Jaarvergadering van Alkmaar's Vrijwillige Brandweer SHOoa Verkeersv raag stuk en demping PELS' Konii graag t ALKMAAR telde in 1951 68 maal brand alarm Hulde voor twee jubilarissen: v. d. Idsert - v, d. Poll Niet de Oudegracht maar Verdronkenoord en Mient AGENDA Zilveren jubileum bij Kofa-Spruyt 5445.- coach Brandweer behoefde slechts twaalf keer uit te rukkenmaar is altijd paraat 75-jarig jubileum in 1954 Dempen èn breken Vrijdag Kamerdebat over broodprijs Op Sandringham wordt gebeden COGNAC Bevolking Berger nam met 218 af BOTERSTERREN Vijftien vor Hoe Elisc het nieuws KONING in het film aUNA I UuNUtKUAC. 7 tEBRUAK.I I9b2 ALKMAAR De Alkmaarse Vrijwillige Brandweer hield gister avond in 't Gulden Vlies haar jaarvergadering. Burgemeester Wytema en de burgemeesters van Oterleek, Akersloot en Schermerhorn woonden deze vergadering bij. De commandant, de heer J. v. Maarleveld, verheugde zich er over, dat de burgemeester de traditie van zijn voorgangers Wilde voortzetten door de jaar vergadering bij te wonen. Hoe wel het contact tussen brand weer en burgemeester door de weinige branden gering is, mocht spr. toch tot zijn genoegen con stateren, dat burgemeester Wyte ma altijd met zijn brandweer medeleeft. Spr. heette voorts de overige genodigden, de leden van „Oud Goud" en alle manschappen wel kom op deze 73ste verjaardag van de brandweer. Hij consta teerde met dankbaarheid, dat de brandweer gewaardeerd wordt en meende dat dit mede te danken was aan de opvolging van het devies: „branden blussen met zo weinig mogelijk schade". In dit verband deed hij voorlezing van een schrijven van een der inge zetenen, die uit dankbaarheid vobr het feit, dat een binnen brandje in zijn woning nagenoeg zonder waterschade was geblust, 'een bijdrage voor de corpskas had gezonden. De commandant wees er voorts op, dat de Alkmaarse Brandweer ook buiten Alkmaar een goede naam heeft en citeerde in dit verband enkele uitlatingen van brandweerfunctionarissen van elders. Hij bracht dank aan zijn naaste medewerkers, de heren v. d. Idsert, Kossen en de Grand en prees de interne geest van zijn cörps. De commandant herdacht voorts het overleden oud-lid de heer J. v.. Dijk en de bij een brand te Vlaardingen omgekomen vijf vrij willigers; staande werd de nage dachtenis van deze mannen met een ogenblik stilte geëerd. Van de fam. Visser was een dankbetuiging ingekomen voor de belangstelling van de Brandweer betoond bij het droevig overlij den van de zoon des huizes bij een. binnenbrand. De commandant besloot met. de wens, dat de Brandweer in 1952 als vorige jaren de steun mócht ondervinden van overheid en burgerij. Van de heren van Slingerland, mr. Veendorp en Fr. Ringers was befiéht. van verhindering binnen gekomen, evenals van enkele politie-functionarissen, die zelf hun feestavond vièrden. Met het jaarverslag, dat ver volgens door de heër C. de Grand werd uitgebracht en waarvan wij elders in dit nummer een uit treksel publiceren, betuigde de yergadering door een spontaan applaus haar instemming. De commandant sprak een woord...yan waardering voor het yèïe werk. dat de heer de Grand voor" de Brandweer steeds pres teert; de hoofdliedenvergadering had hierin aanleiding gevonden de 'secretaris bij de burgemeester voor te dragen voor bevordering tót 'brandmeester. Huldiging jubilarissen Burgemeester Wytema kreeg hierna gelegenheid een tweetal zilveren jubilarissen van 't corps te huldigen. Hij gewaagde van de burgerzin, die de Alkmaarse Vrij willige Brandweer hoog houdt, waarvoor zij recht heeft op de erkentelijkheid van de burgerij. Allereerst wenste hij de bode van het corps, de heer K. v. d. Poll, geluk met zijn zilveren jubi leum. Hij bood hem de oorkonde aan van de Vereniging v. Brand weercommandanten en spelde hem. het erekruis 'op de borst. Nadat de heer v. d P.oll daar voor zijn dank betuigd had, kwam de heër J. v. d. Idsert - „op één ha de allerhoogste in het corps" zoals de burgemeester hem noemde, voor het voetlicht. Voor do Brandweer is het geen geheim aldus de burgemeester doch' wellicht wél voor de burgerij, wat de heer v. d. Idsert iri zijn functie voor de burgerij heeft verricht. Met toewijding en kennis van zaken doet hij zijn werk en