tal Op woelige Eems vochten duikers op de bodem van de zee Met drijvende radiozenders tegen Russische storingen Britse nota aan Cairo Twintig jaar voor moord belangstelling miqratiefilms Mijnenveger „Marsdiep" vist naar een mijn Ook tweede poging mislukte; een extra ploeg opgeroepen De Scandinavische „neutraliteit" Aether-zeeslag anno 1952 Operatie-Vagebond begonnen Politie hielp soms verwekkers van onlusten in de stad Tien pet. bespaard op electriciteit Duitsers voor één derde armlastig Zeelieden vier dagen in hongerstaking Naar wij vernemen VRIjDAC 8 hbbKU/AKI i sji- PAGiNA 3 SVERWACHTING ld door het t, geldig van Vnidag- Eaterdagavond sneeuwbuien lijke bewolking met ïl- en natte meeuw- ge tot krachtige en lust nu en dan haroc izakelijk tussen Noora West. Vannacht in net temperaturen om het morgen overdag onge- ifde temperaturen als [DRAGERS GEPAKT AR. De politie heeft 's avonds op de twee mannen aanige- een grote partii zak- erden. Bij onderzoek zij, in samenwerking twee andere mannen, els ook ziin gearrés- zakken bii een zak- hadden gestolen. Alle zakkendragers ziin tèr van de officier van teld. AE AVOND VAN )NE-LINDEMAN IR. Grote belangstel gisteravond Lissone- met zim „emisrratie- ..Het Wapen van toverwoord voor al die bezorgd zijn voor >mst, maar nog meer oekomst van hun kin- migratie, samenraapsel moeilijkheden, alvo- ver is. dat men voet n zetten van het be- Emigratie war- papieren, bagage, de- taalmoeilijkheaen. alles kon men giste- chting krijgen door het i Lissone Lindeman uit m. tot dit doel een vnf- meegenomen, welke beeld gaven van de aarheen de meeste Hol. un verlangende blikken Canada, Australië. Ver- Zuid-Afrika. Voorts een causerie door de die bovendien in de verse vragen beant- gaven gelukkig geen beeld, „alleen maar doch brachten ook moeilijkheden, die men en moet om te slagen. overal in de wereld, mogelijkheden in al die lie nog in hun ontwik- ase verkeren, kwamen naar voren en we ge- n ook wel, dat iedere emigratie-candidaat met en vastberadenheid zal hebben naar al die on schoonheden van hun ge vaderland; een va- dat door do moderne niddelen (KLM) ,,n'eJ ver van zijn Holland lijkt. een avond, die in het emigratie-voorlichting zijn plaats is. KING HEI LOO STEEG 124 PERSONEN Het aantal inwo- Heiloo bedroeg op 1 1951 5655 mannen en iwen, in totaal d.us 10781. tiging vermeerderde dit et resp. 422 en 330, door met resp. 80 en 93 en iorten elders, behorende volking met resp. 24 en dering door vertrek en 344. Vermindering rlijden te Heiloo: resp. Vérmindering door over- lers, maar behorende tot nte resp. 20 en 14. Ver met in Heiloo oyerle- Jers woonachtig resp. Bevolking op 1 Januari mannen en 5182 vrou- iial 10905. Surgerlijke Stand )0. Geboren: Cornelia Maria, d, v. L. Stengs Ca an dorp; Marijke, d. v. i en L. A. Vink; Maria Geertruida, d. v. C. Th. :n M. A. Liefting; Jan v. S. Pilkes en J. Post- ustinus, z. v. H. Kok en k. trouwd: J. van Wijck. 21 Beverwijk, en H. W. 1 jaar. rd: C. W. Sengers en mijn; Th. van Wieringen 4, Effmert; A. N. Zent- A. M. Wassenaar; C. J. en C. A. Oud. Pd ander meer aanvaarden, orstel werd in stemming t en met grote meerder- nvaard. De contributie zal n termijnen worden op- erband met de te vér. uitbreiding van de Kamer wees men 7 can- aan: de heren Mr. Np- chter), Bosch (v/h Dir. - Bank), C. W. Ellis, i, allen uit Bergen als- Ie heren Groen, Geysel ynk en mej. v. d. Waal. enkele leden waren can- lijsten ingeleverd, wélke waren, doch welkè can- niet door hen op de ring werden voorgedra- atgeen zeer ernstige <Sri- itlokte. het doen