Bromauto: 2-persoons NU komen eindelijk goedkopere woningen te voorschijn 1 op 55 - 1400 gulden Financiën en Economie Djakarta wil overleg met de regeringspartijen De rat en de buurman HET WONDER DER LIEFDE Aoenest f 0.98 irktberichten Binnenkort in productie RADIO Friese aannemers bieden huis (4 tot 6 pers J aan voor f5000.— Twee jaar aevanaemsstraf BEnRSOVERZICHT Duizend daklozen in Zuid-Frankrijk De papierpriizen Scheepsberichten De Haagse onderhandelingen Vier millioen R.P.S.-spaarders Door trein beide voeten afgereden Nachtelijk verhaal van dieven, agenten en een zenuwachtige juffrouw door Otto Bührs at sportiel model >eige leder met esp en crêpe zool jlaire prijs. !e Amerikaanse 'ashioned f 4.95 aen slaat U een enorm iop die U bij ons doet I en maar eens en ziet iop nu. over één ol toch nodig en dan moet letalen. U kunt nu geld tientallen andere beziet I Stuk voor stuk it en zó laag geprijsd, hield. 65 x 65 "rood gërüite dóet degelijke kwaliteit speciale aanbieding VKtjUëao a rtDKUAM ivj2 PAGINA 5 Pastoor verrichtte de ze- n wees op de symboli- ekenis. Als soldaten be- congreganisten te stri.i- hun vlag, het H. Geloof, zingen van het Vent Magnificat en het Lour- verd in de zaal van Mul- Im „Het Lied van Berna- rertoond. Rijk voldaan e jongelui naar huis, EN VOOR AMERIKA L1CUM Op een bu ten Raadhuize is een jevormd, onder voorzit- van Burgemeester C. F. n waarin de verschillen- ringsgroepen van Castri- tegenwoordigd zijn, dat dragen voor de inzame- gelden voor het sympa- >el: „Klokken voor Ame. gelden wórden Zater- 'ebruari door de collec- jeengegaard en te 17 uur ïuize ingeleverd, waar de de Nijs, B. Dingerdis en t de bijeengebrachte gel- mtvangst zullen nemen, wacht, dat de bevolking te mild gedenkt >nderscheidingen SLOOT. Dezer dage» t ereteken voor Ordè en uitgereikt aan de heren ioniin, wonende te Zui- 393, met gespen '47. tó en G. van den Bogaard, lart 381. zonder gespen. HORN 7. Febr. 2300 kg ol 20—39: 16.500 kg rode 1—17: 6500 kg gele kool 32.000 kg uien, grove gewone 29.50—51.90: D.10—31.70: nep 26—30; bieten 23.20—23.70; -20.70; III 8—8.50; modjo .80; 4Ó0 kg witlof I 40— I; III 30; 34.000 kg peen -25.40; IV 14.70-17:20; voor export. II 7.7(v— AAR 84'Febr.' 1 Stapel ias (550 kg) .f 2.20 p. kg. ering f 2.19 p. kg (fa as). Handel goed. RESTAURATIE WERKEN AAN HET GOUDSE STADHUIS De restauratiewerken aan het Goudse Stad huis, één der fraaiste Gothische bouwwer ken in ons land, nade ren hun voltooiing. In Mei hoopt men het Stadhuis weer in ge bruik te kunnen ne men. In Juli van dit jaar zal dan waar schijnlijk de officiële opening kunnen plaats hebben. Alléén de achtergevel (rechts) van het Stadhuis staat nog in de steigers; de rest van het gebouw is zo goed als klaar. Aan het later aangebrachte gedeelte, het z.g. Schavotje, wordt nog een leuning aangebracht. Op de linker foto: de voorgevel van het Stadhuis van Gouda, dat stamt uit het jaar 1450. Neen, een starter zit er aan. Kijk, dat doet U zo met een handige handbeweg: zet de Hilversumse constructeur. N. G. Boos zijn bromauto in be weging. Nu een beetje gas geven, een koppeling loslaten nou. dat is alles U ziet het zij rijdt! Inderdaad rijdt daar Neder lands éérste voor seriebouw ge schikte bromauto en zegt de heer Boos ons op dezelfde kin derlijk eenvoudige manier, als de super-de-luxe Buicks met hu» synchronische versnellingsbakken. Die Buick kost alleen ongeveer vijftig maal méér dan de hele bromauto, die haar constructeur vanwege haar rankheid, wend baarheid en soepelheid van be diening, maar ook vanwege de algemene bekendheid van die naam in het Gooi