Lichamelijke opvoeding en sport Studenten „speelden parlementaire spel worden bijna geheel verwaarloosd Franse regering neemt het niet zo nauw DE ENGELSEN moeten nog drastischer bezuinigen ABDIJSIROOP fr Schoolbouw te en de plaatsel Notaris ingesloten Anna Paulowna ijke aannemers Wantoestand in het leger invoerrecht irantenpapier Gemis aan een autoriteit Scheepsberichten Het was allemaal nèt echt en soms even saai Om de appeltjes NET NKUCHJE millioen dollar voor Enaeland Fondsmedicijnen niet langer gratis Onregelmatigheden in Eindhoven? WOENSDAG 30 JANUARI I SO2 PAGINA 5 :oken en daardoor wist za r gelukkig nog een heel :lein beetje van. Met een ;leur van inspanning pro- ieerde ze gehaktballetjes 2 maken en toen dat goed egaan was, kreeg ze weer en beetje moed, misschien maakt de soep niet eena o slecht, dacht ze, mis- :hien merkt Krelis niets. Krelis merkte ook niets! lij zei alleen, dat de soep och iets anders smaakte an gewoonlijk en dat ze ok een beetje aangebrand 'as. „Heb je het pannetje )ms te lang op het vuur iten staan?" vroeg hij, „je 'eet toch wel, dat vijf mi- uten genoeg is?" „Jawel" atwoordde Lysje, „ik reet niet hoe het komt. [orgen zal het wel weer eter zijn." Ja, het ging iedere dag en beetje beter. Ten slotte ookte Lysje zelfs lekker- er dan het wonderpanne- e ooit gedaan had. Toen ertelde ze Krelis, dat op zekere keer het dek- :1 opgetild had, dat het annetje toen niet meer erkte en dat ze nu voort an zelf kookte. Of Krelis oos werd? Dat viel mee. „Zou je dan ook eens jstebrij voor mij kun- m koken?" vroeg hij, lat heeft het pannetje aoit kunnen maken en aar houd ik juist zo van." 'sje probeerde rijstebrij makenhet lukte, a wat nog veel fijner as, ze kreeg voortaan ezier in het koken en >k in het andere werk. Zo ram alles toch nog heel aed terecht, ondanks het ipotte pannetje, of liever: ink zij het pannetje want s het niet stuk was ge- an, was ze nooit gaan erken. Dan was ze al- d Lysjelui gebleven, rwijl ze voortaan Lysje- ij werd genoemd! nde de aanklacht op .at Mgr. Vojtassak in 1 in 1922 sympathie id voor de toenmalige Katholieke Volkspartij. „misdaden" werd de in 1951 veroordeeld, zelfde allooi waren t dossier de beschuldi- ;en de beide andere Mgr. Gojdic werd zonder nog verweten, herder van zijn aan Russische grens gele- l destijds priesters on- .erus had opgenomen, e Sovjet-Unie waren kwaardig licht werpt ook op de rol van diging", die feitelijk aanklager optrad. Als zachtende omstandig- i de pleiters hoogstens op het huns inziens feit, dat de opperste beklaagden te Rome daar in het Vaticaan s werktuig was van arbeidersklasse vijan- ;k der Westerse mo- omstig een enige tijd or de minister van in de Tweede Kamer segging inzake ver- het invoerrecht op ipier, is thans een Besluit verschenen, e, dat ingaande 1 it invoerrecht is ver- 10 op 6 procent. rlaigimg geldt voor- üt einde van 1952. Zij voor het eindie van voor het geheel of eel worden ingetrok- het algemene belang ik maakt. ijn zak en spreidde p de tast wees hij die waar ze ongeveer n. „Is het licht ge- kunnen zien?" vroeg soldaat bevestigde het. of je een grote rode 'inden". rt vond die en Oemar afstand tussen zijn ;n die rand van de kan. Tel nu de rode jdhits van de brede ruin naar onder gaat. r gaan dian tot waar 1 blauw lijntje loopt", ei Wirio en Oemar ig dat hij zich niet n langer dan een 2©r en toen kwam isde zijweg. Dat kon ijn arm was n.u ge- lioos geworden. Hii e hoofdpijn er» er Is een kramptrekking irtstreek. Een paar hij al gestruikeld en rio dankbaar, dat die a arm liet steunen. werden zwaar en ad, maar hii klemde op elkaar en liep door; een half uur, goed op, of je ergens hterkant een gebouw hii de soldaat. „Wat van ons? Een veld Dat zop kunnen. moet er een gebouw groot, laag gebouw". 