Olympische Winterspelen ingezet met Amerikaanse en Duitse zege Instelling van Grondwetskamer punt van overweging Nare dagen LONS... Hoorngeschal en Olympische hymne Ambassades en legaties in de bloemetjes Egypte betuigt leedwezen over onlusten te Cairo LEVENDE PASTORALE VRAGEN Honderden schepen nemen deel aan manoeuvres ard Worm KL00STERBAISEM :n rktberichten Goud voor Andrea Lawrence Ter gelegenheid van „Valentijndag Staatkundig proorarrsmci K.V.P. Vereenvoudiging mogelijk van het parlementaire werk nog niet aan Engeland v. d. Pol start goed in Middellandse Zee VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 PAGINA 3 /ERWACHTING door het K.N.M.I. geldig van Vriidag- aterdagavond: MATIGE VORST ui droog weer met drijvende wolkenvel- r en daar mist. Ver wind. Vannacht op n matige vorst mor- ig temperatuur om it tot lichte dooi. keyclub De Terriers De wedstrijden irige week moesten ist worden, daar het niet van zijn beste laten zien; en ook lag luiden de weer- liet gunstig. Evenwel, a wedstrijden door- villen de Terriërs ook blijven. Het program- ;t a.s. weekend is dus De dames spelen in tegen Ever Swift III wee. het vertrek met s vastgesteld op 12.0-5 spelen deze week 12 uur tegen Eehtrop zo weinig gespeeld n. is het zeer noodza- z or gen toch in goede blijven, zodat men eregeld- de trainiinigs»- loet bezoeken. IOUWENBEWECINC HEILOO enavond-viering Men verzocht ons an het volgende: ig 21 Febr., 's avonds in het K.J.B.-gebouw itionsweg, zal door de iwenbeweging afdeling itenavond worden ge- ;e vrolijke avond zal pgeluisterd door mu- oordracht. Tevens zal ing gehouden worden, de leden wil hiervoor seschikbaar stellen? lagandisten zullen het ontvangst komen ne. rekenen op uw aller aid. Advertentie) De bekende WORM'S Links ge veven Nylon .n nieuwe kleuren nu f5.90 per paar Kent U deze Nylons? Zeer solide, extra lang en elastisch De ideale wandelkous Hoek HOUTTIL LINGERIES ARWOUDE. 1200 kg. en bintje 11.30; grote 30 kg. uien 3132.40; 033.40: drielingen 28 1; 110.000 kg. rode kool 10; 27.000 kg. gele kool 3; 34.000 kg. groene kool 13.000 kg. witte kool 7.20 1DIJK. 40.000 kg. 12.20—22; 50.000 kg. 1 6.50—11.70; 6000 kg. ooi 17.80—26.70; 30.000 kool 8.30—9.90; 7500 kg. -32.60; drielingen 25.90 150 kg. witlof I 52.40- STHUIZEN Uien 29,40 3 kg gele kool 11.40-13.60 rode kool 13,1023,10; vitte kool 9,50. g (Van onze speciale verslaggever) "OREFJELL, Donderdag Hoorngeschal aan de voet van een met sneeuw bedekte berg luidde Olympische Winterspelen 1952 in. Terwijl de Olympische vlag in top ging, stond een diie- mderd-tal sld-ers uit 26 verschillende landen aangetreden onder de vlag van hun eigen land. ■nses Ragnhild van Noorwegen en Prinses Josephine Charlotte van België woonden de chtigheid, gehouden onder leiding van Olaf Ditlav - Simonsen Jr., de Noorse president van Olympische organisatie, bij. Enkele honderden toeschouwers ontblootten het hoofd toen de rste tonen van het Olympisch lied uit de luidsprekers klonken. Daarna volgde het Noorse Ikslied. Kort, maar zeer indrukwekkend was deze plechtigheid. Toen kwamen de ski-ers een or een de baan afzetten en ze namen plaats bij de vlag van hun eigen land. Op vrijwel 'zelfde moment werden de Winterspelen eveneens geopend op een heuveltje bij het begin n de baan voor de bobslee-wedstrijden. Arthur Ruud, vice-president van de Noorse organisatie- mmissie, sprak in het Engels en daarna in het Noors enkele hartelijke woorden tot de deel- mers. Onder het weerklinken van het Noorse volkslied werd daarna aan de middelste vlag- rmast tussen de vlaggen van de stad Oslo en