Er zijn te weinig katholieken in de internationale organen Felle brand vernietigde voor enige duizenden Commissie voor uitwerking tunnelplannen Nrd-holland Vier personen uit één gezin in Winschoten gearresteerd Sovjet-resolutie voor eerste maal goedgekeurd DE STOP VAN LOBITH Dansvergunning Avifauna ingetrokken SLOAN'S Uit de Pers HVader stimuleert scholing van competente afgevaardigden Nederlanders wijzen op de ernst der zaak Bij N.V. Leenman Hembrug en Velserbrug moeten weg EEN TUNNEL MET TOLGELD? Noodtoestand in Cairo afgekondigd Truman weet al wat hij doet! Juist vrijgelaten na looddiefstal Naar wij vernemen Vergadering Politieke Commissie V.N. Géén Egyptische wapenbesteHingen Beroep van de Staat verworpen Duitsers vrij van overheidsbemoeiing PIJNLIJKE GEWRICHTEN? Besluit van de gemeenteraad PAGINA 6 ZATERDAG 26 JANUARI 1952 1 DEN HAAG (K.N.P) Op verlangen van de H. Vader, die met grote bezorgdheid er op toeziet, dat de resoluties van het in October gehouden Congres voor het Lekenapostolaat niet onuit gevoerd blijven liggen, heeft de Commissie van Internationale Katholieke Werkzaamheden onder leiding van Dr. Veronese in Rome vergaderd. Deelneming van Katholieken op grotere schaal in internationale aangelegenheden en opleiding van deskundige vertegenwoordigers op internationale congressen vormden on derwerp van bespreking. Zoals bekend is, heeft de H. Vader Zich tijdens het spectacu laire congres voor het Leken apostolaat, dat in het laatste kwartaal van 1951 te Rome is gehouden, voortdurend op de hoogte doen houden van het geen er werd behandeld. Sinds dien laat de H. Vader niet na, waar mogelijk, de katholieken aan te sporen, de resoluties, toen aangenomen, in daden om te zetten. Het feit, dat de Italiaanse Katholieke Actie nu reeds het initiatief heeft genomen een zeer speciaal onderdeel de verte genwoordiging der katholieken in internationale organisaties ter hand te nemen, toont aan. wat het Vaticaan op dit ogen blik het belangrijkste punt in de katholieke lekenactie ziet. De bijeenkomst van het Inter nationale Comité heeft- tot tast bare resultaten geleid. De deel nemers kwamen overeen, dat speciaal aandacht zal worden be steed aan de sociale activiteit der katholieken in Europa en aan de oplossing der sociale pro blemen in christelijke geest. De massale uniforme oplossing van vele stoffelijke aspecten van het leven, zoals die zich in de Angelsaksisch;* landen voordoet, heeft de neiging op geestelijk terrein over te slaan. De katho lieken in die landen moeten er derhalve op bedacht zijn hun studies en inspanningen op die gevaren te richten, omdat deze het katholieke leven bedreigen. Ten aanzien van de Aziatische en Afrikaanse landen echter doen zich andere problemen voor. Daar dienen de katholie ken zich te mengen in de be wegingen, die in onderscheidene landen ontstaan, teneinde te ver krijgen, dat b.v. de godsdienst vrijheid niet in het gedrang komt. Deze kans bestaat vooral daar, waar nieuwe grondwetten het levenslicht zien. Bovendien staan de katholieken in die landen voor de taak te zorgen, dat de katholieke levenswijze wordt gegarandeerd of ten minste de katholieken gelijkberechtigd zijn. Naar aanleiding van deze actie en de bezorgdheid van de II. Vader verneemt het K.N.P. van katholieke Nederlanders. die deelnemen aan internationale be- surekineen. dat inderdaad het gebrek aan katholieken zeer ern stig wordt gevoeld. Er schijnt zo verzekerde men ons van verschillende ziiden noe al tijd een gebrek aan inzicht on der eigen geloofsgenoten te heersen omtrent de grootse taak, welke od dit terrein te verrich ten valt. Op vele internationale confe renties ontbreken katholieken geheel en al; andere keren zijn zij sterk in de minderheid of hebben zij onvoldoende volmacht tot spreken. In sommige internationale kringen is men wel