KWEEKSCHOOLWET oogst waardering der Tweede Kamer De Brit is als een patiënt, die nooit meer kan lachen DE KRONIEK VAN ZATERDAG Veertig-urige werkweek bij Philips Adenauer binnenskamers zeer slecht te spreken Nederlandse jachfvliegers vrijwillig naar Korea rORY" Restaurant Hoofdacte niet meer te halen tijdens de practijk En toch heeft Engeland de oorlog gewonnen Belg beschuldigd vari spionnage Postbeambte stal geld uit brieven U.S.A. roepen 430.000 man op TEN DELE EN TIJDELIJK Naar wij vernemen over de Saarkwestie Spaarriestcid thans in 't gelijk gesteld RWACHTING loor het. K.N.M.I. .dig van Zaterdag- ldiagavond. l BUIEN en vannacht op en temperaturen vriespunt. Morgen ialf tot zwaar be- plaatseliik regen- iwbuien en over meen iets lagere iren dan vandaag, tot matige wind West en Zuid. verten tie) ZELLIG en GOED REN! Waar U vindt. en Restaurant WEDSTRIJDEN GELAST idere wedstrijden wedstrijden van de Noordholland, die op het Foresters- loo gespeeld zouden n de juniorenelftal- ikAlkmaar en de terland/Waterland rdholland zijn afge- andere wedstrijden jrdholland zijn afge- nigingsraad M Op Donder- a.s. zal voor de eer- Castricumse Vereni- ar vergadering hou- al van de heer Am- avonds 8 uur. Ver ren houdt die avond ÏERINC K.V.P. BINNEN, -v De al- ïvergadering van de ng Egmond Binnen, :t over een grote be- mogen verheugen, niet te beseffen, wat P bezitten, n uitnodiging geko- leden tot het bijwo- Saderdag op 9 Febr. iar. 'erd de contributie niet te verhogen en Tweede Kamerver en 6 voorlopige can- r voren gebracht. van gedachten ge- iffende actuele pro- /erd de propaganda ving besproken, •melden wij nog de t vergadering genou- ;rige discussies, wel- ngevolge van tijd- -ï andere keer moes- verdaagd. racht en als ligplaats uiten van boeren en de omgeving, hebben en Lindegracht in het taak verricht. Thans meer dan een open en clandestiene stort- vuilnis en andere een woonplaats voor alleen het verkeer, ;heid, de volksgezond st Alkmaarse zaker.- met demping van dit ten zeerste gebaat naschrift Reaactie. onze geachte inzen- e wij het in vele op kunnen zijn. Wij ge- laad, dat de demping ïgracht, wanneer deze >el zal vormen van irbaan rond de bin- een belangrijke stap brengen bij de oplos- ;t zo klemmende ver tuk. Met het Verdron- e Mient, het Luttik i het water van de i de Zijdam vormt de met het verleng- ■helphoek en Zanders- nige water binnen de 1. Wij nemen aan, dat en meerderheid in de ad te vinden zal zijn nping van Schelphoek ouurt, waar toch nooit leling komt, om het dat hier overigens ter imponerend is, te i. Maar de Oudegracht degracht vormen in nog steeds een stukje schoonheid, waarover kens weer verheugen, brug bij ,,'t Gulden eren. Van de Raad in ge samenstelling (er "einig zakenmensen in - en misschien is dat kig) verwachten wij j in meerderheid voor eld van de zakenmen- irikanten tot demping idegracht en Linde- overgaan. het oogpunt van de van het Vreemdelin- zou dit te betreuren grote belangen dienen elkander te worden Het behoud van het i en de ontwikkeling opstad Alkmaar. Als unnel te Velsen gereed rmoedelijk in 1956, kan toename van het ver- n het Noordzeekanaal worden. Dan zal het ord-Holland-Noord" uit tent worden verlost, er meer industrieën dan zal de verkeers- ir en door Alkmaar ;er en breder groeien. 1 Alkmaar dit verkeer nnen opvangen en ver een wijze, die ook onze d, industrie en zaken- goede komt. ;en ontkomen aan, of ig van de Oudegracht racht zal te zijner tijd i aan de orde komen, n de heren Raadsleden, n besluit zullen nemen, wijsheid toe, om bij •n van deze twee grote Ide belangen het juiste nemen, waarmee de ■an onze stad het meest mZijn' Red. N.H.D. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 PAGINA 3 HET NIEUWSTE IN KANTOOR GEBOUWEN Nieuwe opvattingen in de bouw van kan toren zijn toegepast j voor de lokalen van het makelaarskantoor Webb Knapp te New York. Het ont werp van een jong Chinees-Amerikaans architect, Ieoli Ming Pei, is gebouwd op een afdak van 'n wol kenkrabber in Man hattan. Het beslaat twee verdiepingen, die gebouwd zijn op cylin- dervormige pilaren en de vorm hebben van geometrische figuren als blokken en cylin ders. Daarin zijn de kantoren ingericht. De inrichting is ultra modern. Exotische planten en dwerg boompjes en ook schil derijen en beeldhouw werken zijn in het interieur verwerkt Een buitenaanzicht van de ultra-moderne kantoren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 Februari Minister Rutten, die het weekend kan gebruiken voor de voorbereiding van zijn antwoord op de op merkingen inzake de kweekschoolwet, zal daarbij ongetwijfeld met voldoening vaststellen, dat hem staat te gelukken wat zijn voorgangers in '31, '34 en '38 vruchteloos beproefden: een wet telijke regeling voor de opleiding van onze onderwijzers en onderwijzeressen. LONDEN (Ass. Press) De Britten, die reeds twaalf jaar lang de riem een gaatje nauwer gedragen hebben, hebben deze week de klap van hun leven gehad, toen de conservatieve regering aankondigde, dat de toekomst er nog minder rooskleu rig uit zou zien. Ondanks alle waarschuwingen in het parlement en in de pers kwam de slag aan als de diagnose van een dok ter die constateert dat de hartpatiënt nog tientallen jaren zal kunnen leven, maar nooit meer lachen. De mededelingen over minder tabak en eten, minder auto's en televisietoestellen en zwaardere restricties op de credieten, wer den algemeen verwacht, maar als klap op de vuurpijl moest de regering erkennen, dat de finan ciën er zo slecht voor stonden, dat men zich niet langer de weel de van gratis medische en tand heelkundige behandeling kan ver oorloven. De Britten zijn bedroefd dat ze toe moeten zien, hoe een groot sociaal experiment, waarvoor tal van offers zijn getroost, ten onder gaat in de wanhopige strijd om het land van een faillissement te redden. Iedereen is het er echter over eens, dat de huisvrouw het het zwaarst te verduren heeft. Dat komt omdat de meest elementaire voedingsmiddelen ge rantsoeneerd blijven, sommige voedingsmiddelen zijn nog zwaar der gerantsoeneerd dan geduren de de oorlog. Verschillende pro ducten zijn ook schaarser dan toen, hetgeen betekent dat er langer gezocht moet worden in de winkels. Het vleestekort is het sterkst voelbaar. Een middelmatig roast- beefje is het weekrantsoen voor een gezin van vier personen. WENEN (A.P.). Radio Praag heeft gisteren de Belgische mili taire attaché te Praag, wiens terugroeping onlangs door de Tsjechische regering aan Brussel is gevraagd, gebrandmerkt als een spion. „De buitenlandse pers en radio aldus Radio Praag hebben bekend gemaakt dat Tsjecho- Slowakije in een diplomatieke nota aan de Belgische regering heeft verzocht, kolonel van der Well als „persona non grata" te Praag terug te roepen. Volgens getuigenis van een Tsjechisch burger heeft de attaché getracht hem voor spionnagedoeleinden in dienst te nemen en een illegale anti-Tsjechoslowaakse beweging in het leven te roepen". Maar je kan niet op stap gaan om te kijken welke slager de vetste hapjes verkoopt, want iedere consument staat ïngesóhre- ben bij een bepaalde slager, waar hij alleen van af kan komen door mét zijn bonnenboekje naar de distributiedienst te gaan, om zich over te laten schrijven. Het spek is ook op de bon. Drie mesdunne schijfjes per week. De worstjes, een nationaal ge recht in Engeland, zijn vrij, maar er zit zo weinig vlees in ver werkt, dat de animo er voor be trekkelijk gering is. De worstjes zijn alleen te eten, als je razende honger hebt. Ieder een krijgt er per week 85 gram „Het voortdurend wangedrag van deze man moet gehonoreerd worden met een zware gevangenis straf", zei Mr. Zaayer. procureur- generaal bij het Gerechtshof te 's- Gravenhage in de zaak tegen de voormalige postbode H.J. uit 's- Gravenhage die er van beschuldigd werd regelmatig geldbedragen uit brieven te hebben gestolen. De Haagse Rechtbank