het merk „An tilope" gaf. Hoe hij ertoe geko-men is? Wel, als je dagelijks in de bromfietsen zit en de mernser beginnen te klagen dat het. nat, koud en winderig wordt op de w-eg, dan kom je vanzelf op de gedachte van een bromauto, die je tegen dat alles beschermt er tóch de voordelen heeft van een bromfiets. Een échte auto voor de kleine man! Bij de Antilope-bromauto is alles geconcentreerd op eenvoud, betrouwbaarheid, soliditeit en betaalbare bruikbaarheid. Als over een paar weken met de pro ductie in serie kan worden be gonnen, zal er naar het zich met I laat aanzien een prijsje van en f1200 tot f1400 uit de bus -komen. Daar kocht je vóór 1940 een DKW voor, dat weet ik, 'maar toen kostte de benzine een dub beltje of twaalf cent en geen en kel^ wagen loopt 1 op 55. Wél de Antilope-bromauto. Geen en kele wagen vraagt slechts om er* nabij f25.wegenbelasting pei jaar. Wél de Antil-ope-bromauto. Daarbij komt dat ieder manke ment. snel kan worden verhol- Advertentie) Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen PROGRAMMA- ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. i.UO Nieuws; 7.18'Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. muz.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram. muz. (9.30 9.3a Waterstanden); 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven; 11.35 Vierhandig pianospel; 12.00 Gfam. mu?.; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 „Kleine zonden", hoorspel; 13.30 Politiekapel; 14.10 Voor de jeugd; 14.30 Koorzang; 14.50 Boekbespre king; 15.05 Roemeense muziek; 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Gram. muz.; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Orgel en zang; 18.35 Volks dansen; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 „Passepartout", cau serie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 ,Deze week", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevari eerd programma; 21.15 Gram, muz.; 21.45 Socialistisch commen taar; 22.00 Gevarieerde muziek; 22.25 „Onder de pannen", hoor spel; 22.45 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Vocale kerkmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram. muz.; 8.45 Idem; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram. muz.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram. muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. muz.; 11.50 „Als de ziele luistert", eau. serie; 12.00 Angelus; 12.03 Me- tropole orkest en soliste (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Amusementsorkest en solist: 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram.; mug.; 14.20 Engelse les; 14.40 Fan fareorkest; 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten; 15.38 Man nenkoor; 16.05 Brabants orkest, oratoriumvereniging en soliste; 16,20 „De vliegende Hollander", causerie; 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd: 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Pianoduo; 18.40 Regeringsuitzen ding, „Zoeklicht op de Westerse Defensie"; 19.00 Filmprogramma; 19.15 Parlementsoverzicht; 19.25 Amusementsmuziek; 19.52 Actu aliteiten; 20.00 Nieuws en weer berichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van 20.15 „Licht baken", causerie: 20.35 Gram. mug.; 21.00 Gevarieerd program ma; 21.55 Gram. muz.; 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperan to; 23.2224.00 Residentie-orkest en soliste. zii tot „brom-truck" is om gebouwd. De verlichting is minstens even goed als van een „grote" auto, het driedubbele achterlicht geeft 's avonds en 's nachts extra be scherming en veiligheid op de weg. Garageruimte hebt U voor een Antilooe-hromauto niet no dig. U kunt haar optillen .