Werkloosheid wordt 'n probleem Geen plicht voor bakkers tot verkoop van volksbrood Duiker van „Marsdiep vond mijn in de Eems 830emigranten vertrokken naar Zuid-Afrika Minister Mansholt in Tweede Kamer Beroering in K.V.P.-fracHe Zo nodig/ dan herkiesbaar edde zichzelf twee kinderen laatste wil" met humor Keerzijde van de consumptiebeperking Moeilijk overleg tussen Regering Staten-Generaal en Bedrijfsleven Het vraagstuk van de nieuwe loonronde Slagersknecht tot meineed geprest? Von Paulus duikt in Polen weer op Vaststelling van vlees prijs vermoedelijk nog deze week Semi-aits mag assisteren EERSTE KAMER Critiek op Stikker Weer arrestaties in Argentinië Naar wij vernemen Zuiderkruis op weg naar Canada Zij hadden elkaar zo lief.... V.S.-diplomaat viel in zeerovershanden SVERWACHTINC iid door ihet K.N.M.I. te geldig van Woensdag- Donderdagavond: [ND tot zwaar bewolkt met tijd sneeuw of regen. ie tot krachtige wind n Zuid en West. Van- t hier en daar lichte morgen overal tenvpe- en boven het vriespunt IMSTER. Gistermid- eeks tien over half 1 3. uit De Rijp, die met leren in een per sonen - de Wcstdijkreed, bij ;punt. WestdijkProv. aarPurmerend in het de Beemster Ring- cht gekomen. De arts egenwoordigheid van voordat de wagen in viel, het portier te dat hij zichzelf en zijn i heeft weten te red de auto in de diepte gelukkige omstandig- de aanwezigheid van ilf die de auto enigs- jn val remde, er had op het kruis- voorrang verleend aan lenwagen uit de rich- aar; hij had die zelfs i. Er ontstond een bot- na de wagen van de echt de Bcemstervaart t een andere personen- et drietal terstond naar >erd. De dokterswagen dicht door een kraan- Garage Met uit Alk- gerlijke Stand 3 AAN ZEE Ge'bo- J. d. v. P. W. Fafiani Boer; Wouter P M. z. erk en L. J. M. Tromo v. M. Rietmeiier en K. Maria C. C. J. d v. C. It en L. M. Liefting. uwd: Arie Visser en eitje de Groot; Willem lornelia Stam. 1: George M. van ndaim er» Cornelia E. an Visser en Catihari- ~ver Limrnen; Gerrit Maria A. Woütors: Jan Mida de Geus: Huiber en Maria J. Termaat: G. van Maanen en tam n: Elisabeth Schol. 91 Andries Stam: Piet-er i„ echtg. v. Maartio Frederik J. Klein. 79 Pauline Aerts. I. bijeenkomst ÏERWERF Vrijdag i des avonds half acht Ie L.T.J.-ers in het 1 verwacht. De heer n de L.T.B. zal een in- iden over de opbouw sven van onze stands- Verder zal worden de stand van zaken gen economische i-n- L.T.J.-ers houdt deze CURSUS ■4G VOLLE LEVEN" 1ERWERF Voor de i 18 jaar en ouder zal n 28 Maart eer» cursus tot het volle leven" louden. e tegenwoordige tiids- ?den, waardoor een rlichting op de vele n onze tijd beslist i is, mogen we aan een ieder die daarvoor inig komt. zal trachten bij te wonen. Een be. in dit verband ook de ouders en werk- de meisjes in de ge- :e stellen deze cursus ren. vijzen we erop dat ook toegankelijk is usjes uit de andere an onze Polder. Nie- deze gelegenheid o-n- rijgaan. name kan men zich ij de zeereerw. heer :ra. Pastoor te Wierin- Ismede. bij Mei. R losterkwelweg 11. te erf. g van de Vereniging idrijfsvoorlichting rERMEER De Ver- ir Bedrijfsvoorlichting ingermeer houdt Don- ag a.s. om 2 uur een voor haar leden in te Middenmeer. Dr. zal deze middag een >uden over de bestrij- ihadelijke insecten en in de landbouw. RHORN GENOOT SRHORN De R.K. liging „Laetitia" voer- spe.l in drie bedrijven „Haar Laatste.Wil". :n stuk vol ware hu- I. tegelijk met het de van een toestand ïische oorzaak hiervan it stelt. Zulke humor n goede blijspelen te die helaas zeldzaam et spel van Laetitia in wat stroef verliep spelers toch steeds sef en gaven tenslotte ijk buitengewoon goe- lg te zien, zodat deze >ok zeer geslaagd mag al het spel van de ersen. als een kruide- zich tijdens het soal waar drukkende pan- ijn vrouw weet uit te s voortreffelijk. Die Mej. B. Klaver, die in eer» Xantippe uit- vulde. Wel viel het soms een enkele spe- rtoon in een zin