Staat van beleg in Egypte voor TWEE MAANDEN Saargebied is opnieuw wrijfpunt tussen Duitsers en Fransen Uitwisselingsplan van V.N. Weduwe met acht kinderen begint nieuw leven in V.S. RODE krijgsgevangenen willen niet naar huis Burgemeester ontslaaen Sneeuwtrekkers kosten geld DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Sneeuw maakt melk duurder Medezeggenschap of socialisatie? AANTAL DODEN BIJ ONGEREGELDHEDEN: 62 Regering van Maher Pasja krijgt motie van vertrouwen Politiek gericht op Britse evacuatie Krijgsgevangenen op Korea Fmnse benoeming speelt troef in handen Duitse oppositie Onbewaakte overweg eist slachtoffer NIEUW GELUID OVER DE SAAR Voorkeur voor ware vrijheid HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, t 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct.» resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. STADSEDITIE. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 29 Januari 1952 46e Jaargang No. 12385 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) DE VAKGROEPEN van de orga- nisatie-Woltersom moeten uiter lijk 15 Februari 1953 worden op geheven. Bij de vastlegging van deze datum in de wet op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie heeft de wetgever er op ver trouwd, dat de daarvoor in de plaats tredende bedrijfschappen inmiddels zouden zijn opgericht. Naast het plan voor een land bouwschap, is er in dit opzicht echter nog maar weinig gebeurd. Er is een ontwerp voor een schil- dersbedrijfsehap ingediend, en ook in andere sectoren van mid den- en kleinbedrijven schijnt de oprichting van bedrijfschappen ernstig te worden voorbereid, maar de grote bedrijfstakken heb ben tot nu toe nog weinig van zich laten horen. De sociaal-eco nomische raad heeft begin De cember 1951 echter reeds 'mede gedeeld, dat de plannen haar uiterlijk 1 Maart 1952 zouden moeten bereiken om nog voor het verstrijken van de fatale datum geconcretiseerd te kunnen zijn en vooral in het licht van deze mededeling, wordt het duidelijk, dat een nieuwe regering de ter mijn, opheffing v&n de vakgroe pen zonder dat hiervoor iets an ders in de plaats komt of oprich tingen van bedrijfschappen bij de wet, waarvoor de wet op de P.B.O. eveneens de mogelijkheid biedt. De voorzitter van de Ned. Ka tholieke Middenstandsbond, de heer Koops, heeft op een buiten gewone bondsvergadering in Octo ber van het vorig jaar verklaard, dat de N.R.K.M. zich met kracht zou verzetten tegen een langer voortbestaan van de Woltersom- organisatie en wel omdat men in deze kring de P.B.O.-gedachte met overtuiging is toegedaan. Van andere zijde hoort men echter al wel op een verlenging van de termijn aandringen. De stok, die de wetgever met de vastlegging van de datum 15 Februari 1953 achter de deur plaatste, werkt hier wel in zoverre men inziet dat opheffing van de Woltersom- organisatie zonder meer een on gewenst vacuum zou scheppen, maar de meest juiste consequen - ti.e, de oprichting van een bedrijf schap, wil men niet trekken. Wat dit betreft blijft er aan werkge verszijde, niet aan Katholieke werkgeverszijde aldus de overtui ging van de heer de Bruyn in een vraaggesprek met de „Volks krant", aarzeling en verkapte tegenwerking. Deze aarzeling en tegenwerking zijn intussen niet enkel van be lang in verband met de voorge nomen opheffing van de vakgroe- pen-Woltersom, deze aangelegen heid heeft ook bredere aspecten. Uit verschillende uitlatingen van arbeiderszijde is reeds gebleken, dat men daar ongeduldig wordt en zo nodig nog veel dikkere en gevaarlijker stokken achter de deur wenst te zetten. Dc voorzitter van de Kath. Me- taalbewerkersibond heeft Decem ber '51 betoogd, dat socialisatie van het bedrijfsleven wel eens onvermijdelijk zou kunnen blij ken. En op de laatste vergadering van de Verbondsraad van de K.A.B. was het de heer de Bruyn, die eveneens de mogelijkheid van socialisatie opperde voor het ge val de doorvoering van de P.B.O. zou mislukken. De