Kraamzorg-Centrum Westfriesland Meer di Missiewerk aan de rand van de stad Langedijk groeit, maar niet zonder zorgen Boeiend filmprogramma als bijzondere attractie Een eenvoudig praatje over de sneeuw Nieuw Leven'roert de trom Mijn bel Ledenwerfactie begonnen In Alkmaars vierde parochiekerk werden twaalf kinderen aangenomen Toch is er vooruitgang Sint Augustinus Bij een langdurige sneeuwperiode een strop van f50.000 voor de gemeentekas De hr. G. A. Verkade 25 jaar notaris In memoriam Dokter Jb. Maats Werk-terrein thans geheel compleet en afgebakend Vrouw fin overv PAGINA 2 WOENSDAG 30 |ANUARI 1952 ALKMAAR. Vlak voor het houten kapelletje van Sint Joan nes Via-naiy op het woonwagen kamp stonden Zondagmorgen enkele haveloos geklede jongens op blote voetjes in de sneeuw, toen de „koster" van het kerk je, de 'heer Klaver, naar binnen ging om alles klaar te leggen voor de Heilige Mis. „Het is nog lang geen tijd, jongens.' zeide hij, „ga maar naar je wagen, daar zit je tenminste warm-" Maar de jongens schudden van neen. „Mijn broertje wordt aan genomen," riep er een, „en ik wil üraag vooraan zitten." Och. het is deze kinderen niet kwa lijk tw nemen: ze hebben eigen lijk niets anders dan hun kerk je: het is zo'n geheel andere wereld, waarin ze leven en dat kan een buitenstaander zo moei lijk begrijpen. Maar de kampaalmoezenier, kapelaan B. Voets en het vol ijverige comité begrijpen het wel. Ze hebben zich beijverd om van het aannemer» dier kinderen een feest voor het gehele kamp te maken. Vier weken lang werd aan die kinderen iedere middag les gegeven: ze waren er vol van en als de solex van de kamp- aalmoezenier door de modder naar het kapelletje reed. dan zwermden zijn „klanten" altijd om hem heen, vroegen om rozenkransen, plaatjes en storm den het kapelletje binnen, Ze droomden van nieuwe pakjes: ze hadden gehoord dat de voorzit ter van het comité, de heer Riet veld, en vooral de dames stad en land afliepen voor hun be- sphermelingetj es, Nu was de dag eindelijk ge komen. De heer Van Kessel had toet kapelletje smaakvol ver sierd en de natuur had het kamp, waar men anders diep J wegzakt in de modder en ratten voor de wagens ziet wegschie ten, bedekt met een wit sneeuw tapijt. Even over negen kwam d'e kampaalmoezenier aanrijden met die dames en heren ven het bestuur, cte directeur-organist, de heer Bloottooofd. met enkeie zangers van het Laurentiuskoor er» zijn onafscheidelijke misdie naar. DP bruidjes waren met de zuster net gearriveerd en in het kleine sacristietje stonden die verkleumde meisjus zich te ver warmen aan een stimkena olie- kacheltje. De bel werd geluid en spoedig stroomde het kerkje vol: mannen op klompen en zor- ©eiijk uitziende vrouwen in 'haveloze kledij. Het was hun feest en daarom waren zij graag gekomen. Tegen half tien trok een pro cessie van misdienaars en bruid jes met de kampaalmoezenier langs de wagens. De kinderer» werden afgehaald met de groet: De Meester is daar en roept u, en vol otnroering over het mysterie, dat zij nog maar ha,if begrepen, trokken zij eerbiedig de kapel binnen. Het koor zong de meerstemmige mis van Perosi. Onder de Heilige Mis vertelde de aalmoezenier iets over het Jezuskindje, dat op zoek naar een woonplaats in het kamp ge komen wa? en aan de deur van de wagens had geklopt. De ogen» van de kinderen schitterden: zii hieldten op hun manier van het Jezuskindje en wilden er voor door het vuur gaan. Het grote ogenibli't van de Hei lige Communie was aangrijpend'. Een eenzame moeder, die met haar wagen opgejaagd was door het gehele land er» hier met Kerstmis was neergestreken, kon haar tranpn niet. bedwingen. Een klein mets,ie op de eerste bank fluisterde mevrouw v. d. Berg in het oor: Nu zijn ze helemaal van Onze Lieve Heer. Een plechtig lof met mede werking van het Piuskoor. waar- LINKS DOOR DE BOCHT ALKMAAR De makelaar D. K. uit Amsterdam stond Dinsdag morgen voor de Alkmaarse recht bank terecht omdat hij op Zon dagavond 16 September 1951 in Blokker links door de bocht is gegaan met zijn auto. Daardoor reed hii de instrumentmaker H. J.T. aan, die met zijn piksplinter- nieuwe Jawa kwam te vallen en zijn been, nog wel oo zes plaat sen, brak. De Officier van Justi tie, mr. A.W. Holsteyn, die ver- dachtés rij-methode, door vele automobilisten toegepast verwer pelijk vond, eiste een boete van f 250,of 60 dagen. Op grond van de formulering van de dag vaarding vroeg de verdediger, mr. Haig, vrijspraak in een knap ju ridisch betoog, dat door de Offi cier van