Op wo Voorstellen tot wijziging vermakelijkheidsbelasting K.V.P. Alkmaar groeide met 120 nieuwe leden Vraaggesprek over Alkmaarse Braderie" K.V.P. Bergen handhaafde het ledental op Opbrengst voor de gemeente zou met f 7400.— dalen Ook twe een ext ALKMAAR EN OMSTREKEN AGENDA BALDADIGHEID kostte weer f 570.- Alkmaarse orgels voor Amerika Het zomerfeest gaat door Veel belangstelling voor emiqratiefilms Werkgroep wordt voorbereid PAClNA 2 VRIJDAG-8 FEBRUARI 1952 ALKMAAR In de eerstkomende raadsvergadering komt aan de orde een voorstel tot wijziging van de Verordening op de Vermakelijkheidsbelasting, zulks naar aanleiding van verzoek schriften van bioscoopexploitanten en andere ingezetenen. B. en W. merken op, dat de Alkmaarse belasting op bioscoopvoor stellingen tot de laagste in het land behoort. Zij bedraagt thans 35 van de zgn. bruto-opbrengst; vóór 1 April '48 was dit 20 Terugvallen op dat oude tarief zou, bij de huidige recettes, de gemeente f 40.000.per jaar kosten. De onstabiele financiële toestand van de gemeente maakt het onmogelijk, op dit punt aan de wensen van adressanten tegemoet te komen. B, en .W. achten zich boven dien van overheidswege aan het tarief Van 35 procênt gebonden, waahmee Alkmaar niet afwijkt van< andere steden. Wat het tweede verzoek van de bioscoop-exploitanten betreft: vrijstelling van belasting, althans vermindering tot één-vierde -van het normale tarief, voor bioscoop voorstellingen, waarin uitsluitend of in hoofdzaak films worden vertoond, bedoeld in art. 1 van de'Bioscoopwet of films van bij zondere culturele of artistieke waarde, zijn B. en W. bereid, adressanten in zoverre tagemoet te komen, dat zij voorstellen, voor de vertoning van films, welke door de. Centrale Film keuringscommissie onder deze wetsbepalingen worden gerang schikt, het belastingtarief van 35 tot 20 procent te verlagen. Ver der wiljen B. .en W. niet gaan, aangezien er géén aanleiding be staat, om deze filmvertoningen laiér te 'belasten dan andere vermakelijkheden van culturele waarde .(toneel, muziek, zang e.d.L Op het verzoek van adressan tent, om hun de gewaarmerkte toegangsbewijzen kosteloos te verstrekken, hetgeen de gemeen te op 2800.— zou komen te staan, stellen B. en W. voor af- wü'zehd te beschikken. Wel ach ten zij aanleiding aanwezig om de bepaling te laten vervallen, dat voor het waarmerken van door de ondernemer bekostigde toegangsbewijzen, betaling dient te\ geschieden. Het dansen "Van de exploitant van „Het Wapen van Heemskerk" was een verzoek ingekomen, de vermake lijkheidsbelasting op het dansen te verlagen. Hiervoor is het tarief 50 procent, d.w.z. een derde van het door het putbliek betaalde entree-geld. Bedoelde exploitant betoogt, dat met dit tarief de exploitatie niet meer lonend is, zodat hij tot sluiting van zijn dansgelegenheid zou moeten overgaan. Hoewel het de bedoeling is-, al dus B. en W„ dat de ondernemer de vermakelijkheidsbelasting verhaalt op de bezoeker, en het niet de taak van de gemeente is. in de kosten van de ondernemer bij tp dragen door- een gedeelte van de belasting te offeren, vin den B. en W. in de achteruit gang van de bezoekcijfers (in '195th 32.374 en in Ü951: 25.520) aanleiding, de raad voor te stel ler» het tarief voor het dansen terug te brengen van 50 op 35 procent. Voor het dansen na af loop van andere vermakelijk heden blijft het tarief 20 procent. Godsdienstige films Ten aanzien van het adres van ds. J. Dikboom. verzoekende vrijstelling van belastirtg voor filmvoorstellingen door kerke lijke instellingen gegeven, ver klaren B. en': W. zich bereid crn tegemoetkomende houding aan té némen: deze willen zii uit strekken tot alle'op godsdienstig- zedelijk' gebied opvoedend wer kende instellingen en verenigin gen. Daar bij dit genre filmvoor stellingen naar de mening van B. en .W. "het element .vermaak" niet gëhèel valt uif. te schakelen, willen B. en W. geen algehele vrijstelling verlenen. Zij stellen de raad voor. in deze gevallen de h.elft van de gewone belasting te h^ffei), mits de films vallen onder art. 1, lid 2 van de Bios coopwet; yoorts. willen zij deze reductie .uitbreiden tot andere vermakelijkheden, met, een ge lijk doel georganiseerd. Motorwedstrijd en Ten aanzien van de belasting op motorwedytrijden stellen B. eh \V. voor, gedeeltelijk terug te komen op de in 1959 doorgevoer de verlaging van 50 op 25 pro cent, en deze vermakelijkheden te brengen in de tariefklasse van 35 procent. De huurvargoed'ing aan het Spórtparkbedrijf zal in gelijke mate., moeten worden vermin derd. Er ontstaat hierdoor pen meer zuiVéïip vèrhouding ten op zichte van--ander luxe-vermaak. Ten aanzien van televisie-ver toningen in openbare localiteiten waarvan' dé belastbaarheid tot uitdrukking moet worden ge bracht, merker» B. en W. op dat, indjleri reeds uit anderen hoofde, opp.efvlaktehelasting wordt be- taalfi het uiteraard niet de be- doè&iigris, deze nogmaals te hef- fenz-vóoi televisievartonimgen. Voor de jeugd Voorts willen B. en W. vrij stelling 'invoeren voor toneel voorstellingen, .filmvertoningen en concerten met eer» paedago- gisc'hf doel enuitsluitend voor personen gegeven., mits digde belasting niet vooruit, doch achteraf te doen betalen. Tenslotte stellen zii voor, in de verordening eer» bepaling op te nemen, volgens welke de Chef van de Tweede Afdeling ter ge meente-secretarie de aanslagen in de vermakelijkheidsbelasting vaststelt. Resumerende ramen W. de hierbij voorgestelde tariefs verlagingen op een inkomsten derving van ƒ7400.(bioscopen ƒ4000.dansen ƒ2550.gods- dienstig-zedelijkc instellingen etc. ƒ400.kinderfeesten e.d. ƒ300.paedagogische voorstel lingen ƒ150.Zij stellen voor de wijzigingen te doen ingaan met terugwerkende kracht van af 1 Januari 1952. (Advertentie) BIOSCOPEN: Harmonie: Samscn en Delila, 14 jaar; Victoria-theater: Ont wrichte Jeugd, 14 jaar: Cinema Americain: De man die terug kwam, 18 j.; Rex-theater: Californië, 18 jaar. Voorstellingen: He denavond 8 uur. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf zes uur ge opend de apotheek „De Bever", Emrnastraat 36. %LKMAAR Het traditionele drie-maandelijkse staatje van de politie en de dienst van Openbare Werken vermeldt weer tal van baldadigheden, door de lieve jeugd van Alkmaar bedreven, waarbij o.a. 16 ruiten sneuvelden en aan twee gebouwen schade werd aangericht. Ook het lopen op de spoorbaan, hoewel met de frequente treinenloop uiterst ge vaarlijk, schijnt nog een geliefde sport te zijn. Tal van straten vertoonden weer gaten in 't weg dek, veroorzaakt door het feit, dat men om kuiltjes te maken voor het knikkerspel, gewoonweg een paar klinkers uit de straat haalt. Die kuilen in de straat le veren natuurlijk voor het verkeer en ro:et .in het minst voor de fietsers, tal van gevaren op, om maar te zwijgen van de dure Ste nen die zonder meer in de grach ten en vaarten terecht komen. Ook in de plantsoenen zijn ver schillende bomen vernield. De kosten, voortvloeiende uit deze vernielingen en beschadigihgen belopen de som van rond de 570 gulden, geld dat voor de gemeen schap heel wat beter had kunnen worden besteed ALKMAAR De naam van de bekende Alkmaarse Orgelfabriek de fa. B- Pels en Zn. heeft in 't buitenland een zeer goede klank. Vermeldden wij enkele weken geleden, dat een orgel in aan bouw was voor de Christelijk 'Gereformeerde kerk in Peoria (Iowa), met 14 registers en 2 manualen, welk orgel onlangs is geplaatst en buitengewoon vol doet; over een kleine vijf weken zal wederom een orgel van 17 registers, twee manualen en voet pedaal. en electrische windaan- drijving geplaatst worden in de Gereformeerde Kerk van 't stad je Holland (Michigan). Momen teel is nog eenzelfde orgel in aanbouw, bestemd voor de Chr. Gereformeerde Kerk van het plaatsje Cicero bii Chicago. Optie voor Z.L.T.B. ALKMAAR B. en W. stellen de Raad voor aan de Z.L.T.B. optie te verlenen tot aankoop van een perceel bouwterrein aan de Oosterweezenstraat, groot 1734 m2 tegen de prijs van 14 per m2, totaal 24.276, zulks tot 1 Jan. '54 en onder «de gebruikelijke voorwaarden; ALKMAAR. Er staat del Het bestuur stelde voor de K.V.P. dit j,,r h,«i ten. i s-sasfc zoals de voorzitter van de atd. aan hogere regionen aanmerke- Alkmaar van de Kath. Volks- lijk verhoogd zijn, moest ook de nartii He heep G A H dp Zeeuw contributie verhoogd worden, partij, de heer U. A. H. de Zeeuw, Voorge6teld werd f 3 per lid in zijn openingswoord voor de vergadering van Donderdagavond te kennen gaf. Het stemde hem daarom verheugd, dat ook de dames weer eens acte de pre sence gaven en hij zag