Onderzoek naar de mogelijkheid tot bouw 100 noodwoningen Wordt de Schelphoek gedempt? Onze loco-burgemeester 65 jaar Rad FILMS VAN DE WEEK De Maniak niHiiiiiiiHiiniiiiiiiiOii Gemeente kreeg aanbieding voor lening van 2.5 millioen AGENDA Uitspraak om middernacht: „Er is maar één van Slingerland R.K.A.F.C.-nieuws 'ALLEEN MAAI pagina 2 ZAI hKUAG 26 jANUARI 1952 ALKMAAR Welgemoed zette de gemeenteraad zich gistermid dag aan de derde begrotingsronde. Zelfs tot in vierde instantie is er gesproken over een motie van de heer van der Borden (C.H.U.) die, om een onmiddellijke oplossing te zoeken voor het tekort aan woningen, de raad aan het college van B. en W. opdracht wilde doen geven tot het ontwerpen van een plan voor de bouw van honderd nood woningen door particulieren op een gemeentelijk terrein van twee hectare, voor 25 jaar in erfpacht te geven. Hjj kwam met eén aantal klemmende argumenten, geba seerd op de abnormale tijdsom standigheden, die volgens hem de bouw van deze minder aantrek kelijke woningen tot een bittere noodzakelijkheid maakten. Er zijn vele inwoners, die om deze wo ningen vragen, terwijl woon ruimte vrijkomt, doordat grotere woningen worden verlaten door hen, die liever een kleinere wen sen, of die de geesel der samen woning wensen te ontgaan. Zijn motie werd gesteund door de heren Holsmuller en Berkhouwer (beiden V.V.D.), welke laatste de voordelen vond opwegen tegen de nadelen, gezien ook het feit, dat noodwoningen in vele geval len een semi-permanent karakter dragen. De heer v. d. Borden had vier typen woningen op het oog, waarvan de bouwkosten gemid deld f 5000.zouden bedragen. Bij de permanente woningbouw zag hij een vacuum van jaren voor zich opdoemen, waarin wo ningbouw onmogelijk is. Boven dien vond hij, dat de noodwonin gen, die hij op het oog had, nog voordelen bieden boven de z.g. Bouma-woningen waarvan de heer Couwenhoven (Arb.) ter loops zei, dat hij blij was, dat deze niet in Alkmaar zijn ver rezen en boven de gesubsi dieerde duplex-woningen. De ge meente zou er niet veel geld aan ten koste behoeven te leggen, daar een terrein kan worden ge zocht, dat niet behoeft te worden opgehoogd en waarvan 't water peil door onderbemaling kan wor den geregeld. De bewoners zelf kunnen gemakkelijk voor het onderhoud zorg dragen. Met be plantingen is van een noodwo- ningwijk binnen twee jaar een vriendelijk tuindorp te maken. De heer Wiese (Anb.) was het geheel met de heer v. d. Borden eens, doch de heer Couwenhoven bepleitte bescheidenheid in dit opzicht. Kosten van bemaling zouden goeddeels opwegen tegen hetgeen men bezuinigt, wanneer men het terrein niet zal ophogen. De voorzitter antwoordde de heer van der Borden in ronde bewoordingen, dat B. en W. er niets voor voelden. Principieel vond hij de bouw van noodwo ningen geen effectieve oplossing van het woningbouwvraagstuk. Er is bouwvolume beschikbaar en daarom verdient permanente wo ningbouw verreweg de voorkeur boven dit denkbeeld, vooral ook gezien het feit, dat nog niet van een toestand kan worden gespro ken, die een NOOD-maatregel wettigt, terwijl geen poging on beproefd wordt gelaten, om de permanente woningbouw te be vorderen. Voor noodwoningbouw wordt geen subsidie beschikbaar gesteld, de onderhoudskosten zijn hoog en in zich vormt deze woningbouw de meest-ernstige bedreiging van het woningpeil in onze tijd (waar tegen de heer Berkhouwer in oppositie kwam). Tenslotte zijn de huren eveneens afschrikwek kend. De motie vond de burge meester beslist onaanvaardbaar, zowel uit principieel als uit stede bouwkundig en financieel oog punt. De bemaling zal niet mee vallen, aldus spr. Ook de bodem structuur speelt een grote rol. De gebieden, die in aanmerking zou den kunnen komen, nl. de Over- die en de Egmondermeer, lenen er zich nu niet direct voor en het Slingerland (K.V.P.) zeide een eventuele stichting te zullen toe juichen, maar een opvangcen trum is in zich niet bestaanbaar, als het permanent is bezet; en als het eenmaal permanent bezet is, kan men de mensen niet zo maar zonder meer op straat zet ten, wanneer men geen andere woonruimte heeft aan te bieden. Noch bouwverenigingen, noch particuliere huiseigenaren zien de betreffende personen gaarne ko men. De voorzitter voegde daar aan nog toe, dat een opvangcen