esane In bedrijven geen naamloze collectieve verantwoordelijkheid "Een zachte Slavische tem waarschuwt.... Nationale Reserve naardeStilleOmgang RUSSEN pleegden moord in de bossen van Katyn Amsterdam bracht voor het eerst BROMFIETSEN op de veiling Financiën en Economie Op 10.000 Polen Het paleis van Versailles is in verval geraakt HVader sprak tot werkgevers over corporatieve ordening BEURSOVERZICHT SPARTA uit de hoofdklas genomen Voorzichtig - ontvoering Amerikaans kolonel verklaart: Jongen overleden na va! üit trein Ook een vehikel uit de dagen van Julius Caesar Naar wij vernemen Hes, wat ik afgekregen zei de pruikemaker zachtjes, „er moet ook een bovenstuk bij na- lijk, waar ze aan vast ien te zitten". „Nou.... zei de koning toen. heb ik niet" zei de ikemaker. „En daar 1" De konfng wees naar nuur. Daar hingen ver- Uende bovenstukken pruiken, maardie en allemaal van zilver. oning Pimpelpoenus :e er een en hield de ekrullen er bij. „Dat t schitterend" zei hij, rer met goud. Als je twee stukken nu eens elkaar zette, prulkema- pruikemaker deed wat coning hem vroeg. Als koning eenmaal gezegd dat iets schitterend dan wés het ook zo. naaide de gouden pijpe- len aan de zilveren en hij vond zelf ook. et een prachtig geheel Maar nu de prinses sn prinses Pijpekrul de gezien had, stamp- s ze van kwaadheid, i met zilver? Dat had iet gezegd!" riep ze te- de pruikemaker, „hoe je er bij zo iets te „Uw vader zelf heeft nij opgedragen, hoog- antwoordde de prui- ker beleefd. „Wat?" prinses. Ze greep de en holde naar haar toe, zonder verder de pruikemaker om te er toen gebeurd is, je niet verklappen, wel kan ik je vertel et de pruikemaker die de prinses mét de e pruik op het feest Sn of ze nog kwaad O hemeltje nee. ien sprak over haar e pruik. „Een pracht- fluisterden de da- wat een mooie prin- zeiden de heren. De comaker hoorde het en een jaren had hij zo'n gehad als op het waarop prinses Pij een zilvergouden droeg. middenstand wor- Alleen in Krom men een katholieke .vereniging, die 23 vas ontstaan. Maar oprichting een feit A Haarlem, Rotter- ar. Vlaardingen. Hoom. Zij ver iet Krommenie tot Februari 1907 en 421 leden, om de bond tot 12 net 624 leden; in afdelingen met 821 110 werden het 18 1280 leden. De ital was overschre- 1915 ging de bond vooruit. 70 afde- 00 leden. Tien jaar lig was de bond 72 afdelingen met uitgegroeid ondanks oeid nu tot 142 af meer dan 11.000 wi.i willen stil historische dag: liter ons maar met de ploeg. Wij zijn voor zijn wasdom, stuurders en leden, dank, hulde en Moedig voorwaarts grote herdenking arig bestaan over onze arbeid, onze mij ven. onze gezin - JAN BAKKER. moest iets ern- eurd. om Stella zó maken en ze brand- ngen te weten, wat ging snel op het legde een hand op d! Wat is er? sta er op. het niets, tantetje, sie. Ik kan het u Het is niets, moet! riep Pilar zeker, dat er iets surd. iets zeer on- bent aan miin rouwd en je be- ;e vertellen. Wat een poosje voor voorlopig deed zii onstuimig snikken, het meisje op 'an haar zakdoek, zei ze. ik wü nje! rug naar Spanje? van juffrouw onbeschrijfelijk Ze .cht aan. alsof ze kon geloven, dat je je studie, uer zijn gekomen je tenslotte géén antwoordde haar (Wordt vervolgd) WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 PAGINA 5 VATICAANSTAD (K.N.P.) Voor de leden van de Nationale Raad van Italiaanse Werkgevers heeft de H. Vader een rede gehouden. Daarin heeft de Paus gesproken ovjer de beginselen, waarop het bestuur van deze werkgeversvereniging en de lei ding van een onderneming in het algemeen hun aandacht gevestigd dienen te houden. De Paus prees eerst de onderne mers, omdat zij blijk gaven een helder inzicht te bezitten van wat de onderneming dient te te zijn: zij is niet alleen een een voudig middel tot levensonderhoud, tot instandhouding van de eigen stand en van de onafhankelijkheid van persoon en gezin. Zij is ook meer dan een technische en practische samenwerking