Raadslid Hoytink had 'n appel met de wethouder te schillen D.B.D. Verkoop Victoria-theater Mevr. Boudens-van Hee! sprak voor Kath. Vrouwenbeweging KL00STERBALSÏM Kath. Middenstand van Schoorl hield jaarvergadering Brandweer houdt geen feest maar koopt een tractor Rond Alkmaar's gemeentebegroting Dertien schrijfmachines voor twintig politiemannen Muziektuin: „doorbraak"huis AGENDA Hoofdpijn AKKERTJES Opnieuw gevaar voor „Verbrande Pan'/ SCHMLl HUID"", PAGINA 2 VRIJDAG 25 JANUARI 1952 ALKMAAR. In de gister middag voortgezette vergadering ter behandeling van de gemeente begroting waren de heren Ven- neker en Torenvliet afwezig. Mej. Kamphuijs werd door de voor zitter met haar verjaardag geluk gewenst en had bloemen in ont vangst te nemen. Algemeen beheer Verschillende leden stelden de vraag, of de gemeentelijke accoun tantsdienst de aangewezen instan tie is voor het beoordelen van de efficiency bij de gemeentelijke bedrijven. Mej. Kamphuijs (KVP) wilde dit aan de hoofden van takken van dienst overlaten. De heren Holsmuller (WD), Siets- ma (Arb.) en v. d. Borden (CHU) zagen hier inderdaad een taak voor de accountantsdienst, zij het dan in overleg met de bedrij fsdirecteuren De heer de Zeeuw (KVP) vroeg inschakeling van bouwpatroons en andere middenstanders bij leveranties aan de gemeente. De voorzitter vroeg B. en W.. hierbij de vrije hand te laten, de ver zekering gevende, dat van wille keurige bevoorrechting geen sprake is. Honorarium De heer Eriks (Arb.) vond het niet juist, dat de wethouder der Lichtbedrijven als commissaris van de N.V. Gasvoorziening Kop Noord-Holland een honorarium geniet. Iemand, die uit hoofde van een gemeentelijke functie een daaruit voortvloeiende andere functie bekleedt, behoort daar voor niet te worden gehonoreerd. Spr. bedoelde hiermee niets per soonlijks en zag dit als een zake lijke aangelegenheid. De voor zitter verdedigde het standpunt van B. en W., dat in een honora rium in deze niets onbehoorlijks schuilt. Hij betreurde het, dat de heer Eriks deze persoonlijke kwestie in het openbaar te berde bracht. Hij vroeg vertrouwen te stellen in het college. De heren Woldendorp (KVP) en Kirpensteijn (Arb.) drongen aan op verlaging van de max. snelheid in de binnenstad. We gens de controle, die hierop zou moeten worden uitgeoefend, acht te de voorzitter dit, met het oog op de sterkte van het politiecorps, onuitvoerbaar. De Verkeerscom- missie, aldus voegde spr. hieraan toe, bestudeert de capaciteit van de straten in de binnenstad. Spr. wil haar rapport afwachten. Politie De heer Woldendorp kreeg de overgrote meerderheid van de Raad mee, toen hij een amende ment indiende, waarbij de Raad als zijn mening uitsprak, dat het schrijfmachinepark van de poli tie (dertien machines voor twin tig man) voorlopig niet ver nieuwd behoefde te worden, zo dat de desbetreffende post ge schrapt werd. De voorzitter had de Raad in deze niet kunnen overtuigen, doch vond de vroede vaderen wel bereid f 1000.te voteren voor een nieuwe wapen- kluis. De accountantsdienst zal de schrijfmachinekwestie nog eens onder de loupe nemen. De heer Kirpensteijn zag gaarne, dat in het belang van het verkeer op de Laat de kramen op de Zater- dagmiddagmarkt naar de trottoir- zijde verplaatst worden. Volksgezondheid De rechtsvorm van de Over dekte was vervolgens een onder werp van discussie. De heren Berkhouwer (VVD) en Koot (Arb.) spraken zich uit voor ge meentelijke exploitatie, waarvan de heer 'Hoytink (AR) zich voors hands tegenstander verklaarde. Wethouder v. Slingerland (KVP) had zijn eindoordeel hierover nog niet gereed. Doch na een motie van de heer Koot, ondersteund door de heren Berkhouwer en Kirpensteijn, zegde het college toch toe, binnenkort met een prae-advies te zullen komen, ten einde een uitspraak van de Raad uit te lokken omtrent de rechts vorm; nog dit jaar komt deze kwestie aan de orde. Van ver schillende kanten werden de plannen inzake doorlichting der bevolking en tandheelkundig schooltoezicht toegejuicht. Mej. Kamphuijs bepleitte reductie in de kosten voor grote gezinnen en de heer Berkhouwer verwachtte, dat zij, die het konden, zelf de kosten zouden betalen. Onderwijs De heer Hoytink had nog een appeltje te schillen met wethou der