West-Duitse Bondsdag aanvaardt politiek van herbewapening Minister kan slecht volgens Engelbertink rekenen (K.V.P.) Adenauer echter gebonden aan scherpe instructies Zes gekroonde hoofden zullen aanwezig zijn Opnieuw een oud pakhuis door de vlammen verwoest Sovjets houden enorme massa straaljagers klaar KOFFIE BLAD DAGBLAD VOOR ALKMAAR Debat broodprijs in de Tweede Kamer Grote gezinnen eten meer brood dan margarine In Mandsjoerije pittige smaak! prookjesland EN OMGEVING Russen stoan klaar aan de Elbe Proefmobilisatie in Italië De begrafenis van koning George VI Toespraak van Koningin Elisabeth GROTE BRAND TE AMSTERDAM Auto te Heiloo door trein gegrepen N.A.V.O.-raad 20 Febr. bijeen Brits vliegtuig in zee gestort? Yamin: weer een vrijheidsstrijd Weerslag in de agrarische sector Conferentie Lissabon nu 20 Febr. Treinconducteur in brandende wagon Grote order voor N.V. Schokbeton GROTE DRIE Jan Leis" redt mannen van Radmar 1 Gekleed namiddag schoentje, in zwart snéde uitvoering, mooie pasvorm. Hagedis lede ren Dames loa fer, comfortabel model, in zwart, rood en groen. idVUWVW sch was, waarom bent wd?" „Luister maar is werkelijk een treu- nij: „Beste Turkengod. ;een twijfel aan. Maar nming tot het huwelijk vertellen, dat ik nog iliteiten van Turkengod en voornaam sprookje :hen". Ik dacht toen gauw voor elkffar een dik boek te voor- et u djt boek, mijnheer maar eens goed. Daar Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., rasp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 9 Februari 1952 46e Jaargang No. 12395 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52. 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 V BONN Aan het einde van een intensief en bij tijden storm achtig debat van twee dagen, waarbij elk aspect van het voor gestelde Europese leger, de onderhandelingen met de Westelijke Hoge Commissarissen, de Duitse eenheid, de Saarkwestie, de Noord-Atlantische verdragsorganisatie en de sociale zekerheid aan de orde zijn gekomen, heeft de West-Duitse Bondsdag Vrij dagavond met 204 tegen 156 stemmen bij 6 onthoudingen de herbewapeningspolitiek van Bondskanselier Adenauer goedge keurd. Hieraan waren echter vijf scherpe door de coalitiepartijen geformuleerde instructies aan Adenauer toegevoegd. Socialisten, communisten en de Federalistische Unie stemden tegen. Adenauer zei, dat de eerste stoot van een eventuele Russische aanval opgevangen zou worden door de Amerikaanse, Britse en Franse strijdkrachten in West- Duitsland. Deze strijdkrachten waren het afgelopen jaar ver sterkt, nadat Adenauer hierom herhaalde malen had verzocht. Niettemin konden de Duitsers niet verwachten, dat deze geallieerde strijdkrachten alles voor hen zou den doen. De instructies vragen o.a. voor Duitsland, zolang het geen lid van de Noord-Atlantische ver dedigingsorganisatie is, rechten die overeenstemmen met de ge dachte van een Europese ver dedigingsgemeenschap als een vrijwillig samengaan van gelijk berechtigde partners. Voorts wordt geëist dat de in het buitenland als oorlogsmisda digers gevangen gehouden Duit sers zullen worden vrijgelaten, „voorzover zij geen echte mis daden hebben begaan". De Bondsdag heeft ook een actie geëist .,om eindelijk aan de bevolking van het Saargebied politieke vrijheden te garanderen overeenkomstig het handvest der V.N.". Frankrijk werd heftig becriti- seerd wagens „de poging om het politieke lot van de Duitse be volking van Saarland te be ïnvloeden door i „ante: open van diplomatieke betrekkingen". In de laatste instructie aan Adenauer wordt opheffing van het bezettin/gsstatuut, volledige wetgevende