degelijk be reid met de katholieken rekening te houden. In andere kringen kunnen de katholieken slechts dan hun invloed doen gelden. wanneer zij over bekwame, ter zake kundige afgevaardigden be schikken. Het is zo werd ons verzekerd een veelzijdig en veelomvattend probleem, waar aan ook in ons land nog te wei nig aandacht wordt besteed. In het bijzonder deelt ons dr. De Hoog, werkzaam als Neder lands afgevaardigde bij de Unes co, het volgende mede over de Unesco: Men zal moeilijk kunnen vol houden, dat het aan Unesco te wijten is, dat bij het jarenlang overleg over het schrijven van ,.De Geschiedenis der Mensheid" zo weinig katholieke intellectu elen van formaat naar voren zijn gekomen. Unesco en in het algeheel alle internationale or ganisaties, vraagt zeer terecht niet om katholieken, maar om competente historici en geleer den, die haar bij haar vredes- arbeid kunnen helpen en het is de taak van ons, katholieken, te zorgen, dat competente katho lieke historici en geleerden aan wezig zijn. Dit legt de katholieken in den lande de taak op om ernstig aandacht aan het probleem te besteden. Dikke zwarte wolken en fel oplaaiende vlammen vertelden gistermorgen omstreeks tien uur. dat er aan de Holtenbrockerdijk te Zwolle brand woedde. In een schilderswerkplaats van de ma chinefabriek en scheepswerf N.V. Leenman, welke juist bin nen de afrastering aan de weg was gelegen brak deze brand zo plotseling en hevig los, dat de arbeiders die er aan hei werk waren geen kans meer zagen hun burgerkleding te redden. De brand moet ontstaan zijn bij de stookinrichting De pijp van de kachel was beschermd door asbest, maar vermoedelijk is dit in de looo van de tijd uit gedroogd en bescheurd. Daar de aanwezige verf cn materialen zeer licht ontvlambaar waren, greep het vuur zo snel om zich heen. dat arbeiders slechts ten koste van brandwonden erin K.N.S.M. verhoogt dividend van 7 tot 9 procent AMSTERDAM. Naar wij van de directie van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij vernemen zal aan de op 22 Februari 1952 te houden jaar lijkse algemene vergadering van aandeelhouders worden voorge steld uit de winst over 1951 een dividend van negen procent (v. j. 7 pet.) op de gewone aandelen uit te keren. Roterdamse haven drukker ROTTERDAM. In de Rot terdamse haven kwamen gedu rende de week van 13 tot en met 19 Januari 265 zeeschepen bin nen, gezamenlijk metende 464.984 netto registerton, tegen 222 sche pen in "dezelfde week van het vorig jaar met een gezamenlijke nettotonage van 363.352 ton. ZAANDAM Het Bureau voor de Statistiek heeft uitgemaakt, dat er in 1951 1.223.000 auto's met de Hembrugponten over het Noordzeekanaal vervoerd zijn. Voor Velsen was dit aantal 1.280.000 en voor Buitenhuizen 345.000. In het jaar 1950 waren deze cijfers resp. 1.048.000, 1.210.000 en 344.000. Dit heeft bur gemeester W. Thomassen van Zaandam bekend gemaakt, toen vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel uit den Haag, Leiden, Hilversum, Amsterdam, Alkmaar, Hoorn en Leeu warden op initiatief van de K.v.K. en Fabrieken voor Zaanland, uitgenodigd waren om zitting te nemen in de commissie tot be studering van de oeververbindingen van het NoordzeekanaaL „Noord-Holland dient uit zijn isolement verlost te worden. Wij dreigen zo langzamerhand een ei land te worden", zei de heer Tho massen als voorzitter van de com missie. „Er dient een oplossing ge vonden te worden, want met het toenemende verkeer is het onmo gelijk zeven jaar te wachten eer de de 'tunnel van Velsen enige ver lichting zal brengen". De commissie zal de mogelijk heden moeten bestuderen. In dit verband dacht de heer Thomassen aan het plan van Ir. J. C. Kaars Sijspensteyn, die uit pure liefheb berij een plan voor een noodtunnel ontworpen heeft. Dat plan krijgt zijn sportieve kans, al bestaat de neiging een