Meer kolen voor de industrie en de huisbrandvoorziening Nederlandse jongemannen gaan in Amerikaanse bedrijven werken Silver Star uitgereikt de trom Mijnen-egalisatiefonds belooft veel goeds Oud-minister van Schaik wordt morgen 70 jaar Rust keert terug in Cairo Regering heeft besloten: Ypenburg, niet Schieveen Kamer vóór toetreding van Griekenland en Turkije fonnen oJjfri Van de ervaringen profiteert straks vaderlandse industrie Vrouw fingeerde overval Nog 5 slachtoffers gevonden Beurstïjd verlengd tot 75 minuten DE ACHTTIEN VAN DE NIEUW AMSTERDAM Parlement over Atlantisch Pact Ring uit Vorden werd ingeblikt ERWACHTING door het K.N.M.I. >ldig van Woensdag- mderd'agavond. >E DOOI en. vannacht weinig n vele plaatsen nvist eraturen om het Morgen overdag wolkt met enig? i toenemende dooi. later in de kust- krachtige wind uidwest en Zuid. ;rlijke Stand Geboren: Lode- v. Esseveld en E. H. .eonardus L. J. Flo- Rinket, Johanna M. Mol 24 met W. F. J. Nieu- etje M. C. v. d. Aak gehuwd met F. M. jonth, 78 jaar; Tietje iaar gehuwd met J. im v. d. Wal 67 jaar M. M. Stapper. ipte tegen auto t. Gistermorgen van 13 jaar, die per de Laat reed, tenge- ie gladheid van de n passerende vracht en. Hij liep een snij- zijn linkerslaap wei- Centraal Ziekenhuis t. Daarna kon hij bracht worden. fcreeprijs van f 0.30. het entree zo laag? indertjes van ..Nieuw i dorpsgenootjes en iten willen laten ge- hun zang en spel. mderen is de uitvoe- steld op Zondag 24 3., te half 8 precies. werkers (sters) aan ring zullen persoon- aankloppen om u 'n rijs a f 1.— (bel, in- tèn verkoop aan te raden u aan, voor van 'n toegangsbewijs, aula van de St. Wil- ihting, die voor deze weer welwillend rw. Overste besehik- 1 werd, is wel groot, aisschien nog te klein, ïgen over plaatsbe- z. volgen nog nader. Het Bestuur. EN VOORWERPEN tR Gevonden over van 17 tot en met 23 2 en te bevragen aan van politie te Alk- e werkdag van 17 tot ;amer 14. Ie etaige, be- iaterdag. iter (medisch); shawls, en, kinder regenjas, fcpokit, shawls Cboofd- idivindersrieimen, wan- deldop, portemonnaies, :apluie-hoes, sleutels. vulpen, dameshoed, alpilLomuitsen, etui's rtasje, koffertje, pols- eintuiurs, gymschoen, autoband, collier, kis- loden, sleutelbos, oor tasje, parapluie-hoes, pakje met inh.. kin derlijke Stand Geboren; Anna Kraakman en M. P. Eldert J. Th. zv D. J. S. Groenewoud; Lid- J. J. Govers en M. C. arina M. dv A. M. Bos lartin; Magda dv L. Meijer. Simon Joseph de Loes Fleumer. rgadering K.A.B. 3 BINNEN Op de g van de KAB. dezer mden, is het eventueel •bben van enige leden K- Woningbouwvereni- sprake gekomen; dat gal enkele moeilijkhe- ch mee en waarschiin- daarover het laatste wel niet gezegd ziin. van ..Herwonnen Le- werd weer eens on- dacht van de leden ge- heren P- Schildex en •t werden door de G A. er pastoor A. Kok ge- om hun resp. 20 en 25 re dienst. De tweede sn eerste penningmees- a herkozen. Eveneens voorzitter herbenoemd, tel tot oprichting van cas werd afgestemd- vestigde nos eens de op het grote geesteliik 5traite. De belangstel- t gelukkig hoe langer Het instellen van een aarkas moge die be- nos groter doen wor- besloot hij. Tevens in- e hii het plaatselijk eau en het voorlich- u voor beroepskeuze, van de KAB. srgadering K.V.B. Men verzoekt ons an het volgende: derdag 7 Febr. a.s. zal Vrouwenbeweging haar lering houden in het ouw, de6 avonds om orde is een bestuurs- Aftredend zijn de da- eerseMeyer, M. Mey- ten en M. Groothedde- >e dames zijn niet her- Candidaten voor open- laatsen kunnen tot voor Jering worden inge- its voorzien van vijf ingen. 