trum een zware last zou vormen voor de gemeentelijke schatkist. Een opvangcentrum heeft alleen waarde, als het (gedeeltelijk) leeg staat, terwijl het in dat geval gedeeltelijk renteloos blijft. Woningbouw De heer Couwenhoven uitte zijn grote waardering voor wethou der van Slingerland, het gehele college van B. en W., de betref fende ambtenaren en de directeur van Openbare Werken (wiens bekwaamheid de Raad aanleiding geeft, hem aan Alkmaar te bin den, aldus spr.) voor het gevoerde beleid inzake de woningbouw. Hij constateerde vervolgens, dat de woningbouwverenigingen voor haar taak uitstekend berekend zijn. Spr. suggereerde het college om het in de nabije toekomst toch nog maar eens met een bur gerzinlening te proberen, om uit de impasse te geraken. De huur prijzen voor de arbeiderswonin gen vond hij te hoog, waarbij hij vooral gesteund werd door de heren de Boer (K.V.P.) en v. d Borden. De voorzitter zei, dat deze kwestie landelijk geregeld wordt en dat de gemeente zich nu eenmaal aan die regeling zal hebben te houden. Dat vele leden het eens waren met de heer Cou wenhoven in zijn lof voor het gevoerde woningbeleid en werk zaamheden voor woningbouw, bleek wel uit het applaus, dat opging, toen de voorzitter alle waarderende woorden terug bracht tot het ambtenarencorps en de directeur van Openbare Werken, die de middagzitting bij woonde. De heer Berkhouwer vroeg, waarom er in de vrije sector slechts drie woningen waren ge bouwd door particulieren. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze woningen, die zonder rijks premie worden gebouwd, van de bouwers een groot kapitaal ineens vergen, terwijl Alkmaar ook wei nig ruimte vopr dit soort wonin gen biedt. Villabouw Mevr. Holzmüller achtte het terrein tussen de Westerweg en de Zandersloot veel beter ge schikt voor villabouw dan het terrein tussen de Westerweg en de spoorlijn. De voorzitter deelde in dit verband mee, dat op dit terrein de grondprijzen grote be zwaren opleveren; er is een type woning geprojecteerd, dat 375 a 400 m2 per woning vergt; de prijs is f20.— a f 22.— of f8000.— per woning. Deze kostbaarheid doet de gegadigden naar andere gemeenten uitzien, waarmee Alk maar in dit opzicht niet kan con curreren. De grond tussen Wes terweg en Zandersloot is groten deels nog geen gemeente-eigen- dom; daar kan men dus aan ver kaveling nog niet beginnen. De procedure inzake onteigening is in voorbereiding. In de bouw van kleine flatwoningen, die spreker hier overigens gaarne zou zien, zag hij geen taak voor de ge meente. De woningbouwverenigingen, aldus de voorzitter, werken goed vordert hoge kosten om ze voor en zij moeten doorgaan met plan deze woningbouw geschikt te maken. Daar komt nog bij, dat de Overdiepolder begrepen is in het uitbreidingsplan-in hoofdzaak en dat in de Egmondermeer be zwaren zullen komen van agra rische zijde. De standpunten kwamen niet bij elkaar; de kwestie werd aan gehouden tot de avondvergade ring, om de fracties gelegenheid te geven haar standpunt ten aan zien van de motie te bepalen. Nadat gisteravond de heren Sietsma en Woldendorp namens hun fracties B. en W. hadden uitgenodigd een onderzoek in te stellen naar de conselimenties van het door de heer v. d. Borden beoogde plan en de voorzitter namens het college een dienover eenkomstige toezegging had ge daan, trok de heer v. d. Borden zijn hierdoor overbodig gewor den motie in, na het college ver zocht te hebben op korte termijn het resultaat van zijn onderzoek aan de Raad over te leggen. Opvangcentrum Hoewel wat minder uitvoerig, is er ook nog een en ander ge zegd op een z.g. opvangcentrum. Over dit punt is nog overleg gaande met de directeur van Openbare Werken De heer van der Border, bepleitte de stichting, teneinde in spoedeisende ge-vsnen tc kunnen nen in gereedheid te brengen, opdat die, zodra er financiën be schikbaar zijn, zullen kunnen worden uitgevoerd. Wat de finan ciën betreft, kon hij met de ver heugende mededeling komen, dat de gemeente een aanbieding heeft gekregen voor de lening van een bedrag van twee en een half millioen gulden. Begrafenisrechten De heer Holsmuller (V.V.D.) kwam terug op de begrafenis rechten, waarover hij bij de alge mene beschouwingen ook al iets had gezegd; hij vond de verho ging, die voorgesteld