spr. is er bijzonder trots op' zulke topfunctionarissen te mogen hebben. Spr. beschouwde het als een onderscheiding voor zichzelf de heer V: d. Idsert de onderscheiding, die hij verdiend heeft in de volste zin van het woord; tc mogen uitreiken. Spr. hoopte, dat het hem gegeyen mócht zijn nog vele jaren zijn sprak op de hem eigen wijze alleen de brandweer weet, wat dat betekent een welgemeend dankwoord. De staf terug in Alkmaar. De bekende Oterleker Staf vorm de deze avond een hoofdstuk op zich. Een groepje mannen van 't corps had de vorige avond een vergeefse poging gedaan, om de staf, die iptussen van Santpoort via de fabrieksbrandweer van Van Gelder in Velsen te Bever wijk beland was, vóór deze jaar vergadering naar Alkmaar te krijgen. De heer D. Bokweg bracht hier uitvoerig rapport over uit. Er lagen niet minder dan veertig brandweermannen in Vel sen op de loer, om de staf te be machtigen. Zij moesten derhalve hun commandant teleurstellen. Doch groot was de verrassing, toen een groep van de Beverwi.ik- se Brandweer o.l.v. hun wnd com mandant, de heer J. Bleeker ter vergadering verscheen, om de staf aan de commandant van Alk maar te overhandigen. De heer Bleeker hield hierbij een originele speech. Hii gewaagde van het nor male verschijnsel, dat de brand weerziekte genoemd kan worden; daarnaast heeft zich echter een nieuwe vorm ontwikkeld, die men veilig de „stafkolder" kan noemen Dit laatste verschijnsel begint zorg te foaren en ingrijpen was noodzakelijk. Daarom werd in overleg met prof. Van Maarle veld besloten de patiënt in casu de staf onder een stevige nar cose te brengen en in observatie te nemen, terwijl intussen een deugdelijk geneesmiddel wordt uitgedacht. Wanneer deze methode zal zijn toegepast (bedoeld werd hiermee een herziening van het reglement dat op de staf betrekking heeft) zal de staf weer op haar basis Beverwijk terugkeren, opdat zij daarna weer op meer normale wijze haar levensweg kan ver volgen. Hiermee bood de heer Bleeker de staf aan de Commandant van Alkmaar aan, die de staf hier mee voor neutraal verklaarde. Het reglement op de staf zal na der worden herz'en. waarna de Alkmaarse Brandweer de staf' naar Beverwijk terug zal brengen. De heer v- Maarleveld hoopte, dat Beverwijk de staf dan nog lange tüd in zijn bezit mocht houden: want zo zei hii. de staf veroveren is geen kunst; wel een kunst is het ze te behouden. En s Alkmaar dan wee-.- in het be it van de Oterleker staf gekomen, die intussen met 'n 13- tal metalen plaatjes is versierd, waarin de namen der verschillen de brandweercorpsen staan ge graveerd, alsmede de data, waar op de staf in het (tijdelijk) bezit dier corpsen is geweest. Er ont breken dus nog 6 plaatjes aan. die er in de tijd, dat de staf in Alkmaar blijft, op zullen worden aangebracht- De organisatoren van de laat ste poging om de staf te verove ren. Iipd-en burgemeester Posch, die de staf vorig jaar tot goede prijs verklaarde en commandant van Maarleveld een taart aan, waarop de staf m smakelijke vorm was uitgebeeld. Na een gezellig samenzijn volg de een nachtelijk souper, waar onder de heer W. Middelbeek zich nog namens de pers tot de Brandweer richtte, dipkend voor de prett'ge samenwerking. In verband met het aanhangig wetsontwerp op het Brandweer wezen uitte spr. er ziin blijdschap over uit, dat zowel de Minister als de Kamer zich oP het stand punt stellen, dat het vrijwillig karakter van de Brandweren ge handhaafd moet blijven, waarmee hii de Alkmaarse Brandweer en haar commandant geluk wenste. De heer v-d, Idsert kreeg de gelegenheid -het slotwoord te spre ken; hii maakte hiervan gebruik door allen te danken, die zich bij zijn jubileum niet onbetuigd had den gelaten en tevens, om de Commandant, de heer van Maar leveld namens het gehele corps tc danken voor ziin leiding en ziin aandeel -in het welslagen van deze 73ste jaarvergadering. Huis Emmastraat in opbod ALKMAAR. Ten overstaan van notaris Mr. Joh. G. C. Zij nen werd Woensdagmiddag in het Gulden Vlies in opbod ge bracht het riante herenhuis met voor en achtertuin in de Em- mastraat no. 97. Het pand werd ingezet op f 10-000 en ondanks de weinige liefhebbers werd er met f 500 en later met f 100, geboden tot f 