ver- hetgeen enigszins srigens heaft de re- heer J. Pieterse, eer irk gehad! De inhoud k? Die is te mooi om m! De reprise, die op a.s. weer in de gezel- :n de heer Bontje zal ■den. verdient dan ook ochte zaal. t nog: Zaal open: 19 tg 20.15 u.! Commen- liig! WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 PAGINA 3 (Vcm onze parlementaire redacteur) WELKE MAATREGELEN moeten worden genomen ter bestrijding van de gloeiende werkloosheid? Er is behoefte om met de rege ring over dit onderwerp tot een nieuw gesprek te komen. De heer Stapelkamp, de man van het Chr. Nat. Vakverbond in de anti-rev. fractie, vroeg en kreeg van de Tweede Kamer verlof om op een nog nader te bepalen dag over dit onderwerp een interpellatie te houden. De mondelinge vragen van de heer Andriessen van de K.V.P., die voor de regering een aanmaning inhielden om spoed te maken met haar antwoord op de motie- Andriessen, waarin bij de algemene beschouwingen het hele woningvraagstuk aan de orde werd gesteld, lagen in hetzelfde vlak. Minister Staf moest zich bij het debat over de Europese Defensie Gemeenschap verweren tegen de grief, dat het leger nog te weinig orders verstrekt aan de industrieën, die hierom zitten te springen en van buiten het parlement was er de afge lopen week de belangrijke brief van de Raad van Vakcentralen (K.A.B., C.N.V. en N.V.V.), waarin maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid worden aanbevolen, eveneens met de be doeling om deze tot onderwerp van beraad met de regering te maken. Om de werkloosheid doelma tig te kunnen bestrijden is 't no dig de oorzaak hiervan te ken nen en dit inzicht zal dus ook ten grondslag moeten liggen aan de discussie over de werkloosheid hier te lande, die weliswaar nog niet onrustbarend is, maar die de laatste tijd. in omvang is toe genomen. E'en aantal van ruim 150.000 werklozen, ziinde 4 pet. van de arbeiders, of 48 op de 1000 mag zeker niet meer gebagatelli seerd worden. Geen oorzaak als in de dertiger jaren. In de dertiger jaren lag de oor zaak van de werkloosheid, die in het topjaar het viervoudige van nu bedroeg, in een economische crisis, die de hele wereld teister de. Deze oorzaak kon van het eigen land uit niet wezenlijk be streden worden- Ware zulks thans andermaal het geval, we zouden waarschijnlijk even onmachtig staan, omdat ook na de tweede wereldoorlog nog weinig is ge daan om tot een wereldomspan nende conjunctuurbeheersing te komen. Wii zijn, als zodanig, op een economische vulkaan blijven leven en sommigen menen, dat 't reeds tot een nieuwe uitbarsting zou zijn gekomen, wanneer het economische wereldpotentieel geen nieuwe mogelijkheden had gevonden in de verhoogde defen sie-inspanningen, die na Korea noodzakelijk werden. Desondanks blijft de vraag klemmen wat er zal moeten gebeuren wanneer ook deze behoeften verzadigd ziin en vooral de geweldige Ame rikaanse defensie-industrieën op vredestaken zullen moeten over schakelen. Mr. Meynen, oud-mi nister van oorlog en directeur van de AKU, die deel uitmaakte van een Ned. Werkgeversdelega tie. die Amerika bezocht, gaf on langs in een vraaggesprek met de „Volkskrant" als zijn mening te kennen, dat dan „een meester hand de dreigende economische ram,Pen zal moeten voorkomen". Z-i. zou alleen met een nieuw- Marshall-plan, dat dan de hele wereld zou moeten omvatten en waarin alle landen met een pro ductie-overschot tot de schenken de en alle onontwikkelde gebie den tot de ontvangende landen zouden behoren, een massa-werk- ioosheid kunnen worden ge keerd. De werkloosheid, die ons thans in Nederland zorgen baart, is gelukkig nog geen voorbode van een dergelijke ontwikkeling, en evenmin is er sprake van een reactie op een dalende wereld conjunctuur zoals dat in de der tiger jaren het geval was. Er mo gen af en toe tijdelijke moeilijk heden ziin met onze export, als geheel blijft deze zich toch bevre digend ontwikkelen