werd, niet nodig, noch sympathiek en stelde voor, haar achterwege te laten. Om het hierdoor in de begroting ontstane gat te dichten, gaf hij in overweging f 15.000.minder in het Industriefonds te storten. De heer Sietsma (Arb.) sloot zich hierbij gedeeltelijk aan; de f 15.000.wilde hij ten laste brengen van de post Onvoorzien. De heer Hoytink wees op de kosten, die de gemeente aan de begraafplaats besteedt en vond de verhoging redelijk; het verminde ren van de bijdrage aan het In dustriefonds vond hij een gevaar lijk precedent. De heer van der Borden sloot zich hierbij aan, doch zag gaarne enige progressie in de tarieven toegepast. Wethouder van Slingerland vreesde, dut. als men dit jaar aan ■elpen. Wethouse van het In lustriefonds kwam voor dergelijke zaken, men hier straks mee doorgaat; het fonds is f 139.000 groot en dient versterkt te worden. De tarieven zijn ver ouderd en de kosten (aula en onderhoud begraafplaats) zijn hoog. Nadat spr. zich accoord had verklaard met de suggestie van de heer Sietsma, om de post terug te nemen en eventueel te putten uit de post Onvoorzien, trok de heer Holsmuller de motie, die hij had ingediend, in. Er kan binnenkort een nader voorstel tot verhoging der begra fenisrechten verwacht worden. Demping Schelphoek Dr. Berkhouwer nam het op voor de ingezetenen, die in April 1951 een verzoek tot demping van de Schelphoek hadden ingediend. Pittoresk stadsschoon gaat hier niet verloren en voor de woon schuiten is er wel een ander plaatsje te vinden. Het rendement van de kosten aan demping verbonden, door spr. op 2l/a ton geschat, is groter dan dat van de voor herstel van de schoeiïng benodigde f 80.000. Als het college zo industrie-min- ded is, moet het ook de bestaande industrieën eens helpen. Spreker diende alvast een motie in, waar in voorgesteld werd de kosten van f 80.000 terug te nemen en het college werd uitgenodigd een begreting van kosten te maken aan de demping verbonden. Hij vond steun bij de heren Kirpensteijn, v. d. Borden en de Boer. Eerstgenoemde vreesde, dat het niet bij f 80.000 zou blijven en begreep niet, waarom 't prae- advies zo lang uitbleef. De voorzitter had geen be hoefte aan een motie. In het ko mende half jaar kan het advies verwacht worden. De f 80.000.— worden niet uitgegeven voor de Raad zich ten aanzien van dem ping heeft uitgesproken. Spreker becijferde de kosten van demping op f 150.000 en wilde de Raad doen geloven, dat de bijkomende kosten zouden bedragen f 128.000 voor een nieuwe ligplaats voor woonschepen en een paar ton voor een brug. Het aannemen van de motie kon de Raad wel eens zwaar op de maag komen te lig gen. De heer Berkhouwer trok hierna zijn motie in. De kermis De, heer Hoytink vond de ker mis van negen dagen onder de huidige omstandigheden te lang en vroeg een enquête in te stel len bij de middenstand. De heren Kirpensteijn en v. d. Borden slo ten 'zich hierbij aan, hun teleur stelling er over uitsprekende, dat het college het desbetreffend ver zoek van de Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente ter zijde heeft gelegd. De voorzitter zegde de heren toe, dat van het college een behoorlijke brief met de ver schuldigde reverentie aan de Kerkeraad zou uitgaan. Gratificaties Tegen de gratificatie aan een drietal politie-functionarissen in verband met werkzaamheden aan de kermis, werd van verschil lende zijden bezwaar gemaakt, SCHOUWBURG 'T GULDEN VLIES; Halterrevue 8 uur. (Ook Zondag). BIOSCOPEN: Victoria thea ter: De Maniak, 14 iaar; Harmonie: Lullaby of Broadway, alle leeft.; Rex: De Zwarte Monnik, 18 j-; Cinema Americain; Het lied van de jeugd, a. leeft. Voorstellingen: Hedenavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2 en 4-30, 7 en 9.30 uur. DOKTER OP ZONDAG: De dienst wordt waargeno men door de artsen E. E. M. van Gilse. Kennemer- park 8. tel- 3136 en A. L. Gransbergen, Geesterweg 11, tel. 2294. IN DE BEEMSTER; De Rijp en Schermerhorn S. Scher- merhorn, De Rijp, tel. K 2997-355 APOTHEEK: Vanaf heden avond 6 uur is voor spoed gevallen geopend de apo theek Kruisinga, Koor straat 59. heer Sietsma sloot zich hierbij aan, als tegenstander van elke gratificatie aan ambtenaren: „deze worden uitstekend betaald". Bo vendien behoorde het onderha vige werk tot de taak van de politie. De