van intellect, kapitaal en arbeid, welke tezamen de productie en de vooruitgang bevorderen. Zij dient om de volmaakte or de te vestigen en te bevorderen, „Want", zo zeide de Paus, „de orde moet het gehele leven en de gehele stoffelijke, economische, sociale en vooral Christelijke ac tiviteit, zonder welke de mens onvolmaakt blijft, beheersen". „Iedere werkgever", zo ver volgde de H. Vader, „moet in z'n eigen onderneming, maar met an deren samenwerkend, streven naar dat ideaal. Daarom ook moet iedere onderneming door drongen zijn van de menselijke gevoelens ip de breedste en hoog ste betekenis van het woord. In dien de ondernemingen van de ze ware mense.Uike, geest door drongen ziin, wanneer zij in aan tal toenemen en zich aaneenslui ten, indien zii als het ware een grote familie worden, zullen zij er samen naar kunnen streven 'n sterke en gelukkige maatschappij te kunnen bouwen. Alleen maar techniek en stof De grote ellende van de sociale orde bestaat hierin, dat zii niet diep-Chnistelijk noch werkelijk menselijk is, maar uitsluitend technisch en economisch en dat zii in het geheel niet berust op hetgeen haar basis en haar solide fundament van haar eenheid zou moeten ziin* d.w.z. hun gemeen schappelijk karakter naar de na tuur als mensen en als kinderen van God door de genade en de Goddelijke aanneming (adoptie). Doordat gij besloten zijt de menselijke factor overal, in de onderneming, onder de verschil lende rangen en diensten, waar uit zii bestaat, in het sooiale en openbare leven door middel van de wetgeving en van de volksop voeding in te voeren, legt gij U er op toe de massa te hervormen, welke anders vormloos, zonder initiatief, onkundig zou blijven overgeleverd aan baatzuchtige op ruiers in een maatschappij, waar in de leden, van elkander geschei den. ieder yplgens ziin taak een onderdeel van een enkel .lichaam zouden vormen.. *.Ien spreekt tegenwoordig veel over een hervorming van de structuur der ondernemingen, zo vervolgde de Paus. En de voor vechters van die hervormingen denken dan in de eerste plaats aaA de juridische wijzigingen, welke moeten plaats hebben. On der hen bevinden zich ook mede werkers in de bedrijven, werk nemers zowel als door arbeids contract gebonden werknemers. Maar het heeft Onze aandacht ge trokken, dat in deze beweging bepaalde tendenzen beginnen binnen te sluipen, welke de on wrikbare normen der natuurwet ten niet toepassen op de veran derde tijdsomstandigheden, in te gendeel zij sluiten d.ie zelfs uit. Daarom he-bben Wi.i Ons in On ze toespraak van 7 Mei 1949 tot de internationale vereniging van katholieke patroons en van 3 Ju ni 1950 tot het Congres van de Söciale Studiën verzet tegen de ze tendenzen, niet om de stoffe lijke belangen van de ene groep boven die van de ande.re groep de voorkeur te geven, maar om •de Oprechtheid en de rust van 't geweten van al degenen te ver zekeren, die bii deze vraagstuk ken zijn betrokken. Maar ook kunnen Wit niet ontkennen, dat er belaneriike vervalsingen r\m gepleegd ten aanzien van de hoog-wiize woor den van Onze roemriike Voor ganger Pius XI. Enerzijds toch heeft men een opmerking, welke geheel ondergeschikt was. ten onzichte van de eventuele iuri- discbe wiizieingen in de beide contracterende nartiien. bena drukt en een gewicht gegeven, alsof het een sociaal program van de Kerk was. Van de andere kant pchter is men min of meer stiizvviigend over het belangriik- ste deel van „Quadragesimo An no" heengestapt en wel dat deel. hetwelk in werkelijkheid dat program bevat: de idee van de corporatieve beroeusordening der gehele economie. Degenen, die de vraagstukken over de structuurveranderingen van ondernemingen wil behan delen zonder er op te letten, dat elke onderneming in het bij zonder door haar doe] innig met de gehele nationale economie is verbonden, loopt gevaar foutieve en valse praemissen te stellen, tot schade van de gehele eco nomie en de sociale