Jonge Koningin in zware rouw keerde naar Engeland terug REGERINGSVERKLARING Adenauer ondervindt een felle tegenstand van de socialisten Na een nonstop-vlucht van ongeveer vierduizend mijl OVER DE BUITENLANDSE POLITIEK Sergeant-vlieger Kohier uit Alkmaar omgekomen DAGBLAD VOOR ALKMAAR Engeland ontving nieuwe koningin Een abuis! Aankomst van Elisabeth II in Londen Minister Stikker geeft in de Tweede Kamer toelichting Lot van Duitsland en Europa staat vele jaren op het speT EN OMGEVING Vandaag legt zij eed op de Grondwet af De kwestie-Tunis Begrafenis van koning George Franse regering wint op 't nippertje Het Europese leger Bewapeningsdebat in West-Duits parlement Communistische obstructies Gemeentepolitie op maximale sterkte K.L.M.-employé's in New-York beroofd STRAALJAGER STORTTE NEER s HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., reap. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) NHD] VAN HEDEN Pagina* 1 Vrijdag 8 Februari 1952 46e Jaargang No. 12394 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 MET VERWONDERING had den wij onlangs, op de veelbe sproken persconferentie van het dagelijks bestuur der Katholieke Volkspartij inzake de resultaten van de overeenstemming met de zgn. groep-Steenberghe, verno men, dat in het ontwerp-Verkie- zingsprogram-1952 „met zoveel woorden was vermeld, dat de koers van de Partij o.a. ge grondvest was op de Pauselijke encyclieken en het Vastenmande- ment-1949 van de Nederlandse Bisschoppen. Wij meenden n.l., dat wij dit ontwerp nogal ern stig hadden bestudeerd en van een dergelijke, in de gegeven om standigheden nogal belangrijke vermelding hadden wij niets ge lezen Het Algemeen Secretariaat van de K.V.P. komt ons nu uit de droom helpen met de mede deling dat die vermelding voor komt in dat deel van de inlei ding van het ontwerp-program, dat „door een abuis" niet in de tekst is opgenomen, zoals de ze aan alle Kringen, Afdelingen, enz. enz., enfin, aan alle organen van de Partij, in het oranje boekje is toegezonden. Dat is een beetje een vreemde geschiedenis, omdat het „abusie velijk" niet meegenomen deel heel belangrijk is voor de prin cipiële instelling van de Partij en de reglementaire voorbehan deling in afdelingen en kringen, al per 1 Februari j.l. is afgeslo ten. Enfin wij nemen maar aan, dat de opneming van dat deel der algemene inleiding verschil lende amendementen, door de kringen ingediend, zal ondervan gen. In het nu dus volledige ont werp, dat hierdoor weer met ruim één bladzijde wordt uitgebreid, wordt gezegd, dat in, het huidige tijdsgewricht met alle kracht moet worden gestreefd naar het nader bij brengen van een c h r i s t e- lijke wereldorde. Het is goed, dat het program nu nog eens nader vermeldt, wat daar onder is te verstaan. En het pro gram zegt er dan van: „Samen werking tussen de volkeren en samenwerking in het eigen volk op de grondslag van Christus' leer." Hiertoe moet de Nederlandse politiek, zo wil het 't ontwerp, werkzaam zijn, en daarbij moet haar steeds voor ogen staan, dat de mate van haar welslagen „nauw samenhangt met de me dewerking, die vanuit het maat schappelijk leven en vanuit het gezinsleven, met de hun eigen taken, geboden wordt." Om deze Nederlandse politiek naar de beste resultaten te voe ren, richt de K.V.P. zich, zo le zen wij verder in deze toege voegde verklaring, in overeen stemming met haar Algemeen Staatkundig Program, naar de Pauselijke brieven en toespra ken, alsmede naar het Vasten- mandement 1949" (aan welke laatste mededeling de nadere toe voeging „van de Nederlandse Bisschoppen" geen overbodigheid zou zijn, menen wij.) Zeer verheugend vinden wij het ook, dat dit deel van de in leiding nu ook uitspreekt, dat de K.V.P. aldus haar politieke bij drage wil geven „allereerst aan, de mogelijkheid van een be tere beleving van het Christen dom, vooral door de wegen te lianen naar een Christelijk werk leven en een versterking van het Christelijke gezinsleven." De K.V.P. ziet dan verder hier- bii als onmisbaar: waarborging van de rechten van de menselijke persoon en haar gemeenschap pen verdieping