51ot volgt) Haf behoeft eigenlijk geen betoog, dat bij de steeds verder door gevoerde mechanisatie van de legermachten, de lichamelijke opvoeding en de sport, twee begrippen, welke zo inhaerent aan elkaar zijn geworden, dal beide niet meer afzonderlijk kunnen worden beschouwd, een uiterst voorname functie inneme^n bij de vorming van de modnrne soldaat. Immers de mechanische strijdmiddelen vergen dermate veel van het physiek en de psyche van de militair, dat hij door en door getraind moet zijn om zijn zware taak naar behoren te kunnen vervullen. De ervaringen, opgedaan bij de oorlog in Korea hebben dit ondub belzinnig aangetoond, en uit verklaringen van commandanten, tot zelfs in de hoogste rang generaal Eisenhower heeft er bij verschillende gelegenheden vaak duidelijk op gezinspeeld is gebleken, dat de basis voor een in alle onderdelen goed func- tionnerend legerapparaat in de allereerste plaats moet worden gezocht in de lichamelijke opvoeding ep de sport. Het valt daarom des te meer oo. dat in het Nederlandse lever, dat toch als een belangrijk on derdeel mar worden gezien van het West-Europese verdedigings- annaraat en dat bii ziin onbouw toch zoveel heeft overgenomen van de Geallieerde bondgenoten Amerika en Engeland, waar de sport door militaire leiders als een voorname zaak wordt ge zien. er luist op dat gebied zo veel mankeert Uit vershcillende beslissingen van hoge legerinstanties blijkt, dat de verkeerde mentaliteit, welke in het maatschappelijk leven de lichamelijke opvoeding als iets nutteloos voorstelde en dat helaas (al is het dan in mindere mate) nog doet te weinig uren op het lesrooster voor de lichamelijke vorming van het kind ook in het militaire apparaat zich heeft kunnen hand haven. Men is evenals in de burgermaatschappij, van goede wille, zolang het geen tijd gaat kosten. Sport annex lichamelijke opvoeding wordt als een aardig tijdverdrijf gezien, een nuttige ontspanning, doch men kan on waarde niet erkennen, welke de sport en de lichamelijke opvoe ding voor de vorming van het lichaam en ook het karakter hebben. Het is zeker niet prettig op een bepaald onderdeel in het eigen leger critiek te moeten laten horen. Als wjj dit toch doen, dan koesteren wij daar- j mede enkel de stille verwach ting, dat de leiding, welke over i deze zaak heeft te beslissen, haar zienswijze op dit punt zal wij zigen. Direct is dit van belang voor ons leger zelf en indirect voor het eigen land. dat voor de bescherming van zijn bewo ners en hun belangen toch stel lig mag rekenen op een militair apparaat, dat in alle opzichten voor zijn zeker niet aangename taak berekend mag worden ge acht. Er wordt op het ogenblik zeer •weinig aan ae lichamelijke op voeding in ons leger gedaan. Wanneer dat bii een onderdeel toch geschiedt, hangt dit volko men af van het inzicht en het sportgevoel van de commandant. Er zijn en dit in tegenstelling met vroeger prachtige gym nastieklokalen gebouwd. Er zijn sintelbanen en terreinen aange legd, welke er mogen wezen, en er is ruimschoots sportmateriaal voorhanden. Maar als een gymnastieklokaal wordt gebruikt voor het vullen van strozakken, het uitdelen van de was of als opslagplaats voor materiaal, verliest de zaal allo waarde en had men voor het zelfde geld beter een loods kun nen ontrekken. Er zjjn inderdaad gymnastiek lokalen, die aan alle eisen vol doen; er zijn er ook, die daarop in het geheel geen aanspraak kunnen maken. Er wordt, om dit te verklaren, door de diverse instanties soms op een vreemde manier langs elkaar heen ge werkt. De genie is de architect dn het leger. Zij bouwt dus gym nastieklokalen en legt sintelba nen aan. Men zou verwachten, dat daar bij als het vanzelfsprekend im de allereerste plaats het advies wordt ingewonnen van experts °p dit gebied, mensen dus, die volkomen op de hoogte zijn met de voorwaarden, welke ér aan de bouw van een gymnastiekzaal ff aan de aanleg van een sin- telbaan moeten worden gesteld. Er wordt daarover echter wel eens te gemakkelijk gedacht. Het advies wordt niet gevraagd en zo worden er naast voortreffe lijke ingerichte gymnastiekza len en aangelegde sintelbanen ook wel producten, aangetroffen, welke