had J. hiervoor tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek waarvan vier maanden voorw. veroordeeld. In het geheel zou J. voor een be drag van 500 a 600 gulden uit brie ven hebben gestolen. Ondanks alle gunstige reciasse- rnigsrapporten achtte Mr. Zaayer deze straf op zijn plaats en vroeg bevestiging. WASHINGTON (A.P.) Ge neraal majoor Lewis B. Hershey, directeur van het Amerikaanse bureau voor de „Selective Ser vice" heeft verklaard, dat de strijdkrachten in de periode van zeven maanden, die op 30 Juni eindigt, vermoedelijk 430.000 man onder de wapenen zullen roepen. Sinds de tweede wereldoorlog is dit cijfer nog niet zo hoog ge weest. DE BRITTEN WORDEN ARM LONDEN (A.P.) Vol gens de inspecteurs van be lasting in Groot Brittannië zijn er gedurende het fiscale jaar dat in Maart 1950 afliep in heel Engeland slechts zes tig mensen geweest, die na aftrek van de verschillende belastingen een inkomen overhielden van meer dan .zesduizend pond (f 60.000) per jaar. Over 1948-'49 ver dienden 5264 Britten meer dan vier duizend pond per jaar na aftrek. Over 1949-50 waren het er 501. De inspecteurs vertelden dat de meeste Britten een wekelijks inkomen hebben tussen de vijf en tien pond. Zij betaalden ook het groot ste deel van de binnengeko men belastinggelden. boter en 153 gram margarine toebedeeld. Voorts is er per week 56 gram thee en vet per persoon en 283 gram suiker. Al deze rantsoenen zijn onge veer gelijk gebleven met die uit de tijd dat de bommen op Lon den vielen. In waskom verdronken De 34-jarige mevr. Rachel Gossett uit Bryson City (North Carolina) viel fiauw'toen zij zich de haren wies. Haar hoofd gleed in de volle waskom, waarin zij verdronk. (A.P.) Gisteren, op de tweede dag van het Kamerdebat over dit onder werp, schaarden zich o.m. mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) en de heer Roosjen (A.R.) in de rij van hen, die reeds eerder het in be handeling zijnde wetsontwerp, dat de liberale woordvoerdster karakteriseerde als „een serieuze poging om iets geheel nieuws te brengen", toejuichten. De heer van Sleen (Arb.), die de dag tevoren bezwaar was blij ven maken tegen het handhaven van het Ulo-onderwijs als uit gangspunt voor de kweekschool, vond hierin ook bij de afgevaar digden, die gisteren aan 't woord kwamen, weinig of geen steun. Dc heer Roosjen (A.R.) ging ge heel aecoord met het standpunt van de minister, dat anders voor een tekort aan onderwijzers moest worden gevreesd en de heer de Ruiter (C.H.) liet duide lijk blijken, dat hij loslaten van het Ulo-onderwijs als uitgangs punt zelfs beslist fout zou achten en wel omdat zulks geheel in strijd zou zijn met de onderwijs structuur van het platteland. Ook de nieuwe opleiding van vijf jaar bezag de christelijk-his- torisèhe woordvoerder vanuit deze gezichtskring en dat bracht hem er toe om bij dit punt eveneens een critische opmerking te ma ken. De heer van Sleen (Arb.) mocht gedroomd hebben van een universitaire opleiding van onder wijzers. de heer de Ruiter vreesde dat zelfs een vijfjarige opleiding aan een kweekschool al te duur zou worden. Weliswaar kan met een vier jarige opleiding worden volstaan, omdat dan de onderwijzersbe voegdheid is behaald, maar wil men de bevoegdheid voor hoofd onderwijzer verkrijgen dan wordt in de nieuwe opzet toch ook het vijfde jaar noodzakelijk. Tot dan toe kon zulks ook tijdens de praktijk geschieden, straks zal De heer Peters (K.V.P.) had ook reeds begrip getoond voor deze bezwaren en mevr. Forta nier de Wit (V.V.D.) kwam hem gisteren steunen in zijn aandrang op de minister om het volgen van het vijfde studiejaar mede door beschikbaarstelling van studiebeurzen mogelijk te maken GRONINGER ARTS KREEG MEDAILLE BOERENOORLOG De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout, heeft gisteren aan dr, van der Goot uit Groningen de decoratie voor trauwe dienst, ingesteld door de Zuid-Afri kaanse republiek uitgereikt. De 