voorzitter was het hiermede niet eens; het hoorde zijns in ziens meer bij Marktwezen. De kermis brengt voor de betrokken ambtenaren veel beslommeringen mee ten koste van tijd en nacht rust. Het college is echter bereid, alle gratificaties serieus onder de loupe te nemen; daarom verzocht spr. de Raad deze post niet inci denteel te schrappen. De door de heer Hoytink gevraagde enquête zal worden ingesteld. Marktwezen Na de directeur van het Markt wezen, die voor het Marktwezen doet, wat menselijkerwijze ver wacht mag worden, lof te hebben toegezwaaid, adviseerde de heer Eriks (Arb.) de economische waarde van de kaasmarkt niet te hoog aan te slaan. Hij wees op de notering van de desbetreffen de commissie, welke, hij ziet als een poging om de niet-juiste no teringen van de kaasmarkt uit te schakelen. Daar de gehele zuivel- wereld de propagandistische waarde van de kaasmarkt erkent, adviseerde spr. het college, stap pen te ondernemen bij de zuivel fabrieken, om hun kaas niet alleen aan te voeren, maar ook ter markt te verkopen, zodat de omzet verhoogd wordt. De voor zitter vertrouwde dat de beide factoren: economische betekenis en propagandistisch karakter het voortbestaan van de kaasmarkt zouden waarborgen. In antwoord op een vraag van de heer Kirpensteijn, die bezwaar gemaakt had tegen het gebruik van grote en kleine Waag, als motor- en' rijwielstalling, zegde de voorzitter toe, hiernaar een onderzoek te zullen instellen. De Westerweg De heer Eriks drong aan op algehele vernieuwing van de Westerweg, waarvoor al vele ja- jen een bedrag op de kapitaal- dienst was uitgetrokken. Het telkenjare uitgeven van enkele duizenden guldens voor het dich ten van gaten vond hij wegge gooid geld, Ook de heer de Boer drong op spoed aan en de heer v. d. Borden vond de Westerweg Alkmaar onwaardig. De voorzit ter deelde mede, dat deze post op de kapitaaldienst moet voor komen, omdat het een totale reconstructie van de weg bete kent. Zou dit bedrag voor nor maal onderhoud worden geraamd, dan is geen goedkeuring van G.S. te verwachten. B. en W. zullen echter niet stil zitten voor de weg verbeterd is. De Bloemenklok De heer Berkhouwer sprak van de desillusie, die de bloemenklok aan de Harddraverslaan hem had bezorgd. De klok staat al weken op één uur. Het spreekwoord, dat met bloemen zegt: „Beidt uw tijd", vond spr. inde nabijheid van een kerkhof een triest geval. Wat hem betrof kon men de bloe menklok wel opruimen. De voor zitter verklaarde het college on schuldig als een lam aan het feit, dat de klok stilstaat. Bij de in schakeling van de electrische stroom, na de storing op 24 Dec. j.l., is het anker van de motor onder de volle belasting bezwe ken; het is in reparatie. De heer Berkhouwer; „Ik zal mijn tijd béiden Op verzoek van de heer Hoy tink, gesteund door de heer Siets ma, zegde de voorzitter toe, de moeilijkheden, gerezen t.a.v. een hoofdambtenaar, in het Senioren convent te zullen bespreken. Maatschappelijke steun De heer Vleugel (K.V.P.) brak een lans voor de werkloze hand arbeiders, die onder de Sociale Bijstandsregeling vallen. Hun moet, hoe dan ook, werk ver schaft worden, eensdeels om hun financiële positie te verstevigen, anderdeels om hun de noodzake lijke arbeidsvreugde te verschaf fen. Wellicht zou voor hen een werkobject in D.U.W.-verband kunnen worden gevonden bij het gereedmaken van de sportvelden in de Overdie, hetgeen wethou der Coerts beloofde nader te zul len bezien. Dit geldt dan tevens voor de sportvelden, aan te leg gen aan de Egmonderweg. Maar dan zal ook, aldus de heer Vleu gel, grotè spoed moeten worden betracht. Wanneer de bestaande toestand in de Sociale Werkplaats wordt gehandhaafd, is de werkplaats zelf niet meer te handhaven, al- Advertentie) dus spr., waarbij hij steun kreeg van de heer Klaasse Bos, die pleitte voor het aanschaffen van bepaalde machinerieën, waardoor meer werken kunnen worden aangetrokken.' De wethouder gaf hen daarin gelijk en beloofde, dat, wanneer de Raad er in zou toestemmen, stappen zouden wor den ondernomen om tot aanschaf fing van machinerieën over te gaan; intussen heeft de werk plaats niet zonder resultaten ge werkt, want een aantal arbeiders heeft vandaar werkgelegenheid gevonden in de particuliere be drijven. Over de algemene werk