Kennen de Sovjets het geheim van de Belgische Congo? Rusland en de krijgsgevangenen DE KRONIEK VAN ZATERDAG Geruchten over indiscretie bij de uraniummijnen Franse bergwegen brachten 90% der rijders strafpunten Enorm tekort bij B.E.A. De aantasting van het recreatieterrein Spaarnestad" kreeg geen gelijk Reisprogram en post Yoor de „Piet Hein" Minister opent agrarische jaarbeurs Joego-Slaven vielen bisschop aan Rallye Monte Carlo Vijftien wagens in één sloot Amerikaanse beschuldiging van de hand gewezen Kwaliteit wint altijd! Advocaat lokte meineed uit Het werk aan de oorlogsgraven Een jachtgeweer voor Tito 200 millioen winst voor Shell De wet op de lijkverbranding Opheffing T.N.O. ZATERDAG 26 JANUARI Ivpi PAGINA 5 LEOPOLDVTLLE (A.P.) Er is kans, dat Rusland op het ogen blik het grootste geheim van de Belgische Congo kent het percentage uranium, dat in het rijke uraniumerts van deze Bel gische kolonie gevonden wordt. De autoriteiten trachten berich ten over „ernstige indiscreties" bij de uraniummijnen de kop in te drukken, maar in Brussel wordt ontkend, dat twee officieren van de militaire inlichtingendienst uitgezonden zijn om de vei ligheidsmaatregelen te verscherpen. „Volkamen onjuist. Het bericht bevat geen enkele waarheid", zei een ambtenaar. Naar verluidt is de „ernstige indiscretie" het feit, dat de Rus sen het zorgvuldig bewaarde ge heim van de percentages aan de weet zijn gekomen. Vermoedelijk is dit lek in No vember ontdekt toen vele in heemse arbeidskrachten na een geheim protest tot 40 maanden gevangenisstraf veroordeeld wer den. Zij werden schuldig bevon den aan het stelen van „radio actieve stoffen". Volgens een woordvoerder be droeg de gestolen hoeveelheid niets meer dan één kilogram hetgeen echter voldoende was om het percentage aan de weet te komen. Na het proces werden de veilig heidsmaatregelen rondom de mij nen verder verscherpt. Deze mij nen liggen in een gebied, waarin aanwezigen zonder vergunning de kans lopen doodgeschoten te wor den. Vervolgens werd in het begin van deze maand een blanke func tionaris van de mijn gecompro mitteerd door de „ernstige indis cretie". Betrouwbare woordvoer ders zeggen, dat deze man en HEERDE. De raad der ge meente Heerde heeft in zijn on- langsg ehouden vergadering be sloten, adhaesie te betuigen aan de motie, die werd aangenomen in een door de Stichting Natuur- beschermingswacht Apeldoorn op 13 December 1951 te Apeldoorn gehouden vergadering. In deze motie wordt gezegd, het thans nog resterende deel van de Veluwe als nationaal recreatieterrein van ons volk te erkennen en voor verdere aan tasting te vrijwaren. DE LEESPORTEFEUILLES 's-GRAVENHAGE. De uit geversfirma „De Spaarnestad" te Haarlem heeft een Amsterdamse leesinriehting gedagvaard voor de rechtbank te Amsterdam, stellen de, dat laatstgenoemde enige tijd schriften, door „De Spaarnestad" uitgegeven, ter beschikking heeft gesteld van een leesportefeuille, zonder goedkeuring van de uit geefster, terwijl op de frontpagina van die tijdschriften vermeld staat, dat dit verboden is. De rechtbank verklaarde de eiseres niet ontvankelijk, welke uitspraak bekrachtigd werd door het ge rechtshof te Amsterdam. Het hof oordeelde, dat het prijs geven aan de openbaarheid reeds was voltooid toen de uitgeefster de bladen voor het publiek ver krijgbaar had gesteld, terwijl de leesinriehting niet meer deed dan de uitgegeven exemplaren in bre der kring verspreiden. Tegen 's hofs uitspraak werd cassatie aangetekend, doch de Hoge Raad heeft dit beroep ver worpen op dezelfde gronden als het hof had aangevoerd. 