wijziging aan te bren gen in de plaats, waar deze tunnel gebouwd zal worden. De verbetering van de oeverver binding is niet alleen een kwestie die Noord-Holland aangaat. Het zal tevens een oplossing voor Amster dam moeten zijn om het verkeer in de binnenstad te ontlasten. Het zal de aandacht van de Nederlandse spoorwegen moeten hebben, omdat de terreinen gebonden zijn aan bepaalde tijden, waarop de Hembrug en de Velserbrug geopend moeten zijn voor de scheepvaart. Het zal de belang stelling van de scheepvaart moeten hebben, omdat men eindelijk eens de kans krijgt 'n vrije doortocht in het Noordzeekanaal te verwezen lijken. „Hoe de oplossing uiteinde lijk zal zijn", zo zei de heer Tho massen, ..Amsterdam moet van zijn ponten af. De Hembrug en de Vel serbrug moeten weg". De heer Thomassen wees op het bericht, dat er een tunnelbouw maatschappij is, die bereid is de tunnel gratis te bouwen, met een beperking: over een bepaald aantal jaren wil zij tolgeld heffen. Dat geeft nieuwe aspecten. „Direct wordt het nog zo", aldus de heer Thomassen, „dat de tunnel.bouwers gaan vechten, wie de tunnel mag aanleggen. Het systeem stamt uit Amerika, waar wordt toegepast". het veel is en slaagden twee fietsen naar buiten te slepen. De kleding, die zij na de werkuren verwisselen voor de overall, ging in de vlammen op. Eveneens vier stuurhutten van schepen, die juist waren ge schilderd en gelakt. Deze verte genwoordigden een waarde van verschillende duizenden guldens. Nadat de brandweer zich met moeite door het drukke Vrijdag- verkeer een weg had gebaand, kon met twee stralen het vuur snel bedwongen worden. Maar toen stonden nog slechts enige palen van het houten gebouw overeind. In Cairo is Vrijdagavond de noodtoestand afgekondigd, daar de atmosfeer steeds meer gespan nen wordt. De politie van de stad, die 4000 man omvat, heeft zich geposteerd voor ambassades, legaties en con sulaten en belangrijke Egyptische gebouwen, waaronder het radio- omroepstation van de Egyptische staat. Er stonden ook politieman nen voor de bioscopen en andere vermaakcentra waarvan de mees ten hun programma's voor de avond niet door lieten gaan. Verscheidene duizenden arbei ders, die in de Kanaalzone heb ben gewerkt, en honderden stu denten trokken door de straten en eisten wapens om de gevallen Egyptenaren te wreken. Ook in Alexandrië is de nood toestand afgekondigd. WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie alle pogingen der journalisten om van hem een aanwijzing te krijgen, of hij zich candidaat zal stellen voor het presidentschap, ont weken. Truman zei te weten, wat hij met de verkiezing zou doen, doch niet bereid te zijn dit nu te zeg gen. Hij zou zijn plannen vermoe delijk bekend maken vóór de laatste datum van het indienen der candidaturen voor de senaats verkiezingen in Missouri. WINSCHOTEN De Winscho- ter recherche is er in geslaagd opheldering te brengen in een reeks inbraken welke in Win schoten zijn gepleegd. Zij heeft gearresteerd vier personen van de familie K. en wel de 51-jarige J.K. en diens zoons de 22-jarige J.K-, de 20-jarige G.K. en de 18- jarige J.K. In de nacht van 8 op 9 Januari werd ingebroken in de grossier- derij v.h. fa. H. Hoving, waarbij krijgen de militairen van de Ne derlandse luchtmacht binnenkort een eigen watersportcentrum aan de Vinkeveense plassen. gaan achttien Nederlandse experts in Februari naar de Franse kolo niën ten Zuiden van de Sahara om te onderzoeken of Nederlan ders bij de werkzaamheden aldaar kunnen worden betrokken. neemt weer een Nederlandse groep deel aan de internationale ploegwedstrijden, die op 13 Fe bruari in Nrd. Ierland worden gehouden. brak in Den Ham (Ov.) varkens pest uit. heeft de buitenlandse persvereni ging een krans gehecht aan de plaquette, die in het Instituut voor Perswetenschap te Amster dam is aangebracht