loosheidstoestand maakte de heer Coerts zich niet ongerust, vooral niet, wanneer in het voorjaar de bouwnijverheid weer op gang komt, waarop vooral de aandacht gericht moet worden. Centraal Ziekenhuis Mej. Kamphuijs (K.V.P.) bracht in het midden, dat het dekken van het tekort van het Centraal Ziekenhuis ad f 240.000.vooral neerkomt op Alkmaar zelf, ter wijl ca. twee derde van het aan tal patiënten uit de buitenge meenten komt. Zij vond, dat het tekort te groot was, naar ver houding van het aantal bedden. De voorzitter antwoordde haar, dat dit een onderwerp van moei zame bespreking vormt, maar dat met de buitengemeenten nog geen overeenstemming is bereikt De buitengemeenten veronder stellen, dat wijziging in deze neerkomt op een wijziging in de beheersvorm, terwijl de gemeente Alkmaar deze kwestie ziet als 'n zuiver financiële aangelegen heid. Bij de gemeentelijke ac countantsdienst is deze zaak nog hangende en t.z.t. zal daarover nog wel het een en ander worden gezegd. Overigens, aldus spr., zijn de exploitatiecijfers tamelijk con stant en hoewel de onkosten for midabel zijn gestegen, is het te kort van thans navenant aan de cijfers van '48. Het is heel erg moeilijk om een vergelijking te treffen met andere ziekenhuizen, bijvoorbeeld St. Elisabetihzieken- huis, omdat daar onder geheel andere omstandigheden wordt gewerkt. Hij gaf echter de ver zekering, dat een scherp finan cieel beleid wordt gevoerd en dat de geneesheer-directeur zich een uitstekend zakenman betoont. Gaspool De heren Hoytink, van der Borden en Eriks bespraken de bedrijfsvorm van de N.V. Gas- voorziening Kop Noordholland, die voorlopig voor vijf jaar is aanvaard. Zij hadden liever de nieuwe vorm van de gemeen schappelijke regeling toegepast gezien. Weth. Leesberg vroeg het eens enkele jaren aan te zien, de zaak draait pas en omtrent de nieuwe vorm heeft men nog geen ervaring. Over verkoop van het gasproductiebedrijf, aldus spr., kan .nog niet gedacht worden, omdat de N.V. nog geen geld heeft. Wat de ombouw van het elec- trisch net betreft eerst twee weken geleden kwam de goed keuring van de aankoop der transformatoren; de oude aanbie ding is intussen vervallen en 'n nieuwe moet worden afgewacht. Het college hoopt spoed te kun nen betrachten. (Slot volgt) Vandaag viert de heer G. van Slingerland, loco-burgemeester en wethouder van Financiën en Volkshuisvesting, zijn 65ste De heer Berkhouwer vond geen verjaardag, termen aanwezig, om dit extra werk extra te waarderen, zoals mindere activiteit ook niet min der wordt gewaardeerd. De heer Hoytink vroeg, welke ambtenaren, die van Onderwijs inbegrepen, een gratificatie ont vangen en op welke grondslag. De heer Berkhouwer voerde nog aan, dat het geven van gratifi caties de evenredigheid in de rechtspositie der ambtenaren ver breekt en niet strookt met de verdelende rechtvaardigheid. De Het was de derde verjaardag, die tijdens deze Begrotingsdrie- daagse in de raadzaal werd be gonnen. Na de eerste dag was net mej. Kamphuijs, die door de dag wérd gelukgewenst en van de Raad bloemen ontving. Na de tweede begrotingsdag brak klokke twaalf de verjaardag aan van de gemeentebode, de heer Klaver; ook hij had gelukwensen van college en Raad en pers in ontvangst te nemen. En aan het einde van de derde dag toen weer het midder- Harmonie Theater; LULLABY OF BROADWAY ALKMAAR. Het verhaaltje van deze aardige showfilm heeft niet veel te betekenen, majar het geeft Doris Day volop gelegen heid tot zingen en dansen, waar bij zij door Gene Nelson uitste kend terzijde wordit gestaan. De aardige songs en de fraaie shows maken het geheel tot eer» film, waarnaar men met genoegen kijkt. Het voorprogramma is met een paardenfiim, een leuke tekenfilm en het uitgebreide nieuws goed verzorgd. Cinema Americain: HET LIED VAN DE JEUGD ALKMAAR. Deze zangfilm geeft ons o.a. een kiikje in het circusleven. dat Billy (Bobby Breen) zo trekt, dat hii er hét weeshuis voor ontvlucht, waar in hij na de dood van zijn moe der was terechtgekomen Zijn vader ontmoet hij dan, nadait hii zijn zangtalenten heeft leren ontwikkelen, op een soirée in Amerika. De film heeft goede kwaliteiten en de zuivere onge dwongen kinderstem weet inder daad te ontroeren. Jammer dat in het voorpro gramma zo'n onbenullig lach- filmpje