Troepen van de Kwo Min Tang staan in het Noorden van Birma Indonesië treedt op tegen pseudo-artsen Financiën en Economie 55* mot de HEI WONDER RADIO TEA TIME Gesteund door Formosa en particuliere Amerikanen? inLonden r TOEN keek het gordijn tje de kamer in. „Je had gelijk" zei het tot grootmoeders leunstoel, „je hebt de weddenschap ge wonnen", Alle meubels glimlachten. Het koekoeks klokje glom zelfs van ple zier. Waar het zo'n schik om had? Om de wedden schap, want die was wel gesloten, maar er was nog nooit gezegd, wat het gor dijntje zou krijgen, als het won, en wat de leunstoel zou-willen hebben! lu'wer HET KANTEN GORDIJNTJE^) DE BEURS mond enkeei verfrissende door Otto Bührs PAGINA 4 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 De eerste die opkwam om zijn bloed te geven in een campagne voor bloeddonatie over het gehele land, was de Zweedse prins Bertil. De foto is genomen in het St. Erikshospitaal te Stockholm, terwijl men bezig is het prin selijke bloed af te tap pen. Rechts' naast Prins Bertil de Zweedse we reldkampioen worstelen Acke Gronberg, die zich eveneens bij deze gelegenheid als een der eersten meldde. LONDEN (A.P.) Volgens inlichtingen, die bii de Britse regering binnengekomen ziin, ontvangen de Chinese nationalistische troe pen, die zich in Birma bevinden, hulp van Formosa, Thailand en van particuliere Amerikaanse organisaties. Het Foreign Office, waar men zich met deze kwestie bezig houdt, heeft bekend gemaakt, dat het Amerika en Birma voorgesteld heeft door de V-.N. een onderzoek te doen instellen naar de activiteit van de Kwo-min-tang troepen in Noord-Birma. De Kwo-min-tang troepen, die slecht zijn gedisciplineerd maar met „gloednieuwe" Amerikaanse wapens pronken, bluffen open lijk dat zij „met Amerikaanse en Britse hulp" de communisten uit Yunnan zullen verdrijven. Dit werd aan de correspondent van „The Associated Press" te Rangoon, Jack Macbeth oen der oudere correspondenten van The A. P., die o.m. heeft deel genomen aan de berichtgeving betreffende de oorlog in Korea medegedeeld door een „volkomen betrouwbaar zegsman". Sprekende over de delicate kwestie van de Chinese nationa listen aan de grens tussen Birma en China, welke de regering van Birma aanleiding heeft gegeven om buitenlandse journalisten uit DONDERDAG 14 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 M. AVRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram. muziek. VPRO: 7.50 Dag opening, AVRO: 8.00 Nieuws, 8.15 Gram. muziek, 8.45 Gram. mu ziek, 9.00 Morgenwijding, 9.15 Gram. muziek, 9.25 De groente man, 9.30 Waterstanden 9.35 Vragenbeanitwoording, 9.50 Gram. muziek. 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Gevarieerde muziek, 12.00 Orgel, piano en viool, 12.25 „In het spionnetje", 12.30 Land en tuinibouiwmededelingen, 12.33 Gram. muziek, 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen of gram. mu ziek, 13.20 Theaterorkiest, 13.5-5 U kunt het geloven of niet, 14.00 Groeten van emigranten uit Zd- Afrika, 14.15 Gram. muziek 14.25 Interview. 14.35 Piano-recital, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Van viar tot vijf, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Dansmuziek, 17.50 Rege ringsuitzending Jeugduitzending Vragenrubriek K. H. Smit: „Wat wil je weten?". 18.00 Nieuws, 18.15 Sportproblemer», 18.30 Or kestconcert, 18.55 Voor de kin deren. 19.00 Gesproken brief uit Londen, 19.05 AVRO-allerlei, 19.10 Gram muziek 19.40 Ru briek van kunst en cultuur, 20.00 Nieuws, 20.05 „Gezin, maatschap pij. staat en de vrouw", causerie, 20.15 Radio philbarmonisch or kest 21.25 „Wat er aan vast zit", discussie, 21.55 „Dit is mijn lie velingsmelodie". enquête. 