souvereiniteit met inbegrip van het recht om ge allieerde wetten in te trekken en herziening van alle verdragen van het Duits-geallieerde ver dragsstelsel geëist. De rechts positie, vain buitenlandse troepen moest dezelfde zijn „als interna tionaal gebruikelijk is". Adenauer had er in zijn rede voor gewaarschuwd, dat een enorme Russische militaire macht aan de Elbe staat, welke „binnen 24 uur" tegen West-Europa in beweging kan komen. Hij noem de het noodzakelijk dat tegen deze Sovjetmacht een tegenwicht werd gevormd. Zich vervolgens rechtstreeks tot de zich fel tegen bewapening ver zettende socialisten wendend, ver klaarde Adenauer: „Een ieder, die in het gezicht van zulk een ge vaar voor ons land en volk, ver klaart dat hij tegen het leveren van een bijdrage aan de gemeen schappelijke defensie is, moet verantwoording afleggen aan zijn eigen geweten en aan het Duitse volk". In de loop van het debat wer den opnieuw beschuldigingen ge uit tegen Frankrijk over het Saar- geschil en ook werd er scherpe critiek geleverd op de Amerikaan se wapens. De socialist Arndt zei, dat uit de jongste uitlatingen van ex-pre sident Hoover is duidelijk gewor den, dat de Ver. Staten niet zo zeer belangstelling hebben voor de verdediging van Duitsland dan wel voor de Ruhr-industrie, die zij uit de Russische handen willen houden. De regeringspartijen zijn ook vandaag niet afgeweken van hun voorwaardelijke toestemming, en de oppositie niet van haar stand punt om onder de huidige om standigheden niet deel te nemen. Hoe moeilijk het de regerings partijen gevallen is om tijdens het debat een zekere mate van een heid te bewaren bleek uit een resolutie die gistermiddag door de fracties dezer partijen werd inge diend en gisteravond aanvaard. Zij is in zeer vage termen ge steld en zegt, dat Duitsland als gelijkgerechtigd partner wil blij ven medewerken aan pogingen om elke bedreiging van de vrede af te wenden. Tumult. Er brak een vreselijk tumult uit, toen Adenauer de vice-voor- zitter van de socialistische fractie, Carlo Schmidt, er van beschul digde „ongekende en ontoelaat bare" schending van vertrouwen te hebben gepleegd door inlichtin- fen, welke hem vertrouwelijk oor de kanselier waren verstrekt, openbaar te maken. Tevens beschuldigde Adenauer de socialist er indirect van steno grafische verslagen voor eigen doeleinden te hebben gewijzigd. 50.000 MAN ONDER DE WAPENEN LISSABON, 8 Febr. (A.P.). Uit geallieerde bron wordt verno men, dat Italië van plan is zijn mobilisatie-machinerie te testen door ongeveer 50.000 man op te roepen, wat waarschijnlijk dit voorjaar zal gebeuren na de ver kiezingen. De opgeroepenen zul len niet langer dan twee weken in dienst blijven. LONDEN, 8 Febr. (Ass. Press). De gekroonde hoofden van ten minste zes landen zullen de be grafenis van de Britse koning bij wonen. Frankrijk wordt verte genwoordigd door president Auriol, premier Faure en minister Schuman en president Truman laat zich vertegenwoordigen door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- AMSTERDAM (ANP). In de vroege Zaterdag ochtend is opnieuw een van de oude pakhuizen op het Prinseneiland te Amsterdam een prooi der vlammen geworden. Om goed twee uar ontdekte de agent Terbeek van het bureau Spaarndammer- straat, die op het Prinseneiland surveilleerde, vuur in het pakhuis van de firma C. Servaas Jr., Prinseneiland 11, waarin opgeslagen was: vlas, houtwol, alpengras, zeegras, kapok, wolraap en andere fel brandbare meubelfournituren. Spoedig nadat de brand ont dekt was, sloegen de vlammen reeds door het dak. Het vuur moet dan ook reeds geruime tijd, voordat