daarin een teken van groeiende belang stelling in de politiek. De voorzitter wees de verga dering o.a. op het nieuwe kies reglement, dat de mogelijkheid opent dat personen met voor keurstemmen in de Kamer wor den gekozen. In de afdeling Alkmaar is een bloeiend leven te constateren. In het bijzonder werd er gewerkt om het aantal leden te vergroten. Er zijn propagandisten op pad gegaan, die al 120 nieuwe leden hebben aangebracht. De heer de Zeeuw herinnerde nog eens aan de zo geslaagde uitwisseling met de C.D.U., die goede contacten heeft tot stand gebracht en be sloot zijn openingswoord met een oproep tot de leden om steun te verlenen bij. de komende verkie- zingsaetie, waarvoor minstens een 25 a 30 propagandisten nodig zijn. Candidate» Door de vergadering werden vóór de Tweêdë Kamer eandidaat gesteld de heren mr. P. M. J. Nolet, rechter te Alkmaar, die tevens door het bestuur eandi daat is gesteld; de heer W. Gey- scl te Ouderkerk, voor de vee houders; Frans v. d. Gun, specia list op het gebied der volkshuis vesting te Utrecht en mevr. dr. Rohling-van Spanje te Bloemen- daal. Het bestuur stelde voorts nog voor de heren Jac. Groen Azn. voor de agrarische bevolking, E. Clynck en C. J. v. d. Ploeg voor de arbeidende groepen en Th. S. J. Hooy voor de middengroepen. Deze candidaténlijst zal door het bestuur naar het kringbestuur worden doorgestuurd. Wie echter gedacht had, dat de kous hiermede af was, had het mis! Na een korte pauze kwamen verschillende leden nog met nieuwe candidaten aandragen, over wier plaatsing op de candi daténlijst nogal discussie ont stond. Het bestuur bleek aanvan kelijk niet bereid de candidatén lijst alsnog uit te breiden, doch na een kort woord van mr. A. J. M. Leesberg herzag het bestuur die houding, waarna er nog aan werden toegevoegd de heren Koersen en A. C. de Bruijn en mevr. Dra. v. d. Waal. Als candidaten voor de Kring adviescommissie werden gesteld door het Kringbestuur de heren H. Nolet, H. N. Smits, C. P. Jong, Jac. Wee! en Seysener, en door de vergadering de héren mr. A. V. M. Leesberg, mej. M. Kamp- huys, F. Nijpels, I. Vleugel en W. de Boef. In een onderhoud, dat wij hadden met hel dagelijks bestuur van de eerste Alkmaarse Braderie werden verschillende belang rijke aspecten duidelijk toegelicht. Op de eerste plaats werd duidelijk naar voren gebracht, dat de Alkmaarse Braderie geen stokpaardje is van één of ander reclame-bureau of een paar enthousiastelingen, maar een poging van een zo uitgebreid mogelijk Alkmaars comité, waarvan Alkmaar's burgemeester ere-voorzitter is en waarin verder vertegenwoordigd zijn de contactcommissie van de middenstand, de voorzitters van de diverse Alkmaarse middenstandsverenigingen, de voorzitters van de winkelstraatverenigingen, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, van groot-winkelbedrijven, cafébedrijven, landbouworganisatie's, de Alkmaarse pers enz. enz., om de stad Alkmaar door deze actie tot het middelpunt van de „Kop van Noordholland" te maken; een poging, welke niet alleen de volle sympathie en steun verdient van de Alkmaarse winkelstand, handel en industrie, maar van elk rechtgeaard Alkmaarder. Een van oilze eerste vragen was, gaat. de Braderie definitief do»r. en hoe is toetgesteld met de belangstelling? „De 'Braderie gaat absoluut door, wij hebben reeds een dus danig aantal inschrijvingen, dat hierover geen twijfel meer be staat. Het is overigens duide lijk komen vast te staan, dat men van verschillende zijden zeer verheugd is. dat deze actie ondernomen wordt-" Ziin alle deelnemers even enthousiast? De zaken welke zelf in Almelo op dp juiste plaats hun licht op gestoken hebben, zijn zeer enthousiast: deze vertellen ons cijfers, welke gewoonweg onge lofelijk zijn en iedere zitdag op het 'Braderie-kantoor worden aan deze feiten weer nieuwe toegevoegd. Over het algemeen kunnen wij zeggen, dat met zeer veel enthousiasme deelgenomen wordt." giscli,. do jeq/gdise de Joeg; talu „ang kosteloos of tegen be taling van niet meer dan ƒ0.75 per persoon wordt verleend. Téveps -stellen B, en W. voor vrijstelling tp verlenten voor kin derfeesten of tot tijdverdrijf van de jeugd georganiseerde ver makelijkheden. uitgaande van instellingen, verenigingen óf comité's, mits geen winst wordt beoogd en de