81-jarige heer Van der Goot zal waarschijnlijk wel de laaitstp Nederlander zijn, die deze „medaille van de Boeren oorlog" ontving. Dr. van der Goot was ten tijde van de Boerenoorlog een van de belangrijkste geneeskundigen, die meewerkte met de tweede Ne derlandse ambulance. Hij was werkzaam oo verschillende plaat sen waar zich gevechten voor deden. De financiële gelijkstelling werd de tweede dag in het bij zonder onder de loupe genomen door de heren de Ruiter (C.H.), Roosjen (A.R.) en de Loor (Arb.) De eerste becijferde, dat de bij zondere scholen er nog beduidend aan tekort zouden komen. De heer Roosjen (A.R.) kondigde aan, dat hij een aanval zal doen op het getal van 15 leerlingen, dat minstens in elk van de drie leerkringen (aanvulling Ulo- onderwijs, bevoegdheid onder wijzer en bevoegdheid hoofdon derwijzer) aanwezig zal moeten zijn om voor subsidie in aan merking te kunnen komen. De A.R. woordvoerder dacht dat een getal van twaalf voldoende zou zijn en mocht de minister daar voor niet kunnen voelen, dan achtte hij het billijk om ook de gewone kweekscholen aan de norm van 15 te binden. Volgende week komt de minis ter aan het woord. TÓCH AFBREKEN IN AMEIDE AMEIDE. De burgemeester van Ameide kreeg dezer dagen, naar hij het A.N.P. mededeelde, van de Officier van Justitie te Dordrecht bericht, dat de Prov. ambtenaar F. H. de Groot, wo nende te Ameide, binnen veer tien dagen moet voldoen aan de hem opgelegde verplichting tot afbraak van de wederrechtelijk door hem gebouwde noodwoning. De termijn, binnen welke de veroordeelde de noodwoning moet afbreken is ingegaan op 25 Januari j.l. en zal derhalve ein digen op 8 Februari a.s. Bewerkt Servisch hout naar Nederland BELGRADO (Reuter) De houtindustrie van Servië zal voor het eerst bewerkte hout producten uitvoeren naar Neder land, Engeland en andere landen. Tot dusverre heeft Servië alleen ruw hout uitgevoerd. (Van onze correspondent) De N.V. Philips heeft het zulks "echter vrijwel niet meer j voornemen na verkregen toe- „j t „„_o: I stemming, welke hu de bctrok- mogelijk zijn, omdat dc candi- ken overheidsinstanties is aan- daat dan vrij moet krijgen van gevraagd, er binnenkort toe zijn eigen school teneinde zich over te gaan om voor een aantal ook op andere scholen in de van haar werknemers tijdeliik voorgeschreven praktijk te oefe nen. '10 ,0.51 Mevr. Blankers-Koen en Slijkhuis naar Israël? Mevr. Blankers-Koen en Wim Slijkhuis hebben een uitnodiging gekregen om op 12 en 18 April a.s. in Israël te starten. Beide athleten hebben deze uitnodiging gaarne aanvaard, maar uiteraard zal ook de K.N.A.U. toestemming moeten verlenen. een verkorte werkweek van ca. veertig uur in te voeren. Deze maatregel heeft in het bijzonder betrekking op arbei ders. die zowel in als buiten Eindhoven werkzam zijn in en kele faibricage-onderdelen van voornamelijk de hoofdindustrie- groep apparaten. Aan gehuwden eri kostwinners zal een bijbetaling gegeven wor den tot 46 uur per week: voor niet-kostwinners geldt een bij - betaling tot 42 uur. Deze maatregel spruit' hoofd zakelijk voort, uit het feit, dat defensie-opdrachten (met uit zondering voor de 'bedrijven te Hilversum) langer zijn uitgeble ven dan op redelijke gronden werd verwacht, terwijl ook de slechts geleidelijke ontwikke ling der televisie in West-Europa haar invloed doet. gelden, waar bij dan nog komt de in een aantal landen sterk verhoogde weeldebelasting. is te Arnhem na een zwaar ziekbed overleden de 48-jarige glazenier Gerard Temme, die o.a. een groot aandeel had in de organisatie van de Beeldhouw- tentoonstelilng in Sonsbeek in 1949; zijn Donderdagnacht twee jeug dige Amsterdamse inbrekers op heterdaad betrapt in een metaal- warenfabriek. Zij hadden de deur open laten staan; is een 37jarige Utrechtse rechts kundig adviseur, die slecht-be- huisden geld afhandig maakte onder het voorwendsel voor een woning te kunnen zorgen, tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld; heeft