Rond de Friese Brug Zondag: Streekwedstrijden Turnlust" in topvorm Na drii Assem Brug voor 90 petgereed Cursus kerkelijke heemkunde Besprek over Ine ALKMAAR EN OMSTREKEN Serie lezingen van kapelaan BVoets Van de handbalvelden tussen Haarlem en Kennemerland Gevarieerde revue met goede momenten Geen Korea-overleg vóór wapenstilstand Regenkans stijgt Griekenland biedt goede diensten aan Bejaard echtpaar trok op roof uit Marters braken los in Stratocruiser Stoomwasserij in de as gelegd Uitbreiding Tweede Kamer Kard. Tisserant naar Nederland Minder kaas in U.S.A. ingevoerd Paleis stroom t'ACINA 2 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 R.K. SCHOENMAKERS VERENIGD ALKMAAR. Uit de werk zaamheden aan en rond de Frie se Brusr kan men nu cremakkeliik opmaken, hoe de nieuwe situatie ter nlaatse zal ziin in het aan staande voorjaar. Het is echter niet eemakkeliik. nu reeds data vast te stellen, waaron een en ander inderdaad kan worden op- treleverd. omdat men in belane- viike mate afhankeliik is van de weersomstandigheden: de vorst bijvoorbeeld kan 's mor eens en 's avonds vele produc tieve uren van de dae aftrek ken. Voor de werkers aan de Frie se Brug is de grootste spanning voorbij. „Het is voor ons nu nog slechts afbouw", zeggen zij. Aan de zijde van de Kanaalkade is de brug zo goed als stortklaar d-w.z. men is er thans bezig met het 'aanbrengen van h.et ÜzeJ" werk, ter voorbereiding op de betonstortingen voor de aanleg van het rijdek. Als dat gereed is, is het gedeelte van de Friese brug aan die zijde zo goed als kant en klaar. Aan de andere zijde van de brug, aan de stads- kant dus, is er nog wel wat meer te doen. Momenteel is men daar bezig met het maken van de overkapping van de bascule kelder, waarin o.a. de electromo toren staan opgesteld voor het mechanisch bewegen van de brug. Het betonwerk aan de brug in zijn geheel hoopt men einde Maart gereed te hebben. Dan moeten er nog de aardige gele bakstenen aan de stadszijde van de brug gemetseld worden, de leuningen aangebracht, het bedieningshuisje gebouwd en de electrificatie tot stand gebracht. Momenteel zijn er aan de brug zeventien man aan het werk- Ook dP werkzaamheden aan de opritten en toegangswegen vorderen goed. Op de Friese weg is reeds de helft van het nieuwe weggedeelte in gebruik. Het oudp weggedeelte, aan de linker helft, is opgebroken, wordt op gehoogd en men brengt er de verhardingen aan, die niet een zware stoomwals worden be werkt. Voor het verkeer is daar ter plaatse weinig ruimte, maar dP brede, oplopende weg in de richting van de nog aan jj® brengen oprit naar de brug biedt een zodanig prettig vooruitzicht, dat de weggebruikers zich nu gaarne het gewriemel mde modder en klei en enge ruimte, willen getroosten. De beide keer. muren aan de Kanaaldijk en de Achterweg zijn gereed Aan de Kanaaldijk is een helft van de op te hogen weg ook zo goed als gereed. Er is reeds een trap gebouwd, welke van het opge hoogde gedeelte af toegang geeft naar de huizen, die nu achter dp muur verscholen zijn .en wa,araan het gezicht op het Ka- Ontspoorde chauffeur ALKMAAR. De chauffeur J. Th. M., die ruim drie jaar m dienst is geweest bij de fa. Krom is zo onverstandig geweest ver duisteringen en oplichtingen te plegen. Het verduisterde geld is gebruikt voor rookgerei en voor drank. Al met al was er een be- drag van enkele honderden gul- dens verdwenen. En omdat de offic. van justitie, gezien 's mans. verleden, weinig vertrouwen m hem had, eiste hij tijdens de rechtszitting Dinsdagmorgen een gevangenisstraf van acht maan den met aftrek. Mr. Jonker tapte bij de verdediging uit een ander vaatje, verklaarde, dat zijn client eigenlijk te slecht betaald werd in verhouding tot het werk dat hij in de zaak inbracht. 'De verdediger bracht een con tract op tafel, dat niet geheel en al overeenkomstig het belang van de verdachte was opgesteld en dat volgens mr. Jonker er de oor zaak van is geweest, dat de man op het verkeerde pad is geraakt. De verdediger wilde het nu nog eens proberen met een gecombi neerde straf en steun van de re classering. K.A.B.