SAARGEBIED zelf voelt weinig voor aansluiting bij Duitsland Aanzienlijk aantal Nederlanders in Djakarta gearresteerd Regeringsverklaring over Europese defensie In Tunis laaiden gisteren de onlusten weer op De ring uit de koeienmaag kwam bij de eigenaar terug DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Saar voelt weinig voor Duitse buur Besprekingen over Indonesië Adenauer wil deze kwestie echter eerst opgelost zien Geheim van opheffing van de deviezencertificaten uitgelekt Aanstaande Donderdag Tragische ramp in Wiihe Niet Bormann, maar de prior Zes doden bij overstromingen NHD PRINSES ARMGARD KATHOLIEK Behandeling in de Veiligheidsraad? Engeland sluit consulaat in Canton Motorrijder reed tegen melkauto Luchtalarmsysteem wordt in Engeland weer ingevoerd Hitier weer gezien? Belgisch vliegtuig neergestort Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT uiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina l Dinsdag 5 Februari 1952 46e jaargang No 12391 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 Van onze parlementaire rédacteur DE BESPREKINGEN tussen de Indonesische en Nederlandse de legatie over een herziening van de R.T.C.-overeenkomsten en de kwestie Nieuw Guinea zijn de af gelopen week in een impasse ge raakt. Ondanks de wederzijdse afspraak om de conferentie niet door tussentijdse publicaties in gevaar te brengen zijn deze er toch gekomen en wel zo verward en alarmerend, vooral in het buitenland, dat het tweede kwaad nog weer erger dreigde te wor den dan het eerste. De officiële mededeling van de twee delegaties over de stand van de besprekingen, die daarna werd uitgegeven, was een rijke lijk late reactie op deze gevaar lijke ontwikkeling, maar ook in deze mededeling, hoewel in zeer voorzichtige bewoordingen ge steld, werd toch niet meer ver zwegen, dat het de kwestie Nieuw Guinea is, waarop de besprekin gen voorlopig zijn vastgelopen. Mr. Yamin, een lid van de Indo nesische delegatie vertrok Zon dag naar Djakarta om nieuwe instructies te halen en van deze reis zal voor het verdere ver loop van de conferentie en voor de hele ontwikkeling van de ver houding met Indonesië onge twijfeld veel afhangen. Bij de behandeling van de be groting voor „Uniezaken en over zeese Rijksdelen" in de Tweede Kamer gaf de K.V.P.-afgevaar- digde, mr. De Graaf, reeds uiting aan de vrees, dat een mislukking van de besprekingen over de kwestie Nieuw-Guinea het resul taat van de hele conferentie zou kunnen beïnvloeden. Daarom bond hij de regering op het hart de be sprekingen over een herziening van de R.T.C.-overeenkomsten en de kwestie Nieuw-Guinea toch duidelijk gescheiden te houden. Bij de aanvang van de bespre kingen hield de voorzitter van de Indonesische delegatie, professor Supomo, een rede, waaruit ech ter al dadelijk duidelijk kon wor den, dat men aan Indonesische zijde wel degelijk bleef vasthou den aan een koppeling van beide vraagstukken. „De Unie en de kwestie Nieuw-Guinea". Aldus verklaarde prof. Supomo toen," moeten gelijktijdig worden be handeld, aangezien de oplossing van de ene kwestie zonder dat de andere kwestie mede wordt opgelost een kwaal zou achter laten, die de volledige gezond making van de betrekkingen zou blijven belemmeren". Daarna hebben de delegaties zich weliswaar in twee afzonder lijke commissies opgedeeld, maar dit was slechts een kwestie van conferentietechniek, want hoe wel inmiddels ook uit het offi ciële communique blijkt, dat in de Unie-commissie wel vorde ringen zijn gemaakt, komt de klemtoon toch op de niet te over bruggen tegenstelling inzake de kwestie Nieuw-Guinea te vallen, getuige de reis van de heer Yamin. Wat is er tot nu toe gebeurd? De Indonesische delegatie heeft wat Nieuw-Guinea betreft een voorstel gedaan, dat door de Ne derlandse regering werd afgewe zen. Aanvankelijk heette het, dat dit voorstel zou zijn uitgegaan van