van de sociale gezindheid, versterking van de menselijke persoonlijkheid en de reele mogelijkheid tot opbouw en ontplooiing van het gezin naar de natuurlijke zedewetten waar toe thans vooral de woningvoor ziening de aandacht moet heb ben. De Partij staat op het stand punt dat aldus ook een hecht fundament verkregen wordt voor duurzame vr ij hei d en. welvaart, die met vereende krachten van overheid en bur gerij moeten worden beschut en tot ontwikkeling gebracht. Bijzondere inspanning zo wordt verder gezegd, is hierbij ver eist, nu wij leven in een tijd van ongemene moeilijkheden, die van allen bijzondere offers vragen; die naar de mate van ieders kracht behoren te worden tege moet getreden; en die door aller kracht gezamenlijk moeten en kunnen worden overwonnen. Dwingender dan ooit eist deze bijzondere inspanning, dat de rechten van de menselijke per soon hun vruchtbare werking kunnen oefenen en dus worden geëerbiedigd, de onderlinge ver antwoordelijkheid der mensen wordt erkend en mede door mid del van. hun maatschappelijke groeperingen tot werkelijkheid wordt gebracht, en dat algemene leiding en toezicht der Overheid worde uitgeoefend en aanvaard". Daarop sluit dan aan dat klei ne deel van de algemene inlei ding, dat wèl in het eerste ont werp was opgenomen en dat de gedachte der saamhorigheid in katholieke geest en der samen werking nader uitwerkt. Het nagezonden deel der in leiding werpt op sommige zaken een nieuw, verheugend licht. Laat ons hopen, dat het reeds veelbesproken program straks op de Partijraad zonder al te veel hindernissen en zonder verdere „abuizen" de gelukkige eind streep haalt! Utrechts gemeenteraadslid weer in vrijheid Het op 12 Januani op vermoe den van heling gearresteerde gemeenteraadslid de advocaat en procureur mr. J. W. A. van E. is heden in vrijheid gesteld. Het on derzoek in zijn zaak wordt door de Utrechtse recherche nog voort gezet. A.P. meldde gisteravond uit Londen, dat koningin Elisabeth II gistermiddag om negentien minuten over vijf (Ned. tijd), na een nonstopvlucht van 4000 mijlen met de .Atlanta" op London Airport landde. Toen het toestel in zicht was, kreeg al het overige luchtverkeer opdracht uit de onmiddellijke nabijheid van het vliegveld te blijven. De koningin en haar gemaal werden ontvangen door de premier Churchill, de hertog van Gloucester en vooraanstaande politici. Het was precies een week ge leden, dat de toen nog vrolijke prinses afscheid nam op hetzelfde vliegveld van haar vader, wijlen koning George, om een bezoek te brengen aan Afrika, Ceylon, Australië en Nw. Zeeland. Gister middag keerde een in zware rouw gedompelde vorstin terug. Dui zenden waren op de been om het moment mee te maken, dat de jonge koningin voet aan wal zou zetten op vaderlandse bodem, Het was triest weer. Een loodgrijze hemel bedekte Engeland. Dauk aan bemanning. Voordat koningin Elisabeth het vliegveld verliet, dankte zij met zachte stem de mannen, die haar hadden thuis gebracht. De vorstin zag er bleek en vermoeid uit, maar huilde niet. Op de weg naar huis ontblootten de mannen hun hoofden en zwaaiden de vrouwen met zakdoeken. De koningin wuif de de menigte toe. Prins Philip keek strak voor zich uit. Intussen werd koningin-moeder Mary telefonisch op de hoogte gesteld van de aankomst van het koninklijk paar. Onmiddellijk be gaf zij zich naar Clarence House, om de ontvangst van haar klein dochter voor te bereiden. Zodra Koningin Elisabeth op Clarence House arriveerde, werd daar voor het eerst Haar ko ninklijke standaard gehesen. Zij belde spoedig daarna haar moe der en prinses Margaret. °P die op Sandringham gebleven wa ren sedert haar bezoek aan de kerk, gistermorgen. De piloot van het toestel dat koningin Elisabeth naar Londen terugbracht, vertelde, dat de ko ningin tijdens de vlucht over de Alpen twintig minuten op de plaats van de tweede piloot in de cockpit had gezeten en daar filmopnamen maakte, speciaal van de Mont Blanc. Koningin Elisabeth zal van daag de eed on de Grondwet af- leggen ten overstaan van de Kroonraad in St. James Palace. Daarna zal zii met haar man naar