bezorgen van mda-folders boden ver- nf, besturen van verehi- zich aan- binnenkort zal Cr een oep worden geformeerd, voorlichting op politiek beoogt. Er zullen dan de- worden gevoerd onder van de heer C. W. Ellis, or bestaat reeds zeer veel Om de mensen meer ïn- voor d? politiek bii te n. is een goede voorhch- eslist noodzakelijk. Hier- t nu de uiterste zorg wor- :steed. (Van onze Speciale verslaggever aan boord van Hr. Ms. „Marsdiep") DELFZIJL. De herhaalde pogingen om een Duitse mijn, die een groot gevaar voor de scheepvaart op de Eems oplevert, onschadelijk te maken, zijn nog niet met succes bekroond. Wel is men erin geslaagd het bewuste visnet op te halen, waarin de mijn Maandagmiddag zat, toen de Duitse schipper Bruhns van de Ditmar 66 uit Emden (Did.) een rijke visbuit wilde optrekken. In het net zat een enorme scheur, waaruit bleek, dat er wel een mijn ingezeten moet hebben. In de meest moeilijke omstandigheden hebben de mannen van de mijnopruimingsdienst- uit Den Helder getracht het gebied waarin de mijn vermoedelijk ligt af te dreggen. Met twee rubberboten werd een lijn van pl.m. 30 meter uitgelegd, welke verzwaard was met enkele stenen, zodat men de bodem kon aftasten. Het herhaalde dreggen in voor- en namiddag had evenwel geen succes. Men heeft thans de assistentie gevraagd van een andere ploeg uit Den Helder, bestaande uit pl.m. 15 man, die naar Delfzijl zal reizen. Met acht roeiboten zal dan getracht worden de dreggingswerkzaamheden voort te zetten. Reeds twee dagen verblijven we thans aan boord van de mij nenveger „Marsdiep" en onze be wondering voor de mannen van de mijnopruimingsdienst stijgt bij het uur. In bittere kou wor den de mannen overboord gezet in kleine rubberbootjes en roeit men tot boven de plek waar de mijn moet liggen. Ook de mijnen veger zelve is niet zonder gevaar. Op slechts 100 meter afstand drijft een klein stuk boei, waarop een rood vlaggetje. Op deze plek wierp de Duitse schipper zijn net overboord toen hij tot de ontstel lende ontdekking kwam dat er een mijn inzat. Op deze plek ook ging gistermorgen een stevige jonge matroos in duikerspak naar beneden. Tastend en zoe kend naar het visnet waarin de miin moest zitten. Dinsdagmiddag, toen de dui kersploeg de plek had bereikt maakte de opkomende vloed het werken onmogelijk. Wel waren alle maatregelen getroffen en er werd ook inderdaad gepoogd te duiken, maar de duiker werd in het water door de sterke vloed zo gehinderd, dat hij niet op de bodem kon blijven staan. Vooraf had een kleine sleep boot het gezelschap onder com mando van de luitenant tweede klasse Huisjes, zo dicht mogelijk bij de plek gebracht. De Duitsers hadden hier inmiddels een groene wrakboei geplaatst om het passe rende scheepvaartverkeer te at tenderen op de gevaarlijke plek. Het Duitse vissersscheepje, voer in de nabijheid en dit charterde men om de duikersploeg tot bo ven de plaats van de mijn te brengen. Dé schipper van de sleepboot maakte n.l. bezwaren tegen deze opdracht, omdat de mogelijkheid niet denkbeeldig, was, dat het schip de lucht in zou gaan. De duiker wordt in een speci aal daarvoor bestemd costuum gestoken en krijgt op de rug de zgn. kunstmatige long. Met de beschikbare zuurstof kon hij een uur onder water blijven. Hóewei hij poogde naar beneden te gaan, slaagde de duiker er niet in verti. caal op de bodem te komen. Be sloten werd dan ook Woensdag avond naar Delfzijl terug te ke ren en Donderdagochtend met de inmiddels vlotgekomen „Mars- dien" een nieuwe poging te on dernemen. MEER SUCCES Om 7 uur gistermorgen voer