Gevraagd^ belastingfaciliteiten voor charitaswerk Een mens heeft't recht te wonen waar hij wil Burgers, naar Engels voorbeeld, tegen luchtgevaar beschermd Bij de Lepra-lijders van Tala Brandweerhulp berust op welwillendheid en verstand En inkrimping van het ambtelijk apparaat Maar niet in Noord-Holland daar zorgen GedStaten voor Deskundigen: „In ons land is geen doelwit voor atoomhom Pater Anton L. Hofstede O.P. een tweede pater Damiaan K.V.P.Kieskring vergaderde Kerkdief bij offerblok gestoord Nachtelijk avontuur Pastoor van Leipsig werd 70 jaar WESTELIJK ZELFVERTROUWEN GROEIT Scheepvaart door Harlinger sluizen Hoe India over Nederland denkt Regering grijpt in t.a.v. leninaen Een apart wereldje MAANDAG 28 JANUARI 1951 PAGINA 5 Al waren dan Kamerlid Hooij en Kringbestuurslld Luyckx ver hinderd, de belangstelling voor do speciale kringvergadering Zaterdagmiddag in het Alkmaarse „Gulden Vlies" was ondanks sneeuw en gladde wegen zo groot, dat een biizonder vrucht dragende bespreking van het werkprogram mogelijk was. Op deze vergadering, ook bij gewoond door het kamerlid Jac. Groen Azn., werd dus gelijk Bur gemeester H. Nolet het in zijn openingswoord plastisch uitdruk te, de eerste stap gezet op het verkiezings-oorlogspad, een ge beurtenis die reeds lang zijn schaduwen vooruit heeft gezon den. Met vreugde heeft spr. ech ter mogen constateren dat de hevige donderbuien in, hogere partij regionen de lucht volledig hebben gezuiverd, terwijl ten overvloede de belangstelling in den lande merkbaar groter is geworden, vooral juist in krin gen waar men zich nogal eens aan kankeren te buiten ging. De afdeling Hoorn had voor het dan in behandeling genomen werkprogram liefst 16 amende menten ingediend, de kring had er daar nog 6 en de afd. Uitgeest nog twee aan toegevoegd. Stof te over voor een levendige dis cussie alzoo. Nw Guinea. De afd. Hoorn wilde inplaats van „uitoefening" lezen, hand having van het gezag over Nw Guinea, gericht op de geestelijke en stoffelijke ontwikkeling, in het bijzonder van de autochtone bevolking, en op de verzekering van haar zelfstandig beschik kingsrecht wanneer zij voldoen de rijpheid daartoe zal hebben verkregen." Ti.jdens de hierop volgende discussie, herinnerde de heer Kamp er aan, dat wij niet Dr. J. Schouten nazeggend „onverkort willen handhaven", en hij vond het ongewenst dat de eenvoudige kiezer zich over deze dingen uit spreekt. Mr. Leesberg wilde „Hand having van de uitoefening" van het Nederlandse gezag. Kringsecretaris H. N. Smits re kende met de stelling van de heer Kamp grondig af. De kiezers hebben het volste recht via de kringvergadering mee te werken aan de vaststelling van het pro gram en wij willen ons dat recht niet laten ontnemen. Na enig debat ging de verga dering met de strekking van net amendement accoord. Met het amendement op art. 24 van het Kringbestuur luidende: onverminderde voortzetting van de tot nu toe gevolgde en door de KVP gesteunde economische en industrialisatie politiek kon iedereen zich verenigen. Niet om dat men het beleid van Minister v. d. Brink zou afkeuren doch omdat ook andere door de KVP gesteunde Ministers een goed be leid kunnen voeren. Terzake van de Middenstandspolitiek kon men zich verenigen met een nieuwe vestigingswet, doch zonder te zware eisen. Dit vooral met het oog op de diverse kleine zelfstan digen in de z.g. overgangsjaren. Liquidatie Woltersom organisaties. De Secretaris stelde voor om m dit artikel tevens op te nemen de beide moties van de afdeling Schagen die vorige maal ter ta fel zijn gebracht luidende: spoe dige algehele liquidatie van de vakgroepen en uitschakeling van hun invloed bij de totstandko ming