22.25 Gevarieerd programma, 23.00 Nieuws, 23.15 Sportactual'iteiten, 23.30 Zang en orgel 23.4524.00 Gram. muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymna stiek: 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed er» liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoon muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.00 Ge wijde muziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Klein koor; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek (12.30 12.33 Land. en tuinbouwmadede- lingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek: 13.35 Piano-recital; 14.00 Promenade orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.00 Bijbellezing: 16.30 Klarinet, viool, altviool er» cello; 16.50 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Pianospel; 17.40 Gel ders programma: 18.00 Nieuws; 18.15 Dameskoor; 18.40 „Op de stelling"; 18,50 Leger des Heils- muziek; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Lichte muziek; 19.40 Radiokrant: 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Gevari eerd programma: 22.15 Buiten lands overzicht; 22.35 Gramo foonmuziek: 22.45 Avondover. deniking; 23.00 Nieurws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. het grensgebied te weren, deelde deze zegsman mede, dat zich langs de grens van de Staat Sjan 10.000 man troepen van de Kwo- min-tang bevinden, wier aantal vroeger op 4000 tot 6000 is ge schat. Op de vraag welk bewijs hij had voor de bewering, dat deze Chinese nationalisten worden voorzien van Amerikaanse wa pens, antwoordde hij: ..Ik heb ze gezien, een groot deel er van is gloednieuw". De „K.m.t.'s zoals zij bij de plaatselijke bevolking bekend zijn treden zelden op in gro ter formaties dan groepen van ong. 200 man. Het valt hun moeilijk genoeg eten bii elkaar te halen. In de dorpen nemen zij wat zij krijgen kunnen- Zij beginnen met er om te vragen, maar zo nodig roven zij het met geweld en de haat tegen hen neemt dan ook voortdurend toe. Soms laten zij schuldbekente nissen achter voor het voedsel dat zij hebben gevorderd, maar gewoonlijk nemen ze het zonder meer mee en daarbij gaat het dikwijls niet zachtzinnig toe. De discipline is slecht. De t.K.m.t.'s" hebben in hun rangen iedereen opgenomen, die zij maar konden te pakken krijgen en velen van hen zijn ongeoefend. Het respect voor deofficieren is gering onder deze mannen, die denken dat hun meerderen hun gezag misbruiken om hun zakken te spekken. Maar de be trekkelijke veiligheid, die zij bin nen de grenzen van Birma ge nieten en de hoop op hulp van buiten, hebben hun zelfvertrou wen gegeven- Wat kan de res-erin" van Birma zelf doen om deze Chinese na tionalisten uit het land te krij gen? De beste afdelingen van het Birmese leger ziin in het grens gebied gestatinnneerd. maar ziin niet talriik genoeg. De ..K.m.t.'s" verplaatsen zich voort, durend en de regeringstroepen ziin niet in staat contact met hen te maken. Voor het ogen blik belet de striid. die elders in de republiek moet worden ge voerd tegen communistische op standelingen en de opstandige karens dat meer striidkrachten worden beschikbaar gesneld om met de „K.m.t.'s" af te rekenen. „We zittgn daar in de klem", verklaarde de zegsman. „Nie mand wil de K.m.t.'s hebben, maar wij zouden een overmacht van tien tegen een nodig hebben om het in dat deel van het land met hen klaar te spelen." Deze mening komt nauwkeurig overeen met hetgeen hoogge plaatste diplomatieke ambtena ren' te Rangoon, die de aanwe zigheid van'de nationalisten be zwarend achten, zowel voor hun eigen regeringen als voor die van Birma, over de situatie zei den. Wat betreft de beschuldigingen van de Russische en Chinese communisten, volgens welke de Amerikanen de Chinese natio nalisten onder generaal Li Mi daadwerkelijk ondersteunen, zeide de zegsman, dat hiervoor „geen bewijs" bestaat. DJAKARTA. (P.I- Aneta). Het Indonesische ministerie van Gezondheid