Toch verhoging stroomtarieven 45 jaar Katholieke Diocesane Middenstandsbond Inb colled VAL DA Gedeputeerde Prakken protesteert Kees Broekman versloeg Andersen op de 3000 meter HET WONDER DER LIEFDE Finan Vrijgesteld minimumverbruik wordt wellicht 300 kWh Weekstaat Ned. Bank ai met 77.000 leden! HVade over c( MET trillende benen ging de pruikemaker de kamer van de prinses binnen. Hij was een beste RADIO Qijsnakt DUSIR00P De „sneeuwman" op de Mount Everest Neem een doos echte VERKOUDHEID Het rumoer rond de Verbrande Pan Scheepsberichten DE ZILVERGOUDEN PRUIK Nu 142 afdelingen Gestrande zeelieden in hongerstaking? door Otto Bührs PAGINA 4 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 De komende tariefsverhoging voor eiectrische stroom kwam gister ter sprake in de vergade ring van Provinciale Staten, waar de bedrijfsbegrotingen werden behandeld. Zoais men reeds heeit kunnen vernemen, zijn de eerste 240 kWh voor huishoudelijk ge bruik vrijgesteld van deze ver hoging. Ued. Staten zijn echter voornemens de grens van 240 kWh voor degenen, die electrisch ko ken, belangrijk hoger te stellen. Vanuit de vergadering werd van verschillende zijden aangedron gen tot verhoging van dit vrij gestelde minimum-verbruik. De heer Clijnk, die speciaal de grote gezinnen hierbij op het oog had, betoogde, dat het mes dan aan twee kanten zou snijden; op de eerste plaats zouden dan meer verbruikers buiten deze tariefs verhoging vallen, terwijl hu aan de andere kant een algemene stroombezuiniging verwachtte, omdat velen zullen trachten be neden deze 300 kWh te blijven. De heer Vermeulen (A.R.) vond het een sociale onrechtvaardig heid, als dit minimum-verbruik per aangesloten perceel zou gel den, in gevallen van samen- of dubbelbewoning; hij wilde de vrijstelling daarom per- gezin ver lenen iets dat volgens Ged. Staten moeilijk uitvoerbaar zal zijn. De heer Prakken zegde ech ter namens het college toe, dat dit verhoging van de minimum grens tot 30Ö kWh zal overwegen en overleg_zal plegen met de en jaarver- kWh heeft. bruik beneden de 300 doch vanuit de vergadering werd de opmerking gemaakt, dat in industriegebieden dit percentage hoger is dan op het platteland. Tarief-van Swaay De heer v.d. Vaart (arb.) weth. van Den Helder brak een lans voor die gemeenten met een eigen distributiebedrijf, die nog steeds volgens het tarief-Van Swaay stroom van de provincie betrek ken. Is dat nog wel redelijk, zo vroeg hij, erop wijzende, dat deze gemeenten bij haar stroominkoop engros bijna evenveel betalen als de kleine verbruikers. Door het tarief-van Swaay, zo zei hij, zijn de tarieven hier hoger dan el ders. Hij vroeg daarom, of het niet rechtvaardiger was het tarief in de toekomst te wijzigen. De heer Bruch (A.R.) vond geen termen aanwezig om dit ta rief-van Swaay te verlagen; dit tarief werd destijds door de be trokken gemeenten aanvaard. Zowel van regeringswege als door een ministeriële commissie werd destijds geconcludeerd, dat dit tarief-van Swaay redelijk is. Het werd destijds vastgesteld voor de tijd gedurende welke het proces tussen de gemeente Alk maar en de Provincie nog han gende was; nadat hierin eén uit spraak in hoogste instantie was gedaan, werd het gecontinueerd, omdat het geschil na behandeling in de Eerste Kamer commissoriaal was gemaakt. Het tarief was een concessie en het gaat niet aan om verlaging ervan te vragen. Spr. is dan ook voor handhaving, ook t.a.v. de kolenclausule. De heer Prakken had hieraan niet veel toe te voegen. „Als men het tarief-van Swaay zo onrede lijk vindt, aldus dit lid van Ge deputeerden waarom verzet men zich dan tegen overname van het bedrijf?" Is dat in het belang der gemeentenaren? Het was spr. bovendien niet duidelijk, waarom de tarieven onredelijk zouden zijn. De heer v.d. Vaart repliceerde nog even; hij vond, dat de Pro vincie de gemeenten, die voor de electriciteitsvoorziening zorgden, toen de provincie hiertoe nog niet in staat was dankbaar mocht, zijn. Overigens vroeg hij, of men het reëel kon noemen, dat ge meenten eenzelfde tarief