Oplossing van verkeersvraagstuk zonder demping niet mogelijk De die nc Lening van 2Vi millioen door G. S. goedgekeurd Deze week in de bioscoop Uitvaart van dokter Maats Zilveren zakenjubileum bij weg- en waterbouw P-O.A. Adenau zeers Karakter en bestemming gewijzigd AGENDA Vrienden en dankbare patiënten volgden hem op laatste gang jaarvergadering k.a.b. Rubber stempels weersverwachting VICTORY Hotel-Restaurant selectiewedstrijden afgelast Ook alle andere wedstrijden vergaderInc k.v.p. Dilemma voor de Raad Oudegracht moet worden: onderdeel van Ceintuurbaan demping oudegracht En toe dec Belg beschi van spiom over PAGINA 2 ZATERDAG 2,FEBRUARI 1952 ALKMAAR. B. en W. van Alkmaar hebben de Raad de verheugende mededeling kunnen doen. dat Ged. Staten de leninc van 2 millioen hebben goed gekeurd: het karakter van de lening echter is eewiizisrd moe ten worden en het geld heeft (gedeeltelijk) ook een andere bestemming' gekregen. Nadat in de laatste begrotings vergadering was besloten tot de uitgifte van een 4 pet- obligatie lening van 2 K- millioen gulden met een looptijd van 30 jaar, werd bekend, dat de regering bezwaren heeft tegen de aflos- singsvoorwaarden van zodanige leningen, met name tegen het afstand doen van de mogelijk heid tot vervroegde aflossing door de geldnemer, terwijl de leningen alleen zullen mogen dienen tot consolodatie van vlot tende schuld. B. en W. zijn met de emitten- ten nader overeengekomen, het voorbehoud tot vervroegde alge hele of gedeeltelijke aflossing door de gemeente in de lenings voorwaarde op te nemen, met dien verstande, dat dit recht niet kan worden uitgeoefend voor 1 Maart 1957 en dat de aflossing in de jaren 1958 tot en met 1962 slechts op 1 Maart kan geschie den tegen de koers van 101 K> pet. en gedurende de verdere looptijd tegen de koers van 101 pet. De bestemming van de lenmg is in zoverre gewijzigd dat in VISOTTER GEVANGEN In de Vennewaterspolder ALKMAAR Gistermiddag heeft de tuindor J. Winder .in de Venmewa'tierspoilder in d'e buiurt van de kapel te Heüoo een vis- otter van ongeveer 1 meter en tien centimeter lengte kunner» vangen. Het is een vangst, die de iaatste tientallen jaren m deze streek van Noord-Holland niet is voorgekomen. De tuinder werd op het spoor gebracht van dilt vervaarlijke Voetwater roof dier door zijn hond, die de otter al een paar dagen lang achter volgde. TWEEDE FEESTAVOND R.K. A.F.C. ALKMAAR. Het is wel on nodig te zeggen, dat ook de twee de cabaret-revue-avond van R.K. A.F.C. speciaal voor de junioren en hun huisgenoten, evengoed slaagde als de eerste. De stem ming zat er weer opperbest in en de zaal leefde mee met wat er op de planken ten beste werd gege ven. De Hoogeerw. Heer Deken j Th. Jacobs, woonde de avond bij. ZANGERSDAG KORENBOND -ALKMAAR De R.K. Bond van Kerkkoren in het Dekenaat Alk maar houdt morgen in de St. Wil- librordusstichting te Heiloo haar traditionele Zangersdag, welke begint met een H. Mis, door de H.E. Deken van Alkmaar met as sistentie op te dragen, om elf uur. In de middag ongeveer om 1 uur, wordt de grote zangersdemonstra tie gehouden. Belangstellenden hebben toegang on vertoon van het programma, dat verkrijgbaar is aan de aula van de St. Willi- brordusstichting. Advertentie! \jjest®' d. VV, °udesfr. R. K. HOCKEYCLUB „DE TERRIERS" Op de algemene ledenvergade ring, waarbij het volledige be stuur en een groot aantal Ter riers aanwezig waren, zijn be langrijke problemen aan de or de gekomen; van de kant der leden zijn echter weinig plannen naar voren gebracht. De kwestie omtrent de indoortraining is op gelost. Hedenmiddag zal deze voor het eerst plaats hebben: n.l. in de gymnastiekzaal van de St. Agnesschool aan de Koornlaan van 24 uur. Voor de Zondag ziin er twee wedstrijden uitge schreven. Zeer waarschijnlijk zal het veld dan echter nog niet be speelbaar zijn, maar als dit wel het geval is, dan snelen de dames om 12 uur tegen Eechtrop III en de heren om 13.30 tegen Alliance TV. Geslaagd ALKMAAR Voor het diplo ma A voor scheepswerktuigkun- de te Den Haag, slaagde onze stadgenoot, de heer J. W. Hoeben. Verandering in Huize Nassau ALKMAAR Naar wü ver nemen zal in huize Nassau, waar in de laatste jaren een kleine twintig Weense meisjes van de Ringers fabrieken