Hr. ms. „Marsdiep" de haven van Delfzijl uit. Aan boord be vond zich naast de voltallige be manning, de duikerploeg, die een hernieuwde poging zou onderne men om de mijn te ruimen. De „Marsdiep" bleef enkele tiental len meters van de plek waar de mijn moest liggen, voor anker liggen. Aan boord maakten de mannen zich gereed voor het gevaarvolle werk- Eerst werd een rubberbootje gevierd en naar de plek gedirigeerd, om daar de lijn, welke aan het vistuig be vestigd was, omhoog te trekken, Toen men weerstand aan de lijn voelde, werd de duiker gereed gemaakt en naar beneden ge laten. Inmiddels werd aan boord van de „Marsdiep" de spring lading klaar gemaakt. Het sy steem voor het tot explosie bren gen van een mijn is, dat men een kleine 20 kilo dynamiet ge bruikt om de 500 kilo springstof welke zich in de mijn bevindt, tot ontploffing te brengen. De commandant van de démon, tageploeg begaf zich in een sloep om zodra de duiker de mijn had gevonden, de springlading aan te brengen. Het ontsteken van de mijn en de ontploffing zijn een zaak van drie of vier minu ten, zodat de mannen in ijltem po van de plek vandaan moeten, wil men niet mee de lucht in gaan. Dit gold ook voor de „Marsdiep", die dan ook haar anker lichtte, om zodra het te ken daarvoor door het spring- Commando gegeven was, de on- heilsplek te verlaten. Er heerste een nerveuse span ning aan dek. Hoewel men vaker deze karweitjes heeft opgeknapt en men ogenschijnlijk rustig is, blijft elke onderneming toch steeds weer een spel met het leven. Dit geldt zowel voor de mannen, die de springlading aan. brengen als voor de bemanning van de „Marsdiep", die slechts enkele tientallen meters van de mijn afligt en weliswaar voor de explosie de afstand enigszins kan vergroten, doch nooit weet hoe groot de explosie wel is en welke gevolgen er voor het schip aan vast zitten- SLECHTS HET VISNET Met grote spanning volgden de officieren van de „Marsdiep" de verrichtingen van de mannen, daar dobberend op de nogal on rustige zee. De duiker was bene den op de Eemsbodem en gaf door seinen aan het touw te kennen, dat hij zoekend was en het net gevonden had. Het was een groot vissersnet, dat hele maal afgetast moet worden, om dat de mijn waarschijnlijk in 'n hoek zou zitten. De duiker ver klaarde ons geen hand voor de ogen te kunnen zien. Het water was uitermate troebel en hij moest het net aftasten.- Het re sultaat van zijn onderzoek was, dat er een dikke steen in het net bleek te zitten, doch geen mijn. Onverrichter zake keerde men terug. Men besloot thans met behulp van het nog steeds aan wezige vissersscheepje, waarvan de schipper graag zijn net terug wilde hebben, althans het net op te halen en te onderzoeken of de mijn door de snelheid waar mede het net Maandag gevierd was, ook kapot getrokken was. Men slaagde er inderdaad in, het net op te halen en toen zag men ook de grote scheur in het Oe matroos lste klasse, met duikerbrevet, v. d. Tol, heeft zijn 4»ukcrspak aangetrokken, om straks naar de Eemsbodem te springen. Onze speciale verslaggever werd door het Ministerie van Marine in de gelegen heid gesteld, om de mijn- opruiming dienst in actieve dienst te zien. Maandagmiddag vond een Duitse schipper een mijn op de Eems nabij Delfzijl en reeds de volgende ochtend arriveerde de Mijnenveger „Marsdiep", waarmee onze verslaggever de reis mee maakte. Hij is tot boven de plek geweest waar de mijn zich moest bevinden en beschrijft in deze reportage, het moei lijke en niet minder held haftige werk van de Mijn opruimingsdienst. We zijn thans in staat en kele foto's