die naam niet verdienen. De oorzaak van dergelijke misverstanden valt steeds weer terug op een gebrek aan samen werking, op het ontbreken van een organisatie, welke over deze Ondeskundig gebouwde gymnastiekzalen, onbekwame sport instructeurs, die na een spoedcursus van drie maan den even veel moeten weten als de gediplomeerde lera ren, die een studie van drie jaar achter dc rug hebben, een scheve verhouding in de legerleiding zelf, wat betreft de sport en de lichamelijke opvoeding hebben een onzer speciale medewerkers aan leiding gegeven om in twee artikelen de huidige situatie eens te bespreken. In het eerste deel spreekt hij van het belang van de sport en de lichamelijke opvoeding voor het leger en geeft bo vendien enkele markante voorbeelden, die zijn stelling bewijzen. punten kan beslissen en dan zo, worden. dat deze door elk onderdeel moeten worden aanvaard. De genie staat buiten de generale staf en kan dus zelf beslissen, de experts voor de L.O heb ben echter hun orders af te wachten van de staf. Door 't benoemen aan 'n auto riteit van de lichameliike op voeding en de snort, wiens oor deel'voor de nartiien van geliike kracht moet ziin. en die dus, uiteraard met verantwoord ing aan d«> generale staf. een oordeel over een sporhobjcct. over de uren welke er nodig ziin voor de lichamelijke opvoeding en de sport on het dienstrooster, zul len deze moeilijkheden naar onze opinie opgelost kunnen De gezamenlijke leger-luchtmachtmanoeuvre „Snowfall" in Camp Drum (staat New York) deed haar naam eer aan. In een dichte sneeuwjacht bedienen besneeuwde paratroopers van het 188ste regiment infanterie een 81 mm mortier tijdens de oefeningen. II Alpherat 1 Febr. v. Galveston te A'dam of R'dam verw.; Am- stelpark 28 v. Norfolk/ Neder land; Maaskerk W. Afrika/A'dam i. 29 Finisterre/Antwerpen; Me- iskerk Beira/A'dam 29 te Ant werpen; Ir an je Tj. Priok/ A'dam 28 240 m W ten N Sabang/Co- lombo; Oranjefontein A dam/ Beira 29 te Port Elisabeth; Rem- pang Balikpapan/A'dam p. 28 Minikoy/Aden; Straat Malakka Kobe/Rio de Janeiro 30 horend Marques verw.; Straat Soenda Rio de Janeiro/Kobe 27 nm y. Durban/Singapore; Zuiderkruis R'dam/Halifax 28 300 ZZO Kp Race; Arenskerk 28 v. Antwer pen te R'dam; Blommersdijk 28 v. R'dam te New York; Eemdijk R'dam/Golf havens 28 te Havan na; Hercules 28 v. Volos te Istan bul; Luna A'dam/Algiers p. 28 Gibraltar; Merwede 30 v. R'dam te New Orleans verw.; Roebiah 28 v. Londen te A'dam; Titus 27 v. Istanbul/Izmir; Aalsdijk R'dam /Golf v. Mexico p. 29 öuessant; Alainak R'dam/Calcutta 29 nm Genua vrew.; Billiton Bombay/ Packlst 29 te Belawan verw.; Jnhan v .Oldenbarnevelt A'dam/ Sydney 29 v. Algiers/Pt Said; Loppersum R'dam/Bagnoli p. 29 Kp Finisterre; Maashaven Melil- la/IJmuidenp. 29 Kp. Finisterre; Mariekerk Sydney/R'dam 29 v. Gcnua/Marseille; Ootmarsum Houston/R'dam 29 nm te Le Havre verw.; Prins Willem 2 Norfolk/R'dam p. 29 Kp Lizard; Raki A'dam/Balikpapan 29 v. Belawan/Tj Priok; Sarangan Bombay/Packust 30 te Penang verw.; Sibajak R'dam/Welling- ton 28 750 m NO East Cp Win terswijk 30 v. Sfax te Vlaardin- verw. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG „Mag ik U dit laten zien, meneer de voorzitter?". De heer Polak, voorzitter van de „communistische" fractie in het Leisde Studentenparlement, dat wederom in het Tweede Kamergebouw een openbare vergadering hield, toonde bij deze vraag aan dr. Kortenhorst een tot een bal verfrommeld stuk papier. Zó had hij van een „socialistische" afgevaardigde zijn amendement teruggekregen, onder de toevoeging: „Dit is uw .amendement". Desondanks bleef de heer Polak de Studenten- Kamer oproepen om zich niet „door communisten-haat te laten leiden" en alleen om deze reden het „teugen" te laten klinken. DR. EUWE IN BAZEL In het internationaal schaak- tournooi te Bazel heeft dr Euwe in de derde ronde tegen de Zwit sers Schudel remise gespeeld. De stand na de derde ronde luidt: 1 en 2 Vidmar en Schudel ieder 2i/> pnt.; 3 en 4 