's-GRAVENHAGE. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" wordt op zijn reis naar de Ko reaanse wateren op 28 Januari te Malta verwacht. Op 29 Januari komt het schip te Tripoli aan, vanwaar het op 31 Januari we derom zee zal kiezen om op 3 Februari te Port Said binnen te lopen. Dezelfde dag wordt het schip tévens te Suez verwacht. Van 7 tot 8 Februari zal het schip te Djibouti liggen, van 13 tot 14 Februari te Colombo, op 18 Fe bruari te Singapore, van 22 tot 25 Februari te Manilla waarna het op 27 Februari te Hongkong wordt verwacht. Op 7 Maart zal de torpodofoootjager uit deze ha ven vertrekken. Alle poststukken, bestemd voor opvarenden van dit schip, dienen als volgt te worden geadresseerd: naam, rang of kwaliteit, marine nummer, aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein", Amsterdam C. S. Marine. Poststukken, bestemd ter uitrei king te Tripoli, dienen uiterlijk 26 Januari om 11.00 des ochtends te Amsterdam (C.S.) aanwezig te zfjn. Te Port Said en Suez wordt geen post uitgereikt aan opva renden van Hr. Ms. „Piet Hein Brieven, bestemd éer uitreiking te Djibouti, dienen uiterlijk 31 Januari om 20.00 uur des avonds te Amsterdam (C.S.) te zijn, brie ven ter uitreiking in Colombo uiterlijk 7 Februari om 22.00 uur, brieven ter uitreiking in Singa pore uiterlijk 15 Februari om 20.00 uur, brieven ter uitreiking in Manilla uiterlijk 16 Februari om 22.00 uur en brieven ter uit reiking in Hongkong uiterlijk 21 Februari om 20.00 uur des avonds. twee agenten van de veiligheids politie zich thans in arrest be vinden. De autoriteiten weigeren dit bericht te ontkennen of te be vestigen. Een correspondent van Associa ted Press, die om bevestiging van het bericht vroeg werd alle com mentaar geweigerd. Verder ver zocht men hem de gehele zaak te laten rusten en zijn mond te houden. Hij kreeg te horen, dat een artikel over de kwestie „zeer ongelegen" zou komen. (Eigen berichtgeving) Naar wij vernemen, zal de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Zijne Excel lentie S. L. Mansholt, op 1 Mei a.s. de agrarische jaarbeurs te Utrecht openen. Dit deelde de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs mede op een bijeenkomst te Yeeuwarden welke gehouden werd door de Friese Kamer van Koophandel en Fabrieken. KLEREN IN BRAND GESTOKEN ROME (Ass. Press). Het Ita liaanse persbureau ANSA heeft uit Belgrado gemeld, dat de apos tolische administrator van het aartsbisdom Lubiana, mgr. An tonio Vovk, titulair bisschop van Cardicio, Zondag 1.1. bij een be zoek aan het Sloveense dorp Novo Mesto door een aantal onbekend gebleven Joegoslaven is aange vallen. Men wierp hem met ste nen, besmeurde zijn kleren met inkt, goot er benzine op en stak die toen in brand. De bisschop liep ernstige brand wonden op maar zijn aanvallers beletten hem naar een ziekenhuis te gaan. Hij werd gedwongen vijf uur lang op een trein naar Loe- biana te wachten, waar hij ein delijk de nodige verzorging ont ving. LIQUIDATIE ORGANISATIES WOLTERSOM 's-GRAVENHAGE. Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant van gisteren wor den bij beschikking van de minis ter van Economische Zaken met ingang van 24 Februari 1952 op geheven de vakgroep „stikstof meststoffen, salpeterzuur en am moniak" en de ondervakgroep „kurkplatenindustrie". STERFGEVALLEN MOND- EN KLAUWZEER 's-GRAVENHAGE. Het aan tal sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer bedroeg in de week van 613 Januari 1952: runderen 27, kalveren 15, varkens 16, biggen 74, lamme ren 7. Ruim vijftien van de 237 equi pes, die in de Rallye van Monte Carlo gestart waren hebNyi de sterrit zonder brokken over leefd. Dat brokken betekent hier, zonder strafpunten. Sneeuw, koude, mist en de verraderlijke bergwegen in het Zuidoosten van Frankrijk heb ben de meeste deelnemers in het laatste deel van de rit strafpun ten bezorgd en niet één Neder landse equipe kwam zonder een dergelijke aantekening op z'n lijstje door. Becquart, die de Rallye twee jaar geleden gewonnen had, zei, diat het dit jaar een van de moei lijkste ritten geweest was. die hij ooit meegemaakt had. Tussen Bourages en Valence kwam men in een sneeuwstorm terecht zo als men die nog nooit eerder ge zien had. Ongelukken volgden elkaar op de minuut op. In één sloot waren zelfs vijftien wagens gereden. De uit Lissabon ge starte ploegen waren sterk be voordeeld' boven de anderen. Zij troffen, als eerste groep, vrijwel overal door sneeuwploegen goed geruimde wegen. Maar in grote massa's kwam de sneeuw naar beneden er» al de volgende ploe gen ondervonden hiervan de schade. De wagens gleden dik wijls dwars over de weg en on- NEDERLAND BRENGT OOK SKIËRS EN KUNSTRIJDSTEk OP DE WINTERSPELEN Het. bestuur van het NOC heeft met de Ned. Ski vereniging en de KNSB nagegaan in hoeverre het gewenst zou zijn, dat naast de reeds definitief ingeschreven schaatsenrijders, ook een ski- ploeg en een kunstrijdster naar de Olympische Winterspelen in Oslo zouden gaan. In onderling overleg is beslo ten de eindbeslissing voor te leg gen aan het Internationaal Olym pisch comité. Aangezien echter deze eindbeslissing niet verwacht kan worden vóót 12 Feibr.. twee dagen voor de aanvang van de winterspelen, heeft het bestuur van het NOC in dit bijzondere geval de Ned. Ski-vereniging sn de Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond gemachtigd hun skiploeg en kunstrijdster alsnog aan de spe len te Oslo te doen deelnemen. LYDIA STOPPELMAN NAAR OSLO Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het bestuur van de K.N.S.B. om de Amster damse kunstrijdster Lydia Stop pelman te laten uitkomen op de Olympische Winterspelen te Oslo. Lydia Stoppelman vertoeft op het ogenblik te Wenen voor training. NEDERLANDSE SKIËRS VOOR OSLO BEKEND Naar we vernemen heeft de Nederlandse skivereniging de ploeg, die zal worden uitgezon den naar de Olympische Winter spelen te Oslo, als volgt samen gesteld: Voor reuzenslalom,, afdaling en slalom. Mevr. Margriet Prajoux-Bouma woonachtig te Parijs, Gert Mfbsler te Amsterdam, Dick Pappenheim te Amsterdam en Peter Pappen heim te Rotterdam. Gert Mosier is Nederlands ski kampioen 1951 Dick Pappenheim kampioen van Nederland 1952 en 1949 en 1950. gelukken waren aan de orde van de dag. Een van die deelnemers kwam met zijn auto dwars voor de Alfa Romeo van de bekende Franse coureur Louis öhiron. Chiron slingerdie ziah op het laatste moment met eer» razend snelle reactie op twee wielen langs het obstakel en voorkwam zo erger onheil. Andere wagens echter gleden bij een dergelijke manoeuvre van de weg en stortten in het ravijn langs de weg. Ook een Nederlandse Ploeg is dit over komen. De wagen werd volko men vernield, maar de inzitten den mankeerden niets. Vandaag en morgen zal het de beslissende dag zijn voor de strafpuntlozen. Dan volgen de technische keuring en de klasse mentsproef. Het aan de Zuidkust van Natal gelegen Botha-huis, ambts