Sandringham reizen, om aanwezig te ziin bii het over brengen van het stoffeliik over schot van haar vader van het koninklijk landgoed naar de dornskerk. waar het tot Maan dag opgebaard zal bliiven- Nadat koningin Elisabeth de eed zal hebben afgelegd, zal zii officiëel tot koningin en „Hoofd van het Gemenebest" worden uitgeroepen. Herauten zullen de officiële proclamatie voorlezen op het binnenplein van St. James Palace, op Charing Cross, Tem- plP Bar en Royal Exchange, waarna van de Tower 62 kanon schoten zullen worden afge vuurd. Winston Churchill hièld gis teravond een bewogen radio-toe spraak tot het Britse volk, waar in hij o.a. zeide, dat koning George de laatste maanden over de dood gesproken had als of deze een metgezel was, een kenhis die hij herkende en niet vreesde. „Tenslotte kwam de dood als een vriend en. na een gelukkige dag van zonneschijn en snort, nadat hii degenen, die hem het meest lief hadden, goeden nacht had gezegd, viel hii in slaap, zoals iedere man of vrouw, die er naar streeft God en niets an ders te vrezen, mag honen te kunnen doen", aldus ChnrchiU. PARIJS, 7 Febr. (A.P.) De Tunesische leiders hebben ver klaard, dat zii, voor zii tot nieu we besprekingen over het Frans- Tunesische geschil overgaan, als eis stellen dat de Fransen een einde zullen maken aan de staat van beleg in het Noord- Afrikaanse protectoraat. Voorts hebben de Tunesiërs verzocht een einde te maken aan de actie van de Franse Politie, waardoor tal van Tunesische po litieke leiders geïnterneerd wer den in een kustplaatsje in West- Tunesië. Met hetzelfde vliegtuig, waarmede zij als Prinses naar Afrika was gevlogen is Koningin Elizabeth de tweede Donderdag avond in Londen teruggekeerd. (ANP-Telefoto) LONDEN. Koni g George zal Vrijdag 15 Februari in de St. George-kanel van het kasteel Windsor worden begraven, aldus is gisteravond bekendgemaakt. Zün stoffeliik overschot zal Maandag per trein van San dringham naar Londen worden overgebracht, waar het Dinsdag. Woensdag en Donderdag in de Westminster-hall van de parle mentsgebouwen zal worden op gebaard. Het is thans zo goed als ze ker, dat vele vorstelijke persoon lijkheden de begrafenisplechtig heden zuilen bijwonen, zoals Prins Bernhard der Nederlanden, Koning Gustaaf Adolf van Zwe den, Koningin Louise van Zwe den en het Griekse Koningspaar. President Truman zal zich bij de begrafenis doen vertegen woordigen door Amerika's mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. Koning Faroek wordt verte genwoordigd door Prins Abdel Moheim. Z.H. Paus Pius XII heeft di rect na het bekend worden van 't overlijden van Koning George een telegram van deelneming ge zonden- Gestolen miskelken gevonden Te Doornenburg in de Orer- Betuwe zijn gisteren in de nabij heid der noodkerk twee kostbare miskelken gevonden, welke se dert half Januari vermist werden nadat in de kerk een inbraak was gepleegd. Van de inbrekers ontbreekt tot dusver ieder spoor. Standbeeld voor Mgr. Nolens Een door de Venlos* gemeente raad in het leven geroepen stich ting heeft aan de beeldhouwer Charles Vos opdracht-gegeven tot het ontwerpen van een stand beeld voor Mgr. Nolens, dat men nog dit jaar hoopt te kunnen plaatsen. In de Tweede Kamer legde de minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, een regeringsverklaring af inzake de Europese defensiegemeenschap. De minister tijdens de verklaring. Rechts de minister-president dr. W. Drees en links de minister van Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen ir. L. A. H. Peters. PARIJS. De Franse regering die aan het met voorrane be handelen van een wetsontwerp over loon-hervormingen de ver trouwenskwestie had verbonden, heeft gisteravond laat met 292 tegen 275 stemmen dit vertrou wen van de Nationale vergade ring gekregen, dank zii een af zonderlijk gesprek dat premier Faure op 't laatste ogenblik met de gematigde conservatieven voerde. Men voorziet echter gro te moeilijkheden voor het kabi net. LUIK ZONDER GAS LUIK (A.P.). De huisvrou wen in Luik en omgeving zullen het veertien dagen of langer zon der gas moeten stellen. Gisteren