waren onder gebracht. een andere bestemming krijgen. De meisjes zullen er niet meer samenwonen, doch bij par ticulieren worden ondergebracht- Wat gevonden werd ALKMAAR Op het politie bureau zijn weer tal van gevon den voorwerpen te bekomen, op iedere werkdag van 56 uur, be halve Zaterdag, waaronder geld, sleutels, portemonnaies, over hemden en duimstokken, kerk boek en rozenkrans, riemen, aan stekers, kousen, wanten en hand schoenen, dasspeld, pop en bril, een koffer, een ballpoint en een rijwielslot. plaats van de plaatsing van een watergastoestel in de gasfabriek (van f 176.000) en voorschotten voor de bouw van 73 woning wetwoningen en twee winkels door de R.K- Woningbouwver eniging „Goed Wonen" (van f 900.000,riu gesteld zijn een aantal objecten, die reeds de goedkeuring van Ged. Staten verkregen hebben. Met inacht neming van deze wijzigingen heeft de lening thans de goed keuring van Ged. Staten ver kregen. B. en W. verwachten, dat de emittenten spoedig de gelegenheid tot inschrijving op de lening zullen openstellen. DE DAG VOOR A.O.C. ALKMAAR Morgen gaat 't le elftal de grootste concurrent, Dio in Bergen, een bezoek bren gen. De aanvangstijd is 2 uur en de wedstrijd wordt gespeeld op het Berdos B-terrein aan de Nes- diik te Bergen. Natuurlijk ver wacht het bestuur al haar sup porters! Vertrektijd Mi de Am bachtsschool af om 1 uur precies. Het 3e elftal speelt thuis tegen Zeevogels 3 om 4 uur (het Oude Boys terrein) en be junioren krij gen de a.s. kampioenen op be zoek n.l. Tybb a. Ook deze wed strijd wordt thuis gespeeld en wei om 3 uur. De speelsters moe ten een kwartier voor de aan vang aanwezig zijn. De opstellin gen en het eventueel afgelasten van de wedstrijden worden be kend gemaakt bij de hr. J. Smit, Nieuwesloot. Tevens worden or morgpn bii de R.K. kerken speld jes verkocht. Wü hopen, dat iedereen het zijne zal bijdragen om dgge collecte te doen slagen. DOKTERSDIENST BEEMSTER SCHERMERHORN, DE RIJP De doktersdienst in de Beem- ster, De Rijp, Schermerhorn en omstreken wordt Zondag waar genomen door de arts J. G. Weg- dam, te De Rijp, tel. K 2997455. SCHOUWBURG 't GULDEN VLIES: Toneelgezelschap Johan Kaart speelt „De Appels en Eva" met Enny Mols-de Leeuwe. 8 uur. (heden). R.K. Toneelver. „Vondel" speelt „De Engel in de kist", Zondagavond 8 uur. BIOSCOPEN: Rex-theater; Verstoten vrou wen, volwassenen. Cinema Americain: Paniek op straat, 18 jaar- Victoria-theater: Chinees goud, 18 jaar. Harmonie: Mijn man is ver loofd. alle leeft. Voorstellingen: hedenavond 7 en 9.30 uur, Zondag 2 en 4.30, 7 en 9.30 uur. DOKTER OP ZONDAG: Te bereiken zijn de artsen: A. H. F. M. Corthals, Nieuw- iandersingel 59, telef. 3193 en J. Lourens, Oudegracht 295, telef. 2892. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf hedenavond 6 uur geopend de apo theek „De Bever", Emma- straat 36, apotheker P. J. Meurs. WELKE ALMAARDER ONTVING TE VEEL? ALKMAAR In de loop van Vrijdagmorgen is aan het post kantoor aan liet loket pasmunt, een zakje met pasgeld afgegeven ter waarde van f 100,Dit had echter slechts f10,moeten zijn omdat er voor dat bedrag aan pasmunt gevraagd is. Degene, die door deze vergis sing meer ontving dan hem toe kwam wordt vriendelijk ver zocht het te veel ontvangene als nog te willen terugbrengen daal de lokettiste anders zwaar gedu peerd zou worden. ROOD-GEEL HEILOO Men verzoekt ons opname van het volgende: De klaverjaswedsitrijd, welke in middels geheel is volgeboekt zal gehouden worder» op Maandag 4 Februari a.s. in het clubhuis, aanvang 8 uur precies. Alle an dersluidende berichten komen hiermede te vervallen. Rex Verstoten vrouwen Een ec'hite Italiaanse film van heviige sentianenten en passie. Aangrijpend is het verbaal van d'e jonge vrouw, wier vermogen, buiten haar weten en willen, is opgegaan als investerin.gska.pi- taal van een jeugdtfihuis, dat ge ëxploiteerd wordit door een zie kelijke Pastoor. Van de autori teiten heeft zij een reisbevel ge- kragen; zij voelt zich aan alle kanten bedreigd doch in haar dorp word't zij om 'haar ver- meehde onbaatzuchtigheid over dreven geëerd: later, als de ge schiedenis zich verder ontrolt, moet zij zich, verlaten, veilig DE WEEK IN BEELD Hat Nederlands nieuws begint met enkele flitsen uit het. leven van Lodewijk van Deyssel, de Tachtiger, die onlangs op 87 ja rige leeftijd te. Haarlem is over leden. Vele officiële persoonlijk heden waren aanwezig bij de begrafenis te Westerveld. 