De kermis is compleet, moorop papier Fregat „Van Kinsbergen naar Nieuw-Guinea Amateurtoneel nog steeds geliefd volksvermaak Wat de Indonesiër doet Tevredenheid over begin van het nieuwe jaar PAS OP UW KEEL AGENDA Belgische adelborsten aan boord DIN DU A VIE Twee kleurrijke films voor „Oost-West ABDUSIROOP N oord ermarktbond Pianorecitd Theo Bruins Arts redde zichzelf en zijn twee kinderen li Haar laatste wil toneel met humor PAGINA 2 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 ALKMAAR In het Gulden Vlies werd Dinsdagmiddag de Alk- maarse kermis aanbesteed. Er waren, zoals alle iaTen, naast vele inschrijvingen, ook weer tal van kermis-exploitanten geko men, die het verloop van de aanbesteding, welke drie uur in beslag nam, met belangstelling volgden. Op papier is de Alk- maarse kermis zodoende alweer compleet, maar het zal de com missie nog heel wat hoofdbrekens kosten, aleer de gunningen definitief zijn vastgesteld en alle exploitanten een goed plaatsje hebben gekregen. Al was er veel belangstelling, de prijzen, waarvoor werd inge schreven, waren over de gehele linie wel wat minder dan vorig jaar, terwijl tevens bleek, dat er weinig exploitanten waren, die zich aan een nieuw experiment waagden. De attracties Van Vori ge jaren zullen wel weer op de Alkimaarse kertmis acte de pré- sence geven, veel nieuws echter is er niet te verwachten. l)e prijzen Ben amusementspaleis werd aangeboden voor f 1580; kinder draaimolens. zonder welke de kermis wel niet compleet ge noemd mag worden, werden ge boden voor f 687f 767. De som- namibule wil komen met f 62 en de man van het vlooien-spel wil met zijn vlooien f 142 in de Alkmaarse kas storten. Theatre- variëté is gevarieerd van f 785 tot f 1111 en f 1810 en voor de grijparmsport wil men f 450 uit leggen. De auto-caroussel is nu schijnbaar minder waard on kan van f 375f 444 opbrengen, de auto-racebaan is meer in aan zien en kan Alkmaar f 1560 tot f 1810 opleveren- De auto-scoo ter kan f 952 tot f 2328 op bren gen. De tientallen inschrijvingsbil- jetten vermeldden verder nog; gebak-kramen van f 134f 800; burnpersporten van f 225f 950: koekbakken f 18; een betoverd slot van f 380; een knaltafel van f 50,het kinderpaleis voor f 707; hoepla-tent f 200; kiiktent met apen f 158; palingkramen NIEUWE ACTIVITEIT KATH. REISVEREN ICING ALKMAAR De afdeling Alkmaar van de Nederl. Reisver- eniging voor katholieken gaat, nu de winter practisch weer achter de rug is en het reissei- zoen weer in het verschiet ligt, opnieuw haar activiteit ont plooien. Er zijn, zoals men dat in ons blad heeft kunnen lezen, deze win.ter enige moeilijkheden geweest, die men gelukkig te bo ven is gekomen en die op het werk in plaatselijk verband prac tisch van geen invloed zijn ge weest. Zo kon het bestuur van de afdeling Alkmaar dan ook weer een nieuw, attractief reis programma samenstellen, dat in grote trekken reeds gereed is en dat binnenkort tot in de details bekend zal worden gemaakt. De belangrijkste punten daaruit wil len wij echter onze lezers, die het vorig jaar getoond hebben met het werk van deze afdeling zo te sympathiseren, niet onthouden. Zo staan dan op het nieuwe programma dat de afdeling Alk maar ontwierp, een bezoek aan Egmond en de vuurtoren aldaar, excursies door Oud-Alkmaar, naar het Alkmaarse stadhuis, de grote Kerk enz. Verder een zeer attractieve bollentoeht door de bloembollenveiden in April, een dagtocht naar Texei in. de broed tijd voor vogels, dagtochten naar Bloemendaal, ZandvoortSche- veningen en de havenwerken en de Maastunnel van Rotterdam, voorts dagtochten naar de Bra bantse vennen en een der grote Brabantse sigaren-fabrieken. Van de meerdaagse tochten noemen wij de driedaagse door Nederland, een vierdaagse naar Maastricht (bezoek schatkamer St. Servaas), Luxemburg, Ar dennen, Taur.us en Eifelgeberg- te, Bonn en terug over Hasselt, de oude Bisschopsstad, Tongeren en Brussel. Wij vestigen er bovendien de aandacht op dat de afdeling Alk maar van de Nederlandse reis- vereniging voor Katholieken zich gaarne belast met het organise ren en verzorgen van reizen voor katholieke gezelschappen, koren, verenigingen enz. Dat wordt cor rect en met kennis van zaken en bovendien zeer voordelig gedaan. Inlichtingen daarover verschaft, geheel vrijblijvend, de secretaris, de heer C. de Munk, Spoorstr. 