Knapste militaire koppen der N.A.T,0.-Ianden in Lissabon Trieste stoet door de straten van Britse hoofdstad Zestien skiërs vonden de dood in Oostenrijkse bergen Dr. Drees gelooft niet aan een oplossing Eerste militaire orders voor Westerse industrie DAGBLAD VOOR ALKMAAR Dollars: 500 millioen! Conferentie verdediging West-Europa Enige vooruitgang? Straks tot een bedrag van 500 millioen dollar Brits schip Lawine trof sneeuwhui A.P.R.I.-leden zouden moskeeën in brand hebben gestoken EN OMGEVING Rapport Wijze Mannenop agenda Resolutie in de maak Onlusten in Teheran Drama in Glasqow Boodschap aan Brits parlement De kwestie Nieuw-Guinea Stoffelijk overschot van Koning George VI kwam gistermiddag in Londen aan Tienduizenden op de been Eisenhower „uiterst bezorgd" Zware sneeuwval in verscheidene landen 24 uur-staking in Saarland De besprekingen in Den Haag aanbevallen - Vragen van Indonesisch parlementslid het ren [nHD Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, ff 2.07 per maand, ff 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarieff per editie 16 ct. per m.m., minimum ff 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum ff 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. duiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 12 Februari 1952 46e Jaargang No. 12397 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, »eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 LISSABON, 11 Febr. (A.P.) Te Lissabon zijn heden te elf uur de beste militaire koppen van de twaalf N.A.T.O.-landen 150 militaire deskundigen in geheime zitting bijeen gekomen voor de behandeling van een twaalf punten tellende agenda. Het eerste punt waarmee zij zich zullen bezig houden is het rapport van de „wijze mannen" van Averell Harriman betreffende de vraag, hoe het Westen op de meest doel treffende wijze de inspanning voor de verdediging van Europa kan vergroten. Andere belangrijke punten zijn het commando m de Middelland se zee, de viiegtuigenproductie, de opleiding van piloten en het verdrag inzake het Europese le ger. De technische hogeschool, waar de besprekingen plaats vin den, wordt zwaar bewaakt door Portugese politiemannen in hun schilderachtige uniformen en ge heime agenten. Foulkes voorzitter De bijeenkomst van de militai re commissie van de Nato staat onder voorzitterschap van Luite nant-generaal Charles Foulkes, voorzitter van de gezamenlijke Canadese stafchefs. Aan de bijeenkomst wordt o.m. deelgenomen door generaal Omar Bradley, de voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse staf chefs, generaal Alphonse Juin, in: icteur generaal van 't Fran se leger en de Engelse lucht- maarschalk, Sir John Slessor. Eisenhower is niet aanwezig. De permanente militaire Kern commissie, bestaande uit verte genwoordigers van de V. S., En geland en Frankrijk, plus waar- TEHERAN,- 11 Febr. (A.P.). Ongeveer duizend communisti sche en anti-communistische stu denten raakten vandaag slaags voor het voormalige Amerikaan se Alborz college. Het gevecht werd gevoerd met stokken en stenen m ieder geval liepen vijf tien mensen ernstige verwondin gen op. Na een uur werden de studenten door politie, die in al lerijl met vrachtauto's werd aan gevoerd, uiteengeslagen. ZES JONGENS VERBRAND GLASGOW. 11 Febr- (Ass. Press.) Zes ionzens ziin van daag om het leven gekomen tengevolge van een kleine brand .die hen in hun slaan ver raste. De jongens, van vijf tot zeven jaar oud, waren naar het her stellingsoord in Glasgow over gebracht om daar te herstellen van hun ziekten. Het vuur ver oorzaakte weinig schade. De jongens zijn om het leven gekomen terwijl zij lagen te slapen. nemers van de negen overige leden van de Nato, heeft een commentaar op het rapport der wijze mannen opgesteld, waarin wordt aangegeven, wat van zui ver militair standpunt bekeken wel en niet kan worden gedaan om de daarin gegeven aanbeve lingen uit te voeren. Elk land zal gelegenheid krij gen in de