1200 Populieren worden langs de Rijksweg bij Ridderkerk voorzichtig uitgegraven om ver voerd te worden naar Rotter dam waar ze dienst doen c*m de nieuwe, nu nog kal® woonwijken op te vrolijken. Het verkeer op het Muntplein in de hoofdstad is jarenlang geleid door dp. popu laire vèrkeersagenit Jan Bos, die "V*11 v V-A V-y A'AAf-3 l i 1, stellen voor woedende aChtervol- m©t pensioen is gegaan. In de ging. Een rolprent, waarop felle sneeuwperiode is de Bloemen- daal-se jeugd uitgetrokken voor het sleetje rijden vanaf het Bloe- mendaalsé Kopje. Een leerbeurs te Amsterdam toont de nieuwste creaties van de leerverwerkend'e industrie in ons land. Een interessant luikje kan men nemen in de Scbelpên- kamer van het l'anidgoed Nieu- oord. te Leek (Groningen) waar een gevangene, eeuwen geleden de muren met sohelpmozaïken verfraaide. H.M. de Koningin opende de nieuwe brug over de IJsèl bij Doesburg. Polygoon-Wereldnieuws brengt een reportage van het levens werk van Louis Braille, die zelf blind, het leven van vele ande re blinden heeft verrijkt door zijn lees-metihode; voorts ziet men d'e uitreiking van de Wil lem de Zw;j;gerpri1s te Washing ton aan een journalist, die het beste artikel over Nederland schreef; de parlementsverkiezin gen in India; de. internationale Wintersportweek en nieuws uit Noordafrifca: de onlusten in Tu* nis en Ismailia. DUYVIS DEMONSTRATIE Trok veel belangstelling ALKMAAR. Op uitnodiging van de Alkmaarse Centra-winke liers zijn er in de atgeiopen week door ae N.V. Olietabneken T. Duyvis te Koog aan de Zaan vier demonstratie-avonden in het Wa pen van Heemskerk gehouden waarop aan de dames-cliëntele van de Centra-winkeliers ge toond werd, wat er al zo met de Duyvis-producten is te bereiken. Werden de eerste avonden geleid door Mej. P. Vis, de laatste avond was het Mej. W. P. J. Ar kenbout, de kooklerares van de Duyvis-fabrieken, die na een kort welkomstwoord van de heer Bakker een en ander over de ge schiedenis van de fabrieken ver telde om daarna met een toma ten-soep, afgemaakt met salata, het culinaire feest te openen. Actueel met dit winterweer waren de sneeuwballen, uiterst croquante oliebollen, gebakken in Duyvis slaolie, vervolgens kwam nog een verrukkelijke sla schotel, met Livorno-saus gedekt, ter tafel, terwijl ook proefjes rondgingen van het nieuwste sausje, de Mayovita-saus, een smakelijk en voedzaam sausje, eigenlijk meer een belegsel, voor toast e.d. Van de chocolade-pasta, Cremola genaamd, werd ook dooi de dames gesmuld. Het was een gezellige demonstratie, waarbij tevens de kookkennis nog eens werd opgefrist. Onder de pauze werd een kopje Radjah-thee ge schonken, alleen in de Centra winkels verkrijgbaar, met een versnapering, waarop ook een Duyvis-product was verwerkt. R. K. Vrouwenbeweging SCHOORL Op de a.s. Don derdagavond te houden bijeen komst van de R.K. Vrouwenbe weging zal wethouder Kaandorp spreken over „De burger, de ge meente en de politiek". Daarna zal pastoor Drost een serie licht beelden vertonen, terwijl boven dien de bezoekers nog een extra verrassing wacht, wanneer wij althans goed zijn ingelicht. Op al ler opkomst mag dus zeker weer gerekend worden. karakterschetsen worden gege ven die met cynische juistheid worden geanalyseerd,, iin aangrij pende scènes. Voorbehouden voor volwassenen. Cinema Americain Paniek op straat „Paniek op straat" zou in vele opzirfitpn een gewone thriller zijn geweest, evenwel knap en boeiend d'oor Elia Kazan ge maakt, als de regisseur de moordgeschiedenis ,die zich in de Amerikaanse havenstad New- Orleans afspeelt, niet gecombi neerd had met d'e angst-aanja gende jacht op de verspreiders van een besmettelijke ziekte. Het is vooral dit deel van de film, dat het werk van de po litie weer eens in een ander daglicht stelt en aantoont. dat de politie vooral ook een pre ventieve taak heeft. De jacht op de gangsters, die tevens d'e verspreiders dreigen te worden van een besmettelijke ziekte, en die in hun angst om ontd'akt te worden er niet tegem on zien, een hele stad te besmet ten, is