als kleinverbruikers moeten betalen. Onrendabele gebieden De heer v.d. Vaart vroeg ook nog verlichting van de last der gemeenten, wat betreft haar aan deel in de kosten ter voorziening van de onrendabele gebieden. Waarom wil de provincie als het de watervoorziening be treft, niet zoals op het gebied der electriciteitsvoorziening alles aan zich trekken? De heer Clijnk wees op de onbillijkheid, die zou ontstaan, als het bedrijf alleen de kosten ter voorziening van de on. rendabele voorzieningen zou dragen; de inwoners der provin cie die op een eigen productie bedrijf zijn aangesloten, zouden hier dan niet aan meebetalen, hetgeen hij onbillijk achtte. De verschillende begrotingen werden hierna goedgekeurd, waarbij de verschillende subsi- dievoorstellen werden aangeno men. Het subsidie ten behoeve van de paardenfokkerij en de verbetering van het paardenras werd voor slechts één jaar goed gekeurd. De communisten stem den tegen het subsidie voor de militaire tehuizen en tegen de verhoogde presentiegelden- DONDERDAG 7 FEBRUARI HILVERSUM 1, 402 m. AVRO: 7-00 Nieuws; 7.15 Gramo foonmuziek; VPRO: 7-50 Dagope ning; AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gramofoonmuziek8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9-15 Gemeng de Zangvereniging; 9.25 De Groenteman; 9.30 Waterstanden; 9.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet"; 9-50 Gramofoonmuziek; 10.50 V- de kleuters; 11-00 radios- coop; 11-45 „Clubs van circus vrienden over de gehele wereld", causerie; 12.00 Lichte muziek; 12.25 In 't spionnetje: 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12-50 financi eel weekoverzicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoon muziek; 13.20 Metropole orkest; 13-55 U kunt het geloven of niet; 14.00 „Mijn zoon en ik", causerie; 14.15 Gramofoonmuziek; 14.30 „Scotland Yards", causerie; 14-45 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor de zieken; 16.05 Hersengymnastiek; 16.30 Dansmuziek; 17 00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending: „Wij slaan oP de tong tong", correspondentieclub o-l-v. Regina Zwart; 18.00 Nieuws; 18-15 Sportproblemen; 18.30 Orkestcon- cert; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.15 AVRO-AHerlei; 19.10 Voor burger en militair; 19.20 Orgel en piano. 19.40 Ronde Tafel Parle ment; 20.00 Nieuws 20.05 Radio Philharmonisch orkest; 21.05 Cau serie; 21-15 Gramofoonmuziek; 21.30 „Het proces Hamilton", hoorspel; 23.00 Nieuws; 23-15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 298 m- KRO: 7.00 Nieuws; 7-15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon muziek; 845 Idem; 9-00 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst: KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Kamerkoor; 1200 Angelus; 1203 Gramofoon muziek; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gramo foonmuziek; 13.35 Pianorecital; NCRV: 14 00 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de vrouw: 15.15 Gra mofoonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Mandoline-orkest; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Salonorkest; 18-00 Nieuws; 1815 Vrouwenkoor; 18.40 Op de stelling"; 18.50 Gra mofoonmuziek; 19.05 „Levensvra gen van allerlei aard en een pas toraal antwoord"; 19.20 Lichte muziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20-10 Gevarieerd programma; 22-15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gra mofoonmuziek; 22.45 Avondover denking: 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. NACHTEGAAL Muziekrecensenten te Hamburg menen 'n „Duitse Nachtegaal" te hebben ontdekt. Het is een Ber lins meisje yan nog geen twaalf jaar. Ania Silja genaamd, dat de „drig gestreepte A" kan halen. Het kind heeft te Hamburg met het Hamburgse Symphonie-orkest concerten gegeven, waarvan het laatste voor een uitverkocht huis met ongeveer 2000 toehoorders. Voornaamste muziekrecensenten van Hamburg waren in de zaal aanwezig. Anja moest tweemaal een nummer herhalen en aan het applaus scheen geen einde te ko