het ontdekt werd, aan wezig zijn geweest, zodat het zich een weg naar de zolder kon ba nen. Een fantastisch aandoende vonkenregen woei bij herhaling over het eiland. Toen het vuur lucht had ge kregen en vooral later, toen de brandweer aan voor- en achter zijde luiken had opengehakt om brandhaarden te kunnen berei ken, sloeg een bijtende rook naar buiten. De smalle straatjes op het Prinseneiland verdwenen ge heel in dit uiterst hinderlijke rookgordijn, hinderlijk vooral voor de brandweerlieden, die ge dwongen waren roakmaskers te dragen. Twee brandweerlieden, B. Botsen en J. L. Stolk, kregen lichte rookvergiftiging. Zij moes ten door de Geneeskundige Dienst worden behandeld. Beiden kon den na enige tijd naar de Brand weerkazerne terugkeren. Later op de ochtend zagen wij ook de burgemeester, mr. A. J. d'Ailly, onder de toeschouwers. Deze brand heeft gewoed op korte afstand van de plek waarop in de zomer en het najaar van 1949 eveneens pakhuizen uitge brand zijn. Het duurde nog tot laat in de ochtend wij verlieten het to neel van de brand te 4.30 uur voordat de brandweer de brand meester was. Te 4.30 uur gold nog steeds het alarm „grote brand" en was er nog geen sprake van „brand meester HEILOO. Op de onbewaakte overweg op de Schuine Honds- bosselaan is Vrijdagavond tegen half zeven een bestelauto gegre pen door een trein die uit de richting van het station kwam. De bestuurder, de heer J. Hou tenbosch, had juist aan zijn pas- sagiere, mevr. Rood, beiden uit Heiloo, gevraagd of de baan vrij was, toen hij ae trein zag nade ren. Hijzelf kon nog op het laat ste ogenblik uit de wagen sprin gen, die meters ver werd meege sleurd. Gelukkig werd mevrouw Rood slechts licht gewond. Zij werd naar het St. Elisabeth Zie kenhuis te Alkmaar overgebracht, waarheen beiden juist op weg waren om er een patiënt te be- De Westduitse Federale Bonds republiek zal vertegenwoo~digd zijn door kanselier dr. Adenauer, de laatste staatsman van 't Euro pese vasteland die de koning, in leven heeft gezien. Als afgevaardigde van de Sow- jet-Unie zal waarschijnlijk Georgi Zarubin fungeren. Onder de koninklijke gasten die aan de Britse vorst een laatste eer zullen brengen bevinden zich: Koning Gustav en Koningin Louise van Zweden; Koning Haa kon van Noorwegen: Koning Paul van Griekenland; Koning Frede- rik van Denemarken; Koningin Juliana; Koning Feisal van Irak. Koning Faroek, die als kroon prins van Egypte de begrafenis bijwoonde van koning George V, zal ditmaal vertegenwoordigd worden door zijn neef prins Ab- doel Moneim. Koning Ibn Saoed van Arabië zal een van zijn zoons zenden. Misschien zal ook generaal Eisenhower de vorst naar zijn laatste rustplaats vergezellen. Als vaststaand wordt aangeno men dat op de dag van de begra fenis op de Britse eilanden natio nale rouw zal worden afgekon digd. Alle winkels en bedrijven zullen gesloten zijn behalve de restau rants en café's en de openbare diensten zullen voor zover dat mogelijk is, ook gesloten zijn. Voorbereidingen getroffen Een zegsman van Buckingham Palace verklaarde dat de alge mene voorbereidingen voor de be grafenis inmiddels getroffen zijn. Ook is vastgesteld op welke wijze het stoffelijk overschot van de koning in staatsie opgebaard zal worden in de grote hall van Westminster. Nog niet is vastgesteld op welk uur de stoet van Westminster naar Paddington station zal ver trekken, om vandaar per trein naar Windsor te gaan. Zaterdag of Zondag na de be grafenis zal koningin Elisabeth een toespraak houden voor de radio tot de gehele wereld. Een kwartier nadat zij Vrijdag op Sandringham was aangekomen begaf zij zich naar de sterfkamer en keek neer op het gelaat van haar vader. De Hertog van Edin burgh stond naast haar, terwijl hij haar hand vasthield. Niet lang daarna werd het stoffelijk over schot van de koning naar 't kerk je van St. Maria Magdalena over gebracht, waar de dorpelingen en de arbeiders van het landgoed tot Maandag gelegenheid hebben, af scheid van hun heer te nemen. 