-HOEKJE Vaeantie en verzekering ALKMAAR. Deze week hebben we diverse kleine berichten wel ke toch wetenswaardig zijn. Op de eerste plaats: de uitvoerings organen van de ziektewet zullen in afwachting op de wijziging van het Dagloonbesluit voor het Bouwbedrijf tijdens de ziekte -"an bouwvakarbeiders geen vacantie- bons meer verstrekken. De waarde van die bons zal worden overgemaakt aan het betrokken vacantiefonds. Vervolgens het Koninklijk Be sluit van 21 December 1951 opent de mogelijkheid een nieuwe re geling vast te stellen voor de verstrekkingen van de zieken fondsen- De Staatssecretaris van Volksgezondheid maakte daarvan gebruik op 27 Dec. 1951 en vaardigde de beschikking kunst en hulpmiddelen uit, waarbij de vergoedingbedragen werden her zien. Verschillende verstrekkin gen zijn vervallen en de bijdrage voor de verzekerden is in an dere gevallen verhoogd. Velen zullen vragen was dit wel nodig, laten wij ter informa tie mede delen dat de verplichte verzekering voor een tekort van 40 millioen zou hebben gestaan indien de wijzigingen niet zou den zijn ingevoerd. De gemid delde kosten per verplicht ver zekerde werden geraamd op f 40,90, in 1947 was dit: f 22.54 en in 1945 slechts: f 14,54. Hoofd zakelijk komt dit door de stij ging van de kosten van zieken verpleging, daarvoor moest per verplicht verzekerde worden uitgetrokken een bedrag van f 10,70. In het jaar 1947 was dit: f 4.52- Hieruit blijkt wel dat de kosten enorm gestegen zijn. Nu nog iets over de loonbe lasting: het komt voor dat een werknemer loonbelasting betaalt over kinderbijslag, maar de kin derbijslag afgeeft aan een per soon of instantie welke zich be last heeft met de verzorging en opvoeding van het kind. In dat geval kan de werknemer aan de Inspecteur van Belastingen vra- fen vrijgesteld te worden van e betaling van loonbelasting over de kinderbijslag. naai ontnomen is. Een goede dertig man werken aan de we genaanleg, die tezamen rond de Friese Brug een enorme ruimte voor het verkeer zullen vrij maken. De oude, getrouwe Friese Brug heeft zijn taak echter nog niet volbracht- De Alkmaarders zien hem gaarne vertrekken, want de brug heeft in de loop der tijden zijn goede naam verloren. Bij de aanleg van deze brug juichten onze oude stadgenoten, want hun verwonderin" was groot, toen zij zagen, dat zelfs twee grote handwagens elkaar op het brue- dek konden passeren. Nu heeft deze oude. getrouwe voor Alk maar afgedaan maar zal een nieuwe taak krijgen, namelijk als overbrugging van het Noord Hollands Kanaal te Buiksloot. CURSUS VOOR VERLOOFDEN ALKMAAR On veler verzoek zal evenals vorig iaar weer een cursus voor verloofden wor den gehouden. Vorig iaar namen er 70 tot 80 verloofde paren aan de cursus deel en er wordt dit iaar een niet minder talriike deel name verwacht. De cursus wordt dit iaar gehouden in het Kajot- tershuis en begint Donderdag 14 Februari a.s. Spoedige opgave tot deelname is daarom gewenst. Eerste inleider js Pater Berg man van het Retraitenhuis te Ber gen: andere inleiders zijn Mevr. Boudensvan Heel. Kapelaan Ba- lestra uit Haarlem en Kapt- Jos de Boer. Met enkele anderen is de cursusleiding nog in onderhan deling, doch wij hopen daarover deze week nog nadere mededelin gen te doen. De kosten zijn ais vorig jaar f 0.75 per persoon, per avond. Men geve zich ten spoe digste op bij Kap. Tromp, Ver- dronkenoord. Voorzöveel nodig wiizen wii erop, dat verloofden uit alle dr-ie de parochies- tot deze cursus toegang hebben. ALKMAAR. Maandagavond is in Paviljoen Kinheim een ver gadering gehouden, waarin tot oprichting werd besloten van een afdeling Alkmaar en omgeving van de R.K. Schoenmakersbond. Een 25-tal belangstellenden was aanwezig, terwijl van het hoofd bestuur aanwezig was de heer Adriaanse en van 't Prov- be stuur voorzitter de Jong en se cretaris van der Ven. Rector Dr. F. Holthuizen gaf mede van zijn belangstelling voor deze nieuwe afdeling blijk. De vergadering had een zeer geanimeerd verloop en met de reeds gedane toezegging kon de afd. Alkmaar e.o- reeds bogen op 40 leden. Na stemming werd 't bestuur als volgt samengesteld: W. Voor. man, voorzitter, Trompert. secr., Warmenhoven, penn.. Stam (Schoorl), Blokdijk (Heiloo), Ko men (Ursem) en Heijne (Castri- cum) commissarissen- Biljarten Donderdag, Vrijdag -en Zater dag a.s. zal in hotel de Nachte gaal de voorronde 2e klasse Ne derlands kampioenschap 38/2 welke„ door de BV „De Optimis ten wordt georganiseerd, worden verspeeld. Aan deze voorronde waarbij de sterkste in de finale zal wor den geplaatst, zal door de vol gende spelers worden deelgeno men, A- v. Lingen en G. Wes- sels „Alkmaar". J. Broerse en H. Koomen „Zaandam" en J- Peetoom uit Schagen. Er zal gespeeld worden onder het spelsoort 38/2 zonder vrij middenvak. Het aantal carambo les dat zal worden gemaakt be draagt 300. Hier volgt het speelrooster: Donderdag: 7 Februari: 4 uur: v- LingenPeetoom; Broerse Koomen. 7 uur: KoomênWes- séls; PeetoomBroerse; 9 uur: WesselsPeetoom; v. Lingen Broerse. Vrijdag 8 Februari: 7 uur: BroerseWessels;. Koomen Peetoom. 9 uur: v. Lingèn— Broerse; -PeetoomKoomen. Zaterdag 9 Februari: 4 uur: v- LingenPeetoom; Wessels Koomen. 