men- (Advertentie) Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los 1 gevaarlijke slijm op met de krach tig werkende AKKER*» LONDEN (A.P-). De ont dekkingsreiziger Eric Shipton, die de Mount Everest beklommen heeft, deelde in Londen mee, dat hij „geneigd is", de geruchten over een lugubere „sneeuwman", die op de top van de berg zou wonen, als waar te accepteren. Volgens de leden van de Sher pa stam, die op de hellingen van de Mount Everest woont, heeft de „sneeuwman" de grootte van een mens, is hij geheel met haar bedekt en loopt hij op twee benen. Shipton, die het vorig jaar een Britse expeditie naar de Mount Everest leidde, toonde op een bijeenkomst van de Royal Geo graphical Society foto's, die hij tijdens de expeditie maakte. Op een van de 'foto's zag men grote voetstappen in de sneeuw, die niet van enig dier, dat op der gelijke hoogten leeft, afkomstig kunnen zijn." (Advertentie) F=> A S Tl l_L.ES TEGEN. KOREA WIL MEEDOEN Het Olympisch Comité van Ko rea stelt in samenwerking met de Koreaanse athlétiek federatie po gingen in het werk om de nodige gelden te verzamelen voor de _ing van 30 tot 40 athle- ten naar Helsinki. De ploeg zou hoofdzakelijk bestaan uit mara thonlopers, gewichtheffers, bok sers en basketballspelers. BELASTING TE VEEL Een gevangene in de Staatsge vangenis te Salem (Oregon USA) schreef een brief aan de ontvan ger met het verzoek, hem mede te delen of hij geen belasting te veel had betaald en iets terug kon krijgen. Hij gaf de ontvanger drie namen op, waaronder hij belas ting betaald envonnissen had opgeknapt. (Ass. Press). NIEUWE VERSTERKING VAN DEVIEZENPOSITIE AMSTERDAM, 5 Fcbr. Blij kens de verkorte balans van de Ned. Bank per 4 Febr. is onze de- viezenpositie opnieuw versterkt. De netto reserve is gestegen tot f 71414 millioen, waarmede goud en deviezen tezamen thans 'n be drag uitmaken van f 1910 mil lioen. De chartale geldomloóp is in de afgelopen week nog met f 20 mil lioen toegenomen, onder invloed van de ultimo en bedraagt nu ruim f 2887 millioen. Een derde factor van betekenis op de week staat is het saldo van de schat kist, dat gestegen is van f 142 millioen tot f 232 miUioen. In de overige posten, die de kaspositie van het Rijk uitmaken, is geen wijziging gekomen. Voorschotten in rekening cou rant zijn met f 7 millioen ver minderd. De bijzondere rekening bleef ongewijzigd- De saldo's van banken, die vorige week tot niet minder dan ruim f 105 millioen waren opgelopen, zijn in de af gelopen week gehalveerd. De geldmarkt is nog altüd zeer ruim van middelen voorzien. Er is veel aanbod maar geen vraag. Dag geld noteert nog steeds 1 procent nominaal, maar is niet te plaat sen. Patriarch van Georgië overleden MOSKOU (AP) De patriarch van Georgië, Callistrat, is ob 86- jarige leeftijd in Tbilisi overle den. Hjj was het hoofd van alle orthodox^ christenen in Georgië. (Advertentie) Tijdens de behandeling van de begroting van het Prov. Water leidingbedrijf, bracht het lid van Prov. Staten, de heer Ingwersen een trouwe zomergast in Ber gen aan Zee de Verbrande Pan ter sprake, waarover de laatste tijd zo het een en ander te doen geweest is. De heer Ing- wersen (A.R.) vroeg meer om inlichtingen; hij had ssdurende de Kerstvakantie geconstateerd, dat de mooie duingebieden be westen de Franse hm an in een heel andere toestand verkeerden dan toen de provincie deze duinter reinen twee jaar geleden van de fam. van Reenen had gekocht. Spr. wilde geen bezwaar ma ken tegen werkzaamheden, nood zakelijk in verband met de water voorziening, ep ter voorkoming van zandverstuivingen. Hij vroeg Ged. Staten echter, dat men zich hiertoe zou beperken- De beer Prakken van Ged. Sta ten betoogde in antwoord hierop dat bepaalde maatregelen noodza kelijk waren om de vegetatie van de Verbrande Pan voor onder gang te behoeden. Er was herrie over de Verbrande Pan ontstaan, doch er is helaas voegde spr. eraan toe nog niets gebeurd. Dit duinterrein werd aangekocht op de eerste plaats omdat het als stuk natuurschoon belangrijk was; op de tweede plaats als recreatie-oord en op de derde plaats met het oog op de water voorziening. Het natuurschoon kan niet behartigd worden, als men de toestand laat zoals die ^s: dat zou verwaarlozing betekenen Mensenhanden moeten hier de natuur wat helpen; verstuivingen Te Drontheim werden wedstrij den in het hardrijden op de schaats gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door enkele rijders uit de Nederlandse kern ploeg. Het klassement van de 500 M. luidt: 1. Nic Stene (Noorw.) 