Pater Dito stuwt het apostolaat in Zuid-Amerika Burgers, naar Engels voorbeeld, tegen luchtgevaar beschermd RADIO Gekerkerde kerkvorsten zijn kennelijk onschuldig flffr Mac BANDJIR OVER JAVA Apostolaat Radio en Televisie Televisie sterk in trek BEURSOVERZICHT Industrieën beschermen zichzelf Burgerlijke verdediging door leger (desnoods) gesteund Rij-examinator reed onder invloed Vijftien mille was niet genoeg Twee jaar voor korporaal Onderscheiding voor Dom Beekman Communistische publicatie aanklacht tegen eigen rechtspraak Lager invoerrecht op courantenpapier door Leo Broeksmit PAGINA 4 WOENSDAG 30 jANUARI 1952 tl I 1/ r\ Silva, zegt over de radio-pro- (jrote bewondering voor K.K.U. gramma's van Chili: „Zij, geven SANTAGIO DE CHILI (K.N.P.) „Wij moeten de eminente Nederlandse priester Pater J. Dito O.P., vice-voorzitter van de U.N.D.A., dank zeggen voor zijn bezoek en wij hopen, dat dit bezoek de Katholieken van Chili een duidelijk en besluitvaardig inzicht heeft gegeven van hun plicht wat betreft de radio- en te levisieproblemen en het uitgangspunt zal zijn voor een actie, die tot doel heeft Chili een voorname plaats te geven in de U.N.D.A." Dit verklaarde de directeur- van het Chileense „Radiobureau van de Katholieke Actie" naar aanleiding van het bezoek van pater Dito aan Chili. Als vice- voorzitter van de U.N.D.A., de internationale Katholieke associ atie voor radio en televisie, maakt deze oud-voorzitter van K.R.O. op het ogenblik een reis door de staten van Zuid-Amerika. Veel omvattende taal In dit halve werelddeel, waar meer dan 90% van de bevolking Katholiek is, klinken de stellin gen over de noodzakelijkheid en mogelijkheid van het Katholieke apostolaat der radio, zoals die door pater Dito worden voorge legd en die in wezen niets anders zijn dan wat voor Nederland door de K.R.O. reeds lang werd verwezenlijkt, als verrassende onthullingen; in Zuid-Amerika schijnen zij geheel nieuwe pers pectieven te openen. Het Katho lieke dagblad van Argentinië „El Pueblo" schrijft bij de komst van Pater Dito: „Pater Dito reist met het doel verantwoordelijke mensen te vinden, die bereid en bekwaam zijn om samen te werken met hen, die zich in de verschillende landen met het radio-apostolaat bezighouden. De taak, die Pater Dito ons voorlegt, is veelomvat tend en moeilijk, maar heeft een onvermoede kracht in zich. Zijn voorstellen zijn deels een herop nemen en met vernieuwde cnct - gie uitbreiden van de actie, die sedert jaren door de verschillen de staten zijn ondernomen om de radiopragramma's te verbeteren. Anderdeels echter nemen zij e/n geheel nieuwe en grootse taak van apostolische penetratie on der de loupe: de televisie, een modern apostolaat voor moderne tijden. Hij heeft de nadruk ge legd op de grote invloed van de televisie en de Katholieken dui delijk gewezen op hun plicht actief deel te nemen aan de ont wikkeling van de televisie en die te gebruiken als een doeltreffend middel voor culturele, artistieke, morele en godsdienstige verhef fing". Juist voor Zuid-Amerika is 't probleem van de televisie urgent omdat daar meer televisie-stati ons worden opgericht dan in welk ander deel der wereld ook. Argentinië heeft in October zijn eerste televisie-zender in Buenos Aires geïnstalleerd, in Brazilië zal te Rio de Janeiro een tweede zendstation worden geopend, terwijl na Sao Paulo nu ook Belo Horizonte zijn eigen zender krijgt. In Mexico zijn kortelings weer twee zenders toegevoegd aan de reeds bestaanden; in het schema zijn er twaalf zenders, die voor dit land werden gepro jecteerd. Zowel Columbia als de Dominicaanse Republiek zullen dezer dagen hun eerste zend station in werking stellen. De televisie-stations van Zuid- Amerika