orde- Daar om hebben Wij in dezelfde toe spraak van 3 Juni 1950 met zorg gepoogd de gedachte en de leer van Onze Voorganger in het juiste licht te stellen. Hem im mers was niets meer vreemd, dan welke aanmoediging ook te geven om voort te gaan op de weg, die leidt, naar vormen van een naamloze collectieve ver antwoordelijkheid. Gij daarentegen bewandelt de enige juiste weg, namelijk die, welke leidt tot het bezielen van de persoonlijke betrekkingen met de gevoelens van de christelijke verbroedering, de weg, die overal kan worden begaan en zich over heel de breedte van de onder neming uitstrekt. Dit doel zei u vindingrijk maken en bekwaam om de persoonlijke waardigheid van de arbeider, in plaats van deze in de algemene opzet van de onderneming verlóren te doen gaan, tot een hóger peil te bren gen, niet alleen in stoffelijke zin, maar tevens en vóór alles door aan deze de waarden van de ware gemeenschap te be zorgen. Met. een aanmoediging zo door te bliiven gaan en met het geven, 'van Zijn vaderlijke zegen, be sloot de H. Vader Zijn belang rijke toespraak, 4 METER SNEEUW OP ZUGSPITZE GARMISCH-PARTENKIRCHEN Duitsland (A.P.). Gisteren is een waarschuwing voor een sneeuwlawine uitgegeven. Op de Zugspitze, de hoogste' berg van Duitsland, ligt de sneeuw na een- onafgebroken val van 80 uur, bij na 4 meter dik. In de laatste 50 jaar heeft de sneeuw hier nog niet zo dik gelegen. Van de Afdeling Geestelyke Verzorging van de Inspectie der Nationale Reserve is dezer dagen een circulaire uitgegaan naar alle mannen van de Reservediensten: Nationale Reserve, Reser ve Grensbewaking en Reserve Rijks- en Gemeente-politie, om hen op te wekken, in uniform deel ie nemen aan de Stille Om gang te Amsterdam, welke voor hen gehouden zal worden in de nacht van Zaterdag 22 op Zondag 23 Maart a.is. Zoals ook bij vorige gelegenhe den het geval is geweest, bijvoor beeld bij de bedevaart van het District Noord-Holland Noord en het District Noord-Holland Zuid naar het Genadeoord van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, heb ben verschillende Vrijwilligers zelf daartoe de wens te kennen gegeven. Zij zien in, dat het deel nemen aan deze Stille Omgang een waardige demonstratie is van de geestelijke weerbaarheidsge dachte, waaruit de lichamelijke weerbaarheid geput moet worden De algemene intentie voor deze bedevaart luidt: „Dat de Christe nen de ware Vrede winnen door goed te zijn voor iedereen". „Hollandia" te Vlaardingen zeventig raar De „Hollandia", fabriek van melkproducten en voedingsmidde len N.V. te Vlaardingen bestond Maandag j.l. zeventig jaar. Na mens het voltallige personeel werd Maandagmiddag in de. Com- missarissenkamer een aantal glas in loodramen onthuld met de wa pens van de plaatsen waarin ne derzettingen van „Hollandia" zijn gevestigd. Het hogere personeel bood nog een zonneklok aan. Ver volgens werd een receptie gehou den, die buitengewoon druk werd bezocht. Nederland krijgt crediet van de M.S.A. Voor Nederland is door het bureau voor wederzijdse beveili ging te Washington een crediet van 2.4 millioen dollar beschik baar gesteld. Hiervan zal 1.4 mil lioen dollar bestemd zijn voor de aankoop van broodgraan en het restant voor de aankoop van mo torvoertuigen. De aankopen zul len in de Ver. Staten moeten ge schieden. Cultuurmaatschappij „Tjilangkap" In het thans uitgebrachte ver slag over 1950 van de N.V. cul tuurmaatschappij „Tjilangkap" wordt gezegd, dat de toestand op de ondernemingen er in 1951 niet beter op is geworden. De onvei ligheid nam toe en de opbrengst van de thee was ongunstig wegens de sterk gestegen lasten. Verbe tering van deze situatie is in 1951 niet ingetreden. Het voordelig saldo over 1950 ad f 6.970.is aan de reserve diverse belangen toegevoegd. De „Baronie" verlaat Schiedam Het gemeentebestuur van Schie dam en de directie van de choco ladefabriek „De Baronie" zijn er na lange tijd onderhandelen niet in geslaagd tot