Techner en Euwe ieder 2 pnt.; 5 Leepin 1'/, pnt.; 6 Christoffel 1 pnt.; 7 Mueller (1): i/ pnt.; 8 Mueller (2): 0 pnt. RUSSEN NAAR EUROPESE SCHAATS KAMPIOENSCHAPPEN Rusland zal met vier rijders deelnemen aan de Europese schaatskampioenschappen, welke Zaterdag 2 en Zondag 3 Februari te Oestersund zullen worden ge houden. Er wordt op gewezen, dat de uitnodiging om te Oestersund deel te nemen, alleen kan worden aanvaard, wanneer vóór Donder dag of Vrijdag a.s. de benodigde visa beschikbaar zijn. In zijn antwoord heeft de pre sident van de Zweedse bond me degedeeld, dat de visa onmiddel lijk in orde kunnen worden ge maakt, zodra de namen van de Russische rijders bekend zullen zijn. IS ALARMPISTOOL EEN VUURWAPEN? De Arnhemse rechtbank deed gisteren uitspraak over de vraag of een alarm, en startpistool onder de Vuurwapenwet valt. De Kantonrechter te Arnhem was van oordeel, dat geen ver gunning voor dit wapen behoef de te worden aangevraagd. Het kaliber van dit pistool le verde geen moeilijkheden op, doch de ligging van de gasuitlaat was zodanig, dat zowel de amb tenaar van het O.M. als in hoger beroep de Officier van Justitie van de Rechtbank van oordeel waren dat het wapen wel onder de wet viel^ Zij hadden f 10,boete geëist, maar de Rechtbank bevestigde het vonnis van de Kantonrechter: vrij spraak. NIEUWE PRO-BRITSE PARTI| IN DE SOEDAN KHARTOEM (A.F.P.) Te Khartoem is, onder leiding van de voormalige waarnemende secretaris-generaal van de „Oem- ma"-partij, Mohammed Ahmed Omar, een nieuwe Soedanese partij opgericht, die opneming van de Soedan in het Britse ge menebest voorstaat. De gezamenlijke aannemers van de gemeente Anna Paulowna in vergadering bijeen, nemen de vrijheid, U, Mijnheer de Redac teur te verzoeken, onderstaand, ais ingezonden schrijven in Uw veel gelezen blad te willen opne men, waarvoor bij voorbaat onze dank. Met grote belangstelling hebben ondergetekenden het Raadsver- slag van de 1.1. gehouden verga dering gelezen, en met veront waardiging kennis genomen van de inhoud, vooral wat betreft de verbouw van de oude school te Kleine Sluis. O.a. komt er in de verslagen der verschillende kranten tot uiting en is door de voorzitter uitvoerig betoogd: (nu citeren wij woordelijk het verslag): „Het object was van dien aard, dat het onmogelijk door de plaat selijke aannemers kon worden uitgevoerd", wij citeren verder: ..B en W. hebben zich in verbin- '$-GRAVENHAGE. Nederlandse exporteurs verzonden giste ren vele telegrammen aan de minister van Economische Zaken om te protesteren tegen de uitvoering van het nieuwe handels verdrag met Frankrijk, aldus verneemt het A.N.P. Gewezen wordt op het feit, dat Nederland het verdrag getrouwelijk nakomt en' invoer van bijvoorbeeld Franse bedrukte katoen ruimschoots en meer, dan wel eens wenselijk wordt geacht, toelaat. De Franse autoriteiten zijn tot dusverre echter weigerachtig ge bleven om de in het handelsver drag toegestane invoer van 7000 ton Nederlandse appelen vrij te geven. Aan de minister wordt gevraagd de Franse katoen-invoer stop te zetten, indien de Nederlandse appels geweigerd blijven. Het fruit zal bederven, indien het niet binnen afzienbare tijd gele verd kan worden, Betoogd wordt, dat Nederlandse exporteurs niet de dupe mogen worden van bescherming van ne- paalde Franse importeurs, die zwaar in Italiaanse appels specu leerden. Hierdoor zijn ook Franse im porteurs van Nederlands fruit ge dupeerd. Blijkens in Frankrijk verkre gen inlichtingen mocht krachtens het Frans-Italiaanse handelsver drag 2000 ton Italiaanse appels worden geïmporteerd. In Frank rijk kwam 22.000 ton van dit pro duct aan en werd daar opgesla gen. De afzet daarvan bleek zeer toleurstellend te -zijn. Vanwege de voorraden bij de Franse im porteurs van Italiaans fruit, zijn de autoriteiten te Parijs weiger achtig om invoer van het Neder landse quotum toe te staan. De Franse importeurs van Nederlands Dat deze „communistische" af gevaardigde geheel in stijl