van deze speciale dienst van de Marine te brengen, welke tijdens de werkzaamheden op de Eems door onze fotograaf werden gemaakt. visnet. De miin was er niet. Moest ergens op de bodem lig gen, waar flat wist men niet. De moeilijkheden stapelden zich op, temeer daar de zee verre van rustig was. Vermoed1 werd dat het hier een Duitse Austermijn betrof, van het nieuwere type, die in het laatst van de oorlog zijn gelegd. De miin zou magnetisch zijn en het was zaak het ding te vinden voordat er slachtoffers vielen. BEWONDERENSWAARDIG WERK De commandant van deruim- ploag liethet er niet bij zitten. In allerijl werd eeni sleeptouw gereed gemaakt en zes stoere matrozen kropan weer in hun rubberbootjes. Het moeilijkste werk zou nu beginnen. Het sleep touw werd over dp bodem ge trokken en bij een weerstand van enige betekenis moest de duiker naar benaden. Dat kon voor een benzineton een anker, voor een stuk ballast maar ook voor een mijn zijn. En daar had mera op de „Marsdiep" rekening mee gebouden. Het werd een werkje, dat men slechts kan be oordelen, wannoer men zelf zii het een klein gedeelte -ge sleept heeft. De vinnige kou, de hoge golfslag en het tegen de wind en tij inroeien vergt een bijna onmenselijk kunnen van deze knapen. Ook dit dreggen bleef evenwel zonder succes. Maar de mannen van de marine geven de moed niet op. Vandaag gaan ze er weer op uit. Versterkt en wel. Zullen Ze nu de mijn vinden? Ze zijn onversaagd genoeg en dat te zien doet het Nederlandse hart alleen maar goed. HELSINKI (F.N.B.). Het ge vaar voor een kabinetscrisis in Finland, dat enige tijd geleden is ontstaan tengevolge van verkla ringen van minister-president Kekkonen over de Scandinavische neutraliteit sChijnt nu te zijn overgedreven. De sociaal-demo cratische leden van de regering hebben namelijk een verklaring gepubliceerd, waarin zij meedelen de buitenlandse politiek der re gering, zoals deze in 'de zomer van het vorige jaar is vastgesteld, vol ledig te steunen. In politieke krin gen verwacht men dat Kekkonen met deze verklaring genoegen zal nemen. NEDERL. REISVERENIGING VOOR KATHOLIEKEN GESANEERD Het in November geheel nieuw gekozen hoofdbestuur van de Ned. Reisvereniging voor Katho lieken is erin geslaagd de door de jaarvergadering goedgekeurde saneringsplannen te verwezenlij ken en aan de vereniging een ge zonde en zakelijk verantwoorde financiële basis te hergeven. Dankbaar werd hierbij gebruik gemaakt van een spontaan gedaan aanbod van het bestuur van de Centrale Reiskas te Utrecht, waar door het mogelijk was de voor de doelstellingen der vereniging on ontbeerlijke zelfstandigheid te behouden, aldus wordt officieel medegedeeld. Evenals in de voorafgaande jaren zal een serie populaire groepsreizen in samenwerking met de Centrale Reiskas worden uit gevoerd. De samenwerking op reistechnisch gebied tussen beide instellingen is dermate verste vigd en gekoppeld, dat een per fecte voorbereiding en uitvoering der reizen verzekerd mag worden geacht. Het programma van deze aantrekkelijke en goed verzorgde reizen is momenteel in druk en wordt over enkele weken in een boekje van handig formaat aan alle leden toegezonden. Voorts zal het luchtvaartagentschap der ver eniging zo intensief mogelijk wor den geëxploiteerd en tot bloei gebracht, teneinde haar in staat te stellen in korter tijdsbestek dan aanvankelijk geraamd aan de aangegane ereschuld te kunnen voldoen. Terugziende op hetgeen tot dus ver werd bereikt, is er alle reden om met gematigd optimisme ver- trouwvol de toekomst tegemoet te zien. ANTOON MOLKEN BOER 80 JAAR De schilder en mozaiekkunste- naar Antoon Molkenboer hoopt 8 April a.s. zijn 80ste geboortedag te vieren. In het I.C.C.