overeenstemming te komen over de herbouw van de enkele maanden geleden totaal uitgebrande fabriek. De directie wilde deze oorspronkelijk op de oude plaats doen herrijzen in een gebouw van vijf verdiepingen, maar de gemeente had hiertegen ernstige bezwaren wegens de ge volgen, die deze hoogbouw voor de omliggende lage huizen zou hebben. Het aanbod van de ge meente om in het Sterrebos, het industrieterrein voor de gemeen te Schiedam, te gaan bouwen, was voor de directie te duur. Nu heeft de directie medegedeeld niet" in Schiedam te gaan bouwen maar elders. Als- mogelijke plaatsen voor vestiging worden genoemd iosch, Vlaardingen, Rucphen Den Bosch, en Arnhem. AMSTERDAM, 5 Febr. Van de Maandag ter beurze waargeno men grotere activiteit was van daag niet veel meer te bespeuren. Bij opening werden de slotkoer- sen merendeels overgenomen. Hier en daar opende de markt zelfs goed prijshoudend, maar weldra bleek, dat de kopers zich hadden teruggetrokken en er een lichte reactie optrad. Vooral was dit te merken bij Koninklijke, waarvan de opmars naar de 300 werd gestuit en de koers van gisteren ongeveer be houden bleef. Het was opmerke lijk rustig geworden in de Olie hoek en ook van de arbitrage ging weinig activiteit uit. De tabaksaandelen gisteren de „topic" van de markt wegens de Indonesische financiële maatre gelen, deden nog maar weinig van zich spreken. Prijshoudend tot zwak was hier de tendenz. Overige cultures bleven vrijwel op prijs, maar HVA kon de pari- koers niet handhaven. Het begin der oroductie van nylon in de nieuwe fabriek te Emmen liet de koers der aandelen volkomen on beroerd. Unilever liep van 189 tot 187 y, achteruit. Philipsaandelen waren 2 pet. in herstel van het gisteren geleden verlies. De scheepvaartmarkt was aan de vaste kant. Indonesische ban ken nauwelijks prijshoudend, evenals de locale bankaandelen. Met belangstelling werd uitgeke ken naar de eerste notering van de 4 pet. leningen der gemeenten Emmen en Zutphen, die. zoals bekend, beneden pari n.l. 94 3/4 procent ziin aangeboden. De koers steldé zich vandaag op 95 procent. De kleine coupures pre mielening Amsterdam noteerden 106 Staatsfondsen waren zowel voor de guldens als voor de dol larleningen weinig veranderd. Van de binnenlandse industrieën waren aandelen van Wijk Leiden 1 nunt lager onder invloed van het bericht der sluiting van een deel van het bedrijf. Amerikaan se fondsen traden nauwelijks op de voorgrond. Het is. de Majoor-Aalmoezenier L. J. N. Burgman onmogelijk, voor alle vrijwilligers de „Stille Omgang" te organiseren, zodat hij zich beperken moet tot de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht. Dit sluit echter niet uit, dat alle vrijwilli gers uit het gehele land, dus ook uit de Noordelijke Provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijsel, zich bij deze groep kunnen aansluiten. Van de klasse instructeurs wordt ver wacht, dat zij hiervoor actie zul len voeren en zij dienen de aan tallen der reservisten, die aan de „Stille Omgang" wensen deel te nemen, voor 1 Maart bekend te maken aan de afdeling Geeste lijke Verzorging der Nationale Reserve. De vrijwilligers zelf moeten zich dus vóór die datum opgeven aan hun klasse-instruc teurs. De vrijwilligers komen te Am sterdam bij elkaar op het plein voor ae St. lNicoiaaskerk. (Links tegenover de uilgang van het Centraal Station) en wei om 24.00 uur. Na de Omgang wonen zij de H. Mis bij, die in de Maria Magdalenakei'k om ongeveer 2,4.5 uur wordt gecelebreerd. Na de H. Mis ontbijt, waarvoor men zelf moet zorg dragen in het Pa rochiehuis aldaar. Ook het reis geld is uiteraard voor eigen reke ning, doch voor koffie wordt ge zorgd. De mil. leiding berust bij de Ie Lt. Hillen van het Bureau der Nat. Reserve, die ook belast is met de technische leiding. De vrijwilligers, die reeds vaak getoond hebben, kerels van sta vast te ziin, hebben ook hierin weer een pracht gelegenheid, om dat te