draai.t Maar het teken- filmpje is aardig. Rex Theater: FRA DIAVOLO De Italiaan Mario Soldati heeft zich, na zovele andere regisseurs, geworpen op de legendarische fi guur van de vrijbuiter Fra Dia- volo, wiens mysterieuze gestalte op het éinde van de achttiende eeuw in het Koninkrijk Napels van rich deed spreken. Het is niet zozeer de bandiet en rover, die m deze nieuwe versie naar voren treedt, als wel de ridderlijke aan voerder van 'n vrijcorps in dienst van de koning, dat tot taak heeft de Fransen tegen te houden. Een echte avonturenfilm met zo als gewoonlijk bij Italiaanse films uitstekende muziek. In het voorprogramma een beeld van St. Germain des Prés. VICTORIA-THEATER: n o Alfred Hitchcock's „Strangers on a Train," die onder de Neder landse titel „De Maniak" in het Victoriatheater draait, is een vrij wel volmaakte film. Met deze qualificatie is zij, dunkt ons, vol komen gekarakteriseerd. Een technisch meesterstuk, de ze uiterst kundig verfilmde thril ler, die boeiend is van begin tot eind. De week in beeld Het Buitenlands Nieuws geeft opnamen van de begrafenis van maarschalk de Lattre de Tassigny, de Engelse zuiverings-acties rond het Suez-kanaal en de strijd in Ismaïlia. Dr. Drees verschijnt in de States voor de camera, even als het nieuwe Franse kabinet. Verder overstromingen in Cali fornia en rennen te Vincennes. Fraai is de reportage van de hulp-actie rond een ingesneeuw de trein in de Sierra Nevada. Uft eigpn land de begrafenis van de schipper van de „Jan Lelis". de opening van het nieuwe stadhuis van Eindhoven, het Corps diplo matique op Nieuwjaarsreceptie bij H.M. de Koningin» en de inge bruikstelling van een nieuwe ..Mensa" voor Delftse studenten. Tot slot biedt de koopvaardij bloemen aan op het Paleis Soest- diik bii de verjaardag van Prinses Margriet. nachtelijk uur had geslagen, was het weth. van Slingerland on danks zijn 65 jaren het enfant chéri van de Raad die zijn verjaardag begon. Hij werd ver rast met een bloemenhulde na mens de gemeenteraad. Burgemeester Wytema sprak hem in dit nachtelijke uur op hartelijke en waarderende wijze toe; Er zijn vele raadsleden en vier Wethouders, zo zei hij, doch er is maar een van Slingerland. Hij wordt door allen op de han den gedragen en is het bind middel in het gezin van de Raad. Spr. ging de staat van dienst van de heer van Slinger land na en constateerde, dat deze zich een plaats had ver overd in de harten van alle stadgenoten. Hij gaf zijn gaven van hoofd en hart en nam de meest ondankbare portefeuille van deze tijd voor zijn rekening, waarvoor Alkmaar hem grote lijks dank verschuldigd is. Wat de heer van Slingerland gepresteerd heeft, aldus spr, heb- hen er niet veel gepresteerd. En de wijze waarop hij dit deed zul len velen hem niet nadoen. Daar. om, aldus spr., willen wij U on ze spontane en hartelijke hulde brengen, U toewensend, dat het U gegeven mag zijn nog vele ja ren te beleven, U gedragen we tend door onze grote dankbaar heid, sympathie, vriendschap en bewondering. De nestor van de Raad, de heer Sietsma, sloot zich hierbij namens de Raad aan en liet de hartelijke gelukwensen van de raad vergezeld gaan van een grote bloemenhulde. Spr. wenste de heer van Slingerland en zijn gezin alle goeds toe en hoopte, dat hij nog vele jaren in het belang van de gemeenschap werkzaam mocht zijn. De heer van Slingerland sprak op de hem eigen wijze een gees tig dankwoord en gaf de raad de verzekering, dat hij steeds de prettigste herinneringen aan de jaren van zijn Raadslidmaat schap zal bewaren. Deze hulde had hem overrompeld, doch hij was er buitengewoon dankbaar voor, temeer, daar hii de langste periode in deze kring achter de rug heeft. Hij dankte ook na mens zijn vrouw er» kinderen. Van onze kant willen wii ons aansluiten bij de welgemeende gelukwensen, die door de heer van Slingerland deze nacht van ziin collega's in college en raad mocht ontvangen. Gedurende meer dan 25 jaar hebben wij de activiteiten van de 65-jarige als raadslid en wethou der, als voorman in het sociale leven als vooraanstaand bur ger in het maatschappelijk leven mogen gadeslaan en wij hebben altijd bewondering gehad voor de wijze waarop hij zich in die ver schillende functies van ziin taak gekweten heeft. Naast bewonde ring hebben wij ook