Christelijk- Historische werkgever Vixseboxe, hield dezer dagen in de Eerste Kamer een rede, waarin hij, merkwaardigerwijze, zij het langs een andere redenering, tot de zelfde conclusie kwam. De Christelijk-Historisehe woord voerder bleek het geheel eens te zijn met de stelling van het socialistisch Tweede Kamerlid, Hofstra, dat het bedrijfsleven in zijn streven naar grotere en goed kope productie in steeds grotere combinaties bezig is om zich zelf voor socialisatie of nationalisatie geschikt te maken. Naar zijn me ning zou in deze ontwikkeling het particulier initiatief en de parti culiere bedrijfsvorm slechts be houden kunnen blijven, wanneer het bedrijfsleven met overtuiging cn voortvarendheid de weg van de P.B.O. zou willen kiezen. Dat de ontwikkeling de P.B.O. reeds voorbij streeft, kan voorts nog blijken uit verschillende klei nere feiten van de laatste tijd. De heer Vixseboxse hield bovenge noemde rede bij de behandeling van de wet op het assurantiebe- middelingsbedrijf, een wet, die onnodig ware geweest, wanneer in deze sector reeds een bedrijfschap ware tot stand gekomen. De wet op het „toezicht credietwezen" voorziet, voor wat het bedrijfs economisch toezicht betreft, in representatieve commissies uit de verschillende sectoren van het bankbedrijf. Ware er ook hier een bedrijfschap geweest, dan had men dit toezicht wellicht geheel aan dit bedrijfschap kunnen over laten. En tenslotte is er nog de wet op de uitvoeringsorganisatie van de sociale verzekeringen, die deze week in de Tweede Kamer in behandeling komt, en waarbij de hele uitvoering van die verze keringen wordt geconcentreerd bij vakbedrijfsverenigingen, ook al weer organen van bedrijfschap pen, die er nog zullen moeten ko men en zonder welk.e deze hele overigens zeer toe te juichen zelf werkzaamheid van de betrokke nen maar een zwevende blijft. (Zie vervolg pag. 3) CAIRO. De nieuwe Egyptische regering heeft in beide kamers van het parlement eenstemmig het vertrouwensvotum gekregen. Het was de eerste maal, dat premier Maher Pasja voor de volksvertegenwoordiging verscheen. Hij werd in beide kamers luide toegejuicht. De wetgevende commissies van beide huizen keurden de decreten goed, waarbij de staat van beleg in het gehele land was afgekondigd. Maher Pasja had voor de bijeenkomst van het parlement verklaard, dat zijn voorganger, Nahas Pasja, en zijn W.A.F.D.-partij, evenals andere politieke groeperingen, hem volledige samenwerking hadden toegezegd. Het nieuwe kabinet heeft met ingang van gisteren zijn ministe riële taak op zich genomen. Maher Pasja is zijn regering be gonnen met een verandering aan te brengen in het uitgaansverbod, dat gold van zes uur 's avonds tot zes uur 's morgens. In het vervolg zullen de mensen tot 's avonds negen uur op straat mogen. Volgens de Egyptische bladen heeft de politie het hoofdkwartier van de socialistische partij geslo ten. De leider van de partij Ahmed Hoessein werd na de rel letjes die Zaterdag plaats von den, gearresteerd. Zijn politiek begon in de laatste tijd steeds meer naar de communistische zijde over te hellen. Een hoge politiefunctionaris heeft gisteren bekend gemaakt, dat bij de onlusten van afgelo pen Zaterdag 50 personen omge komen zijn. Hierbij waren niet de 12 per sonen inbegrepen die gisteren geheel verschroeid in de Barclay's bank gevonden zijn. Een officier van het Egyptische leger heeft gezegd dat men ge looft, dat zich onder deze 12 drie Britten bevinden. Maher Pasja heeft verklaard: „Mijn politiek is gericht op de Overstroming in Ohio MARIETTA (A.P.). De Ohio is plotseling buiten ziin oevers getreden, waardoor ongeveer 2.000 mensen hun huizen moes ten ontvluchten. Vier personen worden» vermist. evacuatie van de Britse troepen en de vereniging van het Nijldal. Ik zal de politiek volgen, welke door alle voorgaande regeringen gewaardeerd werd". De premier noemde 8 October, de datum, waarop het parlement de verbre king van het verdrag met Enge land