toegang kosteloos of tegen betaling van ten hoog ste ƒ0.50 per persoon wordt ver leend. B, er» W.. .stellen tevens voor hun college de bevoegdheid te verlenen, in enkele gévallen 'om practisc'he redenen de verschul- Komen de deelnemers lioofd- zakeliik uit tie z.e. Braderie straten? Tot heden komen de deelne mers voor ongeveer 50 pet. uit de Braderie-straten en 50 pet. uit andere wijken. De inschrij ving voor eigen perceel sluit echter eerst de vólgende week, zodat dit percentage nog niet geheel juist is. Dagelijks komen nieüwè inschrijvingen binnen, ook verrassend veel uit de z-g. buitenwijken." Worden aan de Laneestraal en De Laat nog andere stra'en toegevoegd? „De bedoeling is, dat in ieder geval de Nieuwesloot voor de Landbouw wordt gereser veerd en voor de rest kunnen wij niéts zeggen vóór 15 Febru ari a.s„ als bekend is, welke zaken wel of niet van de ruimte voor eigen perceel wensen ge bruik te maken. Dan eerst kun nen wij nagaan of wij alle deelnemers kunnen plaatsen, óf dat wij. toestemming voor nog één of" meerdere straten móeten vragen. Wij willen hier nog even bij opmerken, dat De Laat, slechts van de Huigbrouwer- straat tot dP Koojstraat als Braderieterrein gebruikt zal worden." Acht U hef iuist. dat de zaken welke niet deelnewn pen an der voor hun zaak krijgen? „Toen wij het plan voor een Braderie maakten, hebben wij het als vanzelfsprekend be schouwd. dat een iéder in de Langestraat en op DP Laaf deze actie zou toejuichenen er aan zou deelnemen. Wij. waren eer lijk van mening, dat elke voor- uitstrevendp zakenman het be lang van deze actie direct zou inzien. Het is nooit onze bedoe ling geweest, om wie dan ook onaangenaam te zijn, integen deel- Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat in de enkele ge vallen. dat er bezwaren zouden kunnen bestaan, deze opgelost worden. Volgens de hêêr Pezie heeft dit ook in Almelo en an dere plaatsen niet op noemens waardige bezwaren gestuit." U snreekt. daar over de heer Pèzie de nromotoe van Almelo en Zaandam. Wordt, deze ook promotor in Alkmaar? ..Neen. wij houden de organi satie geheel in Alkmaarse han den. Wel hebben wij de hem Pezie verzocht, om gezien zijn ervaring, ons desgevraagd van advies te dienen, hetgeen door de. heer Pezie in overwe ging genomen is." Heeft U ook nog inlichtingen uit Biel in Zwitserland, waar sinds 1930 Braderie's gehouden worden? „Ja, de Braderie in Biel is ontstaan tijdens^. dp economische crisis omstreeks;. 1930. Op de 29.000 inwoners jwaren toen 4000 werklozen, Meni wist geen uit weg meer en on dat dieptepunt werden plannen voor een Bra derie gemaakt. Het succes was overweldigend." Ift He "Z'-aderir alleen een winkelactie? ..Neen. het is een groot Zo merfeest met talloze attracties. Niet alleen dat, het comité met, Geweldige attrsretiets voor de dag zal komen, maar ook ver schillende deelnemers zullen met zeer originele attractieve stands uitkomen." Kunt, U ons van dez» afrac ties iets meen vertellen? ..Nnsr niet. Zolane wii nog niet het tuiste aantal deelnemers weten, kunnen wii ?een begro ting maken en ''iervan hanef alles af Maar di4 kunnen wii IJ wei vertellen, het worden at- fi-aeties waar d„ gehele kot» van Noo'-d-H„'ipnd voor in beweging -al komen Komen er «ék attractie's in d« avonduren? ..Ja zéker. wij verwachten onk in de avonduren een enorme drukte. Wij zullen voor de be langhebbenden dan ook onthef fing van dp winkelsluitingsbepa lingen bij het gemeentebestuur aanvragen." Hoe staat het gemeente bestuur tegenover uw nlannen? en f 4.80 voor een echtpaar, dus ger maand reip. f 0.25 en f 0.40. 'eze regeling gaat in op de 15e Februari. De voorzitter hoopte dat de 989 leden in Alkmaar spoedig zullen worden aangevuld met nieuwe leden. In verband daarmede ver trouwde hij op een krachtige actie van de propagandisten en incasseerders. Rondvraag De heer Brakenhof maakte van de rondvraag gebruik door er op te wijzen dat het er eigenlijk niet toe doet wie er eandidaat gesteld wordt, als men maar van de ge dachte uitgaat, dat men de een heid moet handhaven en dat de gekozenen met verstand en voor al met liefde hun taak moeten Bsripskkcii. De heer Nagengast maakte zich bezorgd over de huidige brood kwestie. Hij had niet de indruk dat de bakkers er op vooruit waren gegaan en was bang voor