waardering voor ziin grote verdiensten die hii zich voor de stedelijke en in het bijzonder voor de Katho lieke gemeenschap heeft verwor ven. verdiensten, waarvan de er kenning tot uitdrukking kwam m de he^ toegekende onderschei dingen van kerkelijke (Pro Ec clesia et Pontificeren wereldlijke Overheid (Ridder in de Orde van Oranje Nassau), Aan onze gelukwens willen wij voor de toekomst de wens ver binden, dat het de 65-jarige loco burgemeester gegeven, mag ziin nog vele jaren in goede gezond - heid dat werk te verrichten, dat zijn hand te doen zal vinden. Ad muitos annos! MEDEDELING Wij hadden gaarne van deze nachtelijke huldiging ook een foto gebracht, doch de fotograaf, die voor de Alkmaarse Courant 'n foto had gemaakt, was verboden, ook ons een foto te leveren. Wij had den het namelijk overbodig geacht, om er een tweede fotograaf bij te halen. De fotograaf meende zich aan dit verbod te moeten houden. Wij laten de beoordeling van de houding van onze collega-raads- verslaggever en diens fotograaf aan de beoordeling van onze lezers over. SPORTREVUE D.V.V. LANGEDIJK Onder leiding van haar directeur, de heer tlac. Komen geeft de R.K. Gymnas tiekvereniging D.V.V. op Zondag 27 Januari. Dinsdag 29 Januari, Vrijdag 1 Februari en Zondag 3 Februari een sportrevue in Hotel De Burg. Balletten, zang en mu ziek, evenwichtsoefeningen, brug etc., afgewisseld door schetsen, waarin optreden de heren G. Goudsblom en H. Witte. Voor gaande jaren oogstte D.V.V. steeds grote successen met haar revue's. Ook voor de komende revue is het programma uitste kend verzorgd en gevariëerd. We twijfelen er dan ook niet aan dat deze revue 'n succes zal worden en alle vier de avonden 'n volle zaal zullen trekken. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. KANS OP SNEEUWBUIEN Zwaar bewolkt met opklaringen en voornamelijk in de kustgebie den plaatselijk sneeuwbuien. Te -peraturen om het vriespunt tot lichte vorst. Aanvankelijk zwakke wind, later matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. EXPEDITIE VROEGER In verband met de uiterst slechte weersomstandigheden moet onze expeditie uren eerder werken. In verband daarmee blijft een deel van de copy tot nadere datum liggen. VOETBALWEDSTRIJDEN AFD. NOORD-HOLLAND AFGELAST In verband met de weersom standigheden heeft de afd. Noord holland alle wedstrijden voor Zaterdag en Zondag afgelast. WIJ BRENGEN U... ALKMAAR. Morigen heeft ons eerste een vrije Zondag. Het kan zidh, zoals alle andere A.F.C.-ers, reeds voorbereiden op de grpte R.K. A.F.C.-feest avond, welke Donderdag in Het Gulden Vlies .wordt gehouden. Aanvankelijk zou eerst de adspi- rantenavond worden gevierd en zouden de senioren Vrijdag ko men. Op veler verzoek echter is de senioren-avond op Donder dag gesteld. „Wij brengen Uzo luidt de veelbelovende titel die cle algemeen leider, Siem Spruit, aan de cabaretrevue heeft ge geven; het programma biedt elk wat wils. humor sketches, bal letten, zang, acrobatiek, gooche len en een imitator. Het beken de Alkmaarse Vibraphone Or kest onder leiding van Wim Cor- nelissen, zal tweemaal voor het voetlicht komen en dit is alleen al een bezoek aan deze feest avonden waard. De Dolonans, niet minder be kend in onze kring, zullen de entr'act- en dansmuziek verzor gen; de aerste aivond zal er namelijk na afloop nog even ge danst worden. De kaartverkoop begint Dins dag om vijf uur in het Ka jot - tershuis (ingang Vlaanderhof) tot zeven uur; Woensdag, op de zelfde plaats en uren. is er ook voor niet-leden gelegenheid kaarten te kopen. Wij verwijzen verder naar de advertenties in dit nummer en in het nummer van Maandag a.s. Maandagavond is er weer clubavond in het Kajottershuis, waar alle A.F.C.-ers welkom zijn. SUPPORTER Emigratie-voorlichting ALKMAAR. Passage-agen ten Van Ruys en Co. te Amster dam zullen Woensdag 30 Janu ari a.s. een passage-voorlichtings- fiilmavond geven in Het Wapen van Heemskerk over de reis naar de verschillende emigratie- gebieden: Australië, Nieuw-Zee- lamd, Canada etc. De toegang is vrij. Kaasmarkt ALKMAAR, 25 Jan. Aan voer 592 kg. 1 stapel boerenkaas 2.05 per kg. Ccwnm. notering voor faibriekskaas 2.09. Handel goed. Jongeren-Gemeenschap St. Laurentiusparochie Men verzocht ons opname van het volgende: ALKMAAR De J.G. van de St. Laurentiusparochie houdt Maandag haar tweede gemeen schapsavond van dit seizoen. De Weleerw. heer Buffing zal een in leiding houden over de film. Alle leden worden verwacht. Ook die nog niet eerder met de J.G. kwamen kennis maken. Tot Maandagavond 8 uur in het Club huis aan de Nieuwstraat. Cum laude geslaagd ALKMAAR 25 Januari slaagde aan de Technische Hoge school te Delft de heer T. Poorter cum laude voor het examen elec. trotechnisch ingenieur. 