16.000.De af slag is bepaald op Woensdag 13 Februari, 's middags te drie uur in het Gulden Vlies. De eerder geannonceerde verkoping van het herenhuis aan het Nassau- plein is niet doorgegaan, daar het pand inmiddels uit de hand is. verkocht. VERGEEFS GEDREGD ALKMAAR Woensdagmiddag heeft de politie, onder leiding van inspecteur van der Bosch, geruime tijd gedregd rond de Emmabrug, nadat een jongetje had verklaard, dat daar een kind te water zou zijn geraakt. Men heeft echter niets gevonden zodat vermoed wordt, dat het hier een loos alarm betrof. Na een uur dreggen, een werk dat uiteraard vele kijkers trok, heeft de politie het zoeken op gegeven. Inmiddels was er een héle berg takken, bussen en oud ijzer naar boven gekomen. Nieuwe kranen in gaspuMet) ALKMAAR. Op verschillende punten van de stad hebben gas fitters van de Gemeentê-Licht- bedrijven een begin gemaakt met het aanbrengen van nieuwe kra nen in de putten van de gas leidingen. Het betreft hi-r een voorziening, die noodzakelijk, moest worden aangebracht aan. de z.g. persleidingen, de buizen, waardoor het gas -naar gemeen ten buiten Alkmaarwordt ge-, perst en die onder een hogere druk staan- BEKEND INWONER ZIEK ALKMAAR Een der oudste inwoners van Alkmaar, de heer P. Kleijmeer uit de Bloemstraat, is, naar wij vernemen, al gerui me tijd ernstig ziek. VICTORY-HOTEL Oud Alk maar, 8 uur WAPEN VAN HEEMSKERK Voorlichtings-avond voor emigranten, 8 uur. GULDEN VLIES: Turnlust, Nori-stop Revue, 8 uur. BIOSCOPEN: Rex-theater: Verstoten vrou wen, volwassenen. Cinema Americain: Paniek op straat, 18 jaar. Victoria-theater: Ohinees goud, 18 iaav. Harmonie: Mijn man is ver loofd, 18 jaar. Voorstellingen; hedenavond 8 uur. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf hedenavond 6 uur geopend de apo theek „De Bever", Emma- straat 36, apotheker P. J. Meurs. ALKMAARSE KAMERMUZIEK VERENICING Eén jonge pianist ALKMAAR. Het derde con cert van de Kamermuziekver- eniging zal plaats vinden op Dinsdag 12 Februari a.s. in het Gulden Vlies. Op die avond zal voor onze leden en belangstel lenden concerteren de jonge Ne derlandse pianist Theo Bruins, die zowel in het binnen- als in het buitenband buitengwoon groot sur- eeft gehad. Theo werd te Arnhem in 1929 o-ren. Hij studeerde aan het muzieklyceum aldaar, onder leiding van Jaap Spaan derman. In 1948 debuteerde hij met het Concertgebouworkest onder Eduard van Beinum- Na dit optreden werd hij in binnen- en buitenland geëngageerd, en speelde onder leiding van Wil lem van Otterloo, Raphaël Ku- belik, Pau van Kempen e.a. Hij voltooide zijn studies in Parijs. L.T.). afd. Alkmaar ALKMAAR. De LTJ afrl- A'k- maar herinnert de leden met hun dames er aan, dat op 8 Febr a.s. de hèer Dominicus een lezing over de Vrijmetselarij zal houden in de bovenzaal van het Wapen van Heemskerk om 8 u. Tevens 'is er gelegenheid voor het verkrijgen van kaarten voor de a.s. feestavond. DE HEER JB. PIERSMA KWART EEUW STOFFEERDER ALKMAAR Temidden van familie en collega's herdacht de heer Jb. Piersma alhier, het feit, dat hij vóór 25 jaar als stoffeer der bij de firma Spruijt („Kofa") in dienst trad. In de smaakvol versierde Marijke-zaal van Hotel „Victory" vond gistermorgen de feestelijke huldiging plaats. In zeer waarde rende woorden werd de jubilaris eerst toegesproken door zijn di recte chef, de heer W. Spruijt, die vooral de ijver en toewijding van de heer Piersma roemde. Hij stelde hem als voorbeeld van dé jongeren onder het personeel. Spr. overhandigde namens dc directie een stoffelijk blijk van waardering. Hierna voerde de directeur, de heer M. Spruijt nog het woord; deze sprak de wens uit, dat de jubilaris nog vele jaren op de zelfde wiize aan de firma ver bonden mocht blijven. Namens het gehele personeel sprak de heer Stubenifsky. Hij roemde de goede verhouding tus sen stoffeerders en het overige personeel en wees op de bijzon dere plaats die de stoffeerders in nemen in het grote geheel van de Kofa-zaak. Zij toch vertegen woordigen dikwijls de firma ver buiten de- woonplaats en helpen op deze wijze mede, de zaak' groot te maken. Ook zijn woor den gingen vergezeldvan een passend cadeau. De Chef-stoffeerder, de heer Enge) wenste de jubilaris nog vele jaren