weed de gaslevering aan particulieren stopgezet. De stopzetting is het gevolg van een explosie, die de vorige week Slaatsvond in de Esperance-Long- oz fabrieken bij Luik. De gas levering aan de industrie vindt normaal doorgang. De regering heeft, naar de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, gisteren in de Tweede Kamer mededeelde, voorgesteld dat gemeenschappelijk door de NATO en de Europese defensie gemeenschap wordt opgetreden in geval van agressie of bedreiging met agressie tegen een lid van een dezer organisaties. Het voorstel was gedaan om een oplossing te vinden voor de twijfelachtige positie, welke West-Duitsland thans in de organisatie van de verdediging inneemt. Het wordt thans bestudeerd, zowel door de autoriteiten van de defensie gemeenschap als van de NATO. Het voorstel wil een bepaling gemaakt zien, dat een gemeen schappelijke bijeenkomst werd ge houden door de raden van de NATO en het Europese leger in geval van agressie, bedreiging met agressie of in andere gevallen dat zij nuttig geacht kan worden. Anders, aldus de minister, zou den zich twee situaties kunnen voordoen: 1. Dat een Europees leger zou moeten optreden zonder de hulp van de andere NATO-partners. 2. Dat de NATO zou optreden, terwijl door een veto van een der leden van de Europese defensie gemeenschap, het optreden van een Europees leger verhinderd zou worden. Financiering. Over de financiering van de BONN, 7 Febr. (A.P.Kanselier Konrad Adenauer heeft vandaag in het West-Duitse parlement het debat geopend over zijn voorstellen, om Duitse soldaten te doen deelnemen aan de verdediging van het Westen. De kanselier betoogde in zijn rede, dat het lot van Duitsland en geheel Europa vele jaren op het spel zou staan. De parlementsgebouwen waren zwaar bewaakt door politietroepen, omdat demonstraties van communisten werden gevreesd. De aanval van de socialisten was uitermate scherp. obstructies van communisten, die herhaaldelijk de rede verstoorden. De communisten moesten meer dan eens tot de orde worden ge- Adenauer deelde mede, in de inleiding tot het debat, dat de Duitse divisies vooreerst uit vrij willigers zullen bestaan en dat eerst op een later tijdstip de in stelling van de dienstplicht nood zakelijk zou zijin. Adenauer sprak ongeveer 2 uren en werd voort durend onderbroken door felle 's-GRAVENHAGE. De minis ter van Binnenlandse Zaken heeft de tijdelijke wervingsbe schikking gemeen tepolitieperso- neel 1950 ingetrokken, daar met ingang van 1 Februari 1952 de feitelijke sterkte van de gezamen lijke gemeentelijke politiecorpsen gelijk wordt geacht aan de toe gestane maximumsterkte dezer gezamenlijke korpsen. België accoord met toetreding Griekenland en Turkije N.A.V.O. BRUSSEL, 7 Febr. (ANP) De Belgische Kamer heeft Don derdagmiddag het wetsontwerp houdende de goedkeuring van het protocol bij het Noord-Atlantisch Verdrag betreffende de toetre ding van Griekenland en Turkije met 165 tegen 9 stemmen bij 6 onthoudingen goedgekeurd. roepen. De kanselier herhaalde, dat de berichten alsof hij de oplossing van het Saarconflict en de toe lating van Duitsland tot de N.A.V.O. als voorwaarden had gesteld voor de Duitse bijdrage, beslist onwaar waren. Wel dient er een direct verband te worden gelegd tussen Duits land en de N.A.V.O. .„Wij kunnen geen jonge Duitsers onderwerpen aan organen, waarop wij geen invloed hebben', zo meende hij. De kanselier herhaalde zijn op vatting, dat de overeenkomst tus sen Parijs en Bonn over de Saar was geschonden. Hij meende, dat achter de Franse houding „com munistische propaganda school". Zijn rede wekte weinig bijval, zelfs van zijn eigen coalitie. De toespraak werd de zwakste ge noemd, die hij tot nog toe in de Bondsdag had gehouden. Er ont stond groot tumult bij de socialis ten, toen hij hun klacht bij de constitutionele rechtbank over de grondwettelijkheid van de dienst plicht „kansloos" achtte. Socialistische aanval. In de middaguren vielen de socialisten Adenauer scherp aan. Woordvoerder was Ollenhauer, die de zieke Schumacher ver vangt. Zijn fractie bestond niet uit „neutralisten" en