(afme tingen 1.10 x 2.60 m.) en in het portaa] of in een schuurtje zet ten, terwlil deze lichtheid toch de vaste ligging op 'de weg niét ongunstig heeft beïnvloed. VERZENDING ZEEPOST 's-GRAVENHAGE. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. „Oranje" (23 Febr.); Nieuw Guinea m.s. „Kota band kost nog geen tientje en de rest, niat meer dan normale bromfietsreparaties. 55 Km. per uur Tallozen, die er in de verste verte niet aan konden denken er een wagen op na te houden, kun ne» hun liefhebberij in auto rijden met d'e Antilope botvieren. Uiteraard is dit geen wagentje, dat U in een paar uur van Gro ningen naar Maastricht brengt. Het werd' speciaal ontworpen evenals de bromfiets voor ge makkelijk plaatselijk en provin ciaal ven-voer. De kruissnelheid van 40 km en de topsnelheid van 55 km geven alle mogelijkheden, die het moderne wegverkeer vraagt. Ook gebruik voor transport doeleinden is op tal van manie- re» mogelijk. Weliswaar vervalt dan de tweede zitplaats, die kan worden vervangen door een in iedere kleur te lakken open of overdekte laadbak met een laad- gewicht van 150 kg. Dit trekt de buitengewoon betrouwbare JLO- carriermotor. die reeds een uit stekende naam heeft op heit ge bied van transport, gemakkelijk, terwiii de werkelijk enorme wendbaarheid van d'e bromauto ten volle blijft gehandhaafd, als pen èn goedkoop. Een buiten- Ba''oe. f,9 ^br.); Antillen m.s. - - - „Oranje (19 Febr.); Suriname m.s. „Stentor" (11 Febr.); Canada s.s. „Mobilian" (11 Febr.) en m.s. „Westerdam" (14 Febr.); Austra lië en Nieuw Zeeland via Enge land (9 Febr.); Zuid Amerika, Argentinië, Uruguay en Bolivia m.st „Alliena" (19 Febr.). VOOR EX-GEMEENTE ONTVANGER GRONINGEN GRONINGEN. De rechtbank te Groningen heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen de 48-jarige ex-gemeenteontvan ger van Groningen, voordien van Haren, Dirk P., die zich heeft schuldig gemaakt aan een vir tuoos gepleegde grootscheepse fraude ten nadele van de gemeen te Haren. Hij werd veroordeeld tot ge vangenisstraf voor de tijd van 2 jaar, met aftrek van voorarrest. De eis luidde drie en een half jaar met aftrek. P. heeft reeds een jaar in voorarrest doorgebracht. M.S.A.-toewijzing voer olie-aankopen Het M.S.A. (het Bureau voor wederzijdse beveiliging) heeft een bedrag van 10.47 millioen dollars ter beschikking van Ne derland gesteld voor de aankoop van ruwe olie uit het midden- Oosten. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij De te Utrecht gehouden alge. mêne vergadering van aandeel houders der N.V. Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij te Rot. terdam. keurde alle bestuurs voorstellen goed- Het dividend werd bepaald op 9 procent. De beide aftredende commis sarissen, de heren Herm. C. Kloét en C. Kuypers, werden als zo. danig herkozen. Belegging Maatschappij voor sociale fondsen Een aantal sociale fondsen in Nederland heeft een afzonder, lijke vennootschap onder eigen auspiciën opgericht, genaamd N.V. Belegging Maatschappij voor sociale fondsen, onder directie van de N.V- Hollandse Belegging en Beheer Maatschappij. De nieuwe maatschappij is opgericht als gevolg van de over weging, dat ofschoon de stijging van de rente voorvaste-rente dragende waarden de belangstel, ling van sociale fondsen voor belegging in aandelen kan heb ben verflauwd, het vraagstuk van belegging in risico-dragend kapitaal dóór de sociale fondsen niet ondergeschikt mag worden gemaakt aan de toevallige rente, stand van het ogenblik, doch bezien moet blijven worden uit het