'Langs de driehonderd meter lan ge weg van het landhuis naar de kerk schreed de stoet, door een doedelzakspeler voorafgegaan, langzaam voort. Aan weerszijden van de weg was tot drie meter hoogte zeildoek ge-spannen. Drie ministers tegelijk hebben enkele dagen in Friesland vertoejd, teneinde zich ter plaatse te laten voorlichten over een aantal actuele gewestelijke vraagstukken. Prof. dr. F. J. Th. Rutten, prof. dr. L. J. M. Beel en mr. H. Mulderije stonden daarbij ook, in aanwezigheid van de sercretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken dr. M. J. Prinsen en de Commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan (men ziet hen hier van rechts naar links), de vertegenwoordigers van de Friese pers te woord. (Eigen foto) BRIT BELAST MET VLOOT- COMMANDO IN KANAAL LONDEN, 8 Febr. (Reuter). Vrijdag heeft de Raad van plaats vervangers van het Atlantisch Pact te Londen officieel besloten de bijeenkomst van de NAVO- raad te Lissabon uit te stellen van 16 tot 20 Februari. De Britse admiraal sir Arthur John Power zal belast worden met het nieuwe vloot- en lucht machtcommando in het Kanaal en het Zuidelijk deel van de Noord zee; de opperbevelhebber van de luchtmacht zal luchtmaarschalk D. C. Stevens, eveneens een Brit, zijn. Voorts keurden de plaatsver vangers van het Atlantisch Pact het instellen van een internatio nale „Kanaalcommissie" goed, die in Londen zal vergaderen. In deze commissie zullen vertegenwoordi- fers van de stafchefs van België, rankrijk, Nederland en het Ver enigd Koninkrijk zitting hebben. Het Engelse kuststation Lands- end heeft alle schepen in het ge bied tussen Prawlepoint en Guernsey (Kanaaleilanden) ver zocht uit te zien naar een vermist vliegtuig, dat mogelijk in dat ge bied in zee is gestort. Reuter meldt, dat Franse en Britse vliegtuigen het Kanaal afzoeken naar een vermiste Britse bommenwerper, een „Wellington", die Donderdagavond van een vliegveld in Zuidwest-Engeland voor een oefenvlucht naar Mar seille was vertrokken. De machine zou een bemanning van acht personen aan boord hebben. DE KWESTIE NW. GUINEA DJAKARTA, 8 Febr. (Aneta). In een onderhoud met „Mer- deka" zeide mr. Moh. Yamin, die als „koerier" van de Indonesi sche delegatie in Den Haag te Djakarta vertoeft, dat, als het thans in Den Haag gepleegde overleg geen resultaten zou op leveren, Indonesië gedwongen zal zijn toj het voeren van een „long time policy" om Irian te bevrijden, „waarbij middelen en listen zullen worden toegepast, die in een vrijheidsstrijd gebrui kelijk zijn". Volgens mr. Yamin is het Nederlandse standpunt vol koloniale sentimenten, aldus „Merdeka". Yamin heeft thans rapport uit gebracht aan president Soekarno en de vice-president, drs. Moh. Hatta, Zaterdag zal hij opnieuw een bezoek brengen aan Moh. Hatta. Daarna zal hij verslag uit. brengen aan het parlement. De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag breedvoerig bezig gehouden met de befaamde brief van minister Mansholt, waarin de wijzigingen van de prijzen van brood en vetten op 2 Febr. werd aangekondigd. Het lid van de K.V.P.