van de PBO. De heer C. Jon.g herinnerde er in dit ver band aan, dat diverse vakgroe pen „stichtingen" of „vrije ver enigingen" in het leven roepen. Hier worden niet alleen het (te) grote kapitaal van de vakgroe pen, maar ook het volledige be stuur veilig in gesteld. De vak groepen bevorderen de aanslui ting bij die neo-Woltersomse in stellingen door het geven van voordeeltjes in de vorm van. uit- voerlicenties e.d. Op deze wijze wordt de PBO doorkruist. Jac. Weel vond het juist, dat organi saties die op deze wijze buiten de orde treden, worden gecoupeerd, doch hij voelde er niets voor een vakgroep-loos tijdperk in te lui den. De heer Groothof (Hoorn), was van eenzelfde gevoelen, en achtte deze vergadering niet DE 20.000 DEN HAAG, 28 Jan. In de 515de Staatsloterij eerste klasse, eerste lijst, is een prijs van 20.000 gulden gevallen op lot no. 6 4 9 7. MARIëNHEEM. Een vreem de sinjeur heeft de vorige week een bezoek gebracht aan de R.K. kerk te Mariënheem. Toevallig zagen buren van de pastoor Ue man de kerk binnengaan en daar het „bidden" nogal lang duurde, belde men de pastorie op. De huishoudster ging hierop eens poolshoogte nemen, maar de dief die juist bij een offerblok stond, nam ijlings de benen en verdween op een damesfiets in de richting Nijverdal. De politie van Raalte waarschuwde de col lega's in Nijverdal en dezen slaagden er in betreffende per soon in te rekenen. En het schijnt dat hiermee een goede vangst is gedaan want hij zou meer van deze streken op zijn, kerfstok hebben. Doorlichting gehele gemeente CASTRICUM. Naar wij van r. iet-officiële zijde vernemen schijnt men plannen uit te wer ken om de gehele gemeente Cas- tricum door te liohten. Wanneer dit precies zal geschie den is ons eoh-ter nog niet bekend, alleen dat de plannen in een zeer ver gevorderd stadium zijn. competent een dergelijk verstrek kend besluit te nemen. Besloten werd het in een afzonderlijke nota met toelichtingen ter ken nis te brengen van het Partij bestuur. De tweede motie van, de afd. Schagen is in het ontwerp- program opgenomen, zodat aan ale wensen dezerzijds is voldaan. Op voorstel van de heer Lees berg werd in het emigratiehoofd stuk de klemtoon gelegd op een „verantwoorde emigratiepolitiek" zulks wegens het acute woning gebrek in Australië. Met daverende betuigingen van instemming besloot de vergade ring verder tot het vastleggen van: een sterke controle ojp en inkrimping van het ambtelijk ap paraat. Niet alleen wenste men belas tingfaciliteiten ter bevordering van de Charitas, maar ook wan neer het betreft het onverplicht onderhoud van ouders, kinderen, broers of zusters. Communisme. Het Hoornse voorstel om ter bestrijding van het communisme de wetgeving te doordringen met de christelijke leer van recht vaardigheid en liefde diende meer algemeen gesteld te worden. De christelijke leer van rechtvaar digheid en liefde moet altijd ge propageerd worden, zonder het persé aan te willen wenden ter afweer van het communisme. Lijkverbranding. Over de uitermate wijdlopige debatten inzake het plan van de wetgever om de lijkverbranding thans te regelen, kunnen we eigenlijk kort zijn Slechts weini gen wilden zo ver gaan, als de afdeling Hoorn om de lijkver branding zonder meer te verbie den. Dat had 35 jaar geleden be horen te geschieden. Christelijk denkende mensen kunnen nooit met iets dergelijks instemmen. Het is een der propagandamidde len van de Loge, bedoeld om het geloof aan de verrijzenis uit den dood weg te nemen. Wij mogen echter met zo ver gaan om hen die dit persé willen ons dogma op te leggen, ook al is het zo, dat dqor de crematie een groot deel van. ons volk wordt gekwetst. Tenslotte kon