-paviljoen Vondelpark zal 19 Ajril a.s. des middags te 3 uur een tentoonstel ling van zijn mozaieken worden geopend. Na afloop zal de jubila ris worden gehuldigd. Een ere-comité is in voorberei ding. Secretaris van het comité is Gerard van Vliet, Amsterdam. Het Duitse vissersvaartuig Ditmar 66 uit Emden, op de plaats waar de mijn in het visnet kwam. Op de voorgrond de rubberboot met de duikersploeg, die de mijn zal opzoeken. NEW YORK In Amerika ia „Operatie-Vagebond" begonnen. Ze is maritiem, doch wordt niet uitgevoerd door vliegdekschepen of een vloot van torpedobootjagers. Een enkel vrachtschip van 5800 ton is voldoende, tenminste voorlopig. Deze maand zal de „Courier", een omgebouwd kustvaartuig, als eerste drijvende radiostation de haven van New-York verlaten, om „de stem van Amerika" een beetje dichter bij het IJzeren Gordijn te brengen. Dat is het enige doel van Operatie-Vagebond. De ..Courier" men is van plan later nog meer van der gelijke radio-stations de Oceaan op te sturen heeft aan boord een complete radio-zender van 150 KW, op de middengolflengte. Ze is hopelijk sterk genoeg om het storingsapparaat waarmee de regeringen der Sovjet-staten pro beren achter het ijzeren gordijn de „Stem van Amerika" onhoor baar te maken, te overtroeven. Zou de „Courier" onverhoopt niet krachtig genoeg zijn, ook dan is er nog geen zorg. Want de vijf schepen welke op de helling staan om straks de eersteling te volgen, worden zelfs uitgerust met zen ders ter sterkte van 500 KW. Derde phase. Operatie Vagebond luidt in de aettoeroorlog tussen Oost en West een derde phase in. De eerste bracht een offensief van de radio-omroepen der vrije Hier het kleine rubberbootje met de moedige mannen van de mijnopruimingsdienst, die dobberend op de Eems zoeken naar de juiste plaats. LONDEN, 7 Febr. (A.P.) De Britse regering heeft vandaag in een in krachtige bewoordingen gestelde nota de gebeurtenissen die op 26 Januari in Cairo plaats vonden en waarbij Britse onderdanen „op de meest barbaarse en brute wijze gedood werden", veroordeeld. De Britse regering handhaaft h-aar standpunt, dat de Egyp.iscbe politie zo goed als geen enkele poging gedaan heeft ,de excessen te voorkomen en verklaart, dat de bedrijvers ervan georgani seerd waran en geleid werden op een wijze „die sterk op offi ciéél oogluikend toelaten zou wijzen". De nota vervolgde: „In het bijzonder de beschamende era verachtelijke gebeurtenissen die in de Turf Club plaats grepen moeten bii fatsoenlijke mensen een diepe schok en afkeuring veroorzaakt hebben". „Deze Britse clu'b werd omsin geld door een woedende menigte, die onder goed georganiseerde leiding stond, de gebouwen bin nendrong, ze in brand stak en óp barbaarse wijze hen die zich er in bevonden - era niet konden ontsnappen, vermoordde". In de nota werd verder ver klaard. dat van de negen lijken die in de club aangetroffen wer den er vier zo verminkt waren door geweldpleging en brand. 