de Ned. Vereniging van Huisvrouwen twee prijzen van f 500.uitgeloofd voor de beste ontwerpen voor een pan, ge schikt om op gas resp. electrici- teit te koken en aesthetisch mooi genoeg voor gebruik op tafel; heeft de Raad van Afgevaar digden van de Ned. Jeugdge meenschap besloten een commis sie voor jeugdwerkloosheid in te stellen; organiseert de Vereniging van Ned. Gemeenten op 28 en 29 Maart te Den Bosch een bijeen komst voor burgemeesters, wet houders en andere gemeentebe stuurderen uit de Benelux-lan- den; wordt Rudolf Mengelberg in verband met zijn 60ste verjaardag vanavond gehuldigd met een feestconcert o.l.v. Rafaël Kubelik in het Concertgebouw; is de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin na een vacantie van twee maanden gisteren in ons land teruggekeerd. POST VOOR SMALDEEL V Brieven voor opvarenden van bij Smaldeel V ingedeelde sche pen dienen als volgt te worden geadresseerd: Naam, rang of kwaliteit, mari ne-nummer, aan boord van Hr. Ms. (volgt naam van het schip), smaldeel V, Amsterdam C.S. - Marine. De frankering bedraagt 20 cents per 10 gram. Brieven, bestemd ter uitreiking in Portland, dienen vóór 5 Febr. om 20.00 uur te Amsterdam C.S. aanwezig te zijn. Te Casablanca wordt twee malen post uitgereikt. Hiervoor dient de post voor 20 en voor voor 25 Febr. om 10.00 uur te Amsterdam C.S. te zijn. Voor uitreiking te Algiers is de postsluiting 6 Maart om 10.00 uur; uitreiking te Gibraltar op 10 Maart om 20.00, terwijl voorts ook te Lissabon twee malen post wordt uitgereikt. De sluiting voor deze beide gelegenheden is 19 Maart om 20.00 en 22 Maart om 12.00 uur. BONN (Ass. Press) De West-Duitse bondskanselier Adenauer heeft Donderdagavond een rede gehouden (twee uur lang) voor een groepje Christen-Democratische volgelingen. Het onderwerp was: de nieuwe dissonanten in de Frans-Duitse betrekkingen. Na de rede liet Adenauer zijn toehoorders schriftelijk verklaren, dat zij van hetgeen hij gezegd had niets wereldkundig zouden maken. Enkele politici echter, die ver klaarden die belofte te hebben moeten tekenen, verlieten de ver gadering en vertelden v-rienden er over- Zii zeiden, dat dr. Ade nauer geklaagd had, van mening te zijn, dat de Fransen hem lelijk In de steek gelaten hadden door hun recente besluit om de Fran se hoge commissaris voor het Saargebied de titel van ambassa deur te geven. De Duitsers beto gen, dat deze stap tot strekking heeft het rijke gebied onafhan kelijk te maken en de Duitse kan sen om het terug te krijgen, ts verkleinen. Een der aanwezigen verklaar de, dat dr. Adenauer gezegd had, de bestaande Frans-Duitse span ning over bet Saargebied diep te betreuren. Hij zou het als een catastrophe beschouwen indien de kansen op een Europese Staten bond en de levering van Duitse soldaten voor de verdediging van Europa, door deze spanning klei ner zouden worden. De schriftelijke belofte van ge heimhouding is zelfs voor de 76- jarig« kanselier uniek. Adenauer wordt er dikwijls van beschul digd. zijn eigen ministers niet vol doende vertrouwc.n te schenken. „Verhoogde rechtsbescherming van de bur- gers en hun groeperingen tegenover de Over heid, door invoering van een algemene rege ling op de administratieve rechtspraak" dat is een puntje uit het veelbesproken Verkiezingspro gram, het Werkprogram 1952 van de Katholieke Volkspartij. Dat het zeer nodig is, terzake van deze kwestie een duidelijk standpunt te bepalen en daar ook actief aan te werken, is al verschillende malen voorheen gebleken en ook pas weer door enige vreemde zaken duidelijk geworden. Ondanks de vrij positieve mededelingen van de minister van Justitie in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van Justitie, rommelt het in de kringen van de Eerste Kamer nog heel wat na over kwesties als de moordzaak-Schallenberg, de zaak-Menten, de z.g. Velser-affaire enz. Maar dat niet alleen. Er is ook nog een en ander te doen over het