men zich vereni- fen met „oplossing van het pro- leem der lijkverbranding". Met een verhoging van het be drag der contributieafdracht tot f 1.50 bleek eenieder zich zonder meer te kunnen verenigen. Goede nota werd uiteraard ge nomen van de noodzakelijkheid van het winnen van nieuwe le den, gelijk door penningmeester Jong werd bepleit. Stemmen bij volmacht. Met nadruk werd door voorzit ter Nolet er op gewezen, dat de nieuwe kieswet veel ruimere ge legenheid biedt tot het stemmen bij volmacht. Als de afdelings besturen er voor zorgdragen dat met elk der betrokkenen het stemmen bij volmacht goed wordt geregeld, dan is het niet meer nodig om oude, invalide of zieke mensen met een auto naar het stemlokaal te slepen. De Op mars van vorige week geeft hier omtrent volledige instructies. Verder werd er op gewezen dat het advies voortaan met meer uitgebracht wordt door de ver- kiezingsraad maar door de resp. kringadviescommissie's, gedeel telijk samengesteld uit de kring- besturen en gedeeltelijk door af delingsafgevaardigden. Op 9 Februari wordt wederom te Alkmaar een kaderdag gehou den voor de gezamenlijke staten- kringen Den Helder en Alkmaar, waarop het woord gevoerd zal worden door Mr. F. Bach. De heer de Zeeuw mocht vernemen, dat de kring een afgevaardigde naar de verkiezingsraad benoemd, zodat het alsnog mogelijk is hier voor een candidaat te stellen. Voorzitter H. Nolet wordt ambts halve afgevaardigd. De heer Jong uit Medemblik kreeg te horen, dat de jongeren boven 21 jaar ook deel kunnen nemen aan de groslijststemming. Hiervoor moet de jongerenafde ling echter contact met de senio renafdeling opnemen, want de jongcrenafdracht wordt regelrecht naar het PB. gezonden. De vraag van de heer Dudock (Hoorn), om volmachtstemmen voor de gros lijst, werd naar de reglements commissie verwezen, In de veraadering van de Kieskring Den Helder van de Katho lieke Volkspartij, speciaal gewijd aan de behandeling van het ontwerp- werkprogram, kwam ook het woningbouwvraagstuk aan de orde. Zo werd met grote instemming besloten om bij de woorden „Vereenvoudiging der bouwprocedure" toe te voe gen: „voornamelijk door het opheffen van alle bureaux en in stanties, die een vlotte gang van zaken belemmeren." Na het aanvaarden van 't amen dement van Hoorn, kwam dat van Uitgeest in behandeling, het geen een uitvoerige en niet mis te verstane toelichting ontving vaq de heer v. Eerde. De tekst vari het amendement luidde: de voorkoming van economisch niet verantwoorde migratie en vrije keuze van woonplaats. Het is n l zo dat Ged. Staten van Noord-Holland een welover wogen migratieplan in uitvoering hebben genomen, teneinde bewo ners van kleinere gemeenten te dwinggn naar industrieplaatsen in het bijzonder Haarlem, te ver huizen: m.a.w. men wil met be hulp van het knellende argument, de woningnood, de trek naar de stad stimuleren. In de vergade ring van Prov. Staten heeft de R.K. fractie zich hieT krachtig tegen verzet, op grond van 't de mocratisch recht van elk indivi du te wonen waar hij wil. Ged. Staten zijn echter onverzettelijk. Zij hebben het recht om bouwvo lume te verdelen, en wijzen de woningen die aan het platteland en de randgemeenten toekomen, toe aan de grootstad. Afgezien van het onrechtvaardige van de ze handelwijze, zien wij hier gro te gevaren van religieuze, maat schappelijke en ethische aard aan verbonden. Verloren niet nage noeg alle Brabanders die naar Rotterdam trokken binnen één generatie hun geloof? Ged. Sta ten willen op deze wijze binnen enkele jaren een stad Haarlem laten ontstaan van 140.000 inwo ners. Geen wonder dat zelfs in dustrieplaatsen als Velzen en Be- LEEUWARDEN. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd iemand het politiebureau binnengebracht, die men met bebloed hoofd op de Groninger straatweg had aangetroffen. Het bleek een marktbezoeker te zijn, die nog enige tijd gezellig in Leeuwarden had doorgebracht en desondanks nog f 1700.in zijn portefeuille had overgehou den. De man werd in een taxi op transport naar zijn dorpje gezet. Maar na enige uren ver scheen hij opnieuw aan het bu reau, thans met de mededeling dat hij thuis tot de ontdekking was gekomen dat hij zijn geld kwijt was. Nu ging er een re chercheur mee naar het dorp. En deze vond de portefeuille m een kast, waar de eigenaar ze zelf had neergelegd bij zijn thuiskomst. Iets wat hij even later al weer vergeten was ge weest. Och ja, als je ook zo ge zellig voor zaken uit, bent ge weest. verwijk daar allerminst mee in hun sas zijn. Een ramp In het algemeen kan het wel juist zijn om de Prov. besturen woningen te laten verdelen, maar voor Noord-Holland is dat niet minder dan een ramp. merkte de heer Groen op Hier toch wo~dt klinkklare socialistische politiek botgevierd, waarvan het gehele Noordhollandse platteland de du pe wordt. Vooral omdat Ged. Staten de ze bevoegdheid n°fi tot tenmin ste 1953 kunnen uitoefenen. Zo lang is deze zaak geheel aan de volksinvloed onttrokken, want zelfs de leden van het Prov. ba- stuur hebben er totaal niets over te zeggen. Ook van andere ziidP werd met talloze feiten de schrikwekkende achterstelling van Noord-Hol landse plattelandsgemeenten aan getoond. hetgeen wel geëigend was om de vergadering met alge mene stemmen te doen besluiten tot het goedkeuren van het inge diende amendement. En nu maar hopen dat de partij deze kwestie met snoed tot voor de regerings tafel kan brengen. DEEMSTER Na zijn minder goede gezondheid der afgelopen maanden, mocht pastoor van Leipsig Woensdag de leeftijd der sterken bereiken in een gezond heidstoestand die bevredigend mag heten. Des morgens om 8 u. droeg de Z.E. jubilaris een plech tige H. Mis op tot zekere intentie. Vele parochianen woonden bet H. Offer bil en naderden ter H. Tafel tot intentie van hun pas toor. De verdere dag werd in intie me kring gevierd om al te grote drukte te vermijden. Toch maak ten vele parochianen hun op wachting. Ook de H.Ë. deken Schamper van Purmerend en de oud-kapelaan de W.E- heer Bie- mans gaven persoonlijk van hun belangstelling blijk. Donderdagmorgen wachtte de jubilaris nog een aangename ver rassing in de vorm van een kin- derhulde- Onder de bezielende leiding van de Eerw. zuster Ma Johanna en haar rechterhand, mej. Mar tha Ruyter, werd daar getoond wat met kinderen in 't fröbelen is te bereiken. Zichtbaar genoten de pastoor en zijn familie van 'n reidans; „Muzikanten" onder lei ding van een der kinderen. Ook een demonstratie van eon zangles volgens de „Ward-metho- de" dwong aller bewondering af. Ook enkele cadeaux werden er aangeboden- De jubilaris, zeer voldaan, dankte en kinderen en leiding voor het gebodene. .'.1 ,v, Voor de vele inwoners van Djakarta bestaat één groot gemeenschappelijk probleem: het verkeer. De openbare ver voersmiddelen dat 2tjn de autobussen en de nog van voor de oorlog daterende trams zijn bij lange na niet voldoende om zelfs op betrekkelijk stille uren alle passagiers op te nemen. Er gebeuren betrekkelijk weinig ongelukken met „passagiers"die aan de buitenkant van de tram „vervoerd" worden enhet is nog goedkoop ook, want betalen doen zij niet. Tijdens de Brandweerdagen, welke dit weekend op de Volks- hoogeschool „De Zandhoeve" te Bergen werden gehouden en waartoe het initiatief was genomen door de commandant van de Brandweer te Bergen, de heer J. Blaauw, in samenwerking