Noorwegen de Olympische vlag gehesen. Olympische Winterspelen waren begonnen. Onder een lichtgrauw wolkendek, bij matige Tst vond ergens in het koude Noorwegen een gebeurtenis plaats, die de inleiding vormde ot een evenement, dat de aandacht zal vragen van geheel de wereld. Voor de Verenigde Staten bracht de eerste dag van de winter- pelen meteen een gouden medaille. Andrea Mead-Lawrence, 19 jaar, en echtgenote van de 21-jarige David Lawrence, ook en van Amerika's Olympische ski-ers, wcfii met royaal verschil de slalom bij de dames. Voor de Duitsers is de eerste Olympi sche medaille in goud, in zicht. Wereldkampioenen Anderl Ostler en Lorenz Nieberl hebben na de eerste dag van de bob- deewedstrijden al zoveel voorsprong, dat de titel hen niet meer can ontgaan. Er waren opmerkelijk weinig toeschouwers naar Norefjell ge komen om van de openingswed strijden getuige te zijn. Er is weinig plaats voor toeschouwers op de beboste hellingen, maar zelfs de plaats die er was, was lang niet vol. De toeschouwers moesten bijna een kilometer tegen de steile hel ling opklimmen om bij de finish te komen en de meesten bleven dan ook beneden, waar de uitslag hun via luidsprekers werd mee gedeeld. Bij de reuzenslalom voor dames behoorden tot de eerste vijf twee Oostenrijkse en twee Amerikaan se deelneemsters. Amerika heeft nog nooit een skiwedstrijd gewonnen .tot 1948, toen Getchen Frazer de slalom op haar naam braciht. „Het was machtig", riep „Davy" Lawrence uit zodra zij na d-e af daling op adem was gekomen. „Ik ging veel vlugger dan ik zelf dacht". Zij vertelde dat de baan, die een paar dagen geleden nog niet eens door sneeuw was be dekt, „fijn" was. Volkomen uitgeput viel zij in de armen van haar echtgenoot na aankomst bij de finish. Een paar minuten bleef zij doodstil zo staan. Precies een minuut over één daalde de Canadese Rhoda Wur- tele Eaves als eerste in de Olym pische Winterspelen de reuzen- slalombaan af. Het weer was helder en koud. En zo gleden om de minuut de 45 deelneemsters naar beneden. Snel en soepel wendden ze zdch langs de vlag- genstokken, steeds weer in het zelfde tempo, van zichzelf over tuigd, om dan in pijlsnelle vaart naar beneden te suizen. Spoedig al stond het vast, dat de tijd van Davy Lawrence niet meer verbeterd zou worden. Ze was de snelste van de eerste veertien deelneemsters, die ge start waren en daaronder bevon den zich al haar gevaarlijke te genstandsters. De enige Nederlandse deel- OLYMPISCHE SPELEN Programma voor Vrijdag Het programma voor Vrij dag omvat de volgende wed strijden: 10.00 uur: Openingsplechtig heid in het Bislet stadion in Oslo onder het presidium van prinses Ragnhild. 13.00 uur: Reuzen slalom voor heren in Norefjell. 14.00 uur: Finales twee mans bobslee in Frognerseteren in Oslo. 17.00 uur: IJshockey, Noor wegen v. Amerika in Jordal Amfi stadion in Oslo. 19.00 uur: IJshockey, Zwe den v. Finland in Daelenga stadion in Oslo en Polen v. Tsjechoslowakije in Dram men 80 km van Oslo. 21.00 uur: IJshockey Canada v. Duitsland in Jordal Amfi stadion in Oslo. FANNY BLANKERS EN WIM SLIJKHUIS NAAR ZUID-AFRIKA EN ISRAËL Het staat thans vast, dat Fanny BlankersKoen en Wim Slijk huis te Zuid-Afrika zullen star ten. Tijdens de feesten ter her denking van Jan van Riebeeck zullen beiden uitkomen ot» de nationale kampioenschappen van Zuid-Afrika, welke oP 28 en 29 Maart a.s. te Kaapstad worden gehouden. Op de terugreis uit Zuid-Afrika zullen onze landgenoten ook nog Israel aandoen, om op 12 en 18 April aan wedstrijden deel te nemen. N.O.C. SLUITZEGELS ZIJN VERKRIJGBAAR De sluitzegels