en uitbrei ding is zelfs nog heel goed moge lijk. Bii het zoeken naar de oor zaken zullen wii dus binnen de eigen grenzen kunnen blijven. Op de eerste pl-ats kon van meet afaan duidelijk ziin, dat de grote vraa" naar arbeidskrachten zo als wii die dw.ect na de bevrijding kenden, gef'/ tteerd was. Er was ePn enorme achterstand ontstaan in de productie van al lerlei jjtikelen, maar deze ach terstand is nu wel ingehaald en In April 1951 versoheen voor het Haagse kantongerecht de Haagse slager K. tegen wie pro ces-verbaal was opgemaakt, om dat hij in December 1959 na winkelsluitingstijd nog met twee knechts in zijn winkel zou heb ben doorgewerkt. K. ontkende en had. om aan zijn ontkenning meer kracht bil te zetten, zijn twee knechts als getuigen a decharge naar de kan tonrechter meegenomen. Hiermede zou de zaak afgedaan zijn geweest, als niet één der knechts na de zitting had ver teld, dat K. hem had bedreigd, opdat hij een onjuiste verklaring ten gunste van K. zqji afleggen. En zo verscheen gistermorgen de slager andermaal, nu voor de Haagse rechtbank, waar de offi cier van justitie anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen hem eiste omdat hii hem schul dig achttp aan het onder bedrei ging uitlokken van meineed. K. ontkende. Zijn verdediger vroeg een der knechts als ge tuige op te roepen om nog eens een nadere verklaring af te leg gen. Dit verzoek werd door de president afgewezen. Ook vroeg de verdediger over zijn cliënt een psychiatrisch rapport daar deze al geruime tiid in een kliniek had doorgebracht en een stevig drin ker is. de terugslag hiervan doet zich in versdhillendp bedrijfstakken ge voelen- Blijft export in het alge meen nog zeker mogelijkheden bieden, niet alle bedrijven ziin hiervoor geschikt of al op inge steld en daarnaast blijft het al tijd moeilijk om voor deze over schakeling het juiste ogenblik te kiezen. Daarnaast staan wij voor het feit. dat aan het leger ar beidskrachten. dat. bij deze ont wikkeling betrokken is, nog ieder jaar 50.0CC nieuwe krachten wer den toegevoegd uit onze bevol kingsaanwas. Invloed van jongste maatregelen. Om deze ontwikkeling zo goed mogelijk bii te kunnen houden zou de koopkracht op de binnen landse markt hoger moeten wor den en ten behoeve van de ex port zouden wij de investeringen in nieuwe en gemoderniseerde bedrijven zo hoog mogelijk moe ten opvoeren. Maar hier stoten Wii op de kern van de moeilijk heid en waarschijnlijk ook op de voornaamste oorzaak van de voor al de laatste tijd toegenomen werkloosheid. De ongunstige positie van onze betalingsbalans, waaruit bleek, dat wii als volk meer uitgaven dan verdienden, en mede de ver hoogde defensie-uitgaven, noop ten er toe om juist het tegen overgestelde te doen. Als gevolg van de 5pct consumptie-beper king werd de koopkracht op de binnenlandse markt kleiner en ook de investeringen werden be perkt, waarbij tevens dient te worden bedacht dat de jongste belastingverhogingen nog moeten doorwerken- Bij het, komende overleg, én van de zijde van de volksvertegenwoordiging èn van die van de Raad van Vakcentra len. zal het geenszins eenvoudig zijn om middelen te vinden, die deze ontwikkeling alsnog kunnen afremmen. Een van de meest aangewezen midaelen is ongetwijfeld, dat door de bovengenoemde maatregelen vrij gekomen productieve krach ten door defensieorders worden benut. In de brief van de Raad van Vakcentrales wordt er te recht op gewezen, dat zulks tot nu toe in onvoldoende mate is geschied. Minister Staf heeft dit verwijt weliswaar de afgelopen week in de Kamer afgewezen met het verweer, dat men van de de fensie niet mag verwachten dat zii in geval van nood altijd een order heeft klaar liggen, maar hiermede is toch zeker niet al les gezegd. Men kan zich wel ze ker een zekere „planning" den ken via een bureau, dat de be hoefte van leger en industrie sa menbundelt.. Als andere moge- liikheid wijst