bleef, bleek ook uit andere passages van zijn rede. „We verstaan on der het dienen van het algemeen belang heel wat anders dan de Marshall-fracties", riep hii een ogenblik later uit en de heer Nolet, die voorzitter van de Katholieke fractie, kreeg te horen, dat Polak „niet graag aan diens verdraagzaamheid zou wor den overgeleverd". De heer Korthals Altes, een ander lid van de „communistische" fractie, sprak van zijn „kameraad Po lak" en de regering, voorgezeten door de heer Jonkman Jr., kreeg toegevoegd, dat de „kernvraag stukken volgens de wensen van Oom Sam werden afgehandeld". De woordvoerders van die an dere fracties deden al even echt. De socialistische woordvoerders, de heer van Perki, had het over „mijn politieke vrienden en ik". Met het in behandeling zijnde wetsontwerp, dat de candidaat- stelling voor de verkiezing van Tweede Kamerleden aan bepaal de voorschriften wilde binden, kon hij zich zeer goed verenigen, zulks in tegenstelling tot de heer Pont, de woordvoerder van de liberale fractie, die als een ver jongde Oud aan de regering ver weet: „dat zij met haar regelings drift alle vlees van onze vrij heden wilde afkluiven, zodat ten slotte nog slechts een kaal ge raamte zou overblijven". En tot de Kamer zeide hij: „Let op uw saeck. Roep de regering een halt toe, want anders zullen wij de komende generatie straks niet meer recht in de ogen kunnen zien". De woordvoerders van de Christelijke fractie sloten zich bij deze afwijzing aan en er was dus ook al een „derde maoht". De voorzitter van de Katho lieke fractie, de heer Nolet, be geerde een zodanige verscherping van het aanhangige wetsontwerp, dat dit tot een verbod van ae communistische partij zou kun nen leiden. Maar mei deze wens stond de Katholieke fractie alleen en de ministers achter de groene tafel bleken eveneens van me ning tè zijn, dat dit tweede kwaad nog erger zou zijn dan het eerste. Een desbetreffend amendement werd met grote meerderheid verworpen. Het was dus allemaal wel heel ere echt. zo echt zelfs, dat men tot de conclusie moest komen, dat als iong-Nederland morgen naar de macht zou griinen. er tenslotte on het Binnenhof toch niet zo heel veel zou verande renEn dat gold ook voor de sfeer. Er waren in het begin noral wat leden afwezig, af en toe maakte een afgevaardigde de bekende buiteling over de tranies en verder was het af wisselend aardig en., saai Echt saai werd het nl. bij de behandeling van de ruim twintig amendementen. De griffier van de Tweede Kamer, mr, Schepel, die het tweede deel van de ver gadering leidde, moest de spre kers, dae hierover het woord voerden, meermalen tot beknopt heid manen, maar ondanks deze Slachtoffer der gladheid BARSINGERHORN. Toen de kruidenier Rentenaar Zater dag zijn boodschappen naar zijn klanten bracht, had hij er mis schien geen vermoeden van, dat het al zo glad zou zijn op de weg. Juist toen hij zijn bromfiets veilig had neergezet en hij met een paar boodschappen in de hand naar een klant wilde lopen, gleed hij uit en kwam zo onge lukkig te vallen, dat hij zijn rech. terarm uit de kom had, terwijl tevens zijn bovenarm was ge broken. Dokter Posthuma, die spoedig ter plaatse was, oordeelde het noodzakelijk, dat Rentenaar in 't Centr. Ziekenhuis te Alkmaar zou worden opgenomen. Advertentie dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende. slijmoplossen- de en geneeskrachtige AKKER'S -'s Werelds beste hoestsiroop - aanmaningen werd het toch nog half zeven vóór de vergadering kon worden beëindigd. Het wets ontwerp was toen met 21 tegen 49 stemmen verworpen. De so cialistische fractie stemde voor. Een deel van de Katholieke fractie onttrok zich aan de stem ming, zonder dat hiervoor een reden werd opgegeven. Hopelijk waren het geen „vleugels Dr. Kortenhorst, die als dank van de Leidse studenten een ets van de Universiteit kreeg aan geboden. wees er in zijn slot woord terecht op, dat de afge vaardigden „cum laude" wai'en geslaagd. Want de echtheid was ongetwijfeld ook in ruime mate in de bekwaamheid, waarmede werd gediscussieerd, tot uitdruk king gekomen. De minister-pre sident sprak voor de vuist weg, waaraan dr. Kortenhorst de op merking vastknoopte, dat som mige échte ministers wellicht zouden wensen even frank en vrij tegenover de Kamer te kun nen staan fruit willen onze appelen, aldus de Nederlandse bedrijfskringen, graag hebben. Waarom moeten wij en zij benadeeld worden ter- wille van speculanten in Italiaans fruit, die het handelsverdrag tien voudig overtraden? Men wacht met gespannen aan dacht het antwoord van de minis ter af. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Arrondissementsrechtbank te Alkmaar, gepraesideerd door Mr. J. Krabbe heeft Dinsdagmor gen de matroos W. H. K. (M.O.K. Hilversum) wegens diefstallen te Den Helder gepleegd veroordeeld tot 6 maanden Bijzondere Straf gevangenis voorwaardelijk. De Officier van Justitie Mr. J. W. Holsteyn had een boete geëist van f 75 subs. 25 dagen en voorw. ter beschikking stelling van de Regering. C. J. G. te Grootebroek, tegen wie 1 maand gevangenisstraf was geëist en de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar wegens auto rijden, ter wijt hij onder invloed van sterke drank verkeerde, werd veroordeeld tot 3 weken gevan genisstraf, met ontzegging van de rijbevoegdheid voor üe tijd van 3 maanden. A. J. H. de S. te Anna Paulow na, tegen wien een boete was ge- eist van f 100 subs. 30 dagen, we gens het opzettelijk neerschieten van tamme eenden, werd door de Rechtbank daarvan vrijgesproken. Men achtte de opzet niet bewezen f 150 subs. 30 dagen luidde het vonnis tegen J. B. te Enkhuizen, die auto gereden had onder in vloed van sterke drank. De eis was f 500 boete en intrekking van het rijbewijs voor een half jaar. „GEVECHT MET DE ZOON" WIERINGERMEER Zoals elk j-aar organiseert ook nu weer de Comtactraad van D.W.O. een avond, die voor die vasten zal worden gehouden. Tot tweemaal toe is het Orkest zoióder Naam er geweest en wel in 1950 en 1951. Ook ditmaal werden po gingen gedaan om dit populaire orke-st weer tP krijgen, maar daar het touméeprogramma in boofdizaak hetzelfde is als dat van het vorige jaar. liep dit op niets uit. Daarna is er contact opgeno men met het gezelschap Puck. liet resultaat was, dat op 7 Fe bruari dit bekende beroepsgezel schap naar de Wieringermeer komt niet het toneelstuk „Ge vecht met de zoon". Tevens zal er 's middag® een voorstelling wordent gegeven met een toneel stuk voor kinderen. Ook op dit gebied heeft „Puck" reeds een grote naam. Door samenwerking van de Oudercommissies van de Katlh. scholen met. de Contact- raad van D.W.O. kon dit prach tige resultaat tot stand worden gebracht. Er kan op gerekend worden, dat oud en jong die dag iets heel goeds te wachten staat. (Eigen bericht). LEEUWARDEN. Zoals reeds met enkele woorden is medege deeld. is de heer W. F. notaris on Terschelling door de Justitie te Zeist gearresteerd Sinds 18 December 1951 was de heer F. door een waarnemer vervangen en stelde de Raad van Toezicht een onderzoek naar de gestes van deze notaris in. De heer F. verliet het eiland en vertoefde in de provincie Utrecht. Op last van de Officier van Justitie is hij nu dezer da gen in arrest gesteld. Op be schuldiging van gepleegde ver duistering. Naar we vernamen zijn, zoals dat in deze soort zaken meestal het geval is, hierdoor vele kleine lieden op Terschelling en enkele buiten het eland de dupe van de gedragingen van de heer F. Ge zien de omvang van de gemeente Terschelling betekent het hier een zaak van zekere betekenis. De verdachte is naar Leeuwar den overgebracht en in het Huis van Bewaring ingesloten WASHINGTON Amevika heeft Fn geland voor het lopende jaar 300 millioen dollar uit de fond sen van de M.S.A. toegewezen. De M.S.A heeft hekcidgemaak' dat de toewijzing nodig is om de Brits» hlidrage aan het de- fensienrogramma van de „Vriie Wereld" te bevorderen „Indien dit bedrag niet be schikbaar werd gesteld, zou En geland naar onze schatting, zijn defensieprogramma met ruim tweemaal dit bedrag (dus met 600 millioen dollar) moeten be knotten". DW.O.