6 uur: BroerseWes sels; v. LingenKoomen: Wes selsv. Lingen. De cursus (waarop wii in een van onze volgende edities nader honen terug te komen, omdat wij verwachten, dat vele Alk maarders zich zullen interesseren voor de wijze waarop het katiho- ALKMAAR. De weleerw. lieke onderwijs in onze stad tot heer kapelaan B. Voets heeft zijn huidige staat werd gesticht zijn laatste cursus Kerkelijke Heemkunde voor een veertigtal leden van de afdeling Alkmaar- Stad van de R.K. Onderwijzers vereniging „Sint Augustinus" ge geven. Na Pasen zal hii diezelf de cursus geven aan de leden van Alkmaar-Gewest.. Indertijd is hiertoe het initiatief genomen door de heer A. van Os te Eg- mond aan den Hoef, waarna de merkwaardig Hofje aan de rech afdeling Alkmaar van de Onder- terzijde van de kerk. waarvan wjjzersvereniging voor de orga- vele Alkmaarders wellicht het' omstreeks 1617 en welke in 1876 werd gerestaureerd. De excursie stond onder leiding van de voor zitter. van de Kerkeraad. Vele wetenswaardigheden werden om trent de Doopsgezinde Gemeen te, welke in Alkmaar en omstre ken on.gevr»-^ 750 leden telt en o-ver -het kerkgebouw, gezegd. Tenslotte bezocht men een Het is Zondag een belangrijke I B-elftal: dag voor de handbalelftallen van' doel: H. Kolhmer (DIO). Haarlem en Kennemerland: op achter: T. Boon (GVO) en R. het Leonidas-terrein in Haarlem de Kindeten (AOG). worden dan de jaarlijkse streek wedstrijden gespeeld. Vorig jaar werden deze in Alkmaar gehou den op het A. O. G.-terrein en midden: M. Veldt (Vitesse). C. de: Jong (AOG) en V. Put (ADO). voor: T. Koning (VBO), A. Haarlem A kwam toen in het Smit (VBO). R. Bakkum (AOG) bezit van het wisselschild, ter wijl Kennemerland B de wissel beker wist te veroveren. Kennemerland A zal een zware strijd hebben tegen de Haarlem sen en zal geducht moeten op passen voor de pijlsnelle voor hoede uit de Spaarnestad. Kennemerland B heeft reeds tweemaal de beker gewonnen en daarom zal Haarlem B alles in het werk stellen zelf het be geerde kleinood nu eens een jaartje te bewaren. Ook wordt er dit jaar een juniorênwedstrijd gespeeld tus sen beide streken. De wedstrijden beginnen om twee uur. De opstellingen der elftallen van Kennemerland ziin: A-elftal: d-oel: B. Tuyn (ADO), achter: Keyzêr (Orabjè Wit) en R. Zonneveld (ADÓ). midden: J. v. d. Mev (Wijk aan Zee). A. Sneekes (Vitesse) en A Bakker (ADO) voor: A. de Rooy (Oranje Wit). C. Koopman (AOG), C. Forrer (AOG). T v. d. Mey (Wjjk aan Zee) en G. Glorie (Vitesse). nisatie zorg droeg. Deze cursus heeft zeer tot de ontwikkeling van de leden aan gaande de geschiedenis van ker ken, scholen etc. in stad en ge west van Alkmaar,- bijgedragen. Steeds werden de lessen, die in de Willibrordussöbool werden gegeven, gevolgd door een ex cursie o.a. naar het Witte Kerk je van Heiloo, de Egmond-zaal waar voorwerpen van het Kas teel van de graaf van Eginond te zieni ziin, onder leiding van de stadsarchivaris de heer Wortel; voorts naar h-et raadhuis, de Laurentiuskerk, d-e Grote Kerk, onder leiding van kapelaan Voets; de Remonstrantse Kerk. de Kapelkerk aan de Laat, waar de dochter van de koster een orgelconcert gaf; verder een ex cursie langs de verschillende Alkmaarse Hofjes en het Waag gebouw, onder leiding van de heer Lutjeharms; de Dominicus- parodhie en een bezoek van de tentoonstelling van Jansenistica. Aan het begin van de laatste les dankte kapelaan Voets zijn gehoor voor de steeds betoonde aandacht, en na de las was het de voorzitter van de afdeling, de heer Dijkstra, die d-e d'anik van de cursisten vertolkte er» die o.m. zei, dat kapelaan Voets hun in zijn interessante lessen, waar in tal van nieuwe dingen wer den behandeld, meer liefde voor de stad had weten bij te bren gen. Hij spoorde de leden, naar aanleiding van het behandelde in de les, waarin (het onderwijs in de stad Alkmaar ter sprake was gekomen, aan. steeds op de bres te staan voor de katholieke belangen era principes ten aan zien van het onderwijs, in nauwe samenwerking echter met de andersdenkende instanties. UIT HET POLITIE-RAPPORT ALKMAAR Dinsdagmorgen om ongeveer kwart voor acht is op de Kennemerstraatweg een personen-wagen die in de richting Heiloo reed, ter hoogte van de Maclaine Pontstraat, welke hij juist wilde inrijden, door een achterop komende vrachtwagen aangereden. Tegen de bestuurder van de vrachtwagen is proces verbaal opgemaakt. Eerst heden is bekend gewor den, dat Zaterdagmiddag om on geveer half 7 's avonds in een parfumeriezaak drie meisjes, twee van elf en een van twaalf jaar, op heterdaad zijn betrapt 'toen zij enkele artikelen wegna men. De kinderen hadden zich aan verschillende diefstallen bij diverse winkels schuldig ge maakt, o.a. bij acht andere win keliers en bij een marktkoopman op de Laat. Hun buit bestond uit poederdozen, ringetjes, eau de cologne, flesjes nagellak, ket tinkjes, etc. Zij hadden deze za ken alle dezelfde dag ontvreemd. Gistermiddag is een schoor steenbrand uitgebroken in een perceel aan de Overdiestraat, welke door de brandweer met natte dweilen is geblust. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Catha- rina M. G., dv B. L. Scheltinga en A. M. van Leusden. Gehuwd: Albertus Buijs en Hermina H. C. Rijsemus. Overleden: Willem Gaastra, 54 jaar, gehuwd met H. W. M. Mi- nekenhoff; Jan Jonker, 78 jaar, wed. van J. M. C. Schoenmaker. bestaap niet afweten. Het ziin een vijftal kleine lagë huisjes, geheel ingebouwd, waarvan er drie als het ware tegen de zij muur van de kerk staan aange leund en waarvan d<e daken on middellijk aansluiten op het dak van het kerkgebouw ten met een'excursie naar de Doopsgezinde Kerk. een van de oudste schuilkerken, welke in bloei is gekomen) .werd beslo- Burgerlijke Stand BERGEN- Geboren: Carolus Maria zv L. C. van der Piuijm en C. Wittebrood; Johannes Pe trus Adrianus zv P. Morsch en A. J. E- van der Putten; Johan nes Nicolaas Martinus zv -D. Bin. ne wij zend en A. Th. Daane; Neeltje dv M. Kroon .en A- Smit. Johannes Hubertus Simon Jacobus zv S. J. Schouten en G. van Veen. Overleden: J- J. Glorie, 5 maanden: G. Beukers. 82 .jaar. AUTOBESTUURDER KOCHT COGNAC HElLOO. Op Driekoningen is J. N, uit Heiloo met zijn auto naar Alkmaar gekomen, waar hij de wagen op het Waagplein par keerde, een familiebezoek bracht en met een kennis een paar cog nacjes kocht. „En ook op dronk", vulde de president van de Alk maarse rechtbank aan, waarvoor de autobestuurder Dinsdag terecht .moest staan voor 't besturen van een motorvoertuig onder invloed van sterke drank. De verdachte had daarvan geen idee, maar de verbalisant, een rijzige verkeers agent, had de man op de motor gevolgd en heeft verdachte zien slingeren over de weg. Toen wist de politieman genoeg en hracht zijn ..patiënt" die niet op de be nen kon staan, naar het bureau over. Een auto-bewaker, die „in actie" was, heeft verdachte in zijn wagen., zien kruipen" en vor.d ook. dat de mah wat vreemd deed bij het wegrijden, waarbij- h;i in botsing met een. andere wagen is gekomen. De officier van justitie, mr. J. C. V, Meischke, achtte het ten laste gelegde, overtreding van art. 26 der Wegenverkeerswet, be wezen en eiste een boete van f 500 of 50 dagen en intrekking van het rijbewijs voor een tijd van drie maanden. ALKMAAR. Met de jubi leumviering nauwelijks achter de rug, heeft de gymnastiek vereniging „Turnlust" zich weer verschillende nummers en de begeleiding van de verschillende zangnummers. waaronder het boeren-tafereel en de Oosten rijkse Show zeer geslaagd kun nen worden genoemd, was bi,j het revue-orkest van Tonny Wilemsen in goede hander». Er werd g-oed en. accuraat gemusi ceerd en de keuze van die muziek was beschaafd'. Alles bijeen genomen een pret- met energie geworpen op de uit- tig, vlot programma, dat „Turn- voeringen, die deze maand tra- i lust" van zijn beste zijde heeft ditie-getrouw weer worden ge- doen zien. geven en die zich kenmerken. Wij vestigen nog even de aan- althans onze indruk van de eer-dacht op de etalage bij Kofa- ste avond in Het Gulden VliesSpruyt. die düzer dager» de uit- wettigt een dergelijke veronder-voeringen van „Turnlust" onder stelling, door gedegen en vloti de aandacht van het publiek werk. Het programma, dat Turn- brengt, een geste, die door de lust een vrijwel volle zaal voor- voorzitter van „Turnlust"* zeer zette, was zeer gevarieerd, ook op prijs werd gesteld, show en zang kwamen er in aan bod en maakte over het alge meen een zeer rustige en be schaafde indruk. In zijn welkomstwoord her innerde voorzitter De Rie nog even aan het zo goed geslaagde jubileum en bracht de aanwezi gen onder de aandacht, dat, de heren Piet Wijsman en Piet Vennik vijf en dertig jaar lid zijn van de vereniging, de heer Pol vijftig en de heer HaJbiecht ook al een lange staat van dienst heeft. Hii vergat daarbij zich zelf doch dat werd hem door de directeur, de heer J. van Zoonen, duidelijk gemaakt, waarbij een turnster en een turner namens de vareniging een nieuwe cluib- vl-ag aanboden. Komende tot h-et programma er was een grootse opening in sh-ow-stij'l gehouden, met wapperende vlaggen, in rood, wit en blauw gestoken meisjes, die heel fris aandeed; Klaas Ko men-, die we wel eens beter heb ben gezien, was er met een paro die van een kunstenaar in nachtmerrie; daarna kwamen de dames met een vlotte bal-oefe ning. Voor de pauze waren er voorts nog nummers concen tratie-oefeningen aan de even- wichtsfoalik, waarop enkele da mes zeer goede prestaties te zien caven, brug-oefeningen en de heren aan de rekstok. Voor de pauze zong mevr. Ina Triest Boots een fragment uit ..Die Czardasfürstin". De dames vervolgden het pro gramma met oefeningen aan d-e ringer» en met knotsen, terwijl de heren nog kradht-oefeningen op de grond te zien gaven.