militaire commissie 't zijne in het midden te brengen, waarna de commissie, naar ver wacht wordt, een resolutie zal aannemen, strekkende tot onder steuning van het rapport na het opnemen van gewijzigde passa ges, ontleend aan het comme taar van de kerncommissie. Vervolgens zal de volledige raad van de Nato, die op 20 Febr. bijeenkomt, het plan in overwe ging nemen. VAN KONINGIN ELIZABETH LONDEN, 11 Febr. (Reuter) Koningin Elisabeth de tweede heeft een boodschap tot het La gerhuis gericht luidende: „Ik weet dat het Lagerhuis met mij de ontijdige dood van mijn dierbare Vader betreurt. Ondanks zijn slechter worden de gezondheidstoestand heeft mijn Vader zich tot het einde toe gegeven aan de vervulling van de taak, waarin hij een ideaal 'zag en die inhield het dienen van zijn volk en het in stand houden van de op de grondwet berustende regering. Hij heeft mij een voorbeeld van belangeloze toewijding ge geven. Ik ben besloten dit, met Gods hulp, zo getrouw moge lijk na te volgen". Wederom is er bij Hoek van Holland een schip aan de grond gelopen; deze maal het Panamese schip „Marjory". De red dingboot van Hoek van Holland haalde de bemanning van boord. De vrouui van de stuurman mevrouw Alma Potamianos met haar twee kinderen, Theodore, negen jaar, en Angela, 11 jaar, aan de wal. WASHINGTON, 11 Febr. (Reuter). In een interview, dat hij tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten had en dat eerst heden werd gepubliceerd, werd aan dr. Drees de vraag gesteld, of Nederland in staat zou zijn het bestuur over West Nieuw- Guinea te blijven uitoefenen. Dr. Drees antwoordde hierop, dat daarover te den Haag onder handelingen gaande zijn, doch dat hij niet gelooft, dat er in deze kwestie een oplossing kan worden gevonden en ook niet, dat de be sprekingen in den Haag, wat de kwestie Nieuw Guinea betreft, met succes zullen worden be kroond. Zolang, aldus dr. Drees, de bevolking nog niet het ont wikkelingspeil heeft bereikt waar op zij zelf over dit punt zal kun nen beslissen, blijft Nieuw Gui- KONINKLIJK PAAR DONDERDAG NAAR LONDEN SOESTDIJK. II Febr. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen Donderdagmor gen ner vliegtuig naar Londen vertrekken om aldaar de plech tige begrafenis van de Engelse Koning bii te wonen Hef stoffelijk overschot van Koning George VI van Engeland is gisteren in Londen aangekomen. De trein, waarin het werd vervoerd, gleed geluidloos King's Cross-station binnen.. Koningin Elisabeth was in rouwkleding en droeg een zwarte sluier. Bleek en beheerst reisden de jonge Koningin, de Koningin-moeder, prinses Margareth en de hertog van Edinburgh, benevens de broeder van de Koning, de hertog van Cloucester in de rouwt re in mee. Na aankomst werd de kist met het stoffelijk overschot op een door paarden getrokken affuit geplaatst. De hertog van Edin- urgh en de hertog van Glouces ter namen hun plaatsen in ach ter de affuit. De koningin ver trok naar Buckinghampalace. De stoet bewoog zich lang zaam in een motregen door de Britse hoofdstad. Duizenden had den zich langs de wegen opge steld. De kist was gedrapeerd met het scharlaken en gouden koninklijke standaard. Juwelen op de keizerlijke kroon, die bo venop de kist stond, glinsterden zwakjes in de regen. Achter de kroon lag een enkele krans witte bloemen van konin- gin-moeder Mary. Uit alle ge- ouwen en huizen keken de Lon- denaren naar de trieste stoet. Hoofden werden ontbloot, siga retten haastig uitgedoofd. Daken en balcons waren volgepropt met mensen. In Westminsterhall In de Westminsterhall werd 'n korte dienst gehouden. Leden van het hoger, en lagerhuis wa ren daar reeds aanwezig. Aan de muren hingen geen vlaggen. Al leen onder een raam waren de vlaggen van het Gemenebest ge drapeerd. Churchill en Attlee schaarden zich later bij de aan wezigen. De koning zal vandaag, Woens- Na aankomst uit Sandringham in. King's Cross-station, wordt het stoffelijk overschot van Koning George VI van Engeland in processie naar Westminster Hall vervoerd. Achter de lijkkoets de Hertog van Gloucester en de Hertog van Edin burgh (rechts). Telefoto ANP perium zullen langzaam aan de kist voorbijtrekken. Vrijdag wordt het stoffelijk overschot naar het graf der ko ningen in Windsor vervoerd om bijgezet te worden. De 79-jarige koning Haakon van Noorwegen is officiëel in Engeland ontvangen. Hij had z'n eigen spoorwegwagon 'meegeno men per schip. HET KOREA-OVERLEG Moensan. 