oogpunt van behoud van koopkracht. Toetreding tot de N.V. staat open voor alle rechtspersoonlijk heid bezittende stichtingen, ven. nootschappen, verenigingen enz., die met de deelneming belegging beogen voor sociale voorzienin gen bestemde middelen- KONINKIITKE VAST GESTEMD AMSTERDAM, 7 Febr. Het zeer stille marktverloop van he den werd onderbroken door een mededeling .op de tikker, dat het morgen bij inschrijving te plaat sen bedrag der 4 procent 30-ja- rige obligatielening van de gem. Den Haag, is verhoogd van 5 mil lioen tot 10 millioen. Uitgiften van gemeenteleningen voor con solidatie en woningbouw hebben in verband met het rentegamma de bijzondere aandacht van finan ciële kringen. Inmiddels heeft men echter kun nen waarnemen, dat de gemeen te Amsterdam haar aanvankelijk voornemen, om met een tweede premielening van f 10 millioen te voorschijn te' komen, heeft inge trokken, na de deze week ver schenen regeringsmededeling. in zake gemeenteleningen via de Bank voor Ned. gemeenten. De aandelenmarkt was onge animeerd. Wat de aandacht trok was de vaste opening van Kon. op 295 ex het interim dividend van 4 procent, tegen gisteren 296 inclusief dit dividend- Daarna echter volgde een reactie tot 293, maar het slot was toch weer dicht bii de opening. Op de scheep vaartmarkt blijft KNSM aan trekken, na zwakkere opening. Ook Scheepvaart Unie was aan de vaste kant. Philips zette hét herstel niét voort en moest genoegen nemen met een koers van 155V2 voor de nieuwe aandelen tegen gisteren 157. AKU prijshoudend. Unilever licht aangeboden, Cutures onge animeerd, met later enige be langstelling voor Sumatra Ta bakken. waarvan Deli tot 80 aan trok. Rubberwaarden bléven op prijs, v'an suikerfondsen moest HVA ruim een punt prijsgeven. Nederlandse Ford liep 9 pun ten achteruit. Ook de Stockdivi- denden Ford. zakten in n.l. van f 110 tot f 105%. Kaisêr Frazer daarentegen was een Punt in herstel. Op de Staatsfondsen- markt was. de stemming prijs houdend. De kleine coupures der premielening Amsterdarp noteer den 105 1/4 Dollar agiopercen- tage 8%. HEERENVEEN De vraag naar goedkope woningen is tegen woordig misschien dringender dan ooit Nu zijn er al heel wat ontwerpen geweest In Friesland kent men o.a. de Bouma— Reitsma- en Martenswoningen. Nadat echter kort geleden de aan nemer Offringa te Haulerwijk, in samenwerking met architect Niesen van Leeuwarden, een huis ontwierp, dat kant en klaar f5500.kostte en de volledige goedkeuring van de Wederop bouw en dienst voor Volkshuisvesting kon wegdragen, komen er plotseling meer aanbiedingen van goedkope woningen. De vereniging van timmerlie denpatroons in Ooststellingwerf is met twee modellen voor een goedkope woning in dezelfde prijsklasse gekomen. Het begint haast op ee» revolutie in de wo ningbouw te lijken. Een bouw onderneming („De Eik") te Wol- vega (gem1 Weststel'lingwerf) 'heeft, in samenwerking "mét ar chitect A. Visser, van Leeuwar den, een ontwerp klaar voor een volwaardige woning (zonder luxe uiteraard'), welke zii wil houwen voor rond f5000.Deze woning'omvat een kamer hal met trap, keuken en bijkeuken, beneden en boven twee slaap kamers, ee» douchecel en een bergplaats" waa'rin desnoods ook oogden ledikant kan. staan. Voor een gezin van 4 tot 6 personen is deze woning zeer geschikt. Het gemeentebestuur van West- stellingwerf heeft grote belang stelling voor deze plannen. Eigenlijk zijn deze goedkope woningen al de hierboven ge- TOULOUSE (Reuter). Ge meld wordt, dat duizend mensen dakloos zijn geworden tengevolge van de overstroming van de Ga ronne bij Barsac, ten Zuid-Oosten van