tonen. Niet dat dit het doel van de Stille Omgang is, maar zij kunneft deze gelegenheid aan grijpen, ieder voor zichzelf, om zich te beproeven. Zich in te spannen voor geestelijke zaken, daarvoor offers te brengen, kost onnoemlijk meer moeite dan een lange afstandmars met zware be- Er wordt dus op gerekend, dat ill pakking. zij zich spontaan zullen opgeven aan hun klasse instructeurs, al dus blijk gevend van het besef, dat de louter geestelijke vorming en oefening op de eerste plaats noodzakelijk is; om zich weerbaar te kunnen maken, want geen en kel lichamelijk werk kan ten uit voer gelegd worden, zo de geest kracht en innerlijke intentie, ge sterkt door het stellen van gees telijke daden, ontbreken TAFELTENNISBESTUUR NAM RIGOUREUZE BESLISSSING Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Tafeltennisbond heeft een wel zeer ingrijpende beslis sing genomen. Het Amsterdamse Sparta, dat reeds vele malen kampioen van Nederland werd I en ook thans de leiding heeft in de hoofdklasse, is uit de compe titie teruggenomen. De reeds ge speelde wedstrijden zijn verval len verklaard. Men heeft dit bet- sluit genomen omdat de opstel lingen van het Sparta-team een sportieve gang van zaken met betrekking tot het degradatie- vraagstuk in de weg stonden. SHAPE, ontleend aan de eerste letters van „Supreme Head quarters Allied Powers Europe", is de naam van het hoofd kwartier van. Generaal Eisenhower te Marly, ongeveer 20 kilometer van Parijs. De verdediging van West-Europa houdt er de 540 militaire afgevaardigden van twaalf verschillende landen dagelijks bezig. De maaltijden geven aanleiding tot vreemde combinaties van uniformen en zelfs de garderobe van het snelbuffet van SHAPE is een symbool van inter- Xok van de zachte, met fluwe- (Van onze correspondent) Bijna een dozijn keren betrad een onbekende dame het laatste hall jaar een of aridere van de vele openbare telefooncellen te Wenen. Op haar gemak tegen de wand van het glazen hokje steunend, bladerde zij in het verfomfaaide dikke boek, draaide een nummer met veel cijfers en wachtte rustig af tot de opge- roepene een teken van leven gaf. Wie haar zou zien, zou menen, dat zii daar een afspraakje stond te maken voor een avondje uit gaan, ofwel een of ander onbe duidend damesgesprek hield met een vriendin. Maar de hoorder aan het andere eind van de draad nationale saamhorigheid. lig Slavisch accent sprekende WASHINGTON, 5 Febr. (A.P.) Kolonel John van Vliet, die een geheim rapport heeft opgesteld/over de massamoord in de bossen van Katyn, heeft vandaag in Washington verklaard, dat het volgens hem de Russen zijn geweest, die in 1940 in een Russisch krijgsgevangenenkamp meer dan 10.000 Poolse sol daten hebben vermoord. Kolonel v. Vliet légde ziin ge tuigenis af 'vóór een speciale commissie van het. Huis van Af gevaardigden. Hü vertelde hoe hii in Mei 1943 als krijgsgevan gene in Duitsland naar de bossen van Katyn was gevoerd om de plaats, waar de massamoord ge schied was, te „inspecteren". De lijken van de vermoorde Polen waren boven Qp elkaar in een massagraf van 4 M. diep gestapeld. In totaal waren het acht lagen, aldus van Vliet. Kolonel v. Vliet zei, dat hij bii' de bossen van Katyn was aangekomen in de vasté overtui ging, dal de Duitsers de moord gepleegd hadden, doch dat zij probeerden dé Russen de schuld te geven- Hij. had echter iets eigenaardigs opgemerkt de uniformen en laarzen van de vermoorden waren nieuw en vertoonden slechts geringe slij tage Van Vliet zei, det dit hem ervan overtuigd.had. dat de Maandagavond' is', de 6-jarige Hans Nijhuis uit 'Oldènzaal. tn 't. Duitse grensgebied uit één rij'- dende trein gevallen- Dé jongen werd zwaar gewond. Gistermór gen overleed hij aan zijn Ver wondingen in het Algemeen Zie kenhuis te Nordhorn. De jongen bevond zich met zijn moeder op'de terugweg van Osnabruck naar Bentheim. Daar de coupé, waarin moeder en zoontje zaten, overvol was, be gaf het