Bakker (Arb.). Bijzonder onderwijs, aldus spr., moet als regel en openbaar onderwijs als uitzondering worden beschouwd. Onderwijs is een zaak voor de ouders, en eerst wanneer deze te kort schieten, komt de over heid aan bod. Dit raakt alle tak ken van onderwijs. Daarom ont- houde de gemeente zich van propaganda voor het openbaar onderwijs, zoals in een folder tot uitdrukking kwam. Zelfwerkzaamheid der burgerij moet door het college gestimu leerd worden. Bij de kwestie R.K. Ambachtsschool heeft spr. hier van niet veel gemerkt. Bijzonder onaangenaam was spr. getroffen door de houding van het college bij de oprichting van het Chr. Lyceum, dat en daar heeft spr. voor geijverd in Alkmaar is gekomen. Het bestuur heeft echter heel wat narigheid onder vonden, voor het zover was. Tij dens de stijlvolle openingsbijeen komst presteerde wethouder Bak ker het, een politieke speech af te steken, waarin hij de vele ouders, die zich gezamenlijk voor dit lyceum een offer van f 7000.- hadden getroost, onder het oog meende te moeten brengen, dat bepaalde belangen ondergeschikt gemaakt moesten worden aan andere belangen, zoals West- Europese Unie en Atlantisch Pact. Het spijt mij, aldus spr., dat in deze zo weinig medewerking van het college is ondervonden. De pacificatie, hoewel in het pro gram van samenwerking erkend, blijkt niet van harte aanvaard te zijn. Nogmaals benadrukte spr., dat de school er moet komen, als de ouders het willen. Het V.G.L.O. ziet spr. nog in het stadium van experiment. Hij waarschuwde daarom tegen alge mene toepassing van dit stelsel. Hij gaf voorts in overweging, kinderen, die voor B.L.O. in aan merking komen, door een psycho technisch bureau te laten testen. Mej. Kamphuijs verheugde zich over wat er op onderwijsgebied tot stand is gekomen, doch wees er op, dat het katholiek onder wijs nog drie scholen gebruikt, die in 1930 reeds waren afge keurd. Zij vroeg de wethouder meer souplesse ten aanzien van het R.K. U.L.O. Mevr. Holzmül- ler (WD) bepleitte opname van vrouwen in verschillende colle ges, vroeg naar betere afwerking van speelterreinen en een meer juiste afbakening van 't arbeids terrein voor Jeugdzorg. De Muziektuin Zij bepleitte voorts het instel len van een commissie inzake de Muziektuin, welke instelling, naar de heer Holsmuller constateerde, bestemd schijnt te zijn voor cul tuurcentrum voor de jeugd door spr. als „doorbraakhuis" be titeld. Het wordt tijd, aldus spr., dat in het Muziektuin-vraagstuk eens het operatiemes gezet wordt. Alvorens B. en W. met een voor stel komen, zag spr. gaarne een commissie ingeschakeld, waarbij de heer Sietsma nog opmerkte, dat hij een tuinarchitect in deze commissie overbodig achtte, ge zien de beschikbare krachten bij Plantsoenen. Speelvelden Overdie De heer de Zeeuw (KVP) vr-oeg belangstellend naar het rapport van het Bodemkundig Instituut te Groningen, dat een jaar gele den reeds in het vooruitzicht werd gesteld. De heer v.d. Berg (KVP) vroeg het college, de ver betering van deze voetbalvelden, waar Zaterdag en Zondag een 350 jongens voetballen, zo spoe dig mogelijk aan de orde te stel len. De heer Koot zag hier een werkobject voor de 500 werk lozen. De heer de Zeeuw vroeg aandacht voor de speeltuinen en speelvelden, met name voor de speeltuin in het Rembrandtkwar- tier, die dringend geëgaliseerd moet worden. Hij beklaagde zich er over, dat de commissie „Vor ming Buiten Schoolverband" te weinig wordt ingeschakeld en vond de kosten, besteed aan de ongeorganiseerde jeugd, aan de hoge kant; het subsidie, dat de R.K. verenigingen voor de on georganiseerde jeugd ontvangen, mocht echter wel wat hoger zijn, zoals ook het subsidie voor de R.K. Leeszaal. De heer v. d. Bor den, die zich met de heer Hoy tink tegen het toneelsubsidie ver klaarde, wilde de betreffende post verlagen met f 2500.en hiervan aan een drietal athletiek- verenigingen f 100.en aan de vier muziekcorpsen samen f 1000 geven. Voor het overige zag hij het geld gaarne besteed aan res tauratiewerkzaamheden. De heer Woldendorp sloot zich aan bij de heer Hoytink, die aandrong op verhoging van de administratie kosten bij het onderwijs. Vinnig debat. In de avondvergadering had Wethouder Bakker (arb) niet minder dan twee uür nodig, om