- Ook op de brug zagen wii d-e heren optreden. Dat optreden was ech ter over het algemeen niet zo zeker als dat van d-e dames, die deza avond hun beste beentje voor hadder» gezet en de heren glansrijk sloegen. De muzikale omlijsting van de PARIJS (A.P). De alge mene vergartf-ine van He Ver. Naties heeft gisteren met een overweldigende me—derheifl van stemmen besloten het door de Westerse mogendheden inge diende voorstel om 'e wachten met een besnreking over ver schillende Koreaanse kwesties, totdat de wapenstilstand ondcr- tel*"-- zal ziin te aanvaard—i. Dit was de laatste handeling van de zesde zitting van de al gemene vergadering, die op 6 November bijeengekomen is. De uitslag van de stemming luidde 51 tegen 5 stemmen en 2 onthoudingen. Het betekent een overwinning voor de Westerse mogendheden, die van mening zijn. dat iedere bespreking van de Koreaanse kwestie de voortgangvan de wapenstilstandsbesprekingen zou kunnen belemmeren. WATERRECELINC EN HARDELAND-METHODE ZIJPE. De afdelingen Zijpe van de LTB en de Holl. Mij van Landbouw houden op Zaterdag 16 Februari een buitengewone gecombineerde ledenvergadering ter bespreking van het probleem der waterregeling. Dijkgraaf, Heemraden en alle molenmees- ters uit het waterschap zullen hierbij aanwezig zijn. Op Zaterdag 1 Maart volgt weder een gecombineerde leden vergadering gewijd aan de uit komsten van dP Hardeland kuil- methode en van de grasdroge rijen- Op deze bijeenkomst voert o.a. landbouwconsulent Ir. Dij- kema het woord. N Baltus (USVU) en A. Droog (Oranje Wit). Het junioren-team is nog niet helemaal compleet, de volgende speelsters hebben reeds rien aan schrijving gehad: A. Smit. A. Schouws er» E. de Nijs, allen van ADO; R Groefsema en I Pronk van AOG: R. Ravensteyn van Wijk aan Zee en Hes en Woes- tënburg van VBO. N.K.I.B. TONEELCLUB komt met „Willy's Vrouw" HEILOO. Traditiegetrouw verschijnt de NKJB-Toneelclub; onder regie van J. Lammers, ook dit jaar weer op het toneel in de Aula van de St. Willibrordus- stichting. Na enkele jaren met alléén heren on de planken ge weest te zijn, is dp NKJB To neelclub er dit jaar in geslaagd, enige dames' aan het gezelschap toe te voegen. Op Zondag 10 Februari a.s- 's avonds om 8 uur, zullen zij met het blijspel van Max Reimann en Otto Schwarz: „Willy's Vrouw", voor het voet licht treden. Ongetwijfeld zal deze vrolijke familiegeschiedenis aan dP inwoners van Heiloo een genoeglijke avond bezorgen. Voorverkoop van kaarten aan de, op de raambiljetten aange geven. adressen èn ook op Zón dag 10 Februari, van 10 30 uur tot 12 uur in het NKJB-huis, waar dan tevens de plaatsen besproken kunnen worden. Een harde les HEILOO. De les, die de kruideniersbediende H. B. uit Heiloo al eèns van de Alkmaarse rechtbank heeft gekregen in. de vorm van een voorwaardelijke veroordeling, is schiinbaar niet goed begrepen. w*ut de jongen moest Dinsdag weer terechtstaan vóór diefstal en verduistering. Deze keer was het een bedrag van ruim f 200.en een aantal koffiebonnen, die hij van klanten had ontvangen en niet aan zijn baas, de kruidenier W., heeft af gedragen. De jongen ging om met slechte vrienden en bezocht nogal eens café's, „en dat kost veel geld," merkte de president van de rechtbank mr. A. D. van Regteren Altena 'op. Nu is de les gevoeliger, de officier eiste al thans een gevangenisstraf van 2 jaar, door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutphen. 8-JARIGC AVONTURIERSTER met gestolen fiets van Den Helder naar Heiloo HEILOO. Maandagavond ver voegde zich op het Groepsbu- r.eau der Rijkspolitie te Heiloo mevr. N. met de mededeling dat haar .nichtje; de 8-jarige Sonja v. V. uit Den Helder bij haar was komen aanrijden, 's Middags om half twee had zij van een schoolplein een damesrijwiel weggenomen en daarmede de rit naar Heiloo aanvaard, waar zij om 5 uur aankwam. Het ty pische van het geval is. dat het meisje dit stukje nu reeds voor •dp viprde maal heeft uitgehaald. De Rijkspolitie te Heiloo heeft het meisje en het rijwiel weder om naar Den Helder terugge bracht. zodat de eigenares va-n dè fiets, die 'inmiddels aangifte van diefstal had gedaan, haar fiets weer terug kan krijgen- JAARVERGADERING K.V.P. OUDORP. Dezer dagen hield dp KVP afd- Oudorp haaf jaar vergadering in café Morsch. De voorzitter, de heer Nuyens sprak er zijn teleurstelling over uit. dat de opkomst niet groter was in verband met de a.s. verkiezingen. Het ledental was van 210 tot 225 gestegen. 