's-HERTOGENBOSCH. Gis teren heeft de rechtbank te 's-Hertogenbosch de dertigjarige verkoopleider J. W. uit Eindho ven, wegens moord op zijn echt genote door middel van vergifti ging, veroordeeld tot een gevan genisstraf van twintig jaar met aftrek van het voorarrest. W. diende verleden jaar Maart zijn vrouw, die haar vierde kind ver wachtte, een hoeveelheid lang zaam werkend vergif toe. De vrouw overleed enkele weken later. De officier van Justitie had tegen W. levenslang geëist. dat identificatie onmogelijk was. De autoriteiten hebben zich weinig of in bet gehoel niet in gespannen de opstandelingen te bedwingen en in sommige geval len heeft de politie hen zelfs ge holpen, aldus fle nota. Maar de Egyptische regering zal volledig verantwoordelijk gesteld worden voor de schade en het verlies aan mensenlevens. landen tegen de propaganda in de communistische landen. De propaganda heeft ongetwijfeld succes gehad, omdat de commu nistische overheden anders nooit zo drastisch tegen de Westelijke aether-vrijbuiters zouden zijn op getreden. In de grensstreken van de Sovjet-Unie en in Zuid-Europa werden kostbare stoorzenders ge bouwd. Aanvankelijk tevergeefs, want de uitzendingen van de B.B.C. en de „Stem van Amerika" bleken blijkens betrouwbare in lichtingen achter het ijzeren gor dijn toch goed door te komen. De Russische technici experi menteerden echter verder en kortgeleden zijn ze er in geslaagd hun stoorzenders zo krachtig te maken dat de aether-democraten overstemd konden worden. Dat was phase no. 2; nu begint de derde en de Amerikanen hopen dat daarin hun tegenzet de stoor zenders voor nieuwe problemen zal stellen. Niet „vastgeworteld". Van waaruit de „Courier" en haar zusterschepen opereren, wordt natuurlijk strikt geheim gehouden. Wel kan men aanne men, dat de schepen geen vaste positie gaan innemen, doch juist door hun beweeglijkheid het stoorgordijn zullen trachten te doorbreken. Ook is uitgelekt, dat zich aan boord van de „Courier" balonnen bevinden, welke als antennedragers moeten fungeren. Van iets anders zijn de bevoeg de autoriteiten eveneens zeker. Dat de Sovjets geen moeite zullen sparen om de juiste tegenzet te vinden. Het is zelfs niet onmoge lijk, dat er binnenkort op de Oceaan een zeeslag zal ontbran den. Niet tussen onderzeeërs of slagschepen, niet uitgevochten met kanonnen of diepzeebommen. Het wordt een slag tussen stralen en golflengten; tussen schepen, die strijden voor-en tegen de vrij heid om meningen te verkondigen en te aanhoren. 's-GRAVENHAGE. Hoewel alle cijfers nog niet bekend zijn, wordt aangenomen, dat tijdens de maanden met piekuurbepérkingen over het gehele land om en nabij 10 pet. op het verbruik van elec triciteit werd bespaard. De nogal zachte winter en de niet al te „donkere" dagen heb ben daartoe zeker bijgedragen. De besparing werd echter vooral be reikt door de grote medewerking, die er door de industrie, de mid denstand en in de huishoudingen werd verleend. GRIEKENLAND, TURKIJE Ef: DE NATO PARIJS (A.P.). De Franse Nationale Vergadering heeft gis teren veranderingen in het Noord Atlantisch Verdrag om de opne ming in de NATO van Grieken land en Turkije mogelijk te ma ken, goedgekeurd. De stemming was 511 tegen 101 (communisten). Goedkeuring door de Raad van de Republiek moet nog volgen. Maar d'it is slechts een formali teit. DR. HEINRICH BRüNING: #i NEW YORK (A.P.). Hein- rich Bruening, die van 1930 tot 1932 kanselier van Duitsland is geweest, is na een verblijf van drie maanden in Keulen, in de Ver. Staten teruggekeerd. „Er bestaat zeker geen gevaar voor herleving van net nazisme in Duitsland op het huidige tijd stip. De nazi's ondervinden in Duitsland weinig medeleven", verklaarde Bruening. Het tempo en de efficiency waarmee men in West-Düitsland werkt, is verbazingwekkend. Ach ter deze fagade ligt echter het feit, dat een derde van debe volking met inbegrip van de oudere mensen, die uit de Ooste lijke zone zijn gezet en degenen die bij de herwaardering van het geld in 1947 alles verloren van de staat leven". MANILLA (A.P.). De