zeer suggestief weergege ven, Vooral de figuur van de jonge dokter Reed1 die zelfs d'oor officiële politie-instanties in het begin wordt tegengewerkt, komt sympathiek uit de film te voor schijn. Een spannende geschiede nis voor aöhttienjarigen. In het voorprogramma nog een korte tekenfilm. Victoria Theater Chinees goud De hoofdfilm speelt in China. Het thema behandelt het dictato riaal regiem van d'e zo gevrees de Yang, die met zijn soldaten- horden het gehele land terrori seert eni dorpen en steden leeg plundert. Om hem te kunnen bestrijden is er een groots op gezette wapensmokkel ontstaan, doch d'oor een intrigue mislukt deze opzet. Aan 't eind van deze spannende en avontuurlijke film vindt Yang zijn einde en ook het 'happy end1 ontbreekt 'hierbij niet. Een film overigens met geem bijzondere kwaliteiten, be halve dan de spanning die van het begin tot het einde heerst. Vooraf een interessant filmpje over kunstenaars op de schaats en een muzikaal tekenfilmpip. Harmonie Theater Mijn man is verloofd Deze comedie is 't verhaal van een dokter, die van zijn vrouw, een beroemde operazangeres, gescheiden en weer met een an der meisje verloofd i,s. Deze dokter koimt. op wonderlijke wijze weer in contact met zijn vrouw en vat opnieuw genegen heid voor haar op. Hii wordt dus weer verliefd op zijn eigen vrouw eni na tal van. dikwijls nicit onaardig gevonden, dwaze verwikkelingen, komen zij weer text elkaar ook. In 't bijzonder het einde, dat de hereniging brengt is diwaas en grappig te gelijk. Een aardige, vlotte come die en dikwijls niet ongeestig ook, maar de lichtvaardige wijze, waarop hier met 't huwelijk wordt omgesprongen. maakt voorbehoud voor 18-jarigen noodzakelijk. ALKMAAR Nadat reeds vele dankbare patiënten-en vrienden van de overledene de laatste dagen een bezoek hadden ge bracht aan de rouwkamer in hei Centraal Ziekenhuis, waar het stofielijk overschot temidden van een schat van bloemen lag opgebaard, had gistermiddag in Westerveld de Uitvaart plaats van dokter Maats, wederom onder een zeer grote belangstelling van de zijde van stadgenoten uit alle kringen en klassen. Ün ke praktijk nog tijd vond om de Onder de vele aanwezigen za gen wij de directeuren der beide ziekenhuizen Dr. W. J. Loyenga en Dr. G. Sluymer, tal van dok toren uit de stad en van elders, bestuursleden van de afd. Alk maar van Rode Kruis, waarvan hij voorzitter was, en van de Artsenvereniging; voorts vele vrienden en patiënten van de overledene. In de aula, waar de kist, ge flankeerd door leden van de Rode Kruis-colonne waarvan de overledene vele jaren comman dant was geweest temidden van een schat van bloemen een plaats had gekregen, werd het eerst door dr. C. M. Hoogenboom het woord gevoerd namens de afd. Alkmaar en Omstreken van de Kon. Ned. Mij tot Bevordering van de Geneeskunst, welke, zoals de spreker releveerde, dr. Maats in vele functies had gediend. Spr. schetste de overledene als een voorbeeldig huisarts, die zich door zijn grote trouw de dank van ontelbare patiënten had verwor ven. Hij was ook een trouw col lega, wiens nagedachtenis steeds in dankbare herinnering bij allen, die met hem in aanraking kwa men, zal blijven voortleven. Dr. F. J. Frederikse sprak na mens het Rode Kruis woorden van dank en waardering voor wat dr. Maats aan deze instelling had verricht; hij wees er op, hoe GENOOTSCHAP STILLE OMGANG BERGEN De Stille Omgang voor de afdeling Bergen wordt gehouden op 23 Maart a.s.- De voorztter, dc heer C. Smit, wekte oP een bijeenkomstalle leden op, deel te nemen. Er werden 2 gratis spoorkaartjes verloot. De G-A. spoorde aan tot bezinning omtrent het Mirakel van Amster dam- Op 5 Fcbr. houdt de KVP een vergadering. Men wordt verzocht deze avond niet te verzuimen, daar de candidaats-lijsten wor den ingeleverd en o.a. medede ling zal worden gedaan omtrent stemmen bii volmacht. Geslaagd SCHOORL - Voor het examen kraamverzorgster slaagdén onze plaatsgenoten de, darned J, Riet veld en M. Koortens. Zij werden opgeleid door het Wit-Gelé Kruis te Alkmaar. Bovendien slaagde te Heerlen voor 't diploma wijk verpleegster pjize oud-plaatsge- note mèj. A. Koortens. de overledene, ondanks zijn druk ke praktijk nog tijd vond om de belangen van net Rode Kruis te