ter nagedach tenis aan de Amerikaanse journa listen, die destijds met de „Fra- neker" omkwamen trad gisteren de wet op de Wal visvangst in werking stelde de Nederlandse dr. mr. W. Hugenholtz een ontwerp voor een dierenbeschermingswet op voor België. alleen geld ontvreemd werd ter wijl vijf dagen later de C.V- v.h. Roemeling Evers en Co. onge wenste bezoekers kreeg. Na deze laatste inbraak viel de aandacht van de recherche op de fam. K. waarvan de zoons kort geleden uit de gevangenis, waar ze hun straf wegens een groot aantal looddiefstallen in Oost- Groningen hadden uitgezeten, waren ontslagen. De recherche hield het huis van de familie K. in de gaten en men zag Donderdagnacht een paar gezinsleden het huis verla ten om twee uur later weer thuis te komen. Toen de volgende morgen prompt een aangifte van inbraak volgde nu was de grossierderii in le vensmiddelen. fa- P. Jager aan de beurt geweest werden de vader en zijn zoons gearresteerd en zij legden een volledige be kentenis af. Onder de, vloer van de woning vond men talrijke gestolen arti kelen- PARIJS, 25 Jan. (A.P.) Voor de eerste maal heelt de Politieke Commissie vandaag een Russische resolutie goedgekeurd, waar in aanbevolen wordt, dat de Veiligheidsraad opnieuw de aan vragen van 14 landen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn voor het lidmaatschap van de V. N. in behandeling neemt. De stemming, die met handen opsteken plaats vond, was 21 te gen 12 met 25 onthoudingen. Twee landen waren niet aanwe zig. Daar er niet schriftelijk ge stemd werd kon niet nagegaan worden hoe de verschillende lan den stemden. De leden van het Russische blok hebben met genoegen aan gestipt dat het de eerste maal was in de geschiedenis van de V.N., dat de Sowjet-Unie een beslissing gewonnen heeft tegen de vast besloten oppositie van de Ameri kaanse delegatie. De Amerikaanse afgevaardigde Ernest A. Gross heeft echter het vertrouwen uit gesproken, dat de Russische reso lutie in de algemene vergadering, waarschijnlijk volgende week, bij definitieve goedkeuring afgewe zen zal worden. In de Russische resolutie wordt de Veiligheidsraad gevraagd de aanvragen van Albanië, Buiten Mongolië, Bulgarije, Roemenie, Hongarije, Finland, Italië, Portu gal, Ierland, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon en Nepal opnieuw te overwegen en de aanvraag van Libye te overwegen. Gross heeft zowel voor de com missie als in privé besprekingen uiteengezet, dat Amerika geen bezwaren heeft tegen de aanvra gen maar dat Washington onver- IN DE SOVJET-UNIE CAIRO (Reuter). De Egyp tische minister voor het leger en de vloot, Moestafa Nostrat Pasja, heeft in een door hem voor de financiële commissie van de Egyptische Kamer van Afgevaar digden afgelegde verklaring ont kend dat er waarheid schuilt in de Egyptische persberichten, vol gens welke Egypte wapenorders in de Sowjet-Unie zou hebben ge plaatst. De commissie besprak over de toewijzing van nieuwe, voor het Egyptische leger aange vraagde gelden. CHINESE BISSCHOP OVERLEDEN? HONGKONG (Reuter). Vol gens katholieke bronnen in Hong kong is in December de Chinese bisschop van Tsjaosjien (Hopei) John Tsjang, in de gevangenis overleden. Hij zou geweigerd hebben „Paus" te worden van een door de staat gesteunde schismatische katholieke kerk in China en heb ben verklaard, dat „de Kerk in de gehele wereld slechts één Paus kan hebben". 