woning van de Zuid-Afrikaanse minister-president, dat ter beschikking is gesteld van de Engelse koning voor zijn rust kuur. Dit gebouiv, opgetrokken in Kaaps-Hollandse stijl, was een geschenk aan generaal Louis Botha, eerste premier van de Unie van Zuid-Afrika. Het ziet uit over de Ind. Oceaan. OPENLUCHTMUSEUM 40 JAAR De bijzondere activiteit van het Nederlands Openluchtmuseum zal dit jaar in het teken staan van de viering van het 40-jarig be- staansjubileum. Zo zal op 21 Juni een algemene Nederlandse Volkskundedag en een bijeenkomst van de „Commis sion internationale des arts popu- laires", die te Parijs zetelt, wor den gehouden. Een feestnummer van het Vlaams-Nederlandse vak tijdschrift „Volkskunde" en de uitgave van een mededelingen blad van het museum zal het wetenschappelijk werk van het museum in het middelpunt der belangstelling plaatsen. Verder zullen de bezoekers kunnen genieten van ambachts demonstraties en van de opvoe ring van een oud-Nederlands volksspel in het Openluchttheater. Speciaal voor de Arnhemse jeugd zullen enkele speelmidda gen op touw worden gezet. Als bijzondere attractie geldt nog, dat allen, die gekleed in een van de verschillende volks drachten het museum bezoeken, gratis toegang zal worden ver leend. (Ass. Press) Rusland heeft opnieuw de Amerikaanse beschul diging, dat het nog „honderdduizenden" Duitse en Japanse krijgsgevangenen vasthoudt, vierkant afgewezen in een nota aan de V.S. Rusland heeft tevens geweigerd aan de UNO commissie inzake de krijgsgevangenen, die op het ogenblik te Genève vergadert, inlichtingen over krijgsgevangenen te geven. „Het is bekend dat deze com missie is ingesteld onder druk van de V.S. en Engeland met schending van het handvest van de UNO en dat zij onwettig is", aldus de Russische nota, waarin verder wordt betoogd, dat Rus land op alle vragen betreffende krijgsgevangenen volledig heeft geantwoord in zijn nota van 16 Juni en 30 Sept. 1950 aan de V.S. (In deze nota's heeft Rusland beweerd dat het al zijn krijgs gevangenen naar hun vaderland had teruggezonden met uitzonde ring van oorlogsmisdadigers en hen, die te zwak waren om ver voerd te worden). In de nieuwe nota herhaalt Rusland dat het sedert de oorlog 510.409 Japanse krijgsgevangenen heeft teruggezonden, dat 70.880 gevangenen in het gebied der vijandelijkheden zijn losgelaten en dat zich in Rusland nog „slechts 1.478 Japanse gevange nen bevinden, die schuldig zijn bevonden aan misdaden of tegen wie nog een onderzoek gaande is en 971, die zware misdaden heb ben begaan tegen het Chinese volk en zullen worden uitgeleverd (Advertentie) aan de Chinese volksrepubliek". Verder wordt in de nota op nieuw verklaard dat in totaal 1.939.063 Duitse krijgsgevangenen zijn vrijgelaten en dat Rusland er nog slechts 5.532, die allen oor logsmisdaden hebben bedreven of van zodanige misdaden zijn aan geklaagd vasthoudt. ENORME SCHADE DOOR ORKAAN ATHENE (A.P.) Te Paloukia en Dervenakia bij Piraeus zijn door een orkaan, die met een wolkbreuk gepaard ging, vijf per sonen gewond, 30 huizen inge stort, 200 beschadigd en zes mo torboten gezonken. Ook aan de telefoonlijnen en electrische installaties werd zware schade berokkend. VONNIS: TWEE JAAR AMSTERDAM. Het Amster dams gerechtshof heeft de Utrechtse advocaat, mr. dr. H. A. Th. van H. veroordeeld terzake van uitlokking van meineed tot een jaar gevangenisstraf met af trek. De Utrechtse rechtbank had op 31 Juli j.l. van H. tot een jaar veroordeeld. Veertien dagen