behartigen. Mej. Post sprak na mens de Huishoudschool eveneens woorden van deze strekking; de huishoudschool, zo zei zij, ver liest in hem een trouwe vriend en kundig leraar, waarmee men dertig jaar op de meest aange name wijze had samengewerkt. Evenals de vorige sprekers be tuigde zij haar deelneming jegens mevr. Miaats en haar zoons met dit grote verlies, de wens uit sprekend, dat God haar de kracht moge schenken, dit te dragen. OUBiORP Donderdagavond hield de afdeling Oudorp van de KAB haar jaarvergadering in 't café Morsch. Bii de opening zei de voorzitter, de heer Oudhuis, dat het lid de heer L. Pronk door een ernstig ongeval is ge troffen, er volgde een kort ge bed voor het slachtoffer. Uit het jaarverslag van de secretaris is gebleken dat het ledental groei ende is. Het aantal spaarders van. de Centrale neemt eveneens toe. Medegedeeld werd dat op 14 Fe bruari a-s de nieuwe districtsbe stuurder de Langen een spreek beurt zal vervullen met een ac tueel onderwerp. Vervolgens zal de heer Dominicus op 14 Maart een causerie houden over Roman tisch Spanje- In Mei zal het vier de lustrum der afdeling worden herdacht. Tot leden der feest commissie werden gekozen de he ren G. v.d. Waal, W. Veldman, J Beers. C. WoTtel en D. van Veen. Bii de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden A. Pie- ters en J. Venn oker bii acclama tie herkozen. Tot leden van de contróle-commisei» werden be noemd de heren G. van der Waal D- Louwe en J. Burger. Bii stem ming werd besloten de vergade ringen van de K.A.B. voortaan om beurten t.e Oudorp en te Koe- diik (zuid) te houden. ALKMAAR. In intieme krinq heeft de Aannemingsmaat schappij de Moei en Hermes al hier het 25-jarig bestaan van de zaak herdacht. Het was precies op 1 Febr. 1927 it een der vorige directeuren, de heer Jos de Moei, de firma, er vorige directeuren, dat een de heer oua uc mue, „e j„ welke zich heeft gespecialiseerd op grond-werken, weg- en wa terbouwkunde, opgericht, teza men met de heer J. B. H. Hermes die nog steeds directeur is. In die tijd werd juist het Scharloo onderhanden genomen, een der drukste Alkmaarse stra ten, die nadien nog wel eens ver beterd werd. De maatschappij, die vele grote werken ondernam, verbeterde ook in 1932 de Laat, legde de Hoeverweg aan, de weg naar Egmond en ondernam ook buiten ae stad grote wegenbouw werken. Na de oorlog werd de auto-racebaan te Zandvoort 4200 m. lang en 10 m. breed gebouwd, de Alkmaarse sintelbaan in het Sportpark, terwijl men ook wer ken uitvoerde voor de genie zo als op het vliegveld te Bergen. Een der belangrijkste water bouwwerken was de omlegging van de rivier de Mark onder Breda. Momenteel is men bezig met een grote aanleg van nieuwe wegen rond Bolsward, waar ook een begraafplaats en een woon wagenpark worden aangelegd. Het vorig jaar werd het Zeglis in Alkmaar vefbeterd. Een der meest spectaculaire werken is de ontginning van de zilverzand groeven in Limburg, bij Heerlen en Heerlerheide, waar sneeuwwit zand wordt uitgegraven, per auto naar Urmond aan het Juliana- kanaal wordt vervoerd en van daar per schip naar Rotterdam gaat, vanwaar dit voor de glas industrie zeer kostbare materiaal naar Engeland, Finland, België en Italië wordt verscheept. Voor al die werken is een uit gebreid wagen- en machinepark nodig. Men werkt dan ook met de nieuwste bulldozers en drag lines, waarvan de zwaarste 45 ton weegt en een graafbak van 1000 liter inhoud heeft. Het per soneel, dat in een dergelijk sei- zoenbedrijf natuurlijk erg wisse lend is schommelt zo tussen de 50 en 100 tot 150 man. De directie wordt nu gevoerd door de heren J. J. de Moei en de heer J. H. B. Hermes. St. Genesius SCHOORL Onze R.K. To neelver. heeft thans in studie ge nomen een spannend detective- spel in drie bedrijven: „Als de klok waarschuwt". Het ligt niet in de bedoeling dit stuk voor Pa sen te spelen- (Advertentie) Voor privé en kantoor Indien nodig levering binnen 24 uur. N.V. PAYGLOP 9 ALKMAAR medegedeeld door het. K.N.M.L te De Bilt, geldig van Zaterdag- a-vond tot Zondagavond. PLAATSELIJK BUIEN Vanavond en vannacht op klaringen en temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag half tot zwaar be wolkt en plaatselijk regen- of sneeuwbuien en