102-JARIGE OVERLEDEN De heer R. H. J. Habers die op 27 September 1849 in Avereest werd geboren, is op 102-jarige leeftijd overleden. Sinds Februari 1888 woonde hij in Coevorden. Hij was daar geruime tijd als smid werkzaam. De heer Habers werd op zijn 100e verjaardag een grootse hulde gebracht door de Coevordense burgerij. Hij genoot toen nog een uitstekende gezond heid. Na zijn 101ste verjaardag traden enige ziekteverschijnselen op, die steeds erger werden. De Hoge Raad heeft gisteren arrest gewezen in het cassatiebe roep van de Staat tegen het arrest van het Haagse Gerechtshof waarbij de zogenaamde stop te Lobith onrechtmatig werd ver klaard, als zijnde in strijd met de door de Rijnvaartacte gewaar borgde vrije Rijnvaart. Het cassatieberoep van de Staat werd verworpen, met veroordeling van de Staat in de kosten van het geding. De Advocaat-Generaal, prof Langemeyer, had geconcludeerd tot verwerping van het beroep. In de cassatiemiddelen van de Staat was de vraag aan de orde gesteld of de weigering van de Staat tot uitklaring van 't schip, waarom het hier gaat, rechtma tig is. Het arrest haalt allereerst aan het besluit van de secretaris generaal van het Departement van Waterstaat van 15 Nov. 1940 betreffende de Internationale Binnenvaart. Dit. besluit aldus het arrest stelt als beginsel, dat de eigenaars van schepen, waarmede de internationale bin nenvaart wordt beoefend, geor ganiseerd zullen moeten zijn. Omtrent de uitwerking van dit beginsel worden echter geen voorschriften gegeven. Het be sluit laat die uitwerking dus over aan de minister en de bedoelde organisaties. De minister heeft dan ook de in het besluit neerge legde organisatiedwang aange wend tot het scheppen van 'n re giem voor de Ned. Internationale Binnenvaart, dat er o.m. op ge richt is om ter beteugeling van de onderlinge concurrentie ten aanzien van deze binnenvaart 'n Prof. mr. A. Anema, nestor van de Eerste Kamer en voorzitter van de A.R.-fractie, hoopt 10 Februari a.s. zijn tachtigste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid daarvan zal prof. Anem,a gehuldigd worden. TENTOONSTELLING OVER INDIA De ambassadeur van India in ons land de heer B. N. Chakravary opende gistermiddag in het Mu seum van Onderwijs te Den Haag een tentoonstelling van kunst voorwerpen en van fotografische reproducties van de bouw- en beeldhouwkunst van India. Deze tentoonstelling, die de burgemeester van Den Haag mr. Schokking, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten opende, is speciaal bedoeld voor de jeugd. vrachtverdeling tot stand te brengen- Aan deze regeling heeft de Minister kracht bijgezet door te bepalen, dkt in- en uitklaring kan worden geweigerd, indien er niet wordt getoond een bewijs, dat de eigenaar van het schip bij een der in het betreffende be sluit genoemde organisaties aan gesloten is. alsmede in een geval als het onderhavige, dat machti ging voor de reis is verkregen. DE „KERSEN- VERGIFTIGINGSZAAK" Vorig jaar overleed te Baario onder verdachte omstandigheden een vrouw na met haar man en diens vriendin, alsmede een buur vrouw, te haren huize een koffie maaltijd genoten te hebben.. Na afloop werden kersen gegeten, waarbij de vrouw onwel werd en zeer spoedig overleed. Het onderzoek wees uit, dat hier in tegenstelling met de ge ruchten, niet opzettelijke voedsel vergiftiging in het spel is geweest maar wel kwamen andere straf bare feiten aan het licht. De zaak is door de arrondissementsrecht bank te Roermond met gesloten deuren behandeld. De volgende straffen zijn thans opgelegd: A. V. echtgenote van P. V., uit Tegelen 1 jaar gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar; K. H. te Baario, G. N. wed. J. te Baario, en H. V. te Maas- bree allen 1 jaar gevangenisstraf; H. J. huisvrouw te Baario 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf; H. V. te Maasbree 2 jaar gevan genisstraf en H. N. te Baario 3 jaar gevangenisstraf, allen met aftrek van voorarrest. anderd gekant is tegen elk „han deltje" waardoor de landen en bloc toegelaten worden. Het Russische voorstel verkreeg de steun van sommige landen die gewoonlijk met Amerika mee stemmen. Dit was alleen geba seerd op het feit dat zij er voor stander van zijn de aanvragen '.opnieuw te overwegen. WUPPERTAL (D.P.A.). De