9 leden hadden als lid bedankt en 3 leden waren over leden. Er' was een batig slot van f 84,83- Wegens bedanken van de heer Th. Bos als .bestuurslid werd besloten, deze vacature aan te vullen met een lid uit de jon gerenafdeling. Hierna werden door de voorzitter inlichtingen verstrekt over het stemmen bij volmacht. De leden zullen allen schriftelijk omtrent deze aange legenheid worden ingelicht, ten einde bijtijds maatregelen te nemen t.a.z. van zieke en af wezige kiezers- Op de aanbeve ling van candidaten voor de groslijst werden geplaatst mej. dr. A. M. van der Waal, mej. dr. J- C. H. H. de Vink. drs. Schip horst, Jac. Weel. Jac Groen. Th. S. J. Hooij. E. Kleijnk. en M- P. van der Weijden. Vervolgens werd medegedeeld, dat de con tributie van f 1,50 op f 2,ge bracht moet worden. Het bestuur had ook liever geen verhoging van contributie maar de afdracht die nu voor partijbestuur, rijks kieskring en statenkieskring sa men f 1,50 bedraagt maakt deze verhoging nodig. De secretaris zei, dat 4 leden wegens de ver hoogde contributie hadden be dankt- Het bestuur hoopte, dat de leden zich deze hogere uit gave zouden getroosten en de vereniging trouw blijven. Voor hen die dit wensen, zal de contributie in 4 gedeelten kunnen worden betaald. De voor. zitter zei nog, dat de reeds eer der besproken kwestie „Speel plaats voor de jeugd" in han den zal worden gegeven van or- ganisatie's enhet beste in con tact vergadering kan worden besproken; verder, dat de schei ding van het schoolplein van de openbare weg binnenkort tot stand zal komen. x Mossadeq eerst begin April naar Den Haag TEHERAN (A.N.P.). Het Perzische persbureau meldt uit gewoonlijk welingelichte 'bron vernomen te hebben, dat dr, Mo- demmed Mossadeq, de Perzische premier, zich niet naar Den Haag zou begeven om het Perzische standpunt voor het Internationale Gerechtshof te verdedigen vóór de opening van het nieuwe parle ment, die eind Maart of begin April zou kunnen plaats hebben. (Van onze weerkundige medewerker) Vanaf de Atlantische Oce aan naderde ons de afgelo pen dagen een krachtig nogedrukgebied. Dat onder tussen nog in kracht toenam. De barometers in onze om geving stegen dan ook snel. Deze ontwikkeling had tol gevolg clat we ons gisteren onder de invloed van het maximum bevonden, hetgeen de wind uit meer Noorde lijke richtingen deed waaien, (let was dan ook een mooie zonnige dag met maximum- .emperaturen van t> graden. Wel kwam plaatselijk nog 'n licht buitje voor maar de neerslaghoeveelheden waren zeer gering. Voor de nacht vorst was bovengenoemde ontwikkeling zeer gunstig. Zo daalde gisteravond ten gevolge van uitstraling bij heldere hemel het kwik. aan le grond nog tot beneden nul. Te de Bilt zelfs tot min. vier graden en te Deelen tot mm zes. Jammer is het. dat dit hogedrukgebied aan de Westkant alweer gevolgd wordt door het frontensys teem van een storing bij IJsland. Het warmtefront drong gisteren tot de Britse eilan den door en zal vandaag de bewolking doen toenemen. De kans op enige regen is dus aanwezig waarbij de wind weer zal aanwakkeren. De nachtvorstkansen nemen echter door deze situatie de eerste dagen af. BEMIDDELEN TUSSEN EGYPTE EN HET WESTEN PARIJS. De Griekse afge vaardigde bii de Vereniede Na ties Alexis Kyroe heeft de goede diensten van ziin land aangebo den om te helnen bereiken, dat Ecvute en de andere Arabische staten deelnemen aan een Wes- 'eliik verdedigingsstelsel. In een vraaggesprek voor de radio verklaarde Kyroe, dat het Griekse volk Egypte verbonden wil zien met de Westerse wereld. „Ik ben werkelijk van mening, dat Griekenland de rol van een soort bemiddelaar tussen Egypte en zijn Arabische vrienden ener zijds en de Westelijke mogend heden anderzijds kan spelen", aldus Kyroe. 's GRAVENHAGE. Enkele maanden geleden werd in Den Haag een bejaard paar aange houden. de 59-jarige man J. R. en zijn 74-jarige voormalige echtgenote D. H. beiden Duitsers van origine. Tegen hen was de verdenking gerezen dat zij in de Haagsé binnenstad een groot aantal winkeldiefstallen hadden gepleegd. Hoe groot dit aantal diefstallen was -geweest, bleek pas toen de recherche bij de oude lieden huiszoeking deed en er een waar magazijn aantrof van textielgoe- deren, leren tassen, strijkijzers, parapluie's etc. etc. Al deze goe deren waren afkomstig uit mid delgrote zaken in 's Gravenhage. Gisteren verscheen R. voor de Haagse Rechtbank. Zijn voorma lige vrouw was niet verschenen daar zij ziek is en thans in Ham burg wordt verpleegd. Hij hoor de 8 maanden tegen zich eisen. FRANCO ZIT VAST IN HET ZADEL NEW YORK (AP.) Stanton Griffis afgetreden Amerikaans ambassadeur in Madrid, heeft hier bii zijn aankomst verklaard, dat Franco