geleden had de procureur-gene raal een jaar en drie maanden met aftrek geëist. een aanleiding voor de P.v.d.A. en zijn organen, om niet zoveel leedvermaak aan de dag te leggen, alser in de K.V.P. weer wat rommelt over links en rechts e.d. Het „Vrije Volk" meesmuilt nogal wat over een uitdrukking in de „Maasbode", dat de vorige week een „goede week" was voor „De Derde Weg", is de naam van een nieuwe vredesbeweging, welke zich in ons land heeft geopenbaard. Die derde weg is de weg der Verenigde Naties, volgens hun oorspronkelijke opzet. Dus geen Kominform en geen Atlantisch Pact, lees: geen politiek van Russische en geen politiek van Amerikaanse overheersing. Op zich zelf bekeken lijkt dit streven, zo gezien, nog hele maal niet zo gek; het is natuurlijk maar de vraag, de K.V.P.omdat de overeenstemming met de hoe men het verder zou willen uitwerken. Dit is groep-Steenberghe bekend werd, omdat professor nogal een ingewikkelde politieke zaak, waaraan Duynstee in de „Maasbode" zijn gelijkgezinden tot allerhande problemen te pas komen, die buiten medewerking met de Partij aanspoorde en zelfs de het kader van deze rubriek vallen. Zou men echter, heer de Bruijn, in het kader van zijn waarschu- zoals de bedoeling van de beweging van de Derde wjng overigens, de arbeiders aanspoorde, lid te Weg schijnt te zijn, de keuze willen bepalen in die blijven en te worden van de K.V.P., om daar hun geest, dat men Kominform en Atlantisch Pact links invloed uit te oefenen. Allen richten dus tenslotte liet liggen en aan zichzelf overlaten, dan is men hun wenken en aansporingen op de K.V.P., zei de al op verkeerd spoor. Het is immers onmogelijk, „Maasbode". „Ja ja, schamperde_ het „Vrije Volk", buiten de keuze van die twee te blijven. Men moet kleur bekennen, laat ons zeggen, links of rechts. De strijd tussen Rusland en Amerika k a n en m a g ons niet onverschilig laten, want we zitten er midden-in, we horen er bij en de keuze kan dan voor een weldenkend mens niet moeilijk zijn.... Iets anders zou zijn, of wij niet moeten mee doen met hen, die er naar streven, de Ver- het was een goede week. Daargelaten, of op dat ogenblik het oordeel van de „Maasbode" niet 'even te optimistisch was, kan nü in elk geval ge zegd worden, dat de verschillende stormpjes in en rond de Partij zuiverend hebben gewerkt Immers, nadien hebben nog weer anderen zich in het koor der commentaren gemengd. De partijvoorzitter sprak zijn woord van toe- enigde Naties inderdaad terug te Krengen tot,» lichting, dat alom duidelijk begrepen is. De vrees hun oorspronkelijke opzet van waarachtig vredes- instrument. Dat zou eigenlijk mogelijk moeten zijn, maar dan zou er aan de geest heel wat moeten veranderen en om maar één ding te noemen, aan de techniek ook dit, dat b.v. aan het vetorecht van de Grote Vijf, dat zoveel belemmeringen te weeg brengt, een einde moet worden gemaakt Maar de verbetering van de geest zou toch het belangrijkste zijn. Zolang de Verenigde Naties de christelijke geest negeren, heeft een terugkeer tot de „oorspronkelijke opzet" geen zin. De actie van De Derde Weg werkt bovendien het communis tische streven in de hand, dat er op uit is, de internationale samenwerking zoveel mogelijk te ondermijnen. Ondanks de millioenen handteke ningen, in het bijzonder in de totalitaire landen „vrijwillig" verzameld, heeft de z.g. vredesactie van Stockholm, gesteund door het symbool van de duif, blijkbaar nog niet voldoende effect gehad.... Merkwaardig is het nu, dat verschillende mensen dezelfden van altijd! niet be grijpen, dat zij door steun aan deze nieuwe vredesbeweging de communisten in de kaart spelen. De Derde Weg betekent neutraliteit van West- Europa, machteloosheid op militair gebied, met alle gevolgen van dien, ten bate van de Russische poli tiek. Merkwaardig, dat het net weer een bepaald soort „intellectuelen" e.d. zijn, die zich tot deze Derde Weg aangetrokken gevoelen. En merkwaar dig ook, dat er uitgerekend een aantal vooraan staande P.v.d.A.