om in goede gezond- sprak. heid met ziin collega's samen te werken op dezelfde prettige wijze als tot nu toe. Ook deze spreker overhandigde een cadeau, bene vens bloemen voor Mevr. Piersma. Hierna bleef men nog enige tiid gezellig bijeen en bracht lubilaris de verdere dag in de familiekring door. Velen brach ten nog een bezoek aan zijn wo ning, waar talrijke bloemen een tolk waren van de waardering voor de zilveren jubilaris. FEESTAVOND POLITIECORPS ALKMAAR. Wie gisteravond onverhoopt voor de een of andere verkeersovertreding in handen van de politie mocht zijn geval len, zal bemerkt hebben, dat op die avond de bekende Alkmaarse gezichten onder de uniformpet verdwenen waren. Het waren manschappen van de Rijkspoli tie, die op deze avond en nacht dienst deden, omdat de Alkmaar, se Gemeente-politie in het Wa pen van Heemskerk haar jaar lijkse corpsfeestavond hield. En die is, naar wij konden consta teren, weer uitstekend geslaagd. Vooral het optreden van Jan van Ostade's cabaret uit Tilburg, met tal van goede nummers, viel zeer in de smaak. Onder de gasten waren burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema en de districtscom mandant van de Rijkspolitie ma joor mr. P. J. van der Steur. Het avondje-uit is de politie mannen, na een jaar intensief werk, goed bevallen. Dat was ook de indruk van de commis saris, de heer Dreeuws en van de voorzitter van de feestcom missie, inspecteur J. Haverlag, die namens de organisatoren het gebruikelijke welkomstwoordje A rtiiprtpTltlP de goedkoopste automobiel JPrijs voor pnderhetpers import n.v. autoValace 's gravenhage DEALER VOOR ALKMAAR EN OMGEVING: Gebr. Kleen, Paternosterstraat 8. Tel. 2976. „CITY-Garage", fee- breide jaarverslag van de Alk maarse Vrijwillige Brandweer, dat gisteravond werd uitgebracht door de secretaris, de heer C- de Zij brachten het offer, waartoe elke brandweerman steeds bereid moet zijn. Een ,iaar van grote branden is 1951 niet geweest dank zii de pa- in m verband werd ook dankbesr Óp j Sji mOnteur-concierge- De slangen werden op kaartsysteem gebracht en een nieuwe perspomp, werd aangeschaft. De brandweer be schikt over ca. 4000 m- slang van 2, 2% en 3-duims dikte. E,en nieuwe perspomp werd aange schaft, cm de slangen onder diuk te controleren; ook werd een ap paraat aangeschaft, om water te betrekken uit ondiepe en modde rige sloten. De kwaliteit van kleding en laarzen gin^ vooruit; één corps werd 'uitgerust met rubberbroe ken. Er is voorts éen Plan voor een slangentoren. Herinnerd werd aan het 40-,jarig jubileum van de heren Visser en v.d. Pol; eerstge noemde ontving bij zijn afscheid de zilveren legpenning. De heer v.d. Poll- volgde de lieer-Visser herinnerd aan het werk van de Grand, en waarin de geestige noot fdiunet brand- niet ontbrak, ontlenen wij het mees,er Koelman. volgende: Herinnerd werd aan de scheepsbrand te Vlaardingen waarbii vijf brandweerlieden het leven lieten; aan hun nagedachte nis werd een eresaluut gebracht. i.ir eervolle en verantwoordelijke functie te vervullen. Nadat de burgemeester hem het eremetaal op de borst gespeld hbd, dankte de heer v. d. Idsert voor deze onderscheiding. Hij had zijn -werk voor de Brandweer steeds- als zijn plicht beschouwd en noemde zijn brandweerjaren de- mooiste jaren van zijn leven. Hij hoopte nog vele jaren tot volle tevredenheid van zijn com mandant en tot heil van de bur gerij zijn krachten aan de Brand weer te mogen geven. Dé commandant sprak hierna de hoop' uit, dat het voorbeeld van d,e beide jubilarissen de ge hele, brandweer zou inspireren tot dezelfde plichtsbetrachting en bracht dank aan burgemeester Wytema, die zich de tolk van de burgerij had gemaakt en wiens woordgn een stimulans voor het gehele 'corns waren. Hij. richtte zich vervolgens tot de tejde jubilarissen in het bij zonder tot de hoofdbrandmeester v.d. Idsert, die hii mede namens ziin-echtgenote bloemen aanbood. Vervolgens ging hii over tot de installatie van de niéuwe leden, de heer K. v.d. Poll en de leden van Limmen, die hij wees op hun taak als brandweerman. Burgemeester Jb. Posch van Oterleek huldigde de heer v.d. Idsert nog namens het corps Oter leek onder aanbieding van 'n kist sigaren. Zo deed ook de heer