heeft rannorten ont vangen. volgens welke parame dische krachten in het bij zonder vernlegers en mantri-ver- plegers. die werken op curatieve theranie op enige plaatsen ziin overgegaan tot het uitoefe nen van dokters.practiiken. De bewuste personen hebben meest al iaren lang artsen bijgestaan en waren zo goed bedreven dat zii bepaalde werkzaamheden van hun dokter mochten overnemen. Geïnspireerd door de gedachte dat het beter zou zijn om zelf standig te werken en dat een „eigen practijk" financiële voor delen zou opleveren zijn zij er toe overgegaan zich tot „dokter" te verheffen. In verband hiermee heeft de minister van Gezondheid, dr. Leimena, een bekendmaking doen uitgaan,' waarin wordt ge zegd, dat degenen, die zonder door de omstandigheden gedwon gen te zijn we-t-zaamheden ver richten, die u luitend behoren tot de taak van een dokter, ge- Autobus sloeg 7 maal over de kop Bij Sarna in de provincie Gij on (Spanje) is een autobus in een ravijn gereden en zeven maal over de kop geslagen. Van de zeventig reizigers kwamen er vier om het leiven. 26 Personen wer den zwaar gewond- (RTR). Aantal radioluisteraars Het aantal geregistreerde ra dio-ontvangtoestellen in Neder land bedroeg op 1 Februari 1.634.846 tegen 1.621.412 op 1 Ja nuari. Op 1 Januari waren er 484.230 aangeslotenen op het dis tributienet tegen 482.171 op 1 De cember. Vette varkensmarkt Leiden Aanvoer 188 stuks. Notering zware 208212, lidhte 203206; zouteTs 190200; zeugen 190197 alles in centen per kg. Handel vlug. enkele 'boven notering. Bo vendien nog 5 nuchtere kalveren- rechtelijk kunnen worden ver volgd. Financiële moeilijkheden zijn geen motieven om tot der gelijke practijken over te gaan- De heer D. Rachman Sianan, voorzitter van het hoofdbestuur van de bond van werkers bij ziekenhuizen en hygiënische in stellingen, heeft aan Aneta me degedeeld, dat sinds het vorig jaar tot heden onderhandelingen plaats vonden tussen de vakbond en het ministerie van Gezond heid voor de verbetering van het lot en de positie van de werkers. Tot nu toe zijn door het ministerie echter nog geen stappen genomen om de beoog de lotsverbetering te bewerk stelligen. De enige manier,, om aan de ongewenste toestanden het hoofd te bieden, is slechts verbetering aan te brengen in de positie van de werker. ZEBRA'S REGELEN HET VERKEER Als men tegenwoordig in Lon den iemand over zebra's hoort oraten, heeft hij het waarschijn lijk niet over iets „.dierlijks", lind November heeft het begrip zebra in Engeland namelijk een uitbreiding ondergaan. Het is nu ook een oversteekplaats voor voetgangers. Het idee vain "lie naam is eigenlijk heel simpel. De evenwijdige witte strepen op de donkere ondergrond van het weg lek doen denken aan wat men vroeger ook al onder een zebra olacht te verstaan. De nieuwe -ebra's betekenen de zoveelste ooging van de Engelse verkeers- lutoriteiten om de voetgangers ip drukke punten nog enigszins ■>en gevoel van veiligheid te ge- "en Ook Engeland kampt met 'in, verkeersprobleem. LONDENSE UITVERKOOP EEN MISLUKKING Een tekort aan contanten en en onverminderde hoop op priis- 'aiingen zijn geen specifiek En gelse verschijnselen. .Wel echter het van betekenis, dat de ba- 'ansopruimingen in Londen tij dens de afgelopen maand een compleet fiasco zijn geworden. De verwachtingen van de koop lustige dames in Londen waren aanvankelijk hooggespannen Vrij wel alle zaken hadden aangekon digd, dat zij de „prijzen zouden onthalzen". Dat werd echter een teleurstelling. In de eerste dasen bleek het trommelvuur van re clame zijn uitwerking niet ge mist te hebben. Maar de vloed van belangstellenden nam wel dra af en het publiek in de win kels bestond al gauw uit meer k ij k-, dan k o o plustigen. WEER EEN STUKJE LONDEN HERSTELD Londen draagt nog steeds de sporen van de