Een Frans priester heeft kerkelijk leergezag verworpen Norer hard Groep studenten volgde hem in de dwaling Voorzitter Stichting van de Landbouw over taak der akkerbouwers Financiën en Economie HEI WONDER DER LIEFDE RADIO Een nieuwe Koningskwestie? Kiest vooruitziend beleid boven onmiddelliike winst!" 120 kn Buitenlands overzicht Nu hst veldwerk voor de oogst 1952 begint: In Italië twee millioen holbewoners Diamant-diefstal in de hoofdstad ter waarde van 30 mille De zenuwoorlog om Birma door Otto Bührs Tel. j 2609 norefjell v DE BEI PAGINA 4 uGNDERDAG 14 FEBRUARI 1952 PABUS (K-N.P-) ,.ïn October 1951 besloot een Franse priester, Abbé Massin, met ongeveer veertig leden van de parochie Saint Sévérin te Pariis, de Roomse Kerk te verlaten. Zij hebben deze stap genomen na grondige Bijbelstudie en na hierover ernstig te hebben nagedacht. Abbé Massin en de groep, die hem volg de, waren actieve medewerkers van de „Equipes de recherche spirituelle". Thans hebben zij een manifest gepubliceerd, waarin zij de redenen, die tot hun besluit voerden, bekend maken." In deze vorm werd eind Januari van dit jaar door het Nederlands Hervormd Persbureau een bericht gepubliceerd en door verschei dene dagbladen en periodieken in Nederland overgenomen. In sommige niet-Katiholieke kringen heeft dit bericht de in druk gewekt, als zou in Frankrijk een belangrijke reformatorische beweging op gang zijn gekomen onder leiding van deze priester, die door de aartsbisschop van Pa rijs, Mgr. Feltin, is geëxcommu niceerd. Ten om-echte echter. De beweging is reeds doodgelopen. Vele reformatorische Christenen zien deze verandering als een soort „bekering". Zij grijpen deze gaarne aan om te betogen, dat de waarheid der Katholieke leer in het geheel niet bewezen wordt door bekeringen als die van Rudolph Goethe, omdat bekerin gen en omgekeerde richtingen zich evenzeer voordoen. Niets is eehter minder juist, dan te veronderstellen, dat voor de Katholieken een overgang tot het Katholicisme een bewijs zou vormen voor de waarheid dei- Katholieke leer. Die waarheid immers heeft de Kerk in zichzelf krachtens Haar stichting door Christus en de leiding van de H. Geest, die de ziel van het Mystieke Lichaam van Christus is. Iets anders is echter, dat de Katholiek zich verheugt, indien predikanten en andere hoogstaan de reformatorische Christenen tot de eenheid van de door Christus gestichte Kerk terugkeren, zoals hij het betreurt, indien Katholie ken het apostolische geloof der vaderen om welke reden dan ook prijsgeven en hetzij tot een belij denis overgaan, die naar Katho lieke mening slechts een deel der door Christus geopenbaarde waar heid bevat, hetzij tot totaal onge loof vervallen. In het geval van Abbé Massin is het voor de buitenstaander wel haast onmogelijk de ware motie ven, waarom hij de Kerk de rug heeft toegekeerd, te onderschei den. Hoewel dus een oordeel over zijn persoon en de eerlijkheid van zijn bedoelingen niet mag wor den geveld, moet wel objectief ziin weerstand tegen het kerke lijke gezag worden afgekeurd en PROGRAMMA, VRIJDAG 15 Februari 1952 HILVERSUM I 403 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. muz.; 7.30 Idem; 3.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gram. muz.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram. muz. (9.309.35 Waterstanden); 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Schoolradio; 10.50 Orgel en zang; 11.10 Voor dracht; 11.30 Pianorecital; 12.00 Orkestconcert; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram. muz. 13.20 Dansmuziek; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Gram. muz. (om 15.15 Voordracht); 16.00 Gram. muz.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Koorzang; 17,20 Muzikale cause rie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicita ties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Prijzen- praatje: 19.30 Berichten; 19.40 ..Feestgetijden", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Gram. muz. 20.30 Benelux; 20.40 „Leven op aarde", causerie; 21.00 Gram. muz.; 21.30 „Het hangt aan de muur en het tikt.. 21.50 Buitenlands overzicht; 22.05 Theaterorkest, -koor en solisten; 22.40 ..Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws 23.15 .In huwelijk en gezin", causerie; 23.3024.00 Orgelspel. HILVERSUM II, 298 m. 7.0024.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 gram. muz.: 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoon muziek; 9.00 vooif 4® huisvrouw; 9.35 Schoolradio; 10.05 gram. muz,; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Maas trichts Stedelijk orkest; 12.00 An gelus; 12.03 Omroeporkest; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Metropole orkest; 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.25 Amusementsorkest; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Schoolradio; 14.20 gram. muz.; 15.53 Viool en piano; 18.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.35 Pianoduo 18.00 Nieuws: 18.15 „Onderwijs en opvoeding", causerie; 18.22 Lichte muziek; 18.40 „De uitkijk post"; 18.50 Zang en piano; 19.05 ..De organisatie en de taak van de weerkundige dienst van de luchtmacht", causerie; 19.15 Re- gerinesuitzending: ..Verklaring en toelichting"; 19.35 Promenade or kest; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Symphonette orkest en solisten: 20.55 Brabants half uur: 21.25 Alt. en orgel: 21.50 Om de toekomst van Nederland" klankbeeld; 22.10 Lichte muziek; 22.35 gram. muz.: 22.45 „Ik ge loof in ene. heilige katholieke kerk", causerie: 23.00 nieuws: 23.15 Lichte muziek: 23.3524.00 Amusementsmuziek. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 15 FEBRÏTART 20.15—21.45 NCRV. 1. „Dertigduizend". 2. „Op reis naar de maan". Pauze. 3. Marionettenspel. 4. Dagsluiting. als strijdig met het goddelijk ge bod worden verworpen. Gebeurtenissen en feiten Jean Massin is een van die vele Franse Katholieken, die eerst op latere leeftijd tot een overtuigd Katholicisme en de be leving daarvan zijn gekomen. Hij werd'in 1917 geboren en is licha melijk zeer zwak, zelfs gebrekkig, doch beschikt over een rusteloze, dynamische geest. Voordat hij in contact kwam met de Katholieke dichter Claudei, die een diep en eenvoudig geloof paart aan een gezonde critiek op bepaal de verwordingsverschijnselen in het kerkelijke leven in Frankrijk, was hij een hartstochtelijk bewon deraar van Nietsche. Jean Massin meende roeping te hebben voor het priesterschap. Gehinderd door zijn lichamelijke gebrekkigheid bereidde hij zich op het priesterschap voor door zelfstudie en het volgen van col leges aan het Institut Catholique te Parijs. In 1943 werd hij pries ter gewijd en aangesteld als rec tor van het Lyceum Louis de Grand. Kort nadien werd hij toe gevoegd aan de Communautè van Saint Sévérin, 'bestaande uit een viertal priesters onder wie de be kende Abbé Pézéril, die zich voornamelijk 'bezighouden met de zielzorg onder de studenten van het quartier Latin te Parijs. Abbé Massin werd toelast met de lei ding van de „Equipes de Recher che Spirituelle'. Groepen studen ten, die zich bjjzonder toeleggen op de bestudering van de gods dienstige beleving. In plaats van deze jonge geesten met vaste hand te leiden en binnen -de gren zen van de orthodoxe leer te hou den, heeft Abbé Massin een aan tal om zich verenigd en heeft met hen de „Communautè de l'Espe- rance Chrétienne" gesticht. Deze „communautè" heeft zich van de Kerk verwijderd op 24 Juni 1951. De publieke aandacht werd op Abbé Massin gevestigd, toen op 29 December van het vorig jaar 't weekblad „Semaine religieuse" een communiqué publiceerde, waarin de aartsbisschop van Pa rijs, Mgr. Feltin, verklaarde, dat de „Communautè de l'Esperance Chretienne, die onder zijn leden een priester van het diocees Pa rijs telt, onlangs een gedrukt ma nifest. had uitgegeven, welks uit spraken een weigering inhouden