1 Dominieus, leraar aan Lyceum te Alkmaar, volgens een interessante iet lichtbeelden over rdt verzocht precies op azig te ziin. dan kan de i half negen beginnen. WOENSDAG 30 JANUARI 1952 PAGINA 3 (Van onze verslaggever) DEN HAAG Een plan om de Limburgse kolenproductie op korte termijn met vijl procent te doen stijgen, is door de minister van Economische Zaken, prol. v. d. Brink, bekend gemaakt. Het plan, dat de bewindsman ontvouwde, houdt in: tewerkstelling van ruim tweeduizend ondergrondse arbeiders, een aantal, dat naar de verwachting van de minister kan worden gevonden, en een versnelde mechanisatie van de kolenwinning. Voorts zal worden overgegaan tot een vervroegde albouw van gunstige kolenlagen, zonder dat van roolbouw kan worden gesproken. Ter stimulering van de arbeid in de mijnen zullen woningen ter beschikking van mijnwerkers wor den gesteld. „Meer huizen betekent meer mijnwerkers, meer mijnwerkers betekent meer kolen, meer kolen betekent ongestoorde voortgang van onze samenleving en sanering van de dollarbalans", aldus de mi nister. De totale import, die voor een redelijke kolenvoorziening nodig is beloopt voor Nederland thans meer dan zes millioen ton. In 1951 bedroeg de invoer van Amerikaan se kolen in Nederland honderd vijftig millioen gulden. Het plan, waaraan nu bekendheid is gege ven, betekent, dat het geld dat met handenvol wordt gebruikt voor de invoer van dure kolen, in het ver volg ten dele wordt gebruikt om een zodanige situatie te scheppen, dat de productie van de veel goed kopere Nederlandse kolen kan worden uitgebreid. Op ieder ton in Limburg gedol ven kolen, bestemd voor binnen lands gebruik wordt een heffing gelegd, welke wordt gestort in het Brandstoffen-egalisatiefonds, Op elke ton dure importkolen komt een subsidie, welke eveneens be taald wordt uit het genoemde ega lisatiefonds, Het plan gaat er nu van uit, dat elke ton steenkool, die wordt ge produceerd boven de thans als normaal geldende hoeveelheid en die door de Nederlandse mijnen aan het binnenland wordt afgele verd, in inkomsten van het Brand- stoffenegalisatiefonds doet stijgen door de op deze productie toege paste heffing. Daar deze meerpro- ductie een overeenkomstige hoe veelheid importkolen vervangt, zal daarnaast een besparing op de uit gaven van het fonds worden ver kregen ter greotte van de subsidie op deze import Het financiële voordeel, dat voor het Egalisatiefonds uit de meer- productle voortspruit, zal worden aangewend voor woningen voor de mijnwerkers, nieuwe werkgele genheid of meer productieve ar beid in de mijnindustrie. Minister v. d. Brink meent, dat na een zekere aanlooptijd de Lim burgse kolenproductie met onge veer 400.000 ton zal kunnen stijgen. Een dergelijke productieverhoging betekent een vermindering van de OUDELIEDENTEHUIS ZONDER RUITEN Een bewoner van het Oude- liedentehuis „St. Joseph" te Achterveld heeft in overspannen toestand met een schop van practisch alle kamers aan die Noordzijde van het gebouw de ruiten stuk geslagen. Hierbij waren grote spiegelruiten en vijf en twintig brede vensters. Ook veel vitrage werd vernield. Een caféhouder wist de man te over meesteren. Voorlopig heeft men de vensteropeningen met plan ken dicht gemaakt. De politie in Rotterdam heeft de 44-jarige vrouw P. de J.-V. aangehouden, diie dezer dagen in haar woning aan de Sophiakade werd „overvallen", neergeslagen en van haar geld beroofd. Bij het ingestelde onderzoek kwam de ware toedracht aan het licht. Van haar echtgenoot had ze f 180,bestemd voor een nieu we fiets, gekregen om te bewa ren, doch het geld maakte ze in haar huishouding op. Ze durfde het echter niet aan haar man te vertellen en toen zette ze een „overval" in scene. In de woonkamer richtte ze een ravage aan en ging vervol gens in de gang liggen met de voordeur op een kier. Na drie kwartier ontdekten de buren haar en na haar verhaal