Bordeaux. In andere delen van Zuid-West-Frankrijk 'zakt het water volgens de berichten lang zaam. Tot nog toe zijn zestien personen verdronken. Vele plaatsen in dit gebied zijn nog van gas én eleetriciteit ver stoken. Veten worden in de bo venverdieping van hun huizen door legerseh-üiten van voedsel voorzien. DE JEUGDWEEK De Jeugdweek 1952 is thans vastgesteld ven 12 tot 17 Mei, In deze week zal tot uitdrukking moeten komen, dat de jeugd zich iets eigens heeft gebouwd, dat zijn uitingsvormen vindt in jeugd en jongerenclubs, geestelijk leven, scouting, sociale vorming, buiten leven, muziek en volksdans, jeugdtoerisme, spel en sport. Daarom is als. eerste deel van het motto voor dé' jeugdweek -geko zen „Jong Nederland wil leven". NOORS PROTEST OSLO (Reuter). Een woord voerder van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft met betrekking tot het protest tegen de Noorse en Zweedse prijzen voor houtpulp, cellulose en papier in de O.E.E.S.-commissie voor houtpulpproducten verklaard, dat het protest op niet gelukkige wijze naar wren is gebracht, daar daarbij geen rekening werd ge houden met de grote prijsverho gingen van alle grondstoffen als iizer en staal, kolen en wol, die Noorwegen invoert. De Noorse regering is van mening, dat de kwestie naar voren gebracht had moeten worden in een algemeen debat over het prijsniveau van grondstoffen op de wereld markten. Arendskerk 7 te Genua verw.: Bali 4 te Djakarta; Limburg p. 7 Finisterre; Loosdrecht 7 v. Bom bay naar Karachi; Mariekerk 7 te Antwerpen; Helena 5 te Kingston Lieve Vrouwekerk 7- v. Aden; Lutterkerk v. Alexandria Laer tes 6 v. A'dam naar Indonesië; Leerdam S v. New York naar R'dam; Lombok 17 Singapore verw.: Rijndam 6 v. New York naar R'dam; Zuiderkruis 8 7 u. Hoek v. Holl. verw.; Joh. v. Ol- denbarnevelt 7 te Aden; Noor- dam 6 780 OTN Kp. Race; Saran- an 5 v. Singapore; Bloemfontein te Aden; Borneo 7 te Menado verw.; Heelsum 6 nm. v. Ham burg; Nieuw Amsterdam 6 van R'dam te New York; Oranje 6 nm. Port Said; Tomori 6 v. Djed- dali-Marseille; Willem Ruys 6 nm. v. Colómbo-Belawan. noemde ontwerpen zijn reeds goedgekeurd bestemd om in grotere series te worden ge bouwd. maar het ligt toch wel in de bedoeling ook ..eigenbouwers" van de goedkope aanbieding te laten profiteren. Men zou zich kunnen afvra gen, waarom niet eerder aanne mers met dergelijke plannen zlin gekomen. Het schijnt, dat. de werkloosheid in de bouwvakken hier een rol speelt Enkele jaren terug toen er overal nog goed werd verdiend, had men er geen behoefte aan goedkope woningen te bouwen. waaraan weinig werd verdiend. Dat begint nu anders te warden, vooral op het platteland is het werk krap. Voor de duizenden woningzoe kenden betekent de ommezwaai naar goedkoper bouwprijzen een lichtpuntje. TORY WON TUSSENTIJDSE VERKIEZING SOUTHPORT, Engeland (R.P.). Een tussentijdse verkiezing in Southport is gewonnen door de conservatieve candidaat, die de Labour candidaat met 24.589 te gen 11.310 stemmen versloeg. De tussentijdse verkiezing werd gehouden omdat de conservatieve afgevaardigde van Southport R. S. Hudson tot pair verheven was. Het was de eerste tussentijdse verkiezing sinds de algemene ver kiezingen van October 1951. DJAKARTA, 7 Febr. (Aneta) Mr. Moh. Yamin, die als „koe rier" van de Indonesische dele gatie voor onderhandelingen over de Unie en Nieuw Guinea in Den Haag naar Djakarta is gegaan heeft Donderdag zijn rapport uitgebracht in een vergadering van het Indonesische kabinet. Na afloop van deze bijeen komst deelde de minister van voorlichting, Mononutu. des gevraagd aan Aneta mede „dat in Den