44.9 sec.: 2. Hjalmar Andersen (Noorw.) 45.2; 3. Gerard Maarse (Ned.) 45-3; 4. Wim van der Voort (Ned.) 45.5: 5. Kees Broekman (Ned.) en Kornel Pajor (Zweden) 46.5. Op de 3000 meter, het tweede nummer van de eerste dag der internationale wedstrijden die te Drontheim worden gehouden, heeft Kees Broekman de Noor Andersen, die jongstleden Zon dag te Oestcrsund het Europees kampioenschap op zijn naam bracht, verslagen. Het klassement van dit num mer luidt; 1. Kees Broekman 4.58.7: 2. Hjalmar Andersen 4.59.6; 3. Hen ry Wahl 5.04.8: 4 Anton Huiskes 5.05.1; 5. Kornel Pajor 5.08.5; 6. Wim van der Voort 5.08.7; 9. Gerard Maarse 5.14.6. Later- werd nog bekend ge maakt dat onze landgenoot Huis kes op de 500 meter elfde was geworden in 47.8 sec. Het klasse ment na de eerste dag luidt: 1. Andersen 95.183 punten: 2. Broekman 96.283: 3. Stene 96.883; 4. Van der Voort 96.950; 5. Wahl 97.700; 6. Maarse 97.733: 7. Pajor 97.917; 8. Huiskes 98.650. er moeten worden voorkomen, moet iets gebeuren. De provincie heeft een goede naam als natuurbeschermer en spr. wil in dit verband hulde brengen aan het Prov. Waterlei dingbedrijf. Ook verenigingen op het gebied v.an natuurbescherming hebben zich in deze geest uitge laten en daar waren we trots op, aldus spr. Spr. protesteert er dan ook tegen, dat men de provincie „gemene dingen" op het gebied van natuurbescherming dan, in de schoenen wil schuiven. De zaak, in Bergen on touw gezet,-is ech ter uitgegaan als een nachtkaars. Wat dë voorgenomen aanleg van pompstations betreft, ontkent spr. dat de wateronttrekking aan de bodem van invloed is op de ba- planting. Wij ziin niet van plan. aldus sor. volgend jaar al water uit de Verbrande Pan te pompen- Deze pompen zullen eerst aan bod komen, als het dringend noodzakelijk zal ziin, b.v. als de nieuwe watervoorziening via Jut- phaas uitgesteld zou moeten wor den. Eos p. 4 IS u. Ouessant; Iris 4 v. Gotenburg naar Aidam; Luna. 4 v. Malta n. Patras; Mariekerk p. 4 Ouessant; Melamps 1 v. Pe- nang n. Ports Swettenham; Roe pat 2 v. Surabaja n. Semarang; Rijnkerk 4 v. Marseille; Stad Dordrecht 4 v. Port Empedock n. Casablanca; Boskoop 5 te Pisco verw.; En a 5 te Curasao v. Kingston; Gooiland 4 nog te Rio de Janeiro; Haarlem 5 te Callao v. Balboa; Ilos p. 4 Kp. Hatteras; Mentor 4 v. Gibraltar n. Ipswich; Skaubryn 7 nm. te Melbourne verw. v. R'dam; Slamat 6 16 u. Hoek v. Ho II. verw.: To mini 4 22.30 u. v. Port Said; Trompen berg 6 te Savannah verw.: Men tor 4 nm. te Gibraltar; Polydorus 5 v. New Orleans te Newport- news; Salatiga 4 nm. te Suez; Schiedijk 4 v. Singapore-Ports Swettenham; Zuiderkruis 4 160 m. N. ten O. F lores. ERGENS lag eens een klein koninkrijkje. Het werd bestuurd door koning Pimpelpoenus, een wijs en verstandig man. Deze ko ning nu had een dochter, prinses Pijpekrul geheten, en die prinses was erg wis pelturig. De ene dag wilde ze dit, de andere dat en het mooiste was, dat alles wat se wilde ook maar meteen gebeuren moest. De be dienden moesten voor haar vliegen en haar pruikema- kêr, och arme, die beefde al, als zij hem liet roepen. De naam Pijpekrul had de prinses te danken aan haar pruik. „Pruik?'