ontslag van de hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, over de kwestie-van der Putten e.a. Wanneer commissaris Valken bij zijn afscheid deze week heeft gezegd te menen, dat hij het wezen van de rechtsstaat door zijn ontslag ziet aangetast, dan is er toch wel reden, die kwestie eens nader te bekijken Het is niet onze bedoeling, hier ter plaatse ie zelf in de beoordeling van verschillende feiten te treden. Wij „zitten er te ver af", om de onderdelen van deze zaak te kunnen beoordelen. Maar het doet vreemd aan, het ontslag van deze functionaris (die wel moeilijkheden met de Haagse burgemeester had) ondanks het feit, dat de be trokkene aan zijn pensioen toe was, te horen af keuren, omdat het motief van de pensioengerech tigde leeftijd „slechts gebruikt was om andere, minder oirbare beweegredenen te dekken". En dan te weten, dat zulk een ontslag geschiedt bij Konink lijk Besluit, dus onder verantwoordelijkheid van de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken. En dan nog te vernemen, dat een man als de Amsterdamse hoofdcommissaris, die met zijn ambt genoten yan Rotterdam en Utrecht achter de ont slagene staat, in het openbaar te kennen geeft, dat „de fiere houding van de heer Valken schaamrood moet jagen op de kaken van hen, die je ontslag hebben gegeven". De gezamenlijke politiecommis sarissen uit het gehele land hebben gezapienlijk een protest gezonden aan de betrokken ministers. Het kan welhaast niet anders, of dit muisje zal ook in 'de politieke arena straks een staartje hebben, vooral omdat de besprekin gen van deze zaak in de gemeenteraad van Den Haag zeer onbevredigend moeten zijn geweest. En met de zaak-v. d. Putten staat het zo, dat deze man een rol gespeeld heeft in de afwikkeling van de affaire-Aernouts in Indonesië, een luitenant die op vreemde wijze om het leven is gekomen, terwijl hij bepaalde onderzoekingen instelde. Er is een rapport gekomen van een commissie, onder leiding van de Haagse advocaat-generaal mr. Zaaijer: dat rapport heette de minister van Oorlog te hebben verloochend, door v. d. Putten te rehabiliteren; nu wordt er weer gezegd, dat v. d. Putten wel gereha biliteerd is, maar dat het rapport, dat voor v. d. P. ongunstig was, intact blijft; men kan er, precies gezegd, niet goed wijs uit worden en de indruk wordt dus gewekt, dat er meer achter zit. Het is zeer te betreuren, dat er zoveel zaken, „waar meer achter" zit, niet bevredigend worden opgelost Zeker niet bevredigend voor het rechtsge- voel, zodat de in het begin van deze kroniek aangehaalde „verhoogde rechtsbescherming van de burgers en hun groeperingen tegenover de Overheid", een dringende zaak wordt. Immers, dit soort dingen wordt door bepaalde groepen („die niet aan politiek doen") graag aangegrepen om actie te voeren tegen de regering en het beleid van de Volksvertegenwoordiging, hoewel daar meestal ook wel „iets achter zit"! Maar dan de politieke wens om, terwille van geheel andere redenen, op de plaatsen van regeerders en volks vertegenwoordigers andere mensen te zetiten. Van wie men dan maar moet afwachten, hoe zij zich in soortgelijke zaken zullen gedragen. De regering, en de volksvertegenwoordiging, moet deze actie de wind uit de zeilen nemen. Natuurlijk in de eerste plaats om de zaak van het recht zelve, maar ook om te verhinderen, dat de goê-gemeente, die ais regel graag in de „contra-mine" is (dat is een karaktertrek van de Nederlander!), zich op sleep touw laat nemen door bepaalde zeer critiseh-inge- stelde lieden en bewegingen. Die goê-gemeente laat de zaak-zelf immers koud; zij kan deze zeker niet voldoende beoordelen en doet alleen „contra" mee, om ergens tegen te zijn In dit verband is het ook van belang, af te wachten hoe binnenkort de uitspraak zal zijn in de zaak van de luisterbijdrage voor radio luisteraars. Men kent de kwestie: er was een bepaling, die na de bevrijding opnieuw geregeld moest worden in een Koninklijk