West-Duitse minister van Econo mische Zaken, professor Ludwig Erhard, heeft te Wuppertal aan gekondigd, dat nog dit jaar het laatste restant van overheidsbe moeiingen met het Duitse econo mische leven zal verdwijnen. Daardoor zou o.a. een goedfunc tionerende kapitaalmarkt gescha pen kunnen worden. Professor Erhard wees er op, dat de Duitse valuta op het ogenblik een der hardste en meest stabiele in de wereld is. In geen enkele Euro pees land hebben zich de levens omstandigheden voor de arbeiders sedert het begin van de oorlog op Korea zo gunstig ontwikkeld en nergens zijn, uitgezonderd in Zwitserland, de prijzen zo weinig gestegen als in de West-Duitse republiek. VEEMARKT LEEUWARDEN LEEUWARDEN. Op de vee markt werden aangevoerd: 79 stieren f 2.452.70 per kg slacht- gewicht; 165 vette koeien: 1ste kwal. f 2.67—2.94; 2e kwal. f 2.32—2.71; 3e kwal. f 2,04—2,31; 1033 melk. en kalfkoeien f 500 990; 328 pinken en graskalve ren, pinken f 300525; graskal veren f 190375: 579 nuchtere kalveren f 3557; 480 vette weideschapen en lammeren, vette weideschapen f 75125, lamme ren f 50105; 435 vette varkens: oude varkens f 1.751.90: biggen f 1.97—2.08; zouters f 1.95—1.98; 243 biggen en lopers: biggen f 40—65; lopers f 66—100; 26 bokken en geiten, geen notering. 117 paarden f 450895. Totale aanvoer 3485. Overzicht: Stieren, aanvoer gelijk vorige week, handel vlot ter, prijzen hoger; melk- en kalfkoeien, aanvoer gelijk vorige week, matige handel, prijzen als vorige week. Pinken en gras kalveren: Aanvoer gelijk vorige week, kalme handel. Prijzen niet hoger. Nuchtere kalveren: Aan voer iets minder, kalme handel, prijzen als vorige week. Varkens: aanvoer iets ruimer, viotte han del; zouters iets hoger, andere soorten gelijk. Biggen en lopers: aanvoer minder, matige handel, prijzen als vorige week. Veemarkt Leiden LEIDEN, 25 Jan. 6 Fok stieren, 3 slachtstieren, 25 kalf- en melkkoeien f 650980; 130 varekoeien e.a. f 450775; 130 vette koeien f 7251025, per kg f 2.102.90; 10 vaarzen f 560 —810; 20 pinken f 400—520; 11 graskalveren f 200350; 13 vette kalveren; 113 nuchtere slacht- kalveren f 4070; 423 vette scha pen f 90140; 800 vette lamme ren f 85130; 12 zeugen; 273 schrammen f 55100; 498 big gen f 3050; 3 paarden; 2 veu lens; 17 bakken en geiten f 15-35. Handel matig. ..ER IS GEEN DERDE WEG". De Opmars, het propagan dablad van de K.V.P.. dat nog veel meer gelezen moest worden, neemt onvoorwaardelijk stelling tegen de z.g, nieuwe vredesbewe ging, die zich „De Derde Weg noemt. Deze nieuwe beweging miskent de harde realiteit, dat tegen het streven van Rusland, dat een nieuwe oorlogsdreiging inhoudt, de vrije wereld zich krachtig teweer moet stellen. Wat wil men als men geen Kommform en geen Atlantisch Pact wil? Dat is niet duidelijk. Wil men de neutraliteitspolitiek doen herleven die onhoudbaar gebleken is en een herleving van de geest van „Kerk en Vrede", wat zou kunnen bewerk stelligen, dat er strakseen vrede en geen kerk meer is? Oorlogszuchtig zijn wij nooit ge weest en willen wij ook niet worden, maar een „derde weg" is een illusie, hij is overbodig en gevaarlijk, omdat hij de illu sie wekt dat er een derde weg zou zijn, die echter de weer baarheid van ons volk zou kun nen ondermijnen. Trouw neemt eveneens stel ling tegen de beweging van de Derde Weg: Deze beweging voegt zich, voor sommige onderteke naars misschien onbedoeld, op voortreffelijke wijze in de reeks der vredesoffensieven van Mos kou, die er alle op gericht zijn. het Westen, en in het bijzonder West-Europa, machteloos te hou den. CREMATIE? De Gelderlander is van oordeel, dat het verbod van cre matie voor katholieken duidelij ker wordt, als men weet, dat de crematie-gedachte vooral ver spreid en gepropageerd werd door de Loge, met name om de gedachte aan de „verrijzenis van de dode" langs de technische