over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. (Advertentie) Waar U GEZELLIG en GOED kunt DINEREN! Waar U SFEER vindt MUZIEK in Café en Restaurant De selectiewedstrijden van de K.N.V.B. afd. Noordholland, die Zondagmiddag op het Foresters- terrein te Heiloo gespeeld zouden worden tussen de juniorenelftal len ZaanstreekAlkmaar en de Comb. Drechterland/Waterland Kop van Noordholland zijn afge last. Ook alle andere wedstrijden in de afd. Noordholland zijn afge last. Verenigingsraad CASTUICUm Op Donder dag 27 Febr. a.s. zal voor de eer ste maal de Castricumse Vereni gingsraad haar vergadering hou den in de zaal van de heer Am- meraal, des avonds 8 uur. Ver enigingsbesturen houdt die avond vxü- EGMOND BINNEN, —t De al gemene ledenvergadering van de KVP, afdeling Egmond Binnen, heeft zich niet over een grote be langstelling mogen verheugen. Men schijnt niet te beseffen, wat wij in de KVP bezitten. Ef waë een uitnodiging geko men voor 4 leden tot net bijwo nen van de Kaderdag op 9 Febr. a.s. in Alkmaar. Besloten werd de contributie dit jaar nog niet te verhogen en voor de a.s. Tweede Kamerver kiezing werden 6 voorlopige can- didaten naar voren gebracht. Verder werd van gedachten ge wisseld beteffende actuele pro blemen en werd de propaganda en ledenwerving besproken. Voorts vermelden wij nog de na afloop der vergadering gehou den breedvoerige discussies, wel ke echter tengevolge van tijd nood, tot een andere keer moes ten worden verdaagd. (Ingezonden) Het Raadslid, dat, toen het vraagstuk demping Lindegracht aan de orde kwam, de enige was, die voor inwilliging van het verzoek der adresserende buurtvereniging stemde, heeft zijn stem wel op volkomen verantwoorde wijze gemotiveerd, toen hij be toogde, dat onze hooggeroemde gTachten in werkelijkheid hele maal niet zo mooi zijn en dat, als onze voorouders hetzelfde in zicht zouden hebben gehad als de gemeenteraad van thans, er in Alkmaar van heden nagenoeg geen verkeer mogelijk zou ziin geweest. Dit raadslid gaf blijk oog te hebben voor de wel haast hopeloze verkeerssituatie in de binnenstad. Jammer daar om, dat zijn stem tot dusver was die „eens roepende in de woestijn". nodig, dat het verkecï zich ook in de binnenstad zal kunnen bewe gen. Hiervoor zullen offers moe ten worden gebracht. Het ver breden van straten, slechts moge lijk door wegbreken van panden, vraagt kapitale sommen, zonder nochtans menigmaal een afdoen de oplossing te bieden. De talloze smalle straten in de binnenstad zijn niet in staat, het moderne verkeer in beide richtingen, soms zelfs niet in één richting, te ver werken. Ceintuurbaan. Demping van het water van de Voordam, zoals vorig jaar door de Directeur van het Marktwezen is voorgesteld, zou niet alleen een zeer beperkte oplossing van het verkeers-probleem in deze hoek van de stad betekenen, doch zou ook de schoonheid van het Waag- plein onherstelbaar geweld aan doen. Wat Alkmaar nodig heeft, is een Ceintuurbaan, die het verkeer zo dicht mogelijk in de binnen stad brengt en tevens voldoende parkeergelegenheid biedt. Het mag bekend verondersteld wor den, dat in de kringen van zaken mensen en fabrikanten gedacht wordt aan een algehele demping van Lindegracht en Oudegracht, gepaard gaande aan de aanleg van een brede brug over de Ken- nemersingel, ter hoogte van dc Lamoraal-Sluis. Dan zou het uit Zuidelijke richting komende ver- keer, dat zijn weg naar de bin nenstad zoekt, een brede boule vard ter beschikking staan, ter wijl ook het verkeer, komende uit andere richtingen, via Heideree Weg, Kanaalkade, Achterweg en Bierkade, een volkomen cirkel rondom de binnenstad zou kun nen volgen. Dit plan zal ongetwijfeld nog vele tegenstanders vinden in d'e Oplossing van het verkeerspro bleem komt mij onmogelijk voor zondgr demping. Als de Friese Brug klaar is, is Alkmaar van ale kanten goed bereikbaar (het wachten is alleen nog op de Ber gertunnel Red. N.H.D.). Maar aan de stadsrand gekomen, kan het verkeer de weg naar het cen trum van de stad, waar het hart van Alkmaar klopt, niet vinden. Daar vindt men de winkels en magazijnen, die artikelen op bijna elk gebied voorhanden hebben; de zaken van de nijvere winkel stand, die, toen de markten haar betekenis begonnen te verliezen, ervoor zorgde, dat