van het N.O.C. ziin uitgekomen. Zii zijn verkrijg baar bij het Nederlands Olym pisch Comité. Surinamestraat 31, Den Haag en bij alle 250 kanto ren van de Rotterdamse Bank N.V. De opbrengst is bestemd voor het financieren van de uit zending van Nederlandse deelne mers aan de Olympische Spelen te Helsinki. neemster, Margriet Prajoux- Bouma, kon het in dit milieu lang niet bijhouden. Bijna ander halve minuut na de winnares (en dat op een tijd van 2.06.8) kwam ze pas over de finish. Zelfs onder de eerste twintig werd ze niet geklasseerd. Een val in de bossen had haar tijd nog ongunstiger gemaakt. De uitslag tenslotte was: 1. Andrea Mead Lawrence (U.S.A.) 2.06.8; 2. Datrmar Rom (Oostenriik) 2.09.0: 3. Anne Ma rie Buchner (Duitsland) 2.10.0; 4. Gertrude Klecker (Oostenrijk) 2.11.4; 5. Catherine Ropolph (U.S.A.) 2.11.7. De tijd van Margriet Prajoux- Bouma was 3 min. 31 sec. Andreas Ostler, de Duitse we reldkampioen bobsleeën, bezet na de eerste twee series bobsleeën voor twee personen de eerste plaats in de Olympische wedstrij den. Hij boekte een totale tijd van 2.42.40. De tweede plaats wordt bezet door de Amerikaan Beham in 2.44.15. Er zullen vier series gemaakt worden en de winnaar van de wedstrijden wordt het team dat de kortste totaaltijd maakt. De Belgische slede nummer één, die zo'n opmerkelijk snelle eerste afdaling maakte, was langzamer in de tweede serie en boekte een tijd van 1.23.69. De Belgische totaaltijd is 2.45.78 Over het algemeen was df tweede serie langzamer dan de eerste. Alleen de tweede Franse slede behaalde tijdens de tweede afdaling een tijd van 1.23.06, een zestiende seconde korter dan de eerste tijd. De totaaltijd werd hierdoor gebracht op 2.46.28. Een conflict De deelnemers aan de Olym pische bobsleewedstrijden dienden gistermorgen al een protest bij de officiële bobsleecommissie in, nog voordat er één slee de hel ling was afgedaald. De Amerika nen, Duitsers en Zwitsers gaven VLAGGENDRAGERS Gerard Maarse zal bij de officiële opening van de Olympische Winterspelen in Oslo de Nederlandse vlag het 3islett-stadion binnendragen. Italië is het enige land, dat een vrouw heeft aahgewezen voor het dragen van de vlag. Het is Fides Romanin, die deel zal nemen aan de cross country op ski's over 10 km. De Zweedse vlag wordt ge. dragen door kolonel Torsten Wiklund van de Zweedse ski federatie, de Belgische vlag door de ijshockey-speler Marcel Leclef, de Japanse door de schaatsenrijder Tsu- neo Sato, de Finse door de skiër Heikku Hasu en de Duitse door de skiër Helmut Boeck. De Deense vlag wordt gedragen door skiër Svend Palle Soerensen. uitdrukking aan hun misnoegen, omdat er op de startplaats yan de baan van Frognerseteren groeven in het ijs waren aangebracht. De groeven' waren met verse sneeuw en water opgevuld en de commis sie betoogde, dat de maatregel een betere start garandeerde. Donna Fox van de V.S., de vice-president van de. Internatio nale Bobslee Federatie, zei, dat er opdracht was gegeven om kleine groeven te maken, doch dat de arbeiders diepe brede geulen hadden gegraven. Na twee ritten zag de offi cieuze rangschikking voor de tweepersoons bobwedstrijden er als volgt uit: 1. Duitsland I 2.42.40; 2. Ver. Staten I 2.44.15; 3. Zwitserland II 2.44.46; 4. Zwit serland 2.45.78. I 2.44.78: 5. België I Zwolle wordt steeds meer het oliecentrum voor Overijsel, Drente en Gelderland. Aan de Schuttevaerskade heerst een grote industriële bijdrijvigheid. Temidden van een reeks indus trieën vestigde ESSO een belangrijk depót. 