de tot hem gestelde vragen te beantwoorden. Er ontspon zich tussen hem en de heer Hoytink een yjnnig debat. De Wethouder had zich door het betoog van de heer Hoytink in zijn goede eer 'n ueecje aangetast gevoeld. Hij stel de voorop, dat hij ernaar streef de, de belangen van Bijzonder en Openbaar onderwijs gelijkelijk te behartigen; doch de heer Hoy tink heeft zijn goede bedoelingen in twijfel getrokken, waarbij de politieic zijn drijfveer was. Voor de bouw van een derde Christe lijke school waarvoor de heer Hoytink een post op de begroting had gemist is de medewerking van het college te verwachten- Het college wist echter niet, dat het Christelijk schoolbestuur deze school in 1952 denkt te bouwen. Er zijn dan ook andere scholen, die urgenter zijn. Wanneer het Christelijk schoolbestuur destijds een Knoopsohool niet had afge wezen, had de derde Christelijke school er al geweest. Spr. citeerde vervolgens zijn rede, gehouden bij de officiële opening van het Chr. Lyceum; hij was zich niet bewust, daarin iets onjuists of onvriendelijks te heb ben gezegd. De heer Hoytink betoogde, dat 't Christelijk schoolbestuur, toen het klaar was met het plan voor een Knoopschool, deze tenslotte heeft afgewezen, omdat de In - specteur adviseerde, deze school niet te bouwen, daar, naar zijn mening, het Chr. onderwijs recht had op een permanente school. Spr. bleef van mening, dat de Wethouder bij de opening van 't Lyceum een politieke rede heeft gehouden, waarin hij suggereerde dat het Lyceumbestuur onverant woordelijk tewerk ging; de rede had dan ook een zeer onsmake lijke naklank. In zijn repliek be toogde Wethouder Bakker, dat hij zich in zijn rede slechtst op het standpunt van de Minister van Onderwijs had gesteld. Muziektuin Ten aanzien van de sportvelden in de Overdie is overleg gaande met de Sportpark-Commissie en Openbare werken. Spr. kon nog niet de verzekering geven, dat de velden straks aan hun doel zul len beantwoorden; een medede ling, die de heer van den Berg niet kon bevredigen. Wat de muziektuin betreft, wil spr. de financiële mogelijkheden verband houdend met het te stichten cultuurcentrum voor oe jeugd, doen onderzoeken. Een commissie acht spr. voorlopig nog niet noodzakelijk. De heer Hols muller was 't hiermee eens, doch had voor de commissie 'n andere opdracht in gedachten, n.l. te on derzoeken in hoeverre het ver antwoord is, van de Muziektuin een attractief restaurant te ma ken. Wethouder Bakker achtte 'n gemeente-subsidie voor 'n café restaurant niet verantwoord. In de commissie „Vorming Bui ten Schoolverband" zag spr. niet, zoals de heer de Zeeuw, 'n werk- commissie, doch een commissie van Bijstand. De heer de Zeeuw was echter van mening, dat deze commissie meer moest bijeenko men, om gezamenlijk de algehele vorming te bekijken. Wat de scholenbouw betreft, komen nieuwe scholen bij het Rijk op de eerste plaats, daarna pas de scholen ter vervanging van oude scholen. Spr. erkende echter dat een nieuwe St. Bavo- en R.K. B-L.O.-school zeer noodzakelijk zijn. Voor de bouw van houten scholen voelde het college weinig- Het wil voorlopig een oplossing van het ruimte-vraagstuk zoeken in het verbouwen van overdekte speelplaatsen, (Vondelschool en SCHOLA PUBLIC ALeer en Leven der Karthuizers, door Prof. Dr. Anton van Duinkerken. Gulden Vlies, 8 uur. BIOSCOPEN: Victoria thea ter: De Maniak, 18 jaar; Harmonie: Lullaby of Broadway, alle leeft.; Rex: De Zwarte Monnik, 18 j-; Cinema Americain: Het lied van de jeugd, a. leeft. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf zes uur geopend de apotheek Wan na, Mient C 13. St. Willibrordusschool). tot loka len. Alle tot dusver gebouwde scholen zijn buiten het bouwvo lume om gebouwd; de Katholieke ULO school is de eerste, waarvoor volume beschikbaar werd gesteld Wat het experiment met 't VGLO betreft, geleid door het Pae- dagogisch Centrum wil de ge meente. medewerken aan de ont plooiing van het VGLO, óók voor Bijzonder Onderwijs. Komende tot de pacificatie, betoogde spr. dat de Overheid niet ongelimi teerd kan medewerken aan de stichting van Bijzondere scholen. Wat de administratiekosten be treft. steekt Alkmaar bij andere gemeenten niet ongunstig af. Subsidies De heer de Zeeuw becijferde, dat de