11 Febr. (Ass. Press) De leider van de commissie voor de wapenstilstandsbesprekingen van de Ver. Naties C. Turner Joy heeft vandaag het recht van China betwist om aan de vredes onderhandelingen deel te nemen en voorgesteld om de vraag welke landen aan de vredesonderhande lingen zouden mogen deenemen, te behandelen nadat de wapen stilstand ondertekend zou ziin. Hu zeide de communisten dat zij de hoop konden laten varen dat tijdens vredesonderhande lingen m Korea andere Oosterse problemen als Formosa besproken zouden worden. De onderhandelaars zijn over eengekomen om de kwestie van de terugtrekking van de buiten landse troepen van Korea en een vreedzame oplossing van het Koreaanse geschil te bespreken. C. Turner Joy legde zijn ver klaring af tijdens een bijeenkomst van de voltallige commissie over het vijfde agendepunt: aanbeve lingen aan de oorlogvoerende mo gendheden. Admiraaj Jov verklaarde dat door hun eigen beweringen de communisten de Chinezen reeds van een toekomstige bespreking over een vredesverdrag uitgeslo ten hadden. De communistische Noordkoreanen zowel als de Chi nese hebben altijd beweerd, dat de Chinezen, die in Korea voch ten. vrijwilligers waren en niete uitstaande hadden met een offi ciële inmenging van hun politieke leiders. Den Haag verleent Holland-festival 70.000 gulden De Haagse gemeenteraad heeft zich in zijn vergadering van hedenmiddag eensgezind achter het voorstel van B. en W. gesteld om dit jaar aan de Stichting Holland-festival een subsidie te verlenen van 70.000 gulden. LISSABON (Reuter). Vol gens Lt. Gen. Alfred Gruenther is generaal Eisenhower „uiterst bezorgd" over de langzame vor deringen bij de aanleg van vlieg velden in West-Europa. Vooral Frankrijk en de Lage Landen waren ver op het rooster ten achter. RINCHARD IN HOGER BEROEP BRUSSEL (A.F.P.). De op 1 Februari j.l. tot levenslange dwangarbeid veroordeelde Rin- chard is in hoger beroep gegaan. BRITSE VLIEGTUIGEN VOOR EUROPEES LEGER? LONDEN, 11 Febr. (A.F.P.) Volgens de Pariise correspondent van het Britse blad „Daily Mail'" heeft Engeland er in toegestemd om een deel van ziin tactische luchtmacht ter beschikking van het Europese leger te stellen. Een officiële beslissing hierover zal gedurende de biieenkomst van de N.A.V.O.-raad te Lissabon worden bekend gemaakt, aldus deze correspondent. WENEN, 11 Febr. (Reuter). Uit Oostenrijks Tirol wordt ge meld. dat lawines aldaar vele spoorwegen hebben geblokkeerd en twee huizen verwoest. De express-trein uit Pariis kwam met enige uren vertraging te Wenen aan. In Salzkammergut is het verkeer on verscheidene we gen door lawines gestremd. Vele gemzen en herten ziin door d^ zware sneeuwval naar de be woonde wereld gedreven. In vele delen van de Belgische Ardennen ziin de wegen door sneeuw geblokkeerd. In het mid den en Noorden van het land ziin tengevolge van zware regen- en sneeuwval rivieren buiten haar oevers getreden. Een aantal we gen is overstroomd. Radio Stockholm heeft gemeld, dat boven het Zuideliike deel van Zweden zware sneeuwstor men woeden. Het Zweedse schip „Saga" was gedwongen tot het aanbreken van de dag te wach ten, voor het Havet. de haven van Gothenburg kon binnenvaren. Het Noordelijk ge deelte van Jutland is vandaag geteisterd door een sneeuw storm zoals het sinds 1898 niet heeft gekend Op verschillende plaatsen lag de sneeuw vanmiddag vijf me ter dik. Practisch alle verkeer moest worden stilgelegd. De expresse trein van Ko penhagen naar Frederikshaven