de raad van vak centralen een oplossing van de financieringsmoeiliikheden bii de woningbouw aan- Maar hierbij wordt uitgegaan van het nieuwe element, dat in discussie kan wor den gebracht: de inmiddels weer steTk verbeterde positie van onze betalingsbalans. Maar of op deze verbeterde positie reeds nu een zover gaande conclusie kan wor den gebouwd blijft toch voorlo pig no» een gewichtige vraag en zulks geldt nog in sterkere mate voor de gedachte om een her ziening van de consumptiebeper king in overneming te nemen, hetgeen dus zou neerkomen op 'n nieuwe loonronde. Een verster king van de koopkracht moge de binnenlandse mankt voor een deel gunstig beïnvloeden, zij trekt on miskenbaar ook een vergrote in voer aan en verslechtert daar door weer de positie van onze betalingsbalans, die juist verbe terde doordat dank zii de con- sumiptiebeperking de invoer werd afgeremd. Een meer-zekerheid- gevende kringloop zou wellicht een nieuwe loonronde zijm, mede als compensatie voor epn nieuwe huurverhoging, en waarvan de baten dan weer voor een deel zouden moeten worden afgeroomd om de woningbouw en dus ook d« werkgelegenheid in die be- drijstak, te stimuleren. Een dergelijke loonronde zou in de prijzen moeten worden doorberekend en hierbij dringen zich dan vooral de belangen van de export weer naar voren HIJ INSPECTEERDE DE VOLKSPOLITIE BERLIJN (A.P.) De Noord West-Duitse radio-omroep heeft bekend gemaakt dat twee hoge generaals van het fiasco te Sta lingrad, die sindsdien in de Sow- jet-Unie gevangen gel-ouden zijn, onlangs te Liegnitz in Polen een heden van de „Volkspolitie" ge ïnspecteerd hebben. Volgens de Nw Dr. hebben veldmaarschalk Friedrich Von, Paulus en kolonel-generaal Wal- ther von Seydlitz een maand ge leden Duitse eenheden geïnspec teerd, die op Pools gebied dienst deden en afgericht werden. Hieraan werd toegevoegd, dat Von Paulus en Von Seydlitz op geleid zijn voor „hoge functies" in een eventueel leger der Russi sche zóne. Von Paulus was opperbevel hebber in Stalingrad. Onmiddel lijk r.a de val der stad werd hij en Von Seydlitz door de Russen gebruikt als leiders van een anti- Hitleriaans „vrij Duits comité" der Duitse krijgsgevangenen. Trygve Lie mei vacantie OSLO De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, is Maandagavnd per vliegtuig uit Parijs in Oslo aangekomen. Hij zal enige tijd vacantie houden in ziin vaderland. (Van onze verslaggever) DELFZIJL. Het onvermoeid ijveren van de mannen van de Mijnenopruimingsdienst, zal nu eindelijk vandaag beloond wor den. Reeds een week bevindt zich nu een speciale duikersploeg aan boord van de mijnenveger „Mars diep" uit Den Helder en dagen lang heeft men over de woelige Eems gezwalkt op zoek naar een mijn, welke een Duitse visser de vorige week Maandag in ziin net kreeg. Nadat Dinsdagmorgen de .Mars diep'' op een zandplaat vastliep, kon eerst Dinsdagmiddag de dui kersploeg met een sleep de eerste voorbereidende werkzaamheden beginnen. Deze bestonden uit het localiseren van de mijn, waarvan de plaats slechts ruw aangegeven was door een Duitse wralcboei. De mannen van de „Marsdiep" hebben het weer niet mee ge had en hebben op de woelige Eems onder zeer moeilijke weers omstandigheden moeten werken. Soms kon er in hef geheel niet gewerkt worden en bleef de „Marsdiep'' in de haven van Delf zijl liggen. De vorige week Donderdag slaafide men erin het net te vin den, waarin de mijn zou moeten vastzitten. Maar toen men het vistuig bovenhaalde, bleek slechts een grote scheur op de vroegere aanwezigheid van de miin te wijzen. Uren is men toen gaan dreggen met een dertig meter lange verzwaarde liin en eerst gistermiddag slaagde men erin de mijn te vinden. Duikers heb ben de juiste plaats bepaald er» thans zal men vandaag de miin trachten te doen exploderen. Het zal een bekroning ziin van het zeer zware werk van de man nen, die hier nu meer dan een week