Justitie op 'n even bril- lante wijze werd bestreden. K.A.B. HOEKJE ALKMAAR. Op Dinsdag 5 Februari houden we onze eerste avond in parochieel verband. Voor de eerste keer zijn aan de beurt de leden, welke wonen in de St. Laurentiusparochie, de avond wordt gehouden in de zaal Haring, aanvang 8 uur. Geheel in het teken van 't winterprogram- ma gaan we eerst de schijnwerper plaatsen op de opvattingen van .t communisme over het gezin en t gezinsleven. Daarentegen plaatsen wij onze opvattingen. Er is dus volop gelegenheid om eens te praten over: gezinshulp en gezins zorg; over het scheppen van een echt huiselijke sfeer; over het Mater Amabiliswerk, over kin derbijslag; over kinderarbeid en Staatskinderkolonie's en kinder bewaarplaatsen. De avond zal echter met geheel gewijd mogen zijn aan het boven vermelde onderwerp. Want een avond in parochie-verband is mede bedoeld als een contact avond tussen bestuur en ledcti en de leden onderling. Over alles en nog wat is er te praten, over organisatievraagstukken, sociale kwestie's plaatselijke of parochi ële problemen. Alles kan men naar voren brengen. Op een gro te vergadering komt men daar niet zo gemakkelijk mee naar vo ren maar op avonden als deze gaat dat veel gemakkelijker. We vertrouwen daarom op een goede opkomst en vruchtbare en pret tige besprekingen. Het bestuur onder door Rinus Denie en Truikje Wanrooy een opdracht aan Maria werd gedaan, besloot dit prachtig feest. Het comité was de gehele dag de gast op het kamp. De men sen begrepen, dat er veel werk was vetrzet: de mensen waren dankbaar en voelden aan. dat het door de bijzondere omstan digheden voor allen zwaar mis siewerk was. Goddiank dat de kampaalmoezenier zoveel begrip en medewerking vnod onder de leden der Katholieke Actie, die verlangden naar dit missiewerk. Avontuurlijke meisjes ALKMAAR Een surveille rende agent van politie heeft vanmorgen op de Geestersingel twee meisjes aangehouden die gisterenavond uit Leeuwarden waren weggelopen en per fiets, sneeuw en gladheid trotserende op weg naar Amsterdam waren geggan. Te voorzichtig geweest ALKMAAR Gisterenmid dag is op de Kennemerstraatweg een autobestuurder die achter een voorrijder aanreed plotseling tegen deze opgebotst. De be stuurder van de v-oorste w-a-gen die erg voorzichtig wil-dn zijn stopte bij de Regulier-slaap om da-ar naa-r de toestand van de weg naar Amsterdam te vragen. Aangehouden ALKMAAR Op verzoek van de Groepscommandant van d-e politie te water te A'dam is een 23-jariige varensgezel aangehou den, verdacht van diefstal. Hij is naar Amsterdam overgebracht. NIEUWE AANKOPEN R.K. LEESBIBLIOTHEEK ALKMAAR 9338 H. Diven- d-al: Harten en Maskers HI-IV; 9339 Louis Bro-mfield: Twee zo mers III; 9340 Douglas Hyde: Ik spee-lde op rood IV; 9341: Theo- dorp Bonnet: Schooiertje en Ko ningin IV; 9342 Hendrik Kosters: Taiga V; 9343 Anne de Vries: Wij leven maar een-s IV; 9344 Rico Bulthuis: E-dmond de Wilde en de werkelijkheid XV; 9348: Ba/tel Drager; Het hoofd van Johannes IIX-IV9349 Michael lVtuam-anno'; Finale III-IV; 9350 Jotoanne Korch: De familie op het Arendsnest V; 9331 Anne de Vries: Reis door de nacht dl. I IV; 9352 Dick Ouwendijk: Het ben-en v-ooiih-oofd III; 9353 IJrjö Ko-kk-o: Illusia op aarde V; 9354 Mango van Ansdo-nck: Het gezin van Dokter Loojjers IV; 9355 Marie Koenen: Sto-rmenland en hist, verhalen IV; 9358 J. Weru- meus Bu-ning: Het gebroken hart of de reis naar Barcelona IV; 9359 Mr. A. Roothaert: Onrust op Raubrakken IV, Jonigenabo-ekein-: 9345: Willy van der Heide: De strijd o-m het gouds-chip V; 9346 Willy van dar Heide; Tumult in een toeristen hotel V. Meisjesboeken: 9347 F, de Clercq Zuibli: Sietske IV; 9356 Nida Voerman: De zwerm IV: 9357 Ems van Soest: Het dolle gebeuren i-n de cl-ub IV. R.K.A.F.C, FEESTAVONDEN Wij brengen U. ALKMAAR Wat de Com missie-feestavonden de leden en supporters van AFC morgen- en Vrijdagavond zal brengen, blijft nog een verrassing: maar wij kunnen wel zeggen, dat het een goed programma is deze keer. Men verzocht ons mede te de len, dat hedenmiddag van 57 uur in 't Kajottershuis nog kaar ten verkrijgbaar zijn voor beide avonden; (ingang Vlaanderhof). Voor zover er nog plaatsen be schikbaar zijn, zullen er ook nog vanaf 3 uur morgenmiddag en 's avonds aan de zaal kaarten y.erknjgba.ar zijn- Alleen de eerste avond wordt besloten met een bal o.l.v- de hr. Arendsen die ook de balletten in het programma verzorgt terwijl de Dolonans voor de mu ziek zorgen. Omdat men op tijd wil begin nen, is