bleef steken en honderden pas sagiers strandden in de sneeuw. WASHINGTON (A.P.). Na bijna twee jaren van voorbe reidend werk hebben de Ver. Staten een begin gemaakt met het plaatsen van orders in het buitenland voor de militaire uitrusting van de Noord-Atlantische bondgenoten. Welingelichte woordvoerders zeg gen, dat de regering over het algemeen de voorkeur zal geven aan fabrieken, welker arbeiders lid zijn van anti-communistische vakverenigingen. De contracten, die tot dusver eplaatst zijn, vormen het eerste unne straaltje van de geweldige stroom, die verwacht wordt en die tegen einde 1953 tot een jaar totaal van 500.000.000 dollar uit gegroeid kan zflh. Verwacht wordt, dat Frankrijk, Italië, België, Nederland en West- Duitsland het grootste deel van deze orders zullen krijgen. De zegslieden wilden niet ver klaren waar de eerste orders ge- SAARBRUECKEN, 11 Febr. (Reuter) De 60.000 mijnwer kers van het Saargebied hebben Maandag gestaakt als protest tegen het feit, dat sinds vorig jaar November geen overeen stemming is bereikt over de eis te worden beheerd door een Franse regeringsmaatschappij. plaatst zijn, maar zij verklaarden nadrukkelijk, dat zij slechts een druppel vormen en dat veel tijd zal moeten verstrijken voordat de grote contracten zullen afkomen. DJAKARTA, 11 Febr. (Aneta) Bij de onderhandelingen over de Nederlands-Indonesische Unie zijn geen moeilijkheden onder vonden, aldus bleek uit de rap- orten, die de regering over de lesprekingen te Den Haag ont vangen heeft, zo werd in be trouwbare bronnen medegedeeld. De onderhandelingen over de verhouding tussen Nederland en Indonesië zijn reeds in 'n verge vorderd stadium gekomen, zodat verwezenlijking van de overeen komsten op internationale basis binnen korte tijd tegemoet kan worden gezien. Voorts werd medegedeeld, dat men over de financieel economi sche betrekkingen tot dusver niet tot een oplossing is gekomen; de besprekingen hierover zullen worden voortgezet, zodra de koe rier van de Indonesische delega tie, de heer Yamin, uit Indonesië in Den Haag is teruggekeerd. nea onder Nederlands bewind. Dr. Drees voegde hieraan toe, dat hij het bewind over Nieuw Guinea door Nederland, voor Nederland niet een kwestie achtte van stra tegisch belang, doch dat het dit wel was voor Australië. Australië is zich hiervan zeer sterk bewust en stelt zich op het Nederlandse standpunt, aldus dr. Drees. Klacht. Over het experiment met de onafhankelijkheid van Indonesië zeide dr. Drees, dat het in som mige opzichten bemoedigend is geweest, in ajidere opzichten weer ontmoedigend. De Indonesiërs, zeide hij, hebben hun best ge daan en veel volvoerd, maar met betrekking tot het nakomen van hun staatkundige overeenkomst met Nederland hebben wij na tuurlijk wel enigszins reden tot klagen. DUITSE KUSTVAARDER GEZONKEN LONDEN, 11 Febr. (Reuter) Het 374 ton metende Duitse motorschip „Hans Hoth" is Maan dag op een tiental kilometers van de rivier de Tyne, waar het heen werd gesleept gezonken. De be manning van het Duitse schip, bevond zich aan boord van een van de sleepboten die de „Hans Hoth" probeerden te bergen. Zaterdag verzocht de Duitse kust vaarder om assistentie. Hij maak te toen zware slagzij op 90 km ten Noord-Oosten van Tynemouth. Drie sleepboten voeren uit. Een daarvan nam de „Hans Hoth" Zondag op sleeptouw. DOOR GEWAPENDE JONK HONGKONG. 