waken over de veiligheid van de scheepvaart op de Eeims. DE KLOKKEN VOOR AMERIKA A.s. Donderdagmorgen zal ten paleize Soestdijk het „kleuter klokje" uit het Carillon, dat het Nederlandse volk aan het Ame rikaanse zal schenken en waarvoor a.s. Zaterdag in heel het land zal worden gecollecteerd door Prinses Marijke aan H.M. de Koningin worden overhandigd. Deze plechtigheid zal Donderdag a.s. te 12.33 door de AVRO wor den uitgezonden. Minister Mansholt heeft gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat na ampele overweging de regering heeft besloten de verplichting, die op de bakkers was gelegd om volksbrood te verkopen, in te trekken. De regering vertrouwt, dat de bakkers op basis van vrijwilligheid bereid zijn toch volksbrood te blijven verkopen, zodat de voorziening met dit soort brood niet in gevaar zal worden gebracht. In dezelfde vergadering werd de kweekschoolwet aangenomen. Minister Mansiholt heeft gister middag, ziin Vrijdag afgebroken rede over de wijzigingen van de brood- en vetprijzen voortgezet. De minister was het met de heer Schilthuis eens, om een commis- Onder enorme belangstelling is Maandagmorgen te Alkmaar met militaire eer het stoffelijk overschot van de nabij Leeuwarden zo tragisch om 't leven gekomen Alkmaarse res. sergeant vlieger Carl Kohier ter aarde besteld na een uitvaartdienst in de parochiekerk van de H. Joseph. (Door omstandigheden met vertraging in ons bezit gekomen). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Gisteren vertrokken 830 Nederlandse emi granten met de „Waterman" naar de Unie van Zuid-Afrika. Dit was de grootste Nederlandse groep, welke naar Zuid- Afrika emigreert sedert de oorlog. De „Waterman" arriveert met de Nederlandse emigranten in Kaapstad ten tijde van de Jan van Riebeeckieesten, op 150 meter van het leestterrein, waar Jan van Riebeeck indertijd voet aan land zette. Vanaf 1 Januari 1951 zijn er nu ruim 3000 Nederlanders naar Zuid Afrika vertrokken. Het aantal Britse emigranten in dezelfde peri ode bedroeg ongeveer 5000. De „Waterman" had ook een kleine honderd Duitse, Noorse en Belgische emigranten aan boord. Er zijn tekenen, dat de mogelijk heden tot emigratie naar Zuid Afrika wat zullen worden ver ruimd. Gisteren waren er onder de emi granten 100 automonteurs, de eers ten van een groep van 300, die door de Organisatie van Zuid Afrikaan se werkgevers in het autobedrijf werden gevraagd. Voorts vertrok een tweede groep P.T.T.-technici, thans 50 man. reeds eerder ver trokken er 100. Deze groep is met vrouwen en kinderen ongeveer 176 personen groot. Zij hebben van de Nederlandse P.T.T. een periode non-actief gekregen, hetgeen wil zeggen, dat zij na een maximum van drie jaren weer in Nederland in dienst kunnen komen, als het le ven in de Unie niet bevalt. Het is wel een verlies voor de P.T.T., dat de beste vaklui die het bedrijf voor duur geld heeft opgekweekt, er uit gaan. Maar men laat de mensen vrij ,in het besef, dat met emigra tie een landsbelang gediend wordt. Een Haagse adspirant-monteur vertelde b.v., dat hij een betrek king in Kaapstad heeft gekregen bij een zendinstallatie. die overeen komt met de zenders van Scheve- ningen, waarmee hij goed heeft le ren omgaan. Via de ambachtsschool en een P.T.T.-cursus leerde hij zijn vak. Met de „.Waterman" vertrokken ook een paar honderd echtgenoten en kinderen van de Nederlanders, die reeds eerder naar Zuid Afrika emigreerden. Onder de overige emigranten bevonden zich textiel arbeiders, metaalbewerkers, arbei ders uit de bouwvakken, typogra fen, zuiveldeskundigen, landarbei ders, verpleegsters, ingeneurs, teke naars en administratieve krachten. Aan boord van de „Waterman" bevinden zich twee voorlichtings krachten, de echtgenote van een hoogleraar en een ambtenaar van het ministerie van Onderwijs uit Zuid Afrika, die de Nederlandse emigranten aan boord over bun nieuwe land voorlichting zullen