Alkmaar een Koopstad van betekenis bleef. Wil Alkmaar koopstad blijven, dan dient de stad meer service te bieden op verkeersgebied. Bakens verzetten. Ondanks de zware belastingen zal het auto-verkeer zich nog steeds sterker ontwikkelen. Zo ergens, dan dienen hier bij het keren van het getij de bakens te worden verzet. Dit meer service bieden houdt in niet alleen dat de stad gemakkelijk bereikbaar is, maar ook, dat het verkeer - in de binnenstad kan komen en vol doende parkeerruimte beschikbaar is. Op dit punt valt er in Alk maar nog heel wat te verbeteren. Wil Alkmaar „De Noordhollandse Metropolis" blijven, dan zal er wat moeten gebeuren in de naaste toekomst, wil men althans voor komen, dat de kopers naar elders gaan, waar 'meer service op dit gebied wordt geboden. Blijkens het verslag in dit blad van de Nieuwjaarsvergadering van de Kamer van Koophandel komt de omzet van de plaatselijke winkel stand voor 80 pet. voor rekening van kopers uit het achterland. Wij moeten trachten, dit zo te houden. Voor een levende Koop stad als Alkmaar is het beslist flen vooraanstaand zaken man uit onze stad, die zijn naam in dit yenband om aan nemelijke redenen niet ge noemd wil zien, zond ons bij gaand artikel, waarin hii de demping van de Oude Gracht aan de orde stelt als 'n middel tot oplossing van 't verkeers vraagstuk en als een der noodzakelijke voorwaarden voor de verdere ontwikke ling van de stad als koop centrum van Noord-Holland- Noord. Hoewel wij vooralsnog geen voorstander zijn van demping van de Oudegracht, willen wij onze lezers dit artikel, dat het dempings-verkeers- vraagstuk louter van de za kelijke kant bekijkt, niet ont houden- De 1 ezer oordele zelf en indien hij daartoe behoefte gevoelt klimme hij ook eens in zijn pen, om ziin visie op het dempings- vraagstuk te geven. De ver- keerscommissie kan er wel licht haar nut mee doen. Red. N.H.D. kringen van diegenen, die de Oudegracht een voornaamheid toedichten als de Amsterdammers de deftige broeht voor de Heren gracht. Maar is de Oudegracht werkelijk zo mooi? Door het ver dwijnen der bomen is zij volko men ontluisterd en de stijlloze huizen rijen zich smakeloos aan een. Men ziet er pakhuizen, fa brieken, garages en enkele win kels. Om nog even naar Amsterdam terug te keren, ook daar dempte men de Nieuwe Zijds en Jiet Ro- kin, toen de groei van de stad en het verkeer zulks noodzakelijk maakten. Ik moge ook wijzen op het plan-Van Gend, dat de droog legging beoogt van Reguliers gracht, Kloveniersburgwal en Geldersekade en de aanleg van een verlaagde rijweg beneden het huidige straatniveau, door middel van een tunnel, aansluitend op wegen, aan de andere zijde van de Amstel. Alkmaar „ville morte"? Steden, die de eisen des tijds niet verstaan en aan het zich ont wikkelend verkeer geen conces sies willen doen, die geen offers willen brengen van stuk ken grachtwater, die slechts ver meende, doch geen ware schoon heid bezitten, zullen verworden tot dode bezienswaardigheden, waar de harteklop van handel en nijverheid gedoemd is te verdwij nen. Zo zal ook Alkmaar thans een belangrijke stad tot een „ville morte degraderen, als het doof blijft voor de roep van de twintigste eeuw, die service vraagt, snelheid en zakelijkheid. Als vestinggracht en als ligplaats voor de schuiten van boeren en tuinders uit de omgeving, hebben Oudegracht en Lindegracht in het verleden hun taak verricht. T'hans zijn zij niet meer dan een open baar riool, een clandestiene stort plaats voor vuilnis en andere rommel en een woonplaats voor ratten. Niet alleen het verkeer, ook de veiligheid, de volksgezond heid en het Alkmaarse zaken leven, zulen met demping van dit vieze water ten zeerste gebaat zijn. ixaschrift Redactie. Tot zover onze geachte inzen der, met wie wij het in vele op zichten eens kunnen zijn. Wij ge loven inderdaad, dat de demping van de Oudegracht, wanneer deze een onderdeel zal vormen van een Ceintuurbaan rond de bin nenstad, ons een belangrijke stap dichter zou brengen bij de oplos sing van het zo klemmende ver keersvraagstuk. Met het Verdron- kenoord, de Mient, het Luttik Oudorp en het water van de Voordam en de Zijdam vormt de Oudegracht met het verleng stuk van Sehelphoek en Zanders- buurt het enige