gehoord te hebben waarschuw den ze de politie. Verwondingen had ze echter niet en tenslotte bekende ze dat ze de „overval" optouw had ge zet. Er is proces-verbaal tegen haar opgemaakt wegens het doen van een valse aangifte. import van circa 30 millioen gul den aan dollardeviezen. De minis ter sprak ook nog over het belang van de overeenkomst, die onlangs met de West-Duitse Bondsrepu bliek is afgesloten. Deze overeen komst heeft betrekking op het del ven van kolen op Duits gebied. De Limburgse kolenproductie zal hier door nog eens met twee a driedui zend ton per jaar kunnen worden vergroot. Gezien de lagen waarop de overeenkomst betrekking heeft, zal tevens de Nederlandse huis brandvoorziening een niet onbe langrijke verbetering ondergaan. De opvoering van de huidige ko lenproductie met vijf procent is overigens nog niet voldoende. Mi nister v. d. Brink deelde mede, dat met de andere West-Europese lan den ook Nederland vóór 1 Maart 'n plan gereed moet hebben om het Europese kolentekort van het mo ment op te heffen, althans aan zienlijk te verkleinen. Door de besparingen op kolen- i'jr.'porten en het overdragen van de heffing op extra-geproduceer de steenkool in ons land door het Brandstoffen-egalisatiefonds, verwacht minister Van den Brink, dat na de aanlooptijd per jaar tien millioen gulden voor extra woningbouw in de mijnstreek beschikbaar zullen komen. Aan de mijnen zal onge veer zeven millioen gulden per jaar toevallen ter financiering van technische uitbreiding en nieuwe risico's. Minister van den Brink zeid'e voorts dat de M.I.R. gisteren het stimuleringsplan unaniem heeft goedgekeurd. Met de uitvoering, due met woningbouw, aanwer ving en opleiding van. twee dui zend man arbeidskrachten en voorbereiding van productie-ver hoging zal onverwijld worden begonnen. Gevraagd naar ontginnings plannen voor steenkool in de Peel en bij Vlodrop, verklaarde de minister, dat de voorberei ding van het plan Vlodrop thans gereed is. Hij hoopt dit project, dat naar zijn mening stellig de toets der critiek kan doorstaan, binnenkort in de ministerraad te kunnen brengen. OUD-MINISTER mr. J. R. H. van Schaik wordt 31 Januari zeven- lig jaar, In 1917 bracht Rheden hem als katholiek algevaardigde in de Tweede Kamer en dat was het begin van een politieke carrière met vele hoogtepunten: voorzitter van de Tweede Ka mer, minister van Justitie, kabinelslormaleur en vice-president in het kabinet-Drees-vcm Schaik. En ook thans vervult mr. van Schaik nog een belangrijke taak bij de voorbereiding van de grondwetsherziening en van de R.T.C. met de West. Dat variatie in instelling m de katholieke gelederen geen kwestie van vandaag of gisteren is, kan nog weer eens duidelijk worden uit het feit, dat ook de jonge afgevaardigde Van Schaik in zijn tijd werd aangemerkt als een van de meest progressieve figuren in zijn fractie. En dat was hij inderdaad. In 1923 speelde mr. van Schaik 31 Januari: Don Bosco Een van de meest markan te heiligen uit deze laatste tijd is wel Joannes Bosco, die eenvoudige priester, die in Turijn een eerste jongens stad opende en als vader van de moderne jeugdbeweging aan alle priesters en jeugd leiders een lesje heeft gege ven in de ware opvoedkunde. Dit laatste vergeet men zo gemakkelijk: men probeert op allerlei wijzen het jeugd werk aan de gang te bren gen; men past allerlei me thoden toe, maar men ziet over het hoofd de beproefde methode van Don Bosco: één worden met de jongens, om diep in hun ziel te kijken. Bidden wij vandaag dat het moderne jeugdwerk, dat ons zoveel zorgen geeft, zich moge richten naar de begin selen van Don Bosco. IN DESERTO een zeer belangrijke rol van de behandeling van de Vlootwet. Ingediend in een periode, waar in verschillende