van 1936 goedkeurde „een grote en glorieuze dag". Egyptische saboteurs hebben gisteren een Britse legertrein op geblazen nabij Kantara aan het Suezkanaal, waarbij vier solda ten gewond werden. Daarna volgde een hevig vuur gevecht. De Britten doodden een Egyptenaar. Men gelooft, dat vier andere Egyptenaren gewond werden. ONREGELMATIGHEDEN IN WESTERBORK EMMEN De burgemeester van Westerbork, de heer F. J. van der Worn is met ingang van 27 Januari ontslagen. Op 1 September van het vorige jaar werd hem op vermoeden van gepleegde onregelmatigheden verlof verleend, terwijl dij later werd veranderd in een schorsing. Het ingestelde onderzoek heeft er thans toe geleid, dat burge meester v. d. Worp is ontslagen. Burgemeester J. Tjalma van Hoogeveen fungeert reeds sedert September van het vorige jaar als zijn plaatsvervanger. Het avontuur van Kurt Carlssen op de film HAMBURG 28 Jan. (DPA). Het avontuur van de kapitein van de „Enterprise", Kurt Carls sen zal door Paramount worden verfilmd. De hoofdrol zal ver tolkt worden door Burt Lan- cester. Een witte postkoets getrokken door twee schimmels in de straten van München. In vroeger jaren zou dit beeld geen verbazing opgewekt hebben. Nu echter wil men de zaak wat nader bekijken en ziet: het is een beeldhouwwerk ge maakt uit sneeuw. Het is jammer dat het kunstwerk waar aan de artist 40 uren gewerkt heeft geen langer leven is beschoren: het smelt gelijk sneeuw voor de zon. MELK EN BROOD. BEZORGD, 1 CENT DUURDER 's GRAVENHAGE. Naar het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening mede deelt is het tengevolge van dc sneeuwval tot nader aankondi ging toegestaan voor de bij dc consument bezorgde consumptie- melk, respectievelijk voor het bezorgde brood, een prijs te be rekenen welke 1 cent per liter melk, respectievelijk per brood van 800 gram meer bedraagt, dan de vastgestelde maximum prijs Deze tijdelijke prijsverhoging diient als tegemoetkoming in de kosten voor extra hulp bij be zorging van melk en brood (z.g. sneeuwtrekkers) en mag dan ook alleen worden berekend in due gevallen, waarin van deze extra hulp van sneeuwtrekkers gebruik wordt gemaakt en in dien» de bezorging o® normale wijze derhalve dagelijks voortgang vindt. SEOUL (A.P.). De onder handelaars van de Verenigde Naties hebben gisteren een ge detailleerd plan voor de uitwis seling van krijgsgevangenen voorgelegd. De geallieerde commissie die de besprekingen voert, over de supervisie op de naleving van het bestand gaf de communisten de gevraagde vier en twintig uur respijt voor het bijeenkomen van de stafofficieren die zich bezig In Nederasselt, gelegen tegenover Grave aan de Maas, staat deze standerdmolen, die dringend restauratie behoeft. De eeuwenoude molen, in 1740 bij de doorbraak van de Maasdijk meegesleurd door de golven, werd in 1741 weer opgebouwd. Indien de voor restauratie benodigde gelden niet bijeen ge bracht kunnen worden zal dit karakteristieke bouwwerk ge doemd zijn te verdwijnen. zullen houden met het uitwer ken van de punten waarover reeds overeenstemming werd be reikt. Het geallieerde uitwisselings plan dringt aan op de vorming van twee commissies, die de details betreffende krijgsgevan genen en burgers moeten behan delen. Drie officieren van elk der partijen en een afgevaardigde van het Rode Kruis als tech nisch adviseur, zouden belast zijn met de uitwisseling van krij gsgevangen en. Een gecombineerde commissie van vier veldiofficieren en een afgevaardigde van het Rode Kruis ais niet stemhebbend voorzitter zouden het opper toezicht uitoefenen over de re patriëring van de burgers. De afgevaardigden van het Rode Kruis zouden alle gevange nen ondervragen ten einde vast te stellen of zij gerepatrieerd willen worden. BONN (A.P.) De West-Duitse socialistische partij heeft gisteren aangekondigd dat zij de wrijving die opnieuw over het Saargebied tussen Duitsland en Frankrijk is ontstaan, aan de Bondsdag zal voorleggen. Men verwacht dat hiervan