een komende nieuwe stijging van lonen en prijzen. Met een kort woord sloot de voorzitter daarna de vergadering, die door ongeveer 50 leden werd bezocht. Voorschot Sociale Werkplaats ALKMAAR Teneinde zich van voldoende werkgelegenheid te verzekeren, dient de werk basis van de Sociale Werkplaats te worden verbreed door aan schaffing van nieuwe machines, gereedschappen ,en grondstoffen en door verbetering der outillage. Het stichtingsbestuur vraagt daarom het renteloos voorschot van 5000 tot J 10.000 te verho gen; B. en W. stellen de Raad voor aan dit verzoek te voldoen. CENTRALE VERWARMING ST. WILLI BRORDUSSCHOOL ALKMAAR Het bestuur der R.K. Jongensscholen verzocht de Raad medewerking voor de St. Willibrordusschool voor aan schaffing van een nieuwe olie brander ter vervanging van de bestaande, voor de vergroting Van de bestaande ketel met 10%, voor de aanschaffing van 211 m2 Karbo-ieden-radiatoren, ter ver vanging van de bestaande radia toren en voor aanschaffing van een electrische circulfitiepomp, een en ander met inbegrip van de in verband hiermee noodzakelijke werkzaamheden. B. en W. stel len voor de gevraagde medewer king te weigeren en het school bestuur in zijn verzoek t.a.v. de aanschaffing van de radiatoren niet ontvankelijk te verklaren. Kasgeldlening van f 2.500.000 ALKMAAR B. en W. stellen de Raad voor het maximum van de volgens raadsbesluit van 3 Jan. ï.l. door Ged. Staten goed gekeurde kasgeldlening van 1.000.000,tè verhogen tot 2.500.000,—. Beëdiging advocaat ALKMAAR Aan de Arron dissementsrechtbank is gisteren door de wnd. president, Mr J. Krabbe beëdigd tot advocaat in dit Arrondissement Mr W. M. Reijerse uit Amsterdam, die als. assistent verbonden is aan het kantoor van Mr Dr C. Berkhou wer. „KLOKKEN VOOR AMERIKA" ALKMAAR Gistermiddag verscheen op het Hotplein een grote trailer met oplegger, waar óp een klein carillon van de fa. Petit en Fritsen uit Aarle-Rixtel stond opgesteld en dat, bespeeld door de stadsbeiaardier van Rot terdam, de heer Ferdinand Tim merman, onze stadgenoten heeft opgewekt de collecte, die op 16 Febr. a.s. zal worden gehouden mild te gedenken. Zoals men reeds weet, zal H.M. de Konin gin namens het gehele Neder landse volk aan Amerika een carillon aanbieden, als blijk van grote dankbaarheid van ons volk voor het Amerikaanse, dat zich offers heeft moeten getroosten o.a. voor de economische hulp aan Nederland. Momenteel rijden er drie zulke carillons door het land. Het rijdende carillon is maar kort in Alkmaar geweest en vele stadgenoten zullen er niets van bemerkt hebben. Van daag is de wagen in Nieuwe Nie- dorp, de Langedijker dorpen, behagen, De Kooy en Den Helder geweest. Het geheel is versierd met de „Stars en Stripes" van Amerika en de Oranje, en natio nale Nederlandse vlaggen. Gegund ALKMAAR B. en W. van Alkmaar hebben het maken van een electrische installatie m de Vóór zover otts^ bekend is, Gemeentelijke Handelsschool en w„ hebben Knkslandbouwwinterschool, met bijbehorende conciërgewoning, rqwielplaats etc. aan de Berger- wég gegund aan de fa. G. J. Genefaas voor de som van .15.442. Het. glas- en schilder zeer sympathiek- Wij ervaren, dat Iedere poging, om Alkmaar meer in do belangstel ling te plaatsen- en welke de wel vaart ten doel heeft, de volle belangstelling en medewerking van het Gemeentebestuur heeft: hieróyer niets dan lof, De burgemeester was ook onmiddellijk bereid het Ere- voorzittersehap te aanvaarden." Hoeveel bezoekers verwacht U? ..Ja. dat is een zeer lastige vraag. In Almelo is het aantal bezoekers door de politie Op 225.000 getaxeerd. In Zaandam verwacht men 150.000 bezoekers en'wij, ,ia als al onze plannën verwezenlijkt, kunnen worden dat hangt van de financiën af dan verwachten wij gehéél Noord-Ho'land boven het "Noord-" zee-kanaal". Is Cr nor veel te doen voor He' rover is? „Zeer veêl. maar ei- 2ijn acht commissies, die ten dele nog ge- installeerd moeten worden en deze zullen het énorme werk helpen verlichten." Is dit alles, wat IJ ons kunt vertellen? Voorlopig wel- 1 Er komt nog veel nieuws, maar dat moet eerst meer concrete vormen aange nomen hebben. Vraagt U wél, of eenieder 'zo vlug mogelijk zijn inschrijf-formulier Wil in zenden. Het algemeen reglemént is verkrijgbaar op het Braderié- kantoor in de Ned. Midden- standabank, evenals de inschrijf formulieren. werk werd opgedragen aan de fa. Kamp te Heerhugowaard. L.O.P. HEEFT PAPIER VERNIETIGINGSMACHINE ALKMAAR Het Liefdewerk Oud Papier heeft zich dezer dagen een spiksplinternieuwe papier vernietigingsmachine 1000,—) aangeschaft, ten behoeve van de zakenlieden, apothekers, kantoren en instellingen etc. waarvan de bescheiden én archieven noodza kelijk moeten worden vernietigd, eer men die aan L.O.P, kan mee geven Als biizondere service neemt het L.O.P. de machine naar de' te bezoeken adressen mee, om de ai' te geven papieren onmid dellijk te vernietigen. 