om de leerstellingen van de Kerk verstandelijk te aanvaarden en om de voorschriften van de Kerk na te komen". Volgens het Ker kelijk Recht (canon 1325, par. 2) brengt een dergelijke ketterse en schismatieke houding „ipso facto" excommunicatie met zich mee voor alle betrokkenen. Zo werd gezegd in het communiqué. Deze verklaring van de aarts bisschop werd gedaan naar aan leiding van het manifest, dat door de Communautè de l'Esperance Chrétienne" in October 1951 werd uitgegeven en waarin de redenen worden aangegeven, waarom deze groep onder de leiding van Abbé Massin meende uit ae Kerk te moeten treden. Officieel had Abbé Massin reeds op 24 Juni 1951 met de Kerk ge broken. Hij liep reeds lang met dit plan rond, doeh de persoon lijke invloed van Mgr. Feltin had hem tot dusverre van deze stap, die hij reeds in toet voorjaar van 1951 had willen zetten, weer houden. Verscheidene van het groepje Katholieke studenten, die zich aanvankelijk bij Massin had den aangesloten, hebben thans vergissing ingezien en op- hun nieuw hun trouw aan het door Christus ingestelde kerkelijk leer gezag betuigd. Oakleigh Thome (links) en Richard Mortimer, twee studen ten aan de Harvard-universiteit, zijn bezig het record „oor- nijpen uitdelen" te slaan. Zij hebben met één oorvijg het Russisch record geslagen" en gaven elkaar in 48 uur en tien seconden elke tien seconden één oorvijg, een totaal van 17.281. Tijdens hun record poging voedden de twee zich met bananen, vruchtensap en koffie; een jazz-orkest zorgde voor onderhoudende muziek. België dreigt opnieuw in een i Koningskwestie te worden ge- i stort. Er bestaat echter een over eenkomst en een verschil met de vroegere Koningskwestie. D-e J overeenkomst is, dat ook thans weer de Koning openlijk partij is in een geschil met zijn minis ters. Het verschil is echter, dat Koning Boudewijn, in tegenstel- I ling tot zijn vader eertijds, niets verweten kan worden. Het doet er I namelijk niet toe om welke reden Koning Boudewijn niet naar Lon- i..-, nmg allereerst zelf aangaat, zij het natuurlijk, dat ook voor deze daad van de Koning de ministeri ele verantwoordelijkheid geldt. Toen de Koning echter zijn be- Juit genomen had, toonden de ministers, die aanvankelijk de be- I dissing over het al of niet naar Londen gaan aan de Koning had den overgelaten, openlijk, dat zij liever hadden gezien, dat de Ko ning persoonlijk naar Londen was gegaan. Dit o p e n 1 ij k blijk geven van een verschil van me ning met de Koning is in strijd met de ook in de Belgische grond wet verankerde ministeriële ver antwoordelijkheid. Deze grond wettelijke bepaling, vei'bonden met de koninkliike onschendbaar heid, eist n.l„ dat de verhouding tussen Koning en ministers ge heim is. Het volk mag geen ken nis nemen van een mogelijk ver- UTRECHT De heer H. D. Louwes, voorzitter vqn de Stichting voor de Landbouw, heeft vertegenwoordigers van de Provinciale Stichtingen tijdens een q Vieenschappelijke vergadering te Utrecht gisteren gezegd, dat het goed is, nu het ogenblik weer hun werkelijk belang ligt in de In 1951 rpnd twee milliard aan nieuwe verxekeringen In het gehele jaar 1951 werd de voorlopige cijfers in het vierde kwartaal in aanmerking genomen voor een bedrag van f 1-992.392.587 of rond twee mil liard gulden aan nieuwe verze keringen afgesloten, aldus deelt de Nederlandse vereniging ter bevordering van het levensverze keringswezen mede. Door de ge zamenlijke maatschappijen werd in het gehele jaar 1951 eeq be drag van f 149.022.000 uitgekeerd. Wm H. Muller Co. Het in Juni 1951 verschenen jaarverslag over het taoekjaay '50 vermeldde reeds, dat de tot die datum in 1951 behaalde resulta ten belangrijk hoger waren dan die over dezelfde periode van '50, zowel door de stijgende verkoop prijzen van ijzer en staal ais door de gestegen vrachtinkomsten. De ze ontwikkeling heeft zich in de verdere loop van 1951 voortgezet en de over dat boekjaar behaalde winst geeft