zijn allen particuliere ondernemingen en worden op zuiver commerciële basis geëx ploiteerd. Welk gevaar voor de televisie programma's in Zuid-Amerika dreigt, blijkt'uit de „twijfelach tige inhoud" van de radiopro gramma's. De directeur van het Katholiek Radiobureau, Celedan blijk van een diep zedelijk ver- val en hebben niets constructiefs. De immorele hoorspelen met echtbreuken, zelfmoorden en uit stalling van alle menselijke on deugden vormen „dagelijks brood" voor de luisteraars van Chili". Eerbied voor Nederlandse pater. Pater Dito probeert een her oriëntatie in de radio op gang te krijgen en soortgelijke ongeluk ken voor de televisie te voorko men. Reeds heeft hij Argentinië, Chili en Uruguay bezocht. In de komende maanden zullen de an dere staten worden bewerkt. Welke waarde men aan het werk van pater Dito hecht, blijkt uit een artikel in het Argentijnse blad „Los Principios": ,,De meer dan gewone kennis, die pater Dito toont in radio-aangelegen heden, geeft aan zijn woorden een groot gezag. De lezingen van oater Dito hebben in culturele kringen grote belangstelling, zo wel om de Christelijke en demo cratische geest, waarvan hij blijk geeft, als om zijn grote kennis in deze vraagstukken". AMSTERDAM 29 Jan. Even als gisteren stelde het koersver loop ter Beurze vandaag enigs zins teleur. De meeste hoeken gaven wederom kleine verliezen te zien, terwijl de animo om zaken te doen zo goed als geheel ont brak. Een uitzondering vormde de belcggingsmarkt, die voor de guldensleningen goed prijshou dend tot een kleinigheid beter was. Investeringscertificaten bijv golden 892 tegen gisteren 88 15/ 16. Daar ook het dollaragio iets hoger getaxeerd werd op 7 3/4 pet. trokken ook de dollarobli gaties een fractie aan. Olies en Unilever, die bij de voorbeurs nog iets boven de no teringen van gisteren geadviseerd werden, bleven hier vanmiddag beneden. Tegen slot trokken olies wederom aan tot 288, dankzij en kele orders van de beroepshandel. Unilever sloten op 188Vi (191). Op de Scheepvaartafdeling wa ren verliezen van twee punten geen zeldzaamheid. Aandelen KNSM, die na de dividendverho ging vrij vast waren, en gisteren bijna twee punten verloren, za gen zich vandaag ruim drie pun ten ontgaan. „Wanneer er een maal geruchten over een emissie in omloop zijn, kan ie er toch niets meer aan doen," zo meende een hoekman dit verlies te kun nen verklaren. De Indonesische markt wist zich aanvankelijk vrijwel te handha ven, doch later was het ook hier onmogelijk zich tegen de markt- tendenz te verzetten. HVA be landde weer beneden pari. en ook de meeste rubber- en tabaks waarden verloren één a twee punten. ii Tot dusverre is alleen gesproken over de burgerlijke verdediging van een bepaalde stad. Het is echter duidelijk, dat de burgerlijke verdediging niet een louter plaatselijke aangelegenheid is en dat de overheid over een en ander zeggenschap moet hebben. De burgerlijke verdediging is in Engeland een aangelegenheid waarbij 23 ministeries zijn gemoeid. De vertegenwoordigers daarvan vormen tezamen de „Civil defence joint planning staff". De topfiguur in deze organisatie is de minister van binnenlandse zaken (in Nederland de minister-president). verwacht kunnen DONDERDAG 31 JANUARI HILVERSUM I (402 M.): 7.00 AVRO; 19.00 NAT. PROGRAMMA; 23.