een gedeeltelijke souvereini- teit, daarna werd ook voor moge lijk gehouden, dat het een toe zicht inhield van een aantal lan den, maar thans wordt algemeen aangenomen dat het zich op het bekende Indonesische standpunt stelde, dat Nieuw-Guinea reeds Indonesisch gebied zou zijn. De redenering die hierbij gevolgd wordt is deze: bij de R.T.C. werd vastgelegd, dat binnen het jaar de status van Nieuw-Guinea opnieuw onderwerp van bespreking zou zijn. De bespreking is gehouden en heeft niet tot een resultaat ge leid en dus behoort ook dit ge biedsdeel nu tot Indonesië. Een zeer kromme redenering, die zo als wel vanzelf spreekt, door de Nederlandse regering wordt af gewezen! Desondanks heeft de Nederlandse regering de gedachte geopperd om dit verschil in uit leg aan een internationale rech ter voor te leggen. De commissie voor Uniezaken uit de Kamer, die door de regering verzocht werd om zich over deze gedachte uit te spreken, heeft de regering ech ter terecht onder het oog ge bracht, dat zij een dergelijk voor stel met zou kunnen doen zon der hierin eerst het parlement te kennen, zoals in de regerings verklaring werd beloofd. Wel schijnt de commissie er geen be zwaar tegen te hebben gemaakt, dat de Indonesische delegatie ge vraagd zou worden om zich over deze mogelijkheid uit te spreken en indien dit positief zou uitval len zou dan, zoals gezegd, een desbetreffende voorstel eerst aan de goedkeuring van het parle ment moeten worden onder worpen Haring naar Polen De Nederlandse Bond van Haringhandelaren heeft Maandag een contract afgesloten voor 18.000 vaten gezouten haring ter levering aan Polen. Gezien de voorraadpositie is dit het laatste grote contract, dat Nederland kan aangaan uit haring van de vangst 1951. De voorraad is hiermede vrijwel opgeruimd. BONN, (Reuter) De West-Duitse regeringspartijen hebben van hun Saar-deskundigen de raad gekregen niet verder te spreken over een plebesciet in Saarland over de toekomst van dat gebied, aangezien er niet genoeg personen voor vereniging met West-Duitsland zouden stemmen, zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zijde te Bonn verklaard. Ook Neutrale waarnemers te Saarbriicken zijn van mening, dat de bevolking van Saarland weinig enthousiasme toont voor een hereniging met het Reich. Bondskanselier dr K. Adenauer heeft Maandag echter op een bij eenkomst van de fractie der Christelijk-Democratische nartii in de Bondsdag opnieuw ver klaard. dat het hem onmogelijk is het algemene verdrag en de speciale verdragen met de Wes telijke mogendheden en de over eenkomst over een Europees leger te tekenen, voordat de West- Duitse wensen met betrekking tot het Saargebied en de toetre ding van West-Duitsland tot de Noord-Atlantische verdragsorga nisatie geregeld worden. „Wij wensen in deze kwestie een bevredigende oplossing", al dus Adenauer. Desondanks echter zou de West-Duitse regering blij ven streven naar de eenmaking van West-Europa aldus D.P.A. Volgens Ass. Press hebben de Ver. Staten er Zondag nog bij Frankrijk en West-Duitsland op aangedrongen een minnelijke schikking te zoeken voor de kwestie van het Saargebied en deze geen reden te laten zijn voor een mislukking van de plannen voor het West-Europese leger. Dean Acheson verzocht zulks in een brief aan zijn Franse col lega Robert Schuman. Naar verluidt legde Acheson in zijn brief de nadruk op de vor ming van het Europese leger en het belang van de Franse en West-Duitse deelname hieraan. Door de Amerikaanse Hoge Com missaris werd de Amerikaanse zienswijze aan de West-Duitse re gering overgebracht. In Washington is men in-rega. ringskringen van mening dat het Sovjet-Unie groeit Volgens de Sovjet-Russische waarnemende minister van Ge zondheid neemt de bevolking van de Sovjet-Unie jaarlijks met drie millioen zielen toe, aldus een be richt van Tass. (R.T.R.) gerezen dispuut over het Saarge