-fractie, de heer Engelbertink, nam de consequenties van dit besluit onder de loupe en merkte als eerste punt op, dat er helemaal niet was gesproken over een overleg met het betrokken bedrijfsleven. Compensaties. Bijna van de zijde van alle fracties werden ernstige bezwa ren tegen de maatregelen van minister Mansholt ingebracht. En het merendeel der Kamerleden drong aan op een compenseren van de toegebrachte schade in de verschillende maatschappelijke lagen van het volk. Alleen de heer Bachg leek de compensatie- fedachte niet bruikbaar. Het roodprijsvraagstuk was z.i. nog niet opgelost, maar men mocht toch niet spreken van een nood toestand, volgens dit K.V.P. lid. De minister zal Dinsdag van antwoord dienen. De gemiddelden, die minister Mansholt in zijn toelichting noemt, komen in de prac- tijk absoluut niet voor en het was beter geweest, wanneer de betrokken bewindsman reële cij fers had genomen. De economisch zwakkeren en de grote gezinnen besteden meer brood en minder margarine. Wat te doen? Het K.V.P.-lid vroeg wat de minister meende te doen om dit op te vangen. Wordt het loon peil aangepast, of de kinderbijslag verhoogd? De producenten in de agrarische sector ondervinden ge voelig de weerslag van deze maat regelen. Voorts vroeg de heer Engelber tink overleg met het bedrijfs leven op de spanning tussen vee houderij en gemengde bedrijven te verminderen en om de graan bouw niet ongelimiteerd te laten doorgaan ten koste van de ver bouw van veevoedergewassen. P.B.O. De heer Schilthuis (P.v.d.A.) wilde wel graag weten hoe de berekening is van het bedrag van f 40 millioen waarmede het land- bouwegalisatiefonds zal worden verlaagd. Spr. wilde gaarne de klacht van de bakkers onderzocht zien, terwijl hij pleitte voor een sanering van de kleine bakkers bedrijven en de wenselijkheid ener P.B.O. De consequenties van de geno men besluiten achtte hij onaan vaardbaar voor de fabrikanten van veevoeder. De heer v. d. We tering der C.H.-fractie, gaf te kennen, de strijd voor de recht vaardige broodprijs voortzetten. te zullen De aanvang van ce conferentie van de raad van de Noord-Atlan tische verdragsorganisatie, welke oorspronkelijk op 16 Februari was gesteld, is thans uitgesteld tot Woensdag 20 Februari. Een en ander ingevolge een verzoek van Engelse zijde in verband met de begrafenis van wijlen Koning George de Zesde. De Nederlandse delegatie naar Lissabon zal 17 Februari ver trekken. NIEUWE NOORSE GEZANT IN DEN HAAG Naar wij vernemen is de heer L. J. H. Jorstad benoemd tot ge zant van Noorwegen in Neder land. De heer Jorstad is van 1931 tot 1940 griffier geweest van het toenmalige Permanente Hof van Inter-Nationale Justitie in Den Haag. In 1942 ging hij weer de Noorse diplomatieke dienst in om zijn land te vertegenwoordigen achtereenvolgens in New York, Washington en Canberra. De heer Jorstad had bemoeienis met de behandeling van de Noorse vis serijkwestie voor het Internatio naal Gerechtshof. Hij is sinds verleden jaar tijdelijk zaakgelas tigde in Moskou. SCHAGEN Een trein conducteur heeft gisteren de sensatie van zijn leven be leefd. Terwijl ae trein rus tig voortreed door het Hol landse land, had hij het kacheltje in zijn verblijfhokje eens flink opgestookt, zo flink zelfs, dat ae wand van de wagon begon te branden. De man raakte danig in de knoop. In arren moede gooide hij zijn flesje melk leeg op de vlammen, maar die tier den lustig voort. Nooit heeft hij dan ook het station Scha- gen met groter dankbaarheid in het hart begroet, dan gis teren. In allerijl werd daar de goederenwagon afgekoppeld en ijlings toeschietend sda- tionspersoneel spoot zeven blusapparaten leeg in de strijd tegen het vuur, die zelfs toen nog niet was be slist. De Schager brandweer moest er aan te pas