* zul je zeggen. Ja zeker, koning Pimpelpoenus en zijn doch ter leefden in een tijdperk, waarin alle deftige mensen pruiken droegen. Je had heel verschillende pruiken, blonde, zwarte, zilvergrijze, al of niet met rollen en krulletjes. Aan de pruik van de prinses zaten altijd lange pijpekrullen en van daar haar naam. Meestal droeg de prinses blonde pruiken. Alleen haar Zon dagse was zilvergrijs. Ze was erg trots geweest, toen zij die Zondagse pruik kreeg, maar.... de aardig heid was er gauw afgegaan. De prinses was niet meer tevreden. „Ik zou nu wel eens een andere pruik wil len hebben" zei de kattig, maar de koning gaf niet toe, gelukkig niet. „Je heb prui ken genoeg" antwoordde hij. „Kijk je kast maar eens na". Nu gebeurde het echter een keer, dat koning Pim pelpoenus zijn dochter toch haar zin gaf. Ze mocht een nieuwe pruik hebben en nog wel een heel mooie pruik. Over een paar dagen zou het namelijk groot feest zijn In het paleis. De koning zou een partijtje geven voor alle mensen, die fn het paleis werkten. „O vader, mag ik dan een nieuwe pruik voor dat feest?" had de prinses ge roepen, zodra ze het nieuws gehoord had, „ik heb die zilvergrijze al zo vaak op gehad". De koning had even bedenkelijk gekeken. De pruikemaker had nog maar twee dagen de tijd. Zou dat wel gaan? „Best hoor" had de prinses ge antwoord „ik zal hem met een laten beginnen". poeder, koperstrooisel, al lemaal dingen, die schitte ren konden. „Lieve help" zuchtte de pruikemaker, „wat zal dat een werk zijn voor ik zo'n pruik klaar heb. En hoeveel dagen heb ik nog? Twee, ach hemel tje, maar twee". Zo gauw mogelijk ging pruikemaker, maar de prinses had altijd zoveel eisen en zoveel verlangens dat het bijzonder moeilijk, ja zelfs onmogelijk was om haar tevreden te stellen. Ook nu had prinses Pijpe krul weer heel wat Boten op haar zang. „Kijk eens, het moet natuurlijk een pruik met pijpekrullen zijn" zei ze, „maar dan heb ik nog iets. Bovenop moe ten kleine krulletjes, daar na komen mooie diepe gol ven en dan beginnen de pijpekrullen. En denk er om, pruikemaker, dat er geen krulletje los gaat, hoor, denk er aan." „Ik be loof het u majesteit" ant woordde de man zenuw achtig, „ik zal er voor zor gen'*. Maar de prinses was nog niet tevreden. „Hela" riep ze, „kom eens terug. Ik ben nog niet klaar. Het voornaamste komt nog. De kleur, pruikemaker, de kleur. Die moet heel bij zonder zijn". „Geen zilver grijs, als van de Zondag se?" vroeg de pruikemaker verwonderd. „Welnee" ant woordde de prinses. „Ik zei je toch, dat het een heel bijzondere kleur moest zijn". „Wat voor kleur dan w>el, majesteit?" vroeg de pruikemaker en de prinses zei' langzaam, bijna plech tig: „Goud, pruikemaker, mijn nieuwe pruik moet er uit zien als zuiver goud en schitteren als de zon".... Dat was me ook een op dracht: een pruik, die schitterde als de zonl De arme pruikemaker zat lang met zijn handen in zijn eigen pruik.-Wat had hij allemaal niet nodig? Goüd- hij aan de slag. Hij werkte wat hij kon, maar haastige spoed is nu eenmaal zelden goed. Hoe meer de pruike maker zich haastte, hoe slechter hij opschoot met de nieuwe pruik. Nu en dan kwam de prinses zelf kijken en dat was nog het ergste van alles. „Wat doe je daar?" vroeg ze, „ben je met de lange pijpekrullen begonnen? Wat zeg je, ko men die later aan het bo venste stuk vast te zitten? O, je maakt de pruik in twee gedeelten, juist ja." De volgende dag kwam ze vragen, of de pruik nog niet klaar was. Toen ze zag, dat de pruikemaker nog steeds aan de pijpe krullen werkte, werd ze boos. „Je bent ook nog niet ver" zei ze, „zorg er voor, dat de pruik vanavond he lemaal af is, hoor! Morgen moet ik hem hebben, mor gen is het feest". Dé arme pruikemaker wist niet, wat hij beginnen moest. De pruik was nog lang niet klaar. Hij moest het bovenste stuk nog ma ken. Tot diep in de nacht werkte hij voort. „Krak" zei opeens de deur van zijn kamer. Wie kwam daar binnen? Prinses Pijpekrul? Gelukkig niet. Het was de koning. Ik liep nog even door de pal( paleistuin" zei zijne ma. jesteit, „en ik zag nog licht fn je kamer branden. Kom je niet klaar, pruikema ker?" „Nee majesteit" was het antwoord, „het is ver schrikkelijk". De goede ko ning nam de gouden pijpe krullen in zijn hand. „Prachtig"' zei Hij.