bied, waar Frankrijk onlangs een ambassadeur benoemde, een lang durige geschiedenis kan worden en dat het de nodige tijd zou kosten om de toch al verbitterde Duitsers met deze benoeming te verzoenen. Acheson en zijn naaste medewerkers waren dan ook zeer feschokt door de onverwachte ranse actie. Ergens in Noord Korea speelt de Amerikaanse generaal William F. Dean (rechts), die op 25 Augustus van het vorige jaar door de Noordelijken krijgsgevangen werd gemaakt, een spelletje Koreaans schaak met zijn bewaker. DJAKARTA (Reuter-A.P.) Gedurende het afgelopen weekend zijn in Djakarta ongeveer vijftig personen gearresteerd wegens het feit, dat het geheim was uitgelekt, dat de deviezen-certificaten op geheven zouden worden. De arrestanten waren bijna allemaal Nederlanders, volgens de officiële bekendmaking, die gisteren naar aanleiding van de arrestaties werd afgelegd. Ongeveer veertig van de ge vangenen behoorden tot de staf van het Ministerie van Financiën. De. anderen bestonden voorname lijk uit bank employe's. De op handen zijnde wijziging in de Indonesische buitenlandse geldpolitiek was een week gele den reeds een publiek geheim en veroorzaakte een sterke daling in de export. Intussen vernam Aneta, dat Zondagavond de meeste aange houdenen na een verhoor weer op vrije voeten zijn gesteld. Nog 's GRAVENHAGE De rege ring heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat zij in de vergadering van Don derdag 7 Februari a.s. gaarne, in aansluiting aan de „mededeling van de commissie voor buiten landse zaken, stuk no. 24Q4" (waar in o.a. melding is gemaakt van de algemene richtlijnen, welke voor de Europese defensiege meenschap zullen gelden, zolang nog geen volledige federatie of confederatie is verwezenlijkt) een verklaring wil afleggen over de onderhandelingen met betrekking tot de oprichting van een Euro pese defensiegemeenschap. De voorzitter wil haar daartoe gaarne gelegenheid geven na af loop van de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de bedragen, vastgesteld in de twee de afdeling van het tweede hoofd stuk der grondwet. De bedoeling is. dat na de ver klaring der regering de vergade ring zal worden geschorst. Na heropening der vergadering zul len de beraadslagingen aanvangen Zo nodig zal de vergadering des avonds worden voortgezet. De opzet is de beraadslagingen over de regeringsverklaring die dag nog te beëindigen. De A.K.U. heeft voor haar nieuwe nylonproducten Enkalon garens en vezels voor de textielindustrieen Akulon (grond stofkorrels voor nylonproducten in vaste vorm) te Emmen een nieuwe, ultramoderne fabriek gebouwd naar ontwerp van de architect Masselink. Het hoogste gebouw dezer fabriek is de z.g. polymerisatieafdeling, waar grondstoffen der Staats mijnen tot Enkalon en Akylon (beide nylon) worden verwerkt. Daarachter ligt de grote garenhall, die 90 bij 140 meter is, waar het nylongaren wordt getwijnd en gerekt. In andere gebouwen zijn magazijnen en werkplaatsen ondergebracht. De fabriek staat op 70 hectare grond en kan nog aanzienlijk worden uitgebreid. 15 personen zouden voor een na der onderzoek aangehouden blij ven. De aanhoudingen kunnen worden beschouwd als een eerste stap om de oorsprong van het lek te vinden. Zij hadden alleen be trekking op hen, die de nieuwe regeling of gedeelten daarvan te legrafisch aan anderen hebben medegedeeld. Ook in de loop van Maandag werden er nog aanhou dingen gemeld. De Minister van Financiën, mr. Wibisono deelde aan Aneta mede, „dat ambtenaren, die het bericht hebben laten uitlekken, in de ge vangenis thuis horen". Hij voeg de er aan toe dat ook enige journalisten, zowel van de bin nenlandse- als van de buitenland se pers, niet vrij uitgaan wegens hun verantwoordelijkheid voor de verspreiding van het uitgelek te nieuws. Hij noemde deze jour nalisten onsociaal en gespeend van verantwoordelijkheidsgevoel voor