ver hitte debatten het gevolg zullen zijn, waardoor sterke nationale gevoelens zullen worden wakker geroepen. Aanleiding tot de wrijving is de benoeming door de Franse regering van de Franse Hoge Commissaris in het Saargebied, Gilbert Grandval, tot Frans ambassadeur bij de regering van de Saar, die op haar beurt heeft besloten een diplomatieke missie in Parijs te vestigen. Hoewel van Franse zijde offi cieel werd verklaard dat de be noeming van Grandval niet voor uit wilde lopen op de definitieve status van de Saar, die alleen door de ondertekening van een Duits vredesverdrag geregeld kan worden, zien de Duitsers zelf het anders. De West-Duitse staats secretaris van Buitenlandse Zaken, prof. Walter Hallstein had gistermorgen over de benoeming een onderhoud met Robert waarbij hij nadere opheldering verzocht en bezwaren kenbaar maakte. Terwijl de West-Duitse socia listen verklaard hebben dat zij nimmer een Frans ambassadeur in de Saar zouden aanvaarden, daar zij het Saargebied als Duits gebied beschouwen, heeft de re gering Adenauer de benoeming „wonderlijk" genoemd en ver klaard, dat het onder deze om standigheden twijfelachtig is of het parlementaire debat over de aansluiting van Duitsland bij het Europese defensiestelsel op 7 en 8 Februari gehouden zal kunnen worden, zoals in de bedoeling lag. COOPERSTOWN, (A.P.) De 47-jarige mevrouw Josephine Pijnenburg is met haar acht kin deren op uitnodiging van de „Doublé Cross"-club naar de Verenigde Staten overgestoken, om daar een nieuw leven te be ginnen. Kort na de tweede wereldoor log kwam de Nederlandse we duwe cshriftelijk in contact met de „Doublé Cross" club (zo ge noemd naar het Romeinse cijfer twintig). Ze ontving voedselpakkettan en kleren en schreef terug om te bedanken. Het werd een uitge breide correspondentie. Toen me vrouw Pijnenburg eens klaagde in een van haar brieven dat het zo'n toer was qm de acht kin deren groot te brengen en een vak te laten leren en dat ze in VROUW DOOR GAS BEDWELMD ROTTERDAM De 62 jarige inavrouw E. Bergqvist was Za terdagavond alleen thuis. Toen haar bovenburen gas roken en op hun bellen geen gehoor kre gen, waarschuwden zij de po litie, die in de kamer naast de keuken mevr. Bergqvist in half bewusteloze toestand aantrof. Het bleek, dat in de keuken de kraan van de gasoven van het fornuis openstond. Vermoedelijk had de vrouw nieis van het uit stromende gas bemerkt.. Het is niet bekend hoe de kraan open kwam. Het siachtoffar is ter ob servatie in een ziekenhuis op genomen. haar levensonderhoud en dat van haar acht kinderen moest voor zien door naaien, kwam het ant woord dat ze dan maar over moest komen. De papieren wer den in orde gemaakt en enkele weken geleden werden negen inwoners van het Tilburgse be volkingsregister afgeschreven. Voor de oudere kinderen is al een baan gevonden en de andere zullen eerst in Amerika een behoorlijke opleiding krijgen. Met de „Veendam kwam het gezin in New York aan en met een auto ging het meteen door naar Cooperstown, waar de fami lie onderdak vond. Een bestelauto, bestuurd door C. D. v. d. Watering uit Heiloo, die gisteren de onbewaakte over weg aan de Brakersweg onder Bakkum, gemeente Castricum, passeerde, werd gegrepen door de electrise he trein, welke om ca. half twee uit Alkmaar ver trokken was. De auto wérd over een lengte van circa 250 meter meegesleurd en totaal vernield. De bestuur der werd in zorgwekkende toe stand naar het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. waar hii terstond onder chirurgische behandeling moest worden gesteld. De trein, die eveneens bescha digd werd, had vijf en veertig minuten vertraging. Wij vernamen, dat het uitzicht ter plaatse goed is. Het verzoek van Duitsland, opgenomen te worden in de or ganisatie van het Atlantisch Pact, dat de conferentie over het Euro pese leger in Parijs deed stokken, zou gezien moeten worden als een Duitse reactie op het Franse op treden in de Saarkwestie, dat Adenauer, die