verwoestingen welke gedurende de oorlog zijn aangericht door de Duitse bom menwerpers. Vooral de afgeknot te kerktorens zijn nog sprekende getuigen van het geweld_ dat tij dens de „Battle of Britain" over de Engelse hoofdstad is gegaan, maar voorzover de geldmiddelen, de materialen en de arbeids krachten het toelaten gaan het herstel en de wederopbouw van Londen voort. Onlangs heeft men er weer een hernieuwd stukje stadsbeeld kunnen aanschouwen. De toren van de All Souls Church op Langham Place, juist tegen over de ingang van Broadcasting House, is hersteld. Van dag tol dag slinkt de steiger, welke eens rondom het bouwwerk was op getrokken. Queen's Halle echter, juist naast de kerk en eens het dorado van het Londens concert publiek, is nog 't toneel van een troosteloze verwoesting. HET kanten gordijntje hing nog maar heel kort voor het raam en toch meende het, dat het in de kamer al het hoogste woord moest voeren, Het vond zich zelf zo mooi en só verstandig.... Iedereen kijkt naar me, dacht het, en wie luistert er niet, als ik iets te vertellen heb? Van dat laatste was wel iets waar. Alle meubels in de kamer luisterden graag naar het kanten gordijntje. Het hing immers 't dichtst' bij het raam? Het kon pre cies zien, wie er aankwam en wat er gebeurde. Het had wel honderd kleine oogj'es, dat gordijntje van kant, en ik denk dat het daardoor kwam, dat het al les zo goed zag. De hele dag tuurde het naar bui ten. Het keek alle mensen na en het was maar wat trots, als de dames tegen elkaar zeiden: „kijk eens wat een mooi wit gordijn tje". „Zien jullie wel" sprak het op zekere keer tot de meubels in de kamer, „zien jullie wel, dat ik het mooi ste, het witste gordijntje ter wereld ben? De mensen wijzen me allemaal aan. Zo iets wits en blanks hebber ze nog nooit gezien". „Poeh", wat een eigen wijze woorden", spotte het koekoeksklokje. „En wat een verbeelding" voegde een schilderijtie er aan toe! „Het is niet eens waar ook" zei een derde. Wie was dat? De leunstoel van grootmoeder. Hij schommelde rustig op en neer, toen hij dit gezegd had, en deed net, of hij van de verbazing van het naar beneden daalden. „Hè" zei het, „mevrouw van boven schudt het bed zeker weer uit. Maar wat een rare pluisjes komen er omlaag". De leunstoel, die ver van het raam stond, kon de vlokjes nog niet gordijntje niets bemerkte. Ja, het gordijntje keek heel beduusd de kamer in. Het wist niet goed, wat het moest zeggen. „Is het niet waar?" riep het toen, „jul lie zijn jaloers! Bewijs me dat dan eens, oude leun stoel". „Dat is best" zei' de leunstoel langzaam wie gend, „maar dan moet .je' even geduld hebben. Ik weet ook niet, wanneer ik daarvoor de kans krijg Maarre.... zullen we soms vast een weddenschap af sluiten?" Het gordijntje knikte. „Mij goed" ant woordde het. „Ik win toch. Ik blijf er bij, dat de men sen nog nooit zo iets wits en blanks hebben gezien Ms mij". DE dagen gingen voorbij en het kanten gordijn tje bleef trouw naar buiten turen. Op een goede dag zag het iets vreemds in de lucht. Wat dan? Kleine witte vlokies. die langzaam goed onderscheiden, maar hij wist al lang, wat voor pluisjes er daar door de lucht zweefden. „Dat is sneeuw!" riep hij het gor dijntje toe, „nog nooit van sneeuw gehoord?" „Nee" zei het kanten gordijntje, „nog nooit". Vol verbazing keek het naar de witte vlokjes. Het werden er steeds meer en ze dansten 6teeds vrolijker door el kaar. Nu zal ik eens één zo'n vlokje in de gaten houden, dacht het gordijn tje, eens kijken, wanneer dat eindelijk op de grond komt. Het volgde het pluis je, dat lustig voorthuppel- de en nog lang geen zin scheen te hebben om naar de aarde af te dalen. Ein delijk raakte het de grond „Hé" zei het gordijntje, „wat is dat?" Het had steeds in de lucht gekeken en nu zag het pas, dat er een wit