88 jubileum bij V. en D. ALKMAAR Morgen, Don derdag 14 Febr., hoopt de heer W Bruin, alhier, de dag te her denken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij Vroom Dreesmann N.V, Alkmaar, als chauffeur. Het zal hem op deze dag niet aan belangstelling ont breken, VRIJDAG: FEESTAVOND WERNEMENDE MIDDENSTAND ALKMAAR Nogmaals wil len wij de aandacht van de leden van de afdeling „St. Stephanus" van de Katholieke Werknemen- de Middenstand, voor Alkmaar en Omstreken vestigen op de feestavond, welke Vrijdag a.s. om 8 uur in „Het Wapen van Heemskerk'" zal worden gehou den en waarop zal optreden het bekende radiogezelschap „De Cabolini's in een klinkende vas- tenavondfuif. Men treedt met 'n geheel nieuw programma voor het voetlicht, dat ongetwijfeld in alle opzichten naar de smaak van het publiek zal zijn, zodat het bestuur van de W.M. de leden een zeer amusante avond kan voorspellen. Na dit optreden zullen de stoelen aan de kant worden gezet. De band speelt dan zowel moderne als oude dansen, zodat ook de oudere W.M.'ers hun hart kunnen ophalen. Deze avond welke staat aan het begin van een nieuwe perio de in de Werknemende Midden stand immers men gaat nu vol nieuwe moed en activiteit weer beginnen moet slagen, niet om het plezier alleen, maar ook, omdat deze avond een bijzondere gelegenheid is, vriendschapsban den te verstevigen en hernieuw de en nieuwe contacten te leg gen tussen de leden en het be stuur onderling, de beste basis voor het begin van een her nieuwd verenigingsleven. van f 118f 300: hoofd van jut f 2>2,de rupsibaan f 567; lucht- schommel f 535f 720; pinda- kramen voor f 60f 455;.» En dan zijn er nog de motor sport-tenten en globe's van f 310 f 537,50; een sprool&esstad f 100 nougat-kramen f 175f 278; de slagroomijs-wagen-s tot f 402: de tête a queue f 401f 1026; een puzele-spel f 909; de cakewalk f 1185; patates a frites kramen van f 100f 385; een speedway- racebaan voor f 1177; de Picca dilly-dream voor f 610; en nog talloze andere geluks- ,pn behen- digheidspelen die varieerden van f 131—f 450. NOORD-HOLLANDSE KOLFVEREN ICING ALKMAAR In dp vergade ring van de Noord-Hol 1, Kolfvor- eniging werden de beide overle den leden, de heren Th. Rijper Sr. en A. v. d. Veem herdacht. De kas van de Penningmeester sloot met 'n voordelig saldo van f119.65. Besloten werd om dit jaar de wedstrijd te houden te Hoogkar- spel en wel op Zaterdag 17, Zon dag 18 en Maandag 19 Mei 1952. Gekolfd Wordt in 3 klassen ter wijl iedere sociëteit met één korps op de wedstrijd mag uitko men. Uitvoerig werd stilgestaan bij de Massificatie van de kolvers, speciaal van onze sajetkolvers. Dit komt echter wel in orde daar alle sajet-cluibs vertegenwoordigd waren en de verzekering gaven zich stipt te houden aan de ge kozen richtlijnen. VICTORY-HOTEL: 8 uur St. Adelbertvereniginig K.A.J.-HUIS 8 uur; Lezing over Spanje voor de KAJ. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Feestavond L.T.J. Bioscopen: VICTORIA-THEATER: Ont wrichte jeugd. 14 jaar. REX-THEATER: Cal-ifornuë. 18 jaar, CINEMA AMERICAIN: De man die terug kwam. 18 jaar. HARMONIE: Samson en De- lila, 18 jaar. Voorstellingen: 8 uur, APOTHEEK: Voor spoed gevallen is geopend de apotheek Hartong van Ark Langestraat 1. SCHAKEN V.V.V. 4 sloeg K.T.V. 2 ALKMAAR. Het vierde tiental van de schaakclub V.V.V. speelde een belangrijke wedstrijd tegen het tweede tiental van „Kan tegen Verlies", uit Enkhui zen. De Enlchuizers hadden alle wedstrijden van deze afdeling gewonnen en waren naar Alk maar gekomen om hun kam pioenstitel te bevestigen. In een spannende strijd, waarin V.V.V. met drie reservespelers moest uitkomen, hetgeen geen ver zwakking bleek te zijn wist V.V.V. te winnen met 64. V.V.V. IV heeft nu de beste kansen on moet alleen nog uit komen tegen Schaakmat III uit Nrd. Scharwoude, welk tiental van K.T.V. heeft verloren met 3K—6'/.. De uitslag luidt: V.V.V. IV K.T.V. II NijmanN. Ham K D. OudesJb. de Jong -K> F. Helden—D. Bijl V>14 J. MeiboomJ. Verbaan 01 Mej. BouwmanS. Korf 10 F. v. d. VlietJ. de Vries 10 J. BastiaanseB. Mantel 10 