komen en spoedig dartelde het wa ter over en door de wagon, waarvan de conducteursver blijfplaats weldra een Turks bad geleek, met gehelmde vuurbestrijders bemand. Dat hielp. Die conducteur zal nu verder echter welop de tocht zitten, want één wand van de wagon brandde nage noeg door. Niet leuk met die wind. BOUW VOOR 12 MILLIOEN AAN DE GOUDKUST Gisteren is te Londen een con tract getekend tussen de directie van de N.V. Schokbeton te Kam pen en de regering van de Goud kust voor de levering en de bouw van schokbetonwoningen in de Goudkust voor een totaalbedrag van ongeveer twee millioen gul den. Bovendien zijn de president commissaris en de hoofddirecteur der vennootschap door de eerste minister van de Goudkust offi cieel uitgenodigd om de volgende week naar Accra te komen ter definitieve regeling van het con tract betreffende de bouw van schokbetonfabrieken aldaar. AMBASSADEUR VAN WEST- DUITSLAND IN INDONESIË BONN, 8 Febr. (D.P.A.) Bin nenkort zal een ambassadeur van West-Duitsland in Djakarta wor den geaccrediteerd. Naar het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heden heeft medegedeeld, zal Werner Otto von Hen tig als zo danig optreden. De Indonesische regering heeft reeds agrement verleend. De nieuwe ambassadeur staat bekend als een bijzonder kenner van het Nabije en het Verre Oosten. UITSlEl BIJEENKOMST PARIJS, 8 Febr. (A.P.). De drie Westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken zullen, in ver band met de dood van koning George niet op 13 maar op 16 Fe bruari te Londen bijeenkomen. De reddingboot President „Jan Leis" is gistermiddag om 1.40 uur uitgevaren naar de gestrande „Radmar", om in verband met de slecht geworden weersomstandig heden het personeel van van den Taks Bergmg Mij van boord te halen. De reddingboot keerde om half 4 in de haven van Hoek van Hol land terug met in totaal 16 perso nen aan boord, onder wie niet alleen zes man van de Bergings mij, doch tevens nog een tiental bemanningsleden v. d. „Radmar". Aan boord van de Radmar bevin den zich nu nog 6 personen. MOENSAN (A.P.) Het geallieerde commando in Korea zal heden antwoorden op de voorstellen, die de communisten Woensdag j.l. hebben gedaan ter regeling van het Koreaanse en andere problemen in het Verre Oosten. Inmiddels hebben de stafoffi cieren, die besprekingen voeren over het toezicht op de wapen stilstand, nog slechts weinig vor deringen gemaakt. Een geallieer de woordvoerder zei, dat de offi cieren proberen tijd te winnen. In Tokio heeft een hooggeplaatst woordvoerder van de luchtmacht in het Verre Oosten verklaard, dat de communisten, wanneer de geallieerde luchtaanvallen zouden worden gestaakt, binnen 30 dagen een enorme armada van straal vliegtuigen op de Noord-Kore- aanse vliegvelden zouden kunnen bijeenbrengen. De woordvoerder, luitenant- generaal Otto Weyland zei, dat de vier verwoeste vliegvelden in Saamtsjon, Namsi, Taetsjon en Oeijoe binnen vijf dagen zover hersteld kunnen worden, dat er vliegtuigen van het type Mig 15 zouden kunnen landen en opstij gen. De vliegvelden in kwestie zijn geallieerde luchtmacht door de de laatste tijd zwaar bestookt. herhaaldelijk ZWITSERSE COMMUNISTISCHE LEIDER IN ONGENADE? GENEVE, 8 Febr. (Reuter). In Genève is Vrijdag vernomen dat de leider van de Zwitserse communistische partij, Leon Ni cole, gedwongen is af te treden als hoofdredacteur van het partij blad „Voix Ouvriere". De 65- jarige Nicole zou beschuldigd zijn van „Titoisme". Volgens betrouwbare kringen zal Nicole binnenkort uit de Zwitserse communistische partij gestoten worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1