sinds de burgeroorlog niet zo vast in het zadel heeft gezeten als op het ogenblik. Griffis zei. dat Franco zich veel zorgen over de gehele toestand in het Nabije Oosten maakt en dat hii van mening is. dat Egypte moest ingaan op het viermogend- hedenplan voor de verdediging van het Suez Kanaal. NEW-YORK (A.P.) Zes woeste Amerikaanse marters ziin gedurende 18 uur meester van een Amerikaanse stratocruiser geweest. Er moesten twee des kundigen aan te nas komen om ze te vangen. De marters, die door een fok ker in Minnesota aan één van zijn Noorse collega's gezonden werden, wisten bij de aankomst van het vliegtuig in New-York uit hun kooien los te breken. Zij namen bezit van het toestel en lieten er geen twijfel aan bestaan slechts voor geweld te zullen zwichten. „Als messen ziin hun snijtan den", zo verduidelijkte een agent van de Luchtvaartmaatschappij. En zij vielen iedereen aan, die probeerde het toestel binnen te gaan. BRAND TE DELFT DELFT, 6 Febr. (A.N.P.). In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een van de grootste Delftse wasserijen, de aan de Oostsingel gelegen Stoomwasserij voorheen A. van Osselen, geheel uitgebrand, waarbij een aanzien lijk gedeelte van de was verloren is gegaan. De brand werd te tien minuten over twaalf door voorbijgangers ontdekt, die de naast het bedrijf wonende directeur, de heer Th F. van der Hapi, waarschuwden. De heer van der Ham alarmeerde onmiddellijk de brandweer, die weldra ter plaatse was en het vuur met tien stralen bestreed. Er werden steeds nieuwe vuur haarden ontdekt, hetgeen uit eindelijk tot gevolg had dat de gehele wasserij in de as werd gelegd. Tegen half vijf werd met de nablussing begonnen. De aan gerichte (aanzienlijke) schade wordt door verzekering gedekt. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. (Op gemaakt te 10 uur). VANNACHT IETS ZACHTER Zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in de noordelijke helft van het land enige regen of motregen. Later echter enkele opklaringen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige westelijke wind. Van nacht iets zachter. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. DE VOETBALPRIJSVRAAG Deze week zult n geen voet- ba lprjjsvraag aantreffen. Het pro gramma voor Zondag is gelijk aan dat voor 27 Januari j.l. en de inzendingen voor die datum gelden thans weer. De volgende week dus de uitslag en de nieuwe opgave. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Alkmaarse rechtbank deed Dinsdagmorgen uitspraak in de zaak tegen de beide kerm-isreizi-" gers J. Z. en F. R. zonder vaste woon- of verblijfplaats, die zich in de omgeving van Alkmaar schuldig hadden gemaakt aan het plegen van tal vgn inbraken en diefstallen. De initiatiefnemer tot de serie inbraken J- Z-, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek. Zijn maat F. R. werd met twee jaar gevangenis, met aftrek voorarrest gevonnist. De jager J. K. uit Schoor], die per ongeluk, tijdens de jacht, een collega aanschoot waardoor deze ernstig gewond werd en 'n arm moest missen, werd tot een boete van f 20 of 10 dagen ver vangende hechtenis veroordeeld. De tuinder N- A- uit Limmen. werd tot een boete van f 200 of 30 dagen en ontzetting uit het récht om een motorvoertuig te besturen voor de tiid van een half jaar veroordeeld wegens het be sturen van een motor, terwijl hij kennelijk onder de invloed van sterke drank was geweest. AMENDEMENT-OUD De 2e Kamerleden Oud, Kort hals en Hartog hebben een amendement ingediend op het in overweging nemen van een voor stel tot verandering in de Grond wet, strekkende tot uitbreiding van het aantal leden van de 2e Kamer der Staten-Generaal. In het voorgestelde artikel komt n.l. een technische fout voor, zo zeggen zij. Het wil alleen voor zien in de benoeming van vijftig nieuwe leden, doch last er in wer kelijkheid honderdvijltig benoe men. Daardoor is de mogelijkheid niet uitgesloten dat tot dé hon derdvijftig benoemden niet alle honderd reeds zittende leden horen. Aangezien nergens is be paald dat een zittend lid dat on der deze hbnderdvijftig niet voorkomt, zijn lidmaatschap ver liest, zou de Kamer Va*. meer honderdvijftig leden kunnen ko men te bestaan. Dit geval zal zich o.m. kunnen voordoen, indien een aanvankelijk bij de verkiezing der honderd leden benoemde ziin benoeming niet heeft aangeno men. Dit lid zal onder de te be noemen honderdvijftig leden stel lig voorkomen, zonder dat de ze kerheid bestaat, dat de in zijn plaats benoemde in dezelfde om standigheid zal verkeren. Bij de in het amendement aangegéven redactie worden dergelijke on houdbare consequenties verme den. DE MIJN EN DE VEGER (Van onze verslaggever) GRONINGEN Gisteren vond