com missaris voor de immigratie op de Philippijnen Vicente de la Cruz heeft gisteren gedreigd, dé negen buitenlandse zeelieden, die nu al vier dagen in hongersta king zijn, naar de gevangenis in Muntinglupa te zullen overbren gen. De negen vier Denen, een Noor, een Fin, een Zweed, een Nederlander en een Cubaan zitten op hef ogenblik in een kamp voor gedetineerden op Engineers Island. „Hun houding werkt demorali serend op de overige buitenlan ders in het kamp", aldus de com missaris. bestaat er van buitenlandse zijde een grote belangstelling voor de meubelbeurs in Utrecht. Belang hebbenden uit Canada, Denemar ken, België, Indonesië en Honga rije brachten een bezoek.:.. zal de verzameling van Van Gogh uit het rijksmuseum Kröller-Mül- ler van 23 Februari tot eind April geëxposeerd worden in het oude koninklijk paleis te Milaan...., hebben 50 Belgen gisteren een bezoek gebracht aan het Kamer- Ïingh-Onneslaboratorium in Lei den beeft de Egyptische legatie in Den Haag afgezien van de recep tie, die gehouden zou worden op 11 Februari, ter gelegenheid van de verjaardag van koning Faroek. Dit afzeggen houdt verband met het overlijden van de koning van Engeland heeft de Haagse rechtbank de Haagse tandarts H. tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld, wegens valse opgave aan de scha- de-enquette-commissie Kaasmarkt Gouda GOUDA, 7 Febr. Aangevoerd 49 partijen; eerste kwaliteit-met rijksmerk f 2.382.42; tweede kw. m. rijksmerk 2.352.37. Extra kw. geen aanvoer. Handel goed. 9 Februari: H. Cyrillus van Alexandria De waarde van de pen is niet te onderschatten. In de eerste eeuwen van. het chris tendom, toen het geloof zich tegenover de verschillende dwalingen moest verdedigen, werd de pen dan ook veel vuldig gebruikt. Vooral door de heilige van vandaag de Alexandrynse bisschop Cyril lus. In een tijd, dat het moe derschap van Maria op de korrel werd genomen» wierp hij zich op als de verdediger van de rechten van de H. Maagd en toen op het conci lie van Ephese de waarheid triumpheerde, werd hij door de enthousiaste bevolking 's avonds op de schouders de stad rondgedragen onder het zingen van Theotokos, de moeder Gods. Durven wij ook op dezelfde wijze ons ge loof te verdedigen? In niet- katholiek gezelschap wordt er altijd over gepraat, maar dan trekken wij ons altijd te rug. Wij durven niet. Dan was het in Cyrillus tijd an ders. IN DESERTO VEEL LAWAAI OM NIETS Een bericht van een Berlijns blad als zou B Martin Bormann, eens Hitler's plaatsvervan ger en Chef van de Kanselarij, verblijf houden in een Ita liaans klooster, blijkt na onderzoek nergens «H op gefundeerd te zijn. Eberhard Stern, een vroegere Nazi-leider, beweerde in het St. Antoniusklooster in Padua een monnik van Duitse afkomst, broe der Bodewig, te heb ben ontmoet, die toegaf Martin Bormann te zijn. Broeder Bodewig verklaarde evenwel Stern nog nooit ontmoet te hebben. Alleen had hij een brief van Stern ontvangen ivaarin hij zeide te weten dat Bodewig eigenlijk Bormann was. De brief is onmiddellijk in handen van de politie gegeven. Toen bovendien nog bleek dat het portret dat Stern ter illustratie had laten afdrukken, een foto was van een andere monnik, pater Romualdo Antonuzi bleef er van het verhaal heel weinig over. De 77-jarige pater Antonuzi van het klooster San Bonaventura geeft wekelijks lezingen in het St. Antoniusklooster, waar Stern hem klaarblijkelijk heeft aangezien en gefotografeerd voor de 40-jarige Bodewig (links), die hij slechts uit beschrijvingen kende.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3