gemeente aan de ongeor ganiseerde jeugd f 112.50 per hoofd ten koste legt, terwijl, wat de Katholieke ongeorganiseerde jeugd betreft, slechts f 5.10 per hoofd beschikbaar wordt gesteld. Hij nam dankbaar nota van de toezegging van de Wethouder van Financiën, dat deze een andere verdeling van 't subsidie in over weging wil nemen. Wethouder van Slingerland deel de in antwoord aan de heer de Zeeuw nog mede, oat de Leesbi bliotheek, wanneer de Katholieke Leeszaal er is, overeenkomstig de Rijksvoorwgarden, een hoger sub sidie kan verwachten. Spr. kon niet ingaan op de suggestie van de heer van der Borden, om van het toneelsubsidie iets af te ne men voor atletiekverenigingen of muziekcorpsen. Als de heer van der Borden beschermheertje wil spelen van een athletiekclub, dan moet hij dat niet op de ge meente afwentelen (hilariteit!). De heer v.d. Berg (KVP) had gaarne vooraf de zekerheid, wel ke stukken op de z.g. volksvoor stellingen worden gegeven, zodat de betrokkenen niet sparen voor een voorstelling, die mogelijk zou moeten worden ontraden. Naar aanleiding van de opmerking van de heer van der Borden, dat op het toneel het huwelijk veelal in een kwaad daglicht wordt gesteld betoogde de voorzitter, dat het geen kwaad kan, wanneer 't pu bliek geconfronteerd wordt met de moeilijkheden die in 'n huwe lijk kunnen voorkomen. Hedenmiddag werd het begro tingsdebat voortgezet, in de hoop, oat men er hedenavond nog mee gereed komt. Geslaagd ALKMAAR Onze stadgenoot de heer L- Koemeester, slaagde dezer dagen voor het examen moderne bedrijfsadministratie, afgenomen door de Vereniging van Leraren in handelscorrespon dentie, boekhouden en stenogra phic. i Advertentie) Een „barstende" hoofdpijn, een tergende kiespijn, een slopende zenuwpijn overvallen U op het meest ongelegen ogen blik. Neem dan één of twee ...die helpen direct! J ALKMAAR Blijkens 'n dezer dagen in ons blad voorkomende advertentie zal het bioscoop bedrijf „Victoria" in de Lange- straat door het Ned. Beheers instituut worden verkocht. Deze annonce herinnerde ons plotse ling aan die ver achter ons lig gende onzalige tijd, toen de Bij zondere Rechtspleging hoogtij vierde. Het feit, dat er tussen de uitspraak van het tribunaal d.d. ALKMAAR. Mevrouw Boudens Van Heel is In Alkmaar een gewaardeerd spreekster; wat zii zegt is haar uit het hart ge grepen en mede daarom doet de Alkmaarse R.K. Vrouwenbe weging gaarno een beroep op haar. Deze spreekster opende Donderdag-avond in het Victory- hotel het nieuwe verenieinesiaar 1952 met een begeesterde toe spraak over het behoud van het christelijk gezin. De waarde van het christelijk gezin is algemeen bekend, maar ook is bekend, dat aan de goe de gezinnen in deze moderne tijd nog wel eens getornd wordt. Maar niet alleen van buiten-af wordt het gezin vaak bedreigd, ook van binnen-uit werken er krachten, die wel eens gevaar lijk voor het behoud van het christelijk gezin kunnen zijn. En vaak,'aldus spr. zijn het kleinig heden, die do band van het ge zin kapot dreigen te slaan. Juist de kleine moeilijkheden van elke dag zijn er om te worden over wonnen. En die beginnen reeds in de verlovingstijd, ook al duurt die, zoals tegenwoordig door de woningnood, wel eens langer dan vermoed wordt. Verloofdencursussen en het zich richten naar de leer van de Kerk achtte de spreekster van groot belang voor een goede voorbereiding op het hu welijk. Het begin is vaak wel goed, maar dan? Dan moet het goed blijven.. De goede, chris telijke gebruiken mogen niet verwaarloosd worden. De op voedende taak, die later zwaar der gaat worden, ligt ook bij de man. dat wordt nog wel eens vergeten. Vooral in deze tijd kunnen, ja, zullen' zich vele moeilijkhe den in de gezinnen voor kun nen doen. Laat men zich dan toch niet verkeerd voorlichten, maar ga om goede raad bij de biechtvader of een katholieke arts. Dat is zeer belangrijk. Houdt ook de goede, de blijde geest in het gezin! Daarvoor moet stijlvol geleefd worden en om dat te kunnen doen, kunnen de gezinnen zich richten tot de Kerk die ook haar feesten op blijde wijze weet te vieren. Er zijn zo vele dingen in het echte christelijke leven, dat we be waren kunnen thuis in de ge zinnen en door onze kinderen later in andere gezinnen. Vooral