Haag aan beide zijden goede wil aanwezig is oim door middel van onderhandelingen tot elkander te .komen. Het overleg over de Unie heeft niet veel moeilijkheden opgeleverd, de kwestie-Irian ligt moeilijker, maar ook hierin wordt door bei de party en oprecht gestreefd naar het vinden van een „way out". Op de vraag van Aneta, of de minister zulk een „way out" reeds zag, .antwoordde de heer MononutU: „no comment". De Indonesische regering is voornemens, het rapport van mr. MOOIE SECRETARIS ARMENRAAD ARNHEM. Gisteren heeft het Arnhemse gerechtshof in ho ger beroep de 35-jarige W. B„ ge schorst secretaris van de Armen raad te Apeldoorn, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waarvan 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van. drie jaar. Voorts ontzetting uit het recht enig ambt in overheidsdienst te bekleden voor de tijd van vijf jaar. B. is er van beschuldigd zich telden te hebben toegeëigend uit iverse h.em toevertrouwde kas sen gedurende de jaren 1950 en 1951. Totaal bedrag der verduis tering is f6500.—. Hij gaf bij zijn huwelijk een groot feest en legde daarmede de grondslag voor zijn grote schuldenlast. AMSTERDAM. Bij de Rijks postspaarbank te Amsterdam heerste gistermorgen grote vreug de. Bij de byna 1000 brieven, die binnengekomen waren, bevond z'ch namelijk ook de aanmelding van do 4.000.000ste rekeninghou- d".~ der Spaarbank. Deze geluk kige was J. J. W. Groenenberg, wonende Balistraat 10 te Gorin- ehem. voorarbeider van beroep en oud 43 jaar. De heer Groenenberg zal uiter aard een geschenk krijgen, wat dat zal zy'n is nog een verras sing. Wie er ook zijde bij spinnen zijn allen, die gisteren een nieuw spaarbankboekje aanvroegen. Zn zullen nl. van de directie van de Rijkspostspaarbank een geschenk, kaart ter waarde van f 2.50 thuis gestuurd krijgen. Yamin Zaterdag a.s. voor te leg- ge» aan d'e fracties van de rege ringspartijen in (het parlement. Wanneer de regering haar uit eindelijk standpunt zal bepalen kon minister Mononutu niet zeg gen, maar het ligt in de bedoe ling zulks zeer spoedig te doen. Mr. Yamin zal vijf dagen in In donesië vertoeven. ROTTERDAM Gisternacht is op het Marconiplein te Rotter dam de 25-jarige vierde machinist Helgi Arnason, wonende te Reik- javik en opvarende van het in de Lekhaven liggende s.s. „Bruar- foss" van de H/F Eimakipafelag Islands te Reikjavik, door een goederentrein overreden. Hy was met de voeten onder de wielen van de wagons terecht gekomen. Beide voeten werden hem afgereden. Volgens een ge tuige had hy ongeveer in het midden van de trein aan een wa gon gehangen. Hy was een eind meegetrokken en toen onder de trein geraakt. De man is in het St. Franeiscus Gasthuis opgeno men. De machinist had van het ongeval niets bemerkt en was doorgereden naar het rangeer terrein aan de Westvarkenoordse weg. PALING DEED GEMAAL STIL STAAN PURMEREND. Het electri- linê stil. Toen de machinist een onderzoek instelde, bleek een paling van ruim drie kilo tussen de schoepen te zitten. Het beest werd uit zijn hachelijke positie bevrijd. De lengte van de paling was ruim 90 centimeter. ZWEEFVLIEGRECORD VERBETERD MARSEILLE, 7 Febr. (A.P.). Twee Franse vlieginstructeurs Albert Carraz en Jean Brunswick hebben gisteren het interna tionale record zweefvliegen ver beterd. Met een in Frankryk gebouwd zweefvliegtuig bleven zü 53 uur en 4 minuten in de lucht, waarna zy op een vliegveld in de omge ving van Marseille landden. Het internationale record zweef vliegen stond sinds 1938 op naam van de Duitsers Boecker en Zan der met een ty'd van 50 uur en 26 minuten. Een vluchteling uit