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7..30 Zonder- sluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Mor- genwijding; 9.25 Gram.; 9.30 De tegen saboteurs en parachutisten. Engeland met inbegrip van Wales is verdeeld in elf distric ten waarin de steden een zekere mate van onafhankelijkheid te genover Londen bezitten. In Ne derland is een indeling in krin gen gemaakt. Aan het hoofd van de Britse districten staan burger lijke autoriteiten. Het leger heeft geen zeggenschap over de bur gerlijke verdediging. Het heeft toegezegd dat het in noodgeval len zal helpen. De centrale en de plaatselijke leiding hebben nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de financiën. Tot dusverre is het zo, dat het „home office" het Engelse Ministerie van Binnenlandse Zaken alleen de kosten van evacuatie en van de bouw van schuilkelders be taalt en 75% van de trainings- kosten. Alle overige lasten moe ten door de gemeenten worden gedragen. (Ook in ons land zal het leger de burgerlijke verdedi ging in noodgevallen ter zijde staan). Een aparte status in de Engel se burgerlijke verdediging vor men de fabrieken en industrieën, die meer dan 200 werknemer-s in dienst hebben. Zij moeten zich zelf zien te redden. Deze zelKre- scherming omvat behalve brand weer- en reddingsploegen ook formaties, die kunnen optreden De vrijwilligers, die in het „Civil defence corps" werken, zullen in tijd van oorlog deels in de steden en deels rond de ste den worden gelegerd. De „Spe cial constabulary" is te vergelij ken met de Nederlandse reserve- politie. In de „National hospital service reserve" worden o.m. dokters en verpleegsters opgeno men. Zij zullen in geval van nood werken in de hulpziekenhuizen, die thans overal rond de grote steden en op het platteland in hotels en landhuizen worden in gericht. Een Zeer belangrijke dienst is de „Auxiliary fire service". Door brand immers is in de tweede wereldoorlog 80% van alle bom- schade veroorzaakt. In een vol gende oorlog zullen er nog gro- Groenteman; 9.35 Waterstanden, 9.40 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Amateursprogramma. 11.50 Groeten van emigranten uit Nieuw-Zeeland; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Gram.; 12.50 Financieel weekoverzicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelin gen of gram.; 13.20 Orkestcon cert; 13.55 U kunt het geloven of niet; 14.00 „Tussen Luxor en Parijs", causerie; 14.15 Gram.; 14.25 „Van fiets tot vliegtuig", causerie; 14.35 Viool en piano; 15..00 Voor de zieken; 16.00 Pianoduo: 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Voor de jeugd; 18.40 „Dit is mijn lieve lingsmelodie", enquête; 18.55 Voor de kinderen. Nationaal pro. gramma: 19.00 Klok; 19.01 Geva rieerd programma door leerlin gen van middelbare scholen; 20.00 Klok; 20.01 Nieuws: 20.08 ,De Ronde van Nederland", ge varieerde muziek; 21.30 Gram.; 21.40 „Drie generaties uit ons Oranjehuis", klankbeeld; 22.05 Nederlandse folkloristische mu ziek: 22.15 „Het wapen van Prin ses Beatrix", causerie; 22.25 Ka merorkest; 22.50 „Ten besluite..." AVRO: 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00 KRO; 10.00 NCRV: 11.00 KRO; 14.00 NCRV; 19.00 Nat. Programma; 23.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Morgen gebed en Liturgische Kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw: 9.40 Gram.; NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst; KRO 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. 12.00 Angelus; 12.03 Gram.muz. (12.30-12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen)12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gram.: 13.35 Zang cn orgel; NCRV: 14.00 Prome nade-orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Kamerkoor: 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Zendersluiting: 18.00 Nieuws; 18.15 Voor de jeugd; 18.40 „Op de Stelling"; 18.50 Leger des Heilsmuziek; Nat. pro gramma t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix: 19.00 Zie Hilversum I; NCRV: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram.muz. Deze formaties bestaan allen uit