H. v.d. Hinnen-Jb. de Boer J. van EkerenB. Nijholt 10 C. v. OorschotJ. Velt 01 Kajottersnieuws ALKMAAR Hedenavond spreekt de heer J. Dominicus over „Het Romantische Spanje". De leden worden er op attent gemaakt, dat het KAJ-huis a.s. Zaterdagavond gesloten is, Zoals altijd, nieuwe leden zijn ook vanavond welkom. DEN HELDER Dinsdagmor gen om klokke twaalf uur is Hr. Ms. fregat „van Kinsbergen" naar Nieuw Guinea vertrokken ter af lossing van het fregat „Joh. Mau- rits", dat sinds vorig jaar in de wateren van Nieuw Guinea ver blijft. Onder commando van ka pitein-luitenant ter zee J A. Age- link van Rentergem zal 't schip zich bezig houden met patrouil leren en afoefenen der marine- eenheden op het eiland. In re cordtijd heeft het personeel van de Rijkswerf „Willemsoord" de laatste "weken de van Kinsbergen een grote heuvt gegeven en bij de inspectie Maandag j.l. heeft de bevelhebber der zeestrijd- k lachten vice-admiraal A. de Booy, daarvan met erkentelijk heid gewag gemaakt. Overste Agelink van Renter gem was verheugd met dit resul taat en hii wist te vertellen, dat ook de 170 opvarenden danig in genomen waren met hun plaat sing aan boord van zo'n oorlogs bodem- Boven de sterkte varen nog 42 adelborsten van het Koninklijk Instituut mede. Zij zullen gedu rende de reis voldoende praktijk kunnen opdoen voor hun volgen de examen. Onder hen bevinden zich enkele Belgische Adelbor sten. die aan het Instituut bun marine-opleiding voltooien en die thans in de gelegenheid worden gesteld practische ervaring op te doen. Enkelen ervan hebben vo- ALKMAAR Zoals wij reeds eerder schreven, gaat de R.K. Toneelvereniging Dindua haar 30-jarig toneeljubileum vieren. Eigenlijk zou een tijdperk van dertig jaar weinig aanleiding geven om te vieren, ware het niet, dat deze toneelclub, die in Alkmaar ruim tweehonderd donateurs telt, zich een specifieke plaats in het Alkmaarse vérenigingleven had veroverd. Over het amateur-tbneelsprf wordt nogal eens verschillend ge dacht, sommigen menen, overi gens ten onrechte, dat de beoefe naren van deze tak van kunst zich zouden willen meten, of illu sies koesteren om zich te k-unnen meten met het beroeps-toneel. Ieder, die in de amateur-toneel wereld echter maar enigszins thuis is, weet dat zulks niet het ■geval is. Mer» wil zich zoals dat ook in muziek-verenigingen en zangkoren het geval is, uiten. En men probeert dat natuurlijk zo goed mogelijk te doen. Men heeft er liefhebberij in en wil dan uiteindelijk, zoals dat met alle liefhebberijen is. zijn mede mensen tonen wat men bereikt heeft. Het is eerlijk gezegd een vorm van een eigen uiting van levensvreugde. Daarnaast tracht men, met de zqlf-bereikte resultaten, ook an deren in de vreugde te laten de len door -de gebruikelijke jaar lijkse opvoeringen. Collegiaal geschenk Wat dit laatste betreft, men zou natuurliik in Alkmaar, waar Din dua zich voornamelijk richt tot de meer eenvoudige bevolking, gedacht hebber» aan een eigen stuk. dat zou kunnen worden opgevoerd op de feestavond. Maar hier kwam toen de repeti ties al waren begonnen, een col legiaal gebaar van een tzusier- clulb, ..Het Maskrjr" te Heiloo, de plannen van- het bestuur veran deren. Men bood, als feestgave, aan, het stuk „De KuisChe Brui- Oud-Kajotters ALKMAAR Men schrijft ons: Voor velen zal deze ken nisgeving overbodig zijn, maar voor degenen, die nog niets van onze eerstkomende avond weten, even het volgende: hij wordt gehouden op Donderdag 14 Febr. a.s., ca. 8 uur in de „tent" aan het Vlaanderhof. Nog propaganda nodig?Getuige onze eerste avond is deze toen reeds ge maakt! Bovendien hangt alles van ons aller medewerking af! Voorts is gebleken, dat ook „Oud-Gezellen" voor onze bijeen komsten interesse hebben, prach tig! en bij deze uitgenodigd en van harte welkom. Tot de 14de dus. VERLOOFDENCURSUS ALKMAAR „Laten toch de verloofden zich niet verbinden in het huwelijk, tenzij in goede ge steltenis en goed voorbereid, op dat zij elkaar gemakkelijk een steun kunnen zijn, zowel in voor spoed als in tegenspoed en bo venal, opdat zij elkaar kunnen helpen op de weg naar het eeuwig geluk." Aldus Paus Pius XI in zijn. be roemde encycliek .Casti Connubii" Dit is de opzet van deze tweede