met de leiding van de Volkshogeschool, heeft burgemeester D. Breebaart van Hoogwoud een interessante inleiding gehouden over de onderlinge samenwerking van de brandweercorpsen ten plattelande. De onderlinge hulpverlening dateert reeds van jaren vóór de oorlog, tijdens de bezetting werd zij meer gereglementeerd en de Londense Regering maakte het Tijdelijk Brandweerbesluit, dat grotendeels nog van kracht is, maar spoedig door een nieuwe wet zal worden vervangen, Deze hulpverlening berust niet alleen op welwillendheid, het moet ook gezien worden als een publiek rechterlijke taak. Anders komen er uit de hulpverlening veel moeilijkheden voort. Het begin sel van wederkerigheid ligt aan dit systeem ten grondslag. Na de technische zijde van het 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) Hef begin van de blokkade van Berlijn, is een van de meest kritieke tijden geweest in de na oorlogse gespannen verhouding tussen Oost en West. Ware het toen tot een gewapend conflict gekomen, dan zou West-Europa er is geen generaal, die dit ontkent eenvoudig onder de voet zijn gelopen. Thans, ruim drie jaar later, is het machtseven wicht niet onbelangrijk In het voordeel van het Westen verscho ven. Deze verandering heeft het zelfvertrouwen van het Westen doen herleven. Een bewijs hiervan is, dat de regeringen in West- Europa thans openlijk durven spreken over de gevolgen, die de bevolking zou kunnen ondervinden van verzet en verdediging tegen een vijandelijke inval, namelijk luchtaanvallen. Men durft er thans over te spreken, omdat verweer tegen deze aanvallen mogelijk is geworden. Er is momenteel geen sprake meer van „vernietiging", er is sprake van „schade". Deze schade kan beperkt worden door een burgerlijke verdediging. En daardoor, door de mogelijkheid van schadebeperking dus, heeft de burgerlijke verdediging zin gekregen. De maatregelen, welke in Ne derland ter bescherming van de burgerbevolking worden voor bereid, zijn genomen naar Engels voorbeeld. De Engelsen immers geven door hun ervaringen in de tweede wereldoorlog de toon aan op het gebied van de burgerlijke verdediging. Om deze redenen hebben onlangs enkele Neder, landse journalisten op uitnodi ging van dP Britse regering en met medewerking van de Ne derlandse regering in Engeland de burgerlijke verdediging be studeerd. Toen de Engelsen zich zetten aan het ontwerpen van een doel- traffende organisatie zijn zii be. gonnen met na te gaan, welke steden en objecten in een oorlog het doelwit zouden kunnen zijn van vijandelijke luchtaanvallen. Ook in ons land heeft men dergelijke berekeningen gemaakt. In overleg met militaire autori teiten is een lijst opgemaakt van de maximum tonnages aan bom men, waarmede de belangrijkste gemeenten, de z.g. A-gemeën- ten, per aanval hebben rekening tP houden en van de mogelijke frequentie dezer aanvallen. On der deze A-gfmeenten vallen o.m. de havensteden Amsterdam en Rotterdam, Den Haag als regeringscentrum, spoorweg knooppunten als Amersfoort en de marinehaven Den Helder. Deskundigen ztin van oordeel dat er in Nederland geen doel te vinden is. dat belangriik ge noeg zou kunnen ziin voor een aanval met een atoombom. Toch is met een beperkt ge bruik van dit wapen rekening gehouden. Ten aanzien van de minder gevaar-aantrekkende ge meenten, de z.g. B-gemeenten, HARLINGEN. De opening van de Tsjerck Hiddessluizen bij Harlingen en de Prinses-Mar grietsluizen bij Lemmer in Mei 1951 heeft reeds een belangrijke invloed gehad op de binnen scheepvaart in Harlingen. Het aantal schepen dat de gemeente sluizen in Harlingen passeerde was 3132 minder dan in 1950. Hiervan gingen 1304 schepen door de Tsjerck Hiddessluizen