de kleine en grote zorgen samen delen geeft het gezinsleven waarde. Dat waren zo enkele gedach ten, welke de spreekster in de loop van haar betoog ontwik kelde en door tal van voorbeel den uit de practjjk verduidelijk te. Naarmate het gezin ouder wordt, de kinderen groter, ver anderen ook de zorgen. In de jaren dat de kinderen op school gaan hebben de gezinnen veel steun aan de katholieke scholen en vaak ook aan de jeugd-orga- nisaties. Er komt echter een tijd, waarin Wede kinderen los moeten laten. Dan juist moeten die ouders de moed kunnen vin den hun kinderen te laten gaan. Maar dan in de wetenschap, dat de kinderen gesteund wor den door een goede herinnering aan een gelukkig, goêd-chris- telijk gezin. 6 Nov. '47 en de datum van deze verkoop, 22 Februari 1952, een tijdsverloop ligt van vier jaar en drie maanden, wijst er reeds op, dat het hier geen gewone tribu naalzaak betrof. Wij hebben n.a.v. de maatregelen, door de lste Kamer van het Tribunaal o.l.v. Mr Schenkeveld, aan de bioscoopexploitant, de heer J. Weber destijds opgelegd, onze mening over het rigoureuze ka rakter daarvan niet onder stoelen of banken gestoken. Wij noem den het de zwaarste maatregelen, ooit door 'n tribunaal opgelegd. Vooral, indien men vergelij kingen gaat treffen met de maat regelen; door andere tribunalen aan andere politieke delinkwen- ten opgelegd, kan men niet an ders dan tot de conclusie komen, dat tal van veel zwaardere ge vallen heel wat minder-zwaar gestraft zijn. Het bleek in dit geval niet voldoende, dat het tribunaal met de verbeurdverklaring zó ver ging als maar mogelijk was (het betreurde zelts niet nóg ver der te kunnen gaan) het ont nam de heer Weber ook nog het recht zijn beroep van bioscoop exploitant uit te oefenen, waar door hem de mogelijkheid werd ontnomen in zijn levensonder houd en dat van zijn gezin te voorzien, zodat dé opgelegde maatregelen nog zullen nawer ken, nadat de verbeurdverkla ring zal zijn geëffectueerd. Nadat de Hoge Autoriteit zijn fiat geweigerd had op de maat regelen, door de eerste Kamer van het tribunaal opgelegd, kwam de tweede Kamer van dit bijzon der rechtscollege met 'n vonnis, dat niet veel van het eerste ver schilde. Ook hiertegen werd be roep aangetekend, met het ge volg, dat nog steeds niet in hoog ste instantie 'n definitieve uit spraak in deze zaak is gedaan. Men meende, dat de verkoop van het Victoria-Theater hieraan vooraf moest gaan. Eerst daarna zal overwogen worden, of de op gelegde maatregelen nog kunnen worden verzacht. Intussen hebben anderen in de voorbije vier jaar van deze affaire geprofiteerd en staan er weer anderen klaar om bij deze ge dwongen verkoop eveneens hier van te profiteren. Wij vragen ons af, had deze affaire niet eerder gelikwideerd kunnen worden en had er in deze zaak, zoals in tal van andere soortgelijke zaken, niet meer clementie kunnen worden betracht? Fr. O. GAAT PAPIERINDUSTRIE VERDWIJNEN? ALKMAAR. Naar wil verne men zal het Panierverwerkines- bedriif dat eevestied is in de voormalige scheenswerf „De Hondsbosse". een nevenbedriif van de firma Emil de Raav uit Amsterdam, worden opgeheven. Naar verluidt zou aan 40 man personeel reeds ontslag zijn aan gezegd. „OTHELLO" Ie abonnementsvoorstelling Serie B ALKMAAR Maandagavond a.s. brengt het Rotterdams Toneel in het Gulden Vlies voor de le Abonn. voorstelling Serie B. het prachtige drama van William Shakespeare „Othello, de Moor van Venetië." Maandagavond j.l. werd dit zelfde stuk gebracht voor de C. Serie en het is een groot succes geworden. Het kan dan ook niet anc'ers met krachten als Ko van Dijk in de rol van Othello en Andrea Domburg als Desdemona. Vooral de laatste maakte van haar rol een voortreffelijke creatie, fijn genuanceerd en diep ontroe rend. De critici hebben haar werk gekenschetst als een wonder van toneelspelkunst. Van de 23 mede werkenden moeten voorts nog ge noemd Frits van Dijk, Richard Flink, Nell Knoop, Ellen de Thou- ars, Adolf Rijkens en vele ande ren. Tot slot zij nog medegedeeld dat de aanvang van de voorstel ling is vastgesteld op 8 uur en niet zoals oorspronkelijk was bekend gemaakt om half acht. Opbrengst collecte ALKMAAR De Maandag in 't Gulden Vlies gehouden collec te voor het Pensioenfonds voor