„Het pruik droeg. is alles, wat ik afgekregen heb" zei de pruikemaker heel zachtjes, „er moet ook nog een bovenstuk bij na tuurlijk, waar ze aan vast komen te zitten". „Nou.... en?" zei de koning toen. „Dat heb ik niet" zei de pruikemaker. „En daar dan?" De koning wees naar de muur. Daar hingen ver schillende bovenstukken van prulken, maardie waren allemaal van zilver. Koning Pimpelpoenus pakte er een en hield de pijpekrullen er bij. „Dat staat schitterend" zef hij, „zilver met goud. Als je deze twee stukken nu eens aan elkaar zette, pruikema ker?" De pruikemaker deed wat de koning hem vroeg. Als de koning eenmaal gezegd had dat iets schitterend was dan wis het ook zo. Hij naaide de gouden pijpe krullen aan de zilveren pruik en hij vond zelf ook. dat het een prachtig geheel was. Maar nu de prinses nog! Toen prinses Pijpekrul de pruik gezien had, stamp voette ze van kwaadheid. „Goud met zilver? Dat had ik niet gezegd!" riep ze te gen de pruikemaker, „hoe kom je er bij zo iets te doen?" „Uw vader zelf heeft het mij opgedragen, hoog heid" antwoordde de prui kemaker beleefd. „Wat?" zei de prinses. Ze greep de pruik en holde naar haar vader toe, zonder verder naar de pruikemaker om te kijken. Wat er toen gebeurd is, zal ik je niet verklappen. Maar wel kan ik je vertel len, dat de pruikemaker die avond de prinses mét de nieuwe pruik op het feest zag. En of ze nog kwaad was? O hemeltje nee. Iedereen sprak over haar nieuwe pruik. „Een pracht idee" fluisterden de da mes, „wat een mooie prin ses" zeiden de heren. De pruikemaker hoorde het en in geen jaren had hij zo'n plezier gehad als op het feest, waarop prinses Pij pekrul een zilvergouden Februari 1907Februari 1952. 45 Jaren liggen daartussen. Dat is de leeftijd van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem. In de maand Februari (wij nemen aan 7 Februari) van het jaar 1907 had onder verdienstelijke stuw kracht van de heer Robert Regout, de latere minister van Justitie, de concentratie plaats van de bestaande 8 verenigingen in het Bisdom Haarlem en kwam de Bond tot stand. Eerst tien jaar later in 1917 werd het z.g. Centraal Hanze Bureau opgericht. De oprichting liep hier boven de Moerdijk niet zo makkelijk als in het Zuiden. Wij doelen hier vooral op de moeilijke omstandigheid van een bijna geheel katholieke bevolking in het Zuiden tegenover een sterk godsdienstig-gemengde be volking boven de Moerdijk. In deze omstandigheid ligt de ver klaring van het feit, dat het stichten van de Haarlemse Bond van zoveel jongere datum is. Maar Op 3 October 1906 sprak de toenmalige Bisschop mgr- Callier op de Diocesane Katho liekendag te Delft het verlossen de woord. Er moesten vereni- Advertentie Ntt.ALLEMAAL ZWANENBERG^ ROOKWORST..KOLOSSAAL/ MOEDER HEEFT WAT HEERL'JRS OPTAFEL STAAN. GEURIGE ROOKWORST VAN DE tlWT£ 2WAAN''f% gingen voor de middenstand wor den opgericht. Alleen in Krom menie had men een katholieke middenstandsvereniging, die 23 Aug. 1905 was ontstaan. Maar nu werd de oprichting een feit in Purmerend. Haarlem, Rotter dam, Alkmaar. Vlaar dingen. Oudewater en Hoom. Zij ver enigden zich met Krommenie tot één bond in Februari 1907 en telden samen 421 leden. In 1908 klom de bond tot 12 afdelingen met 624 leden; in 1909 tot 15 afdelingen met 821 leden; in 1910 werden het 18 afdelingen met 1280 leden. De eerste duizendtal was overschre den. In 1914 en 1915 ging de bond met sprongen vooruit. 70 afde lingen met 5300 leden. Tien jaar na de oprichting was de bond uitgegroeid tot 72 afdelingen met 6300 leden, uitgegroeid ondanks alles, uitgegroeid nu tot 142 af delingen met meer dan 11.000 leden. Even hebben wij willen stil staan op deze historische dag; wij keken achter ons maar met de hand aan de ploeg. Wij zijn God dankbaar voor zijn wasdom. Pioniers, bestuurders en leden, allen oprecht dank, hulde en waardering. Moedig voorwaarts nu, naar de grote herdenking van ons 50-jarig bestaan over 5 iaar. God zegene onze arbeid, onze zaken en bedrijven- onze gezin nen! JAN BAKKER- FEUILLETON EEN NEDERLANDER MANILLA (A.P.) Negen gestrande zeelieden hebben gis teren in Manilla bekend gemaakt dat zij in hongerstaking zullen gaan, omdat de consulaten hen met de grootste onverschilligheid behandelden- De zeelieden zeven