zo dat circa 1800 schepen een an dere route volgden. Dit laatste wordt mede in de hand gewerkt, omdat het kanaal Harlingen- Leeuwarden voorbij Dronri.jp nog niet op de gewenste diepte is ge bracht. In Harlingen bestaat on: gerustheid over de goede wil bij de Prov. Staten ten opzichte van de Friese zeehaven daar er door de nieuwe kanaalwerken een be langrijke bron van inkomsten zienderogen vermindert en de Staten blijkbaar nog niet toe schietelijk ziin om de gemeente daarvoor finantieel tegemoet te komen. Ook het feit, dat het nieuwe kanaal in de buurt van Harlingen nergens een aanleg plaats heeft, werkt er toe mede, dat de Harlinger middenstand aan der ravitaillering der schepen een belangrijk bedrag verspeelt, zo dat de pessimisten die ïr. de tot standkoming van het nieuwe ka naal de doodsteek voor Harlingen zagen, aardig op weg zijn gelijk te krijgen. is voor zover nodig rekening gehouden met aanvallen van beperkte omvang op voor de oor logvoering van belang zijnde ob jecten. Men moest bij dergelijke be rekeningen steeds met de meest ongunstige mogelijkheid rekening houden. De Engelsen hebben dit gedaan met een opvallend gevoel voor de realiteit. ,,Een atoom- aanval op een dicht bevolkte stad, waar geen burgerlijke ver dediging is, zal zeker honderd duizend slachtoffers maken. Met een goed functionnerende bur gerlijke verdediging kan het aantal slachtoffers echter tot 15.000 worden beperkt." Dit zijn verschrikkelijke cij fers. In Engeland heeft men bere kend, dat de burgerlijke verdedi ging in geval van oorlog over anderhalf millioen mannen en vrouwen moet kunnen beschik ken. De vredessterkte hoopt men te kunnen stellen op 500.000 man. Dit komt ong. neer op 45 man per duizend inwoners in een A-gemeente en 18 man per dui zend inwoners in een B-gemeente. Volgens richtlijnen van de Engelse organisatie zou een stad als Utrecht in oorlogstijd moeten kunnen beschikken over 822 man in het hoofdkwartier. 2021 wijk- waehters, 1216 man in reddings ploegen, 608 man bij de ambu lances, 1012 pioniers en 2424 man bij de sociale diensten. Het aantal vrtiwillisrers. dat in Nederland wordt nodig geacht, scliiint rond de 200.000 te liggen. Diensten en korpsen, overeen komende met die der Engelsen, staan on het muit te worden on gericht. De uniformen er voor ziin reeds ontworpen 's-GRAVENHAGE. De am bassadeur van India in ons land, de heer B. N. Chakravarty, heeft Zaterdag op de tweede verjaar dag van de republiek India een radiotoespraak gehouden voor de Wereldomroep. De ambassadeur, die Maandag j.l, zijn geloofsbrie ven aan de Koningin overhandig de, noemde Nederland's aandeel in :de wereldcultuur, kunsten en wetenschappen, philosophie en lettex'kunde, industrie en handel oneindig groter dan wat men redelijkerwijze kan verwachten van een land van zijn grootte en bevolking. Hij merkte op, dat er veel in ons land is, dat van groot belang is voor India. Hij noemde de industriële bedrijvigheid, de effi ciency en de vitaliteit van het volk, de landaanwinning, het her stel na de oorlog, de zuivelpro- ductie, de veeteelt, de onderzoe kingen op het -gebied der natuur wetenschappen en de genees kunde. Men heeft daarvoor in India grote belangstelling. systeem te hebben besproken, wees burgemeester Breebaart er op, dat door een goed geregelde hulpverlening veel onheil kon worden voorkomen, juist daar, waar plattelandsgemeenten met minder materiaal grenzen aan grote gemeenten met een goed uitgerust brandweercorps. Het toezicht en de zorg voor de brandweer berust momenteel in laatste instantie bij de bur gemeesters, het ware wenselijk, dat dit weer in handen kwam van B. en W. Landelijk regelt de Minister van