bezuinigings maatregelen zwaar werden ge voeld, deed deze vlootwet, waar aan een vlootplan van zes jaar ten grondslag lag, een storm van tegenstand ontstaan. Het deel van de katholieke fractie, dat zich met de linkerzijde, tegen de vlootwet keerde, verklaarde bij monde van Van Schaik, dat het zich niet kantte tegen een vloot als zodanig, maar wel tegen de omstandigheid dat de uitgaven voor dit dioel als voor zes jaar werden vastgelegd zonder dat vast stond of deze lasten ook in de toekomst gedragen zouden kunnen worden. En ook wilde deze groep meer ruimte laten voor een doorwerking van de ontwapeningsgedachte. Hoewel jhr. Ruys de Beeren- brouck nog het uitzondterlijk middel te baat had genomen van een verklaring aan de katholieke pers, waarin gewaarschuwd werd dat de val van het kabinet-Ruys ook het einde van de rechtse coalitie zou betekenen, bleven de leden van de groepVan Schaik zich toch ook bij de stemming tegen de Vlootwet ke ren, waardoor deze met een stemverhouding van 4950 ver worpen werd. Vele jaren later kwam de periode van de „rustige" Schaik. volgens sommigen misschien wat te rustig als minister van jus titie .maar als zodanig in elk ge val algemeen gewaardeerd in zijn qualiteit van Kamervoor zitter. In hoogheid gezeten was mr. Van Schaik als het ware de verpersoonlijking van een vol maakte objectiviteit. Wezenlijk boven de partijen leidde hij de discussies in een voorname stijl: zwijgend indien mogelijk, sprekend indien nodig en dan op het juiste moment. Zo werd mr. Van Schaik de bindende figuur, de meest aan gewezen man om alsnog een po ging te wagen om een kabinet te vormen, nadat d"r. Beel dit na de verkiezingen van '48 tot tweemaal toe was mislukt. Mr. Van Schaik slaagde er in de politieke kaart zo kunstig te verknippen, dat daaruit een ka binet op brede basis te voor schijn kwam. Was het leven van mr. van Schaik vooral de laatste tien tallen jaren gevuld met zijn politieke werkzaamheid, daar voor en ook in die tijd trad hij veel op de voorgrond in andere sectoren van het katholieke open. bare leven. Veel verdiensten heeft hij zich verworven in de organisatie van de Katholieke Staatspartij voorheen, de Katho lieke Volkspartij thans. In de tijd der ontwikkeling van ons ka tholieke Partij werk hebben zijn deskundige adviezen in commis sies en op bijeenkomsten voor de katholieke gemeenschap groot nut gehad. Nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Spanje WASHINGTON (A.P.). Lin coln Maveaglh. die nu Ameri kaans ambassadeur is in Portu gal, werd gisteren benoemd tot Amerikaans ambassadeur in Spanje. Hij. volgt Stanton Grif fis op, die verleden weefc ziin functie heeft neergelegd. Ali Mahar Pasja, de nieuwe Egyptische minister-president. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT? 's GRAVElNHAGE Volgens een bericht van radio North Fo reland vermoedt men, dat tussen het lichtschip bij Crossand en de Engelse kust een vliegtuig in zee is gestort. Aan alle schepen in de omgeving is verzocht uit te zien._ Van de KLM vernemen wii. dat het hier in ieder geval niet een toestel van deze maatschaD- nii kan betreffen. VEERTIGDUIZEND MENSEN NAAR DE KAPPER NEW DELHI. Meer dan 40.000 inwoners van Jophpoer stonden Maandag in lange rijen te wachten voor de kapperswin kels om geknipt te worden. Volgens een aloud gebruik la ten de inwoners van Jodhpoer zich het haar afscheren als teken van rouw. wanneer hun Maha- radja overlijdt. Zaterdag is de Maharadja met een vliegtuig verongelukt. De kappers konden de drukte ech ter niet verwerken en sloten in de middag hun zaken, omdat ze oververmoeid raakten. CAIRO (A.P.). In de ruïnes van de Draverijclub en het She- pheard Hotel werden gisteren de stoffelijke resten van nog vijf