vrijwilligers. (Sommige fabrie ken geven aan deze vrijwilligers een jaarlijkse bonus, anderen niet). De industrieën mogen de kos ten in mindering brengen op hun inkomstenbelasting. Korpsen en diensten De Engelse burgerlijke diging kent de volgende 1 verde- korpsen en diensten: „Civil defence corps", „Auxili ary fire service", „Special con stabulary" en „National hospital service reserve". Het „Civil de fence corps" omvat de secties hoofdkwartier, wijkwachters, reddingsploegen, ambulances pioniers en sociale diensten. De wijkwachters zijn de „ogen en crèn" van de burgerlijke verde diging. Zij zijn het, die, als er in hun wijk een bom is gevallen, onmiddellijk moeten waarschu wen, de reddingsploegen moeten leiden en in staat zijn te vertel len, welk gezin en hoeveel perso nen er in een getroffen huis woonden. De Politie-rechter te 's Herto genbosch heeft de adviseur van het bureau rijvaardigheidsbewij zen te 's Gravenhage, jhr. Q. v. U. te Vught wegens het be sturen van een auto onder in vloed zijnde van sterke drank veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand, met een proeftijd van twee jaar, intrekking van het rijbewijs voor een maand even eens voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van f 150, De eis luidde: onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden. Q. v. U. werd in de nacht van 5 December door de gemeente politie van 's Hertogenbosch in het centrum van de stad ver- baliseerd. De Hagenaar J. G. M„ meer dan 20 jaar montage-chef bij een radiatorenfabriek tegen een salaris van 14 a 15 mille per jaar, stond onlangs voor de Haagse rechtbank terecht we gens verduistering van 7.000 gulden. Zijn motief was wrok omdat hij- tegen zijn verwach ting in niet tot mede-directeur was benoemd. De rechtbank veroordeelde hem tot 10 maanden gevange nisstraf met aftrek waarvan 5 maanden voorwaardelijk. De eis was een jaar. SPEK EN BLOEMBOLLEN NAAR WEST-DUITSLAND BONN, 29 Jan, (D.P.A.) De West-Duitse autoriteiten hebben heden machtiging verleend tot in voer van spek en bloembollen uit Nederland voor een bedrag van resp. 1.680.000 en 1.260.000 D.M. tere branden worden. In geval van oorlog zal een belangrijk deel van de brand weer in de steden blijven. Mo biele colonnes zullen rond de grote steden worden opgesteld. Men wil in totaal 100 van deze mobiele colonnes oprichten. Een colonne bestaat uit 50 pompen, een radiowagen, een keuken en 450 manschappen. In totaal heeft de Engelse brandweer 62.000 man nodig. Men beschikt over wagens, die in een uur tijds veertig mijl slangen kunnen uit leggen. Het Hoog Militair Gerechts hof heeft uitspraak gedaan te gen korporaal L. H. S. uit Den Haag, die zich als chauffeur van de Nederlandse Militaire Attaché in Zweden aan verschil lende diefstallen heeft schuldig gemaakt. Het Hof bevestigde de door de Krijgsraad opgelegde straf: twee jaar gevangenisstraf met ontslag uit de militaire dienst. De advocaat-fiscaal bij het Hof had twee jaar en zes maanden geëist. Een dezer dagen is Dom A. Beekman, de bekende litungist van de Benedictijnenorde, in het Historisch Genootschap opgeno men als lid. Hij heeft dezP on derscheiding te danken aan zijn historische publicaties: „Eg- mond's heiden en verleden", „Het kasteel Slangenburg en zijn kunstschatten". „Tien eeuwen Egmond" en „Meerdere artikelen over de vroegste geschiedenis van ons land". Dom Beekman is thans 63 jaar en vierde vorig jaar zijn zilve ren priester jubileum. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 29 Jan. Aanvoer 305 vette varkens. Notering: zware 203 —214; lichte 190200; zeugen 190 195. Handel vrij goed. Enkele bo ven notering, bovendien nog een nuchter kalf. ER waren eens een man en een vrouw, die een wonderpannetje hadden. Niemand wist er iets van. Het pannetje stond ge woon in de keuken en als je het zo zag, zou je er niets bijzonders aan mer ken. Maar zodra het op 't vuur kwam, gebeurde er iets wonderlijks. Het pan netje begon te pruttelen, zonder dat je er iets in had gedaan. Tilde je na een poosje het deksel op dan geurde de dampende soep of zoete grutjesmeel pap je tegen. Het was altijd een van tweëen: pap of soep. De ene dag kookte het pan netje soep met vermi celli en balletjes en de an dore grutjesmeelpap met stroop er in. Nooit sloeg het pannetje een maaltijd ,over en altijd was het eten even heerlijk. De vrouw van de man, Lysje- lui geheten, vond het maar wat gemakkelijk. Je hoort zeker wel aan de naam, dat die vrouw niet zo graag werkte? Nee, dat deed ze ook niet. Ze had ook nog nooit gepro beerd om hard te werken. Elke dag stond ze laat op. Van dweilen en boenen had ze geen verstand en als de buurvrouwen druk aan het koken waren, zat zij nog lui in een stoel. „Vrouw pak toch eens aan" zei de man dikwijls, maar het hielp niets. Al zat ze nu twee uur in haar stoel, het eten kwam toch wel klaar, want zoals ik je al vertelde, sloeg het won derpannetje nooit eenmaal over. Maar.... nu was er één ding, waar je bij dat pan netje aan denken moest. Je mocht het deksel niet optillen, als het op het vuur kwam. En zal ik je nu eens iets verklappen? Die Lysjelui was niet al leen lui, maar ook vrese lijk nieuwsgierig. „Ach, ik zou toch zo graag eens zien, wat er gebeurt, als ik het pannetje op de kachel heb gezet" zei ze vaak bij zich zelf. „Eerst zit er niets in en dan in eens pap of soep! Hoe zou dat toch gaan?" Soms strekte ze haar hand al uit naar het deksel, maar dan trok ze haar ineens pannetje, maar nee, er kwam niets meer in. Lys jelui werd steeds banger. Wat moest ze haar man zeggen? Dat ze het deksel opgetild had en dat het wonderpannetje nu niet meer werkte? Wat zou Krelis vreselijk kwaad zijn! „Had ik het toch maar niet gedaan, had ik het deksel maar laten zit ten" huilde Lysje, maar ja, er was niets meer aan te weer terug. Het mocht niet, ach, wat was dat toch jammer. OP een goede dag kon Lysjelui haar nieuws gierigheid niet meer be dwingen. „Waarom zou het ook eigenlijk niet mogen?" praatte ze tegen zich zelf, „als ik het deksel er maar heel eventjes afpak Hup, daar ging het deksel omhoog. Eerst was Lysjelui wat teleurgesteld en daarna schrok ze. Wat had ze ge zien? Een laagje soep, de gewone soep met vermi celli en balletjes. Dal wordt dan zeker vanzelf meer dacht Lysjelui, maar opeens schrok ze ver schrikkelijk. De soep ver dweenWaar ze zo gauw heen ging, wist Lys- jelui niet. Het leek me wel, of alle soep plotseling in de wanden van het pannetje wegtrok, met bal letjes en al. „O," jammerde Lysjelui, „de soep is weg! Wat moe ten we nou vandaag eten?" Ze keek nog eens in het doen. Het wonderpannetje was stuk en het zou wel altijd zo blijven. Lange tijd zat Lysjelui bij het kapotte pannetje. Ze piekerde, wat ze nu be ginnen moest. Er was nog maar één oplossing en dat was, dat ze zelf een potje soep ging koken, net zul ke soep, als het pannetje steeds gemaakt had. Of ze dat zou kunnen? Ze moest het maar proberen, mis schien zou Krelis niets in de gaten hebben. Voor de eerste keer in haar leven ging Lysjelui naar de winkel om een pakje soep, vermicelli en gehakt voor balletjes te koken. Ze vroeg ook maar vast om een pak grutjes- meel en een pot stroop, want de volgende dag zou ze pap op tafel moeten brengen. Thuisgekomen ging ze meteen aan de slag. Ze had nog maar een uur, voor Krelis thuiskwam, cn een uur is niet veel, als je nog nooit gekookt hebt. Nog nooit? Ja, toch wel. Toen ze vroeger thuis