Binnenlandse Zaken, geassisteerd door de in spectie van het Brand weer wezen, de zaken bij de brandweer. Het gevolg daarvan is, dat nu de burgemeester alleen zeggenschap heeft, de autonomie van de ge meente op dit terrein geweld wordt aangedaan. Het Rijk dient een steunende en coördinerende taak te hebben. Voor een goede werking van de onderlinge hulpverlening is ook nodig een goed contact tussen de commandant en manschappen van de verschillende corpsen. Vandaar dat in brandweerkrin gen deze brandweerdagen, zoals de laatste tijd op de Volkshoge school te Bergen gehouden, zo hoog worden aangeslagen. De brandweerdagen, die zich kenmerkten door een prettige sfeer, werden besloten door het optreden van (een nieuwtje op brandweergebied), het koor van de Berger Brandweer, Uiteraard een mannenkoor! BEZWAAR TEGEN TYPE VAN GEMEENTELIJKE WONINGBOUWLENINGEN •s-GRAVENHAGE. De mi nis' ers van Binnenlandse Zaken en van Financiën hebben in een brief aan de Colleges van Ged. Staten geschreven, dat de rege ring overwegend bezwaar maakt tegen gemeenteliike leningen van het tvoe. zoals de gemeente Til burg onlangs heeft uitgegeven, een 30-jarigc 4 net. fixe obliga tielening. De gemeente heeft niet de bevoegdheid tot tussentijdse aflossing, terwiil de geldgever elk laar in de gelegenheid wordt gesteld ziin s-'ukken ter aflossing aan te bieden. Dit om de consequenties, welke een dusdanige lening voor een gemeente kan hebben. De ge meente verspeelt daarmede de kans, binnen 30 jaren tot een reële consolidatie te komen. Deze soort leningen zijn behalve door Tilburg ook o.m. door Groningen en Den Haag gesloten. On verzoek van de regering hebben Ged. Staten van de ver schillende nrovincies aan de be trokken gemeentebesturen mee gedeeld dat zii hun goedkeuring niei aan deze lening kunnen geven en. voor zover deze reeds gegeven is. alsnog intrekken. Vlak bij Manilla op de Philippijnen ligt een klein dorpje, Tala, dat hoofdzakelijk door melaatsen wordt bewoond. Op het ogen blik, dat een aalmoezenier van de luchtmacht met enkele G's I ruim 5 jaar geleden een uitstapje maakte in de omgeving van Manilla, was het met deze mensen slecht gesteld. Zij hadden er terecht reden voor, te denken, zoals leprozenlijders eigen is, dat zij een voorwerp van afschuw waren voor de gezonden, dat zij uitgestotenen v/aren en vergeten. „Een menselijke mesthoop", werd eens over Tala geschreven. Hij groet de mannen met: „Jij bent een prachtvent, probeer een verhaal te schrijven, om jezelf be zig te houden; ook tegen de vrou wen maakt hij grapjes; „Beste pop", zegt hij, „je ziet er vandaag weer aardig uit-." En tegen een oude vrouw, met een vormloos, aangetast gezicht zingt hij: „You are my sunshine...." Op Dinsdag gaat Pater Hofstee altijd uit. Hij klimt in zijn ge De aalmoezenier, die de lepra- liiders bij toeval bezocht, was de 48-jarige Weleerw. Pater Anton L. Hofstee (O.P.) Hi.i werd in Utrecht geboren en maakte daar deel uit van een gezin van zes kinderen, dat, toen hii nog een kleine iongen was, naar Amerika emigreerde- Daar trad hli later in de Orde van de Dominicanen. Ontroerend gebed. Pater Hofstee was oP het eerste ogenblik al vervuld met grote deernis voor deze ongelukkigen. zodat het ogenblikkelijk zi.in ide aal werd, de toestanden voor deze mensen menselijker te maken. Het zou echter nog vijf jaar duren eer dat zijn gebeden werden ver hoord. „Lieve Jezus," zo schreef hij, „Laat mii zien in de nood van de melaatse, Uw nood, in hun hulpgeschrei. Uw hulpgeschrei, la'at mij in elke melaatse Uzelf zien, en laat mii U altijd dienen, door hen. Hii keerde terug naar de Ver enigde Staten, waar hij werd ge demobiliseerd; daarna kon hii zich