slachtoffers van de furie van Zaterdag gevonden. Een hoge politiefunctionaris vertelde, dat twee lijken gevon den waren in het sousterain van de Britse Draverijclub, waar in totaal dus elf mensen het leven bij de onlusten van Zaterdag hebben verloren. In het Shepheard Hotel wa ren», naar hii zei, nog dirle ver koolde lijken gevonden. De brandweer was Dinsdag nog bezig met nablussen om te voorkomen, dat die vlammen weer zouden oplaaien. In de ruïnes van Shepheard zou het stoffelijk overschot van mevrouw Marcella Dorra, de vrouw van een groot-industrieel uit Alexarudrië gevonden ziin. Er is een beloning van duizend pond sterling uitgeloofd voor inlich tingen! betreffende mevr. Dorra. De ruïnes van het Shepheard Hotel smeulen nog na. In zakenkringen wordit, de schade van Zaterdag nu op meer dan 100 millioen pond sterling gesteld. Egyptische militairen houden de gfote scharen nieuwsgierigen weg van verscheidene plaatsen, waar gevaar voor instorting of het oplaaien van de branden be staat. De Foead-straat, waar Zater dag verscheidene warenhuizen en andere gebouwen uitbrand den, is aan beide kanten door prikkeldraad afgezet. Op het Operaplein,, waar Zaterdag de onjgerageldllieden begonnen zi.ih ook prikkeldraad versperringen opgericht. Tanks en gepantserde voertui gen patrouilleren in het. gebied. Op hot Britse hoofdlkwartier AMSTERDAM. Evenals dit voor de oorlog het geval was wordt de beurstiid vastgesteld on 75 minuten, zo bliikt uit een mededeling van de vereni ging van de Effectenhandel. Met ingang van Maandag 4 Februari a.s. wordt de aanvang van de beurstijd vastgesteld op 13.15 uur en het einde op 14.30 uur. De zg eerste „tape" duurt een kwartier en dp overige zes „tapes" ieder 10 minuten. De beurs duurt thans van 13 tot 14.10 uur. in Maoscar, Kanaalzone, is het volgende bericht uit die Egyp tischs hoofdstad ontvangen: „De stad wordt opgeruimd en puin verwijderd. Er liggen nog steeds enige uitgebrande auto's in de straten, maar over het al gemeen begint het leven weer normaal worden." In het bericht stond nog, dat de Britse ambassade door het Egyptische leger verzegeld is, en dat alle toegangswegen tot de ambassade goed bewaakt wor den. ROTTERDAM. Voor achttien passagiers van de „Nieuw Amsterdam", die gistermiddag Hoek van Holland achter xich lieten op weg naar New York, is de reis een heel bijzondere sensatie. Zij zijn de gelukkigen, die door Amerikaanse en Nederlandse deskundigen werden uitverkoren om als eerste team van een studiegroep naar de Verenigde Staten te gaan en daar een jaar in bedrijven te werken, waarin zij veel zullen kunnen leren. Amersfoortse Kei is nu knalrood Gisterochtend lag Amersfoort's onvolprezen kei als een reuzen tomaat in de sneeuw. Onbeken den hadden des nachts deze kei, waarop al meer aanslagen zijn gepleegd, knalrood geverfd, en iedereen, die gistermorgen pas seerde, wreef zijn ogen uit. Na tuurlijk heeft men een vermoe den. wie dit stoute stukje heeft uitgehaald. Velen zeggen, dat als de huzaren in Amersfoort voortaan weer afzwaaien, beter op d,e kei gepast zal moeten worden. Terug in ons land zullen zij hun ervaringen ten nutte kunnen maken voor de Nederlandse in dustrie. Het is een eerste experi ment om langs deze weg, die midden door de praktijk voert, Nederland mee te krijgen in de algemene gang naar hogere pro ductie door meer efficiency, waarin Amerika ons nu eenmaal vanzelfsprekend nog ver de baas is. Geen minderwaardigheidsgevoel echter over uw land, zo luidde het advies van de mannen van het C.O.P. (de bekende Contact groep Opvoering Productiviteit), die hen uitgeleide deed aan boord. De Amerikanen staan vol komen open voor onze moeilijk heden, maar zij zijn ook over tuigd van onze uitstekende pres taties. Nederland