Landman namens Oud-Goud. die met medewerking van de heer T. Etkarrtp bli deze gelegenheid epn telepatisch nummertje weggaf, dat aller bewondering afdwong. Hoofdbrandmeester v.d. Idsert de Mrent. (Ingezonden) ALKMAAR Do oplossing van het verkeersvraagstuk interes seert niet alleen ingezetenen, ook oud-Alkmaarders volgen misschien met nog meer belangstelling dan de inwoners zelve de ontwikkeling van hun geboortestad. Op uw suggestie, geachte redactie, ga ik daarom gaarne in en geef u hierbij miin visie op het vraagstuk weer. Ik ben het volkomen eens met uw geachte inzender van Zaterdag, dat oplossing van het verkeers vraagstuk zonder demping niet mogelijk is. Ik ga verder en beweer, dat oplossing zonder demping èn braak (afbraak) niet mogelijk is. Ik zie de oplossing in volg orde van urgentie als volgt: 1. Demping van het Verdron kenoord en verbreding van de Huigbrouwerstraat. 2. Demping van dc Mient en verbreding van de doorgang van het marktplein naar het kanaal (eventueel demping van Voor- dam en Kaarsemakersgracht). 3. Doorbraak van Langestraat naar Hofplein, vanwaar men weer het kanaal kan bereiken. Waarom heeft men hiervoor destijds hotel De Burg niet bestemd? 4. Verbreding van de Hofstraat (verlengde van Huigbrouwer straat), demping Baangracht, verplaatsing Emmabrug of plaat sing nieuwe brug, aansluitend op Lyceumstraat. 5. Demping Turfmarkt (even tueel met behoud van Schelphoek, voor afwatering van de Oude- gracht); verplaatsing van de brug tot voor de Oosterkolkstraat en de brug over de Baansingel naai de Vondelstraat. 6. Demping van de Linden- gracht voor parkeerterrein. TOELICHTING. 1 en 2;- Het verkeer in de binnenstad, vooral in de Langestraat, wordt hierdoor uit zijn isolement verlost. Men kan dan via de Bierkade naar de Friesebrug, naar de Voormeer, direct de Laat op, door de ver brede Huigbrouwerstraat of via het marktplein naar de Kanaal kade. 2. Vanaf de Friesebrug kan men via gedempte (of verbrede) Kaarsemakersgracht naar de Langestraat of Laat komen. 3. Het verkeer, dat het eerste gedeelte van de Langestraat be zoekt, kan direct weer via Hof- Êlein afvloeien in de richting 'en Helder of Friesebrug. 4. De grote uitbreiding van de stad in Oost heeft een directe verbinding met de stad naar het Ook ben ik het met inzender eens, dat Alkmaar meer service moet bieden op verkeersgebied; de bakens hadden al veel eerder verzet moeten worden. De bin nenstad moet toegankelijk zijn vanuit de buitenwijken; dat is het doel dus niet het behoud van historische schoonheid. Dat komt op het tweede plan. Dat men van dit schoon niet meer offert dan strikt noodzake lijk is, spreekt vanzelf. Alkmaar zit verkeers-technisch in een dwangbuis. Hy, die de moed heeft een oplossing groots aan te pakken, zal veel tegen stand ondervinden, doch latere generaties zullen hem prijzen. Nu reeds dient men rekening te houden met de toename in omvang en frequentie van het verkeer, zoals dit zich in de ko mende kwarteeuw zal ontwik kelen. Ik ontveins mij niet, dat men mijn oplossing zeer drastisch zal vinden; men bedenke echter, dat dit vraagstuk een drastische op lossing eist. Een gemeentebestuur moet in gevallen als deze ook durf tonen; gedurfde daden vin den later altijd waardering. Met inzender ben ik het niet eens, dat demping van de Oude gracht een van Alkmaars mooiste grachten dè oplossing, of een mogelijke oplossing zal bieden. Reden, waarom ik dan ook op het behoud van deze gracht prijs stel. De oplossing van het verkeers vraagstuk dient thans onverwijld en grootscheeps te worden aan gepakt; en dan dient men te be ginnen, waar het verkeer op de eerste plaats vastloopt, nl. aan het pinde van de Langstraat hii veroinaing met ae sraa naar nee net Jinae ran de Langestraat bij Kanaal> friesebrug enz. De Em mabrug ligt hiervoor te ongunstig, mede door zijn aansluiting op de Ridderstraat. 