kleed over de aarde ge spreid lag, een smetteloos wit kleed. Het was zo blank, zo blank als... Toen schrok het kanten gordijn tje. Het is blanker dan ik, dacht het, o ja, véél blan ker. Het durfde niet om te kijken naar de oude leun stoel en bleef maar naar het witte kleed turen. Dat werd alsmaar dikker en mooier. „Prachtig, zeiden de mensen op straat tegen elkaar, „heb je ooit zo iets moois gezien?" En toch ging alles goed. Al was er dan niets afge sproken, het gordijntje be greep heus wel, dat het zijn eigenwijze woorden en zijn trots beter kon laten varen. Dan zou grootmoeders leunstoel al lang tevreden zijn. Het kanten gordijntje probeerde daarom heel eenvoudig en vriendelijk te zijn en dat bleef het vol houden, ook toen het mooie witte sneeuwkleed al lang weer verdwenen was.... Een nieuwe weg is speciaal aangelegd voor auto's die zich naar de Olympische skibanen in Norefjell, nabij Oslo willen begeven. Dank zij de nieuwe weg zal men tot vlak bij de terreinen kunnen komen waar de Olympische overwinning op de nummers afdalen en slalom wordt bevochten. De pas geopende Olympische weg. DE TWENTSGHE BANK HAD EEN GOED JAAR De uitkomsten van het bedrijf der Twentsche Bank N.V. over 1951 stemmen tot tevredenheid, aldus het gisteren verschenen jaarverslag. De niet onaanzienlij ke stijging der bruto-inkomsten getuigt van een jaar van grote activiteit. De verlies- en winst rekening vertoont een saldo winst van f5.254.684 (f4.475.325) nadat f 2.000.000 voor afschrij ving en reservering en f 4.000.000 voor belastingen is bestemd. Ter verdeling komt een bedrag van f 5.565.384. Voorgesteld wordt f 142.857 ex tra toe te voegen aan het statu taire reservefonds en f 308.241 op nieuwe rekening over te bren gen. Ter beschikking van aandeel houders komt dan f 4.050.000, waaruit een dividend van 9 pet. (v. j. 8 pet.) kan worden uitge keerd. Het statutaire reservefonds wordt verhoogd tot f 16.500.000 (f 16.000.000). Hogere rubherproductie bij Deli-Batavia De Deli-Batavia rubber maat schappij n.v. heeft gedurende Januari j.l. geoogst 640.000 kg. rubber. In December vorig jaar werd 558.000 kg. verkregen.' De directie heeft uit Indonesië nog geen nadere mededelingen ont vangen, waaraan de hogere pro ductie valt toe te schrijven. Prpmielersing gemeente Utrecht De datum van inschrijving op de premielening Utrecht ten be drage van f5.000.000 (twee en half pet. premie-obligatiën), wel ke was opgeschort, is thans vast gesteld op Maandag 18 Februari a.s. ten kantore van de Amster damse Bank, Incasso-Bank en Nationale Handelsbank. West-Duitse invoer uit Indonesië De West-Duitse autoriteiten hebben de volgende bedragen be schikbaar gesteld voor invoer uit Indonesië 29.4 millioen mark voor rubber; 735000 mark voor althe- rische oliën; 9.45 millioen mark voor tin; 1.89 millioen mark voor gommen en kopal; 525000 mark voor drogerijen en 2.1 millioen mark voor bauxiet. „Bandoeroto" Aan de aandeelhouders van de N.V. Cultuurmaatschappij .Ban doeroto" te 's-Gravenhage zal het voorstel worden gedaan het maat schappelijk gestorte kapitaal ad f 400.000 met de helft te vermin deren door terugbetaling aan de aandeelhouders van f 200.000. Deze terughetaling zal in, con tanten geschieden. Unilever N.V. Aandeelhouders van Lever Brothers en Unilever N.V. heb ben het voorstel tot wijziging van de naam der vennootschap in Unilever N.V. goedgekeurd.' De goudvoorraad van de Belgische Nat- Bank De goudvoorraad van de Belgi sche Nationale Bank bedraagt op het ogenblik 570 ton ter waarde van ongeveer 635 millioen dollar. Hiervan wordt slechts 5 ton in België zelf bewaard. De rest be vindt zich in het buitenland met name in de Ver. Staten. Ook de meeste andere Belgische banken hebben hun goudvoorraad in Amerika ondergebracht. TELEURSTELLENDE MARKT AMSTERDAM, 