zij had niets tegen een verdediging tegen het communisme. Het plan van Ade nauer achtte hij fout, omdat ook de sociale rechtvaardigheid een plaats moet hebben en de bewa pening de oorlogskansen zou ver groten, op het moment, dat deze thans afneemt. PROEFBORING BI) „VERBRANDE PAN" BERGEN Aan de rand van 't duinterrein „De Verbrande Pan" is men gisteren aan de Heeren- weg begonnen met een proefbo ring voor het Provinciale Water leidingnet. Mien zal tot 80 meter diep boren en daar het water on derzoeken. Het resultaat wordt in deze omgeving met angst tege moet gezien, omdat de boring 50 meter vanaf grote complexen land en tuinderijen wordt ver richt. Gaat men van deze boring gebruik maken, dan zullen zeer zeker de gevolgen hiervan door uitdroging van gronden niet uitblijven. defensie-inspanning is reeds over eenstemming bereikt. Van meet af aan zullen inkomsten en uit- faven in een gemeenschappelijke egroting worden opgenomen. De parlementen van de deelnemende landen zullen in de gelegenheid worden gesteld de nationale con tributies te voteren. De gemeenschappelijke verga dering van de Europese defensie zal dezelfde zjjn als die, welke voorzien is in het verdrag voor de gemeenschap van kolen en staal. Het hof van de gemeen schap voor kolen en staal zal ook fungeren voor de defensie. Het gebruik van het veldleger zal komen te berusten bij de SHAPE. Het probleem van de grondverdediging van Nederland is nog in studie. De zeegaande vloot van Nederland zal niet worden ingebracht, maar deel uit maken van het commando in de Noord-Atlantische Oceaan. Minister Stikker heeft in een persoonlijk woord de achtergrond van het een en ander getekend. „Er is nog lang geen toestand in de wereld die als grondslag kan dienen voor een duurzame vrede". Tegenover de militaire macht van de Sovjet-Unie kunnen we slechts „kraeht" stellen, zo merkte hij op. Spr. schetste in korte trek ken de agressie-methoden van Rusland sedert 1945 en merkte op, dat het de regering alles te doen is om mede te helpen aan een krachtige Westerse defensie. NEW YORK, 7 Febr. (Reuter). Twee met revolvers gewapende mannen hebben op het interna tionale vliegveld van New York twee employé's van de K.L.M. beroofd van bont en vulpennen ter waarde van ongeveer 4.550 dollar. In de vrachtloods werden de twee employé's gebonden en werd hun een prop in de mond gedaan. De rovers lazen zorgvuldig de ladinalijst door en verdwenen met twee pakketten bont van elk 2.000 dollar waarde en een pakket vulpennen van 550 dollar in de auto van een van hun slacht offers. Zij waren op het vliegveld aangekomen in een auto, die zij gestolen hadden van een substi tuut-officier van Justitie. Gistermiddag om half vier is een straaljager der luchtstrijd krachten op de vliegbasis Leeu warden verongelukt. De bestuur der van het toestel, de militaire vlieger Carl Kohier uit Alkmaar, kwam hierbij om het leven. Het verongelukte toestel was een Thunderjet. Het toestel was tege lijk met drie Meteors in de lucht en stortte neer tussen Marssum en Beetgumermolen, aan de rand van het vliegveld Leeuwarden. Ooggetuigen zagen een grote steekvlam uit het neergestorte vliegtuig omhoog schieten. Tot ver in de omtrek werd de slag gehoord en in de binnenstad dreunden de deuren en de ramen. Carl Kohier was de enige zoon van de bekende muziekleraar Willv Kohier en oud-leerling van het R.K. Lyceum. Na het Lyceum bezocht hij de Technische Hoge school te Delft, vanwaar hii bij de landmacht kwam. Later be landde hii bii de L.K.S. en ging voor 13 maanden naar Amerika (Arizona en Texas) waar hij werd opgeleid tot straaljagerpiloot. 29 Juni 1951 kwam hij in het vader land terug, waarna hii in Breda tot officier werd opgeleid. Juist deze week was hii met deze stu die klaar gekomen- Hii was sinds 2 Jajj. van dit jaar geduwd. De plechtige H. Mis van Re quiem wordt a.s. Maandag opge dragen in de St. Josephkerfc te Alkmaar. Carl Kohier was 26 jaar en woonde aan de Westerweg. Onze deelneming gaat uit naar ziin ionge weduwe en ziin ouders en verdere familieleden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1