's-GRAVENHAGE, 14 Febr. In een aantal landen kent men op 14 Februari de Valentijndag. Valentijn was een kluizenaar, die volgens de overlevering in de derde eeuw na Christus leefde en by wie velen om raad kwamen in zaken van vriendschap en liefde. Valentijn gaf zijn bezoe kers troost, raad en een bloem. Kwekers en verkopers van bloemen in ons land zijn reeds enige tijd doende die herdenking nieuw leven in te blazen en ook in ons land een Valentijndag te hebben, op welke dag veel met bloemen kan worden gezegd. Na mens de kwekers werd gisteren aan alle ambassades en legaties in ons land een bloemstuk aan geboden. Op twee ambassades ge beurde zulks op enigszins offi ciële wijze. Om half elf ontving de Amerikaanse ambassadeur, mr. Selden Chapin, een drietal ver tegenwoordigers van de Neder landse bloemisterij, de heer W. Amesz, secretaris van de vereni ging „De Nederlandse Bloemis terij", de heer A. de Zoeten, be stuurslid van de kring Bloemist Winkeliers en mej. J. A. Fieret van het bureau der vereniging. Een groot bouquet witte seringen werd in de werkkamer van de ambassadeur in het ambassade gebouw aan de Benoordenhoutse- weg geplaatst, waarvoor mr. Cha pin met een hartelijk woord dank bracht. Om 12 uur ontving de Belgi sche ambassadeur, de heer E. Graeffe, de vertegenwoordigers OPNIEUW AAN ORDE IN PARTIJRAAD (Van onze parlementaire redacteur) Op de vorige partyraadsverga dering van de K.V.P. kon het nog niet tot vaststelling van het alge meen staatkundig program komen. De reden hiervan lag in een te groot aantal amendementen en in de bezwaren, die ook ter ver gadering, voornamelijk door prof. Jurgens van de R.K. Universiteit, naar voren werden gebracht. Een nader beraad blijkt tot resultaat te hebben gehad, dat het algemeen staatkundig pro gram nu toch weer aan de agenda van de komende partijraadsver gadering kan worden toegevoegd. Deze vergadering zal in ver band hiermede op Vrijdag 29 Februari om 11 uur aanvangen. Bij het nader overleg is ten dele een nieuwe tekst verkregen, waarmede zowel de vertegen woordigers van de kringen, die de meeste amendementen indien den, als prof. Jurgens zich zouden hebben kunnen verenigen. V001 de onderwijsparagraaf nam Mgr. Op de Coul aan het overleg deel. van de Nederlandse bloemisterij. Ditmaal was het een groot bloem stuk, dat het Nederlandse voor jaar in de residentie van de Bel gische ambassadeur bracht. MARKT BARNEVELD BARNEVELD, 14 Februari. Pluimveemarkt. Kalpie handel. Aanvoer ca. 23.000 stuks. Prij zen: oude kippen, lichte f 1.80 f2.05, zware f2.10f2.25, N.H. blauwe kuikens f 1.80f2.10, per kg, overige per stuk: oude hanen f4—f6.oude eenden f 1.75 f 2.75, tamme konijnen f4f 8. wilde konijnen f 2f 2.75, per paar: tamme jonge duiven fl. f 1.25. Eiermarkt. Na traag begin vlugge handel. Aanvoer ca. 175000 stuks. Prijzen: f 14.25f 15.20, al gemene prijs f 14.50 per 100 stuks, kiloprijs f 2.39. Advertentie SPlTindeRUQTpijn^" Uw lenden. Flink wrijven met Akkers Kloosterbalsem, waar- \l/ van warmtcopwekkende be- standdelen de pijn snel verjagen: mcuuercf.w.wj.mcr.jj.m oveta" De a*>°ot yah u yaP (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Om tot grondwetsherziening te kunnen geraken is ontbinding van beide Kamers noodzakelijk. Een desbetreflend voorstel moet door de oude Kamer met gewone meerderheid worden aanvaard en vervolgens door de nieuw gekozen Staten-Generaal met tweederde meerderheid. Het wetsontwerp tot wijziging van de grondwet, dat de Tweede Kamer gisteren behandelde, bedoelt deze methode grondig te wijzigen. Volgens de daarin aangegeven 1 verkiezing voor de grondwets methode blijft de behandeling m kamer zou worden beheerst