was, had Lysje wel eens moeten koken en daardoor wist za er gelukkig nog een heel klein beetje van. Met een kleur van inspanning pro beerde ze gehaktballetjes te maken en toen dat goed gegaan was, kreeg ze weer een beetje moed, misschien smaakt de soep niet eens zo slecht, dacht ze, mis schien merkt Krelis niets. Krelis merkte ook niets! Hij zei alleen, dat de soep toch iets anders smaakte dan gewoonlijk en dat ze ook een beetje aangebrand was. „Heb je het pannetje soms te lang op het vuur laten staan?" vroeg hij, „je weet toch wel, dat vijf mi nuten genoeg is?" „Jawel" antwoordde Lysje, „ik weet niet hoe het komt. Morgen zal het wel weer beter zijn." Ja, het ging iedere dag een beetje beter. Ten slotte kookte Lysje zelfs lekker der dan het wonderpanne tje ooit gedaan had. Toen vertelde ze Krelis, dat ze op zekere keer het dek sel opgetild had, dat het pannetje toen niet meer werkte en dat Ze nu voort aan zelf kookte. Of Krelis boos werd? Dat viel mee. „Zou je dan ook eens rijstebrij voor mfj kun nen koken?" vroeg hij, „dat heeft het pannetje nooit kunnen maken en daar houd ik juist zo van." Lysje probeerde rijstebrij te makenhet lukte. En wat nog veel fijner was, ze kreeg voortaan plezier In het koken en ook in het andere werk. Zo kwam alles toch nog heel goed terecht, ondanks het kapotte pannetje, of liever: dank zij het pannetje want als het niet stuk was ge gaan, was ze nooit gaan werken. Dan was ze al tijd Lysjelui gebleven, terwijl ze voortaan Lysje- blij werd genoemd! i PRAAG (K.N.P.) Op de dag, dat één jaar geleden drie Tsjecho- Slowaakse bisschoppen werden veroordeeld, publiceert het ministerie van justitie te Praag het dossier van dit proces, waar uit zonneklaar blijkt, dat deze drie kerkvorsten vorig jaar on schuldig zijn veroordeeld. Alle feiten, die als belastend tegen hen werden ingebracht, dateren van vóór de communistische omwenteling en hebben niets met de tegenwoordige regering en haar wetten te maken. i rfvpn '-«ntip On 15 Januari werden drie Slowaakse kerkvorsten, de toen 75-.iarise hisschon van Sdïs. Mgr. Jan Vojtassak. de 65-iariec hulp- bisschon van de Apostolische Administrator van Tirnava. Mgr. Michael Buzalka en de 61-iarige geuniëerde Roetheense bisschoD van Presov. Mgr. Pawel Piotr Goidic van de Orde der Basi- Iianen van Sint Josonhat. door de communistische rechtbank te Presburg (Bratislava) wegens „collaboratie" en „landverraad" veroordeeld. Mgr. Buzalka en Mgr. Goidic kregen elklevens lange gevangenisstraf en een boete van 200.000, Kronen, ter wijl Mgr. Vojtassak werd ver oordeeld tot 24 jaar gevangenis straf. een boete van 500.000 Kro nen nlus verbeurdverklaring van al ziin goederen. De publicatie van het dossier werpt een fel licht op de licht vaardige en vooringenomen .wijze, waarop dit proces destijds is ge voerd, vooral wanneer men be denkt, dat, hier alleen de com. het woord zijn, die hiermede uiteraard juist de „schuld" van huin slachtoffers meenden te kunnen staven. Uit dit officiële dossier blijkt nu zonneklaar, dat de drie bisschoppen geen enkel concreet feit kon worden aan gewreven, dat een dergelijke aanklacht zou hebben kunnen wettigen. Het was veeleer hun algehele levenshouding van Katholiek Kerkvorst gedurende tientallen jaren, die de rode he ren blijkbaar niet aanstond. Zo werd Mgr. Vojtassak, die reeds sedert 1920 bisschop was, o.m. verweten, dat hij na de Eerste Wereldoorlog een boek had la ten verschijnen, getiteld: „Kan een goed katholiek tegelijk so cialist zijn?", waarin hij deze vraag ontkennend had beant woord. Andere punten van de aanklacht waren zijn relaties met het Vaticaan en met de Catholic Welfare Committee in de Verenigde Staten. Ook zijn vroegere