alleszins reden tot tevredenheid en is ?elfe aanmer kelijk hoger dan verwacht werd- De liquiditeit de;- vennootschap is in belangrijke mate toegeno men, zodat de eigen middelen d?r firma ruimschoots voldoende ziin voor de financiering der lopende zaken en de verdere uitbreiding van de handels- en scheepvaart- belangen. De vennootschap over weegt om in de vrii gecompli ceerde kapitaalstructuur van het concern een belangrijke vereen voudiging aan te brengen door over te gaan tot liquidatie van de commanditaire vannootschap Wm H. Müller en Co. en overdracht van de bezittingen van deze C. V. aan de C.V. Nationaal bezit van aandelen Wm- H. Müller en Co. Nieuwe directeur Nederlandse Bank De directie en commissarissen van de Ned. Bank hebben het be sluit genomen het aantal direc teuren van de Nederlandse Bank van drie op vier te brengen- In verband hiermede is bii K.B. met ingang van 15 Februari a.s. tot directeur van de Ned. Bank be noemd Dr. A. Houwink, tot dus ver onder-directeur. Algemene Exploratie De productie van ruwe olie op de mlineoneessie Limau van de N-V, Algemene Exploratie-maat- i+ia'ppil heeft over de maand Ja nuari 1952 in totaal 10.940 kgt. bedragen. (In Jan. '51 9.700 kgt). HET E.B.U.-OVERSCHOT Büi'kens de definitieve cijfers heeft het overschot van Neder land in het betalingsverkeer met, de aan de Europese Betalings- Unie deelnemende landen in de maand Januari 1952 f 375.O94-0Q0 (98.709.000 dollar) bedragen- Van dit bedrag i« overeenkomstig de geldende bepalingen f 87.666.000 123.070.000 dollar) aangewend tot delging van de resterende schuld van Nederland aan de E-B.U. Van de rest heeft Nederland een be drag groot f8.812.000 (2.319.000 doliar) ontvangen in de vorm van goud en U.S.-dollars, terwijl voor f 278-616.000 (73.320.00 dol lar) door Nederland crediet is verleend aan de Europese Beta- lings-Unie. Geldlening „Albatros" Aan een op 29 Februari a.s. te houd-- vergadering van aandeel houders der N.V. Albatros super- fosfaatfa-brieken N.V. te Utrecht zal de goedkeuring word pp ge vraagd tot het aangaan van geld leningen tot een bedrag van f 5,000-000 resp. eventueel 't aan gaan van een obligatielening- Liquidatie organisaties Woltersom De minister van economische zaken heeft met ingang van 14 j nadert waarop de landbouwers met hun veldwerk voor de oogst 1952 gaan beginnen, dat men er zich 'm het gemengde Maart 1952 opgeheven de be- bedrijnen op de zuivere weidebedrijven terdege rekenschapvan drijfsgraep leder- en lederver- werkende industrie en d® daar toe behorende vakgroepen, de ondervakgroep textiel-inkoopor— ganisaties de vakgroep detailhan del in leder en schoenfournitu- ren Pn de onriervakgroep gort- pellerijen. De nieuwe financiële maatregelen in Indonesië De tabaksmaatscha-ppijen heb ben de afschaffing der deviezen certificaten met voldoening ont vangen. doch het zou onjuist ziin, indien de indruk werd gewekt, dat door deze maatregel de ta bakscultuur in Deli van 'n nood lijdend bedriif weer een cultuur met ruime winstmogelijkheden is geworden, aldus wordt uit Su matra gemeld. Door de afschaf fing der deviezen-certificaten ziin de zorgen van de tabakscultuur wel verlicht en kunnen de 'maat schappijen weer de hqop koeste ren het bedriif voort te zetten. Hierbii spelen echter verschil lende factoren een belangrijke rol, zoals a- stabiliteit van het binnenlandse prijspeil, waardoor nieuwe loonsverhogingen kunnen worden voorkomen; b. geen gro- te arbeidsconflicten; c. een snelle oplossing van het vraagstuk der onwettige grondoccupaties; d- re delijke arbeidsprestaties en erken nine van h®t principe „betaling naar arbeid" (vooral dit laatste punt is conditio sine qua non voor het voortbestaan van de tabaks cultuur); e. een uiterst zuinige bedrijfsvoering. Negen procent dividend Amsterdamsche Bank Commissarissen der Aipsterdam- sdhe B-ank N.V. hebben besloten aan de eerstdaags uit te schrijven algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over 1951 een dividend uit te keren van 9 pet, (onv.) 0p de gewone aandelen. Advertentie GRIEP!