vrijmaken om terug te gaan naar Tala, waar hi.i, zoals hii hoopt, zal kunnen blijven tot zijn dood toe. Tala is op een na de grootste van de zes lepra-kolonies op de Philippijnen. Hier leeft en werkt Pater Hofstee; ziin dagen ziin minstens 16 uren lang met werk gevuld. Hier werkt hi.i en leeft hii tussen 938 mannen, 529 vrouwen en 225 kinderen; en hii kent ze allen- Waar hii ook gaat, waar hij ook komt, op de markten, in de ziekenhuizen, oo de scholen, in. de straten, overal staat hii stil en praat met zi.in mensen. Voor de kinderen heeft hii altijd grapjes over en hii geeft hun igts lekkers. deukte Dodge-vrachtwagentje om 30 km. verderop naar het Zuiden te rijden, naar Manilla, waar hii de dag doorbrengt met boodschap pen voor zi.in melaatsen te doen, hun familie te bezoeken en geld in te zamelen voor ziin grote Liefde werk. Verbeteringen. In de vier jaar, dat Pater Hof stee thans in Tala werkt is er grote verandering gekomen. Er is een werkelijke gemeenschap door hem in het leven geroepen. De bevolking is meer dan ver dubbeld- De leprozen zijn goed be huisd en kriigen. voortreffelijk voedsel. Zii kunnen beschikken over een bibliotheek: er zi.in twee scholen, een kinderbewaarplaats, een zaal, waar eens in de week gedanst wordt, er worden films gedraaid en men heeft een be stuur gevormd, dat Pater Hofstee, „de beste van het land" noemt. Deze veranderingen houden ech ter niet alleen een materieel dienstbetoon in. Belangrijker is, de geestestoestand van de melaat se zelf te verheffen, zegt Pater Hofstee en hii tracht dan ook, hen oP alle manieren bii te bren gen, dat zii niet vergeten worden, niet uitgestoten ziin, niet worden verafschuwd. Want een dergelij ke mentaliteit onder de leprozen richt meer schade aan dan de ziekte zelf- Pater Hofstee wil zi.in melaatsen geven een werkelijke wereld van eigen bezittingen, waar liefde heerst en hoop op prettige, vooruitzichten. Zelf: arm. Zelf heeft Pater Hofstee niets nodig, vindt hi.i- Eens vond men hem, wonend in een geïmprovi seerde hut. en etend uit. 'n lunch- blikje, dat hii op een draagbaar kacheltje had opgewarmd. Zi.in eigen geest van armoede is zo. dat, terwijl hi.i een klooster heeft gebouwd voor de pleegzusters, 'n keric voor de melaatsen, en een kapel voor de niet melaatse hel - pers en helpsters, hii zelf steeds eet en slaapt in een kamer, die dient voor li.ikenkamer. Hi.i ver liest nooit ziin zin voor humor. Eens toen hii een pakket humo ristische boeken ontving voor zijn lepralijders, en hii die inkeek, heeft hii. zoals hii later schreef, zo hard en hartelijk gelachen, als 'n lijkenkamer nog nimmer heeft gehoord. Zi.in brieven zijn altijd interessant en opwekkend, vol verhalen over wat hi.i van plan is. in de toekomst te gaan doen- Plannen. Zo bijvoorbeeld wil hii spoedig komen tot de oprichting van een tehuis voor pasgeboren kinderen. Wanneer deze kinderen onmiddel lijk na de geboorte van de me laatse ouders worden gescheiden, zullen zii niet door de ziekte wor den aangetast. De ouders wensen, met de moed der wanhoop, hun kinderen deze kans te geven. Verder ziin er nog grote problemen, ten aanzien van voeding en kleding, die nog opge lost moeten worden. De dyna mische energie van Pater Hofstee bekend van ziin inspirerend pa rochiewerk in Californië, Oregon en Washington, zal echter met behulp van God en van de gehele Katholieke wereld nog veel ten goede voor de melaatsen we ten te bereiken. „Tala," zo zegt hij, is het beste, wat mij is overkomen, Als je pro beert, mij hier vandaaïi te halen, kun ,1e net zo goed mijn hoofd afhakken, want dit is mijn le - ven en mijn alles.—!"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5