vriendschap met Mgr. Hlinka, lang vóór de Tweede Wereldoorlog, werd hem door munistische machthebbers aande rechtbank verweten. Ten slotte steunde de aanklacht op het feit, dat Mgr. Vojtassak in 1910(1) en in 1922 sympathie had betoond voor de toenmalige Hongaarse Katholieke Volkspartij. Voor deze „misdaden" werd de kerkvorst in 1951 veroordeeld. Van hetzelfde allooi waren blijkens het dossier de beschuldi gingen tegen de beide andere bisschoppen. Mgr. Gojdic werd in het bijzonder nog verweten, dat hij als herder van zijn aan de Sovjet-Russische grens gele gen bisdom destijds priesters on der zijn clerus had opgenomen, die uit de Sovjet-Unie waren gevlucht. Een merkwaardig licht werpt het dossier ook op de rol van de „verdediging", die feitelijk meer als aanklager optrad. Als enige verzachtende omstandig heid wisten de pleiters hoogstens te wijzen op het huns inziens vaststaande feit, dat de opperste chef der beklaagden te Rome zetelde en daar in het Vaticaan een willoos werktuig was van de aan de arbeidersklasse vijan dige politiek der Westerse mo gendheden. Overeenkomstig een enige tijd geleden door de minister van Financiën in de Tweede Kamer gedane toezegging inzake ver- Inging van het invoerrecht op courantenpapier, is thans een Koninklijk Besluit verschenen, vermeldende, dat ingaande 1 Februari dit invoerrecht is ver laagd van 10 op 6 procent. Deze verlaging geldt voor lopig tot heit einde van 1952. Zij kan echter voor het einde van dit tijdvak voor het geheel of voor een deel worden ingetrok ken indien het algemene belang dit wenselijk maakt. FEUILLETON 131. In ssn laat- ste flits zag hij toet grijnzende gelaat van de communistenlei der, die het uiteinde van de tak boven zijn gezicht hield. Een druppel hars weldie uit het verse hout. Oemar keek hoe de drup pel dikker werd. Langzaam, maar onverbiddelijk, werd hij groter, rekte peervormig uit. Toen liet hij los cn Oemar zag toet vlies van zijn linkeroog on doorzichtig worden. De doffe vlek in het midden breidde zich naar alle zijden uit, zoals het matte weefsel van de vorst over een heldere glasruit uitstraalt. De druppel, die zijn rechteroog trof, viel in de ooghoek. Het duurde iets langer, maar ook daar spreidde de matte opper vlakte zich over het oog uit. Nog even zag hij toet licht van het kampvuur. Toen werd alles donker. „Breng hem uit het kamp era laat hij nu maar proberen om Batavia terug te vinden", beval de commandant. Terwijl iemand hem voortduw de, trachtte Oemar zich het beeld van de omgeving duidelijk te herinneren. Het kampvuur was achter hem. Nu drong zijn begeleider hem naar links. Hier was een pad; dat moest het dwarspad zijn, van waaruit ze waren aangevallen. Ongeveer honderd meter verder moest dit pad de grote weg kruisen. Maar d'e ander bracht hem niet vender. Hij gaf hem een duw en Oemar hoorde hem terug gaan. Met de armen voor zich uit tastend, liep hij door. Met z'n rechtervoet zakte hij weg in iets zachts; hij liep aan d'e kant van de weg, waar de varens woeker den. Met alle zintuigen gespan nen trachtte hij te voelen, wan neer hij bij de kruising zou ko men. Een zachte windvlaag streek over zijn verhitte gezicht. Kon hier die grote weg al zijn? Hij bleef ever» staan, maar links en rechts ruisten de bomen naast 'hem en daar waren ook nog de varens. Langzaam liep hij even door. Plotseling hoorde hü korte be velen achter zich en hij begreep dat, de roden hun kamp opbra ken. Ze zouden hem inhalen. Hij versnelde ziin pas en eensklaps overviel hem eeri wurgende, re deloze angst, dat hij door deze ü'uisternis zo in een afgrond zou stappen, deze pas nog niet maai de volgende, of daarna. Hij durfde opeens niet verder meer, maar hij moest. De pijn in zijn gewonde arm spoorde hem tot een uiterste inspanning aan. Het zweet liep van z'n voorhoofd en hij drukte de nagels in zijn handpalmen. Hi.j had niet veel lijd meer. Met hem was het gedaan, maar hij moest het. 