*—4» Mlinhardï'ii Grtappoeders. Doos 47 cc. geeft dat de oogst 1952 het nodige veevoeder zal moeten opleve ren voor een staltijd waarin, gezien de stellige uitspraken van de regering, de krachtvoedervoorziening uiterst zorgelijk zal moeten worden genoemd. De grootst mogelijke inspanning voor een zo doelmatige productie is hier een eerste eis. Daarnaast zal de akkerbouw Iwiijl zij daarnaast door inkom- aan de verzoeking weerstand stenbe lasting zwaar wordt getrof- moeten bieden, ziin bouwplan in fen. Wat men in zijn bedrijf be te richten op de grootst mogelijke legt door grondverbetering, het -- graven van sloten en draineren, het goed onderhouden van de ge- bauwen en het zich voorzien van een verantwoord werktuigenpark, zal in de toekomst altijd rendabel blijken te zijn, aldus spr. Met name ook de instandhou- ding van een zo geregeld moge lijk en zo groot mogelijke ver antwoorde arbeidsgelegenheid op onze bedrijven zal ons na gan het hart liggen. Ik hoop, aldus spr., dat men zal inzien, dat in die delen van ons nationale landbouwbedrijf, waar men op het ogenblik de wind in het bijzonder in de zeilen heeft, de verantwoordelijkheid voor een juist beleid evenredig moet groeien met de winstmoge lijkheid die men heeft. Wanneer wij in deze critieke tijden daarin te kort zouden schieten, dan zou dit niet alleen zeker het einde be tekenen van How welvaart in vrijheid, maar ook op sociaal ter rein allerlei gevolgen medebren gen, welke ons eenmaal zelf zui len treffen. Spr. had ervaren, dat het gevoel voor evenwichtige verhoudingen bii de grote meerderheid der boe ren zeer sterk ontwikkeld is; het zelfde is en zal ook het geval moeten ziin bii de landarbeiders. Ook bii hen beseffen velen, dat blijvende werkgelegenheid op de bedrijven en dat die uiteindelijk meer' kans biedt op een besten dige welvaart dan een trachten te profiteren van hoge verdiensten gedurende de oogst en van de mogelijkheden van de D-U-W. etc. in di winstmogelijkheden en zich voor al moeten houden aan een zoda nig gebruik van zijn grond als uil een verantwoorde bedrijfslei ding, zowel ten aanzien van het behouden van d® vruchtbaarheid van zijn cultuurgrond als ten aanzien van het instandhouden van verantwoorde sociale ver houdingen, nodig is. Wii staan, aldus de heer Lou wes, voor het grote vraagstuk hoe wii een zekere eenheid in ons Nederlandse landbouwbeleid handhaven, of, beter gezegd, weer herstellen, nu in de akker bouwsector de prijsontwikkeling een andere is dan m die van de veehouderij. Door allerlei omstandigheden is het klimaat voor de akker bouw op het ogenblik wel zeer gunstig. Het zal de eerste taak ziin van onze georganiseerde landbouw middelen te beramen, welke een groter evenwicht in de toestand van de veehouderij en de akkerbouw kan bevorderen. Daarnaast liggen in de voor spoed, dia de akkerbouwers nu wedervaren enkele grote gevaren verscholen. Deze voorspoed kan tijdelijk zijn en is dit naar alle waar schijnlijkheid ook. Men zal voor al moeten bedenken, dat de gun stige jaren hoge belastingaansla gen meebrengen en dat deze wel eens betaald zouden kunnen worden wanneer de omstandig heden minder gunstig zijn, De akkerbouwer zal ook een verantwoord bouwplan moeten volgen. Evenals in 1951 leek het de heer Louwes het meest ver standig, méér te kiiken naar wat de grond vraagt en naar de mo gelijkheid een behoorlijke ar- beidsbezetting op de bedrijven te handhaven, dan naar zoveel mo gelijk geldelijke winst. In de derde plaats wees hij de akkerbouwers er op, dat de beste methode om de bestaanszeker heid voor de toekomst zo goed mogelijk te funderen, is, nu de bedrijven in orde te maken. Iedere reservering reservering van zeer ke toekomstige koopkracht in geld is betrekkelijk ter- de 'slappe tijden. Het landbouwbeleid en dat op sociaal gebied moeten volgens