12 Febr. Over de gehele linie lager, al- Advertentre i qexoodeen Je echte kauwgom dus was het teleurstellende ver loop van de Effectenmarkt, zoals dit reeds bij de eerste koersen tot uiting kwam, waarmee bevestigd werd, dat ongunstig nieuws ster ker nawerkt dan goede tijdingen. Was AKU gisteren flauw onder invloed van de inkrimping bij de H. K. I., er trad vandaag geen herstel in en zowel oude als nieuwe aandelen kwamen weder om op een lager niveau waar door het verlies van, gisteren en heden samen ruim zes punten bedroeg. Opmerkelijker misschien nog was het koersverlies voor Indo nesische fondsen vooral voor ta bakken, hetgeen in verband werd gebracht met de vanmor gen bekend geworden sombere uitlatingen over Nieuw Guinea, en over de Nederlands-Indonesi sche besprekingen in het alge meen. Deli liep drie pet. achter uit, rubber en suikerwaarden kwamen op lager peil. De hogere rubberproductie van Deli Bata via in Januari had geen enkel effect. Merendeels kwam het slot op het laagste punt van de dag. Handel was er echter maar wei nig. De animo ontbrek volkomen en de gehele markt droeg een lusteloos aanzien. Zelfs voor ko ninklijken ontbrak alle vraag. Integendeel, het publiek trad als verkoper op en de koers zakte geleidelijk tot 288 in. Unilever en Philips deelden in de malaise, beide met een koersdaling van circa vier procent. Ook op de Scheepvaartmarkt was de belangstelling zoek en K. N. S. M. reageerde tot 138W De andere scheepvaartpapieren kon den zich evenmin handhaven. In het verdere verloop bleek, dat ook diverse binnenlandse in dustrieën met lagere koersen ge noegen moesten nemen. Opnieuw boekte Nederlandse Ford een op merkelijk verlies, ditmaal van niet minder dan tien punten. In ternationale viscose bleef onge noteerd, maar H. K. I., die Vrij dag 115% noteerde, kwam van daag te voorschijn met een koers van 103. Thans was ook Nijma iets zwakker, n.l. 211 (min 2), onder invloed van de gedrukte markt voor kunstzijdëfordsen. Voorts boekten koersverliezen Van Vhssmgen Katoen, Wijers en Meelfabrieken. De 4''= pet. con verteerbare obligatiën Aku zak ten tot 104 in. Diverse cultures konden zich niet handhaven, o.a. Besoeki die drie punten verloor. De Staatsfondsenmarkt was aan de vaste kant met name voor de conversielenir:.g. Dollarobligatiën zwakker voor de 3% pet. certifi caten. Het dollar agiopercentage was wederom lager op 7'/> pet. FEUILLETON ïi. Ze zweeg een ogenblik en Car- los Catoados gimlachte. Ik kan me jou er» je tante niet voorstellen tussen die lui. Het is een eigenaardig stelletje. i dat een stuk nieuw spealgoed Misschien, zei ze, maar ik heeft gekregen en daar ik dorst wilde dat nu eenmaal en ik buur- «ad er» graag iets wilde gebrul de inderdaad een atelier van een ken ging iik de straat op om thee jonge Spanjaard in een rustige te kopen. Ik ben misschien vijf straat bij de Place Pigalle. minuten weg geweest en toen ik De Place Pigalle! Toer» hij terugkwam lag op de grond van de woorden herhaalde, lag er een eigenaardige uitdrukking op Car los' gelaat en iets van verbazing klonk in zijn stem. Ja, hernam Stella, de, Plage Pigalle. Ken je die? Persoonlijk niet, antwoord de hij snel. Van naam wel. Daar werden de kanonnen veroverd, hetgeen leidde tot de Commune, is het niet? Ja, zei Stella bedaard en daar overkwam me ietsiets ver schrikkelijks. Zoals ik zei, nam ik daar werkelijk een atelier en een uur of twee nadat ik het gehuurd had, glipte ik weg in een taxi, de kamer een dode man met een dolk in het hart. Vreselijk! De verbazing van Cabados was buitengewoon groot, maar er was iets meer dan verbazing in zijn stem er» toen Stella hem aankeek, zag ze, dat hii zeer opgewonden was en dat zijn donker gelaat doodsbleek was geworden. Ik wist wel. dat ik je zou la ten schrikken! zei ze verontschut. digend. Ik