5. Verkeer van Vondelstraat en alles wat er achter ligt, of nog komt te liggen, heeft via Ver dronkenoord verbinding met de stad, alsmede een doorgang naar' de Friesebrug en de Kanaalkade. Iets wat leeft, is steeds aan verandering onderhevig. Ook vroegere generaties hebben de moed gehad offers te brengen voor de ontwikkeling van hun stad. Maar zou de achteruitgang van onze markten vergeleken met Schagen en Purmerend niet ziin oorzaak vinden in het feit, dat het veevervoer per vrachtauto te i veel belemmerd werd in Alkmaar? En wordt onze binnenstad (Langestraat-Mient) niet te veel gemeden door auto mobilisten, die door bonnetjes- uitdelende politiemannen belaagd worden? Heus, wil Alkmaar een leven de stad blijven, geen museum worden als andere dode stadjes in onze provincie, dan zal men de stad toegankelijk moeten ma ken voor het toenemend verkeer. Alkmaar moet tonen, dat het de koopstad van dit gewest wil blij ven. Alkmaarders: let op uw saeck. NASCHRIFT REDACTIE Een profeet, die in zijn eigen stad niet geëerd wordt Ook deze inzender, een oud- Alkmaarder, wjl zijn naam nog niet bekend maken. Hoewel hij nog heel wat verder gaat dan de Alkmaarse zakenman, die Zater dag aan het woord was, willen wij hem toch gaarne gelegenheid geven zijn radicale denkbeelden t.a.v. het verkeersvraagstuk uit een te zetten. Hetgeen natuurlijk niet betekent, dat wij zijn stand punt in, deze delen. Afgezien van de enorme finan ciële consequenties, die aan dit rigoureuze denkbeeld vast zitten, komt ons de demping van het Verdronkenoord, dat wij ons niet kunnen indenken zonder de dem ping van de Mient en het water langs de Voordam, onaanvaard baar voor. Juist omdat dan de Mient en de Kaasmarkt .in hun huidige schoonheid gedoemd zou den zijn te verdwijnen. En met de Kaasmarkt bedoelen wij in dit verband niet alleen het Waas- plein; wij vrezen, dat, als dit dempings-idee zou worden ver wezenlijkt, dan ook Alkmaars grootste attractie voor 't vreem delingenverkeer, de zomerse kaas markt, zou verdwijnen. En zou dat niet wat lijken op het slach ten van de kip met de gouden eieren? Wij kunnen ons dit Vrijdagse wiens ploeg als een -stoottroep beschouwd kan worden. De politie werd 68 maal voor brand gealarmeerd, w.o. 4 maal voor brand in buitengemeenten- De oorzaken van de vele kleine brandjes waren veelal terug te brengen tot slordigheid of achte loosheid der getroffenen wat be treft onvoldoende beveiliging van kachelniioen, vuile schoorstenen enz. In de meeste gevallen kon de politie het werk alleen af. met of zonder hulp van de betrokke nen en/of buren. In een twaalftal gevallen rukte de brandweer uit, waarvan driemaal naar buitenge meenten. Door spoedig ingrijpen werden on 15 Mei en 22 Mei grote bran den voorkomen in de Veiling en de gasfabriek. Op 14 Aug. werd assistentie verleend hii een brand in het atelier van Charley Toorop te Bergen, dat voor eon groot dee) behouden mocht bliiven. Twee maal trok de brandweer naar Oterleek; on 1 Oct.. '»ij de brand •n de boerderü van de heer J. X Posch aan d» Molenweg, en 24 Deccmher hii een brand in liet transformatorgebouw a'daar. Aan de preventie werd o.l.v. hoofdbrandmeester v. d. Idsert weer alle aandacht besteed: we kelijks had controle plaats in de bioscopen en schouwburgen: 89 smalfdms werden op brandbaar heid gekeurd. Er werden 380 nieuwe brandkraanbordjes aange bracht. waardoor d« brandkranen ook hii sneeuw spoedig te vinden zijn. Ook in Limmen en Oterleek worden steeds maatregelen ter voorkoming van brand getroffen. De brandblus-apparaten wer den geregeld gecontroleerd. Voor de veiligheidsmaatregelen op electrisch gebied werd brand meester Hartog ingeschakeld- De blus-installatie van de Grote Kerk stond ook onder voortdurende controle. Voorts werden door de brandweer w*achtóienstPn vervuld in schouwburgen, bij kermis- en circusvoorstellingen. De hooistekers. Wennips en Berger legden 112 bezoeken af, brand tengevolge van hooibroei kwam n;et voor, doch op een do- ziin bedrijven werden maatrege len ter voorkoming van brand ge troffen. Het materiaal verkeert in uit stekende conditie. Op 8 Juni werd de heer P. Palsma benoemd tot tafereel niet voorstellen zonder het water van de Mient en het verlengde daarvan naar het Kanaal. En begint men eenmaal met de demping van het Ver dronkenoord, dan moet die van de Mient c.a. daar noodwendig op volgen. Nee, als Alkmaar dan toch een offer aan grachtenschoonheid moet brengen, dan liever de Oudegracht met Lindengracht ge dempt, dan het Verdronkenoord met Mient enz. Intussen danken wy inzender voor de