de heer Louwes zo zijn, dat zi.) het natuurlijke gevoel voor een evenwichtige bedrijfsvoering voor fatsoenlijkheid en verantwoor delijkheid in de verhouding van werknemers en werkgevers ver sterken. Wanneer dat beleid soms niet sterk genoeg is of kan zijn om die invloed uit te oefenen, moet de wijsheid der bedrijfs- genoten die leegte opvullen. Vit Rome wordt gemeld dat naar schatting meer dan twee millioen Italianen leven in grot. ten, holen en dichtgemetselde bogen van oude viaducten. Volgens hel te Milaan verschij nende weekblad L'Europeo hebben recente onderzoekingen uitgewezen, dat op zijn minst 130.000 Italianen in de steden in kelders en grotten wonen en dat twee millioen „holbewoners" verspreid zijn over het overige gedeelte van het land. - ng te fout schil van mening tussen de Ko ning en zijn eerste dienaren, want dan ontstaat de grote kans, dat de Koning in de politieke strijd wordt betrokken met als gevolg; aftreden van de Koning, gelijk we met Leopold hebben gezien. De Koning mag geen Koning zijn van een bepaalde groep, maar dient naar buiten boven de par tijen te staan. De regering-van Houtte heeft zelf door haar houding de wapens in handen gegeven van haar te genstanders, die daar dan ook gretig gebruik van hebben ge maakt. De socialisten hebben handig spel gespeeld. Huijsmans vroeg eerst bij motie van orde aan de regering opheldering over de geste van da Koning, maar veranderde toen van tactiek en ging over tot een interpellatie teneinde het tot een stemmin. laten komen. Van Houtte's was nu, dat hij Huijsmans stond op staande voet te interpel leren over het feit, dat de Koning met persoonlijk naar Londen gaat. De tweede fout van van Houtte was, dat hii weigerde met zijn mede-ministers zijn ontslag aan te bieden toen de motie van de oppositie een meerderheid kreeg Bij deze stemming beging ook de C.V.P.-fractie een grote fout. De fractieleider wist, dat twintig van ziin mensen op het appel ontbraken en dat de motie dus een meerderheid voor de op positie, die wel volledig present was, zou opleveren. In plaats van en bloc de zitting fe verlaten en daardoor de stemming te sabote ren, nam de C.V.P.-groep aan de stemming deel met als gevolg, dat zij mat 91 tegen 84 stemmen in de minderheid werd gebracht. Door de onhandigheid van ziin ministers is Koning Boudewijn hu weer de Konmg van één partij geworden, zoals met zijn vader pok het geval is geweest. De toe komst zal leren, welke moeilijk heden hiervan nog het gevolg zul len zim. M. P. J. Dinsdagavond tussen tien en elf uur hebben inbrekers kans gezien uit een woonhuis aan de Sarphatistraat te Amsterdam voor een waarde van f 30.000 sieraden en diamanten te stelen. De familie het huis wordt bewoond door eep diamanthande laar pn zijn gezin was tegen half tien uitgegaan en kwam om ruim elf uur weer thuis. Deuren en ramen waren goed gesloten, volgens de tegenover de politie afgelegde verklaringen, maar des ondanks ziin één of meer inbre kers hoe? is voor de politie nog een* raadsel het huis binnenge drongen. Een kast, waarin drie kistjies met sieraden en diaman ten stenden. werd opengebroken. Maar andere waardevolle zaken, zoals bontjassen «n tafelzilver, worden niet vermist. Het bleek de ongewenste gasten uitsluitend om de sieraden te doen te ziin. De politie taat voorlopig alle sporen ontbroken nog in het duister. MOSKOU (A.P.L De Rus sische dagbladen publiceren hoe langer hoe meer berichten, dat de nationalistisch-Chinese strijd krachten van plan zijn de pro vincie Joennan in Zuid-Westelijk China binnen te rukken Een bericht van Asa. Press uit Rangoon over nationalistische troepen in Birma langs de grens met Joennan is door vrijwel alle Moskouse bladen gepubliceerd. De importeurs van de Perkins motoren in Ne derland hebben een nieu we methode toegepast, hoe de gebruikers van deze dieselmotoren in te wijden in de behande ling er van. Zij hebben een wagen ingericht als mobile school