'hospitaal bereiken. Hii moest. Als de troep van de sergeant ook onderweg uiteen was geslagen, was hij de enige die de mensen in het hospitaal kon waarschuwen. De e rakel e mannen, d'ie misschien ontsnapt warén, zouden het niet vinden. Zii ha.dden geen kaart.... Hij klemde die tanden opeen om het niet uit te schreeuwen. Hij had wel een kaart. Hi.j voelde hem in z'n borstzak. Hii had een kaart, maar hi.j was blind! Struikelend liep hij dour. Sneller! Waarom moest hii bang zijn om iin een kali te lopen of zijn hoofd tegein een boom te verpletteren? Zijn leven was todh afgelopen. De gloed van de koorts brandde in ziin lichaam. Maar hij liep voort, met één voet iin de berm van de weg om het pad niet te verliezen. Deze weg zoiu nog zes kilometer doorlopen er» dan moest hij een zijweg in slaan. Hoe hi.j die moest vjnden, was van later zorg. Nu moest hii voort. Sneller! Sneller! De geluiden achter hem wer den zwakker. Hi.j won afstand. Zijn gehoor was gespannen, maar eir was geen ander geluid dan dat van zijn eigen voetstappen. Toch was er een zintuig, dat iiem waarschuwde dat hu niet alken was, dat iemand hem be spiedde. Hij voelde het. Maar wie zou na het vallen van de avond door het bos sluipen? Hij liep voort. Ergens kraakte een takje en het was niet onder zijn voeten. Er was iemand! Nu hoorde hii snelle voetstappen achter zich. Hij bedwong de nei ging om te vluchten. Wat gaf het. Als het een vijand was. zou hii toc'h weerloos aan hem zijn overgeleverd. Toen klonk een zachte stem: „Majoor! Neem mij mee. Ik ben ook ontsnapt". Oemar bleef staan. Hij stak de handen naar de ander uit en z'n stem klonk schor, toen hii vroeg: „Wie ben je? Ik ken je stem". „Ik ben immers Wirio!" De ander was nu naast hem geko men en Oemar raaktp zijn schouders aan. „Kom vlug mee", zei hij. Geef mij een hand, dan kan ik sneller lopen. Ze hebber» me blind gemaakt". Een tijdje liepen ze zwijgend voort. Toen ze een weg passeer- dten, waarschuwde de ander en Oemar droeg hem op. alle zij wegen hardop te tellen. Na een half uur waren ze er vier voor bij gekomen en Oemar vroeg zich ongerust af hoe ver ze nog van de weg naar Malang verwij derd zouden zijn. Hij haalde de kaart uit zijn zak en spreidde heen uit. Op de tast wees hij die plaats aan, waar ze ongeveer moester» zijn. „Is het licht ge noeg om te kunnen zien?" vroeg bij en de soldaat bevestigde het. „Zoek dam pf je een grote rode stip kunt vinden". De soldaat vond die en Oemar betastte de afstand tussen zijn vingertop en de rand van de kaart. „Dat kan. Tel nu de rode streepjes rechts van de brede lijn, die schuin naar ond'er gaat. Niet verder gaan dan tot waar een golvend blauw lijntje loopt". „Zes", zei Wirio en Oemar hoopte vurig dat hii zich niet vergiste. Ze liepen langer dan een kwartier d'ftpr en toen kwam links de zeside zijweg. Dat kon kloppen. Zijn arm was nu ge heel gevoelloos geworden. Hii kreeg zware hoofdpijn er» er kwam steeds een kramptrekking in zijn hartstreek. Een paar maal was hij al gestruikeld, en hij was Wirio dankbaar, dat die hem op z'n arm liet steunen. Zijn voeten werden zwaar en vreemd koud;, maar hij klemde die tanden op elkaar en liep automatisch door; een half uur. een uur. „Let nu goed- op, of je ergeras aan de rechterkant een gebouw ziet", beval hii de soldaat. „Wat is er rechts van ons? Een veld suikerriet? Dat zou kunnen. Maar straks moet er een gebouw komen, een groot, laag gebouw". (Slot volgt)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4