het gewenst, dat zoveel mogeljik kaarten vooraf worden gekócht. ROOD-CEEL HEILOO IJs en wederdie- nende, gaat Rood-Geel Zondag a.s. per bus naar Spierdijk, om de strijd aan te binden met St- George. Het resultaat van de -in dertijd gespeelde thuiswedstrijd tegen deze ploe» is wel wat Te gengevallen, doch het resultaat van de komende wedstrijd dient daaraan omgekeerd evenredig te zijn. Leden van de Supporters club kunnen de reis gratis ma ken. De niet-leden moeten f 1.25 betalen. Men kan zich daarvoor tot en met Donderdag opgeven -bij de hr. A. Kroon, Stationsweg 78, De bussen vertrekken om 1 uur. Supporters, die een plaats bewijs in hun bezit hebben van de afgekeurde wedstrijd op 20 Januari, kunnen op vertoon bier van hun reisgeld terug krijgen- Zii. die een gratis plaatsbewijs hebben, worden verzocht, dit te vernietigen. Nu worden er nieu we plaatsbewijzen verstrekt. Op Woensdag 26 Maart zal te kwart over vijf te Amsterdam 'n wed strijd worden gespeeld tussen 't Bondselftal en Engeland B. Van die tijdsruimte, die een be trekkelijk korte agenda voor de raadsvergadering van Dinsdag middag open liet, maakte burge meester Schelhaas een dankbaar gebruik om in de eejes-te zitting van 1952 even een terugblik te werpen op het wel en wge van de gemeente ln het, afgelopen ja-ar. Vooruitgang Er is in ve-le opzichten een vooruitgang te bespeuren. Het inwonertal na-m met een kleine vijftig person-en toe tot 8759. In het uitbreidingsplan kwamen tal van nieuwe woningen gereed en op het industrie-terrein verrezen, twee grote opslagplaatsen voor pootaardappelen en and-ere be- waar-p-rod-ucten. Het vaarwater werd verbeterd m-et het in ge bruik nemer» van een kroos machine. In het kader van de concentratie d-er gasvoorziening werd de gasfabriek gesloten, waarmede een zorgenkind van de gemeente van het toneel ver dween. Verder werden er vele werken t-ot stand gebracht waar door echter dg gemeente-finan- ciën niet overmatig werden be last. De financiële toestand van de gemeente is dan aok niet. on gunstig: de begiroting is nog si-uitend en al is een zuinig be heer geboder», er is toch gieen reden tot pessimisme. Nadat bur gemeester Schelhaas d-e raad be dankt had voo-r de prettige sa men-werking in het afgelopen jaar, maakte het oudste raadslid, d-e heer Ba-lder zich tot tollk der raadsleden om de burgemeester te danken en de volle medewer king toe te zeggen voor het n-u volgende jaar. Hamerstukken Overgaande tot de agenda ALKMAAR Op de eerste bijeenkomst in 1952, welke de af deling Alkmaar-stad van de R.K. Onderwijzersver „St- Augustinus" Dinsdagavond in het Victory-ho tel belegde, heette de heer Th. Dijkstra de leden, waaronder verschillende nieuwe leden, wel kom. De heer Dijkstra herinner de daarbij aan het zo goed ge slaagde jubileumfeest en hoopte dat het clubje van uitvoerenden bjj de feestviering niet ter ziele zou gaan doch ook oP andere avonden van zich zou laten ho ren. Er i-s in oprichting een ver nieuwingscursus, waarvoor de voorzitter de aandacht vroeg. Er zijn ook nog andere klemmende problemen in de katholieke on derwijswereld, waarvoor de heer Dijkstra de belangstelling van de katholieke onderwijzers vroeg. Natuurleven gefilmd De ornitholoog en cineast S. de ALKMAAR De ontstemming, die om de in bagger veranderde sneeuw wellicht mocht zijn bin nengeslopen in de harten van de voetgangers en wielrijders, zal gisteren, hoewel er van een zon netje geen sprake was, wel als sneeuw voor de zon zijn wegge smolten op het zien van zovele nijvere handen, die de straten van de binnenstad, voor zover ze behoren tot de meer of minder belangrijke verkeersaders, zo vlug mogelijk sneeuw en mod- dervrij maakten. Daarvoor zorgde een legertje van mannen van de gemeente lijke diensten Reiniging, Plant soenen en Openbare Werken. Nu de weersgesteldheden het buitenwerk practisch onmogelijk maken, is de vaste kern van de verschillende buitendiensten am bulant geworden. Daardoor was het de gemeente mogelijk, on middellijk een leger arbeiders te mobiliseren, die de wanhopig ge worden fietsers en wandelaars te hulp snelden en hun de sneeuw voor de voeten (banden) weg haalden. Nu zijn de belangrijkste stra ten van de binnenstad de belang rijkste verkeersknooppunten weer schoon en is er weer sprake van normaal fietsen en gewoon lo pen. Alleen in de meer van het centrum afgelegen wijken ligt de basterdsuiker" nog met tonnen tegelijk verspreid op de onwrik bare onderlaag van „borstplaat", dat de wegendekken bedekt houdt. Het