Letland die in Zweden als houthakker werkte, wist uit de Russische ambassade te ontsnappen en vluchtte naar een nabijgelegen huis, waar hij de politie belde om bescherming. De foto toont de ingang van de Russische ambassade, Villagatan, 17. Zijn achtervolgers renden hem achterna, doch stopten bij de hekken. In de inzet de Let Aivars Czolinsch. ROTTERDAM- Gisternacht kwam een bewoonster van een zolderverdieninc on de Croos- wiiksewesr te Rotterdam tot drie maal toe hevisr ontdaan od het politiebureau Boezemsingel. Er zouden on het dak van haar huis dieven rondlopen. Tot driemaal toe gingen er agenten mee. die na een langdurig onderzoek niets vonden en onverrichterzake te rugkeerden Maar tegen twee uur kwam de vrouw voor de vierde maal klagen. Ze durfde maar niet gaan slapen. Maar nu was ze er ach ter gekomen, waar de boeven moesten zitten: in een vertrek naast de kamer. Weer gingen er twee agenten en een brigadier mee en werkeiyk, er werd ge knars en geschuifel langs de grond gehoord. Dat moeten rat ten zijn, dachten de politieman nen. In het aardedonker hurk ten ze neer, ieder met zijn gum mistok gewapend, gereed om op het eerste sein toe te slaan- Niet lang daarna schoof de deur zachtjes open, de stokken werden geheven eneen rof fel van slagen daalde in de rich ting van de vloer. Er was iets geraakt, maar het waren de te nen van de buurman. Deze was, onraad vermoedend, poolshoogte komen nemen. Nu werd er met vieren afgewacht en toen er even later opnieuw een roffel van slagen was gevallen, lag er een volwassen rat stuiptrekkend op de grond. Na vier uur con sternatie kon toen eindelijk de rust weerkeren. FEUILLETON Ze keek naar haar nicht met ogen die verrieden, hoe zij was geschrokken en^ toen het meisje zich omkeerde ert langzaam weg ging, volgde ze haar haastig, bang voor wat nog zou kunnen gebeuren. Maar gelukkig was er geen reden voor verdere bezorgdheid. Stella liep langzaam de gang door tot ze haar kanjer bereikte, ging er binnen en liet de deur wijd achter zich open. Haar tan te volgde. Het electriscbe licht brandde, maar de nietsziende ogen van het meisie hadden er -geen behoefte aan. Ze liep recht de kamer door en ging oo bed ligger*. Pilar Duero wachtte be wegingloos. tot Stella's rustige ademhaling haar zeide dat zii in een natuurlijke slaan was verzonken. Toen ging ze stilletjes de kamer door en dekte haar toe. - Arm kind. fluisterde ze. Jou arm kind! Na een ogenblik wachten sloop ze naar haar eigen ka.mer en kwam kort daarna terug in eên gemakkelijke peignoir. Ze liet 't licht aan en zette zich in een fauteuil vóór de electrische haard, besloten te waken om in elk geval bij de hand' te zijn, als haar nichtje 'haar slaapwandelin gen zo-u hervatten. Gelukkig was haar voorzorg niet, nodig. Stella sliep de hele nacht door en bii het aanbreken van de dag ontwaakte tante Pilar zelf uit een onrustige sluimer. Toen ze zag, dat het meisje nog sliep, sloóp ze stilletjes de kamer uit. Na een bad nam ze een kop sterke thee ên terwijl ze die langzaam uitdronk, overwoog ze welke koers ze verder zou vol gen. Dat het meisje iets op het hart had, daarvan was ze over tuigd. de moeilijkheid was te weten te komen wat het was. Ik zal het baar vragen, be sloot ze tenslotte. Ik zal haar vertellen wat er vannacht is ge beurd en haar dwingen mii te zeggen wat haar hindert. Dat het iets is dat in Parijs is gebeurd iets vreselijks daar ben ik zeker van. Toevalligerwijze kreeg ze een glimp van de waarheid, voor ze met haar nicht sprak, toen de post een bundel Pariise kranten bracht, gestuurd door een Ma- drileens nieuwsbureau. Ze twij