Nederlandse Tonelisten heeft f265 opgebracht. FEESTAVOND VROUWENBOND ALKMAAR De traditionele feestavond van de afdeling Alk maar van de Ned. Kath. Vrou wenbeweging zal gehouden wor den op Woensdag 20 Februari a.s. Dit in tegenstelling met het in 't jaarprogramma vermelde. De avond zal worden gevuld met 'n toneelspel door de „Ghesellen van de Spelewei" uit Bussum. R.K. HOCKEYCLUB „DE TERRIERS" ALKMAAR Al heeft de regen ons afgelopen Zondag weer eens parten gespeeld, wii laten ons niet ontmoedigen- Verlangend zien we weer uit naaT wat dit weekend ons brengen zal. Ten eerste wordt er Zaterdagmiddag weer getraind. Dus dames en he ren. .allemaal present, 's Avonds wordt er om acht uur een alge mene ledenvergadering gehouden in Kinheim. Het belooft een be langrijke vergadering te worden, en wé rekenen dan ook oP ieders aanwezigheid. Wie zelf nog plan nen en opmerkingen heeft, kan er dan mee naar voTen komen. En nu. Zondag. De heren spelen om 12 uur een thuiswedstrijd te gen Eeghtrop IH. De dames trek ken er weer op uit. Nu naar Ever Swift in Ovevvecn. Daar de wed strijd pas om 3 uur begint, is het vertrek gesteld op 13-35 uur met de trein. Voor de dames dus een latertje. Terriers maaT weer veel succes dit weekend en tot op de vergadering. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Jan- netta K. V., dv E. Eggen en J. G. Kleveringa; Willem J., zv A. P. Wendt en N. L. Hopman; Cor nelia A. E., dv S. F. van Veen en E. M. Hoogetooom. Gehuwd: Wouter Middelbeek en Christina Adolf. ALKMAAR. Geboren: Gerrit zv P. van 't Veen en L. Zee man; Marianne L. dv W, Lebbing en G. de Boer. Gehuwd: Lubertus Peereboom en Hendrica A. Hoogvorst; Ja cob Bakker en Catharina M. Heiblom; Jozef M. de Moei en Cornelia C. M. Munninghoff; Jacob de Graaf en Margaretha J. Boom. Overleden: Maartje Heertjes wed. van C. Hoek. DRIEVOUDIGE BOTSING ALKMAAR Gistermiddag om 10 min. voor half een zijn drie auto's met elkander in bot sing gekomen op de hoek van de Laat en het Vlaanderhof. Een auto kwam uit het Vlaanderhof en wilde linksaf de Laat oprij den, maar de bestuurder zag niet dat er van rechts nog een an dere auto het kruispunt naderde. Er ontstond een botsing waarbij een der auto's weer tegen een, op de Laat geparkeerde wagen werd aangeduwd. Een van de be stuurders liep een schaafwond op aan zijn hand. Proces-verbaal is opgemaakt. BERGEN. In de Woensdag a.s. te houden gemeenteraadsverga dering van Bergen komt aan de orde een voorstel van B. en W. om bii Gedeputeerde Staten een protest in te dienen tegen het voornemen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf om ten be hoeve van dit bedrijf drie nieu we secondaire DomDStations op te richten in het Duingebied ten westen van de Herenweg. In dit Duingebied is onder meer de „Verbrande Pan" gele gen dat, behalve de bezwaren die op grond van de Hinderwet tegen dit plan kunnen worden aangevoerd, er ook nog andere ernstige bezwaren zijn tegen het verlenen van bedoelde .vergun ning. Deze bezwaren betreffen de schending van het natuur schoon, daar de wateronttrekking aan de bodem zeer nadelig zal zijn voor de plantengroei in deze duinen, in het. bijzonder in de „Verbrande Pan". Voorts vrezen B. en W. dat de uitvoering van de werkzaamheden niet kan ge schieden zonder directe vernie lingen aan het natuurschoon. GEVAARLIJKE OVERWEG BIJ CASTRICUM BEVEILIGD CASTRICUM Geruime tijd heeft de Toeristenbond A.N.W.B. geijverd voor het aanbrengen van flikkerlichten bij de beruch te bewaakte overweg te Castri- cum in de rijksweg Haarlem- Alkmaar, waarvan de bomen bij avond zeer vaak worden aange reden. Nog in 1950 stelden de Nederlandse Spoorwegen zich op het standpunt, dat uitbreiding van de verlichting van deze over weg niet noodzakelijk was. De A.N.W.B. heeft zich daarop tot het Ministerie van Verkeer en Waterstaat gewend, hetgeen thans tot gevolg heeft gehad, dat de overweg beveiligd is met rode flikkerlichten. De installatie is dezer dagen aangebracht. tAdvertentie daarvoor is Akkcr's Klooster balsem het middel, dat Uw huid weer gaaf en glad maakt. Ook als wrijfmiddel bij rheumatick: m., j J.™ WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. KANS OP SNEEUWBUIEN Zwaar bewolkt met opklarin gen en plaatselijk sneeuwbuien, in de kustprovincies mogelijk ook regen. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Aan vankelijk nog zwakke, later matige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen West en Noord. Advertentie1 Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeibareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Geen audienHe Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 30 Janu ari aJs. geen audiëntie verlenen. TONEELUITVOERING „HET MASKER" WARMENHUIZEN. De bekende gemengde toneelvereniging „Het Masker" voerde Zondag j.l. in 't Patronaat alhier op: „In een andere wereld" door Joh. Blaaser Sr. en Jr. Zij deed dit met éclatant suc ces wat betreft de stampvolle zaal. Ofschoon de voorzitter me moreerde, dat de vereniging hoognodig nieuwe mannelijke tonelisten van node heeft. Zal men tot de conclusie komen: dat de thans spelende leden 24 ka raats zijn. 't Spreekt van zelf, dat de uit voering niet volmaakt kan zijn: maar regisseur en spelenden mogen terugzien op een zeer ge slaagde avond, die bij 't publiek in goede aarde viel. Men moge 't stuk beschrijven, juister is 't te gaan beoordelen, door een bezoek op Zondag a.s. Wij kunnen U volledig een ge noeglijke avond garanderen, 't is een stuk voor elk wat wils, pakkend voor jong en oud, span nen van 't begin tot 't einde: gezonde humor en gave geest. Het is een gewaardeerd ini tiatief van de regisseur geweest, dit spel in studie te nemen en op te voeren. Wij wensen U Zon dag toe een eivolle zaal en een dankbaar publiek. SCHOORL. De afdeling Schoorl van de NRKM hield dezer da gen haar jaarvergadering in café „De Bonte Koe" te Catrijp onder leiding van de heer J. Beukers. Daarbij besprak de voorzitter de vooruitzichten voor 1952. Deze zijn niet rooskleurig, doch voor een handig zakenman is er altijd wel iets te bereiken, als hij zich maar niet vastklampt aan verouderde methodes en steeds voor ogen houdt, dat hij I knappen, moet men er van op hebben een beklagenswaardig dubbel geweten wanneer het za kelijk gebied aangaat. Juist in het zakelijke, aldus pastoor Drost, moet de christelijke le venshouding blijken. De mensen moeten aan de zakenlieden en vooral aan de katholieke zaken lieden, hun vertrouwen kunnen schenken. Wanneer men bij ka tholieken in de winkel komt, of men laat hen een karwei op- het algemeen belang moet dienen De contributie is opnieuw gere geld en bedraagt thans f 4, per kwartaal, buiten de vakcon tributie. Met nadruk wordt er op gewezen dat het wederzijds lidmaatschap van vak- en stands organisatie verplicht is. De rekening en verantwoor ding van de penningmeester, de heer p. Slijkerman, sloot met een batig saldo van f 129,93. De financiële commissie, bestaande uit de heren B. Haring en C. Meijer, adviseerde tot goedkeu ring van de bescheiden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. v. d. Ka mer, bleek, dat het i ledental momenteel 32 bedraagt] Er zijn nog steeds mensen, die menen zich afzijding te moeten houden of die om de een of andere re den, die met de organisatie niets te maken heeft, hun lidmaat schap opzeggen. Voor het eerst na de oorlog zijn er weer attracties gehouden in de weken voor Sint Nicolaas, waaraan alle Schoorlse zaken mensen hebben deelgenomen. Een en ander is een groot suc ces geworden. Hierna bracht de heer N. Kleverlaan verslag uit van de Centrale Raadsvergadering in Leiden. De heren Jn. Kaandorp en H. v. d. Kamer werden als bestuurs lid herkozen. In zijn geestelijk kwartiertje besprak Pastoor Drost de woor den van.de Paus, waarin hij wees op de consequenties van het christelijke leven. Zeer velen LANGEDIJK Dezer dagen vergaderden de Vrijwillige Brandweercorpsen aan de Lange- dijk; aanwezig waren o.a. het gemeentebestuur van de Lange- dijk en de vertegenwoordiger van de Brandwaarborgmaatschappij te Oudkarspel, de heer Jac. Prijs. De afdelingen werden in totaal negentien maal opgeroepen ter assistentie, waarondfer driemaal voor hooibroei. Door drie corpsen werd deelgenomen aan de wed strijden te Den Helder, waarbij de corpsen van Noord Scharwou- de en Broek op Langendijk zich als no. 1 wisten te plaatsen. Op de landelijke wedstrijden ver wierven deze corpsen zich een eervolle plaats. - De corpsgeest is uitmuntend en er