Constantin Rodionnof, verliet het land in 1947. Sinds die tijd staat een zaakgelastigde aan het hoofd der Sowj et-ambassade. „IDEEëN VAN GISTEREN NAAR DE VUILNISBELT'" NEW YORK, (AP) Enkele van Amerika's „nieuwste en snelste vliegtuigen" zijn boven Korea door luchtdoelgeschut neergeschoten, heeft de directeur van het bureau- voor de defensie mobilisatie, Charles E. Wilson, verklaard tijdens een rede voor het Amerikaanse instituut van electrotechnische ingenieurs. „Het is duidelijk, dat de lucht- doelbatterijen van de vijand electronisch gericht worden", zei hij. Hij deed een beroep op de Amerikaanse industrie om thans plannen te gaan maken voor „de wapens van 1960 en 1970.... daar de schitterende ideëen van gisteren reeds naar de vuilnis belt onderweg zijn". FRANKFORT (A.P.). Het machtige Duitse verbond van vak verenigingen heeft bekend ge maakt, dat het de West-Duitse herbewapening alleen zal steunen indien de regering „een vooruit strevende economische en sociale politiek" voert. In een resolutie waarschuwde het dagelijks bestuur tegen een „agressieve buitenlandse politiek" en de „wedergeboorte van het militarisme". De leden van het bestuur waren inderhaast bijeengeroepen nadat arbeidskringen krachtig geprotes teerd hadden tegen een verkla ring, die Maandag door de vak verenigingsleider von Hoff afge legd was. Von Hoff had gezegd, dat het verbond een West-Duitse bijdrage tot de verdediging van het Westen „in beginsel goed keurde".' De West-Duitse communisten sprongen als eersten op deze ver klaring van von Hoff, die door het hoofdbureau van het Verbond DR. RINTELEN BISSCHOP VAN PADERBORN BERLIJN (Reuter). Dr. F. M. Rintelen is te Maagdeburg ge ïnstalleerd als bisschop van Pa- derborn. Het bisdom omvat zo wel Oost- als West-Duitse gebie den. Dr. Rintelen volgt Wilhelm Weskamm op, die het vorige jaar tot bisschap van Berlijn werd be noemd. van Vakverenigingen in Duessel- dorf verspreid werd. „Thans is het tijdstip aange broken om te gaan staken", luid de vandaag de vette kop van een communistisch dagblad te Frank fort. Von Hoff en de voorzitter van het verbond, Christian Fette, werden „collaborateurs van de oorlogsheren" genoemd. Ook de anti-communistische vakverenigingen waren ontstemd over de verklaring. „ONHOUDBARE POSITIE" In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de alge mene politiek is door enige leden o.a. opgemerkt, dat een uitvoe rige en uitgebreide voorlichting van onschatbare betekenis is. Dat bij zodanige voorlichting dag- en weekbladen een voorname invloed kunnen uitoefenen, achtten zij onbetwistbaar. Wanneer dan ook het dagbladbedrijf door de mono poliepositie van zijn voornaamste leverancier in een onhoudbare toestand dreigt te geraken, kan de regering dit huns inziens niet zonder meer gedogen. Gaarne zouden zij vernemen, of de rege ring voornemens is, maatregelen te nemen ter voorkoming van een verdere beperking van de dage lijkse voorlichting van ons volk. WENEN (A.P.). Het Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken heeft plotseling de visa ingetrokken, die verstrekt waren aan de voormalige Russi sche officier Nikita Kibiakov, zijn vrouw en twee zoontjes, om met financiële hulp van Robert A. Vogeler naar de Verenigde Sta ten te emigreren. Welingelichte Amerikaanse woordvoerders zeiden, dat Don nelly besloten had de visa voor het gezin Kabiakov in te trekken nadat verschillende Amerikaanse instanties in Oostenrijk er over geklaagd hadden, dat het geval- Kabiakov nog niet geheel uitge zocht was. VICE-ADMIRAAL DE BOOY NAAR NEDERLAND TERUG WILLEMSTAD, 24 Jan. (A.N.P). Vice-admiraal de Booy die in zijn functies van opperbevelhebber der zeestrijdkrachten en chef-staf van de marine een bezoek aan Curacao gebracht heeft, is heden per K.L.M.-toestel naar Nederland vertrokken. MILITAIR VERDRAG TUSSEN AMERIKA EN BRAZILIË RIO DE JANEIRO, 24 Jan. (Reuter). Brazilië en de Ver enigde Staten hebben overeen stemming bereikt over een mili tair verdrag, dat binnenkort zal worden getekend, zo meldt het Braziliaanse blad „O Jornal".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1