geven. In de loop van dit jaar, in Juli en in September, zullen nog twee speciale Nederlandse emigranten schepen naar Znld Afrika vertrek ken. Daarnaast vertrekken nog ve le Nederlanders met de vaste lijn diensten en per vliegtuig. DOCH NIET V/AARNEMEN Vorig jaar is een Amsterdamse semi-arts wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde tot f 75»boete veroordeeld om dat hij naar het oordeel van de Prov. Inspecteur van de Volks gezondheid in Noordholland de practijk van een Amsterdams arts, die tijdelijk in militaire dienst was, had waargenomen. Deze arts zelf was van mening, dat hier slechts van assistentie sprake is geweest. Hij was in Am sterdam gedetacheerd gebleven en had voortdurend controle op zijn assistent uitgeoefend. In ho ger beroep voor de Amsterdam se rechtbank stelde gisteren de Officier in zijn requisitoir vast, dat een semi-arts wel mag assi steren, doch dat een assistentie als in het onderhavige geval, moet worden beschouwd als een waarneming. Hij eiste in deze principiële zaak echter 'n lagere boete:" f 25. KNOCK OUT DOOR EEN BLIK SPACETTI Een revolverbandiet drong in Cleveland (Ohio) een winkel binnen, maar hij had de baas niet in de gaten, die bonen op een ladder zijn voorraad stond te monsteren. De bandiet weet nu nóg niet hoe hij uit de winkel geko men is, want de baas raakte hem met een blik spaghetti precies op het puntje van zijn kin. Dat was voor hem niet zó moeilijk. In zijn jonge jaren was hij werpergeweest van een baseball-team. (A.P.) sie op korte termijn te doen na gaan, wat gedaan kan worden voor de bakkersbedrijven. De minister verklaarde, dat de regering tot de conclusie is geko men. dat de verplichting om be halve wittebrood ook volksbrood te leveren kon worden afgeschaft. Het speet minister Mansholt, dat hij de betrokken maatregelen van 2 Febr. had moeten nemen. Getracht is te voorkomen de las ten voor de consument al te zwaar te maken. De minister bleef zijn beciifering verdedigen. Hii gaf te kennen grote bezorgdheid te heibben over de voedergraan- voorziening, niet wat de brood- graanivoorziiening betreft. Over wogen wordt wat gedaan kan worden oun de voedergranen niiet te hoog in priis te laten oplopen. Het ligt niet in de bedoeling de inname-priis van tarwe dit seizoen te wijzigen. Vleesprijzen. Vermoedelijk deze week, aldus minister Mansholt, zal de nieuwe vleesnrits worden vastgesteld. De moeiliikheden waarvoor de mar- garinehande] staat, worden onder zocht. Motie Engelbertink. Het KVP-lid de heer Engelber tink diende een motie in. om na het rapport van de S-E.R. in over weging te nemen van regerings zijde, de vraag van een verhoog de progressie van de kinderbij- slagreaelingen voor alle daarvoor in aanmerking komende groepen. Mr. Bachig wenste geen nieu we onderzoekingen voor de bak kersbedrijven. Saneringen moeten de bedrijven zelf doen en de overheid 'moet zoveel mogelijk zich afzijdig honden. Over fe moties zal vandaag wor den gestemd. Evenals beslist zal worden over een aanvraag van interpellatie n.a.v. vaststelling richtliinen voor beoordeling pacht overeenkomsten MOLENS ALS ENERGIEBRONNEN De vereniging De Hollandse Molen" heeft e,en onderzoek in gesteld, om meer werk te ver schaffen aan de windmolens, door het laten opwekken van electriciteit. Thans telt ons land 1200 molens, waarvan 800 koren, molens. Van de laatste 800 wer ken 200 met een hulpmotor. Men wil in elk van deze 2 tot 4000 gulden investeren, om ze voor opwekking van stroom geschikt te maken. Per jaar kan dan 30 a 40.000 kilowatt-uur aan ener gie worden opgewekt, gelijk aan een energie die een stroomcen- trale kan produceren met een hoeveelheid kolen van een hui dige geldswaarde van f 750 a f 1000,— De Eerste Kamer is gisteren avond begonnen met de behande ling van het Plan-Schiuman. in zake de oprichting van de Euro- pes^ gemeenschap voor kolen en Mr. Kropman (K.V.P.) begon zijn