voor de gebruikers van deze mo- toren. W1 De mobile school, die ïn Dordrecht staat op gesteld- In de wagen zijn de motoren ter demonstratie geïnstalleerd. FEUILLETON 12. Bij zijn verhoor weigerde hii ziin naam te noemen, hii verklaarde, dat liet toeval was. dat hii zich in de kamer bii de dode man be vond. maar hjj sprak de verkla ring van 'het model tegen dat be weerde mij op de trap ontmoet te hebben. Ik geloof, dat hii dat deed om mii er buiten te houden. Hij Maar hoe kan de politie zulk eeni idiote vergissing maken? Dat was heel gemakkelijk Ze vonden een portefeuille op de dode man, met Juan Catoados' I naam er in. I'k veronderstel, dat ze daaruit meteen hebben gecon cludeerd, dat hij de. Neen, viel Carlos haar in de rede. Dat is zeer onwaarschijnlijk. Er scbiiet me nos een andere ver klaring te binpen. Hii baalde diep adem vóór hii verder sorsk. Luister, Stella. Toen iii die flat buurde, was je waarschijnlijk het slachtoffer van een zeer han dige bedrieger. De man, van wie je de flat huurde was vermoedelijk niet Juan Catoados en helemaal niet de eigenaar van de flat. In een eosmopolitiscbe stad als Pariis bevinden zich schurken, dde tot 31 francs in handen te krijgen. Ver onderstel nu eens, dat de man, van wie je de flat huurde, zich voordeed ais de eigenaar, in diens afwezigheid. Dat is niets onge woons, Nok kort geleden werden alle meubels weggehaald uit een huis in Madrid door mensen, die zich voordeden als de eigenaars, en toen Maar dat klopt absoluut niet, viel Stella hem in de rede. Jii veronderstelt dat de man die zich Juan Catoados noemde, op bedrieglijke wijze geld trachtte los te krijgen van tante en mii. Maar ih'ii nam in het geheel geen geld aan en rijn nonchalance in zake Hp condities beviel tante eigenlijke helqmaal niet. Hii zei. dat hii haast had en dat hij ons uit Spanje zou schrijven Een ogenblik bleef Carlos zwij gend ritten en het meisjp keek hem aan. Het was duidelijk, dat hii zibh tegenover een onoplos bare puzzle bevond. Klaarblijke lijk wist hii niet, wat hij opTiaar weerlegging moest antwoorden maar toen, alsof hjj een ingeving kreeg, zei hij vluig: Maar hij kwam terug? Ja, antwoordde Stella. Hij kwam terug! Waarom deed 'hii dat? Ik weet het niet antwoord de het meisje. Ik heb mii uren lang afgevraagd waarom hii dat deed en de enige conclusie, waartoe ik ben kunnen komen is, d'at hii waarschijnlijk iets ver geter» had, iets dat hii wilde meenemen, Dat is mogelijk, als ie aan neemt, dat hi.j Juan Cabados was, maar als hii. zoals ik verouder- i stelde, slechts een zwendelaar j was die zich voor een ander uit gaf, dan is het evengoed mogelijk, dat hjj is teruggekomen om geld los te krijgen, nadat hij eerst je vertrouwen had gewekt. Stella schudde nadrukkelijk het hoofd. - Neen, zei ze Hjj was hele maal dat soort man niet. Als hii zo iemand was geweest, waarom probeerde hii dan niet zich te zuiveren van de zwaarste aan klacht door de waarheid toe te geven? Waarom spaarde hii mii en vertelde hii de politie niets over mij? Hii kende mijn naam hij kende het hotel waar wii onze intrek hadden genomen, het zou gemakkelijk ziin geweest mii te vinden mij op te sporen. Als hij de zwendelaar was geweest, die jij je voorstelt zou hii ge probeerd hébben de schuld voor de moord op mij te schuiven. Hij zou de waarheid hebben gezegd, maar in plaats daarvan sprak hii 'het verhaal van het model tegen Waarom hield hii mii er buiten? Dat doet een oehurk niet. Misschien niet, zei Carlos langzaam. Maar in alles wat je zegt, stel je ziin onschuld voorop, Veronderstel, dat, de. man een zwendelaar was, aanwezig in de kamer van deze Juan Catoados, toen de man, waarvoor hij zich uitgaf, onverwacht terugkwam. Het is gemakkelijk te zien wat. uit zulk een situatie zou kunnen voortkomen. Begrijpend dat. hoe minder getuigen er waren, 'hoe beter dit voor hem was, kan hii wel daarom alle wetenschap om trent jou hebben ontkend. Een misdadiger met