wordt geregeld geoefend. De totale ontvangsten over het af gelopen boekjaar hadden bedra gen 3557,63; de uitgaven 7 1761,35. Batig saldo 179C28. Besloten werd, dit jaar géén feestavond te "even. Het geld, dat hiermee bespaard wordt, zal be steed worden aan de aankoop van een tractor voor de afdeling Oudkarspel. Op 26 en 27 Jan. a.s. zal op de volkshogeschool te Ber gen een weekend gegeven worden voor brandweerlieden. Gegadig den kunnen zich bij het bestuur opgeven. De kosten bedragen 6 per persoon. Speciaal werd er de nadruk op gelegd, dat men bii brand gelieve te bellen de Centrale Post: K 2260 - 528. De afdeling Broek op Langen dijk verscheen in nieuw uniform. De commandant, de heer Koste lijk, bracht dank aan het gemeen, tebestuur voer de medewerking. Burgemeester Schelhaas prees dé paraatheid van de brandweer corpsen. Daarna richtte hij zich met enkele woorden tot de schei dende leden de heer KI. Nap uit Oudkarspel en W. Giltjes uit Broek op Langendijk. De heer Jac. Prijs bracht de erkentelijk heid van de directie van de Brandwaarborgmy. over aan de leden, voor hun verdienstelijk werk. De heer de Jong wilde gaarne onder de aandacht van de Directie gebracht zien, dat de premie welke gegeven wordt voor het blussen van een grote brand, voortaan dient te worden gege ven voor elke, in de kiem ge smoorde brand. Na afloop van de vergadering werden enkele' films vertoond over het brandweerwe zen. Bijzondere toneelavond SCHOORL A.s. Zondag komt het bekende Noordholl. Toneel in het Verenigingsgebouw met de klucht „Hotel Welgelegen", onder regie van Jos Groenland. Wie goed toneelspel wil zien en een avond kostelijk genieten, verzuime niet deze avond bij te wonen. Er is voorverkoop bij de koster. aan" kunnen, dat men kan ver trouwen op hetgeen men krijgt aangeboden. Dat vertrouwen, en zakendoen is een kwestie van vertrouwen, mag nimmer worden beschaamd. Bij de rondvraag bleek over duidelijk, dat de middenstanders ontevreden waren over de rege ringsmaatregelen en met name over die op fiscaal gebied. Door de abnormaal hoge en vaak on redelijke winstbelasting, wordt het de kleine middenstander absoluut onmogelijk gemaakt een toch zo noodzakelijke reserve te kweken, waarmee hij even tuele tegenvallers kan opvan gen. Al bemoeit een standsorga nisatie zich niet direct met de politiek, zij kan toch niet on verschillig blijven bij het poli tieke gebeuren dat haar recht streeks raakt. Het verkiezingsprogramma van de KVP ziet er op dit gebied niet slecht uit en de hoop werd uitgesproken, dat de daarin ge noemde punten verwezenlijkt zullen worden. CONFECTIE-MACHINES BRACHTEN F 15.000 OP PURMEREND De verkoping van machines van de weverij- en confectieindustrie Comitas, welk bedrijf is opgeheven, heeft onge veer f 15.000 opgebracht. Enige Edammers hebben een aantal machines gekocht, waar mede men het confectiebedrijf, waar vele Volendammer meisjes werk vonden, wil voort zetten. Een komische noot bij deze verkoping was nog, dat de af slager meende, dat de eigenaar van het Damhotel, waar de vei ling werd gehouden, de prijs van een weefgetouw steeds maar op joeg, omdat zijn hand Voortdu rend in de hoogte stak. Later bleek, dat de man met zijn hand steun had gezocht bij een kap stok, zodat wel de indruk werd gewekt, dat hij steeds aan bod was. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Jouikje N. dv Tj. de Vries en Tr. Kor- nelis; Bernadette M. Th. dv C. V. van Ooijen en Th. J. Sprong; Anna P. dv J. van Bekkum en Anna T. Moerbeek; Jacob zv J. Anepool en E. van Vuure. Ondertrouwd: Hermanus H. M. Lansdaal en Elizabeth J. M. Koelman, wonende Vancouver, Canada. Getrouwd: Jan Wulff en Ca tharina D. Laan. Overleden: Grietje Houtman, oud 72 jaar, echtgenote van L. Heijnis. „ARTI ET RELIGIONE" MET „HET LIED DER WOESTIJN" DE RIJP Naar wij verne men zal de R.K. Gemengde Zang vereniging „Arti et Religionr-'", onder leiding van haar directeur de heer Gerbr. Hop. op Zondag 3 en Maandag 4 Februari a-s. met de operette „Het lied der Woes tijn" voor het voetlicht verschij nen- We geloven wel dat „Arti et Religione," gezien het grote suc ces, eeoogst bij het vorig optre den, opnieuw vele belangstellen den zal trekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2