wat betreft het bewaren van staatsgeheimen. Minister Wibisono zeide. dat het uitlekken van de maatregelen aan kapitaalkrachtige groepen de ge legenheid heeft verschaft om meer dan normale winst te ma ken. „De kapitaalkrachtige expor teurs hebben van het lek ge bruik gemaakt om exportproduc ten. die naar hun mening bii de nieuwe verhoudingen een grotere winst zullen opleveren, op te ko nen van producenten, die omtrent de nieuwe maatregelen nog in onwetendheid verkeerden, het geen. bezien uit sociaal oogpunt, noch behoorlijk, noch eerlijk is". Aan het Maandblad van de Ne derlandse Ongeschoeide Carme- lieten „Het Scapulier" wordt het bericht ontleend dat Prinses Arm gard, de moeder van Prins Bernhard verleden jaar tot het Katholicisme is overgegaan, en dat haar op 19 Augustus 1951 door Z. Em. Kardinaal Frings. Aartsbisschop van Keulen het H. Vormsel is toegediend in ziin particuliere kapel. 76-JARIGE VROUW LEVEND VERBRAND (Van onze correspondent) Gisteren omstreeks het middag uur is brand uitgebroken in een boerderijtje van de alleenwonen de weduwe J. W. Houtjes te Wijnvoorden, gemeente Wijhe. De brandweer, die spoedig aan wezig was, slaagde er in de om liggende gebouwtjes en een hooi berg te redden. Doch terwijl het blussingswerk aan de gang was, deed het gerucht de ronde, dat de 76-jarige bewoonster nog in haar woning zou zijn. Comman dant De Vries van de brandweer drong met enige van zijn man nen het huis binnen, doch slaag de er niet in de vrouw te vin den. Toen het vuur was geblust en men de muren omvertrok, vond men het verkoolde lijk van de bewoonster in een hoek van de kamer. Daar ook resten van een petroleum-kachel zijn gevon den, vermoedt men dat zij bü het vullen of aanmaken van de kachel in brand is geraakt. De beurs te Djakarta Hoogst opmerkelijk was het verloop op de rubbermarkt te Djakarta Zaterdag, toen de han delswereld gonsde van geruch ten over de komende maatrege len. De rubberbiedingen liepen in enkele uren tijds op met 45 cent tot 8,10 rupiah. Te Surabaja steeg Zaterdagochtend de prijs van het goud met 7.50 rupiah per gram om daarna weer even plotseling met 5.50 rupiah te zakken tot 32.50 rupiah. Katoenen daalden in prijs en luxe import-goederen hadden de neiging om onder de toonbank te verdwijnen. Maan dag kwamen er op de rubber- markt te Djakarta geen note ringen tot stand. TUNIS, (Reuter) In Tunis is het weer tot een uitbarsting der ongeregeldheden gekomen, na een betrekkelijke rust van on geveer tien dagen. Volgens de eerste berichten werd een Arabier gedood en een Franse agent van politie en een Arabier gewond. Een optocht van ongeveer 400 personen, onder wie ook vrouwen, trok door de Arabische wlik. Een politieman gelastte de menigte uit elkaar te gaan doch hii werd met stoelen en knuppels aange vallen en schoot een van ziin belagers dood. De menigte ging uit elkaar, toen een politiepatrouille arri veerde. Een twintigtal personen is ge- a i*r p<ït ppvrl Het blad „Ez Zohra" deelt mede, dat de Bey gelast heeft in alle moskeeën speciale gebeden te houden" gedurende de gehele periode waarin Tunis het toneel is van gebeurtenissen, zoals de huidige". Parijs meldt dat de vijftien Afrikaanse en Aziatische landen, die zich bezig houden met de Tunesische kwestie, de zaak in LONDEN Engeland heeft opdracht gegeven een van zijn vier nog overgebleven consulaten in China te sluiten. Medegedeeld werd dat consul- generaal J. P. Coghill terugge trokken wordt, „omdat er in het district Canton niet genoeg Britse burgers overgebleven zijn en om dat het tijd wordt dat hij met verlof gaat". Engeland heeft nu nog consu laten te Sjanghai, Tientsjin en Peking. In Maart 1951 werd een aan tal andere Engelse consulaten in China gesloten. Op het ogenblik zijn er in ge heel China nog ongeveer 700 Brit ten. HOORN. U weet het nog wel: twee weken geleden vond Piet Koomen, slachter aan het