-ers zijn, die die Derde Weg op willen. Zeker, de Partij als zodanig wil er niets van weten en het „Vrije Volk" nam er dan ook bereids uitdrukkelijk stelling tegen. Maar het is toch niet zonder bedenking, dat zelfs bestuursleden van de P.v.d.A. tot de ondertekenaars van het Derde Weg-manifest behoren. Dit is in elk geval voor een conservatieve koers is absoluut onge grond. Prof. Duynstee heeft in de „Maasbode" thans zijn waardering geuit voor die toelichting en de heer A. C. de Bruijn heeft weer nader te kennen gegeven: de arbeiders willen geen eigen partij, „zolang de K.V.P. naar het oordeel van de werk nemers een politiek voert, die ook in hun ogen gerechtvaardigd en bevredigend is". De Bruijn blijft weliswaar van oordeel, dat zijn waarschuwing nodig was, maar hij van zijn kant heeft, in een rede te Eindhoven Donderdagavond, te kennen ge geven, dat het incident K.V.P.-Steenberghe-Duyn- stee gesloten is. Laten wij het daar dan maar op houden •f» Nu van verschillende kanten, waar verschil- lende meningen heersen (wat vanzelfspre kend onvermijdelijk blijft en geen aanlei ding behoeft te zijn tot verontrustende situaties) openlijk gezegd wordt, dat alle katholieken zich tot de Katholieke Volkspartij moeten richten en zich daar als actieve leden moeten doen gelden, vooral nu het Verkiezingsprogram aan de orde is en de candidaatstelling is begonnen, mag een woord van aansporing nog wel nuttig geacht worden. De politiék bemoeit zich met ons, als het ware elk uur van de dag. Dan moeten wij ons ook met de poli tiek bemoeien en trachten haar te richten op de goede weg. Dat doet men niet als men aan de kant blijft staan. De K.V.P. zal in de maand Februari nog een krachtige leden-actie voeren. Doe er aan mee en sluit aan. Vast staat, dat de K.V.P. de partij is, waar de kiezers op verschillend terrein de grootste invloed kunnen doen gelden, in het bij zonder bij de candidaatstelling, die nu begonnen is en in April met de bekende groslijststemming bekroond wordt. Laat dat werkelijk een bekro ning van katholieke eensgezindheid zijn!.... ENKELE SNEEUWBUIEN MET LICHTE VORST Sinds Dinsdagmorgen is de luchtdruk in onze omge ving geleidelijk gedaald. Dit vindt zijn oorzaak in 'n depressie die zich van Noord-Noorwegen naar de Noordzee beweegt. Het kou front hiervan waar achter vrij koude Poollucht naar 't Zuiden wordt getranspor teerd zal vandaag van de Noordzee ons land bereiken en kan volgens 't K.N.M.I. aanleiding geven tot enkele sneeuwbuien voornamelijk in het kustgebied. Doordat er gisterochtend na vele dagen van betrokken ewer belangrijke opklarin gen voorkwamen, kon het kwik sterk dalen. Zo werd op Soesterberg dicht bij de grond 9 gr. C. gemeten tegen 6 gr. C. op normale waarnemingshoogte van ruim 2 m. Ook in de af gelopen nacht kwam het tot matige vorst. Hoewel het weer voorlopig vrij koud zal blijven wordt toch geen vorst van betekenis ver wacht. Overdag kunnen er evenals gisteren perioden van zonneschijn voorkomen, maar bij aanvoer van lucht van de Noordzee zal het kwik overdag toch weer tot boven het vriespunt stijgen. 