rede met bewondering uit te spreken voor dit plan van Fran se geest. De katholieke woord voerder achtte „het geen still'', dat de minister van Buitenlands se Zaken, mr. Stikker, niet aan wezig was, en de verdediging overliet aan zijn collega van Eco nomische Zaken. Mr. Kropman vroeg wgt meer geestdrift van de regering voor dit plan. Prof. Molenaar (V.V.D.) acht te, dat er te weinig gegevens waren om over het plan te kun nen oordeler». TWEEDE KAMER NAAR AANLEIDING VAN MOTIE ENGELBERTINK (Van onze parlementaire redacteur)- De tweede ronde van het de bat over de broodnriis eindigde gisteren in d„ Tweede Kamer in een korte, maar uitzonderlijke felle discussie over een brok gezinsoolitiek. Aanleiding hiertoe was een motie van de heer En gelbertink Bij de toelichting op deze mo tie was dp heer Engelbertink er van uitgegaan, dat het vraagstuk dus in zijn oude en nieuwe vorm onderwerp van nader beraad zou moeten worden en dit was te. meer nuttig, omdat het ant woord van de staatssecretaris van sociale zaken, mr. Van Rhijn, ruimte liet voor de indruk, dat de regering haar eer'der voor. stel reeds als afgedaan zou wil len beschouwen. Toen zulks uit d„ renliek van de staatssecretaris nog duidelijker werd. kwam de hele KVP-fraetie in heftige beroering. De heer Engelbertink (KVP) interrum- neerde vanuit ziin bank en de heren Romme en Andriessen gaven voor de regeringstafel zo mogeliik nog heftiger uiting aan hun verontwaardiging. Prof. Romme. die totdan toe niet aan de debatten had deelgenomen, vroeg vervolgens alsnog het woord om de staatssecretaris met moeiliïk bedwongen erger nis te verzoeken om zich duide lijk te verklaren- Was de oovat- ting. dat het vraagstuk van de hangend gebleven nrogressie een afgedane zaak volgens de ner- soonliik-, onvatting van de staats secretaris of had de regering te dien aanzien een beslissing ge nomen? Deze felle vragen waren voor de kennelijk uit het veld gesla. gen staatssecretaris voldoende om de terugtocht te blazen. Hij zeide na de heer Engelbertink verkeerd te hebben begrepen en liet weer ruimte om zowel de oude als de nieuwe kwestie tot onderwerp van beraad te maken. BUENOS AIRES, 12 Febr. Reu ter) Maandagavond heeft de Argentijnse radicale (oppositie) partij te Buenos Aires bekend gemaakt, dat een aantal radicale advocaten een nota heeft gezon den aan de Argentijnse minister Wan binnenlandse zaken, Bor- lenghi. In de nota drukken zij hun be zorgdheid uit naar aanleiding van geruchten, dat 100 burgers vast gehouden worden, zonder dat te gen hun uitgebrachte beschuldi gingen zijn bekend gemaakt. Volgens de geruchten zijn. de gevangenen mishandeld en mo gen zij geen bezoek ontvangen. Verleden week is melding ge maakt van een aantal arrestaties naar aanleiding van een samen zwering om de vrouw van pre sident Peron te schaken. Vol gens gewoonlijk betrouwbare bronnen bevinden zich vele of ficieren van leger en vloot onder de gearresteerden. MENING VAN TRUMAN WASHINGTON, 12 Febr. (AP) De afgevaardigde Adolph Sabath (Dem„ Illinois) heeft president Truman geciteerd, die vandaag gezegd zou hebben bereid te zijn „een offer te brengen" en zich herkiesbaar te stellen, indien hij voelt dat zulks nodig zal zijn om de totstandkoming van de vrede te bespoedigen. vertrekt mr. Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A. in ons land Vriidae voor een routine-bezoek tot 25 Febr. naar de V.S.; verwiern de Hotre Raad Bis teren het cassatie-beroen van de firmanten C. F. O en W. v. d- B. C. die door het A'damse Ge rechtshof tot 2 jaar resn. 6 mud. waren veroordeeld wegens ver duistering van rekening-courant- gelden van cliënten van de fa. Kerkhoven en Co. te A'dam: hebben de sleenboten „Nestor" en ..Stentor" het Duitse 2000 ton metend», s.s. ..Dorthe Oldendorff" dat ter hoogte van Egmond ma chine-schade had opgelopen, vei lig in IJmuiden binnengebracht: is dezer dagen tp Utrecht een vereniging van officieren van het garderegiment „Prinses Irene" opgericht: is gistermiddag ner K.L.M.