weg uit te wissen. Is dit, schrijft het blad, op-zich een belachelijke gedachte, wat de regering nu wil (de bestaande toestand, die in strijd met de wet is, legalise ren) is in strijd met de christe lijke traditie. Wij hadden, aldus de „Geld.", liever gezien, dat de regering zich van de opportuni teit had losgemaakt en ter be scherming van de christelijke zede, geweigerd had, een streven te erkennen, dat in de grond en in zijn oorsprong de bedoeling had, de gedachte aan de eeuwige bestemming van de mens be lachelijk te maken en uit te bannen. Aanneming van de wet is weer een stap verder in het weren van de christelijke door deseming van ons staatsbestel. VOOR-OORLOGS HAPJE De Volkskrant spreekt in een artikeltje over de perslunch, waar de president van de Uni lever, dr. Paul Rijkens, gespro ken heeft. Het was „inderdaad een voor-oorlogs etentje, schrijft het blad, want de spreker noem de „winstdeling in alle opzichten verkeerd, loon naar prestatie is veel beter". Men moest de Stich ting van de Arbeid niet ver zwakken door corporatieve or dening (P.B.O.?! Red.) en vier kant keerde hij zich tegen mede zeggenschap van de arbeiders. Het blad vreest, dat dr. Rijkens door zijn verblijf in Londen de juiste kijk op de vaderlandse verhoudingen verloren heeft en het noemt het niet tactisch, dat hij het nodig gevonden heeft, voet te geven aan het verzet uit werkgeverskring tegen een toekomstige ordening, waaraan de Volksvertegenwoordiging haar fiat reeds heeft gegeven. GRAANBEURS LEEUWARDEN LEEUWARDEN. Witte tarwe f 2325; wintergerst f 3436; zomergerst f 3538; witte haver f 2629 per 100 kilo. Handel traag, aanvoer afnemend. Aardappelen: Borgers f 1314; Bintjes (grof) f 1011; Rode Star f 1415 per 100 kg. Stem ming kalm. Advertentie De pijnlijke plaatsen direct behandelen met Sloan's. Niet wrijven, alleen maar betten. Dan mindert de pijn snel! Pas de snelwerkende Sloan's ook toe bij rheumatiek, spit en spierpijnen „GENEZENDE WARMTE" Doodt pijn ALPHEN a. d. RIJN. Ruim drie uur lang heeft de gemeente raad van Alphen a. d. Rijn, na een begrotingszitting, die reeds 's morgens om negen uur begon- ni was, zich bezig gehouden met de kwestie van de aan het vogel park „Avifauna" verleende dans vergunning. Zoals bekend hadden de voorzitters van de protestants- christelijke raadsfracties een voor stel ingediend om de politiever ordening zodanig te wijzigen, dat de door de burgemeester ver leende vergunning zal worden ingetrokken. Nadat de indieners van het voorstel dit op principiële gron den hadden verdedigd werd het woord gevoerd door burgemeester Witschey, die er op wees, dat reeds voor zijn komst in de ge meente de voormalige loco-bur gemeester, thans één der indie ners van het voorstel, aan „Avi fauna" vergunning had verleend om vanwege het gemeentebelang op Zondag geopend te zijn en muziek te maken. Het lag dus dag afgebrand in de lijn der verwachtingen, dat Avifauna op deze weg zou voort gaan. Van de zijde van de fracties van de P.v.d.A., de V.V.D. en de K.V.P. werd opgemerkt, dat pro testants-christelijke groepen niet het recht hebben om de beslis sing in deze uit handen van de burgemeester te nemen. Toen tenslotte het voorstel in stemming werd gebracht bleek, dat de protestants-christelijke fracties zich niet van hun stand punt lieten afbrengen en met elf tegen acht stemmen werd hun voorstel tenslotte aangenomen. Bij monde van de voorzitter van de R.™. raadsfractie werd daarop medegedeeld, dat de min derheid van de raad dit besluit ter vernietiging zal voordragen bij Gedeputeerde Staten. Wetenschappelijk station in Zuidpoolgebied afgebrand OSLO. De nederzetting van een Franse wetenschappelijke ex_ peditie te Port Martin in Adelie- land in net ^uicipoolgebie<j is in de nacht van Dinsdag op Woens-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6