onder zware so cialistische druk staat, in een impasse heeft gebracht. In ingelichte kringen zegt men, dat de 76-jarige kanselier de ein deloze argumenten van de socia- moe geworden is. Zij zeggen, dat de laatste Franse stap de zorg vuldig opgezette binnenlandse strategie om parlementaire steun te verkrijgen voor het vormen van Duitse divisies voor het Europese leger ten onderste boven werpt. Een officiële woordvoerder te Bonn heeft namens de West-Duit se regering medegedeeld, dat er ten onrechte verband is gelegd tussen de oplossing der Saar kwestie en de deelname van W. Duitsland aan de Europese ver dediging. Dr. Adenauer heeft aldus de woordvoerder slechts verklaard, dat hii betwijfelde of het debat in de Bondsdag op 7 en 8 Febr., waaruit het besluit tot deelname aan de Verdedigingsgemeenschap moet resulteren, door zal gaan, nu Frankrijk een ambassadeur in het Saargebied heeft benoemd. Dr. Adenauer heeft n.l. te- doeld, dat eerst de Saarkwestie in de Bondsdag aan de orde zal komen en dat er dan wellicht geen tijd meer overschiet om de Europese verdediging af te han delen vóór de NATO-eonferentie listen tegen het Europese leger te Lissabon op 16 Februari. PARIJS, (A.P.). De Zuid-Koreaanse regering heeft gisteren aan Trygve Lie, de Secretaris Generaal van de Verenigde Naties verzocht, de communistische krijgsgevangenen, die niet naar huis terug willen keren, te beschermen. De Zuid-Koreaanse premier John M. Tsjang schrijft in een brief aan Lie dat het commando van de Verenigde Naties duizenden verzoekschriften heeft gekregen, waarvan sommige zelfs met bloed waren geschreven, van Noord-Koreaanse krijgsgevangenen om niet naar hun communistische meesters terug te hoeven keren. Tsjang wees erop dat de be sprekingen in Pan Moen Jon op een dood punt waren gekomen en zeide dat dit juist de bedoe ling van de communisten was, om een wapenstilstand te ver mijden. De Zuid-Koreaanse premier verklaarde in zijn brief, dat de Zuid-Koreaanse politiek op de volgende vier punten was geba seerd: 1. Er kan geen vrede zijn zo lang Korea is verdeeld. 2. Korea moet aan alle bespre kingen betreffende zijn toekomst deelnemen. 3. Korea moet toegelaten wor den tot de Verenigde Naties. 4. De Verenigde Naties moeten de opbouw van Korea als een erezaak zien. De brief werd vergezeld van een verzoekschrift, dat onder tekend was door 6305 Noord- Koreaanse krijgsgevangenen om niet naar" huis gezonden te wor den en door een verzoekschrift Noors vissersvaartuig in Russische wateren OSLO, 28 Jan, (N.T.B.). De Noorse motorkotter „Breisund" die, naar reeds gemeld is, sinds Zaterdag 19 Januari vermist was, is zoals al werd vermoed, inder daad in de Russische territoriale wateren terechtgekomen. Dat ge beurde op 21 Januari. De kotter heeft machineschade en kan dus niet op eigen kracht terugvaren. van Zuid-Koreaanse vrouwen en kinderen om teruggave van hun gevangen genomen vaders en mannen. ROEMEENSE GELDZUIVERING LONDEN (A.P.) Roemenie heeft zijn betaalmiddel opnieuw gewaardeerd en bepaald, dat voor bedragen onder de 1-000 lei voor elke 100 oude lei's een nieuwe lei verstrekt zal worden. De lei zal voortaan gekoppeld zijn aan de Russische roebel. Het kabinet heeft verder op- racht tot een algemene prijs verlaging gegeven. „WEG MET STALIN'' De Sovjet geheime politie heeft een inval gedaan tij dens een borrelpartij van officieren van het Rode leger, die te Rathenau, 65 km ten westen van Berlijn wa ren bijeengekomen om de bolsjewistische revolutie te vieren. Toen de kreten „weg met Stalin" waren gehoord, klonken er pistoolschoten, waarop het gebouw, waar de borrelpartij werd gehouden, door de geheime politie werd omsingeld. Vijftig of meer officieren werden gearres teerd en weggevoerd. Dit werd medegedeeld door het Russische informatiebureau, dat samengesteld is uit vluchtelingen van de Sovjet- Unie, die zich nu in west- Duitsland bevinden. (A.P.) f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1