Scandi- naviërs, een Cubaan en een Ne derlander, Jacob van Zijp verklaarden, dat de consuls zich niets van hen aantrokken en zelfs hen niet op de hoogte hiel den van vacatures op de koop vaardijschepen, die Manilla aan deden. het kleed, waarvan de omtrekken duidelijk zichtbaar waren. Hij zag afschuw in de donkere ogen schieten en een seconde later deinsde ze achteruit en schreeuw de biina: Jij hebt hem vermoord! Het volgende ogenblik stormde ze de trap af, terwijl Jean Ca- bados nog steeds bij de deur bleef staan. Er lag onrust in zijn ogen en naarmate de seconden verstre ken, steeg die onrust. Hij twij felde er niet aan, dat het kleine model was weggegaan om alarm te maken en hij wist niet, wat te doen. Ongetwijfeld dacht ze, dat hij schuldig was aan de dood van de man, die daar onder het kleed lag. Haar laatste woorden hadden dat bewezen en terwijl hij daar stond, schoot hem de ge dachte door het hoofd, dat velen haar overtuiging zouden delen. Wat moest hij doen? Wachten op de autoriteiten of vluchten? Hij had slechts weinige ogenblik ken om een besluit te nemen en, zoals Pilar Duero had gezegd, hij was impulsief. Hij besloot te vluchten en twee seconden later had hij de deur achter zich dicht- gesmakt en snelde de trap af. Zijn vlucht duurde evenwel slechts kort. Hij liep regelrecht in de armen van een paar gen darmes, in wier gezelschap het kleine model zich bevond. Toen ze hem zag riep ze uit: Dat is hij! Een van de agenten had reeds 'n hand op zijn schouder gelegd, en, begrijpende dat verder vluch ten nutteloos zou zijn, gaf Juan Cabados zich op genade of onge nade over. HOOFDSTUK III. Onbewuste onthullingen. In een toestand, die niet ver van een bezwijming af lag, was Stella Duero, met haar zakdoek het onderste gedeelte van haar gezicht verbergend, het kleine model op de trap gepasseerd. Het was haar of de hele trap. rond draaide, maar met uiterste inspan ning van haar krachten de leu ning grijpend, had ze geprobeerd de opkomende flauwte terug te dwingen en een moment later deed de frisse lucht van de bin nenplaats haar weer opleven. Ze spoedde zich voort, passeerde de slapende portier en toen ze de straat bereikte, had ze het geluk een taxi te treffen, die op de hoek stond. Zij noemde de naam van haar hotel en toen de wagen startte, zakte ze in een hoek in een. Een paar minuten lang bleef ze zo verdoofd zitten, niets van wat haar op straat passeerde be merkend en alles om zich heen vergetend. Maar tenslotte deed haar wil zich gelden. Het gevoel van zwakte ging' voorbij en toen zij meer rechtop ging zitten, zag ze de vlekken op haar lichte japon. Ze wist, dat de karmozijnrode vlekken veroorzaakt waren door de wijn, die ze had gemorst maar de andere, helderrood, ofschoon een beetje donker aan de onder rand, dat waren bloedvlekken! Ze huiverde, toen ze er naar keek. Ze bevochtigde haar zakdoek en probeerde ze weg te vegen en het enige resultaat van haar po gingen was een vuile plek, die de vlekken eerder duidelijker deed uitkomen dan ze verminderen. Zjj hield er dus mee op en haar gedachten gingen terug naar het tafereel, dal ze ontvlucht was. Wie was de dode? Hoe kwam hji in het atelier? En hoe zou de kunstenaar de situatie verklaren aan het model, dat ze op de trap was gepasseerd? Haar ge dachten warrelden voortdurend om de vragen, waarop ze geeni antwoord kon vinden, heen, en hoe meer ze dacht.hoe radelozer zïi werd. Toen de taxi bij het hotel stopte, stapte ze vlug uit, gaf de chauffeur een ruime fooi en haastte zich toen het hotel bin nen. De lift stond juist op het punt op te stijgen er» een naar seconden later snelde ze over de gang naar de Paar kamers, die haar tante en zii bewoonden. Zij had er oP gehoopt, dat ze haar eigen kamer zou kunnen berei ken, zich verkleden en zich op frissen alvorens haar tant,» te ontmoeten. Maar dat was haar niet gegund. Toen ze de zit kamer binnenkwam, koerde haar tante, die bij het venster naar het verkeer op straat stond te kijken zich om om haar te be groeten. Je bent uit geweest. Stel... Pilar Duero brak de