jongetje zich op een gegeven ogenblik naar de staan- plaatsruimte, waar hii zich in de nabijheid van de deur ophield. Toen het knaapje" tegen de deur leunde sloeg hii nlótseling naar buiten. Onmiddellijk trok de moeder aan de noodrem. Zwaar gewond werd de jongen ter hoogte van Schuttorf langs de lijn gevonden. BOUWACTIVITEIT IN OCTOBER 1951 's-GRAVENHAGE. In Octo ber 1951 werden werken goed gekeurd voor een totaalbedrag van f 106,2 min, hiervan had f 55,8 min bétrekking op de nieuw-, herbouw en uitbreiding van woningen.' In de maand Sep tember 1951 werden voor een to tale som van f 114,2 min goedkeu ringen- verleend.- In deze maand werden 4.366 woningen goedgekeurd, waarvan 630 montagewoningen. Gereed kwamen in October j.l. 5282 woningen. In dezelfde maand van de jaren 1945 tot en met 1950 werden resp. 66, 297, 1058, 3648, 3760 en 4955 woningen voltooid. Sedert de bevrijding zijn in totaal 185.020 nieuwe woningen opge leverd. Het aanta! woningen in uitvoe ring op het eind van October 1951 bedroeg 40.279 stuks, tegen 41.261 eind Sept. 1951 en 53.296 eind October 1950. Begonnen werd in October 1951 met de bouw van 4.294 woningen, tegen 6.431 in October 1950. Pölon vermoord waren kort na dat de Russèn hén in 1940 krijgs gevangen hadden gemaakt en niet drie jaar later, toen de Duit sers de bossen van Katyn ver overden. Uit eigen ervaring wist hij, dat de kleding en schoenen van krijgsgevangenen snel slijten en vrijwel nooit vernieuwd worden. SEDGMAN OP TOURNEE DOOR EUROPA (Ass. Press). De Australische tennis-ster Frank Sedgman heeft meegedeeld, dat hij zijn Ameri kaanse titel enkelspel dit jaar in Forest Hills niet zal verdedigen. Inplaats daarvan wil hij probe ren de Wimbledon titel op zijn naam te krijgen. Sedgman zal een tournee door Europa maken alvo rens naar Engeland te gaan. Dirigent overleden Felix Mendelssohn, dirigent van het amusementsorkest „The Ha waiian Serenaders", waarmee hij verleden jaar ook een bezoek aan Nederland bracht, ;is op veertig leeftijd te Londen over- CRIEKSE COMMUNISTEN HEBBEN SPIIT ATHENE (A.P.). Zestig Griekse communisten die na de nederlaag het Griekse communis tische leger volgden naar Joego slavië en in Triest onderdak heb ben gevonden, hebben in een ver zoekschrift aan de Griekse ko ning verzocht terug te mogen keren naar hun vaderland. Zij schilderden in de petitie de omstandigheden waaronder zij moesten leven en verklaarden gefaald te hebben door alles te geloven wat de agenten „van de meest afschuwelijke tyrannië die de mensheid ooit gekend heeft", hen wijs maakten. GEEN INTERLAND TECEN BELGIË VOOR DE „OUDJES" Het bestuur van de K.N.V.B. heeft zich onlangs gericht tot de Kon. Belg. Voetbal Bond met het voorstel een jaarlijkse wedstrijd tussen Nederlandse en Belgische oud-internationals op de kalender te plaatsen. Het Brusselse blad „Les Sports" verklaart thans uit goede bron te hebben vernomen dat de K.B.V.B. hier niets voor voelt. Thans staan zes Nederland België wedstrijden op het pró- f;ramma: twee tussen de A-elftal en, twee tussen de B-elftallen en twee tussen de Rode Duivels en de Zwaluwen. Daarbij komen dan nog de stedenwedstrijden en de jeugdwedstrijd. In verband met deze overvloed, zegt „Les Sports", heeft de K.B.V.B. geen aanleiding gevonden in te gaan op het voorstel van de K.N.V.B. vrouwenstem en een ogenblik voelde hü de grond onder zün voeten bewegen. Want die stem zei: „U moet voorzichtig zün. Bin nenkort zult U ontvoerd worden." Dan kraakte het in de microfoon, de spreekster had de hoorn weer opgehangen. Nooit zei de stem meer. Maar zii, die deze waarschuwing hoor den, wisten, wat hun te doen stond. Ofschoon de afzondelijke gevallen alleen reeds omwille der veiligheid der onbekende nooit gepubliceerd werden, mag men aannemen, dat de waarschu wingen niet ten onrechte ge schiedden. Want Wenen is een gevaarlijk terrein, waar onder gronds de koude en soms ook de warme oorlog tussen de geheime