nijvere leger van gemeen tewerklieden hield een wedstrijd met de dooi, die gisteren tegen de middag flink inzette en „op zijn dooie eentje" bijna even veel werk kon verrichten als de spaden en schoppen, pikhouwe len, sneeuwschuivers en bulldo zers van de gemeentemannen. Vrijdagavond begon het te sneeuwen. Om ongeveer 8 uur: des nachts om half een lag Alk maar onder een witgewolde de ken van sneeuw. Toen al werd de strijd met de sneeuw aange bonden en kon men de pekel en zandstrooie.rs op de Koor straat en de Langestraat al aan het werk zien. Nu vormen de wegdooiende hopen sneeuw halve meters hoge walletjes langs de wegen en stra ten; de grotere hopen worden op vrachtauto's geladen en pardoes in de grachten gekieperd. Wanneer de sneeuw terugkomt, kan die het, behalve de ongemak ken te veroorzaken, die het ver keer worden aangedaan, ook de gemeente danig lastig maken. Een langdurige sneeuwperiode kan de schatkist van de gemeente gemakkelijk 40 a 50 duizend gul den lichter maken. Nu zijn er nog slechts enkele s'neeuwdagen voorbij en men is al aardig aan het snoepen van de twee betref fende posten (1.000.voor ar beidslonen en f 1.000.voorver- huur van auto's die op de verse, pas opgediende begroting staan. Een pluim overigens ook op de hoed van de z.g. „pluimgraaf", die meer dan zijn plicht doet bij het verzorgen van de apen, dé vogels en de herten in de Alk maarder Hout. Hij betoont zijn medelijden met de vogelen des hemels, maakt hier en daar een besneeuwd plekje in het bos sneeuwvrij en voedt ze met krui melen broods. Niet alleen de gemeente, maar ook 't Hoogheemraadschap heeft handen vol werk, om de onder haar beheer staande wegen voor het snelverkeer geschikt te hou den. Ook daar zijn er de ambu lante werkers in vaste dienst, die de Hoeverweg, Herenweg te Eg- mond Binnen, Egmonderweg, Vennewatersweg, de Westfriese Dijk tussen Koedijk en Krabben dam, de wegen in St. Pancras en de weg van Akersloot naar Uit geest, met de bekende middelen hebben bewerkt. De rijkswegen worden schoongemaakt door de onderhoudsaannemers. Bij de Omval was tot Zater dag j.l. nog niets aan de weg ge daan. Wel waakte hier de Rijks politie. Menig automobilist die 't spiegelgladde verkeersplein sneed kreeg een bonnetje. De fietspaden langs de Kenne merstraatweg zijn niet bepaald brandschoon, zodat de fietsers, kennelijk speculerende op de toegeeflijkheid van de Politie, de grote verkeersweg gebruiken. Voor deze zonde tegen de strikte wetmatigheid, worden zij rui en dan toch wel afgestraft door de hevig spetterende autobanden, die de sneeuw tot een modderige brij vermalen. De fietspaden kunnen echter moeilijk sneeuwvrij ge maakt worden, waar de sneeuw schuivers hun werk hebben ge daan. In Heiloo heeft men nog geen sneeuwploegen ingeschakeld; daar knappen de auto's met de sneeuwschuivers het werk op. De Herenweg en de Stationsweg zijn. zo goed als sneeuwvrij en ook de Raadhuisweg zijn behoor- Waard uit Rotterdam vertelde de aanwezigen vervolgens tal van bijzonderheden over het dieren leven op de Veluwe, waarbij hij o.a. het leven van de uilen be sprak. Met een aantal films illu streerde de spreker zijn betoog. Daaronder waren er, vooral de kleurenfilms, die bijzonder ge slaagd bleken. De rijkdom aan planten, struiken, bloemen en paddestoelen kwam prachtig tot uiting, terwijl er in die films ook talrijke opnamen van korhanen, uilen, bonte spechten, mouflons en herten voorkwamen. Ook rp het, ogenschijnlijk kale, Wad is voor de natuurliefhebbers veel moois te zien, hetgeen de heer de Waard ook met zijn films ver duidelijkte. Het buitengewone filmprogramma bleek zeer in de smaak te vallen. Optimistisch jaarverslag Het voornaamste feit uit het jaarverslag was natuurlijk de viering van 't 25-iarig jubileum. Naast de materiële zijde had vooral ook de geestelijke kant van het verenigingswerk de aan dacht van het bestuur. De vereniging telt nu 'n kleine honderd leden die geregeld be langstelling tonen voor de vele acties, door het bestuur onderno men. Er zit gezonden groei in de afdeling en ook de financiën vor men geen al te grote bron van zorgen. Tijdens de rondvraag kwam nog even de woningtoe wijzing aan onderwijzend perso neel ter sprake Men heeft sterk de indruk, dat de bijzondere school daarbij in de hoek wordt gedrukt. Dat is echter volgens de voorzitter meer geschikt voor de KVP-vergadéring. Kennemerdamkring competitie DOS uit St. Pancras heeft een klinkende overwinning op OND uit Ofodam wetpn te behalen. Dit betekent voor DOS