verloofdencursus in Alkmaar; de eerste is bijzonder geslaagd. De cursus begint Donderdag 28 Febr. a.s. in net Kajottershuis, Laat 122. Verschillende paren hebben zich reeds opgegeven. Laten de genen, die zich nog niet schrif telijk aan. ondergetekende heb ben opgegeven, het alsnog doen, want we kunnen maar een be perkt aantal van deze prachtige cursus laten profiteren. N. TROMP, kapelaan Verdronkenoord 78 Sègom" wélk aariibod men bij Dindua dankbaar aanvaardde cnm zelf de handen vrij te kunner* hptoben op d-e feestavond. Dindua heef] steeds getracht, goed Volkstoneel t-e géven. In de dertig achfar ons liggende jaren is haar dat ook we-1 gelukt, al zijn tegenslagen en teleurstellin gen niet steeds uit gebleven. Het bestuur van Dindu-a vertrouwt er op. dat Alkmaar haar streven op prijs stelt en ook tijdens de feest dag, Zondag 17 Februari, blijk van haar belangstelling geeft op de receptie, die 's middags van half drie tot vier uur in het Gul den Vlies wordt gehouden en vooral ook op de feestavond zel ve. die eveneens in het Gulden Vlies, die avond om acht. uur ge geven wordt. Wij twijfelen er niet aan, of katholiek Alkmaar zal Dindua Zondag a.s. niet ver geten. Jaarlijkse uitdeling Burger-IJsclub ALKMAAR In aansluiting op ons bericht van gisteren nog het volgende: Alhoewel de Burger-IJsclub ook dit jaar geen ijsfeest heeft kunnen organiseren, heeft even wel de traditie getrouw_ de jaarlijkse uitdeling in Café Cen traal aan verschillende personen, plaats gevonden. Aan 150 stadgenoten werden bonnen verstrekt voor margari ne, brood, zuurkool en erwten. Wij kunnen deze vereniging, welke reeds 60 jaar ieder jaar weer opnieuw de financiële nood in menig gezin enigszins tracht te lenigen, dan ook ten zeerste aanbevelen. U kunt zich daarvoor opgeven bij de pen ningmeester J. Koelman, Rozen straat 28, tel. 5064. De jaarlijkse contributie bedraagt slechts f 1. KOLVEN LEREN ALKMAAR In de gehouden vergadering van de Pers- en Pro- paganda-Coimimissie van de Ne derlandse Kolfbond werd beslo ten cm ook dit jaar weer propa- gan-da-wedstrijden te organiseren en wel op 2 en 3 Maart- te Wijde- n-as voor de Kring West-friesland, op 9 en 10 Ma-art in Spanbroek, op 22 en 23 Maart in Oudkhrspel voor La-ngedii-k er» St. Maartens brug en op 30" en 31 Maart in.de prachtige nie-uwe baan van de Wormer voor de Kring de Zaan. De nieuwe baan in de Wormer moet de mooiste baan ziin van alle kolfbanen in Noord-Holland. Het is 'n lust om er te spélen. rig iaar met Hr.Ms. „Karei Door man, reeds een reis naar de West kunnen maken, gebieden waar ze later waarschijnlijk niet meer zullen komen. Omstreeks 20 Maart zal Hr. Ms. van Kinsbergen in Sorong op Nw. Guinea arriveren, waarna de Jo- han Maurits met de 42 adelbor sten de thuisreis zal aanvaarden. Tijdens de oorlog heeft het fre gat, dat van Ned. oorsprong is, in tegenstelling met de meeste schepen van de huidige vloot, in de Westindisehe wateren pa- trouilledienstpn verricht, waar Duitse schepen konden worden buitgemaakt. Na de oorlog fun geerde het als Adelborsten-op leidingsschip en maakte het daar toe reizen naar de West en Eu ropese havens. De „van Kinsbergen" nam kort na het vertrek, ligplaats on de rede tengevolge van een kleine technische moeilijkheid, die nog moest worden opgelost. Heden morgen was het schip nog steeds niet t'ertrokkcn, hoewel men aanvankelijk gehoopt had tegen middernacht te kunnen uitvaren. UITSLAG AANBESTEDING R. K. MEISJESSCHOOL HEILOO. Het R.K. Par. Kerk- en Schoolbestuur heeft gisteren openbaar aanbesteed de bouw van een zesklassige Meis- i'esschool aan de Mallevoortsdijk. Ie inschrijvingen luiden als volgt de tussen haakjes geplaatste cij fers geven de inschrijfgelden voor een te bouwen schuur aan). Overboom, Avenhorn f 115.000 (f 2500); Koppen, Den Helder f 114.950 (f 2200); Wittebrood, Purmerend f 114.800 (f 1690); Hamstra, De Rijp f 112.650 (f 1000); De Haan en Reek, Hei loo f 111.700 (f 3200); Breed, Hei loo f 111.524 (f 3000); Dekker, Hoorn f 111.500 (f 1200); Ent, De Rijp f 109.993 (f 950): Ruiter, Anna Paulowna f 109.550 (f 5000) Botman, Wervershoof f 109.400 (f 5000); Tervoort, Egmond Bin nen 1' 109.000 (I 1100); Schroder, Wassenaar f 108.740 (f 