hersens zou dat stellig inzien. Mogeliik! Maar i'k ken de man eri ik ben er zeker van, dat ie ongelijk hebt Het was een heer. Ik weet zeker dat hij de eigenaar was van de kamers en dé man, die hij voorgaf te ziin, Ze keek Carlos niet aan toen ze sprak, anders zou ze de over tuiging van de waarheid van haar woorden op zijngelaat heb ben kunnen lezen. Ze zou ook andere dingen hebben opge merkt, want verslagenheid en angst stonden duidelijk in Carlos Catoados gelaatstrekken geschre ven. Maar ze keek recht voor zich verdiept in haar eigen ge dachten, waaruit ze werd opge schrikt. door een enigszins scher pe lach. Aangenomen,, dat je gelijk hebt, Stella, dan zie ik nog niet in, wat dit te maken heeft met het onderwerp, waarover wji be gonnen ziin. W'gt heeft dit alles te maker» met de vraag, of je met me trouwen wilt? Ik kan je miln jawoord niet geven zonder er eerst met je over te spreken antwoordde het meisje kalm. Carlos lacht* weer, ditmaal meer op ziin gemak. —.En nu heb je het mii ver teld, Stella, En wil je nu met me trouwen, nu je .ie gemoed hebt ontlast? Neen, antwoordde Stella langzaam. Ik geloof niet, dat ik met je kan trouwen nog niet. Maar waarom niet? vroeg Carlos verbaasd. Ik geef niets om wat je allemaal hebt verteld. Ik weet. dat jii geheel onschuldig bent en het spijt me alleen, dat je zoveel hebt moeten lilden, doordat je toevallig bii die mis daad betrokken werd Ik houd van ie, ik houd zoveel vain je. dat, wat er ook gebeurd zou ziin, ik nog zou willen dat je mijn vrouw werd. En je moet dit niet tussen ons laten komen. Je moet vergeten (Wordt vervolgd) A.AAM»AAAA»,AI* (V< verwijfde sport is de winterspelen i Spaans toe. De g voor hun wintersf lersportplaatsen i En ze laten zich z daar verandering De Noren zijn om het skiën als moeiende sport te is niets veranderd honderd jaar geli deze zelfde grillig, het eerst de ski-s werd. De Noren hebbe waakt dat de spi vloed zou worden i van de steden en en slalom-wedstrijt y.an de bewoond Norefjell, ongeveer ten noorden van worden. De omgevi tig een steile h< men begroeid, dit een bevroren meer wordt door een g bergketen. Maar als dé Olv terspelen hier niet den worden, zou e ling naar toe gaar uitzicht te genieter In d In de hele buurt dorpje te vinden. gen aan liggen all verdwaalde boerc paar berghutten c klein hotelletje. Daardoor werd I lijk om de drieht twe&honderd OJ vijftig journalisten Om nog maar niet i van de toeschouwe s morgens uit Osl. f.iell moeten rijden weer terug. De Noren hebbe hotel gebouwd in en een paar baral WEDEROM Cl STEMMI AMSTERDAM, Lagere koersen, zij geprononceerd als c gen, vormden ook kenmerk van de be herstel was nog en men vroeg zich niveau de markt stand zal gaan ve weinig opgewekte het bedrijfsleven de afdeling der in- heersen. De econc schouwingen in de der grote banken ie ger op de haars ii plekken. De finai ;aten van deze ba 1951 zijn inmiddel gunstig. Koninklijke openc voller op 289, dot wegens gebrek aai hng tot 287 af. He opnieuw op het van de dag. dat ni lag. AKU, Philips waren wederom lii den. De oude en delen AKU moeste twee punten prijs* entegen waren kunstzijde industrie in herstel. Voor Viscose kwam slech koers tot stand op Nyma leden vandaal kelijk verlies en no lager. Overigens we binnenlandse industi de verliezen niet zo als gisteren. De Scheepvaart] voor KNSM en Sche aan de lage kant. I fonds is geleidelijk terrein aan het vi het vorige week gev Ook de Cultuurrr weer teleur. Aanvt <te stemming hier maar in het verdi bleek de belangstel ring te zijn, dat h< punten lager kwan Vooral Amsterdam onder aanbod, dat zijde afkomstig was een verlies geleden cent. Later zakte c en de Deli tabaksoc de gehele middag voorkomen. .Overigens bood de mg bijzondere asp gunstige jaarverslag Twentsche Bank h Koers geen uitwerl fondsen waren mere houdend. Het dollE centage blijft gestae gaan- Vandaag nots pet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4