dat zii de 2 bovenste op de ranglijst weer wat naderbij is gekomen. Hier vol gen de uitslagen. DOS—OND: D. Kloosterboer—Jb- Koopman 2—0: Jb. Kooi—P- Dekker 2—0; F. Kunst—V Commandeur 1—1: A. Meeretooér—Jb. Commandeur 20-~ P PeereboomP. Koop man'2—0; A. Wagenaar—D. Wes ter 2—0; Jb. Groen—N. Wester 2—0: C. Klanker—P- Bakker 2—0 P. NieronJ. Dekker 2—0: Jn. OudN- Mak 1 STICHTING „ALKMAARS CLUBHUIS" ALKMAAR. In Alkmaar is tot stand gekomen de stichting Clubhuis voor de ongeorganiseer de jeugd „Alkmaars Clubhuis De stichting stelt zich ten doel de belangen van de Alkmaarse jeugd te bevorderen o.a. door het scheppen van gelegenheid voor ontwikkeling en ontspanning door middel van clubs voor han denarbeid, sport spel, toneel enz. De zelfwerkzaamheid zal een gro te plaats innemen. Het clubhuis zal zich hoofdza kelijk richten tot de jeugd, die geen lid is van een jeugdorgani satie; er zal plaats zijn voor kin deren en jeugdigen van alle ge zindten. Het bestuur is samengesteld uit vertegenwoordigers van verschil lende groeperingen uit de bevol king; „Pro Juventute het Bur gerweeshuis het Gemeentebestuur de Hervormde gemeente, de Ge reformeerde jeugdraad, het Hu manistisch Verbond en de Alk maarse Bestuurdersbond. Het bestuur wordt door de vol gende personen gevormd; Voorzitter: W. van de Vall, Co- mansstraat 16; Vice-voorzitter: J. H. Olthof, Emmastraat 69; Secre taresse: mej. R. van Maarleveld Friescheweg 58; Leden: R. Bak ker, Burgem. Palingstraat 7; J A. Elzinga, Westerweg 1; H. W. Holsmuller, Blekerskade 3; J. W. du Pont, Uitenboschstraat 63; N. J. Speur, Heerenweg 106, Heiloo; S. J. Tump, Lindenlaan 90-1; K. ven der Valk, van Houtenkade 25. werd die heer J. Goodi.ik eervol ontslag verleend als schoonma ker van de Ulo-sctoool te Noord- Scharwoude. In zijn plaats werd aangesteld Mevr. M. Kramer-de Ruiter. De commissies tot we ring van schoolverzuim tg Oud- lcarspel en Broek op Lamgepdiik werden herkozen, alleen in de laatste commissie gaal de heer J. Gideons© d© plaats van de heer R. Bosirna innemen. Het voorstel van B. er» W. tot verbouwing van de garage We der en het verlenen van een cre- diet om deze ruimte tot een be hoorlijk geoutilleerde gymna stiekzaal in te kunnen richten, waarmede ruim f6900gemoeid is, werd aangenomen. De ge meente zal ook de woning But- tersilagn 16 te Oudkarspel aanko pen voor f2400 Besloten werd het erediet in rekening-courant voor het eerste kwartaal 1952, op te nemen bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, vast tp stellen op f530.000.—. De wijziging van liet Ambte naren- ei» Werkliedenreglement, waarbij ontslag kan worden ver leend aan die ambtenaren, die lid zijn van bepaalde verenigin gen (U weet wgt wij bedoelen) ontmoette nogal tegenstand bjj de heer Volkers die van mening was, dat een dergelijke regeling later wel eens van toepassing kon worden verklaard op dé Partij van de Arbeid. ALKMAAR Morgen zal de heer G.A. Verkade, die op 29 Oc tober 70 jaar werd, zijn zilveren ambtsjubileum als notaris vieren. Van 2—4 uur zal hij te zijnen huize aan, de Emmastraat, reci piëren. Te zijner intentie zal des morgens in de St. Dominicuspa- rochie een H. Mis worden opge dragen. Door de uitoefening van zijn ambt en de vele functies, die hij in het Katholieke Verenigings leven vervult, is notaris Verka de een voor Alkmaar bekende en vooraanstaande figuur ge worden, ondanks het feit, dat hij voor zijn benoeming in 1927, Alk maar in het geheel niet kende. Met raad en daad heeft hij z'n cliënten in hun problemen ter zijde gestaan en meegeleefd met hun wel en wee. Door de jaren heen is hii zich hier ter stede volkomen op z'n plaats gaan voe len en hij is Alkmaarder gewor den, zodat hii. naar hii ons uit drukkelijk verklaarde, met grote voldoening oü zijn arbeid en de resultaten daarvan, terugziet. Ter gelegenheid Van zijn 70ste verjaardag hebben wij reeds ge wezen op de verschillende func ties, die notaris Verkade in het katholieke leven bekleedt. Het kan niet anders, of de be langstelling op ziin feestdag zal groot zijp. N.K.J.B. afdeling Alkmaar ALKMAAR Men verzocht ons om opname van het volgende: Heden (Woensdag) avond zal Henk Lansen in het Restaurant „Kinheim" zijn lezingen omtrent de Vrijmetselarij voortzetten. Al le NKJB-leden weten nog van de vorige week, hoe boeiend en in teressant het was, hetgeen zij over dit geheimzinnige systeem hebben gehoord. Zij zullen deze avond dan ook niet verzuimen. Ook niet-leden ziin van harte welkom. Half negen precies be gint