1250); Koning, Spanbroek f 107.700 (f 1200) Schuit Alkmaar I 106.000 (f 2200); Kuiper, Heiloo f 104.490 (1 1500); Vertelman, Wervers- hoof f 103.390 (f 6000); Kroonen- burg, Heiloo f 103.350 (f 1200); Kops, Heiloo f 102.600 (f 878); Van 't Veer, Assendelft f 101.000 (f 3000); Schuit, Egmond f100.900 (f 1000); v. d. Meer, Warga f 99.900 (f 3000); Opdam, Heiloo f 98.958 (f 1000): Langedijk Hei loo f 96.900 (f 1100); Dekkers, Heiloo f 95.950 1000); Kaan dorp, Heiloo f 92.087 (f 1200): Weel, Grootebroek f 90.606 (f 3000). WEERSVERWACHTING medegedeeld door (het K.N.M.I. te De Bilt geldiig van Woensdag avond tot Donderdagavond: MEER WIND Half tot zwaar bewolkt met enige tijd sneeuw oi' regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Van nacht hier en daar liehte vorst, morgen overal tempe raturen boven het vriespunt (Advertentie! In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of'gezwollenheid de slijmoplosseriae, snelwerkende AKKER'5 NRD.-SCHARWOUDE In de Maandagmiddag gehouden be stuursvergadering van de vei ling-vereniging „De Noorder- marktbond" wees Voorzitter P. Duijves erop, dat de export van kool paar Frankrijk door ambte lijke belemmeringen nog steeds op zich liet wachten. Naar de Oostzöne van Duitsland waren de afgelopen week. 150 wagons gele en D. witte kool voor 'n be hoorlijke prijs verladen. Momen teel was er vraag naar kleine gele en rode kool voor de export bouwbélang wilde de naar Zwitserland. Voorzitter was tevreden over de eerste maand van 1952. Het jaar is gunstig begonnen. Omzet De omzet, over de maand Ja nuari 19-52 bedroeg f674.554,48. Over dezelfde maand van het vorige jaar was de omzet rui-m f340.000,—. Medegedeeld werd dat in het zegelen van de tuin ders-nota's 'n verandering was gekomen. Tot nu toe moesten alle tuindiersnot-a's waarop meer dan f20.werd beta-ald-, worden gezegeld. Thans is het zio dat al leen die kwitantie's waarou aan ma-r-ktgeldheffing etc. meer dan 120.wordt afgetrokken, moeten worden gezegeld. Ofschoon dit reeds 'n stap in de goed'e richting is blijft men er naar streven o-m geheel vrji te komen van het ze gelen. Medegedeeld werd dat op Zaterdag 9 Februari nog pl.m. 635.. wagons D. witte kool, 484 wagons r-ode kool; 263 wagons ge-lp kool; 37 wagons uien, 12 wagons peer» en 5 wagons kroten 'bij d-e leden lagen opgeslagen. De Voorzitter noemde deze cij fers niet slecht. Er is van de st-a- pelproduct-en reeds 'n belangrijk percentage geruimd. Vergadering Centraal Bureau Het bestuur had- voor de a.s. vergadering van het C. B. geen voorstellen. Dp heer Volkers bracht na-mens de tuiriibouwvea; „De Eendracht" de vra-a-g n-a-ar voren waar de gelden blijven van de export- heffingen op de kool. Spr. meen de dat deze gelden werden ge stort in het Landfoouw-egalisatie- fonds. Dit. was volgens spr. on juist. De geld'er» zouden in het productenfonds moeten komen. Besloten werd dat op de ver gadering van het C.B. 'n infor matief v-oórstol hiero-ver zo-u worden ingediend. De tuinibouwvereniging Tuin- gewichts- gro-nd voor exportkooj verlagen. Tot n-u toe mogen kooltjes bene den 1pond d.i. 133 stuks in de 100 kg niet worden geëx porteerd." Tuinibo-u-wibelang' zou willen voor-stell-ftn om kooltjes tot 160 in de 100 kg (dus tot 114 pond) te mogen exporteren. Hierover zull-en de koolvel] in- ger» contact opnemen met de Prov. Commissie. De algemene vergadering van d-o Noord-ermarktbond zal worden gehouden op Woensdag 23 April a.s. Voorstellen vóór deze vergadering moeten vóór 1-0 Maart, worden ingediend bii de secretaris. Bij de rondvraag werd breed gediscussieerd over de kool-krat ten die maar wegbleven maar speciaal over het on d-e drukke dagen uit de marlet nemen van 'n aantal schuiten goed. Zaterdag j.l. waren er ruim 90 aanvoerders met rode kool waar van 30 nummers niet mochten veilen met de verplichting om Maandag hun kool aan t'p bieden. Nu was de rode kool Zaterdag graa<£ en Maandag ging het niet zodat de aanvoerders ddé Zater dag niet mochten veilen hiervan 'n strop hadden. Be-s-loton werd om 'n 14 daagse proef te nemen om ook Rode kool op monster tP veilen. Van te voren moet echter de aanvoer der gewicht en hoeveelheid op geven ALKMAAR Enorm was de toeloop, welke de