een visser voor Delfzijl in zijn netten een mijn. Om het gevaar lijke ding te demonteren, werd de hulp van de mijnenopruimings- dienst in Den Helder ingeroepen. Inderdaad is vanochtend de mijnenveger „Marsdiép" uitgeva ren. De mijnenveger is echter kort na het vertrek.... vastge lopen op een zandplaat. KWART EEUW APOSTOLAAT DER HERENIGING Zondag 24 Februari viert het Apostolaat der Hereniging in Ne derland zijn 25-jarig bestaan. Dit Apostolaat, dat 24 Februari 1927 door pater H. van Keulen C.s.s.R. in het Piusconvict te Nijmegen werd gesticht, vervult in het bij zonder voor het werk der her eniging onder de afgescheiden Oosterse Kerken eenzelfde taak ais de Pauselijke Missiegenoot schappen voor het bekeringswerk onder de heidenen. Hoewel het bestuur van het Apostolaat het gehele jaar 1952 als een jubel jaar beschouwt, zal het hoogte punt der viering in Juli vallen. Dan zal de Deken van het H. College van Kardinalen, Eugène Kardinaal Tisserant, secretaris van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, speciaal hiervoor naar Nederland komen en op Zondag 6 Juli aanwezig zijn bij een plechtig gecelebreerde H. Mis in de Oosterse ritus, welke zal worden opgedragen in de kathe draal van Utrecht. Tevens neemt het Apostolaat zich voor Katholiek Nederland in de loop van dit jaar op bijzondere wijze voor te lichten over het zo belangrijke werk der hereniging. WASHINGTON (A.P.) Het Amerikaanse Departement van Landbouw heeft meegedeeld, dat de invoerbeperkende maatregelen die het vorig jaar door het Con gres genomen werden, de import van buitenlandse kaas met ong. 30 procent, hebben besnoeid- Voor de periode 'van 9 Aug. 1951 tot 1 Juli 1952 is toestem ming verleend voor de invoer van 15.717.600 kg kaas. In dezelf de periode, doch een jaar eerder, bedroeg dit cijfer 22.842.400 kg. II (Sic (Van onze par redactei DE HEER YAM! een belangrijke zei aonesie vertrokkei: onderzoeken, wat denkt over 't Nedi beeld, eventueel t nale rechter te doe Nw. Guinea, nu, e R/r.C.-overeenKom: niet al bij inaones Zou de Indones van haar kant ip spraak van de rechter willen bi wordt het tegelijk om zich aan die verdere gang van den. In de boezem nesische regerig za eens moeten worder of men ook zondei voor de kwestie de conferentie wil Uit het voorgaa duidelijk geworde Indonesische dele: tot nu toe de opd beide zaken niet houden. En ook z; sche regering zk moeten afvragen o de kracht kan opl een eventueel afd: hele besprekingen te bieden aan eei Indonesische publi dan ongetwijfeld aandrang een ee: ging van de Unie Ons vervolgens land bepalend, d te worden hoe het reageren op een geschil over de van Nieuw-Guine; ternationale rechte gen, dit voor het nesische regering fende denkbeeld oordelen. In de a den is bij verschi heden overduidelij het Nederlandse I gevoelig is gewon gevaar van „glijd in de hele ontwil afgelopen maand tegenzeglijk datzei Eerst heeft de gering zich op hel steld, dat onderha kwestie Nieuw-G had, daarna heeft bewilligd en na e- krachtige houding houding van voor bestemde wapens "men met een hal' klaring. Het derc de overhaaste 1 Missie-Supomo, z< van vooraf was en tenslotte staai feit. dat blijkbaar vastgelegd, dat C over beide kwestii werking en vast los van elkaar zo Een voorstel oir internationale ree leggen zou in dit getwijfeld met a tegemoet getredi draagwijdte van 1 betreft herinner' motie-Schouten i debat over de Guinea conferenti zoveel woorden van derden werd zou ons niet ver» neer men van A onder ook de inte ter zou willen b£ jongste begrotings KVP-zijde de g heer de Kadt (P\ uit te gaan van d< status van Nieuw ogenblik zwevend den en het door opperde denkbeel precies hetzelfdi daar toch wel an; Het is vooral van een losweken lands standpunt, VVD voor een d wellicht weinig Dit alles overwi vraag klemmen landse delegatie standig aan hei deze sugegstie tf hierdoor wordt Indonesische regi coord zou gaan e: val de positie vai se parlement nie genaam is wete uit ervaring Wij betwijfeler heer Yamin die zijn regering za ook wanneer hij wil dit nog geen: regering en par' beslissingen besp ven. PARIJS (Reu mene Vergaderi enigde Naties Parijs haar zes digd. Zij heeft i duurd. Engeland „belangrijk" gei jet-Russische zi, verklaard, dat i zijn genomen di zijn. Terwijl het i voorjaarsachtige de, verlieten d van 60 landen de laatste maal. agendapunt u bracht secretari: Lie hulde aan deze Assemblee, dilla Nervo. Al: hij hem een voc inscriptie aan. Ook sir G1 Britt.) en mevri sevelt (V.S.) j dei-ing te kenm zitterschap van jet-afgevaardigd prees Nervo's i zei, dat het we blee geen resul verd die de mo Minister Schi resultaten niet

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2