het! ALKMAAR Zoals wii in onze editie van gisteren reeds moesten berichten, is de bekende Alk maarse arts Jb. Maats, gisteroch tend in het Centraal Ziekenhuis, waar hii voor ePn ernstige ziekte was opgenomen, op 57-jarige leeftijd overleden. Hii was de zoon van de destijds vooraan staande dokter Maats te Oude Niedorp. Ruim een kwart eeuw is de overledene te Alkmaar ge vestigd geweest, het eerst als as sistent van de bekende chirurg Dr. A. van Dam; later vestigde hii zich als zelfstandig arts. Ziin innemende persoonlijkheid maak te,dat in de loop der iaren zijn practijk zich hoe langer hoe meer uitbreidde en zijn patiënten hem op de handen droegen. In het St Elisabeth was de overleden arts een zeer geziene figuur. De laatste jaren was hii voorzitter van de afdeling Alkmaar van het Rode Kruis, waarvan hii sinds jaren bestuurslid is geweest. Hij was eveneens voorzitter van de Huisartsenvereniging alhier, en voorheen Commandant van de Colonne Rode Kruis Corps, waar hii de cursus leidde voor de ad- spirant helpers en helpsters en steeds accompagneerde hij de in validen, wanneer zii hun jaar lijkse bootreis maakten. Tenslot te was dokter Maats als adviseur verbonden aan de vroegere de- mobilisatieraad en lid van de Commissie van Toezicht op het L-Ó. Zijn stoffelijk overschot zal Vrijdag a.s. te Westerveld wor den gecremeerd. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. TOENEMENDE DOOJ Vanavond en vannacht weinig wind en on vele plaatsen mist bij temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag zwaar bewolkt met enige regen en toenemende dooi. Matige en later in de kust provincies krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Lode- wük F. zv M. v. Esseveld en E, H. Streicher. Gehuwd: Leonardus L. J. Flo rijn en C. C. Rinket. Overleden: Johanna M. Mol 24 jaar gehuwd met W. F. J. Nieu- wenburg; Grietje M. C. v. d. Aak ster 56 jaar gehuwd met F. M. Belt; Maria Lonth, 78 jaar; Tietje de Haan 78 jaar gehuwd met J. Speets; Willem v. d. Wal 67 jaar gehuwd met M. M. Stapper. Jongen slipte tegen auto ALKMAAR. Gistermorgen is een jongen van 13 jaar, die per rijwiel over de Laat reed, tenge volge van de gladheid van de weg tegen een passerende vracht wagen gevallen. Hij liep een snij- wond op aan zijn linkerslaap wel. ke in het Centraal Ziekenhuis werd gehecht, Daarna kon hij naar huis gebracht worden. HEILOO. De aangekondigde actie tot aanwerving van nieuwe leden is begonnen. En reeds thans, na slechts enkele dagen, hebben zleh 20 nieuwe dames- en herenleden aangesloten. Het begin is er, maar de stroom moet nog groter worden. De 100 is nog niet bereikt! Wacht niet langer. Heiloo kan toch gemak kelijk 'n koor van 100 leden op brengen. Nieuwe werken voor concours enz. zijn in studie genomen en daarom n u doorzetten en niet langer uitstellen." Onze secretaris, de heer H. Ursem, Stationsweg, is gaarne bereid tot nadere inlichtingen. Zoals wij reeds mededeelden zijn de jeugd- en meisjeskoren met 'n buitengewone ijver aan het studeren en zij willen laten zien en horen, wat zii onder de bekwame leiding van hun direc teur en zijn helpers!sters) op de uitvoering kunnen presteren. De Operette „De Boschduivel tjes", die zij in studie hebben, belooft weer 'n succes tp worden en zal hopelijk velen (verleden jaar telden de uitvoeringen ca. 1500 bezoekers) wederom 'n ge notvolle avond bezorgen. Er wordt door allen hard, ge werkt en de kinderen willen vele ouderen, die er zeker zullen komen, weer eens uit de beslommeringen von het leven halen. Maar niet alleen „de Bosch duiveltjes" zullen u „te pak ken" nemen, ook de uitvoering van de zeer mooie Bloemencan- tate met sopraan-solo en muzi kale medewerking van het en semble van de heer J. van En gelen te Alkmaar zal u in ver voering brengen. Voor deze Bloemencantate werden speciale eigen ontworpen costuums ver vaardigd, dat het geheel tot 'n onvergetelijk sprookje zal maken. 'n Speciale kinderuitvoering zal worden gegeven op Woens dag 20 Febr. a.s. half drie uur n.m., tegen 'n zo laag mogelijk Op de onlangs gehouden be stuursvergadering van de Stich ting Kraamzorg-Centrum West- Friesland werden enkele belang rijke besluiten genomen: De wijk-kraamhulp, die in Wognum verzorgd werd door de afd. Wognum van het Wit-Gele Kruis en in „de Streek" door de afd. Grootebroek van het W.G.