water binnen de oude wallen. Wij nemen aan, dat er straks een meerderheid in de gemeenteraad te vinden zal zijn voor de demping van Sehelphoek en Zandersbuurt, waar toöh nooit een vreemdeling komt, om het stadsschoon, dat hier overigens niet zo bijster imponerend is, te bewonderen. Maar de Oudegracht en de Lindegracht vormen in onze ogen nog steeds een stukje pittoreske schoonheid, waarover wij ons telkens weer verheugen, als wij de brug bij ,,'t Gulden Vlies" passeren. Van de Raad in zijn huidige samenstelling (er zitten te weinig zakenmensen in de raad en misschien is dat wel gelukkig) verwachten wij niet, dat hij in meerderheid voor het denkbeeld van de zakenmen sen en fabrikanten tot demping van de Oudegracht en Linde gracht zal overgaan. Ook uit het oogpunt van de bevordering van het Vreemdelin genverkeer zou dit te betreuren zijn. Twee grote belangen dienen hier tegen elkander te worden afgewogen. Het behoud van het stadsschoon en de ontwikkeling van de koopstad Alkmaar. Als straks de tunnel te Velsen gereed zal zijn, vermoedelijk in 1956, kan een enorme toename van het ver keer boven het Noordzeekanaal verwacht worden. Dan zal het „eiland Noord-Holland-Noord" uit zijn isolement worden verlost. Dan zulen er meer industrieën komen, dan zal de verkeers stroom naar en door Alkmaar steeds langer en breder groeien. En dan zal Alkmaar dit verkeer moeten kunnen opvangen en ver werken op een wijze, die ook onze winkelstand, industrie en zaken wereld ten goede komt. Er is geen ontkomen aan, of de demping van de Oudegracht en Lindegracht zal te zijner tijd in de Raad aan de orde komen. Wij wertsen de heren Raadsleden, die dan een besluit zullen nemen, sterkte en wijsheid toe, om bij het afwegen van deze twee grote tegengestelde belangen het juiste besluit te nemen, waarmee de toekomst van ónze stad het meest gediend kan zijn. Red. N.H.D. HET NIEUWST. IN KANTOOR GEBOUWEN Nieuwe opvattin in de bouw van k toren zijn toege\ voor de lokalen het makelaarskanj Webb Knapp New York. Het werp van een j Chinees-Amerikai architect, Ieoh N Pei, is gebouwd een afdak van 'n i kenkrabber in N hattan. Het besi twee verdiepingen, gebouwd zijn op cy dervormige pilaren de vorm hebben geometrische fig u als blokken en cy ders. Daarin zijn kantoren ingericht, inrichting is ul modern. Exotii planten en dwi boompjes en ook sc derijen en beeldho werken zijn in interieur verwi Een buitenaanz van de ultra-modi kantoren. LONDEN (Ass. Pres de riem een gaatje week de klap van regering aankondig! rig uit zou zien. One en in de pers kwam ter die constateert kunnen leven, maai De mededelingen tabak en eten, mind televisietoestellen er restricties op de ere den algemeen verwaï klap op de vuurpij regering erkennen, d ciën er zo slecht v< dat men zich niet lan de van gratis medisc heelkundige behandel oorloven. De Britten zijn bed toe moeten zien, ho sociaal experiment, van offers zijn getroo gaat in de wanhopij het land van een te redden. Iedereen is het er eens, dat de huisvrc zwaarst te verduren Dat komt omdat elementaire voedings rantsoeneerd blijvei voedingsmiddelen zijl der gerantsoeneerd d de de oorlog. Versel ducten zijn ook so toen, hetgeen beteh langer gezocht moet de winkels. Het vleestekort is voelbaar. Een middé beef je is het weekr; een gezin van vier WENEN (A.P.). heeft gisteren de Be tairc attaché te F terugroeping onlang Tsjechische regering is gevraagd, gebral een spion. „De buitenlandse p aldus Radio Praa; bekend gemaakt d Slowakije in een nota aan de Belgis! heeft verzocht, koloi Well als „persona n< Praag terug te roei getuigenis van een burger heeft de atta hem voor spionnaged dienst te nemen en a nti -Ts j echoslow aaks in het leven te roep BONN (Ass. Press) - Heeft Donderdagavo een groepje Christel was: de nieuwe di: Na de rede liet Ade dat zij van hetgeen maken. Enkele politici ech klaarden die belofte moeten tekenen, verl gadering en verteld er over. Zii zeiden, nauer geklaagd had, te zijn. dat de Franse in de steek gelaten hun recente besluit i se hoge commissarii Saargebied de titel v deur te geven. De D gen, dat deze stap t heeft het rijke gebi kelijk te maken en d« sen om het terug te verkleinen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2