moeite, die hy genomen heeft om zich in dit moeilijke vraagstuk te verdiepen en zijn denkbeelden op papier te zetten. Wie volgt? RED. ,'N.H. DAGBLAD. deed W. Veldstra als brandweer man ziin intree In Burgerplicht. Aan J. Borst werd bij ziin af scheid het brandweerkruis met oorkonde uitgereikt. De heer Ver hoeve verleende 16 maal de eerste hulp bli overigens lichte ongeval len. Verschillende oefeningen, ook in 't kader der luchtbescher ming werden gehouden, waarbii prettig werd samengewerkt met de heer van Wilgenburg als com mandant van de luchtbescherming Verschillende cursussen werden georganiseerd, om de paraatheid der manschappen oP peil te hou den. Her.innerd werd voorts aan het overlijden op 82-jarige leeftijd van oe oud-brandmeester j, van Dijk en aan 't proefalarm tijdens het bezoek van de C.d.K-, die ziin grote tevredenheid over de brand weer tot uiting bracht. St. Nico- laas bracht het corps een bezoek en hoopt dit voortaan elk jaar te doen. De geschiedenis van de staf van Oterleek had de secretaris niet bij kunnen houden; hii meen de hiervoor te mogen verwijzen naar de persberichten. Over twee jaar in liet jubel jaar 1954 bestaat de Brandweer 75 jaar: met het oog op een als dan te houden tentoonstelling deed de secretaris een beroep op allen, die nog in het bezit ziin van foto's, verslagen, reglementen of attributen op de brandweer be trekking hebbend. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. guur weer Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust mogelijk tot storm achtig toenemende noord-weste lijke wind. Iets kouder. (Van onze parlementaire redacteur) De tweede kamer besloot gis ter om de vergadering van Vrii- dae aanstaande aan een debat over de broodnriis te besteden en alles wat hiermede verband houdt. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een verzoek van de heer Haken (communist) om de minister van Landbouw en Sociale Zaken over dit onder werp te mogen interpelleren. Dr. Kortenhorst wees er echter op, dat een ander desbetreffend ver zoek nog hangende is. Daarom achtte de voorzitter het wense lijker om de nota van minister Mansholt, die de kamer inmid dels over deze aangelegenheid heeft bereikt, tot onderwerp van debat te maken. Volgende week komt ook de gronds wetsherziening in behan deling waarvoor de voorzitter vier dagen dacht nodig te heb ben. West Newton. 7 Febr. (AP) De Koningin Moeder en Prinses Margaret hebben vanmorgen bii hun echtgenoot en Vader, die in ziin slaaDkamer op het land goed Sandrigham ligt opgebaard, gebeden. Koningin Elisabeth wordt van avond in West Newton verwacht. Vanmorgen vroeg arriveerde op Sandringham een detachement guards, dat de koning op zijn laatste tocht naar Londen zal be geleiden. De hekken die toegang geven tot de t'uinén van San dringham worden bewaakt door geüniformeerde politieagenten, die belangstellenden meedelen, dat er geen nieuws is. Het voorschrift dat men niet voor de hekken stil mag blijven' staan, als de koning aanwezig is, geldt echter niet langer. Woensdagavond defileerden ve le: trouwe onderdanen van de koning langzaam voorbij de hoofdingang. f Advertentie) Zelfs het nieuwste Ameri kaanse afweermiddel tegen griep blijkt niet volmaakt te zijn. Ook is dat niet, maar oogstte toch reeds 75 jaar uitsteken de resultaten. Per fles f5.15, f6.25, f7.25 BRUG ONKLAAR GERAAKT ALKMAAR - Vanmorgen vroeg is een vrachtauto van de L.T.B. ter hoogte van de gemeentereini ging tegen de stijlen van een op haalbrug aangereden. De brug werd zodanig ontzet, dat hij voor lopig niet meer te gebruiken is. Het zal wel enkele weken duren voordat de brug hersteld is. Het verkeer moet worden omgelegd. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren:: Elisa beth J. M., dv T. A. A. Milder en J. C. Verplanke; Helena M., dv J. van der Minne en A. C. Groot. Gehuwd: Joannes Zwart en Maria C. Sommer; Jozef Laten- stein en Ulkje Jongbloed. DOOR VERTREK VAN GEREPATRIEERDEN BERGEN. Op 1 Januari 1951 telde Bergen 9455 inwoners (4324 mannen 5131 vrouwen). Op 1 Januari j.i. waren die cijfers: 9237 (4207 mannen, 5030 vrouwen), een vermindering dus van 218 inwoners. In feite waren echter in het cijfer van begin 1951 879 gerepatrieerden begre pen. terwiil er op 1 Januari 1952 nog maar 284 gerepatrieerden in Bergen woonden. De eigenlijke „vaste" bevolking van Bergen is dus niet verminderd, maar iu- tqgendeel met 377 toegenomen tot 8953. „j Er werden in 1951 191 kinde- Ar K-MA AR u *p0SCer. !'en 111 Bergen geboren: 92 jonge- ALKMAAR. Het comité „De ties en 99 meisjes, terwiil er 59 Jeugd exposeert heeft een fol- personen overleden (35 mannen dertje uitgegeven, waarin nog en 24 vrouwen). Er vestigden eens uitvoerig het doel en dezich in Bergen' 1403 personen werkwijze van de jaarlijkse ten- (548 m. 855 vr.). terwiil er 1753 toonstelling ,.De Jeugd expo- personen vertrokken (722 m.„ seert wordt uiteengezet en I 1031 vr.). In dit vertrekciifer ziin waarin de jeugd wordt aange- dus niet minder dan 595 gerepa- spoord, met werkstukken aan trieerden, die elders onderdak (ADVERTENTIE) Een heerlijk spritskoekje Alleen met roomboter gebakken Slechts 35 Ct Pt gr' LAAT 129 TELEF. 2479 de tentoonstelling, die onder de Paas-vacantie wordt gehouden, deelte nemen, Het foldertje is aan alle directeuren van fabrie ken, hoofden van scholen én dok toren, voor de wachtkamer, ver zonden. Zaadwinkel L.T.B. in de Houttil ALKMAAR. De bekende zaad winkel van de LTB op het Luttik Oudorp is overgeplaatst naar de Houttil, in het winkelperceel van de heer Delemarre- Een ge. deelte van de winkel en een der étalages blijft gereserveerd voor de heer Delemarre zelf, die zijn zaak in foto-artikelen en sou venirs nog voortzet. vonder», waardoor wêer een aan tal pensions voor de zomer is vrij gak omen. Muzikale rondgang voor oud papier BERGEN Bergens Harmonie had afgelopen Zaterdag een enorm succes met het verzarrie- len van oud papier in samenwer king met de L.O.P. ten bate van het uniformenfonds. Zaterdag middag om 2.30 uur trekt zij er wederom met muziek op uit met assistentie van twee vrachtauto's welke belangeloos ter beschik king zijn gesteld. Al het oud pa pier heeft waarde, zelfs levens middelenverpakking tot vim-bus- ies en inhoud van de prullemand toe. LONDEN (Reuter-A. als „een heel gev om ziin eenvoud bi regering niet gemc ervan in een tiidsg nodig was voor h« Werd de last het geheugen ligt schap van de mon heid om hun konim ber, nooit geheel v Albert Frederik orge, Koning van van de Britse overz delen, zag het level kasteel York Cott: dringham op 14 De Hij was de tweede ning George V, die leed en van Koning als in het Engelse gewoonte is, nam hi oudere broer Edwa Prins van Wales, re dige leeftijd dienst Engelse Marine na school te Darmoutl bezocht. Hij was toe en reeds spoedig ve rang van adelborst i Tijdens de eerste in 1916, bevond hij z van de „Collingwood deelnam aan ae slaj Zijn gezondheidsti evenwel niet toe dat zeedienst bleef en I verbonden aan de Portsmouth, waarna vliegkamp te Crann werd. Hier volgde zijn bevordering toi dé luchtstrijdkrachti rijk. Na de eerste we 1918 kwam de jonge ministerie van luoh voordat hij zijn sti Universiteit van Ca ving, behaalde hij brevet. Intussen ha leidelijke bevorderil van luitenant-kolom In 1920, toen Prins, jarige leeftijd berei hij tot Hertog van ven, bij welke gele NAIROBI, 6 Feb Toen Elizabeth het i dood van haar huilde zij. Men denkt, dat zi; weg van Nyeri naai begeven en dat zij verder zal voortzet vliegtuig ..Argonaut' het ogenblik in IV vindt. De dood van de het eerst, meegedeel volg van het jonge ..East African Sta besloot de bevestigii wachter» die r; van Buckingham Pi gen werd alvorei ervan op de hoogte 14 DAGEN HAL AAN ONS 's-GRAVENHAGE Ingaande morgen z: landse Hof in verl overlijden van de Engeland halve rot voor de tijd van v< AMSTERDAM, 6 lygóon is bezig een samen te stellen va ten uit 't leven van Engelse Koning. I o.m. worden opgenc trek van Prinses E Zuid-Afrika, de een uit Londen, het ver ningin Wilhelmina oorlog te Londen e van het Nederlam paar aan de Britse 1 dien het technisch i zijn, er wordt vann; werkt, zal deze repo reeds in bioscopen i naai worden toegev Kroonprins Charlt de jonge Koningi en de Hertog van sinds gisteren tr Straks zal de jont al populair bij h „Prins van Wales inkomen van t Charles is alleen nieuwe Hertog vi meer dan één mil per jaa i.'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2