's-GRAVENHAGE. In de loop van 1951 konden 488 graven van na 9 Mei 1940 gevallen Ne derlanders door de Nederlandse Oorlogsgravenstichting worden ingericht en voorzien van de steen der stichting. In het begin van dit jaar zal worden over gegaan tot plaatsing van ongeveer 130 stenen. De werkzaamheden bij de afde ling Duitsland der stichting vor deren gestadig volgens het opge zette schema. De maatregelen ter verkrijging van alle gegevens be treffende de slachtoffers zijn na,- genoeg voltooid. Vele familie leden, die daarvoor werden aan geschreven zijn in gebreke ge bleven om de gevraagde inlich tingen te verstrekken, waardoor de arbeid bij de afdeling ernstig wordt belemmerd. (GENATIONALISEERD) LONDEN, 25 Jan. (Ass. Press). De genationaliseerde British European Airways hebben heden bekend gemaakt dat het jaar 1951 een nadelig saldo van 1.260.000 pond sterling heeft opgeleverd. Ondanks het feit, dat de maat schappij meer pasagiers en vracht heeft vervoerd dan in 1950 was dit deficit groter dan dat van het vorig jaar; dat 952.000 pond heeft bedragen. BELGRADO (A.P.). Maar schalk Tito heeft gisteren eer. Amerikaans wapen geprobeerd. Brigade-generaal John Harmony, Amerikaans militair attaché in Belgrado voor de Amerikaanse munitie-hulp, bood het Zuid-Sla vische staatshoofd uit naam van de Amerikaanse stafchef generaal Lawton Collings een jachtgeweer aan. Generaal Collings heeft maar schalk Tito verleden jaar tijdens een inspectie-tocht in Zuid-Slavië ontmoet. De jacht is een van Tito's ge liefdste hobbies. 's-GRAVENHAGE. De netto winst van de Shell Oil Company over 1951 wordt, na aftrek van belastingen, geschat op 97.000.000 dollar volgens mededeling van de heer H. S. M. Burns, president der maatschappij, die de voor lopige bedrijfsresultaten thans bekend gemaakt heeft. Voor de federale belastinghef fingen op het inkomen over 1951 werd een bedrag van 107.000.000 dollar gereserveerd. (Vervolg van pag. 1) 2. „Geloof en crematie", bevat tend een rede van ds. J. Zuur deeg, eveneens in 1949 gehouden; 3. „Godsdienst en crematie", inhoudende het oordeel van prof. dr. G. van der Leeuw en prof. dr. H. de Vos. Wie deze brochures leest, stoot op opvattingen, welke afwijken van de onze. Maar het zou grof onrecht zijn aan de hier aan het woord zijnde sprekers en schrij vers enige bedoeling toe te schrij ven, die geriaht zou zijn tegen het christelijke geloof zelf of tegen het geloof in de Verrijzenis en in het Eeuwig Leven in het bijzonder. Het hoofdmotief, waar op deze voorstanders van de lijk verbranding de crematie verdedi gen, is gelegen in de vrijheid, welke naar hun oordeel aan een ieder toekomt ten aanzien van het eigen lichaam en van wat daarmede na de dood zal geschie den. De ernst van de dood en de eerbied, waarmede het gestorven lichaam moet worden behandeld, komen daarbij ook herhaaldelijk tot uiting. En van propaganda, gericht op de ontkenning van het leven hiernamaals, is geen sprake. Nu zal ik vanzelfsprekend niet beweren, dat er in ons land geen personen meer gevonden worden, die deze ontkenning wel verbin den aan de crematie, al kan ik het ook niet bewijzen. Maar dat zulks niet de vooropgezette be doeling is van hen die in woord of geschrift voor de wettelijke mogelijkheid van lijkverbranding opkomen, is toch wel duidelijk. Hierdoor komt naar mijn me ning een belangrijk argument te vervallen om ons in politicis te