heeft een goede naam daarginds, zoals blijkt uit dit initiatief om jonge werkne mers eens over te laten komen. De achttien, die thans op weg zijn, zijn de eersten van een honderdtal. Zij zijn uit alle delen van het land afkomstig en hun leeftijd varieert van twintig tot drie en dertig jaar. Er.zijn goed geschoolde technici bij en jon gens, die voor andere zaken in een bedrijf belangstelling hebben. Er waren vogels van diverse pluimage, waaronder verschillen de autodidacten. Er was een zoon van de directeur van een grote cartonnagefabriek in het Oosten van het land bij, terwijl naast hem een jongeman zat, die als loopjongen bij een grote machine fabriek was begonnen en via de bedrijfsschool en zelfstudie zich zover had ontwikkeld, dat hij bij de selectie in Den Haag een aller prettigste indruk op de commis sie had gemaakt, die de laatste spitsroede voor de uitverkorenen betekende. Een jongeman, die al meer mooie kansen in zijn leven heeft gehad is G. Roelofs, assistent bedrijfsleider in de gelijknamige fabriek van zijn vader in En schede. Na de H.B.D. heeft hij in verschillende cartonnagefabrie- ken in Duitsland en Engeland gewerkt. „Als ik mijzelf eens vergelijk met anderen, dan zou ik willen zeggen: „Je moet een klap op je kop hebben, Roelofs. Voor de zoveelste maal heb je weer geboft". „Wat interesseert u het meest?" was een vraag onzerzijds. „Ik ben benieuwd of ik er achter kan komen, hoe de Amerikanen er in zijn geslaagd hun levensniveau zo hoog op te voeren als dat thans is en in hoeverre zij het peil zullen kun nen houden...." 's-GRAVENHAGE De regering heeft besloten op de aanvrage van de gemeente Rotterdam om machtiging te verlenen voor het aanleggen van de verharde startbaan in de Zestienhovense polder, afwijzend te beschikken. De overwegingen, die hier toe hebben geleid, waren o.a. dat het gemeentebestuur van Rotterdam de aanleg van bedoelde startbaan niet alleen ziet als noodzakelijk voor de vestiging van het bedrijf van Aviolanda in Rotterdam, doch ook als het begin van een commercieel vliegveld. Thans zal op korte termijn worden bevorderd de tot stand- koming van een verharde start baan op Ypenburg waar naast het noodzakelijke militaire lucht verkeer voorlopig ook ongeregeld commercieel verkeer kan wor den toegelaten. Het aanleggen van de verhar- Dinsdag werd op de Amerikaanse ambassade te Den Haag aan de moeder van wijlen sergeant D. A. C. Jansen en aan de vader van wijlen korporaal M. Zijp de Amerikaanse militaire onderscheiding voor betoonde dapperheid, moed en plichts betrachting tijdens gevechten bij Inje (Noord-Korea) verleend (Van onze verslaggever) In de Amerikaanse ambassade te Den Haag werd gistermorgen tweemaal de onderscheiding van de „Silver Star" overhandigd. Het was een late hulde aan de moed van twee gesneuvelde Ko- rea-vrijwilligers, de sergeant D. A. C. Jansen uit Elburg en de korporaal M. Zijp uit Noord- Scharwoude. Staande aan weerszijden van de Amerikaanse standaard ont vingen de vader van korporaal Zijp en de moeder van sergeant Jansen de medaille en oorkonde uit handen van de Amerikaanse zaakgelastigde, de heeT William C. Trimble. Tevoren had de Amerikaanse militaire attaché de legerorder voorgelezen, waarin verhaald wordt, hoe heide mannen tijdens de aanval dodelijk gewond wer den. Sergeant Jansen sneuvelde met het bajonet op het geweer in fen stormaanval op een vijande lijke post. Korporaal Zijp werd met zijn manschappen omsingeld. Ha bleef echter mortiervuur ge ven, totdat hij getroffen werd door vijandelijke kogels. Beide vrijwilligers sneuvelden on 31 Mei van het vorig jaar, maar voor hun familieleden was het weel een nieuwe pijn, toen gistermor gen het verhaal van hun moedige dood werd gedaan. Zij smaakten echter de voldoening, dat de hel denmoed van hun zoons werd erkend. Luit-kol- J. Eekhout, de voor malige commandant van het Ne derlandse detachement der V.N. woonde de korte plechtigheid bij, evenals Mevr. den Ouden, de weduwe van de eerste comman dant ip Korea. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft met 58 tegen 7 stemmen, die van de communisten tegen, haar goed keuring gehecht aan de toetre ding van Griekenland en Turkije tot het Noord-Atlantisch Pact. Mej. Klompé (KVP) zag in de ze uitbreiding 'n groeiend inzicht in de waarde van de collectieve veiligheid. De heer Korthals DRAADBREUK VEROORZAAKT TREIN VERTRAGING AMSTERDAM Een draad breuk onder Haarlem heeft gis teravond het verkeer van elec- trische treinen tussen Amsterdam en Haarlem enige vertraging ge geven. Enkele doorgaande trei nen naar Zandvoort moesten hierdoor uitvallen, maar de half- uurdienst tussen beide steden kon, zij het met vertraging, ge handhaafd blijven. Het treinver keer tussen Amsterdam en Haar lem was van half vijf tot zeven uur onregelmatig, daarna was alles weer normaal. (WD) constateerde, dat 'n even tuele agressor nu bij voorbaat de illusie werd ontnomen, dat deze landen bij een botsing neutraal zouden blijven en de heer Goei- hart (Arb.) wees er op, dat de Russische industrieën, van de Turkse vliegvelden af, zo nodig gemakkelijk bereikbaar zouden zijn. Ook maakte de woordvoerder van de fractie van de Partij van de Arbeid van dit debat gebruik om „de derde weg" af te wijzen. Een benaming waaronder zich onlangs een nieuwe vredesbewe ging heeft aangediend. De heren Schmal (C.H.), Bruins Slot (A.R.), Korthals (WD) en Weiter getuigden eveneens van hun voldoening over de verster king van het Noord-Atlantisch militair p«'entieel. De enige tegenstander was de heer Haken (Com Interpellatie Stapelkamp over de werkloosheid DEN HAAG De heer Stapel kamp (A.R.) heeft gisteren de Tweede Kamer verlof gevraagd om de regering vragen te stellen over de toenemende werkloos heid. Over de maatregelen, die de regering hiertegen heeft genomen en nog denkt te nemen. de startbaan in de Zastienhovens- polder zal volgens de regering niet alleen grote investeringen en extra verlies aan cultuur grond medebrengen, doch ook in het kader van de militaire vlieg velden geen aantrekkelijkheid hebben. Ook uit industrialisatie- oogipunt komt de aanvrage niet voor inwilliging in aanmerking, omdat Aviolanda op reeds be staande vliegvelder» vestigings- rnogelij'kheid zal kunnen vinden. De beslissing is voorts in over eenstemming met de cluclusies van de meerderheid van de commissie-Riogers blijkens haar rapport van 13 Juli 1950. aldus de regering. Hel bal der brandweerlieden GRAZ. Het jaarlijkse bal der brandweerlieden te Graz vond een abrupt einde door een brand, die de balzaal volkomen in de as legde. IN LIVERPOOL TERECHT DEVENTER Op 8 Jan. vond een dame in Liverpool in een blik met vleesconser- ven, afkomstig uit Nederland, een gouden ring. De recher che te Deventer heeft thans de verliezer ontdekt. Het was een slagersknecht W. te Vorden in Gelderland, die enige maanden geleden, toen hij werkzaam was in de vleesconservenfabriek A. van der Heyden te Deventer, bij het inpakken van vlees in bussen de gouden ring had verloren. Deze ring had de initialen van W's echtgenote A. T. B. 7-8-49. De man had het verlies van de ring wel opgemerkt, doch kon hem niet meer terug vinden. Hij had er ook niet veel rucht baarheid aan gegeven, daar hij wist dat aan het personeel der fabriek het dragen van ringen tijdens het werk ver boden was. W. zal de verlo ren ring thans door bemid deling van de Engelse en de Nederlandse politie terug krijgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3