Besluit. Dat is niet gebeurd. Een scherpzinnige advocaat heeft dat uitgezocht naar aanleiding van een op zichzelf zeer eenvoudige zaak tegen een toestelbezitter, die over een tijdvak ongeldige zegels had geplakt. Het komt nu hier op neer, dat indien blijkt, dat de advocaat gelijk heeft en in een bepaalde beschikking bij Koninklijk Besluit na de bevrijding de datum van ingang aangebracht had moeten worden, die daar niet in is aangebracht, al die bijna zeven jaar na de bevrijding door het Rijk ten onrechte luister bijdragen zijn geïnd, zeker tot een totaal van naar schatting ongeveer 80 millioen guldenDat is, men lette hier wel op, niet allemaal geld, dat het Rijk, met name de P.T.T. ten goede komt. Een groot deel gaat naar de omroepverenigingen. Dat wordt dus een duur grapje, met allerlei vreemde consequenties. Je moet er niet aan denken, als zou blijken, dat luisterend Nederland al die jaren be taald heeft, terwijl daar juridisch geen grondslag voor was. Maar ook hier gaat het er weer om, dat het recht zijn loop moet hebben. Al hebben wij wel eens gehoord van het hoogste recht, dat soms het grootste onrecht is. Je kunt er de minister, die de fout der vergeetachtigheid gemaakt heeft, toch ook niet voor laten opdraaien Eind Februari zal het bekende Theatre Hebertot uit Parijs wederom een tournée door ons land maken, ditmaal met „Le Maitre de Santiago", een stuk van Henri de Montherlant. Een scène uit het stuk. 's-GRAVENHAGE Twaalf jachtvliegers van de Nederlandse luchtmacht zullen als vrijwilligers naar Korea vertrekken om daar, ingedeeld bij een squadron van de Amerikaanse lucht macht, aan de luchtacties deel te nemen. Hun indeling geschiedt steeds in groepen van vier man en voor de duur van ongeveer vier maan den, zodat de twaalf jachtvlie gers gezamenlijk een jaar in Korea zullen verblijven. De eer ste groep bestaat uit de res. le luitenant-vlieger A. J. M. v. d. Mortel uit Tilburg, de res. 2e luitenant-vlieger A. F. Boshuizen uit 's-Gravenhage, de sergeant- majoor-vlieger F. van Oord uit Amsterdam, wiens benoeming tot tijd. res. 2e luitenant-vliegër bin nenkort is te verwachten en een nog nader aan te wijzen vlieger. Het vertrek van de eerste groep is vastgesteld op 1 Maart a.s. Voordien zullen de vliegers op bases van de Amerikaanse lucht macht in Europa nog een aan vullende operationele training ontvangen. De vier vliegers heb ben allen enige honderden vlieg uren op hun naam staan, sergeant majoor van Oord alleen al op de Gloster Meteor-straaljager bij zeshonderd vlieguren. bijna Woonschuit brandde uit Gistermorgen is te Amsterdam een woonschip, dat in het water van de Westerkade gemeerd lag, uitgebrand. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Ge bleken is, dat de kachelpijp die door het houten dak naar buiten stak niet voldoende afgeschermd was. De pijp werd gloeiend heet, waardoor het houten dak vlam vatte. Het Amsterdams Gerechtshof heeft arrest gewezen in een ci viele procedure van de „Geïllu streerde Pers" tegen de N.V. tot exploitatie van Spaarnestad-uit- gaven te Haarlem. In eerste aan leg was hierover een kort geding gevoerd voor de Haarlemse recht bank. De „Geïllustreerde Pers", die o.a. het weekblad „Margriet" uitgeeft, had gevorderd, dat de N.V. Spaarnestad. die o.m- 't da mesblad „Goed Nieuws" exploi teert, de toepassing van het ca deaustelsel zal staken. Laatstge noemde N.V. voerde ter verdedi ging agn, dat zij slechts tot het cadeaustelsel was overgegaan om het eerder door eiseres toegepas te systeem van cadeaux, verstrekt aan abonné's, met gelijke wape nen te bestrijden. Nadat de pre sident van de Haarlemse Recht bank de eis had toegewezen, heeft nu 't Amsterdamse Gerechts hof het vonnis vernietigd, over wegende, dat het in folders van „Goed Nieuws" tot uiting komen de cadeaux-stelsel niet onrecht matig was geweest en geen on- oirbare concurrentie betekende. -

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3