zin plot seling af. toen ze het gelaat van haar nichtje zag er» toen kwam de vraag, die het meisje vrees de. Wat is er aan de hand. Stel la? En wat is er met ie jurk ge beurd? Een ogenblik bleef Stella staan zonder te spreken, toen viel ze in een stoel neer en barstte in tranen uit. Pilar Duero's gelaat toonde ontsteltenis. Er moest iets ern stig zijn gebeurd, om Stella zó overstuur te maken en ze brand de van verlangen te weter». wat het was. Ze ging snel op het meisje toe en legde een hand op haar arm. Stella, kind! Wat is er? Zeg het me! Ik sta er op. het te weten. Vraag me niets, tantetje, snikte het meisje. Ik kan het u niet vertellen. Het is niets. Maar je moet! riep Pilar Duero. Ik weet zeker, dat er iets ernstigs is gebeurd, iets zeer on aangenaams. Je bent aan miin zorgen toevertrouwd en je be hoort het mii te vertellen. Wat is er gebeurd? Het duurde eer» poosje voor Stella sprak, voorlopig deed zii niets dan onstuimig snikken. Eindelijk keek het meisje op oven- de rand van haar zakdoek. Tantetje, zei ze. ik wil terug naar Spanje! Je wilt terug naar Spanje? De verbazing van juffrouw Duero was onbesdbriifeliik Ze staarde haar nicht aan. alsof ze haar oren niet kon geloven. Bedoel .ie dat je je studie, waarvoor we hier ziin gekomen, opgeeft en dat je tenslotte géén atelier neemt? Ja, ja, antwoordde haar nicht. (Wordt vervolgd) VATICAANSTAD Raad van Italiaai gehouden. Daarin waarop het bestui ding van een or gevestigd dienen mers, omdat zii h wat de ondernemi voudig middel tot eigen stand en va Zii is ook meer da van intellect, kap en de vooruitgang Zij dient om de de te vestigen en „Want", zo zeide orde moet het gehe gehele stoffelijke, sociale en vooral tiviiteit, zonder v. onvolmaakt blijft, „Iedere werkgev volgde de H. Vade eigen onderneming, deren samenwerk naar dat ideaal, moet iedere onder drongen zijn van gevoelens ip de bre ste betekenis van dien de ondernem ze ware menselij 1 drongen ziin, wanr tal toenemen en z: ten, indien zij als grote familie wori er samen naar kun sterke en gelukkig te kunnen bouwen Alleen maar U De grote ellende orde bestaat hier: diep-Christelijk i menselijk is, ma technisch en econ zii in het geheel hetgeen haar basis fundament van ha: moeten ziin: d.w-z schappelijk karakt tuur als mensen e van God door de Goddelijke aannen Doordat gij b menselijke factor onderneming, ond< lende rangen en uit zij bestaat, in openbare leven dc de wetgeving en v voeding in te voe er Op toe de massa welke anders vo initiatief, onkund overgeleverd aan t ruiers in een maat in de leden, van el den. ieder vslgens onderdeel van een zouden vormen.. *.Ien spreekt teg over een herval structuur der ond vervolgde de Pau: vechters van die denken dan in de aai\ de juridisch welke moeten plas der hen bevinden werkers in de b< nemers zowel al; contract gebonder Maar het heeft On trokken, dat in bepaalde tenden binnen te sluipen wrikbare normen ten niet toepassei derde tijdsomstan gendeel zij sluite „Hollandia" Ie zeventii De „Hollandia", melkproducten en lerj N.V. te Vlaai Maandag j.l. zev mens net volta werd Maandagmid missarissenkamer in loodramen onti pens van de plaa' derzettingen van gevestigd. Het h< bood nog een zonr volgens werd een den, die buitenger bezocht. Nederland ki van de Voor Nederland bureau voor wed ging te Washing- van 2.4 millioen baar gesteld. Hiei lioen dollar beste: aankoop van bro restant voor de a torvoertuigen. De len in de Ver. Sfc schieden. Cultuurma „Tjilan In het thans u slag over 1950 v tuurmaatschappij wordt gezegd, da de ondernemingei beter op is gewc ligheid nam toe van de thee was c de sterk gestegei tering van deze s niet ingetreden, saldo over 1950 aan de reserve c toegevoegd. De „Baroni Sc hie Het gemeentebe dam en de direct ladefabriek „De na lange tijd one in geslaagd tot te komen over i de enkele maand< uitgebrande fabr wilde deze oorsj oude plaats doen gebouw van vi maar de gemeen ernstige bezware: volgen, die deze de omliggende Ie hebben. Het aan

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4