- Kruis, is vanaf 1 Januari 1952 in handen gekomen van de „Stich ting Kraamzorgcentrunv W. Fr.". Besprekingen met het b.estuur van „St. Liduina" van Wervers- hoof (welke vereniging aldaar de wijk-kraamhulp verzorgt) hebben als resultaat gehad, dat ook deze wijk-kraamhulp zal worden overgenomen dopr de „Stichting Kraamzorgcentrum W. Fr.", en wel met ingang van 1 April 1952. Alsdan zal dus de kraamzorg in geheel West-Friesland in han den gekomen ziin van boven genoemde stichting. De begiroting van 1952 sluit met een nadelig saldo. Verzoeken om stjbsiidie ziin inmiddels bij de gemeentebesturen ingediend. Het resultaat van d/e Moeder- en-kind-actlie werd besproken. Een definitieve uitslag van de wedstrijd (n.l. welke zes paro chie» per katholiek gezin de hoogste biidtraigen zouden leve ren) kon nog niet worden gege ven. daar die uitslag van deze actie in een tweetal parochies nog niet kon worden verkregen. Voorlopig konden de eerste vier winnaars van een baby-pakket worden aangewezen, n.l. Sloot- dorp, -Spanbroek, Ursem en Oos terblokker. Zodira het totaal re sultaat bekend is, zullen de twee resterende winnaars alsmede de ovcirige parochies, die aan de actie deelnamen, daarvan in kennis gesteld worden. Overigens moest worden ge constateerd, dat het resultaat van deze Moeder en kind-actie niet heeft beantwoord aan de verwachting en dat het totaal bedrag belangrijk lager was dan het vorige jaar. De oorzaak van deze teruggang werd gezocht in het minder-juiste tijdstip, Waar op de actie plaats vond, terwijl ook agn de medewerking van de plaatselijke afdelingen van het Wit Gele Kruis hier en daar zeker we) wat heeft ontbroken. Jammer, dat door deze terug gang van de bijdragen voor het Moeder en kind-fonds de hulp aan behoeftige kraamvrouwen ietwat zal moeten worden be perkt. Degenen, die menen voor deze hulp-verlening uit het Moe der en kind-fonds in aanmerking te komen, kunnen zich wenden tot de Leidster-docente, adr. Gr. Oost 70. Hoorn. Op advies van de „Bondscom- missie voor Kraamzorg" te Haarlem, en in overleg met de „Commissie inzake kraamhulp" te 's Gravenhage, werd door het Hoofdbestuur van het W.-Gele Kruis in de provincie Noordhol land het werkgebied van het „Kraaimzorgcentrum W. Fr." vastgesteld. Tot dat werkgebied behoren de gemeenten: Hoorn, Wieringermeer, Wieringen, Hoog woud. Abbekerk Twisk, Opper does. Medem'blik, Wervershoof, Andijk, Enkhuizen, Bovenkar- spel, Grootebroek, Hoogkaxspel, Westwoud, Nilbbixwoud, Mid- woud Sii'bekarspel. Opmeer, Spanbroek, Wognum, Zwaag, Blokker, Venhuizen, Wiidenes, Scheilinklhouit, Obdam, Ursem, Berkhout, Avenhorn, Schermer- horn Oudendijk, Beets, Beem- ster. Oosthuizen. Kwadijk, Mid delde, Warder. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld' over talrijke vraag stukken het kraamzorgwerk be treffende, opdat het ideaal van de Stichting: „aan ieder kraam bed een gediplomeerd kraamver zorgster" zo spoedig mogelijk zal kunnen worden bereikt. gestelde entreeprijs van f 0.30. Waarom is het entree zo laag? Omdat de kindertjes van „Nieuw Leven" hun dorpsgenootjes en vele daarbuiten willen laten ge nieten van hun zang en spel. Voor de ouderen is de uitvoe ring vastgesteld op Zondag 24 Februari a.s., te half 8 precies. De medewerkers (sters) aan deze uitvoering zullen persoon lijk bij u aankloppen om u 'n toegangsbewijs a f 1.(bel in begrepen) ten verkoop aan te bieden, Wij raden u aan, voor ziet u tijdig van 'n toegangsbewijs. De mooie aula van de St. Wil- librordusstichting, die voor deze gelegenheid weer welwillend door de Eerw, Overste beschik baar gesteld werd, is wel groot, maar toch misschien nog te klein. Mededelingen over plaatsbei spreken enz. volgen nog nader. Het Bestuur. GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 17 tot en met 23 Januari 1952 en te bevragen aan het bureau van politie te Alk maar, iedere werkdag van 17 tot 18 uur op kamer 14, le etage, be halve: op Zaterdag. Rechtfhoudier (medisch): shawls, handschoenen, kinder regenjas, passer, ballpoint, shawls Choofd- doeker»), p-advindersriemen, wan ten, auto-wieldop, portemonnaies, broche parapluie-hoes, sleutels, •halsketting, vulpen, dameshoed, geldsbedrag; alpiaomutsen, etui's ring, kundertasje, koffertje, pols horloge. ceintuurs, gymschoen, aansteker, autoband, collier, kis ten vulpotloden, sleutelbos, oor bel, kmdertasje, parapluie-hoes, muntstuk, pakje met inh„ kin derwagen. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Anna d i "L' "L Kraakman en M. P. Brakenhoff; Eldert J. Th. zv D. J. Duin en A. S. Groenewoud; Lid- wina G. dv J. J. Govers en M. C. K°Ps; Catharina M. dv A. M. Bos en C. M. Martin; Magda dv L. Varro en H. Meijer. „Gehuwd: Simon Joseph de Waard en Loes Fleumer. Jaarvergadering K.A.B. EGMOND BINNEN Op de vergadering van de KAB dezer dagen gehouden, is het eventueel zitting hebben van enige leden in ae K.K- Womngbouwvereni- ging ter sprake gekomen; dat bracht nogal enkele moeiliikhe- den met zich mee en waarschijn lijk zal daarover het laatste woord nog wel niet gezegd ziin. Het doel van „Herwonnen Le venskracht" werd weer eens on der de aandacht van de leden ge bracht. De heren P. Schilder en G. Tervoort werden door de G A. de Z.E- heer pastoor A. Kok ge decoreerd om hun resp. 20 en 25 laar trouwe dienst. De tweede secretaris en eerste penningmees ter werden herkozen. Eveneens werd de voorzitter herbenoemd. Het voorstel tot oprichting van een spaarkas werd afgestemd. De G.A. vestigde nog eens de aandacht op het grote geestelijk nut der retraite- De belangstel ling wordt gelukkig hoe langer hoe beter. Het instellen van een retraite-spaarkas moge die be langstelling nog groter doen wor den, aldus besloot hij. Tevens in troduceerde hii het plaatselijk advies-bureau en het voorlich tingsbureau voor beroepskeuze, uitgaande van de KAB. Jaarvergadering K.V.B, HEILOO Men verzoekt ons opname van het volgende: Op Donderdag 7 Febr. a.s. zal de Kath. Vrouwenbeweging haar jaarvergadering houden in het NKJB-gebouw, des avonds om half acht. Aan de orde is een bestuurs verkiezing. Aftredend zijn de da mes M. BeerseMeyer, M. Mey erSchouten en M. Groothedde- Bosma. De dames zijn niet her kiesbaar. Candidaten voor open gevallen plaatsen kunnen tot voor de vergadering worden inge diend, mits voorzien van vijf handtekeningen De heer Dominicus, leraar aan het R.K. Lyceum te Alkmaar, houdt vervolgens een interessante lezing, met lichtbeelden over Spanje. Men wordt verzocht precies op tiid aanwezig te ziin. dan kan de lezing om half negen beginnen. DEN HAAG - korte termijn me van Economisch plcm, dat de be van ruim tweed naar de verwac] een versnelde i worden overgeg kolenlagen, zone Ter stimulering in de mijnen zulle beschikking van r den gesteld. „Meer huizen mijnwerkers, me betekent meer k betekent ongesto van onze samenle' van de dollarbalar nister. De totale impo redelijke kolenvoo: beloopt voor 1 meer dan zes mill bedroeg de invoer se kolen in Net vijftig millioen gul waaraan nu bek ven, betekent, dat handenvol wordt invoer van dure ki volg ten dele wor een zodanige situ, dat de productie vi kopere Nederlani worden uitgebreid. Op ieder ton in ven kolen, bestemt lands gebruik wi gelegd, welke wori Brandstoffen-egalisi elke ton dure im een subsidie, wel taald wordt uit he' licatiefonds, Het plan gaat er elke ton steenkool produceerd boven normaal geldende die door de Nedi aan het binnenlar verd, in inkomsten stoffenegalisatiefono door de op deze p paste heffing. Daai ductie een overeei veelheid importkoli daarnaast een besp, gaven van het font kregen ter grootte op deze import. Het financiële vo het Egalisatiefonds productie voortspru aangewend voor w< mijnwerkers, nleu genheid of meer beid in de mijninda Minister v. d. B na een zekere aanJj burgse kolenjjroducl veer 400.000 ton zal Een dergelijke pre betekent een vermi OUDELI ED El ZONDER I Een bewoner v, liedentehuis „St Achterveld heeft 'i toestand met een Sractisch alle kar 'oordzijde van h ruiten stuk gesl; waren grote spiege en twintig brede veel vitrage werd caféhouder wist de meesteren. Voorlof d'e vensteropening: ken dicht gemaak De politie in Rc de 44-jarige vrouv aangehouden, die d haar woning aan c werd „overvallen", en van haar geld het ingestelde ond die ware toedracht Van haar echtge: f 180,bestemd v we fiets, gekregen ren, doch het geld haar huishouding c het echter niet aan vertellen en toen „overval" in scene. In de woonkami een ravage aan en gens in de gang de voordeur op ee: Na drie kwartier buren haar en na gehoord te hebben den ze de politie. Verwondingen h; niet en tenslotte b« ze de „overval" op zet. Er is proces-verba opgemaakt wegens een valse aangifte. 31 Januari: Dan Basco Een van de mei te heiligen uit tijd is wel Joanne eenvoudige pries' Turijn een eerst stad opende en al' de moderne jeu, aan alle priesters leiders een lesje ven in de ware op Dit laatste verge gemakkelijk: mei op allerlei wijzen werk aan de gan gen; men past a thoden toe, maai over het hoofd de methode van Don worden met de ji diep in hun ziel Bidden wij vanda moderne jeugdwei zoveel zorgen f moge richten naai selen van Don Bi IN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2