had iets dergelijks nooit verwacht, verklaarde hij en vroeg toen snel: Kende je die man? Ik had hem nooit eerder ge- om mijn nieuwe kamer te bekii- zien, antwoordde Stella en ver ken, terwijl tante haar middag-1 volgde toen: dutje deed. Ik was als een kind1, 1 Ik trok de dolk uit zijn borst en terwij] ik er mee in do hand stond, half dood van schrik, klop te er iemand twee maal op de deur. Ik was niet in staat me te verroeren en ik wist niet wat te doen. Toen de deur openging ver scheen de jonge landgenoot, van wien ik de fiat had gebuurd. Hij stond versteld zoals te verwach ten was en ik trachtte hem te zeggen, wat er was gebeurd. Toen werd het mii te machtig. Ik ge loof, dat ik huilde, ik weet dat ik flauw viel. Ja, zei hii schor. Ik kan me begrijpen, dat je flauw viel. Maar wat volgde daarna? Toen ik bijkwam, stond de eigenaar van de flat over mii heen gebogen. Hij liet me wijn drinken en toen ik een beetje was bijgeko men, trachtte ik hem te vertellen, wat er was gebeurd. Terwijl ik daarmee bezig was. hoorden wij i beiden een stap op de trap en een zingende stem. Ik was erg bang j en om mij te sparen dwong hii I me het atelier terstond te veria- i ten. Ik kon nauwelijks op mijn benen staon. Ik weet niet hoe ik de trap ben afgekomen, ik weet alleen, dat ik mijn uiterste best; moest doen, om bet niet uit te schreeuwen, toen ik het meisje, j dat gezongen had bet was een i model op de trap passeerde en dat ik bijna flauw viel. Ik vond een taxi en ik ging terug naar het hotel en dreef door, dat wij nog diezelfde avond uit Frank rijk vertrokken. Daar heb je verstandig aan gedaan, merkte Carlos op. het niet verstandig is geweest. Zie je ik was vreselijk van streek.... bang, en wat men in angst, doet is gewoonlijk niet v&r. standig. Ik dacht er op dat ogen blik helemaal niet aan, wat latei- zou kunnen gebeuren met de man, die mij hielp. Ik was egoïs tisch, onnadenkend, verschrikke lijk bang voor mijzelf. Wat gebeurde er? vroeg Ca bados met zonderlinge kortheid. Hij werd gearresteerd, be schuldigd van de moord en ter: wijl ik ziek was, werd hij veroor deeld en naar de Franse straf kolonie op Nieuw Caledonië ge zonden. Maar ik weet. dat hij nieit schuldig is en als ik tijdens de terechtzitting gezond was ge. weest en als ik geweten bad wat er gebeurde, zou ik naar Parijs zijn teruggekeerd en alles hebben gezegd wat ik wist. Maar als hij schuldig werd bevonden zei Cabados overre. dend, was hij het waarschijnlijk ook. Ik ben er zeker van, dat hii met schuldig is. protesteerde Stella. Hij was niet het soort man om zoiets vreselijks te doen. Bo vendien is er op de terechtzitting een belachelijke vergissing ge maakt. Wat was dat? vroeg Carlos bijna scherp. Wel, de man, die vermoord werd, werd beschreven als de eigenaar van de flat, terwijl in werkelijkheid de man, aie zê ver hoorden en veroordeelden, de eigenaar was. j Hoe weet je dat. Stella? riep i Carlos uit. Omdat ik, zo-als ik heb ge zegd, slechts e;en uur of twee van te voren de flat van hem had ge huurd en d-e belaCheliike vergis sing. die de politie heeft gemaakt, kon ik niet doen. Hoe heette de man? vroeg Carlos met een vreemde uitdruk king op zijn gezicht. Juan Cabados, antwoordde Stella, er aan toevoegend, toen ze hem zag schrikken: het is eer» eigenaardige samenloop van om standigheden dat hij jouw fami lienaam draagt. Ja, antwoordde Carlos haas tig, maar er zijn tal vdn Caba- dossen in het oosten van Spanje Stella ben je volkomen zeker van wat je zegt? Het, is wel vreemd, dat een man voor het gerecht wordt gedaagd en veroordeeld wegens moord op zichzelf. Ik ben er volkomen zeker van. Ik kan me niet vergissen. De man, die binnenkwam de man die verhoord werd was de man die mij de flat verhuurde. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4