films over Su matra en Java trokken, gister avond vertoond voor leden van „Oost West" en andere belang stellenden in „Het Wapen van Heemskerk" En terecht. In op dracht van de Koninklijke Rot terdamse Loyd heeft Multifilm een tweetal rolprenten vervaar digd, over de voornaamste volken van Sumatra, de Bataks en de Minangkabauwers, en 't kleurige fleurige leven in de kampongs van Java. De voorzitter van de vereniging „Oost. West" de heer W. J. Smit die de a-vond met een kort woord inleidde, zei, dat de werkzaam heid van de vereniging zich nu niet meer beperkt tot Indonesië en onze bezittingen in de West, maar zich ook gaat uitstrekken over de gebieden, die thans door de Nederlanders bewoond wor den, de e-migratiegebieden Cana da. Australië, Nw.-Zeeland, Zd- Afri-ka- etc. Hij vroeg aan de aan wezigen een blijvende belang stelling'voor 't werik van de ver eniging en voor de gebieden, waaromtrent zii voorlichting geeft. De kleurenfilms waren zuiver cultureel en bevatten geen enkel Europees of zelfs maar Neder lands element. Bevattelijk en on derhoudend beeldden zii uit wat de Indonesiër doet, welk leven hii leidt, 'welke, ge woon tea bii er op nahoudt, welke gedachten- wereld Kij koestert, over welke- TALENTVOL KUNSTENAAR ALKMAAR Het bestuur van de Alkmaarse Kamérmuziekver eniging heeft een interessante en artistieke avond bereid, door een Nederlandse pianist van de jongere generatie te laten con certeren. Theo Bruins is niet al leen een talentvol pianist, met een formidabele techniek, maar ook een talentvol musicus, die de geheimen van een kunstwerk weet te peilen. Hij speelt niet ,op het publiek", noch tracht hij de aandacht door „show" op zich zelf te vestigen, maar hij stelt zich volkomen dienstbaar aan de bedoeling van de componist. Over dreven gevoeligheden kent hij niet en daarom is het mogelijk, dat sommige toehoorders niet aan hun „trek" kwamen, hetgeen al leen maar een compliment voor de pianist kan betekenen. Theo Brums opende met een zéér dui delijke en magistrale vertolking van twee preludes en fuga's uit Bach's meesterwerk „Das Wohl- temperierte Klavier". Hierna de Sonate in d kl. t. op. 31 no. 2 van Beethoven. De felle bewo genheid van deze Sonate werd prachtig gerealiseerd en de me lodische spanning boeide ten zeerste. In subtiele schakeringen werden de „Valses nobles et sen- Limentales" van Maurice Ravel vertolkt. „Thème et Variations op. 73" van Gabriël F-auré vorm den een mooie afsluiting van het eerste programmagedeelte. Na de pauze was het recital ge wijd aan Chopin. In een vijftal études kwam de virtuose inslag van de jonge kunstenaar wel zeer tot uitdrukking. Parelend en hel der klonken deze werken geluk kig met een minimum aan ro mantiek. Met de Ballade in f kl. t. op. 52 no. IV werd deze piano avond besloten. Theo Bruins werd verscheide ne malen teruggerooepen, maar liet zich tot een toegift niet meer verleiden. Dit was dan ook wel een beetje te veel gevraagd na -zo'n zwaar en veeleisend pro gramma. We hopen deze-talent volle pianist nog meerdere malen op ons Alkmaarse concertpodium in T Gulden Vlies te kunr-en horen. W. SCHREURS CONCURRENTIE VOOR BOLLENTEELT RENDSBURG DPA De Sleeswijk-Holsteinse bloembollen en bloemknollenkwekers hebben Dinsdag te Rendsburg besloten tot het nemen van maatregelen, die ten doel hebben met succes te kunnen concurreren tegen de Nederlandse bloembollenkwekers. Door deze maatregelen willen de kwekers de jaarlijkse invoer van bloembollen in Wèst-Duitsland, ter besparing van deviezen, ver minderen. In 1951 werd door de Sleeswijk- Holsteinse kwekers eer» omzet, van 1.2 millioen D. M. bereikt. De jaarlijkse productie van knol- begonia's bedraagt 15 millioen knollen. culturele bezittingen hii de be schikking heeft. En hoewél wij Indonesië -in zijn geheel moeten en kunnen kennen, bleek alles toch even wonderbaarlijk als nieu-w. Het zien van deze films ervoer men als een zelf gemaak te expeditietocht langs de dro merige dorpen aan de oevers van het Tobi-meer, een bezoek aan de vriendelijke huisjes van de Bataks, het bijwonen van hun ri tuele dansen en het bezichtigen van hun levendige, kleurrijke markten,, in vergelijking met 'die van de Minangkabauwers en de Javanen, wier sawah's sierlijk ge'legenzi.in langs de berghellin gen, wier gamelan-muziek ons fascinerend in de oren klinkt, wier strijd om het bestaan in de vruchtbare, zonovergoten velden schijnt omgeven met de kalmte en zorgeloosheid van het Oosten. Twee films, die onze liefde voor laVd en volk van Indonesië be stendigen- De avond werd beslo ten, met-het vertonen van een reisfilm, aan boord van het emi- grantensc'hip .