diensten der grote mogendheden wordt uitgevochten. Een of ande re relatie van een bewoner van Wenen met een Geallieerde tak van de dienst is dikwiils reeds voldoende voor de Russische be zettingsautoriteiten om weer een nieuw slachtoffer te zoeken. Spoorloos. Meer dan honderd Oostenrükers zijn de laatste tijd spoorloos ver dwenen, maar men weet met ze kerheid dat zii ontvoerd zün. En hoeveel duistere figuren aan de rand van het IJzeren Gordijn rondsluipen om opdrachten uit te voeren, die het daglicht niet kun nen velen, weet niemand. En verder is onbekend, hoeveel ver raders er schuilen onder hotel personeel, chauffeurs, spoorman- nen, agenten, dienstboden Vertrouwen schenken is gevaar lijk zelfs in schijnbaar onbedui dende dingen: Rusland heeft een net van verraad gespannen over het gehele burgeliike leven in de millicenenstad Wenen. Mensenroof in opdracht van 't Oosten is een dagelijks voorko mende zaak. De geheimzinnige, vrouwenstem, die slachtoffers tij dig waarschuwt, vormt een licht straaltje in deze sombere nacht van verraad. Maar hoe kan deze vrouw waarschuwen? Zij moet toch op een of andere wijze mee speelster zijn van de Russen. Is zii een geheime agente? Is zij lid der ondergrondse verzets organisaties, die er overal achter het IJzeren Gordijn bestaan? Heeft zij een speciale reden om het rode regime, dat zij wellicht dient, te haten? Of heeft haar zachte Slavische vrouwenhart getriomfeerd over het politieke fanatisme bii het aanschouwen van alle gruweldaden van het rode bewind? Niemand kan het zeggen. Want niemand kent deze onbekende heldin. Hopelijk blijft zij onbe kend, anders zal ook haar het lort treffen dat zii aan zovelen heeft bespaard. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In de muffe sfeer van schroeiende zes-cents sigaren en aangebrande shag-uit-eigen-achtertuin zijn gistermiddag in het veilinggebouw Frascati in de Nes te Amsterdam de eerste Nederlandse bromfietsen geveild. De belangstelling was zo enorm, dat het publiek tot in de Sint Barberensteeg stond te rekken om een glimp van de bromfietsen of de koper op te vangen. „Vollek sat", zoals iemand ons inlichtte tussen het uitblazen van twee nicotinegordijnen door. Maar kopers? Dat waren als altijd de jon gens met de vlotte hoeden op en de handen in de zak, die elkaar bij de voornaam kennen en met een nauwelijks merkbaar knikje een bod doen. Zij beslisten gistermiddag over de waarde van de aangeboden bromfietsen. Eén knikje van hen was tien of vijf- en-twintig gulden waard. De eerste brom, die werd ge veild, bracht het van -200 tot 340 gulden. Het was een fietsje van het jaar 1951 met een prima mo tortje, zo stond in het expertise rapport te lezén. Aan de hand van dit rapport, waarin innerlijk en uiterlijk van het machien uit voerig uit de doeken waren ge daan door een expert, en ver trouwend op eigen kennis, be paalden de kopers hun bod. De tweede aanbieding was een ma tige bromtandem, die dan ook een matige indruk maakte. De start was 100 gulden, elf mensen knik ten met hun hoofd, zodat de tan dem tenslotte 210 gulden deed. Toen was een Solex 1950 aan de LONDEN (ANP) Het door de Zonnekoning gebouwde paleis van Versailles, waarvan Lodewijk de Zestiende en Maria Antoinette de laatste bewoners waren, ver toont tekenen van verval, aldus beschrijft de Parijse correspon dent van de „Times" in een uit voerig artikel. Door aantasting van de funda menten treden hier en daar ver zakkingen op, die het aanbren gen van stutten op 'sommige Êlaatsen nodig hebben gemaakt, 'akspanten zürt aan het rotten gegaan, murenbarsten en blad deren af en regenwater dringt binnen door gaten in het dak of lekkende goten. Er zou volgens de correspon dent van de „Times" een bedrag van vü'f milliard francs nodig zijn voor voldoende restauratie. Er is echter niet. meer dan 200 millioen francs per jaar beschikbaar, die door het parlement worden uit getrokken voor de begroting