door eerste lezing dezelfde, maar daar na volgt geen Kamerontbinding. Het parlement blijft doorgaan met zijn normale werkzaamheden en de tweede lezing van het voorstel tot grondwetswijziging geschiedt door een speciaal voor dit doel gekozen grondwetskamer, waarbij ook weer een tweederde meerderheid is vereist. De heren de Graaf (K.V.P.), v. d. Goes van Naters (Arb.) onder bepaal de voorwaatrden, Oud (V.V.D.) en Welter bleken van deze nieuwe methode overtuigde voorstanders te zijn, de heren Bruins Slot (A.R.) Tilaraus (C.H.) en de Groot (comm.) wezen haar echter af. De argumenten van de tegen standers liepen, wat de heren Bruins Slot (A.R.) en Trianus (C.H.) betreft, parallel. De A.R. woordvoerder betoogde, dat de CAIRO, 14 Febr. (A.P.). Het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft heden 15 gelijkluidende nota's gepubliceerd, welke zijn overhandigd op de gezantschappen en ambassades van de 15 landen, die protesten hebben ingediend in verband met de woeste tonelen, die op 26 Jan. zqn voorgevallen te Cairo. In deze nota's betuigt de Egyp tische regering haar leedwezen over het voorgevallene, maar zij bevatten geen toezegging van schadeloosstelling aan de buiten landers, die bij de ongeregeldhe den schade hebben geleden. De nota's werden overhandigd aan de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Frankri Italië, Griekenland, Zwitserland, Oostenrijk, Argentinië. Brazilië, Zweden, India, Nederland, Bel gië, Turkije, Iran en Polen. Een zegsman verklaarde, dat spoedig geantwoord zou worden op de krachtige Britse nota be treffende de dood van 9 Britse onderdanen en de schade die aan Britse eigendommen werd toege bracht. De tekst van de nota aan Groot-Brittannië zal van deze verschillen. EEN REDENAAR in het vuur behoort tot het en -figuurlijk vaak niet van gisteren. Eigenlijk uit allermooiste, wat het geeft onder de zon. Dat geldt zich die tegenzin reeds veel langer. Dat begon niet minder van een prediker, bewogen door zijn indertijd in het jongerentijdschrift „De Gemeen- onderwerp, dat hij verkondigt. Het woord dat schap", waar men ooit sprak van „Drosteflikken", wonderlijke woord, vloeibaar gelijk het milde water om een bekende reetor dwars te zitten. Evenzeer en sterk, ongrijpbaar als de geest, te allen tijde hèeft Borromaeus, de beroemde, door het nodige boeide het levende woord de mens van elke cul- op zijn brood gekregen. Meerderen zijn toen onder tuur. Van Elias de profeet, staat in het bijbelboek zwaar mortiervuur gelegd. Immers in hoofdzaak „Wijsheid van Jesus Rirach" (48 1) geschreven: vanuit de literaire, kunstzinnige hoek. Maar nooit hij was „een profeet als vuur, met woorden als een vanuit de juiste. Omdat ook door deze artiesten, gloeiende oven". Aldus de hebreeuwse grondtekst, de kern van de zaak: wat eigenlijk de prediking, In de Latijnse vulgaatvertaling wordt zijn wel- de verkondiging is, niet scherp, niet theologisch, sprekendheid aldus weergegeven: „zijn woord werd gezien. Precies gezegd: ook die critici werden brandde als een fakkel". Omdat Mozes zich zijn bij alle goede bedoeling slachtoffer als menig woordstunteligheid bewust is, dqrft hij het leider- predikant, van een- zekere neergang van een soort schap van het Godsvolk niet aan: „Och Heer, ik ben dommeling der theologie. Het blijft de enorme geen welbespraakt man, ik ben zwaar van mond verdienste, met name van de Theologische faculteit en tong". En Mozes wil zijn broer Aaron tot volksleider zien verheven, omdat deze „gemak kelijker spreekt" (Ex. 4, 10-16). .Niets nieuws is er onder de zon" te Nijmegen, dat we uit deze slaap opstaan. Is dat critiseren op ons preken, een beangstigend verschijnsel op zich. Naar ons voorkomt veeleer stelt de een verblijdend teken. Doodzwijgen blijft een moor- Prediker vast (1. 