12'/»-jarig priesterfeest CASTRICUM Naar wij ver nemen vieren dezer dagen twee Castricumse priesterzonen hun koperen feest, n.l. Father C. Castricum en Pater Adelbertus Hollenberg. Laten wij hen in onze gebéden gedenken. JAARVERGADERING R.K. VROUWENBEWEGING BERGEN Onder zeer grote belangstelling hield de R.K. Vrouwenbeweging haar jaarver gadering. De kas sloot met een batig saldo van 6.76 zodat er het komende ...jaar zeer zuinig met de financiën zal worden om gesprongen om goed voor den dag te kunnen komen bij het 25-jarig jubileum, dat in October '53 zal worden gevierd. De brei-actie is goed geslaagd. 25 gezinnen mochten in totaal 60 stuks gebreide kleding met Kerst mis in ontvangst nemen. Het ligt in de bedoeling voor de gerepa- triëerden een reizende uitleen bibliotheek beschikbaar te stel len. Hiervoor worden enkele hul pen gevraagd.. Voor de middag- kook-cursus die in Februari be gint zijn nog enige deelneemsters te kort. Aanmelding bij het be stuur. Mevr. RoobeekBriefjes deed verslag van de reis-club en ontvouwde de plannen voor het komende jaar. Evenals vorig jaar stelt het bestuur de geste op prijs, de minder draagkrachtigen in staat te stellen de reis méde te maken. OP Maria Lichtmis zal er om 7.30 uur een H. Mis tot in tentie van de leden worden op gedragen. Enige meisjes voerden twee rhythm ische dansjes op, terwijl de heer G. j. stockman een voordracht bracht over „De Legendevan de h. Julianus", welke uitstekend werd voorge dragen, dooi voor velen enigs zins te zwaar bleek te zijn. Er was eens een ha dat had er zo' 1 Hjj nam er een vaa en viel met zij Z'n wiebelend bekje hij at er zijn b Dan nam hij zijn vi tot hij zijn wa Maar 't mocht niet l want, och, leu Hij hoorde piejpaff de vreugd var Hij nam er zijn vac een knaler 't Was uit met z'n sp die nemen zo I In Overijsel woont man met 'n leuke n Hij heet Roelof Kiek De Lassoman heeft kopje koffie bij herr dronken. Weer met 1 tjes! Laatst heeft een v: ergens in Gelderland beurs met 2600,c per ongeluk in het van de kachel geg Jammer. Misschien het nog in orde. H maar te hopen vooi vrouw! In Canada is pas den 'n stadje half brand. Er was nan geen bluswater Want het vroor 25 gi onder nul, kleine vrie Al het water was ij daar kun je niet mee ten! Nu zijn er 185.000 t fietsen in Nederland. In Afrika is een n priester door de Pal bisschop benoemd. I prachtig! In Amerika gebr ze veel te veel slaapj kleine vrienden! E verkeerd! Welteruste lemaal, vanavond! in de buitenlucht 1 daar slaap je goed O] Liassoman doet dat oc tijd! En het paard i nog het beste! Op vie ten! Ze willen over ong 25 jaar naar de vliegen! In Den Haag vié hond in het water, 'e sprong in het wat< bracht de hond oj droge. Toen de bai hond terugkreeg, ze jaraad eens! die hond maar ver ken!" Wat zeg je da van? ZONDAG 27 HILVER 8.00 VARA 10.00 IKOR 12.00 AVR 17.30 VARA 20. 8.00 Nieuiws en 8.18 Gramofoonm ligheidspraatje; i 9.02 Spcirtmedei Gramofoonmuziek lijk leven", cause het door", causer de jeugd'; 10.30 Kerkdienst; 12.0 muziek; 12.30 „W week?" causerie; 13.00 Nieuws en 13.05 Mededelinge foonmuziek; 13.10 Calling"; 13.15 muziek; 13.50 „I Heren!"; 14.00 Gr 14.05 Boekbesp Strijktrio; 15.lf 15.30 Amusement Sportrevue; 17.0 met luisteraars"; kerkelijk erf", „Momis, de man hoorspel voor d Sportjournaal; 1? sportuitslagen; 19.00 Gevarieerd „Radiolympus" 20.05 Omroepork 21.10 „De Fan hoorspel; 21.5< causerie; 21.55 G 22.30 Caibaret; 23.15 Weekoverz Gramofoonmuzie] HILVEÏ 8.00 NCRV 8.30 17.00 NCRV 1! 8.00 Nieuws en 8.15 Gramofoc Ned. Herv. K Nieuws en we Gramofoonmuzie 11.30 Gramofoc Kamerorkest ei Apologie; 12.3 muziek; 12.40 muziek; 12.55 Z Nieuws, weerbe tholiek nieuws; eert; 13.40 „Uit Boeken"; 13.55 soliste: 14.35 ,.I de Evenaar", ca merniuziek vooi Muzikale bicgra

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2