„Siibajaik", van de Rotterdamse haven, naar Austra lië, met pi'achtige vergezichten op de voorbijglijdende landen en close-ups in verre, Oosterse ste den. OOCSTDANKDAG L.T.B. HEERHUGOWAARD-Noord Woensdag 20 Febr. a.s. gaat de LTB, .afd. Heerhugowaard-ïJoprd, haar jaarlijkse Oogstdankdag herdenken.' 's Morgens om 8.15 uur ïri'dë parochiékerk" één' plech tige H. Mis, waarna gezamenlijk ontbijt in het lokaal van de heer Bleeker. Darna vergadering. De agenda vermeldt enkele be langrijke punten, o.é. bestuurs verkiezing (vacature J. J. de Wit) toespraak de heer G. J. Tel: in dienen voorstellen N.M. Bond- vergadering: benoeming1 afge vaardigde N.M. Bond, enz. 's Avonds om 7 uur wordt er een feestavond gehouden, waar op alle leden met hun dames zijn uitgenodigd Wat, er op die feestavond naar voren gebracht zaTworden, blijft een verrassing. MARKT PURMEREND PURMEREND 12 Febr. 6000 kipeieren 13,5014,50; 433 runderen; 208 vette koeien 2-2,90 goed; 135 gelde koeien 5Ö0725, stug: 65 melkkoeien 6751000, stil; 11 stieren 6751550, kalm; 14 graskalveren 225300, stug; 779 nuchtere kalveren voor de slacht 30—-95. stugger; idem fokk. 60105, kalm; 191, vette varkens voor de slacht 1,802,08, stug; 788 magere varkens 36—82, stug; biggen 2646 en 4885, stug; 272 schapen (weideri.i) 95390, stugger; (fokkerii) 90145, stug ger; 19 bokken en geiten 1060, vlug; 32 paarden 575600, stil; 11 fokzeugen 325925, stug; To taal 2525 dieren. 1200 oude kippen en hanen (witte en rode) 22,20; 600 (bi.) 2,102,30; 1100 jonge hanen 2,10- 2,25; 350 eenden 11,75; 400 ko nijnen 1—8. De handel in de vette koeien was heel goed. Het aanbod was ondanks de gladde wegen ruim te noemen, maar de gang bleef er in, zodat ook de prijzen vrij vast bleven. Er was maar een heel gering aanhod van gelde- koeien. De vraag voor het leven Was niet te best, die voor de dood beter. In de gebruikskoeien is op het ogenblik niet veel animo we gens het mond- en klauwzeer, dat nog maar steeds blijft doorwoe keren. Dit viel ook op bij de verse melkkoeien. Het aanbod daarvan was al klein, maar de verkoop ging evengoed maar heel stroef. Met de nuchtere kalveren, die nii wat beter los komen, was de gang heel wat stugger en- de prijzen lager. Voor de fokkers waren wel enige kopers, maar door de hoge prijzen ging het ook daarmede maar heel kalm aan. Op dé wolveemarkt evenzo. De vette schapen waren stug duur. De overhouders Met Vlees gingen beter, maar dé laatste paar weken met het natte weergetij zijn deze wel wat gesleten en daar was dus maar weinig kooplust voor. De bokken en geiten, ook wel door het geringe, aanbod, gingen vlug van de hand. De vette varkens- markt zette zich al heel stug in, de beste brachten f 2.08 op, maar dat waren maar heel enkele, de meeste werden verhandeld van 2.02 tót 2.04. Dé vette zeugen gin gen tot 1.90. Ook de biggen- markt gaf maar een kalme gang te zien, zoweldé fokkers als de mesters klagen over te dure voe-' derprijzen, zodat hét aanbod op de verschillende markten wel wat te groot is. Ook in de fokzeugen was het vrii stil. Op de paarden markt ïs hét 'ook nog maar steeds dé dood, die daar nog leven brengt, want daarvan zijn de prij zen vrij hoog. Dé'pluimveemarkt was ér niet 'beter op: een kalme- handel'. DE BEEMSTER. Gistermid dag omstreeks tien over half 1 is -dokter S. uit De Rijp, die met zijn 2 kinderen in een personen auto over de Westdijk"reed, bij het kruispunt. WestdijkProv. weg Alkmaar—Purmerend in het water van de Beemster Ring vaart terecht gekomen. De arts had de tegenwoordigheid van geest om voordat de wagen in het water viel, het portier te openen, zodat hii zichzelf en zijn 2 kinderen heeft weten te red den vóór de auto in de diepte zonk. Een gelukkige omstandig heid was de aanwezigheid van een ducdalf die de auto