10) en bedoelt dat 's mensen doen dende manifestatie van geen belang hebben. Wel en laten een gelijkblijvende gang vertoont, oor- willende critiek toont interesserend medeleven. Bij delend en veroordelend naar vaste normen. Aldus de grote groepen onzer critici vormen hun bemer- is het een 'immer zich herhalend verschijnsel: de kingen verheugende uitingen van mondig willen beoordeling door de mensen van wie langs de weg zijn en van een brandende belangstelling in het timmeren, om het eens populair te zeggen. En nu leven en de zin van Gods Kerk, die ook in hen onze oneerbiedige generatie een soort grote schoon- bestaat. Dat ze oordelen, niet wat ze oordelen, maak lijkt te houden, waarbij alle ding van zijn is tot heden vaak het belangrijkste. Want wat ze plaats moet en afgestoft wordt, wat wonder dat soms spreken en schrijven, is bij alle argeloosheid thans ook de preek en de prediker een beurt heeft en goede trouw herhaaldelijk verbijsterend. Zelfs gekregen. In de spraakmakende gemeente van afgestudeer- drage over Film en zielzorg door dr. J, den en jongerengroepen ligt vandaag de preek Peters in het pas verschenen tijdschrift vakgeschoolden stellen te leur soms. Zó een bij- M. L. „Film onder het mes. De predikant is gedagvaard en forum". Zijn vergelijking tussen de preek en film, menige officier hunner justitie houdt een pijnlijk doet de deur dicht. En dat alles opperbest bedoeld! requisitoir. Dat is bekend. Beschuldigingen zwart Twee vragen verlangen dus nog antwoord: Wat op wit. En mondeling geuit bij intieme samen- is een preek, evangelisch gezien? En: zit de preek komsten. ih een crisis? Wie tijdsohriften als b.v.'„De Nieuwe Mens" en „Karakter" volgt, kan er lezen, die critiek, letterlijk Martenshoek (Gr.). J. WESTERMAN pr. dezelfde politieke partijen en ook de politieke verhoudingen in die kamer zouden z.i. niet van die van de gewone Kamer verschil len. De heer Tilanus (C.H.) ge bruikte hetzelfde argument en hij liet ook ruimte voor de moge lijkheid, dat het voor een deel dezelfde mensen zouden zijrn om dat ook leden van de Eerste en Tweede Kamer voor de grond wetskamer benoembaar zijn. Daarnaast woog voor deze woord voerder zwaar, dat het bij voor stellen tot grondwetswijziging al tijd om zeer belangrijke proble men zou 'gaan. Konden personen van buiten het parlement daar over voldoende oordelen? Zuiverder uitsnraak De heer Weiter bekende zich daarentegen als een uitgesproken voorstander van een volksrefe rendum en het was dan ook daarom dat hij een speciale ver kiezing voor een grondwetskamer een groot goed achtte. Bij Kamerontbinding als ge volg van een voorstel tot grond wetswijziging, raakte het eigen- lüke doel volledig op de achter grond. De vorige verkiezingen, aldus de heer Welter, die in feite een uitspraak over de Indonesi sche kwestie tot inzet hadden, ging de K.V.P. in onder 't motto: „Gezond gezin, gezond volk De heer v. d. Goes van Naters (Arb.) legde de klemtoon op het voordeel, dat regering en Kamers niet op een ongewenst ogenblik naar huis behoefden te worden gestuurd, maar uit de door deze woordvoerder voorgestelde amen dementen bleek, dat hij deze mogelijkheid toch ook weer niet geheel wilde uitsluiten. Een van deze amendementen heeft de strekking om de Kamers zelf te laten beslissen of een voorstel tot wijziging van de grondwet in tweede lezing door nieuwe Ka mers dan wel door