11 Febr. (Reu ter i Zeerovers hebben van daar ter hoogte van de. Chinese kust het Britse stoomschip „Wine Sang" (3.560 ton) aan gehouden. Een Amerikaans di plomaat. Edward Stansburv. en de kauitein van het schin wer den rrevanren genomen, maar konden tegen betaling van 10.000 dollar naar het schin terugkeren, dat daaron de reis naar Keeloeng (Formosa) voort zette. Bij de beschieting door de piraten werd een matroos van het Britse schip gewond. Een Britse torpedobootjager spoedt zich naar de plaats van de aan val- De „Wing Sang' heeft 75 passagiers en een lading stuk goederen aan boord. WENEN, 11 FEBR. (A.P.) Het Oostenrijkse nieuwsagent schap heeft Maandag bekend gemaakt dat in de vroege morgen negentien personen om het leven zijn gekomen en tien anderen ernstig gewond werden, toen een lawine neerstortte op een sneeuwhut waar in zij zich bevonden. Zestien slachtoffers waren Duitse skiërs en de andere drie waren de eigenaar van de hut met zijn vrouw en kind. Twintig andere mensen, die zich eveneens in de berghut be vonden werden door een red dingsbrigade uit hun benarde positie bevrijd. Bjjna alle doden en gewonden zijn van Duitse nationaliteit. De lawine vond plaats op de helling van de Hoher Ifen, een berg op de grens van Oostenrijk en Duits land, even ten Zuiden van de Duitse plaats Oberstdorf. De lawine stortte neer op de berghut in de vroege morgen uren, terwijl de meeste skiërs nog sliepen. Onmiddellijk trok een.reddings brigade uit de nabijgelegen stad Mittelberg. Het eerst werden twintig niet-gewonden bevrijd, en nadat deze van de schok be komen waren, hielpen zij ijverig mee met het uitgraven van de hut. Vanmorgen was de hele hut vrijgemaakt van sneeuw. Na het droevig ongeval zijn overat in Oostenrijk waarschu wingen uitgezonden voor lawi- ne's. Verschillende wegen zijn af gezet en mogen niet meer door het verkeer gebruikt worden. Het vorige jaar kwamen tengevolge van de lawine's ongeveer 127 Minister Stikker naar begrafenis Koning George Naar het A.N.P. verneemt zal minister Stikker zich in het ge volg van H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard naar Engeland begeven om de begrafenis van Koning George VI bij te wonen. mensen om het leven in Oosten rijk. Vele dorpen zijn door de zware sneeuwval van de buitenwereld afgesloten. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw ruim vijf meter dik. De skiërs verongelukten op nog geen viif en twintig kilometer afstand van de Arlberg-pas De zestien Duitsers waren studenten uit Darmstadt Stuttgart Frankfurt en Ludwigshafen. Volgens de berichten kwamen de studenten pas Zondag in de berghut aan. Twee hunner, die op het ogenblik van de ramp niet in de hut waren, zagen de lawine neerstorten en vertrokken di-ect om hulp te zoeken. Volgens hen werd eerst het dak van de woning afgerukt, waar door degenen die oP zolder slie pen om het levpn kwamen. De twintig anderen, die geen verwondingen opliepen, vonden een veilig heenkomen onder het dak dat hen als een tent be schermde. tot er hulp kwam op dagen. DJAKARTA 11 Februari (Ane ta) De voorzitter van de frac tie der Masjumi (Mohammedaan se partij) in het parlement. Pra woto heeft bii de regering vragen ingediend ten aanzien van de re geringsverklaring over de veilig heid van 30 Januari. Hierin werd gezegd, dat de re gering de gezagsinstelling op dracht zou geven om elke vorm van ordeverstoring te onderdruk ken. Aan hen zou worden opge dragen hun taak op beleidvolle wijze uit te oefenen ter voorko ming van onrust en onnodig Ui- den onder de bevolking. Prawoto vraagt of deze instuc- ties inderdaad zijn opgevolgd. Naar hem ter ore was gekomen zouden leden van de A.P.R I. (In donesische strijdkrachten) in het gebied van Klaten enige moskees in brand hebben gestoken en zou in moskees in het gebied van Solo en Klaten bij een achtervol ging van benden een aantal ko rans door militaire van de A-P.R.I ziin vertrapt. Prawoto had voorts o.m. gehoord, dat in Pedan, Trut- juk en Tjiwa in het gebied van Klaten tijdens zuiveringsactie1, „onschuldige burgeTS zonder vorm van proces zouden ziin gedood". Indien deze berichten iuist ziin aldus Prowoto. is de regering het er dan niet mee eens, dat derge lijke handelingen niet van tact getuigen, maar dat zii slechts on rust en toorn onder de bevolking t.eweeg kunnen brengen? Moch ten deze berichten niet juist zijn, welke maatregelen zal de rege ring dan nemen om de geschapen slechte psychologische uitwerking van deze berichten wofi te nemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1