- toestei de nieuw benoemde In donesische charge d'affaires, de heer Susanto Tirtonrodjo aange komen. Hii zal de titel van am bassadeur voeren: MET 830 EMIGRANTEN ROTTERDAM. Het emigran tenschip „Zuiderkruis" is gister middag uit Rotterdam naar Ca nada vertrokken. De emigranten arriveerden gistermorgen uit al le delen van ons land aan de Wilhelminakade. In totaal vertrokken er met de „Zuiderkruis" ongeveer 830, w.o. 335 kinderen en 12 zuigelingen. Tot de grootste gezinnen, die passage op het schip hadden ge boekt, behoort dat van W. H. Klunder uit Twello, vader, moe der, 7 zoons en 3 dochters. Het gezin van L. van de Vleuten uit St. Oedenrode, dat Windsor (On tario) als bestemming heeft, be staat eveneens uit 12 personen; ook hier vader, moeder, 7 jongens en 3 meisjes. Op 20 Februari hoopt de Zui derkruis" onder bevel van kapi tein A. J. Graffelman in Halifax te arriveren. VENLO Noord Limburg is voor het verkeer met Duitsland uitsluitend aangewezen op de grensovergangen bij Venlo en te Beek bij Nijmegen. Over een lengte van 70 kilometer is ei- langs de grens verder geen enkel kantoor open, anders dan voor het zeer beperkte zogenaamde kleine grensverkeer. Dit leidt in de practijk tot grote moeilijkhe den. Zo moest een iiong getrouwd paar, waarvan de ene helft in de Nederlandse grensstrook en de anderein dé Duitse grensstrook woonde op nauwelijks een kilo meter afstand, een reis van 55 km afleggen toen het er op aan kwam de wederzijdse bijdragen in de uitzet bij elkaar te brengen. In economisch opzicht acht men deze situatie eveneens zeer onge wenst. Er heeft zich nu een actie comité gevormd om de opening van meer officiële grensovergan gen in deze grensstreek te be werkstelligen. LOSPRIJS 4000 DOLLAR HONG-KONG (A.P.) In de Straat van Formosa moest giste ren aan Chinese zeerovers een los prijs van 4000 dollar worden be taald voor de kapitein van de „Wingsang" en een Amerikaan se diplomaat, Edward I. Stans- bury, die zich aan boord bevond. De zeerovers eisten oorspron kelijk 12.000 dollar. Kapitein Star.ton en Stansbury werden 4 uur lang op een bewapende jonk vastgehouden alvorens de „Wing sang" verlof kreeg door te varen. De aanhouding geschiedde tussen Swatow en Amoy. De jonk be stookte de .Wingsang" met ma chinegeweren. Een lid van de Chinese bemanning werd gewond De heer Stansbury en zijn echt genote keerden na een vacantie van twee weken in Hongkong naar Taipeh op» Formosa terug. Stansbury is attaché van de Ame rikaanse ambassade in Taipeh en vice-directeur van het Ameri kaanse Voorlichtingsbureau al daar. IN HET VANGZEIL Politieagent Dick Wader in San Francisco voerde een dienstgesprek met het hoofd bureau. Opeens riep hij: Stuur vlug een ziekenauto. Er is een kerel uit het raam gesprongen". Maar dat was niet hele maal zo. Toen Wader de hoorn op de haak gelegd had en naar de plaats rende, waar hij de man op het trottoir verwachtte te zien, vxis deze alweer op de vier de verdieping. Zijn val was door een zon nescherm gestuit. Van dat zonnescherm was hij kalm pjes op de grond gegleden en vervolgens weer naar boven gegaan. „Ik hing wat te ver uit het raam", merkte hij droog op. (A.P.) SUBSIDIE SCHILDERWERK Ter bestrijding van de winter werkloosheid in het schildersbe drijf heeft de minister van we deropbouw en volkshuisvesting besloten aan opdrachtgevers van schilderwerk, nieuwbouw en rijkswerk uitgesloten, dat in de wintermaanden wordt uitgevoerd, een subsidie te verlenen van 20 pet. der totale kosten De werken moeten voor 31 Maart gereed zijn. „KAREL DOORMAN" NAAR CASABLANCA WILLEMSTAD (Curacao) 12 Febr.- (A.N.P.) Het vliegdek- schip „Karei Doorman" is heden morgen, na een verblijf van enige wekenin de Caraïbische wateren, naar Casablanca vertrokken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3