enigs zins in zijn val remde. De dokter had op het kruis punt geen voorrang verleend aan een personenwagen uit de rich ting Alkmaar; hij had die zelfs niet gezien. Er ontstond een bot sing, waarna de wagen van de arts regelrecht de Beemstervaart inreed. Met een andere personen wagen is het drietal terstond naar huis vervoerd. De dokterswagen Is later gelicht door een kraan- wagen van Garage Met uit Alk maar. Burgerlijke Stand EG-MOND AAN ZEE Gebo ren: Anne J. d. v. P. W. Fafiani en A! de Boer; Wouter P M. z. v. J. W. Sterk en L. J. M. Tromp; Marian d. v. M. Rietmeiier en K. de Groot; Maria C. C. J. d v. C. A. de Raadt en L. M. Liefting. Ondertrouwd: Arie Visser en Toniia Engeltje de Groot; Willem Stam en Cornelia Staim. Getrouwd: George M. van Hout, Zaandam er» Cornelia E. Keijsper: Jan Visser en Catihari- na A. Verver Liirwmen; Gerrit Dekker en Maria A. Woltors; Jan Zwart en Alida de Geus: Hulber- tus Sohomg en Maria J. Term-aat: Abraham G. van Maanen en Jannetje Stam Overleden: Elisabeth Schol. 91 i„ w-ed. v. Andri-es Staim: Piet-er Dekker. 75 i„ e-ohtg. v. Maartie de Graaff: Frederik ,T. Klein, 79 j„ eebtg. v. Pauline Aerts. L.T.J. bijeenkomst WIERINGERWERF Vrijdag 22 Februari des avonds half acht worden alle L.T.J.-ers in het Jeugdlokaal verwacht. De heer Peeraer van de L.T.B. zal een in- 1-eidinig houden over dte opbo-uw en het streven van onze stands- organisaties. Verder zal worden behandeld de stand va-n zaken bij onze eigen economische in stellingen. L.T.J.-ers houdt dieze avond. vrij. CURSUS „INLEIDING VOLLE LEVEN" WIERINGERWERF Voor de -meisjes van 18 jaar en ouder zal op 26, 27 en 28 Ma-art eer» cursus „inleiding tot hat volle leven" wo-rd'en gehouden. Gezien de tegenwoordige tijds omstandigheden, waardoor een goedé voorlichting op de vele vragen van onze tiid beslist noodzakelijk is, mogen we aan nemen dat een ieder die daarvoor in aanmerking komt. zal trachten deze cursus bii te wonen. Een be roep wordt in dit- verband ook gedaan op de' ouders en werk gevers, om de meisjes in de ge legenheid te stellen d<eze cursus mee te m-a-ken. Varder wiizen we erop dat deze cursus ook toegankelijk is vb-or de meisjes uit de andere parochies van onze Polder. Nie mand late deze -gelegenheid on benut voorbijgaan. Voor deelname kan men zich opgeven bii de zeereerw. heor W. N. Zijlstra. Pastooi- te Wierin- gerwerf, alsmede bii Mej. R Janssen. Oosterkwelweg 11. te Wierin-gerw-eirf. Vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting WIERINGERMEER De Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer houdt Don derdagmiddag a.s. om 2 uur een vergadering voor haar leden in hotel Smit te Middenmeer. Dr. D.. Bakker zal deze middag een inleiding houden over de bestrij ding van schadelijke insecten en onkruiden in de landbouw. u SCHERMERHORN GENOOT SCHERMERHORN De R.K. Toneelvereniging „Laetitia" voer de het blijspel in drie bedrijven op. getiteld: „Haar Laatste Wil". Het is een stuk vol warë hu- nr.pr, die n.l. tegeliik met het lachwekkende - van een toestand de diep tragische oorzaak hiervan aan het licht stelt. Zulke humor -is slechts in goede blijspelen te ontdekken, die helaas zeldzaam ztin. Hoewei] het spel van Laetitia in bet begin wat stroef verliep raakten de spelers toch steeds meer op dreef en gaven tenslotte een werkelijk buitengewoon goe de verto-lkipig te zien, zodat deze avond dsn 0ok zeer geslaagd mag heten. Vooral het spel van de heer J. Broersen. als een kruide niertje. dat zich tijdens het spal onder de zwaar drukkende pan toffel van zijn vrouw weet uit te werken, was voortreffelijk. Die vrouw was Mej. B. Kla-ver. die haa-r rol v-an een Xantippe uit stekend vervulde. Wel viel het ons op, hoe soms eén enkele spe ler dp klemtoon in een zin ver keerd legde, hetgeen enigszins stoorde- Overigens heaft de re- gisse-u-r de heer J. Pieters-e, eer van zijn werk geihad! De inhoud van -het stuk? Die is te mooi om te verklappen! De reprise, die op Donderdag a.s. weer in. de gezel lige zaal van de heer Bontje zal gegeven worden, verdient dan ook een uitverkochte z-aal. Alleen dit nog: Zaal open: 19 Uur. aanvang 20.15 u.! Commen taar overbodig!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2