verzetten tegen een wetsont werp, dat overeenkomstig de traditie de begraving als regel voorop zet, doch dat de verbran ding toelaat, indien een over ledene zulks uitdrukkelijk heeft gewenst. Enerzijds toch is de verbran ding van een lijk niet in strijd met een uitdrukkelijk gebod, in het natuurrecht of in de open baring vervat, terwijl het ker kelijk verbod van lijkverbranding alleen de katholieken bindt, die hoegenaamd niet belemmerd wor den dit verbod ook na te komen. En anderzijds kan in ons land de opening van de wettelijke moge lijkheid van lijkverbranding moei lijk beschouwd worden als een soort propaganda voor het onge loof, waartegen wij ook in poli ticis in verzet zouden moeten komen. Alle bezwaren tegen het wets ontwerp zijn daarmede echter evenmin komen te vervallen. De bescherming van de christelijke zeden door de overheid is ook voor het algemeen welzijn van 't Nederlandse volk een hoogst be langrijke zaak. Maar de overheid heeft daarbij ook rekening te houden met de individuele vrij heid der burgers, daar anders de samenleving en de samenwer king bij een in godsdienstig op zicht gemengde bevolking niet wel mogelijk is. Hierbij komt dat het wetsontwerp een einde maakt aan de situatie, waarbij in feite toch gebeurt wat volgens de wet niet geoorloofd is. Het ongedaan maken van deze situatie is op zich zelf genomen bevorderlijk voor het algemeen welzijn, daar zulk een situatie de gezagshand- having ondermijnt. Ik voeg hier echter uitdrukke lijk aan toe, dat een eventuele aanvaarding van dit wetsontwerp in de houding en de practijk der katholieken geen enkele wijziging mag brengen. Niet alleen is de begraving der lijken voor hen een kerkelijk gebod, dat zij die nen te onderhouden, maar zij hebben zich ook van iedere lijk verbranding afzijdig te houden. En dit niet zozeer omdat er in een crematorium zulke „heiden se" practijken gebeuren, dan wel omdat het toevertrouwen der ont zielde lichamen aan de schoot der aarde een door de christelijke traditie geheiligd gebruik is, waarvan wij slechts kunnen be treuren, dat het niet algemeen meer wordt opgevolgd. DR. J. G. STOKMAN O.F.M. 's-GRAVENHAGE. Bij be schikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening is met ingang van 1 Februari 1952 de landbouw- nijverheids-organisatie T.N.O., in gesteld bij besluit van de secreta ris-generaal van het departement van Landbouw en Visserij van 2 November 1943 opgeheven. Het bestuur van de landbouw organisatie T.N.O., is belast met de vereffening, onder gehouden heid om de rekening en verant woording door tussenkomst van de centrale organisatie T.N.O. bij voornoemde minister in te dienen en om een eventueel batig saldo ter beschikking te stellen van het bestuur der nijverheidsorganisa tie T.N.O. 27 Januari: H. Joannes Chrysostomus Men schermt tegenwoordig graag met diplomatie: wan neer men een hoger geplaatst persoon of een of andere toe stand moet laken, dan weet men er heel handig omheen te zeilen. Men moet de men sen nu eenmaal niet voor het hoofd stoten. Of men praat met iedereen mee, wat nog gemakkelijker is. Is deze tactiek in overeenstemming met het woord van Christus: „Uw ja zij ja en uw neen neen"? Dan was Chrysosto- mus anders: hij nam nooit een blad voor de mond, ook al kostte het hem de gunst van het hof! Wat een les voor velen, vooral in Noord-Hol land, die altijd zo lekker kun nen draaien, zodat men nooit weet, wat men aan hen heeft. IN DESERTO

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5