van onderwijs. De laatste uitgebreide restau ratie geschiedde na de eerste we reldoorlog dank zü een gift van J. D. Rockefeller. Een gedeelte van de dakbalken werd toen ver nieuwd. Nadien heeft men zich tot de allernodigste reparaties moe ten beperken, aldus de .Times". Varkensmarkt Leiden LEIDEN. Aanvoer 216 stuks. Notering: zware 207212; lichte 200203; zouters 190* zeugen 190195. Handel vrij. Bovendien nog 4 nuchtere kalveren. beurt, 200 gulden werd er voor geboden. Maar de heren in de loge, die de veiling leidden, begrepen, dat de volle zaal geanimeerd moest worden. En daarom-werd de vier de brom op de balustrade van de loge opgesteld, voor iedereen zichtbaar het resultaat was niet onverdienstelük. - Een niet of weinig bereden fiets met hulpmotor, die alleen een nieuw achterpitje behoefde, maak te een prijs van 350 gulden, met 25 gulden-sprongen oplopend van honderd gulden af. Een toen verscheen er een ge motoriseerd vehikel, dat met recht geregistreerd stond als nummer elf, het gekkengetal. Het had de stoomfiets van Julius Caesar kun nen zün. Ten overvloede werd vanuit de loge medegedeeld, dat deze stoomfiets niet nieuw was. En daar begon 't sukkelende bie den. Tien gulden-vijftien-twintig- vijf en twintig enfin, het werd tenslotte nog vijftig gulden. Een uitslag, waar iedereen zich mee kan verenigingen, al vond de ver- OVERVAL POSTAGENTSCHAP BERECHT 's-GRAVENHAGE. De Haag se rechtbank deed gisteren uit spraak in de zaak tegen de drie jeugdige daders van de overi gens mislukte roofoverval op het postagentschap aan de Zui- derparklaan te 's-Gravenhage. De hoofddader, de 19-jarige bakker D. G. uit dén Haag, hoor de zich veroordelen tot 2 jaar jeugdgevangenis (eis 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf), aan de 19-jarige magazünbediende W. v. d. P. en de 19-jarige papier perser J. P. werd door de recht bank tot 7 maanden gevangenis straf, waarvan 3 maanden voor- waardelük, opgelegd. koper het wat weinig. Maar ja, geschiedenis wordt in de meeste veilinglokalen niet betaald. De laatste bromfiets, die werd aangeboden, was een Mobylette met tas en slot. Voor 300 gulden werd hij weer van de balustra de gehesen. Een gele scooter, merk Guzzi, die daarna met veel inspanning ten toon werd gesteld, maakte een prijs van 775 gulden. Een handige figuur, die ongeïnte resseerd tegen de deur had ge hangen, had het eerste bod van vüfihonderd gulden gedaan en zweeg toen verder. Maar toch ging het in dit muffe zaaltje eerhjker dan vijf minuten verder op het Waterlooplein, waar tussen de benzinetanks, cylinders, moeren en allerlei andere roestige waren ook bromfietsen te koop worden aangeboden. Dan mag je op de brom gaan rijden, het he'le morsige' plein rond, en je mag voor een tientje minder de fiets over drie dagen terug komen brengen. Doch de koper, die de sfeer van het Waterlooplein kent en geen expert is, zou nog aar zelen om iets cadeau aan te ne men van de handige sjacheraars, die daar kwasi-onverschillig staan te vertellen, dat ze een strop lüden met elke koop, die ze af sluiten heeft H. M. de Koningin gisteren een onverwacht bezoek gebracht aan de Johanna-stichting voor ge brekkige kinderen te Arnhem, waar zij een aantal Amerikaanse poppen uitdeelde heeft Staatssecretaris dr. Mun tendam gisteren te Wassenaar het opleidingsinstituut voor Kath. kraamverzorgsters geopend.... is minister Mansholt naar Parijs vertrokken voor besprekingen met zijn Franse collega over de integratie van de Europese land bouw zal de directeur van het Intern. Scoutsbureau, colonel J. S. Wilson op 21 Febr. arriveren voor een vijfdaags bezoek aan ons land, zulks op uitnodiging van de Nat. Padvindersraad bestaat de N.V. Werkspoor die thans in zijn fabrieken te Utrecht en Amsterdam 10.000 man perso neel telt, a.s. Zaterdag 125 jaar.. werd gisteren een drijvende mijn waargenomen ter hoogte va» Voorne-Putten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5