slachthuis te Hoorn in 'n koeien- maag behalve dertig flinke spij kers, ook een gouden ring. Van wie die ring was, bleef voorlo- BOTSING EIST DODE BIJ ST. MAARTENSVLOTBRUG (Van onze correspondent) Maandagmiddag omstreeks 3 uur is de 30-jarige verzekerings agent J. J. Weel uit Den Helder ter hoogte van de vlotbrug op de Riiksweg langs het Noord-Hol lands kanaal te St. Maartensvlot- brug met ziin motor tegen een melkauto gereden en niet lang daarna aan zijn verwondingen be zweken. De heer W. reed met zijn motor in flinke vaart in Zuidelijke rich ting, vlak achter een melkauto van de heer De Jong uit Callants- oog, die op de weg was naar de nabijgelegen zuivelfabriek „De Eensgezindheid". De heer De Jong wilde de motorrijder laten voorrijden, alvorens zelfs linksaf te slaan, doch de heer W. werd vermoedelijk zo door de zon ver blind, dat hij het stoppen van de auto niet opmerkte en er in volle vaart tegen op botste. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de onder kant van de laadbak, zodat zijn schedel werd verbrijzeld. Hij werd binnengedragen bij café Homan, waar dr. Van Slooten ge neeskundige hulp verleende ter wijl kapelaan Pronk uit Schagen het slachtoffer het H. Oliesel toe diende. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed de heer W. spoedig daarna. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. NIEUWE SIRENES WORDEN GEPLAATST LONDEN, (A.P.) De Britse regering heeft Maandag bekend gemaakt, dat het luchtalarm systeem. dat tijdens de tweede wereldoorlog in Engeland in ge bruik was. binnen de kortst mo- geliike tijd opnieuw zal worden ingevoerd. Sir David Maxwell Fyfe, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, deelde mee, dat met de aflevering van nieuwe sirenes reeds een begin is gemaakt en dat deze „binnen de komende paar maanden" zal worden voltooid. pig een probleem. Er stonden geen initialen m. Maar het nieuwtje kwam in de kranten en de eerliike vinder wachtte af Tot gisteren. Toen meldde zich aan het sladhtlhuis de heer K. de Graaf, van de Overtoom in Castricum die de ring als zijn eigendom herkende. De ring was in meer dan veertigjarig ge bruik zo uitgesleten geraakt, dat er ooit een band in gelegd was. zo vertelde de heer de Graaf. Die band was mot het blote oog niet meer te zien. maar goud smid Koppies kon bevestigen, dat-ie erin gezet was. De heer de Graaf was de ring anderhalf jaar geleden kwijt geraakt, in Bolsward, dacht hij. in hotel „De Wijnberg" en sindsdien had hij gezocht op al le plaatsen, waar maar ringen gevonden waren. Totdat hij 14 dagen geleden in de krant las. dat er in de koe van Rein Groot in Hoorn een ring aangetroffen was. Geen wonder, dat de heer de Graaf z'n verrassing gisteren niet óp kon. En zijn blijdschap ook niet. De ring was van ziin vrouw geweest, die twee jaar terug is overleden Hij had hem ongeveer eer« half jaar aan zijn pink gedragen, voordat hii hem miste. Het verlies had hem in dertijd wel 'n beetje piin ge daan Een gelukkig man ver liet dus gistermiddag 't Hoorn- se slachthuis. Daar bleef Piet Koomen achter, glunderend en 'n tientje rijker! En dat alles door een ring. die, wie-weet-wa't voor omzwervingen had gemaakt WENEN, (A.P.) De Oosten rijkse politie heeft tegengespro ken, dat Adolf Hitler in ziin ge boortestreek is opgedaagd. Volgens een gerucht, dat in Linz de ronde doet was Hitier Zaterdag gezien bij het graf van -zijn ouders te Leonding. Het gerucht had betrekking op een man, die aan de gendarmes in Leonding verteld had, dat hij een man in een regenjas met een grijze hoed en Hitler-snorretje bij het graf van Alois Sohickelgruber en zijn vrouw gezien had. Twee gendarmes waren onmiddellijk naar het graf gegaan, maar had den geen regenjas, snorretje of Hitier gevonden. Graham Green krijgt zijn visum WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat instructies gegeven zijn om aan