-TONEEL WIERINGERMEER. Te Slootdorp in hotel Lely, vergader de de afd. toneel van D. W. O. Er was een goed batig saldo. Daar om stelde het bestuur voor om f 100.ter beschikking te stel len van de kas van de con.tact- raad, waardoor ook de andere af delingen van D.W.O. eventueel kunnen profiteren. Met algemene stemmen werd het voorstel goed gekeurd. Vervolgens werd de loterij-actie besproken, die gevoerd wordt ten behoeve van de Contactraad. Ook de afd. toneel had daarbij de taak een deel van de loten aan de man te brengen. De regisseur gaf een critisch verslag over de laatste opvoering. De rollen werden stuk voor stuk onder de loupe genomen. Het bestuur stelde voor een uitgaansavond te organiseren n. a. v. het eerste lustrum. Dit voor stel werd door de vergadering verworpen en een nieuw werd ter vergadering uitgewerkt en aangenomen. Omtrent een nieuw te spelen stuk werd vastgesteld, dat er een derde uitvoering zal plaats heb ben op de eerste Zondag na Pa sen. Getracht zal worden een to neelspel te vinden met vrolijke inslag. Bij de rondvraag kwam ter sprake dat voortaan de lotenver- koop en de trekking zodanig ge organiseerd zullen worden, dat van het gezellig samenzijn lan ger kan worden geprofitered, ter wijl ook het aanvangsuur zal worden gesteld op 7 uur. Na een opwekkend en sympa thiek woord van de geestel. ad viseur sloot de voorzitter de ver gadering. LONDEN. Engeland is genoodzaakt- drastische bezuinigings maatregelen te treffen. Gistermiddag heeft de Britse minister van financiën, Richard Butler, nieuwe grootscheepse beper kingen bekend gemaakt, die het Britse rijk zich in verband met zijn betalingsmoeilijkheden zal moeten opleggen. Het personeel in dienst van de centrale regering zal met 10.000 man verminderd worden, hetgeen een besparing van 5 millioen pond sterling per jaar zou opleveren. De uitgaven voor de regerings inlichtingendiensten zullen met 1,2 millioen po-nd sterling verminderd worden en wel met 700.000 pond sterling in Engeland en met 500.000 pond sterling in het buitenland. Voor elke fles medicijnen verstrekt op grond van de nationale gezondheidsdienst, zal voortaan een shilling in rekening worden gebracht. Tot dusverre was deze ver strekking gratis. Butler kondigde verder aan, dat het staal, dat beschikbaar gesteld wordt voor de fabricage van ma chines en voertuigen, met een zesde deel zal worden verminderd en dat het aantal automobielen, dat voor de binnenlandse markt beschikbaar komt, overeenkom stig beperkt zal worden. Ook zal de Britse verbruiker minder rij wielen, motorrijwielen, radiotoe stellen, televisietoestellen en an dere artikelen, waarvoor meta len nodig zijn, kunnen krijgen. ding gesteld met' aannemer de Klerk te Huisduinen enz." De ondergetekenden vragen zich af: Waarom hebben B. en W. zich ook niet in verbinding ge steld met de plaatselijke aanne mers? Hoe kan de voorzitter nu bewij zen dat het object onmogelijk door de plaatselijke aannemers kan worden uitgevoerd, als men zich nimmer tot de plaatselijke aannemers heeft gewend? De ondergetekenden zijn van mening dat nu in het openbaar hun capaciteiten hun kunnen in twijfel worden getrokken, langs deze weg bekend te moeten maken dat: zij het werk voor het zelfde bedrag willen uitvoeren en ook kunnen uitvoeren. Het tegendeel kan nooit worden bewezen. Wij citeren nogmaals uit het verslag: „terwijl het bovendien nu wat het bouwen betreft een stille tijd is". Ook voor ondergetekenden is het nu een stille tijd, en boven dien voor vele arbeiders in onze gemeente is het een stille tijd enEen groot gedeelte van het werk kan worden uitgevoerd met arbeiders uit eigen gemeente, en nu???? Door het kleineren der onder getekenden wat betreft hun capa citeiten, behoeven zij niet elders te proberen wat te krijgen in deze stille tijd, daar men alsdan zal doen opmerken: „Als in eigen gemeente B. en W. Uw capacitei ten in twijfel trekken, hoe durft gij dan hier op in te schrijven"? Met als gevolg??? Wij vragen ons nu af in deze: Hoe komt B. en W. zijn toezeg gingen ten aanzien van ons na? Destijds is bij een eerder gere zen vraag ter zake het door B. en W. onderhands doen aanbeste den (duplex woningen) de toe zegging gedaan dat door B. en W. in het vervolg alles publiek zal worden aanbesteed, en ja hoor de verbouwing „Naco Garage" aan de Spoorbuurt is publiek aanbe steed en gegund aan P. Bakker te den Oever, maar nu met dit werk? Men passeert ons. Waarom? Mag B. en W. een dergelijk werk voor een dergelijk bedrag onderhands aanbesteden? Het luttele bedrag van f 36140.- aldus het verslag, kan direct wor den betaald en wel met het „extraatje" der Ondernemingsbe lasting, aldus geld in hoofdzaak voortkomende van.of ontstaan door belasting voorheen geheven van ter plaatse gevestigde onder nemers en ondernemingen. Zeer juist gezien van B. en W. om deze gelden, naar elders te doen afvloeien, vooral als het hier ter plaatse kan besteed worden, niet alleen aan de hier gevestigde ondernemers, maar ook voor een belangrijk gedeelte aan de in deze tijd hier ter plaatse zijnde werk loze arbeiders, welke bij de sloop werkzaamheden e.d. zouden kun nen worden ingeschakeld en hier mede de belangen dienende van werkgevers, werknemers en mid denstanders. Natuurlijk doet men zoiets niet, men besteedt het niet ter plaatse, niet de eigen gemeentenaren, maar elders gevestigde zaken moet men door de stille'tijd heen helpen. Dat is het behartigen van de belangen der gemeentenaren. In dezelfde raadsvergadering is gesproken over het bijeen bren gen van f 15.000.door „Burger zin actie". Wij citeren nogmaals uit het verslag van een der bladen (met kapitale letters staat er): Wij bouwen mee, meebouwen is een burgerplicht. Bittere ironie, in een en de zelfde raadsvergadering van het gemeentebestuur, het bestuur dat de belangen van alle gemeente- naren wordt geacht te behartigen, spreekt van een burgerplicht, ter wijl alweer volgens een der kran tenverslagen er slechts twee raadsleden de opmerking maak ten dat zij graag hadden gezien, dat de plaatselijke aannemers in geschakeld hadden geworden en de overige? Wij citeren „Algemeen was de raad erkentelijk voor het voorstel, waarmee B. en W. waren ge komen". Over Burgerplicht en belangen- behartigen der gemeentenaren gesproken!! Juist dat „hadden" doet ons veronderstellen, dat dit alles klaargemaakt werd opgediend en de raadsleden het alleen maar te slikken hebben. Is dat de belangen behartigen van de gemeentenaren? Komt hieruit voort de burger plicht?? En worden dan aanstonds de aldus door Burgerplicht, dus door de gemeentenaren bijeen gebrach te gelden, bij onderhandse aanbe steding, met uitschakeling van de eigen burgers, elders aanbesteed?? De voorzitter van de Polderse Gemeenschap, in zijn hoedanig heid als gemeenteraadslid onder streepte het pleidooi voor de supletie-actie, aldus het verslag en werd door hem o.a. gezegd: „Wij mensen van Anna Paulowna dulden geen onrecht, enz." Juist: wij dulden geen onrecht, maar wat wordt er nu gedaan? De gezamelijke Aannemers der gem. Anna Paulowna. Anna Paulowna, 24 Jan. 1952. Benoemd De griffier en plaatsvervan gende kantonrechter van 't kan ton Emmen, mr. R. G- Groene- boer is bii de Arrondissemens- rechtbank te Alkmaar benoemd tot Substituut-Griffier. OP GRIFFIE KANTONGERECHT (Eigen bericht.) Uit Eindhoven wordt gemeld, dat geruime tijd geleden de pro- cureur-generaai bij het gerechts hof te 's Hertogenbosch 'n onder zoek heeft gelast naar dc gedra gingen van minstens één der grif fie-ambtenaren van het kanton gerecht aldaar. In verband daarmede is 'n half jaar geleden de ambtenaar B- ge schorst. Het verluidt, dat het hier zou betreffen verduistering van bewijsstukken en het ten eigen bate verkopen van in beslag ge nomen goederen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5