felde er niet aan, dat ze voor Stella bestemd waren, ofschoon ze waren geadresseerd aan juf frouw Duero; ze achtte het ech ter niet in strijd met haar ge weten ze te openen. Toen ze de eerste krant opensloeg, trok een vet gedrukte kop haar oog en ze begon te lezen. Even later werd haar gelaat doodsbleek. Ah! riep ze uit. Ah! en ze las met stijgende belangstelling verder. Hoofdstuk IV DE OORZAAK VAN DE VREES Het blad gaf een verslag van de moord, die gepleegd was in het rustige blokje flats in Mont- martre en waarvan zij tot nu toe niets had gehoord. De naam Juan Cabados trok haar aan dacht en met stijgende ontzet ting las ze, hoe deze Spaanse kunstenaar in zijn flat vermoord was gevonden. De moordenaar was. volgens het verslag, od heter daad betrapt door een model, dat de politie had ge waarschuwd en hii was gearres teerd- door een paar gendarmen, toen -hij op het punt stond, de plaats van het misdrijf te ont vluchten De daad was verricht met een dolk van Spaans maaksel, die op het lijk was achtergelaten, maar de beweegredenen tot de daad was niet duidelijk, ofschoon een goed gevulde portefeuille gevon den op het Hik van de vermoor de man, de oplossing van het raadsel scheen te bieden. De man, die voor d'e misdaad was gegrepen, had geweigerd over zichzelf mededelingen te doen, maar toy had zijn onschuld be tuigd en een verhoor door de rechter van instructie had niets kunnen onthullen, daar de be klaagde geweigerd had de vra gen te beantwoorden. Zijn zwij gen werd echter door de politie uitgelegd als het biina zekere be wijs van zijn schuld. Een moei lijk punt was, dat de vermoorde man op het ount stond "naar Spanje te vertrekken, dat ziin bagage was gevonden in het sta tions-depot, waarheen ze was ge zonden in afwachting van d'e nachttrein. De weigering van de beklaagde om iets omtrent zich zelf mede te delen, bemoeilijkte het onderzoek, maar de autori teiten hoopten ziin antecedenten te ontdekken en daardoor het mysterie oo te helderen, dat mis schien niet eens zo'n groot mysterie was Men was er biina zeker van dat roof het motief was: deze theorie werd onder steund door het feit. dat oo de gevangene bii ziin arrestatie slechts een naar francs en cen times werden gevonden. Juffrouw Duero las heit ver slag zorgvuldig en keek toen de andere kranten na. Wat zii over da moord gaven, was in hoofd zaak eender, ofschoon één er aan toevoegde, dat de conciërge had verklaard, dat niemand dan een goed-geklede jongedame d'oor de poort was gekomen, oo zijn minst een uur voor de ont dekking van de misdaad. Deze verklaring werd echter teniet gedaan door die van het model, namelijk dat de conciërge hij haar binnenkomst vast in slaap was, waaruit hii zelfs niet was ontwaakt, toen zii door de poort vloog om gendarmes te halen. Het model gaf echter toe, dat zii zulk een jonge dame op de trap. die naast de flat leidde, was te gengekomen, terwiil de gevan gene, over die aangelegenheid ondervraagd ziin overigens hardnekkig zwijgen had verbro ken om te ontkennen, dat hii iets van zulk een dame af wist. De concierge was bovendien enkele uren later nog voor hii met het Hik of de beklaagde kon worden geconfronteerd, aan een beroerte overleden. Daar men vermoedde, dat hii reeds 's middags niet in orde was geweest e» daardoor zo vast had geslapen, meende men aan zijn verklaring omtrent d'e jongedame ook niet te veel waar de te kunnen hechten. Toen zii kennis had genomen van alles wat de kranten haar konden vertellen, bleef Pilar Due ro lange tiid over de zaak zit toe peinzen. (Wordt vervolgoi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5