de Britse schrijver Graham Green toch een visum te ver strekken. Green heeft er drie weken op gewadht. De verstrek king werd vertraagd door de be richten, dat Green als student enige tijd proeflid van de com munistische partij is geweest. de Veiligheidsraad zullen bren- ff ©11* De delegaties hebben gisteren anderhalf uur vergaderd. De vijftien landen zijn Afgha nistan, India, Birma, Pakistan, Ethiopië, Liberia, Egypte, Indo nesië, Perzië, Irak, Syrië, Saoedi- Arabië, de Philippijnen en Liba non. Een woordvoerder der delega ties zeide, dat bovengenoemde stap gedaan iss „omdat de toe stand in Tunesië slechter wordt, ondanks het verzoek aan de voor zitters van de Algemene Verga dering en de Veiligheidsraad, om bemiddelend op te treden." De toestand in Tunesië werd als een gevaar voor de vrede beschouwd. Een Franse woord voerder heeft verklaard, dat de Verenigde Naties niet competent zijn om het Frans-Tunesische dis puut te behandelen. ROME Het is gebleken dat de foto van een als franciscaner monnik geklede man, welke in Duitsland is gepubliceerd als die van Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann. in werkelijk heid van de 76-iarige pater Antonie Romualdo Antonuzzi. de prior van het Franciscaner kloos ter van San Bonaventura te Rome is. Pate rElia Monaco van San Bonaventura heeft Maandag ver klaard, dat drie onbekende toe risten een maand geleden een foto van pater Antonuzzi voor het klooster namen. Pater Anto nuzzi is afkomstig uit een plaatsje ten Noorden van Rome. Uiterlijk lijkt hij op Bormann, maar hij is van zijn leven nog nooit buiten de provincie Rome geweest. KIPPENBEENTJE ZONDER ADRES Mevrouw Lorette Crab- tree uit Scotia, (California) had last van een zere keel. Zij ging naar het ziekenhuis liet er een ioto maken en nadat de doktoren haar ge zegd hadden rustig naar huis terug te keren, hoorde zij, eenmaal weer thuis aan haar radiotoestel zittend, dat zij in gevaar verkeerde, omdat er een kippenbeentje in haar keel zat, zó dicht bij een slagader, dat er levens gevaar bestond. Mevr. Crabtree had ver geten haar adres in het zie kenhuis achter te laten. A P Vier Oostenrijkers door lawine bedolven Vier Oostenrijkse toeristen zijn in Stiermarken onder een lawine bedolven. Drie heeft men kun nen redden; de vierde is omge komen. De laatste dagen zijn in het berggebied van Oostenrijk wegen en spoorlijnen door lawi nes geblokkeerd. Ook een trein, werd bedolven. (A.F.P.) „Slamat" na 2% jaar thuis De Slamat" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd wordt onvoorziene omstandigheden voor behouden Woensdagmiddag omstreeks zes uur, na een afwe zigheid van twee en half jaar, aan de Lloyd-kade te Rotterdam terugverwacht uit Indonesië. TARBES, (A.P.) De over stromingen in Zuid-Frankrijk hebben tot dusver aan zes mensen het leven gekost. In Tarbes stortte Maandag een huis in dat door het water onder mijnd was, waarbij drie mannen de dood vonden. Zondag waren bij Toulouse drie mannen verdronken. Door de hevige regens en de smeltende sneeuw van de Pyre- neën zijn vijf rivieren, de Ga ronne, de Tarn, de Adour, De Ariege en de Gave buiten haar oevers getreden. Een groot aan tal boerderijen is geïsoleerd en vele wegen en spoorlijnen staan onder water. In Pau daalde het peil van de Gave thans zover, dat 16 mensen, die 48 uur lang m de bovenver dieping van hun huis opgesloten hadden gezeten, gered konden worden. VIJFTIEN DODEN IN DE CONGO LEOPOLDSTAD Maandag middag is een vliegtuig van de Sabena, dat op weg was van Costermansstad naar Leopoldstad in de Belgische Congo neerge stort. Een reddingsploeg is uit Leopoldstad naar de plaats van het ongeval vertrokken. Volgens de jongste berichten is er vrij wel geen hoop, dat er overleven den zijn. Buiten de bemanning van drie personen bevonden zich 12 passagiers aan boord.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1