een speciale grondwetskamer moet geschieden. Mr. de Graaf (K.V.P.), die de gedachte van een grondwetskamer de goede vrucht van een rijp en diepgaand beraad noemde, ver klaarde echter reeds dat hij aan dit amendement geen behoefte had en ook andere woordvoerders verklaarden er zich tegen. De vergadering werd voortge zet. EUROPEES KAMPIOENSCHAP 71/2 Te Mulhouse werd een begin gemaakt met het tournooi om net Europees kampioenschap biljar ten anker kader 71/2. De uit slagen van de middagpartijen luiden: Vervest (Belg.) 300 28 43 10.71 Waf flard (Belg.) 219 28 56 7.82 Lutgehetman (D.) 300 13 80 23.07 Alhmho (Port.) 54 13 13 4.15 v. d. Pol (Ned.) 300 11 96 27.27 v. Oosterhout (N.) 55 11 27 5. Herve (Fr.) 300 35 37 8.57 Chassereau (Fr.) 300 35 75 8.57 I Advertentie) f Verdrijf de periodieke pijnen dat lome, lusteloze gevoel^ direct en afdoend meteen paar J NAPELS, 15 Febr. (A.P.) Honderden schepen en vliegtuigen van vier geallieerde landen zullen naar heden werd bekend gemaakt negen dagen lang van 26 Februari tot 5 Maart oefeningen houden, die de helft van de Middellandse Zee zullen bestrijken. Aan de oefeningen zal worden deelgenomen door de Amerikaan se zesde vloot, eenheden van de Britse Middellandse zee- en thuis- vloot. van de Franse Middelland se zeeyloot en de Italiaanse vloot. Volgens de plannen zullen te gelijkertijd 20 of meer afzonder- 16 Februari: Gedachtenis aan de H. Maagd In de pers zijn onlangs mededelingen gedaan over een protestants klooster in Darmstadt. Het wonderlijke van dit convent is, dat het zich heeft gesteld onder de bescherming van Maria. „Het genootschap wordt genoemd de vereniging van Maria-zus- ters", zo getuigt hun funda- mentboek, ;,en zij draagt deze naam uit liefde tot Maria, de moeder des Heren. Maria is in haar leven de zusters tot een voorbeeld van geloof, van gehoorzaamheid, van nederigheid en zuiverheid". De protestanten, die zich zo lang afzijdig hebben gehou den van de Maria-verering, beginnen er anders over te denken. Bidden wij vooral naar aanleiding van deze nieuwe opvattingen, dat ook voor ons vaderland de profe tie bewaarheid zal worden: Van nu af zullen alle ge slachten U zalig prijzen. IN DESERTO liike afdelingen met bèpaalde opdrachten opereren, waarbij de schepen en vliegtuigen zullen worden gegroepeerd zonder dat rekening wordt gehouden met hun nationaliteit. Deze manoeuvres, die als „Grand Slam" worden aangeduid, hebben ten doel, het vermogen van de geallieerde vlootstriidkrachten en hun luchtwapens. die normaliter in de Middellandse Zee zijn ge- stationneerd om tezamen te ope reren, te vergroten. Het bevel over verschillende combinaties van met bepaalde opdrachten belaste eenheden zal beurtelings worden gevoerd door Italiaanse. Franse, Britse en Ame rikaanse admiraals. Overbruggingsuitkering ten onrechte genoten In hoger beroep heeft het Am sterdams Gerechtshof de 36-jarige Amsterdamse vertegenwoordiger T. IC, die in eerste instantie dooi de rechtbank tot zes maanden was veroordeeld, conform de eis, een gevangenisstraf opgelegd van acht maanden, wegens net op on geoorloofde wijze in ontvangst nemen van een overbruggings uitkering. K. had contact gezocht met een inmiddels gesehorst ambtenaar in tijdelijke dienst, de 40-jarige J. E. uit Amsterdam, die hem bij deze fraude met raad en daad had bijgestaan. Deze laatste verdachte bezat echter nog een schoon strafblad. Hem werd een gevangenisstraf opgelegd van negen maanden, waarvan echter drie voorwaarde lijk en onder toezichtstelling voor de tiid van drie jaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3