'De machi ne ziet er welverzorgd Uit. Men zou eerder denken, dat het een fraai vervaardigd kastje was, dan een machine, waarin waardevolle bescheiden tot „papierwol" wordt gesneden. De fa. K. Luiting aan het Verdronkenoord had gister morgen de primeur. Grote pakken rekeningen, brieven etc. Werden tot uiterst dunne reepjes papier vermalen. Deze bijzondere service welke L.O.P. de „klanten" biedt, doet haar ongetwijfeld een steeds grótere afname onder de bevol king van Alkmaar verdienen: men weet immers, dat het-L.O.P. op de eerste plaats als werkverschaffing dient momenteel verdienen er zes man een goed stuk brood en dat dé opbrengst van het pa pier is bestemd voor allerlei lief dadige instellingen, zoals kanker bestrijding etc. R.K. HOCKEYCLUB „DE TERRIERS" ALKMAAR Zondag zal het er dan eindelijk van komen, dat de strijd aangebonden wordt met Amsterdam. De dames spelen om 12 uur tegen Amsterdam V, de heren om 2 uur tegen Amsterdam IX. De vertrektijden zijn als volgt vastgesteld: de dames met de trein van 9.35 u„ en de hereh met die van 11.35 u. Naar het zich laat aanzien zal er Zaterdagmiddag ook weer op het veld getraind kunnen wórden. Dus Terriers, allen Zaterdagmid dag present; en voor Zondag weer veel succes. RESTAURATIE OUDE STADSMUUR ALKMAAR B. en 'W. achten het wenselijk, de oude stadsmuur, die bij de werkzaamheden voor de Friesébrug werd blootgelegd, te restaureren en ter plaatse een passende beplanting aan te bren gen, opdat qe muur van de Ach terweg af op enkele plaatsen in het zicht zal komen. Aan de Park zijde zou een voetpad komen, aansluitend op het voetpad over de Friesebrug. De Achterweg dient voorts 2 m verbreed te worden, waardoor de breedte 12 meter wordt. De kosten worden op 9200,geraamd. STEDEBOUWKUNDIG ADVISEUR ALKMAAR Aangezien de onlangs benoemde stedebouwkun- dige aan O.W. in hoofdzaak slechts ervaring in de tropen heeft op gedaan, achten B. en W. het in het belang van een goede stede- bouwkundige ontwikkeling van de gemeente noodzakelijk, dat althans voox-shands een bij uit stek bekwaam deskundige nog enige tijd leiding geeft bij de voorbereiding van ae te treffen stedebouwkundige maatregelen. Zii vragen de Raad voor 1952 een crediet van 2000 als honorari um inclusief reiskosten voor Prof. Wieger Bruih, die zich bereid heeft verklaard als adviseur op te treden. Een minderheid van het college is van ooi-deel dat het in schakelen van een adviseur niet noodzakelijk is. BOUWPLAN GOED WONEN 73 woningen en 2 winkels ALKMAAR B. en W. stellen de Raad voor onder intrekking van het raadsbesluit van 8 Nov. 1951 betreffende een bouwplan van 59 woningen en 2 winkels, aan „Góed Wónen" een grond- voorschot van 109.505 en een voorschot voor de bouw van 73 woningen en 2 winkels aan de Oostzijde van de Anna Bijnsstraat van 791.700 te verstrekken. Volgens dit plan zullen gebouwd worden 15 eengezinswoningen, 12 duplexwoningen, 14 beneden woningen 32 bovenwoningen en 2 winkels. KAMERS VOOR DE WETHOUDERS ALKMAAR Om in de be hoefte aan learners voor de wet houders te voorzien stellen B. en W. vcor de gemeentelijke accoun tantsdienst over te brengen naar perceel Langestraat 95 en 97, waar voorheen de Sociale Raad gevestigd was. De accountants dienst 'krijgt hier de beschikking over .drie kamers,, ter wijl een tusr senlokaal voor de Bath-biblio- theek bestemd kan worden. Hier door komt in het stadhuis ëen kamér vrij voor' de chef van afd. Onderwijs. De besognekamer, die thans dool- de afd. Onderwijs wordt ge bruikt, wordt dan overgebracht naar het lokaal waar thans de Bath-bibliotheek is ondergebracht. De tegenwoordige rijwielstal ling zal moeten vervallen, daar er een doorvei-binding moet kó men van stadhuis naar Lange straat 95; een nieuwe vijwielberg- plaats is geprojecteex-d in de tuin achter perceel Langestl-aat 95. Hier blijft dan voldoende plaats ovér voor een brandvrij gemeen te-archief, dat t.z.t, vólgens de Rijksarchivaris zal moeten wor den gebouwd. De totale kosten van deze wer ken worden op 18.320 gei-aarnd. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ge- rai'da, d. v. C. G. Wilbrink en M. C. A. Ilbrink. Ondertrouwd: Gerke Swerts en Aaltje Van der Haag; Hedde Staaser» en Bertha J. Helderman; Gerardus A. Broekhuiizen en Dirkje Boomacker; Johannes W. O (it en Aaltje H. Viërwinden; Nicplaas J. S. Korn en Helena Klei'broek: Pieter Langediik en Maartje Visser. Ovex-leden: Neeltje Blanken- daal. 66 jaar, wed. van S. Hoed jes; Berrendina C. Verhoeve, 72 jaar, wed. van R. van der Meer; Jacobs de Ruiiter 66 jaar, wed. van J. Horio. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. NATTE SNEEUWBUIEN Veranderlijke bewolking regen- hagel- en natte sneeuw buien. Matige tot krachtige en langs de kust nu en dan harde wind hoofdzakelijk tussen Noord en Noord-West. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt; morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. ZAKKENDRAGERS GEPAKT ALKMAAR, De politie heeft dezer dagen, 's avonds op de Achterweg, twee manner» aange houden, die een grote partii zak ken vex-voerden. Bij onderzoek bleek, dat zij, in samenwerking met nog twee andere mannen, die inmiddels ook zijn gearrés- teei-d, deze zakken bii een zak- kemhandel hadden gestolen. Alle vier de zakkendragers ziin tér beschikking van de officier van justitie gesteld. LEERZAME AVOND VAN LISSONE-LINDEMAN ALKMAAR. Grote belanestel ling trok gisteravond Lissone- Lindeman met ziin ..emigratie avond" in „Het Wanen van Heemskerk". Emigratie, toverwoord voor al diegenen, die bezorgd zijn voor hun toekomst, maar nóg meer voor de toekomst van hun kin deren. Emigratie, samenraapsel van allerlei moeilijkheden, alvo rens het zover is, dat men voet aan wal kan zetten van het be loofde land. Emigratie war winkel van papieren, bagage, de viezen, en taalmoeilijkheden. Over dit alles kon men giste ren voorlichting krijgen door het reisbureau Lissone Lindeman uit Amsterdam. Het ,had tot dit doel een viif- tal films meegenomen, welke een goed beeld gaven van de landen, waarheen de meeste Hol. landers hun verlangende blikken werpen. Canada, Australië. Ver- Staten en Zuid-Afrika. Voorts was er nog een causerie door de heer Smits, die bovendien in de pauze diverse vragen beant woordde. De films gaven gelukkig geen overdreven beeld, „alleen maar voorspoed", doch brachten ook vaak de moeilijkheden, die men overwinnen moet om te slagen, zoals dus overal in de wereld. Maar de mogelijkheden in ai die landen, die nog in hxin ontwik- kelingsphase verkeren, kwamen duidelijk naar voren en we ge loven dan ook wel, dat iedere ernstige emigratie-candidaat met genoegen en vastberadenheid zal gekeken hebben naar al die On metelijke schoonheden van hun toekomstige vaderland; een va derland, dat door de moderne vervoersmiddelen (KLM) niet meer zó ver van zijn Holland verwijderd lijkt. Het was een avond, die in het kader van emigratie-voorlichting zeker op zijn plaats is. BEVOLKING HEILOO STEEG MET 124 PERSONEN HEILOO Het aantal inwo ners van Heiloo bedroeg op 1 Januari 1951 5655 mannen en 5126 vrouwen, in totaal dus 10781. Door vestiging vermeerderde dit aantal met resp. 422 en 330, door geboorten met resp. 80 en 93 en met geboorten elders, behorende tot de bevolking met resp. 24 en 14. Vennindei'ing door vertrek resp. 381 en 344. Vermindering door overlijden te Heiloo: resp. 89 en 29. Vermindering door over lijden elders, maar behorende tot de gemeente resp. 20 en 14. Ver mindering met in Heiloo overle denen, elders woonachtig resp. 32 en 6'. Bevolking op 1 Januari 1952 5723 mannen en 5182 vrou wen. Totaal 10905. Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Cornelia Engelina Maria, d, v. L. Stengs en E. Kaandorp; Marijke, d. v. G. Blom en L. A. Vink: Maria Helena Geertruida, d. v. C. Th. Broers en M. A. Liefting; Jan Dirk, z. v. S. Pilkes en J. Post- ma; Augustinus, z. v. H. Kok en M. Pronk. Ondertrouwd: J. van Wiick, 21 jaar, te Beverwijk, en H. W. Bruin, 21 jaar. Gehuwd: C. W. Sengers en j C. M. Duiin; Th. van Wieringen i en E. M. Effmert; A. N. Zent- veld er» A. M. Wassenaar; C. J. I S. Blom en C. A. Oud. BERGEN. In gebouw St. Jan opendp de heer Bosch de ver gadering van de afd. Bergen der KVP. Hij sprak er Zijn teleur stelling over uit, dat er heel wat nxensen zijn getuige hun afwezigheid op deze avond die het belang van dë KVP nëg altijd niet inzien. Vélen hoort men wel allerlei op- en aan merkingen maken, maar. op de vergaderingen verschijnen zij niet. Het raadslid, de heer J. A. Ranzijn had bericht van verhin dering gezonden. Het vei'heugae de voorzitter te kunnen mededelen, dat. ter wijl Velé afdelingen érnstig in ledental zijn teruggelopen, dit in Bergen niet het geval is ge wéést- De contributie moést worden verhoogd 'met 50 et, in ver band met de gestegen kosten. Deze verhoging leverde vêel cri- tiek op, doch de voorzitter merk te op. dat rheh bij de PvdA een contx-lbutie van f 12.50 tot f 75,— betaalt. Bovendien moeten wij als we b.y. een vergelijking nia,- ken met de mensen achter hei IJzelen Gordijn; d*e geen vrij heid kénnen, deze verhoging toch zonder meer aanvaarden. Hét voorstel werd in stemming gebracht en met grote meerder heid aanvaard. De contributie za) thans in termijnen worden op gehaald. In verband met de te véi-- wachten uitbreiding van de Tweede Kamer wees men 7 can didaten aan: de heren Mr. Nó. Iet (vechter), Bosch (v/h Dir. Nooi'der Bank), C. W. Ellis, raadslid, allen uit Bergen, als mede de heren Groen, Geysel en Cleynk en mej. v. d. Waal. Door enkele leden waren can- didatenli.jsten ingelevei-d, wélke geldig waren, doch welkè can didaten niet door hen op de vergadering werden voorgedra gen, hetgeen zeer ernstige dri- tiek uitlokte. Voor het doen bezorgen van propaganda-folders boden ver- scheideiip besturen van verehi- gingen zich aan- Zeer binnenkort zal ®r een werkgroep worden geformeerd, welke voorlichting op politiek gebied beoogt. Er zullen dan de batten worden gevoerd onder leiding van de heer C. W. Ellis. Hiervoor bestaat reeds zeer veel animo. Om de mensen meer in teresse voor dp politiek bij te brengen, is een goede voorlich ting beslist noodzakelijk. Hier aan zal nu de uiterste zorg wor den besteed. (Van onze Speciale DELFZIJL. De een groot gevaar onschadelijk te n Wel is men erin waarin de mijn h Bruhns van de Di wilde optrekken, bleek, dat er we meest moeilijke mijnopruimingsdie de mijn vermoede werd een lijn van was met enkele Het herhaalde dre succes. Men heeft ploeg uit Den He Delfzijl zal reizen de dreggingswerk; Reeds twee dagi we thans aan boorc nenveger „Marsdiep wondering voor de de mijnopruiming; bi.j het uur. In bitt den de mannen ov in kleine rubberboc men tot boven der mijn moet liggen. Oi veger zelve is niet 2 Op slechts 100 rr drijft een klein stuk een rood vlaggetje, wierp de Duitse sch overboord toen hij t lende ontdekking ki een mijn inzat. Óp ging gistermorgen jonge matroos in naar beneden. Ta: kend naar het visn mijn moest zitten. Dinsdagmiddag, 1 kersploeg de plek maakte de opkomen werken onmogelijk, alle maatregelen ge werd ook inderdaat duiken, maar de du het water door de zo gehinderd, dat h bodem kon blijven s Vooraf had een boot het gezelschap mando van de luit klasse Huisjes, zo d bij de plek gebracht hadden hier inmidde wrakboei geplaatst c rende scheepvaartve: tenderen op de gev Het Duitse visserssci in de nabijheid en mep om dé duikers] ven de plaats van brengen. Dé schip sleepboot maakte n. tegen deze opdracht, mogelijkheid niet was. dat het schip de gaan. De duiker wordt i aa) daarvoor beste gestoken en krijgt c zgn. kunstmatige lor beschikbare zuurstof uur onder water bii hij poogde naar bené slaagde de duiker er caal op de bodem te sloten werd dan ook avond naar Delfzijl ren en Donderdagocl inmiddels vlotgekox dien een nieuwe pi dernemen. MEER SUC Om 7 uur gisten Hr. ms. „Marsdiep' van Delfzijl uit. Aa vond zich naast de 1 manning, de duikerp hernieuwde poging men om de mijn te „Marsdiep" bleef en len meters van de p mijn moest liggen, ligger). Aan boord mannen zich geree gevaarvolle werk- Ee rubberbootje gevierd plek gedirigeerd, o lijn, welke aan het vestigd was, omhoog De matroos lste kla erspak aangeti f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2